Aanbesteding. Door de regenten van de gevangenis werd aanbesteed: le. De levering van het roggebrood voor liet eers'te halt jaar 1903 en de ver dere voedingsartikelen, als-, tarwe witte brood. aardappelen, groenten, rund- en kalfsvleesch, boter, spelt, koffie, melk enz., benevens de brandstoffen, het lig- stroo en de schoolbehoefien voor het ge- heele jaar 1903. 2e. De levering van de kantine-artike len voor het jaar 1903. Ingekomen 29 biljetten. T. Hartoch, Haarlem, groenten, 8 ci. perKo.; K. v. Kleef, Haarlem, tarwebrood 10 ot. per Ko., witte brood 14 ct. per Ko.; voor de kantine- tarwebrood 10 ct. per Ko. en witte brood 14 ct. per Ko. G. Wamsteeker, Amsterdam, koffieboo- nen 1.13 per Ko.. cichorei J 0.36 per Ko.; W. F. van Kiel te Rotterdam, ltof- fieboonen f 110 per Ko.; cichorei t 0.36 per Ko.; zachte groene zeep en harde groene zeep 0.15' per Ko.; soda f 0.04; si roop f 0.14; zwarte peper 0.S7; spelt /0.76; rijst 0.16; azijn f 0.12, alles per Kilo, H. Soellaart, Haarlem, melk 6.9" ct. per Liter. J. v. d. Wey, Amsterdam: ltoffieboonen 66 ct. per Ko.; cichorei 16 ct. per Ko.; si roop 14 ct. per Ko. J. v. d. Vossen, Haarlem: koffïeboonen 70 ct. per Ko.; siroop 20 ct. per Ko.; z. groene zeep 16 ct. per Ko.; cichorei 20 ct. per Ko.; suiker 47 ct. per Ko. soda 4 cent per Ko.; peper 80 cent per Ko.; zout 6 ct. per Ko.; boter 1.60 per Ivo.; rijst 20 ct. per Ivo.: azijn 6 ct. per L.; eieren 5 cent per stuk. Kantine-artikelen: zoete melk 8 ct. per L.; karnemelk 4 ct. per L.; eieren 5 cent per stuk; spek 8 cent per HG.; gerookte haring 5 ct. per stuit; gezoute haring 3 ct. per stuk; tabak 6 ct. per HG.; pij pen 1 ct. per stuk; L. kaas 64 ct. per HG. G. kaas 9 ct. per HG.; boter 8 ct. per J HG.; margarine 5 ct. per HG.; koffie 3 ct. per 4 L.; zout 1 cent per HG. G. Bos Co., Amsterdam: aardappe len 1.70 per 50 Ivo.; groenten 0.08 per 1 Ko. H. Kroon, Houtrakpolder: Roggestroo f 24.49 per 1000 Ivo.. E. Hoing en Zn.. Haarlem, gietcokes f 1-474 per 100 KG.; Belg. anthraciet 2.10 per 100 KG.; lange turf f 6 per 1000 stuks korte turf 7 per 1000 stuks. Frans Perquin, Haarlem: Belg. anthra ciet f 1 90 per 100 KG.; gietcokes f 1.30 p. 100 KG.; kl. cokes, t 1-20 per 100 KG. Th. Kolderie, Haarlem: ligsiroo f 15.15 per 500 KG. J. Oudshoorn, Haarlem: gietcokes per 100 Ko. 1.63; anthraciet per 100 Ko. 2.10; korte turf 100 st. f 0.62; lange turf 100 st. f 0.49'. J. Smits en Zn.: kantine. Roggebrood 8 cent per Ko. 8 cent. tarwebrood 10 cent per Ko. 11 cent. wittebrood 14 cent per Ko. 14 cent. H. G. v. d. Sant, Arnhem: koffie 64 ct. per Ko.: stroop 15 8/10 cent per Ivo.; bo ter 158 per Ko.; cichorei 23 cent per Ko. C. J. van Steen. Haarlem: spek 70 ct. per Ko.: J. Hartel, Haarlem; schenkel- vleesch 0.4776 per Ivo.; rundvleesch f 0.6748 per Ko. Eifers Jr., Haarlem; harde groene huishoudzeep, 25 ct. per ko.; zachte •id. 20 ct. per ko.; gebr. koffieboonen f 1.20 per ko.; siroop f 0.22 per ko. cichorei f 0.48 per Ko.; Witte- suiker 048 per ko.; Soda f 2.25 per 50 kg. peper 1-10 per kg, zoult f 3.50 per 50 kg. L. Kuik, Haarlem: Spek, 72 cent per kg. R. Jansen, Haarlem: Roggestroo f 25.90. W. F. Wallchers, Haarlem; melk, 7 cent per L.; karnemelk 4 cent per Li P. L. Hartel, Haarlem: rundvleesch 77 cent per Ko.; schinkelvleesch 47 8/10 cent per kg.; kalfsvleesch 94J ct. per Ko. Van Luyken, Haarlem, kalfsvleesch f 1 per ko.; schinkelvleesch |l cent p. kilo. J. Vlietstra, Amsterdam, ligs/fcroo, 15.