NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken 20e Jaargang Woensdag 29 October 1902. Mo. 5931 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regele 30 Ofcs.Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prigs deï Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux.- Gebouw Het Spaarne, ÜKusrfer BuitenSpRfli ne No, Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. t BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. Li DAUBE Co. JOHN F. JONE&, Succ., Parijs 31Faubourg Monrniartre. £8Ê j giölji s Tan Pit Oct. tec?-:-". beuvt o. a. Macedonië, De Hoilandsche Klec- trische Spoorwegniaat^ch., Nood lottige brand, Vegetarisme. Builenlandsch Nieuws Engeland. Generaal De Wet heeft Vrijdag vol gens de Express een bezoek gebracht aan de „Holland Art Society"-ten- toonstelling in Graf,ton-street, waar hij poseerde voor een portret, dat de bekende Hoilandsche schilderes mej. Schwartze van hem maken zal. Toen hij weg wilde gaan, werd hem een album overgereikt, waarin hij zijn naam moest teekenen op de bladzijde, dragende den datum van zijn geboortedag, 7 October 1854. Dit boek beva/tte reeds de namen van ko ningin Emma, Joubert, Kruger, Leo Tolstoï. Toen De Wet geteekend had, zei hij: „Ik ben hier in goedge zelschap." Voor den Londenschon politierechter is de Reverend George Martin versche nen. priester van de Anglikaansche kerk, onder beschuldiging dat hij met behulp van buskruit een der tribunes, die tegen de Sint Georgekerk was aan gebouwd, in de lucht had willen laten vliegen, wijl hij het als heiligschen nis beschouwde een kijktribune op hei lige aarde te bouwen. De priester had bij een bevriend wapensmid om raad gevraagd hoe hij zijn doel het best kon bereiken, maair de vriend had wij selijk de politie gewaarschuwd. Minister Chamberlain verklaarde dat geen deel van de drie millioen pond sterling, welke aan de Boeren is toegekend als hulp bij den wederop bouw van hun hoeven, gebruikt zal wordien om krijgsgevangenen naar hun land terug te brengen. Lord Stanley, de financieele secre taris. deelde mede dat ongeveer 13000 gevangenen naar Zuid-Afrika zijn teruggebracht en nog 7000 voor het eind van dit jaar gerepatrieerd zul len worden uit Indië en Ceylon. De rest zal zoo spoedig mogelijk volgen, indien zij den eed van trouw afleg gen. De onder-minister van buitenland- sche zaken, lord Cranborne, deelde mede, dat de Russische en de Brit- sche Regeeringen nog van gedachte wisselen over Ruslands voorstel, be treffende Afghanistan. In de avondzitting van het Lager huis diende O'brien een motie in om het Huis te verdagen, ten einde de aandacht te vestigen op den toestand ia Ierland. De minister voor Ierland Wynd- ham, verdedigde de inwerkingstel ling van de Crimes-Act en verklaar de dat de Regeering vastbesloten is het boycotten en 't stelsel van vrees- aanjaging te onderdrukken, want er kon geen vrede zijn voordat de vreea- aanjaging ophield. De motie werd verworpen met 215 tegen 121 sltemmen. Frankrijk. Het Journal des Débats drukt een oproiep af van het royalistische co mité in het 15e arrondissement, wel ke in den vorigen nacht is aange plakt. In dit manifest wordt ge zegd: „Wij willen een hoofd en overeen komstig de traditie zullen wij dien leider nemen uit de zonen van onze vroegere koningen, gelijk ook onze voorouders deden. Wij zijn royalis ten, in het belang, het recht en de eer van alle Franschen. üuitschlauti. De kroonprins van Denemarken kwam Maandagmiddag te 4 uur 50 min. aan het Wildparkstation aan. Ter ontvangst waren aanweizg de Kei zer, in de uniform van de huzaren der lijfwacht met het lint van de Oli fantsorde gesierd, de prinsen, de op- perofficieren en een eerewacht van het eerste garde-regiment. De Keizer be groette den kro'onprins van Denemar ken, die d'e uniform van zijn