Hei karakter dier overdracht treedt in hei iicht door de conditie, door de H. S. M. gesteld, dat de heer Verwey als lid van den Raad van Beheer der Hol- dsche Electrische Spoorwegmaat schappij zijn ontslag moest nemen, wieüs plaats alsdan zou worden ingeno men door den heer Van Hasselt, gedele geerd lid van den Raad van Administra tie van de H. IJ. S. M., en dat de heer Kretschmar van Veen als lid van den Baad van Beheer moest optreden, Weliswaar heeft de H. IJ. S. M. te kennen gegeven dat bij haar geen be zwaar bestond tegen het aanblijven van den heer Sanders, doch dat aanblijven werd z. i. onmogelijk door den ingetre den overgang van het aandeel enkapitaal der I-Ioll. Electr. Spoorwegmaatschappij in handen van de H, IJ. S. M. en door de daaruit volgende algeheele verande ring van het karakter en streven der naamlooze vennootschap, zoodat hij zich dan ook dientengevolge genoopt zag zijn ontslag te nemen, waarin hij werd gevolgd door de heeren Kalf! en Krol, die in het voorgevallene aanleiding von den hun ontslag te nemen als commis sarissen. In de plaats van den heer Sanders is de heer Kretschmar van Veen geworden gedelegeerd lid van den Raad van Be heer, en in de plaats van de heeren Kalff en Krol zijn benoemd de heeren 'jhr. mr. ,T. W. M. Schorer, voorzitter van commis sarissen van de H. IJ. S. M. en vice-pre sident van den Raad van State, en P. L. C. Driessen, president van de Kamer van Koophandel te Leiden. Dat de H. IJ. S. M. de Hollandsche Electrische wilde dienstbaar maken aan haar eigen belang, bleek den heer San ders uit een mededeeling in de verga dering van de Provinciale Staten van Noord-Holland van 5 November 1901, uit die van den minister van waterstaat in de vergadering van de Tweede Kamer van "19 December 1901 en uit de Memo rie van Beantwoording op het verslag van de Eerste Kamer over het Hoofdstuk IX der Staatsbegxooting voor het dienst jaar 1902 dat een der eerste daden van het nieuwe bestuur der Holl. Electr. Spoorwegmaatschappij is geweest aan te dringen op wijziging zoowel in de rich ting van den locaalspoorweg van Amster dam en Haarlem als van de tramwegen door de Haarlemmermeer, ten einde ver band met de lijnen der H. IJ. S. M. te verkrijgen. Mr. Heineken verklaarde, dat het er den heer Sanders die in den beginne verdacht werd in 'deze overdracht de hand te hebben om te doen is, uit gemaakt te zien of hier ter goeder trouw is gehandeld. Wat door de overdracht der participa ties is geschied, is niets anders dan dat de Holl. Electrische Spoorwegmaat schappij, aan haar concurrent de H. IJ. S. M. de concessie in handen heeft ge speeld. Dit acht pleiter onrechtmatig. Nadat pogingen' tot samenwerking wa ren afgebroken, stond eischer op zelf standigheid zijner onderneming. Het was niet vreemd, zei pleiter, dat de eischer, de heer Sanders een mach tig concurrent te vriend wilde houden, niet alleen om de overeenkomst van bei der bedrijf, doch ook om den gemakke lijker! toegang tot de autoriteiten, die de H. IJ ,S. M. heeft. Pleiter wees daarbij op de persoonlij ke banden tusischen de H. IJ. S. M. en Ged. Staten en op het feit, dat de hoog ste staatsambtenaar, de vice-president van den Raad van State, tevens is com missaris der H. IJ. S. M. Men kan die eigenschappen wel scheiden houden, doch in hun hoofd kunnen de heeren dat toch niet. Zoo dragen b,v. leden van dein Raad van administratie der H. IJ. S. M. ken nis van den bovengenoemden brief, die door de Regeering zpu worden gezonden aan ne Holl. Electrische Spoorwegmaat schappij, in hun hoedanigheid van leden van Ged. Staten van Noord-Holland, lang^ vóór die brief van de Holl. Electrische' Spoorwegmaatschappij werd verzonden. Zoo droeg de vice-president van den Raad van State kennis van het ongunstig rapport, uitgebracht naar aanleiding van het onteigenings-ontwerp, wel is waar niet in qualiteit van voorzitter van den Raad van Commissarissen van de H. IJ. S. M. Pleiter stelde met nadruk in het licht, dat de H. E. S. M. haar zelfstandigheid wilde, met een amalgamatie met de H. IJ. S. M. wel blijkt dat de H. IJ. S. M. zich invloed heeft willen verschaffen op de H. E. S. M. Bij de behandeling der details stelde pleiter de vraag of de overeenkomst zou zijn tot stand gekomen