— per 500 kg.; harde groene zeep f 0.24 per kg.; boter f 1.34 per kg. koffieboonen 0.592 per kg.; azijn 0.0599 per liter; groenten f 0.879 p. kg.; eieren f 0.597 per stuk; kantoor artikelen; roggebrood 4 cent per 1/2 ko.; tarwe 54 cent per id.; boter 7 ct. per ons; margarine 44 ct. per ons. koffie 3 cent per L.; zoete melk 7| ct. per L.: karnemelk, 4 cent per L. L kaas 24 cent per 1/2 ons; Goudsche kaas 4 cent per id.;;eieren 4| cent p. stuk; zout 4 cent per ons; spek 6 dt. per ons; gez. haring 2 cent per st.; hokking 4 cent per stuk; tabak 4 ct- 4- ons; pijpen 1 cent per .stuk. J. P. Daudey, Haarlem: spek 76 ct. per ko. S. Cohen, Haarlem: roggebrood, 7-| cent per ko.; kantineartikelen; tarwe brood 8£ cent per kilo; wittebrood 14 cent per ko.; roggebrood 74 per ko. Voor het derde en schrifte lijk gedeelte van het notarieel examen zijn geslaagd onze stadgenooten de hee- ren B. H. Girijsoels, E. T. Koopman en T. Bruyn. plaats der afd. Haarlem van de Ver- eeniging voor Verbetering van Vrou-i wonkleediug. Uit liet jaarverslag bleek, dat er al le reden tot tevredenheid bestaai. Overal mocht het streven der Vereeni.. ging veel belangstelling en sympathie ondervinden. Na afloop dar vergadering-werd van 3 tot 5 uur eene tentoonstelling van re form-japonnen gehouden, waarop vele fraaie toiletten, alle zeer bevorderlijk voor de gezondheid, de aandacht trok ken. Dn is de eerste tentoonstelling op dit gebied' in ons land. Stukken van den Gemeenteraad Voorstel van B. en W. om aan den ambtenaar bij heit Bureau van Openbare Werken, den heer C. D. Antonisse, die ten, dienste der ge meente vele werkzaamheden verricht welke buiten den werkkring van een schrijver liggen, boven zijn maxi mum-tr acte ment van f 1000 een per- soneele toelage van f 300 's jaars te verleenen. - Voorsltel van B. en W. om een crediet van f 850 tot het leggen van een nieuwen vloer in het gymnas tieklokaal van de opleidingsschool voor jongens. - Voorstel van B. en W. om den assistent aan het laboratorium van den directeur der gemeenttolijké wa terleiding, thans tijdelijk ambtenaar een vaste aanstelling te geven en zijn salaris te bepalen op f 500, als minimum en f 1000 als maximum. Voorstel van B. en W. om de huur van een strook grond in den Haarlemmerhout, vóór helt buiten Voorhout, op te zeggen, daar de huur der, A. Franken, dezen grond tot biertuin heeft ingericht. Adres van de afd. Haarlem van het Nad. Werkliedenverbond tot uitbrei ding van de bepalingen in de Alg. Pol. Verord. betreffende steigers op bouwwerken en andere gevaar ople verende onderdeelen op bouwwer ken. Hieraan wordt steun verleend door de afd. Haarlem van de Alg. Nederl. Timmerlieden Bond, van den Chr. Nat Werkmansbond en van het Haarlettnsch Arbeidërs-secretaria&t. Ingezonden Mededepiiugen. (30 Cent per regel). Heden werd namens z ij n principaal door den architect J. Lon den aanbesteed het bouwen van een villa op een terrein, gelegen te Aerden- hout, gemeente Bloemendaal. Ingeko men waren de volgende biljetten A. A. v. Santen, te Haarlem, voor f 16.800, H. van 't Wout, te Haarlem, f 15.6Ê0. firma Martens en Zn., Haar lem. f 16.933; M. Ommeren, f15.137; O. M. Joustra, Haarlem, f16.749; H. Rinkema, Haarlem, f 15,315. B ij Kon. besluit is d e. k a p i- tein J. H. van Aanholt, magazijnmees ter der artillerie alhier, met ingang van 1 November 1902 op zijn aanvrage pensioen verleend en het pensioen be paald op f1560 's jaars. Uit de Omstreken. Verbetering V r o u w e n k 1 ee- d i n g. Hedenmiddag had in het Brongebouw eene ledenvergadering Overveen. Maandagavond) was er te Bloemen daal in het Hotel Welgelegen «ene buitengewone vergadering van de af- deeling Bloemendaal