huzaren- regiment (No. 14) en de orcle van eten Zwarten Adelaar droeg, allerharte lijkst. Na die inspectie vp,n de Deen- sche eerewacht. welke het Deensche volkslied speelde begaven de vorste lijke personen zich naar het Neue Pa lais. De officieuse ..Nordd. Allg. Ztg." schrijft ..Het bericht van het welkome be zoek van den kroonprins van Dene marken aan Potsdam zal allerwegen met voldoening worden begroet als een teeken van de voortreffelijke betrek kingen tusschen het Keizerlijk Huis en die Deensche koningsfamilie en te ra eer daar de Keizer voor den Deenschen Konin°- een oprechte ver- eerina- koestert. Het is de wenscte des Keizers en der natie, dat de hooge gast. door ziin bezoek op Duitschen bodem verstrekt moge worden in de overtuiging, dat overal in Duitschland dé neiging en de vaste wil beslaat een duurzame vriendschap met Denemarken te on derhouden in het belang der beide mo gendheden. ïtalië Te Rome loopen volgens een bericht 'n de Temps" geruchten, dat de Minis ter van de Schatkist, di Broglio, zijn ont slag zal aanvragen wegens de heftige kritieken op de door hem voorgestelde conversie van de 3 1/2 pet. Italiaansche schuld. De „Temps" verzuimt een belang-' rijke toevoeging aan baar bericht te ge ven, nl. dat die geruchten de uitkomst zijn van den toorn der Italiaansche „hau te finance" tegen den minister, die het heeft durven wagen de kleine banken in den arm te nemen voor zijn plan, wijl hij zich niet de wet wil laten voorschrij ven door gezegde „haute finance", die ook in het buitenland, met name in Duitschland, het poogt te doen voorko men alsof di Broglio op den aftocht be dacht is. Men mag vrij zeker aannemen, dat de minister er niet over denkt om heen te gaan, wat de „Temps" trouwens ook erkent. Evenmin is sprake van het aftreden van den minister Baccelli (han del en landbouw). Deze heette te zullen bedanken omdat men met het oog op de nieuwe handelsverdragen een speciali teit van meer gezag met de portefeuille beiast wenschte te zien. Beide ministers spreken ook z-elf alle geruchten van dezen aard tegen en Za- nardelli, de eerste-minister, heeft te ken nen gegeven, dat hij geen wijzigingen in het Kabinet zoude willen brengen zoo lang, de Kamer niet zit, afgescheiden nog van de waarschijnlijkheid, dat een zoo danige verandering den parlementairen toestand meer zoude schokken dan dit ministerie. Marokko. Volgens berichten uit Spaansche bron is het voorgevallen© na den moord1 op den Engelschen zendeling Coopieir te Fez van het grootste ge wicht, en komt den Sultan alle lof toe voor zijn krachtig optreden m deze zaak. Cooper liep rustig over straat, toen een geestdrijver op hem aanvloog en hem doodstak. De moordenaar vluchtte binnen het heiligdom van Moelei Dris. een der voornaamste asyls in Marokko. Toen de Sultan vernam wat er ge beurd was, geraakte liij in de groot ste opgewondenheid; hij gaf bevel dat de moordenaar dadelijk uit het heilig dom gehaaid, en voor hem gebracht moest worden. De officieren, met Qe opdracht belast, verkeerden in nevi- gen angst dat het volle in opstand zou komen bij deze aantasting van het asylrecht der zoo hoog vereerde heili ge plaats, maar de Sultan stond er op dat zijn bevel dadelijk ten uitvoer ge legd zou worden, en zoo geschiedde het. De moordenaar werd met een sterke troepenmacht als bewaiung door de voornaamste straten van Fez gevoerd, herhaaldelijk gegeeseld en ten slotte op het plein voor de groote moskee onthoofd' De Spaansche berichtgevers zeggen dat de Sultan zooveel energie en moed r.iet alleen betoond heeft uit vrees voor de Engelsche regeermg. maar ook omdat hij wist dat bij de minste zwak heid of aarzeling zijnerzijds het volk in opstand gekomen, en alle te Fez wonendie Europeanen vermoord zou den zijn. Feitelijk moet men een sa menzwering met dat doel op het spoor zijn gekomen. steld' moeten worden de kerk te bezoe ken. Het Luthersch ZangKOor geeft a.s. Zondag eene uitvoering in de Luthersche kerk, waarbij als solis ten zullen optreden mevrouw B. Ha vermanPost. sopraan, en de heeren I. Quelks, violoncel, en L. Desprez, or gel en begeleiding. O. a. zal uitgevoerd worden Psalm 42 van Mendelssohn, voor solo en koor. Sfedsnien ws, Haarlem, 28 Oct. 1902. V r ij e ©n orde-oefeningen. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candiidaten. Geslaagd de dames: J. C. Dulen Barre Haarlem; H. E. Duijhei, Am sterdam; H. A. Eggelte. Amsterdam; A. Eisendrath Amsterdam; M. C. Eijl- ders; die heeren: J. de Nobel Jr.. IJmuiden; J. Nol, Monnikendam, en E. H. Reits- ma, Haarlem. Door denMinister vanOor- log is bepaald dat de met kwartier-ar rest en kamer-arrest gestrafte militai ren. wanneer dat door hen verzocht wordt, voortaan in de gelegenheid ge- De photo's van het drama „De Balkan-Keizerin", a.s. Woensdag door de Letterlievende Vereenigmg J. J. Cremer in den Schouwburg te ge ven. en vervaardigd door den pnoto- graaf Clausing. Kruisweg alhier, zijn tentoongesteld in het piano-magazijn van den heer Van Óoy. Kruisweg; Boekhandel Mul Kruisweg; sigaren magazijn Reeser. Gr. Houtstraat; siga- ren-magazijn Langeveld, Gr. Houtstr., en aan den Schouwburg. Maatschappij tot verbete- ring der huisvesting van minvermo genden te Haarlem. Het jaarverslag in de algemeene vergadering van 24 October 1.1. uitgebracht, vermeldt de opruiming van krotten in de Koolsteeg en het bouwen van eene geschikte be neden- en bovenwoning. De gunstige invloed uitgeoefend op woningen en bewoners door het toezicht van üej. A. C. van Harreveld, werd' erkend. De rekeninp- en verantwoording van den penningmeester werd goedge keurd. Op 30 April bedroeg het kapi taal der maatschappij 44,500. JNa af schrijving en hijstorting in het reserve fonds werd als dividend f 12.50 per aandeel vastgesteld. Mr. N. G. Cnoop Koopmans werd als commissaris, rnr. F. W. van Sty- rum als bestuurslid Herkozen. In de plaats van wijlen dr. J. B. Wijnhoff werd dir. II. D. Kruseman in het be stuur gekozen. In de Maandag gehouden al gemeene vergadering van aandeelhou ders der Haarlemische Voorschotbank, is de statutenwijziging, zooals die door het bestuur werd voorgesteld, met algemee ne stemmen aangenomen. Op de vergadering, die door den beer mr. H. Enschedé werd gepresideerd, wa ren 143 aandeelen vertegenwoordigd. Aanbesteding. Door de regenten van de gevangenis alhier, werd heden aanbesteed het leveren der bespanning van- en eene bergplaats voor het cellu laire rijtuig, gedurende het jaar 1903. Ingekomen waren twee biljetten, waar van er éen te laat was ontvangen. Het andere was van W. Heinz, voor f 825. Vegetarisme. Vanwege de Vereeniging „De Dage raad" werd Maandagavond in het ge bouw St. Bavo een openbare vergade- ving gehouden, waarin als spreker op trad de heer D. de Clercq van Bloe- mendaal. Op de hem eigen gezellige, onderhoudende wijze hield spr. eene van humor tintelende voordracht over 't Vegetarisme. Wij zijn geen. roofdie ren. zeidó de heer De Clereq. want dan zouden wij niet met elkander kun nen leven, vreedzaam en gezellig. Juist het instinct van gezelligheid komt. steeds hij den mensch boven, houdt hem in .stand. Denkt slechts aan Dreyfus. Het was niet de heete zon, die zijn huid blakerde, het was niet de enge ruimte waarin hij zich moest bewegen, welke hem het meest hinderden, maar het was zijn alleen zijn, dat hem kwelde. Wij behooren dus allen tot een maat schappij van gezellig levende dieren, e>n om de maatschappelijke verhoudin gen aangenaam te maken, moet ons instinct, dat men zoo langzamerhand tot niets heeft trachten terug te bren gen, weder teruggeroepen worden. Wij zijn niets anders dan dieren, al zijn wij ontwikkelder dan andere die ren wij behooren allen tot éen rijk. Ons verstand is gelijk aan het instinct der dieren, en dat instinct geeft ons steeds den juisten weg aan. In alles moeten wij de natuur laten werken, ook op het punt van voeding. En dan zien wij. dat, wanneer wij een tafel met rauw vleesc.h, rauwe groenten, appelen, peren en andere vruchten voor ons hebben, de mensch. mag hij daar uit een keuze doen, allereerst grijpt naar de vruchten. 