Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Bij de opening der ver gadering van d'e vakafdeeling voor werktuig- en scheepsbouw. Zaterdag te Haarlem gehoudlen, bracht de voorzit ter. do heer Witte, bij de eerste maal dat hij als zoodanig optrad, de ver diensten in herinnering van zijn voor ganger. den heer* Hu dig, die zoovele jaren achtereen den voorzittershamer heeft gehanteerd-. In verband met eene mededeeling van het bestuur op dit punt. gaf C.e heer Leemans kennis van zijn voor nemen om uit het rapport omtrent maatregelen tegen het overladen van passagi eitsbo oten te nemen eenige hoofdpunten, die hij dón in de volgen de vergadering een punt van bespre king wilde doen uitmaken. Ook is ingekomen het rapport van <}ie Pollock-commissie, d'at echter op dit oogenblik no" is in liandien van den Baad van Bestuur van het Instituut, zood'at dit in deze vergadering nog geen ontwerp van bespreking kon uit maken. Uitgebracht werd het verslag over het. derde ver een igings jaar. waaruit de bloei en de werkzaamheid van de afdeeling bleek. Het verslag werd goedgekeurd evenals het rapport van de commissie tot nazien der rekening en verantwoording over het derde jaar, welk rapport tot goedkeurende décharge concludeerde. Over de beide in de vorïge vergade ring gehouden voordrachten werd geen discussie meer gevoerd', zoodat nog voor die pauze aan het woord kwam de heer E. Looman met eene voordracht over eenige machine-installaties uil- gevoerd in Twente. Allereerst vestig de spreker de aandacht op de groote machine van G. van Delden Co. in Gronau varf 2500 PK met een vlieg, wiel van 90.000 kilo, om vervolgens nog verschillende andere installaties op het oogenblik in Twente en elders uitgevoerd de revue te doen passee- ren. Daarna behandelde spreker de over verhitte stoomquaestie, geïllustreerd - door een aantal teekeningen van eene bijzonder daarvoor ingerichte machi ne. welke binnenkort in werking ge steld zal worden bij den heer Span jaard te Borne. De machine is van 1800 PK., heeft een vliegwiel van 60 ton en is volgens de allernieuwste eischen ingericht om de oververhitte stoom met heit minst mogelijke gevaar toe te passen. Spreker releveerde ver. scheiden© proeven, die bewezen, diat compound met oververhitte stoom on geveer gelijk stond met triple-com pound zonder oververhitte stoom. Hij verklaart te zijn voor oververnittïng maar tegen de overdrijving daarvan, en haalt verscheidene voorbeelden aan van proeven door hem genomen met triple-compound- en compounct-mach i- nes. die zeer weinig onder deden voor de proeven geomen met oververhitte stoom. Neemt men een proef ten einde beidie systemen te toetsen, dan moeten die worden genomen met verschillende machines, welke ieder geheel is inge richt voor haar systeem. Besloten werd de discussie over deze voordracht aan te houden tot de vol gende vergadering met het oog op de medegedeelde cijfers en de te publicee- ren tabellen en diagrammen. Na de pauze was aan het woord de heer J. F. Hulswdt met eene voor. dracht over transpoort-inrichtingen. In de laatste jaren bestaat vooral vraaP' naar inrichtingen, waarmede 't mogelijk is groote hoeveelheden van een zeker artikel zoo snel en goedkoop mogelijk te laden, te lossen of op te slaan, en waardoor dus de kosten tot het geringst mogelijk bedrag beperkt blijven. Bedenkt men dat bij de hier bedoelde artikelen het eerst in aan merking komen steenkolen en ijzer erts dan kan men het belang van de volmaking der transportmiddelen na gaan