der Noord-Hol- landsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis". Nadat de voorzitter, de heer dr. Bak ker. den aanwezigen een Hartelijk wel kom toegeroepen, had, werden ae no tulen dier vorige vergadering voorge lezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter herdacht met eenige goed gekozen en welgemeende woor den de heeren Grippeling en Van Bas sen Jongbloet, die der vergadering door den dood1 waren ontvallen, deelde vervolgens mede. dat door verschillen de bijdragen de kosten voor de wijk verpleging te Overveen vooreerst ruim schoots waren gedekt, daar er voor een bedrag van f 900 was geleekend. en dal mej. Wolbers, uit Haarlem, als wijkverpleegster door de commissie was aangesteld. Daarop kwam het ontwerp-r©gIe- ment voor de wijkverpleging aan de orde, waarvoor voor het meerenuieel deze buitengewone vergadering was uitgeschreven. Over het geheel kon de vegadenng zich met het concept wel vereenigen en nam dan ook met eene enkele wij ziging, die van art. 12, waarin vol gens het voorstel van den heer Van Leistekow geene besluiten in de com missie-vergaderingen konden genomen worden of miinste^a 2/3 der leden moesten aanwezig zijn, met algemee- ne stemmen aan. De voornaamste bepalingen van het aangenomen reglement luiden: Art. 1. De wijkverpleging d'er afdee- ling Bloemendaal van de Noord-Hol- landsche Vereeniging ..Het Witte Kruis" heeft ten doel om le ten behoeve van on- en minver mogenden te Overveen en Bloemen daal. en 2e ten behoeve van leden der afdee- linf en van contribu anten voor de wijkvernlegiri" .in voorkomende geval len één of meermalen daags gratis hulp te verleenen bij de verpleging van zieken. De bepalingen, waaronder deze hulD verleend wordt, zijn nader bij instructie voor da wijkverpleegster ge regeld. Art. 8 bepaalt dat het benoodigde "eld voor dié wijkverpleging verkregen wordt: a. uit de voor dat doel toegezegde jaarlijksche bijdragen; b. uit de afdieelingskas. Eene subsidie uit deze kas wordt jaarlijks aangevraagd in de najaars vergadering der afdeeling. Art. 10 bepaalt dat het salaris der verpleegster f 750 bedraagt, benevens f 50 jaarlijks voor rijwielkosten. Het tweede punt der agenda: onv werp-instructie voor de wijkverpleeg ster lokte nog al debat uit. Ds. v. Leeuwen vond dat een verlof van 14 dagen 's iaars aan de wijkver pleegster te geven, zooals in art. 7 was uitgedrukt .niet voldoende was voor iemand', die zulk een zware taak te ver richten had en stelde daarom 4 weken voor. De commissie van het concept, zoo wel als de heer v. Leeuwen, verdedig den hun voorstel krachtig; in stem ming gebracht na eene levendige dis cussie staakten de stemmen. Nu werd art. 7 geheel verworpen en daarvoor kwam een. nieuw artikel in de plaats, waarbij bepaald werd. dat de verpleegster 3 weken 's jaars verlof zal hebben. Overigens werd het concept op eenige weinige redactie-wijzigingen na met groote meerderheid! van stemmen aan genomen. Bij het laatste punt der agentia ont spon zich een levendig debat tusschen de verschillende leden, vooral ds. v. Leeuwen vond deze crediet-aanvrage ongemotiveerd, daar de gelden meer dan genoegzaam aanwezig waren om de loopende kosten te dekken. Toch kreeg het bestuur zijn zin. dat dan ook deze crediet-aunvrage ci:eed vooral met het oog op de administra tie. waarin de vergadering ten slotte wel mee kon gaan. Na den aanwezigen bedankt te heb ben voor de opkomst en medewerking iloot de voorzitter de vergadering. Heemstede. Voor het derde en schriftelijk ge deelte van het nationaal staatsexamen is geslaagd de