1-Iij zal het wel uit zijn lijf laten om zijn tanden in een stuit rauw vleesch te zetten, zooals een tijger dat doet, ook zal hij wel geen hap doen in een andijviestruik dat bewijst, dat de mensch niet. is een vleesch,eter, niet is een planteneter maar van nature een vruchteneter is. Onze geheele lichaamsbouw, vooral de samenstelling van ons tandenstelsel, en de maag, getuigen dat." En om dit nader te bewijzen, toonde spreker zijn auditorium dat op kringvormige wijze zeer gezellig om de tafels was gezeten, waarop spr. al zijn voorwerpen had uitgestald, een kaak van een tijger, om te doen zien, dat hierin in te genstelling met het gebit van eau mensch, geen maalwerktuigen aan wezig zijn, maar wel af snij werktuigen, zoodat bij dentijgejrde vertering in de buitengewoon sterke maag geschiedt. En op dezelfde wijze toonde spr. aan dat ous gebit ook geenszins overeen komt met dat. van een alleseter, (beer), planteneter, (schaap), doch wel met dat van een vruchteneter (aap). Maar nu zegt men wel eens, dat het gebit van den mensch in den loop der tij-1 den veranderd is, doch spr. ontkent dit ten stelligste, en als bewijs daarvan toonde spr. een gebit van een kat van voor honderden jaren en van den te- genwoordigen tijd aan en dat was nog steeds dezelfde. De natuur laat zich niet veranderen. Vervolgens zette spr. nog uiteen, dat ook het gezegde, dat een vegetarische levenswijze ongezond is, op onwaar heden berust en dat de mensch wel zijn menu naar de zouthoudende groen ten mag uitbreiden, omdat daardoor zijn innerlijke na'uur geen schade lijdt, Daarna verklaarde spr. nog den stoomkoker, een graanmolen, en toon de aan, dat een vegetariër zich met alles reeds kan helpen, daar o.a. reeds bestaan hazelnootboter, geconserveer de vruchten, alcoholvrije sappen, kaar sen zonder dierlijk vet. Maar ook m onze woning en klee ding moet verandering komen. Wij moeten hebben licht, lucht en ruimte, 3 hoofdfactoren om gezond te blijven. Onze leefwijze moet evenals die in de sanatoria in Duitschland, geheel na- tuurlijk zijnonze kleeding moet ook zoo licht en luchtig, zoo natuurlijk mo gelijk zijn ook ons beddegoed moet die eigenschappen bezitten. Verschillen de poreuse kledingstukken werden door spr. getoond. Ook onze schoenen moeten luchtiger en lichter zijn, en wanneer men dan zoo geheel volgens de natuur leeft, dan eersfzal de mensch zich opgewekt, tevreden en gezond ge voelen. En ook daarvan gaf spr. we der een sprekend voorbeeld en wel in zijn eigen persoon. Met een luid applaus werd deze voor dracht begroet. Na afloop daarvan bezichtigden de aanwezigen de kleine tentoonstelling, waarmede spr. zijn rede had verduide lijkt. Brandje. Door middel van «enigs emmers water is door de politie in ae Tulpenstraat een schoorsteenbrandje gebluscht. Ontvreemding. Een grond werker is aangehouden wegens ont vreemding van een doosje, waarin me talen theelepeltjes. Bekeurd. Tegen een bierhuishou der is proces-verbaal opgemaakt we gens verkoop van sterken drank in het klein, zonder vergunning. Gevonden voorwerpen: drie porteanomiaie's, een koperen wagenmoer. een zilveren armband met charivari, een zwarte h<te>rn van «en hardhoorende een ijzeren pen met ket ting, een R.