met het oog op de feiten, dat voor het lossen van een enkel schip dikwijls 50—150 menschen noodig zijn. de arbeicLsloonen daarbij hoog zijn en bij dit werk herhaaldelijk stri kes voorkomen Uit een diagram be. treffedde de toeneming van het ver voer van ijzererts op lake Superior en het dalen van de vrachten voorna melijk tengevolge van het gebruik van transport -en opslag-inrichtingen over de jaren 1883 tot 1899, blijkt dat de hoeveelheid te transporteeren mate riaal van ruim 20 millioen is gestegen tot 3S millioen ton. in welk tijdperk te vens de vracht daalde van 1.55 dollar tot 0.60 dollar per ton. De machines van Brown Hoisting Machinery Com pany hebben de kosten echter weten te reduceeren tot ongeveer 5 ct. per ton gelost materiaal. En thans is laatste lijk een proef genomen met eene ma chine. die uit speciaal daarvoor ver vaardigde schepen eene hoeveelheid van ongeveer 10 ton erts op eenmaal uit het schip als het ware opschept. Spreker behandelt nu acntereenvoF gens in meer bijzonderheden de werk wijze hij het lossen mei stoom lieren, waarbij de kosten bedragen 45 ct. per ton. door afzonderlijke inrichtingen echter te reduceeren tot 15 ct. per ton; de werkwijze met uitsluitend handen arbeid bij het laden van een stoom schip met de voor de reis benooaigde kolen, waarvgn de kosten bedragen ongeveer f 1.05 per ton; het werken met kranen tot het opslaan of in wa gons overladen van kolen en erts, en evenzoo met tuimelbakken, grijpem mers of sehepbakken tót het opnemen van steenkolen of erts van de opslag plaats, en ten slotte de transportin richtingen van eenvoudiger vorm wan neer steenkolen of erts, zonder opslag, direct van schip in wagon gelost wor den, alles toegelicht met duidelijke tee keningen en talrijke photo's. Spr. eindigde zijne voordracht met eene uitvoeriger behandeling van in richting en werkwijze van de electri- sche kolentransportinrichtïng voor de gemeente-lichtfabrieken 'te Haarlem. Dit is de eerste door de Brown Hois- tin"- Machinery Company in Neder land ontworpen transportinrichting en in verbinding met deze vervaardigd en opgesteld door de I-Iaarlemsehe Machinefabriek, voorh. Gebr. Figee. Bij het bezoek aan deze inrichting, waartoe de voordracht tevens als in leiding diende, werden bewonderd die lichtheid en sterkte van de inrichting en werd gewaardeerd de ruime blik van den directeur der gemeente-licht fabrieken, den heer Blom, die de op stelling van een transportinrichting voor den aanvoer van kolen als een earstdringenden eisch stelde tejwille van eene groote hesparing van kosten op dat transport. Stukken van <len Gemeenteraad B. en W. dienen in de volgen- do voordrachten voor onderwijzend personeel aan de herhalingsschool voor jongens en meisjes in het ge bouw der I. Kostelooze school letter A. Mej. H. S. G. Pilger, Mej. E. E. Botman. II. Kostelooze school letter B. Mej. J. G. van Duyn, Mej. M. G.A. Wever. III. Kostelooze school letter C. a. Mej. W. J. C. Zeeman, Mej'. E. Vermeer. b. Mej. A. Rab, Mej. M. C. M. We ver. Voor onderwijzer: J. B. van Dorp, W. H. Hoefman. Mej. Johanna Stoel, onderwijze res aan de Tweede Burgerschool, ver zoekt eervol ontslag, wegens vertrek naai- elders. De volgende voordrachten voor onderwijzers zijn door B. en W. op gemaakt: Eerste voordracht: J. de Nobel, J. H. Hoilingh, Y. Ber- re vo ets. Tweede voordracht. J. 1-1. Hoitingh, J. Berrevoets, A. G, Nakken. Derde voordracht A. G. Nakken, C. Overbeek, G. P. Selman. Vierde voordracht. K. Raiding, W. C Elzinga, G. P. Selman. Vijfde