heer W. A. Dolleman, alhier. Velseu. Door den ambtenaar van den bur gerlijken stand alhier, werd op 12 De cember 1881 van een© zekere gemeente, een geboorte-extract aangevraagd voor iemand, die dienst wilde nemen bij de nationale militie, hetgeen lieden mor en pas werd' ontvangen. Een vlugge bediening. IJinuiden. De aanvoer van viseh alhier is Maan dag en Dinsdag zoo buitengewoon groot, clat men zelfs manden te kort komt om te kunnen lossen. u Zaïidvoort. Donderdag 30 October a.s., des na middags te 2 uur, zal alhier eene ver gadering gehouden worden van net college van zetters, tot vaststelling van de uitkomsten der schattingen van ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Door den inspecteur van poiltie J. A. W. Hiebenclaal en den gemeente- veldwachter S. Behrens zijn alhier aangehouden twee Duitschers, die zon der papieren, geld] of middel van be staan rondzwierven. Bij fouilleering aan het politie-bureau werd een klein pistool en boksijzer op hen bevonden. Zij zijn naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Donderdagavond a.s. zal ln ..Ons Huis" de rij der lezingen geopend wor den door dr. H. M. van Nes, predikaat te 's-Gravenhage Het onderwerp der lezing luidt: Drieërlei levensnesciiou- wing: pessimisme, optimisme en chris tendom. Bennebroek. Heden geschiedde bij de politie alhier aangifte van druivendiefstal op het land goed „het Huis te Bennebroek." De dieven moeten minstens met- hun tweeën zijn geweest, daar een zwaar raam is afgelicht. Proces-verbaal zal worden opgemaakt en nauwkeurig de wacht worden gehou den. Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin zal a.s. Woens dag ten paleize Het Loo ontvangen de heer De Bill, ter overhandiging van zijne geloofsbrieven als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Denemarken aan ons Hof. De koninklijke trein die de vorste lijke personen op 30 October naar het buitenland zal brengen, vertrekt des morgens te 8 uur van bet Loo. Uit een lnchtscliommel gevallen Te Tiel is een twintigjarig meisje wonende te Zoelen, uit een lucht- schommel gevallen. Verschrikkelijk aan het hoofd gekwetst is zij opgeno men en in hopeloozen toestand naar het R.-Kath. gasthuis gebracht. Raad van Advies. „De Tel." verneemt, dat van soci aal-democratische zijde het initiatief is genomen tot het in het leven roe- pen van een raad van advies voor coö peratieve vereenigingen. Meer in het hijzonder moet hei in de bedoeling liggen om de oprichting van coöperatieve vereenigingen voor arbeiders en kleine burgers, m de hand te werken en wel op dusdanigen grondslag. d)at een gedeelte der winst beschikbaar zal worden gesteld ten be hoeve van die arbeidersbeweging. Bedrijfstelling. Door den minister van binnenland- sche zaken is het gevoelen gevraagd van de Ged. Staten der provinciën over een voorstel van de centrale commis sie voorde statistiek omtrent een even- tueele bedrijfstelling. Blijkens de toelichting van het voor stel waren de laatstvorige ministers van binnenlandsche zaken en van wa terstaat overtuigd van het nut, dat een goede en betrouwbare bedrijfssta- tistiek kan opleveren en beaamden zij daarom de wenschelijklieid eener be drijfstelling. Hat voorstel gaat verge zeld van een wetsontwerp en memo- r.e van toelichting. Volgens art. 1 zal in het jaar 1903 en daarna telkens op een door de Koningin te bepalen tijd stip een algemeen© bcdrijfstelling ge houden worden. De kosten van iedere telling worden op ongeveer 31/4 ton geraamd. Dieverij. Zekere P., weggejaagd militair en ontslagen uit de gevangenis te Arn hem, maakte