-K. kerkboek. Gevallen. Gisterenmiddag is oen schilder van een afdakje gevallen door een lantaarn van een ander afdak op den grond van een perceel aan de Nas- saustraat. De man bekwam alleen een wondje aan het achterhoofd. Aanbesteding. Hedenmiddag had ten raadliuize de aanbesteding plaats van: De levering van hooi, stroo. haver, paardenboonen en mais, tot 31 October 1903 benoodigd voor de paarden van den reinigingsdienst. Ingekomen waren 8 biljetten van de volgende firma's: K. Jansen. Haarlemmermeer, tar- westroo f 21.45 per 1000 KG.. J. "Ver meulen Zn.. Waspik, hooi 36.90, stroo f 22.60, per 1000 KG., inlandsche haver f 7.95, buitenl. haver f 7.64, maïs f 7.90; pstardenboonen f 9.40, alles per 100 KG,; A. A. v. d. Weyden Cz., Haarlem, buitenl haver f 7.43, inl. ha ver f 7.76, paardenboonen f 9.37, alles per 100 KG.; P. v. Hemert, Haarlem, inl. haver f 7.70 buitenl. haver f 7.40, paardenboonen f 9.15 ,mais f 7.alles per 100 KG.; D. v. Hemert Zn., Haarlem, haver f 7.35, paardenboonen f 8.90. mais f 7.75. alles per 100 KG.; H. Grippeling en Verkley. Haarlem, inl. haver f 7 64. buitenl haven* f 7.22, paardenboonen f 8.83, mais f 7.67, alles per 100 KG.: Th. Koldierie. Haarlem, hooi f 41.stroo f 21.per 1000 KG.; H. Aschbei"- Co.. Loosdufnen.. hooi f 35.90, stroo f 21.90, per 1000 KG. De biljetten der heeren Jansen en P. van Hemert werden ongeldig ver klaard, daar zij niet aan de inschrij- vingsvoorwaarden voldeden. De uitspraak werd op a.s. Donder dagmiddag bepaald. F I in»* n. Ut till door MAX PEMBERTON. 34) Ik volgde den Italiaan nu naar be neden, en wij kwamen weer in de groote gang. Er brandden verschei dene lampen, en vrouwenfiguren gin gen in en uit de prachtige kamers. Aan den verst verwij derden hoek, vlak tegenover Mi-sis Ruth's apartement, hield de Italiaan stil en begon weer te rabbelen. Hier woont Zijne Excellen tie, mijnheer, zei hij, en is de geweer kamer, gij loopt er recht door, maar zijn Excellentie heeft den sleutel, Ik ben alleen deurwachter, ik spreek de waarheid, mijnheer Ik opende de kamerdeur, die hij aanwees, en langs den wand tastend, voelde ik een lamp. Het was een waar paleis, met groote boekenrekken rond om, en in iederen hoek leuningstoelen zoo lang als bedden, en instrumenten, tafeltjes en aardige ornamenten ger no eg om een heerenhuis te meubelen, maar dien nacht had ik voor dit alles geen oogen. Ginds aan het einde van 't vertrek was een gordijn boven een ijzeren deur geschoven en door die deur zag ik met een enkelen blik den weg naar de geweerkamer liggen. Maar, de sleutels, waar lagen de sleu tels? Welk toeval of wonder zou mij die nu wijzen? Had Czerny den sleutel bij zich of was lïij hi©r in een der kasten Hoeveel zou ik gegeven heb ben, om dat zeker te weten. Maar hoe hem te openen Dé Italiaan keek mij met verwonder de oogen aan, toen ik naar de deur ging en het gordijn wegtrok. Een vlugge blik door de kamer deed mij nief zien, wat mijn gezond verstand zocht, namelijk een ijzeren kistje, waarin Czerny's sleutel liggen kon. Ik twijfelde niet, of hij zou den sleutel van de wapenkamer wel bij zich heb ben, en dit argument zeide mij, dat er dus in "t geheel geen kistje noodig was. Als er alarm was, zou het van de zee komen of van de kleinere deu ren, die gesloten waren voor zijn dui- velsch volk. Ik begon toen te over wegen, of de sleutels niet in een kast of bureau konden zijn, en wilde iedea* meubel gaan doorsnuffelen, toen en dit was hoven alle verwachting, toen ik iets op een tafeltje in een hoek glinsteren zag. Door de kamer gaan de, nam ik het voorwerp op, waarvoor men zijn halve fortuin gegeven zou hebben. Bij den hemel, zeide ik, als dït eens.als dit eens. En waarom zou het zoo niet geweest zijn. De tij ding- van de schipbreuk was als een plotseling alarm in het huis gekomen konden de sleutels, die ik nu met be- geerige handen vasthield, niet even goed die van Czerny geweest zijn. juist loen de bel zoo hard door de gangen