voordracht. J. Berrevoets, W. C. R. Elzinga, D. Weeshof. Ingezonden Hedodeelingen. (30 Cent par regel). Het aanleggen van rozen- per ken. „Sempervirens" geeft,met het oog op de omstandigheid dat op de rozeukweekerijen thans de verzen dingen een aanvang nemen, eenige wenken over het aanleggen van ro zenperken. Wij ontleenen daaraan het volgen de: Voor den groei der rozen is in de eerste plaats noodig: goede grond. Al is deze nog zoo goed, zij kaai nog be ter gemaakt worden; men bedenke, dat voor rozen de grond niet licht te goed is. De aarde moet 1 Meter diep worden omgezet en zoo zij licht met verteerde graszoden, koemest en klei rijkelijk worden vermengd, ter wijl aan zwaren grond turfstrooisel, bladaarde en paardemest moet wor den toegevoegd. De perken mogen niet bolvormig worden aangelegd het planten op heuvels verdient navolging, de per ken behooren waterpas te liggen, zoo dat de regen, waarnaar menigmaal zoo verlangend wordt uitgezien, niet van het perk wegloopt, dloch er in kan trekken. Wel moet het perk hoo- ger liggen dan de omgeving, doch men late daartoe het gazon in een zachte glooiing oploop en; deze me tbode van aanleg zal zoowel uit een practisch als uit een schoonheidsoogr punt beter voldoen. Men kan zich hiervan o.a. 'te Amsterdam overtui gen, waar de meeste peak en in dó stadsplantsoenen op deze wijze zijn aangelegd. De ligging van het peak, zegt „Sem pervirens", moet zonnig en vrij zijn, zoo mogelijk door veraf staande hoo rnen gedurende de middaguren be schaduwd, waardoor vooral donkere rozen heter hunne kleur behouden. Zoo mogelijk plant men in het na jaar en men grave de struiken/niet tot halverwege den grond. Te diep planten schaadt. Voordat de vorst invalt, bedekt men de rozen met turfstrooisel, waarop verder een laag blad wordt uitge spreid. De rozen worden voor den winter niet gesnoeid; de toppen, die boven de bedekking uitsteken, mo gen bevriezen, daar zij in het voor jaar toch worden ingekort; met een dergelijke bedekking vindt men zijn rozen in het voorjaar in goede condi- tii terug. Na verwijdering van het dekmate riaal worden de rozen gesnoeid; de theerozen lang, de remontant- maandrozen wat korter. De rozen- snoei laat zich met een paar woorden niet beschrijven, zij regelt zich ge heel naar de verschillende variëtei ten; de meeste rozen echter kan men zonder bezwaar tot op 1/3 der lengte inkorten. Wij meenen de aandacht van onze lezers te mogen vestigen op de a.s. Dinsdag (morgen) te houden j aarlijk- sche turfcollecte ten behoeve van de ar men der Ned. Israël, gemeente alhier, waardoor men hoopt hun lot zooveel mogelijk te kunnen verzachten. Zondagsrust. Door de commis sie uit de af deeling Haarlem van den Nederl. Barbiers- en Kappersbond is een schrijven gericht aan de bestu ren van verschillende vereenigingen hier ter stede, waarin opgewekt wordt tot hijwoning van een gecom bineerde vergadering ter bespreking van het oprichten van een plaatselijk comité ter verkrijging van een wet telijke regeling der Zondagsrust op Maandag 24 November in het Ge bouw St. Bavo. Als inleider zal op treden de heer Int© Onsman van Am sterdam. 