er in den nacht van Za terdag op Zondag, bij een visite aan Purmerend zij' i werk van, schuiten en booten te inspecteeren en daarbij alles mee te nemen, wat van zijn ga ding was. Bij zijn bezoek aan een der booten van de Maatschappij „Eensge zindheid" was hij op heeterdaad be trapt. Bij hem werden gevonden een jas, f 10 aan kwartjes, een wekkerklok je, sleutels, enz., welke voorwerpen door de eigenaars zijn herkend, Aoodlottige brand. Een noodlottige brand heeft Maan dagavond', kort na half tien de wijk buiten de Haarlemmerpoort te Amster dam in rep en roer gebracht. Op den hoek van de Van Beunin- genstraat en die Van Limburg Stirum- straat heeft de heer H. van Eykelen- burg een tappere en slijterij. Met zijn vrouw en zes kinderen bewoont deze het onderste bovenhuis van perceel 78 aan de Van Beuningenstraat. Vijf van zijn kinderen waren alreeds te bed ge bracht, een jongetje van ruim twee jaar, Herman, sliep met een broertje van 9 en een zusje van 11 jaar in een klein kamertje naast de voorkamer; in een alkctof achter de voorkomer waren twee meisjes van 7 en 9 jaar, Hendrika en Truitje te slapen gelegd. t Omstreeks half tien, terwijl vader en moeder met eenige bezoekers in die tapperij zaten, begaf zich de oudste dochter van het echtpaar, een flink uit de kluiten erewassen meisje van 15 jaar. naar boven om wat te halen. Zij droeg in de hand een petroieum- ganglarnpje van het bekende model. Het meisje heeft veel last van kramp in de handen en wer4 daardoor juist overvallen, toen zij zich voor de deur van de alkoof achter de voor kamer bevond. Z" liet het lampje val len, de peer brak, die petroleum ver spreidde zich en vatte vuur. Ontsteld liep het meisje naar beneden om haar ouders te waarschuwen. Het jongetje van 9 jaar in het kleine kamertje, dat nog niet in slaan was. bemerkte on raad doordat ziin muts begon te branden, met ziin elfjarig zusje liep ook hij door de voorkamer naar bene den om vader en moeder t© roenen. Het tweejarig broertje lieten de kin deren lis-e-en denkende dat de brand niet zoo heel ere was. De ouders snelden naar boven, naai de alkoof en redden daaruit de beide meisjes .die reeds deerlijke brandwon den hadden bekomen aan de armen en het gelaat. Geen van beiden dacht, aan het jongste kind diat no© in het zijkamertje sliep. Op dit oogenblik had het nog zeer roedi gered kunnen wor den. maar de vader verklaarde later, op de vraag waarom hij zijn jongste kind niet had medegenomen: „Ik wist zelf niet dat het kind daar nog lag; an ders had ik het gemakkelijk kunnen weghalen" Inmiddels was de brandspuit van het Haarlemmerplein ter plaatse geko men. enkele minuten nadat het alarrn was gegeven, hetgeen wel blijkt uit deze omstandigheid!, d;at zes minuten na liet alarm het karakter van oen brand reeds was gemeld aan de ka zerne aan de Prinsengracht. Hoe spoeig echter de hulp kwam opdagen, het was reeds volstrekt on mogelijk het brandende huis blitnen le gaan: de vlammen sloegen uit de drie ramen van de eerste verdieping. Toen de brand gebluscht was onder leiding van den hoofdbrandmeester Proost, die voor d'en heer Nieuwenhuis den dienst waarnam, werd de tweejarige Her man voor dood opgenomen. Het kind word onmiddellijk naar het Binnen gasthuis gebracht en overleed daar. Klaarblijkelijk is het gestikt; het had althans slechts onbeteekenende brand wonden. D© brandweer was het vuur spoedig meester; de eerste verdieping was ge heel uitgebrand, de helde verdiepingen daarboven hadden eenige brandscha de gekregen. De commandant van de brandweer, de heer Meier, was ter