als vooraf gezegd was: .,het kapitaal za] in handen komen der H. IJ. S. M." Hierin ligt het criteri um. Pleiter antwoordt beslist „heen" op deze vraag. Pi. vestigde er de aandacht op, dat commissarissen het noodig vonden de participaties over te dragen, niet aan de Holl. Spoor, doch aan een privaat per soon. Dat niet te goeder trouw is gehandeld, leidt pi. ook hieruit af, dat de overdracht plaats had kort nadat de heer Sanders zich voor eenigen tijd om gezondheids redenen naar het buitenland had bege ven. De „privaat persoon" was de heer van Eeghen, die zich des avonds bij den heer De Marez Oyens vervoegde niet als zwa ger, maar ais „privaat persoon". In fail lissementzaken is hij herhaling uitge maakt, dat het optreden van een fami lielid is een bewijs, dat niet te goeder trouw was gehandeld. Men heeft gezegd waarover beklaagt zich de eischer, hij is niet ontslagen, doch hij heeft zijn ontslag genomen. Hierop antwoordde pl. hij moest aftre den omdat zijn aanblijven zou zijn ge weest een goedkeuren van de handeling die had plaats gehad. Eischer was gebracht in een onmoge lijke positie, waarvan het ontslag een noodzakelijk gevolg was. Pl. concludeerde tot toewijzing van den eisen-. Een beslissing in dien geest zou ook builen de rechtszaal, waar pl. niet had willen binnenhalen, wat daar niet tehuis behoort, een goeden indruk maken. Het woord kwam daarna aan mr. J. p. de Vries, die aanving met te zeggen, dat als het waar is wat van de zijde van den eischer is beweerd, dat behandeling van een zaak goed is, afgezien van de wijze waarop die plaats heeft, gedaagde en zijn raadsman volkomen consequent hebben gehandeld. Pl. zal niemand verdedigen, wie die verdediging niet behoeft en niet spreken over personen. Door de tegenpartij zijn verdacht gemaakt wie niet al. In de eer ste plaats de vice-president van den Raad van State, en voorts de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland Roëll en Westérwoudt. Tot twee maal toe heeft pl. den heer Sanders in de Provin ciale Staten van N.-Holland in de gele genheid gesteld in debat te treden over dit onderwerp. Tot tweemaal toe heeft de heer Sanders evenwel geweigerd, daar waar de zaak thuis behoort daar voor te spreken. Pl. verklaarde zich be reid in de zitting der Provinciale Staten die eerstdaags geopend wordt, den heer Sanders opnieuw in de gelegenheid stellen de zaak ter sprake te brengen daar waar het behoort. Met alle eerbied voor de rechtbank, deed pl. haar opmer ken, dat de handelingen van de heeren Roëll en Westerwoudt niet aan haar oor deel zijn onderworpen. Een ander, wiens naam ook door mr. Heineken was genoemd, de heer Kretsch mar van Veen heeft nooii gevraagd ƒ6000 a 7000 salaris als commissaris. Dit wil de pl. alleen nog doen opmerken, waar eischer en zijn advocaat uit alles heb ben trachten te zuigen iets dat lijkt op venijn. In dit verhand beschouwde hij ook wat door partij is gezegd over de „pri vaat persoon". In de conclusien is die privaat persoon steeds genoemd als de heer S. P. van Eeghen. De uitdrukking „privaat persoon" is uit een couranten artikel, dat de tegenpleiter heeft verward met een conclusie van gedaagden. In per- sonen-quaesties zeide pl. zich verder niet te zullen verdiepen. Pleiter behandelde daarna eerst de ju ridische zijde der zaak, later de feite lijke. Hij stelde eerst de vraag of gedaagde is schuldeischer en of hij heeft nadeel geleden. Mr. de Vries kwam met betrekking tot de hoofdvraag of al of niet ter goeder trouw gehandeld is, tot de conclusie dat zeer zeker van kwade trouw geen spra ke kan zijn. Pleiter deed opmerken, dat het ver slag der conferentie is opgemaakt da delijk na de conferentie. Dat stuk, zegt pl., is later gemaakt, toen de onaangenaamheden in de Pro-' vinciaJe Staten begonnen met de heeren Roëll en Westerwoudt. Dit verslag geeft geen juist relaas van de conferentie. Dat stuk, noemt pl. een libel, opgemaakt door den heer Sanders en geteekend door den heer Verwey, in strijd met de waarheid. Tenzij, zegt pl„ dat de heer Sanders zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering, want het is nooit ge weest in. het archief der Holl. Electri sche, doch te voorschijn gekomen uit de schrijftafel van den heer Sanders. Pl. refuseert