't Doel dezer vergadering is 't vol gende: Nadat tot het oprichten van een Plaatselijk Comité is overgegaan, zal dat Comité de statuten en het pro gram van actie moeien vaststellen, om daarna uit hun midden een gede legeerde te benoemen, welke zitting moet nemen in het Landelijk Comité, gevestigd té Rotterdam, om zoo dóen- de een stevige landelijke organisatie te verkrijgen, welke goed georgani seerd en goed geleid langs een zuiver afgebakend pad op het beoogde doel afgaat, aldus vermeldt het bedoelde rondschrijven. De commissie bestaat uit de heeren P. Heijboer, voorzitter, M. Schlötz, B. de Telio Jr., Y. J. Brussé, If. J. Lingeman, secretaris, Vroomsttraat 6. Hedenmiddag had een tuin- der, die zijn schuitje met groenten naar de markt ging brengen, het ongeluk zijn vaarboom te breken, zoodat hij voorover in de Gasthuissingel viel, door toegeschoten hulp was hij echter spoe dig op het droge gebracht, zoodat hij er met een nat pak afkwam. Op den 2en Januari hoopt de heer George Kelderman, rijtuigschoon maker aan de H. IJ. S. M., den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maatschappij in dienst trad. I-I a r m onie De muziekvereni ging „Harmonie" heeft Zaterdagavond in de Sociëteit Vereeniging" een uit voering gegeven die als goed geslaagd kan worden aangemerkt. De eerevoorzitter, d'e heer J. J. Zee- woldt, Jr. schetste in 't kort den voor uitgang der vereeniging. In de maan den September en October traden on geveer iOO donateurs en donatrices toe. Spreker bracht ook de schitterende overwinning te Rotterdam in herinne ring. Het programma, dat blijk gaf van een goed inzicht van den directeur om voor de „Harmonie" een gepast reper toire te kiezen, werd zeer verdienstelijk uitgevoerd en heeft voor de zooveelste maal bewezen, welk een uitstekende Vereeniging d'e „Harmonie" is groot van kunnen en met een emstigen wil om te werken. Den bekwamen directeur, den heer Hofmeester, een woord van grooten lof daarvoor De héér en mevr. Kohier, als duet- tisten geëngageerd, hadden uitbundig succes, evenals de werkende leden van De Harmonie, die opvoerden de humo ristische muzikale scène „Het verlief de paai'". Een gezellig bal besloot den avond'. Het door bovengenoemde vereeniging aangekondigde Groot- Populair Con cert op 9 November a.s., waar d'e con- coursnummers van Rotterdam ten ge- hoore zuilen worden gebracht en een Dames-specialiteitengezelschap mede werkt, zooals door ons reeds is mede gedeeld, zal zeker voor een volle zaal gegeven worden, daar de populariteit van Harmonie en de aangename geest die daar steeds heerscht, daartoe in alle deelen zal bijdragen. Zulks is dan ook wel verdiend. 1'ndeSt. Ct. vanhedenvin den wij de .statuten vermeld, van de Naam- looze vennootschap Hulpbetoon", maatschappij lot net verhandelen van gelden -en geldswaarden en het belee- nen en ter leen geven van gelden, het koopen en verkoopen, het huren en verhuren en hel exploiteexén van roe rende goederen, te Haarlem. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn de vaste toela gen van de secretarissen van de gezond- heids-commissiën in die provincie met uitzondering van die voor Haarlem en Amsterdam, waar volgens art. 29 der Gezondheidswet de bestaande gemeen telijke commissiën in de plaats zijn ge treden van de bij die wet bedoelde ge zondheidscommissie bepaald op f 500 per jaar, met inbegrip van het bedrag van f 400, dat jaarlijks voor elke toelage uit 's Rijks kas wordt betaald. Volgens een advertentie in dit nummer stelt de heer J. Sabelis zich voor een herbenoeming tot lid der Ka mer van Koophandel niet beschikbaar, Naar wij vernemen legt ook de heer H. Kersten zijn mandaat neer. Ons wordt uit goede bron gemeld, dat de enkele Teden is, dat deze beide hee ren meenen het nu eens aan jonge krachten te moeten overlaten. Uit de Omstreken. Overveen. Zondagnacht om twaalf uur geraakte