geluid werd? Ik zag hem voor mij, vergeetachtig door zijn haast, zijn ge dienstigen fluitend, wegrennend om ze ker te zijn van de waarheid der tij ding, alles, waarmee: een andér dit huis openen kon, achterlatend. O, hemel, het was de waarheid, de deur ging bij mijn eerste poging open en wapenen voor wel honderd man glinsterden mij in de schemering te gen. HOOFDSTUK XX. Wij brachten den voorraad boven aan de irap, ieder werkte alsof zijn leven de prijs was van zijn arbeid. Als Miss Rutli vernomen had wat het ge luk ons had! gezonden, zou zij ons zeker overstelpt hebben met vragen. Een oogenblik zag ik haar, een figuur, om een man steeds door 't hoofd te spoken, terwijl zij uit haar kamerdeur keekmaar er verliep een vol uur, voor ik een woord met haar wisselde of wist, of hetgeen wij gedaan hadden, haar goedkeuriog wegdroeg. Ruth Bellenden was waarlijk wel het mid denpunt van alles en van allen in Czer ny's huis moet haar lot het hardste geweest zijn. Zij had die bladzijde van haar vroegere leven uitgescheurd het zal nooit meer overgeschreven worden. Niettemin toonde ze mij toch met vrou- wenmoed een opgeruimd gezicht, en al die meisjesachtige bevalligheid, die haar grootste bekoring was. Nooit zou zij van haar eigen ongeluk spre ken. maar altijd opbeurend over 't on ze, zoodat wij met ons drieën, de klei ne Ruth, Dr. Gray, en Jasper Begg, vrienden hadden kunnen voorstellen, die elkaar op een gewoon avontuur ontmoetten, en niet aan de crisis van zulk een wanhopige onderneming. En zoo dacht ik, zal het wel gaan, en al de nog aankomende gevaarlijke dagen. De morgen zou ons het leven of den dood brengen, een graf in de zee, of de heerschappij over dat geheimzinnige huis toch spraken wij daarover geen woord. Kaptein, zeide de dokter, die het eerste' isprak, zij hebben mij verteld, dat gij een geweerschot hebt gelost. Is dat waar of niet Ik vertelde hem, dat dit zoo was, en om hot licht te doen voorkomen, want ik wilde niet dat Miss Ruth on gerust zou worden, voordat er reden toe was praatte- ik over iets anders. Ja, zeide ik, wij zullen ons, als 't noodig is, verdedigen, en ik hoop goede tijding ie brengen. Voor de rest zul len we 't nemen zooals we 't vinden. Ik vertrouw, dat Mijnheer Czerny naar zijn gezond verstand luisteren wil en geen bloed voor niets storten. Als hij dat doei. zal de schande zijn eigen hoofd treffen, want ik zal mijn best doen 't hem erg ongemakkelijk te ma ken Ik weet, dat ge dat wilt, ik weet «lat Jasper, zei de kleine Ruth, haar hand in de mijne leggende zonder er zich om te bekommeren, wat de dok- 'er er van zou denken wij kunnen niet meer dan onze plicht doen. De, mijne is zeer hard, maar ik zal er niet van afwijken, nooit, omdat ik weet, dat mijn plicht zegt, „Ga zoo voort". Ik ben zeker, dat gij dat wilt, miss Ruth, was mijn antwoord, als de plicht man cf vrouw verdedigt, zal zij het vannacht zeker u en mij doen. Laat ons daarmee beginnen, en de rest zal gemakkelijk zijn. Wat wij ge daan hebben, is even goed ter wille van onze manschappen geweest als van onszelf. We werken voor een goed deel, om dc wereld te laten weten, wat in Ken's Eiland's havens gebeurt en om onze mannen van die plaats af te brengen. Twee deuren in dit huis, kaptein, zeide dokter na een poos, waarvan een gesloten is. Zooveel begrijp ik er uit. Zijt gij er zeker van, dat het hol be neden leeg is? of rekent gij nog dat er mannen zijn? Het laatste, zeide ik, en dat is juist 't ergste, doktor. Hij leunde tegen de sofa aan, en scheen esr over na te denken. Plotse ling zei hij Kaptein, een man schiet nooit met zijn voet, wel? En zonder op mijn antwoord "te wachten, ging hij verder Zet mij in de doorloop en geef mij een geweer, ik zal de deur voor je bewaken, dat wil ik (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1