plaatse. De beide gewonde dochtertjes. Truitje en Ilendrika, werden door de brandweer verbonden en vervolgens" per rijtuig naar het Wilhelminagast- huis gebracht, waar ze tea- verpleging zijn opgenomen. Beiden hebben ernsti ge brandwonden bekomen; van een van haar is de toestand zelfs bedenkelijk. D© vrouw van Van Eykelenburg be kwam bii het redden der Kinderen lichte brandwonden aan de handen. Er waren heel wat menschen uit do dichtbevolkte buurt te hoop gekropen om het huis. waar de ramp had plaats gehad. Ze werden door politie te paard en te voet onder bevel van den hoofdinspecteur Pold/ermans, op be hoorlijken afstand) gehouden. Het arme schoolkind. De raadsleden mr. Z. van den Bergh, P. Nolting, G. van Arkel en K. C. Wiers- ma te Amsterdam, hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend,waar bij zij, waardeerende het voorstel van B. en W. tot het verschaffen van school- pantoffels, meenen dat de gemeente nochtans een stap verder kan gaan en ook voeding verschaffen in den be perkten vorm van een school-ontbijt aan de kinderen, die daaraan behoefte hebben. Hoe treurig het moge zijn, het komt voor in sommige gezinnen, dat er morgens zelfs de boterham ontbreekt voor de kinderen. In die mate zelfs, dat aan eenige scholen de onderwijzers van hun niet overmatig salaris kleine bedra gen hebben bijeengebracht om voor die boterham te zorgen. De voorstellers meenen zich niet te mo gen laten weerhouden door den min gunstigen toestand der gemeente-finan ciën. Hier toch wordt hulp verleend slechts aan de armsten der armen, wordt de steun beperkt tot het allernoodzake lijkste. Dat is een der eerste plichten der gemeente en daar zwijgen alle financi- eele overwegingen, nu het gevraagd be drag zeer matig kan blijven; het wordt geschat op f 22.500; Daarbij wordt gere kend op 450 000 morgen-boterhammen 's jaars, ad 5 ets., nl. 1/4 brood 2 1/4 cent, 1/4 liter melk a 1 3/4 cent en 1 cent boter. Met het verstrekken van dit ontbijt treedt de gemeente ook niet op het ge bied der particuliere vereenigingen, die kindervoeding in den vorm van een warm middagmaal verstrekken. Tevens wordt eene kleine aanvulling vorgesteld wat betreft de sehoolpantoffels. Het is toch overbekend, dat er ook ge vallen zijn, waarin gebrek aan kleeding het kind belet ter school te komen. Ook daar kan dikwijls met geringe hulp het kwaad worden voorkomen en zeker be hoort de gemeente na te gaan, wat in dit opzicht onvermijdelijk is. Dat kan slechts ook door eene proef geschieden, op hoe beperkte schaal ook genomgn. Gegeven de toestand der financ., wordt mitsdien voorgesteld: f 6000 te bestem men voor dit doel, dat is over de onge veer 200 scholen die hier in aanmerking komen slechts f 30 per school. Een en ander zal, met hetgeen door B. en W. ten aanzien der sehoolpantof fels wordt voorgesteld, een uitgaaf vor deren van f 42.500. Geen postvrydom. Gepensionneerdien ten laste van liet Rijkspen,sioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren wordt bekend gemaakt, dat door het hoofdbestuur .der posterijen en tele grafie in het vervolg geen vrijdom van post za.1 worden toegestaan, voor de verzending der betalingsstukken aan weduwen en weezen ten laste van gemeld fonds, vermits die stukken niet geacht kunnen worden te behooren tot de bescheiden, waarop die vrijdom kan worden toegepast. Dientengevolge zullen die zendingen van beden af als aan port onderworpen dienstbrieven zijn aan te merken, waardoor voor de gepensionneerden of hunne gemach tigden die verschuldigde kosten van frankeering aan den postbode