een koetsier met rijtuig en paard in de breed© sloot in de Rampelaan. Geluk kig zaten er geen personen in, deze wa ren j uist thuis gebracht. Men had veel moeite het paard uit den modderigen sloot te krijgen. Het rijtuig bleef tot hedenmorgen er in zitten. Bloem endaal. Zondag had op de militaire schietba nen onder Overveen, de jaarlijksche schietwedstrijd plaats van Bloemendaal Commando, afdeeling Bloemendaal, Vereeniging Volksweerbaarheid. Begunstigd door vrij goed weer, nam de wedstrijd 's morgens ie 8 uur een aan vang en eindigde 's namiddags 4 uur. Er werd naarmate van de geoefend heid der leden -geschoten in twee klas sen, op 200 en 300 meter, terwijl er te vens gelegenheid bestond op vrije baan te schieten. De uitkomsten bewezen, dat de geoefendheid der leden van het com mando, dat thans ruim 130 leden telt, weder aanmerkelijk was vooruitgegaan, 's Avonds te 7 1/2 uur had in Hotel Wel gelegen een bijeenkomst plaats, waar de prijzen door den voorzitter werden uit gereikt. Met een vertooning van de sciop- ticon, en een uitvoering van de phono graph, werd dezen welgeslaagden wed strijddag besloten. De uitslag was als volgt: le klasse 300 Meter. J. Lindeman, 50 punten; L. H. Kool hoven, 44 punten; Houtgraaf 43 punten; L. Rouwens, 43 punten; F. van Bugge- num, 41 punten; A. J. Bijvoet, 39 punten: P. Bersee, 3S punten. 2e klasse, 200 Meter. P. van der Werff, 53 punten; G. van Apeldoorn, 51 punten; Arn. Bijvoet, 51 punten; Mevrouw A. Koolhoven, 49 pun ten; Th. IJzerman, 48 punten; H, Roo- zen, 40 punten; Louwerse, 46 punten; J. Tweehuijsen, 46 punten; F. Koolhoven, 45 punten; H. Rijnierse, 45 punten; M. Kokkelkoren, 44 punten; H. Cassée, 44 punten; N. Bersée, 42 punten. Vrije baan, 200 Meter. L. Koolhoven, 58 punten; Fr. Hekker, 57 punten; W. Thijssing, 57 punten: J. Bijvoet, 56 punten; F. Koolhoven, 56 punten; P. van der Werff, 54 punten; Mevrouw A. Koolhoven, 53 punten; P. Bersee, 53 punten; F. van der Flier, 53 punten; J. Tweehuysen, 53 punten. LTmuiden. De ..Hersteld Apostolische Zending- g,emeente in de Eenheid dei' Apostelen van heden" heeft Zondag jl. haar eer. ste bijeenkomst gehouden in hei nieuwigebouwde lokaal aan dën Rijks straatweg alhier. De heer J van Rugge, eerste onder wijzer aan de openbare school alhier staat no. 1 op de voordracht voor on derwijzer miet hoofdacte en Fran-sch aan een openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Utrecht. Binnenland. Hofbericht. Uit Den Haag meldt men dat er geen sprake van is dat H. M. de Koningin- Moeder 15 November van Soestdiik in Den Haag zal terugkeeren. Daaren tegen zou I-I. M. wel van plan zijn in de volgende maand zich eenigen tijd buitenslands te begeven. Soc. Dem. Kamerleden. Thans is ook aan de sociaal-demo cratische leden van de Tweede Kamen' de beschikking gegeven over een ver trek in het lokaal 'tot het houden hunner club-vergaderingen, evenals reeds voor de bijeenkomsten dór groe pen van andere staatkundige partijen was toegestaan. Het arme sehoolkind. De commissie tot wering van school verzuim in het arrondissement Am sterdam Y heeft den Raad een adres gezonden, met verzoek de voordracht van Burgemeester enWethoud-ers tot het verstrekken van schoolpantoffels enz., zoodanig te willen wijzigen, dat gelden zullen worden beschikbaar ge steld, niet slechts voor schoeisel, maar voor kleeÖiug in het algemeen. Ook de Amst. Onderwij zersvereeni- ging richtte 'n adres aan den Raad, verzoekende, dat de voor een onder deel van kleeding en schoeisel uit te trekken gelden zooals B. en W. dat willen, gebruikt zullen mogen wor den voor schoeisel en Idee ding in 't algemeen. Zaudvoort. De Zandvoortsche voetbalclub V. I. O. S. speelde Zondag op haar eigen terrein te Bendveld een wedstrijd le gen de H. F. C. V uit Haarlem. V. I. O. S. speelde met eenige invallers. Yoor die rust was de stand 2—2, doch na half time vermeerderde V. I. O. S. het aantal punten met 5, waartegen H. F. C. V slechts 'met één. Aan beide kanten werd zeer goedgespeeld. Deze zeer spannende match eindigde dus met 73 in 't voordeel van V. I. O. S. Door den jachtopzichter J. v. Hon- schooten alhier zijn zooals reeds ge meld de vorige week twes proces sen-verbaal opgemaakt wegens jaeht- overtreding. Bij een dier stroopers bevonden zich 32 wildstrikken. die door v. II. in beslag werden genomen. Het jachtveld hier biedt een ruim veld voor stroopers. daar er een enorme hoeveelheid konijnen zijn. die banks het schadelijk gedierte is voor de eigenaars der jacht veel waar de hebben. Met sprenkels of klemmen worden die diertjes door de stroopers gevan gen, wat bij de jachtwet niet straf baar is. Doch de personen die zich daarmede bezig houden, worden ver bal iseerd wegens het loepen op een an dermans grond en daarvoor bij herha ling ook betrekkelijk streng gestraft. Van strikken en het jagen met ge- geweer wordt hier weinig gebruik ge maakt. Haarlemmermeer. Tot directeur van Aalsmeer's koor- vcreenigmg is benoemd de heer Gog- slra, hoofd dei- school te Ru dóls taart. De aardappeloogst is in IJ- en Haar- lemmenueerpoldei' dit jaar gunstig te noemen, zoowel in qnaliieit als hoe veelheid de ziekte is niet van overwe gende beteekenis voor den groothan del zijn de prijzen f2.15 tot f2.40, par ticulier f250 tot f2.75. Gemeante-fln ancien. Het dagelijksch bestuur van de Al- gBóemê Winkelieksvereeniging te Amsterdam heeft zich met een adres tot den mdnister van binnenlandsche zaken gewend, waarin wordt kennis gegeven van de volgende motie: „De vergadering der Algemeens Winkeliers-Vereenigihg te Amster dam, gehouden in ,,Odéon" op Dins dag 21 October 1902, spreekt als haar wensch uit: dat ter opheffing van den ben arden toestand der gemeente-financiën van groote gemeenten in het algemeen, en van Amsterdam in het bijzonder, de kosten van het openbaar lager Onderwijs en het Armwezen, vol gens art. 192 en 193 der Grondwet immers voorwerpen van de aanhou dende zorg dar Regeering, geheel ten laste komen van 's Rijks schatkist." Adressant verzoekt den Minister den wensch, in deze motie neerge legd, in welwillende overweging ta nemen. Aan de leden der beide Kamers is afschrift van dit adres gezonden. Zondagsrust. De algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot nevor- dering van Zondagsrust wordt Don derdag 13 November a.s. gehouden in Musis Sacrum te Arnhem. Op dën beschrijvingsbrief komen o. a. voorstellen voor om bij d'e Regee ring aan te dringen op spoedige indie ning van eene verbeterde Zondagswet en op het nemen van maatregelen waardoor sportwedstrijden op Zondag- verboden worden. De afdeeling Rotterdam wenscht de vraag behandeld te zien. wat er ge daan kan worden om meerdere belang stelling in de vergaderingen van de afdeelingen der vereeniging op te Wekken. Dezelfde afdeeling hare teleurstel ling uitsprekende over het niet ver melden in de Troonrede van een ont werp voor eene nieuwe Zondagswet, zooals in September' 1901 beloofd werd1, wenscht het hoofdbestuur uit te noodrigen te overwegen, wat er gedaan kan