zullen moeten worden voldaan. Een klacht. De Haagsche corespondent van de „Arnh. Courant" verbaast er zich over, dat te Pest, ondanks de bewe ringen \van economische kwijning, zulk een prachtig bouwwerk als hét Parlementsgebouw is tot stand ge komen. In 15 j aar zijn daaraan onge veer 20 mill oen gulden ten koste ge legd. Men spreekt van het rijke Hol land zegt de cor. verder en nu onze Minister van Financiën f 95.000 aanvraagt voor restauratie van zijm Departement, dat tal van scheuren en verzakkingen vertoont, vindt men die aanvraag te hoog. Ziet men aan gene zijde onzer grenzen op hoe ruime schaal toegangswegen en pleinen, openbare gehouwen voor den dienst van stad of land, stations en haven inrichtingen worden ontworpen en gesticht, dan verbaast men zich over de royale manier, waarop men ginds de dingen aanpakt. Men behoefde dezen zomeT niét verder dan Dussel- dorf te gaan, om telkens te vragen of d© grond daar dan voor „een appel en een ei" te krijgen was, ien of men daar maar bouwen en uitbreiden kon zonder diep in den zak te tasten. En vraagt men of er de lasten niet bui tensporig hoog zijn opgevoerd, ja. dan veineemlt men wel eens klach ten, maar bij vergelijking blijkt toch gewoonlijk, dat wij Nederlanders, nog zwaarder belast zijn. Een enkel maal kan men wel een verklaring vlinden in sommige wetsvoorschrif ten, als bijv. in onze bekrompen ont eigeningswet, die verbiedt meer té onteigenen dan voor ieder concreet geval noodig is, maar hiermede wordt natuurlijk slechts een enkel onderdeel verklaard. Helder is de zaak werkelijk niét." en het Gerechtshof te Amsterdam ter zake van valschheid in geschrifte en het gebruik maken daarvan was ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren, met aftrek van 6 maan den voor de preventieve hechtenis. Het hoogste rechtscollege in een breedvoerig arrest de door mr. L. W. van Gigh voorgestelde 7 cassatiemid delen in alle onderdeelen nagaande, achtte het eerste middel sub c ge grond, vernietigde mitsdien het von nis en arrest van de Amsterdamsche colleges, aen ontsloeg den beklaagde van rechtsvervolging voor dat gedeel te der aanklacht, waarbij hem was ten laste gelegd het valschelijk opma ken der balans van de Chemische fa briek Hollandia, en helt gebruik ma ken daarvan. De I-Iooge Raad toch, was van oordeel dat het bewuste stuk een zoodanig was waarin geen valschheid kon worden gepleegd. Ofschoon de overige cassatiemidde len niet gegrond werden geoordeeld, besliste de Hooge Raad in verband met het vorenstaand ontslag van rechtsvervolging, de opgelegde sltraf belangrijk moest worden verminderd en bepaalde die op 18 maanden,waar bij 8 maanden van de preventieve hechtenis in mindering worden ge- Dracht. Noëls van Wageningen zal dus nu nog slechts 10 maanden gevangenis straf hebben te ondergaan. Rechtzaken. Zaak-Noël8 van Wageningen. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan in de zaak van W. P. Noëls v. Wageningen, die door de Rechtbank De Hollandsclie Electrische Spoorwegmaatschappij. Deelden we gisteren reeds mede, dat de pleidooien gehouden werden in zake Sanders contra de Holl. Electrische Spoorwegmaatschappij, thans volgemeer uitvoerig een en ander van die rechts zitting. Eischer was de heer Theod. Sanders, gedaagde Ia. Labouchère Oyens Co., b. PI. Oyens Zonen, c. Berliner Han- delsgesellschaft, II. Holl. IJz. Sp.w. Mij. Eischer vermeende het recht te heb ben te vragen vernietiging van een han deling, welke is verricht in strijd met de overeenkomst van 24 November 1897 en waardoor hij schade heeft geleden, vraagt