worden om de Regeering te bewe. gen de zaak der Zondagswetgeving ter handl te nemen. Een voorstel van de afdeeling Gou da strekt om dien Minister van Oor log te verzoeken de wedstrijden, die op de Rijksschietterreinen zoo druk op den Zondag plaats hebben te verbie den. De afdeeiinf 's Gravenhage, betreu rende ,dat de beweging voor Zondags rust onder ambtenaren en werklieden op verschil! en die plaatsen geleid heeft tot de oprichting van zelfstandige ver eenigingen en comités voor Zondags rust en wat daarmee verband houdt met voorbijgaan van de plaatselijke afdeelingen der vereeniging. wenscht dat. op de algemeene vergadering van gedachten worde gewisseld omtrent de oorzaken van dat gemis aan zin van aansluiting en over de middelen om de verzameling van alle strijders voor Zondagsrust onder de banier van on ze vereeniginf zooveel mogelijk te be vorderen. Na dó algemeene beeft eene open bare vergadering plaats met de boe ren C. J. van Paassen, predikant te Haarlem en A. Weyers, r.-k. geeste lijke te Utrecht, als sprekers. Hygiëne op de spoorwegen. Door de H. S. M, is aan de stations eene waarschuwing aangeplakt, waar hij d'e reizigers er op worden gewezen dat het verboden is in de wachtka mers. op de perrons en in de rijtuigen te spuwen. Deze maatregel wordt ook in België en Duitschland toegepast. Het personeel wordt aanbevolen hier op een streng toezicht te houden. liet postkantoor geen wisselbank was, waarom, hij zich bij een kassier had te wenden. I-Iet kostte dezen echter heel wat moeite den nog altijd van blijdschap opgewonden man aan liet verstand te brengen, dat hem door zijne dochter slechts een curiositeit van eenige centen, een prentbrief kaart, gezonden was. Uit Pekela's raadszitting. Te O. Pekela i.s zeer onlangs de lieer Koster aftredend wethouder, niet her kozen. In de plaats daarvan werd ge kozen de beer Straling. Dat leek zeer vreemd eu men veronderstelde, dat er vooraf iets was voorgevallen, ja, laten we 't maar zeggen, dat de leden van den Raad een vóórvergadering hadden gehouden. Vrijdag begon de raadsvergadering, anders zoo kalm, direct met een incL dent. De notulen waren nas gelezen, of de beer Dubben vroeg 't woord: „Ik wensch, m. d. v„ dat er in de notulen wordt opgenomen, dat het schijnt, dat er onder de raadsleden een complot bestaat." De vcorz. klopt met den hamer- De heer Dubben vervolgt„Ja, m. d. v.. of ik het zeggen mag of niet, ik wensch toch mede te deelen, dat het door mij genoemd complot blijkbaar zoogen. voorvergaderingen houdt," De voorzitter roept den heer Dubben andermaal tot de orde. De heer E. de Jonge zegt, dat hij 't volkomen eens is met den heer Dub ben. Ook hij wordt tot de orde geroe pen Gemeenschappelijk Grondbezit In het hoofdbestuur der Vereeniging voor Gemeenschappelijk Grondbezit zijn herbenoemd de aftredende leden: N. S. de Boer, mr. I. B. Cohen, dr. F. van Eeden en benoemd G. F. Lindeyer, terwijl herstemming moet plaats heb ben tusschen B. de Greve en H. E, Kaspers. Eene nieuwe vestiging van „binnen landsche kolonisten" is gelegen in de gemeente Nederhorst den Berg, op on geveer een uur gaans van Walden. Het terrein, dat aangekocht is, is pl. m. 20 H. A. groot, en bestaat uit wei- en hooiland in een voor 20 jaar droogge- legden polder. De werkzaamheden zijn reeds be. gonnen. Dezen winter zullen 6 H.A. worden gespit en voor groenten- en aardappelencultuur worden geschikt gemaakt. De naam der nieuwe vesti ging zal zijn Nieuw-Harmonie, ais aandenken aan Robert Owen's New- Harmony. Te I-Iuizen in liet zoogenaamde Ta- mens is ook een begin van vestiging gemaakt. Weerbericht Verwachting: Zwakke wind, betrok ken weinig verandering in temperatuur. I)e Bondsbanier. Dit is de naam van een pas versche nen blad. Een orgaan van den Algem. Ned. Bond van accountants en Boekhouders. De redactie zegt in haan.- inleidend woord dat zij zich stelt op het stand punt van den zelfbewusten werknemer, die, gebruik makend van alle gepaste middelen, de misstanden in het vak uit den weg wil ruimen en de economische positie der vakgenooten wil verbeteren. Gepubliceerd wordt dan voorts het werkprogram van den Bond, waaraan wij het volgende ontleenen: Meer in het bijzonder zal er naar worden gestreefd om: ter bevordering van de algemeene ontwikkeling en ter verspreiding van vakkennis onder de leden, alsmede tot het versterken van den onderlingen band en het ter kennis brengen van alle zaken de vereeniging rakende, een eigen orgaan te verkrijgen. Tot het verkrijgen van meer eenheid in de examens in het boekhoüdeii zal federatieve, samenwerking worden ge zocht met alle daarvoor in aanmerking komende vereenigingen: tevens dient 't daarheen te worden, geleid, dat die exa mens meer voldoen aan >de eischen der praktijk. Daar voor alle daden op sociaal terrein massale werking niet alleen gewensebt maar noodzakelijk is, zal reeds nu wor den getracht een vasten band te leggen tusschen een der bestaande vakvereni gingen en onzen Bond, opdat samen werking niet toevallig, maar van te vo ren verzekerd zij. Een enquête zal worden ingesteld naar salaris, arbeidstijd, enz. De redactie va.n ,,De Bondsbanier" vestigt in 't bijzonder de aandacht op deze enquête en' op de eenheid der exa mens. Een kostbare prentbriefkaart Dezer dagen vervoegde zich te Vee- nendaal aan het postkantoor een man, met het verzoek, het van zijne el ders dienende dóchter ontvangen bankbiljet van f 25 te willen wisselen voor zilver. J)e man was een en al verrukking: hij wist dat hij een goed' kind had. dat zij spaarzaam, op passend) en braaf was, maar dat zij n<- nog zoo betrekkelijk kort „er uit", al f 25 voor haar ouders had opge gaard. neen zoo hoog had hij zijne verwachting toch niet durven span nen Er werd hem duidelijk gemaakt dat Een stoomboot aangevaren en gezonken Zaterdagavond t© ongeveer kwart over negenen is de stoomboot Hunze IV, die naai- Groningen vertrok, dwars voor den Meppeiler steiger aangevaren door het stoomschip Vrijheit van de Hollandsche Stoombootmaatschappij. De Hunze IV werd getroffen mid scheeps ter hoogte van het ruim en kon, in weerwil van de ernstige scha de, opstoomen tot den ingang van 't Noord-Hollandisch Kanaal, waar zij bij sluis Willem III zonk. De Vrijheit bekwam nagenoeg geen schade; zij kon althans haar reis naar Gooi© vervolgen. De opvarenden van de Hunze (zes personen) zijn gered'. Nader verneemt het ,,Hbl."het vol gende: Een minuut of tien over negenen on geveer vertrok de Zwolsch© boot en kort daarop die Hunze IV, kapitein J. de Groot, naar Groningen. De Hun ze IV was geladen met stukgoed, va ten petroleum en olie. pakken tabak, vaten jenever manufacturen enz. Aan boord waren behalve d'e kapitein, diens vrouw, een machinist, een stoker en twee dekknechts. Op het oogenblik van het vertrek kwam van die Handelskade opstoomen de Vrijheit. van de Hollandsche Stoomboot-maatschappij, op weg naar IJmuiden. om van daar te vertrekken naai' Goole. De kapitein van de Hunze IV ver-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2