vernietiging der overdracht van de participaties in het door de bankiers huizen gevormde syndicaat tot overna me van f 1.500.000 aandeelen en f 1.500.000 4 obligatiën vertegenwoordigende het geheele aandeelenkapitaal der Holl. Electr. Spoorwegmaatschappij met ver oordeeling van de H. IJ. S. M. die ver nietiging te gehengen en te gedoogen en voorts veroordeeiing van de bankiers huizen om aan hem te vergoeden alle kosten, schaden en interessen door hem geleden en nog te lijden ten gevolge van de bedoelde overdracht, nader op te ma ken bij staat en te vereffenen volgens de wet. Voor den eischer trad op mr. W. Hei- neken; voor de gedaagden mr. J. C. de Vries; voor de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij mr. F. A. Moltzer. We zullen, tot goed begrip eerst laten volgen hetgeen omtrent de feiten in de dagvaarding vermeld staat. Op den 24en November 1897 is te Ber lijn gevormde financieel consortium op gericht onder leiding van het bankiers huis Labouchère Oyens Co., waartoe behalve deze firma ook de firma H. Oyens en Zonen te Amsterdam en de Berliner Handelsbank te Berlijn zouden behooren, aan welk consortium de heer T. Sanders de hem verleende concessie voor electrische spoorwegen zou over dragen en hetwelk eene maatschappij in het leven zou roepen onder den naam Hollandsche Electrische Spoorwegmaat schappij, waarvan de concessionaris, c heer T. Sanders, ingenieur te Amster dam, de directie op zich zou nemen, ter wijl hem voor zijn concessie en de maakte voorbereidselen f 65.000 vergoed zou worden. De maatschappij zou werken met een kapitaal van f 1.500.000, waaraan d.e Hol landsche groep voor 66 2/3 en de Duit- sche voor 33 1/3 procent deel zou nemen. De concessie betrof niet alleen de lo- caalspoorweg Amsterdam—Sloten—Haar lem, maar ook de tramwegen in de Haar lemmermeer. Den 6en Mei 1898 werd opgericht de naaml. vennootschap „Hollandsche Elec trische Spoorwegmaatschappij". Reeds tijdens de onderhandelingen met de Regeering gevoerd werden, trachtte de H. IJ. S. M. zich invloed te verschaf fen op de Holl. Electrische, doch het toenmaals fungeerend bestuur van laatst genoemde wilde zijn zelfstandigheid handhaven. Toen alle voorbereidende maarregelen waren getroffen, en de provincie Noord- Holland f 500 000 subsidie had toegestaan, waardoor ook subsidies van Utrecht en Zuid-Holland verzekerd konden geacht worden, wendden zich de bovengenoem de bankiershuizen tot de deelnemers in het syndicaat om in algemeene over eenstemming meit de Berliner Handels- gesellschaft hen in de gelegenheid t stellen de door hen gedane storting te rug te nemen en van elke aansprakelijk heid in het syndicaat te worden onthe ven. Deze onderhandelingen werden in het geheim gevoerd, zoodat noch het bestuur der Holl. Electrische, noch de raad van commissarissen, met uitzondering van den heer A. D. Marez Oyens er iets van wist. Door overdracht van deze participaties aan de H. IJ. S. M,, kwam deze in het bezit der concessie. Deze handeling acht de heer Sanders strijdig met de verbintenis welke met hem was aangegaan, daar in de overeenkomst de bankiershuizen zich hebben verhon den „de geldmiddelen te verschaffen voor de op te richten maatschappij, wel ker doel zou zijn om onder leiding van den eischer uitvoering te geven aan de door hem in de maatschappij in te bren gen concessie voor een spoorweg, die met de daaraan te verbinden tramwegen, bestemd was te zijn eene onderneming, welke'moest staan zelfstandig naast en tegenover de H. IJ. S. M."

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2