iedere conclusie uit dat stuk, waarvan de tegenpartij heeft er kend, dat het geen bewijs oplevert. En uit dat stuk vervalt het hoofdargument van den eischer. nl. dat hij de zelfstan digheid der Holl. Electrische moest be houden, Pl. deed vervolgens uitkomen, dat de reden, waarom de aandeelen zijn over gegaan in handen der H. IJ. S. M., geen andere is, dan deze dat was duidelijk geworden, dat de onderneming alleen dan kon slagen, wanneer samenwerking werd verkregen met een der beide groote Spoorwegmaatschappijen, liefst met bei- BUITENLAND. Met de arbitrage in de Fransche steenkolenstaking gaat het nog niet zoo glad; de voorzitter van het comi té der kolenmijnen in Frankrijk heeft aan minister-presidenit Combes mee- :edeeld, dat het comité in deze aan gelegenheid feitelijk met competent as en niet het initiatief tojt arbitra ge op zich kon nemen; volgens hem zouden van elke kolenmijn arbiters moeteen worden aangewezen. Lelleren en Kunst. De tentoonstelling Hobbe Smith in Pulchri Studio te 's-Gravenhage, blijft iets langer geopend dan aanvanke lijk bet voornemen was. De sluiting is thans definitief op Zondag 2 November, des namiddags 4 1/2 uur vastgesteld. Van den aanvang af heeft deze ten toonstelling zeer de belangstelling ge trokken en zich in een druk bezoek mo gen verheugen. Van de aanwezige kunst werken werden achtereenvolgens reeds de volgende stukken verkocht: De Montelbaanstoren; Berken op Crai- loo; In vertrouwen; De Schreierstoren; Op de Zuiderzee; Het berkeboompje; Boerderij te Ankeveen; 's-Gravelandsche schutsluis; Langs de Zaan; Harmoni caspeler; Stadsgezicht; De Oude Waal; Boerin bij den Waterput; Beurtschepen bij Zaandam; Naakt figuur; Tjalk op IJ; Friesch binnenhuis; 't Lammetje; Heliogravure „Floraiia". De Russische schrijver Maxime Gorki is nu weer in zijn geboortestad Nisjni-Nofgorodi. De drukte, waarmee d'e politie in het Land van den ivnoet verleden jaar gemeend heeft tegen die zen talentvolste van de jongere Russi sche schrijvers te kunnen optreden, heeft niets gegeven. Men heeft Gorki niets kunnen doen. althans hem niet naar Siberië krijgen. Maar wel beeft de politie hem een onaangenamen zo mer bezorgd Met Tsjechof en een paar andere vrienden was hij voorne mens, den zomer op een gebuurd land goed! aan de Wolga door te brengen. Doch de politie lieeft hem zonder ver deren omhaal geboden en gelast zich naar een klein stadje Arsamas te bege ven. waar hii onder staag politietoe zicht leefde! De fotografie heeft den toestand vereeuwigd. Gorki zit te schrijven in een kamer en er huiten staat een politieagent op de loer. Wat Gorki daar schreef was zijn nieuwe tooneelstuk Een landgenoot, d'e heer Semenof. heeft in l'Europêen den inhoud meegedeeld. Het stuk heet „In d'e diepte" en dioet menschen zien uit die onderste lagen dier Russische samenleving. Pleiter concludeerde tot niet-ontvan- keiijk verklaring van den eisch. Het woord is thans aan mr. F. A. Mol ster, procureur van den tweeden ge- Pl. begint met te vragen: waar staat geschreven dat de Holl. IJzeren Spoor- weg-Mpij. heeft te gedoogen de vernie tiging der koopovereenkomst, welke ver nietiging steunt op geen anderen grond, dan dat de gedaagden zich verbonden hadden jegens Sanders om eene derge lijke overeenkomst niet aan te gaan. Pl. is van oordeel dat zoodra de toe passing eener overeenkomst in strijd is met het door een ander verkregen recht (hier door de H. IJ. S. M.), dat dan uit die overeenkomst geene verbintenissen voortvloeien. Men beroept zich op den rechtsregel: „Men kan niet meer rechten overdragen dan men zelf heeft." De conclusie zou zijn dat de bankiers geen recht konden overdragen dan een recht dat beperkt was door de overeen komst tusschen Sanders en de bankiers. Hieruit nu ontstaat volgens pl. eene groote verwarring. Verder sluit pl. zich ten opzichte wat gezegd is met betrek king van art. 1377, B. W. bij den vorigen pl. aan. Pl. komt. tot de conclusie dat de eisch tot vernietiging van de koop overeenkomst niet ontvankelijk is. Heden 1 uur voortzetting. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In de bakkerij van den heer M. A. Blok in de Nieuwe Amstelstraat te Amsterdam is een werkstaking uitge broken. Het geschil loopt over het aantal gezellen, dat de patroon naar het oordeel der werklieden in dienst zou moeien houden. Onlangs was een dier mannen ziek geworden. De pa troon, meenende. dat er één paar han den te veel in de bakkerij waren ge weest, wilde den zieke niet door een nieuwen gezel vervangen. Door een deel van het personeel is om die re den het werk nedergelegd. Denemarken 30.100 KG, Oostenrijk 28.836 Duitschland 27.856 Spanje 27.350 Frankrijk 26.570 Zwitserland 26.455 Zweden26.375 Rusland 2G.260 Italië26.200 Nooi'd-Amerika 25.100 België 24.870 Engeland 24.500 Nederland 23.570 Deze cijfers geven aan de volledige be pakking met patronen en reserve-ration levensmiddelen; pioniergereedschap en het gezamenlijk kampeeringsmaterieel, zoo gelijk mogelijk over alle manschap pen verdeeld. N. Ct," teekent hierbij aan, dat de opgaaf wat Nederland betreft, onjuist is. De bepakking van den Nederlandschen nfanterist, waaronder ook begrepen de kleederen die hij draagt (die rekent men er trouwens altijd onder) bedraagt vol gens het nieuwste werkje van Vosmaer Tactische gegevens omtrent het veldle ger ruim 25 KG. In de „Militaire Spectator" van 1900 indt men een opgave des zomers 25.94 KG., des winters 26.50 KG. Kampement-materieel, zoogenaamde lentes-abris" worden bij ons niet door den man medegevoerd; wel pioniersge reedschap en reserve-ration levensmidde len. Nog zij hierbij opgemerkt, dat, wan neer het gelukte door de een of andere omstandigheid het gewicht der bepak king belangrijk te verminderen, men er wel terstond op uit zou zijn den patro- nenvoorraad te vergrooten. den. De apen overstroomen in groote troepen de kralen en vernielen alles. Aardbeving. In Italië zijn eergisteren aardschok ken waargenomen, die zich het sterkst deden voelen te Belletri, Citte Ducale, Terni en Rieti. Er heerscht groote op gewondenheid. Eenige huizen werden beschadigd. Niettegenstaande het we der zeer slecht is. overnacht de bevol king in de open lucht. Noodlottige brand. In een hotel te Scarbourough ont stond dezer dagen in het holst van den nacht brand. De eigenares van hei hotel, een 69-jarige dame, een haar bejaarde zuster, konden zich niet red den langs de trap, «lie in brand stond. Men liet haar plaats nemen in een soort zak van zeildoek, om haar uit éen der vensters neer te laten, doch de bodem viel uit den zak en heiden ploften op straat. De |9jarige bleef op de plaats dood, haar zuster brak heide beenen. alhier, dank gezegd voor een extra gift van f25, Zondag 20 dezer tijdens de godsdienstoefening gecollecteerd. Civiele zitting. Heden werden voor de Haarlemsche rechtbank de pleidooien gevoerd in de zaak tusschen den heer II, van Breemen (eischer) en mevr. K. als le gedaagde en den heer K. als 2e gedaagde. D© zaak betrof het verhuren van een loods door mevr. K., die onder huwelijksvoorwaarden was getrouwd, aan den heer Van Breemen, tegen welke verhuring de heer K. zich met kracht verzette, zoo zelfs dat hij de loods weigert af te staan. Als verdediger voor eischer treedt op nir. F. A. Bijvoet. Voor de eerste gedaagde pleitte mr. Van Styrum, voor den tweeden mr. De Kanter. Gemengd Nieuws, Boheemscb Strijkquartet De concerten welke in Februari a.s. door het „Böhmisehe Streiclxquarteit' in ons land zullen worden gegeven, zijn aldus vastgesteld: 12 Februari, Utrecht, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, 13 Febr Leiden, Maatii. van Toonkunst; 14, Gravenhage, Diligentia; 15, Haarlem, Brongebouw .(matinée); 16 en 17, Am sterdam, Concertgebouw; 18, Breda. Concordia; 19 Rotterdam, salon van •„Den Doele"; 20, Maastricht, Stedelijke Muziekschool; 21. 's-Gravenhage, Dili gentia; 22, Amsterdam, Hollandsche Schouwburg (matinée), en 23, Arnhem, Caecilia. He quartet zal bij die gelegenheid het jubileum van zijn tienjarig be staan feestelijk herdenken. Het eerste concert te Utrecht op 12 Februari zal zijn het 161e dat door liet .Böhmisehe Streichquartett" in Neder- Laj wordt gegeven, sedert het eerste optreden in ons land in 1896. Ned. Toonkuiistenaars-Vereeniging Op verzoek van de Algemeene Ver gadering van de Nederlandsc'he Toon- kunstenaars-Vereeniging, gehouden te Nijmegen op 20 Juli jl., nam de voor zitter dezer vereeniging, de heer Mr. Henri Viotta, op zich, een commissie samen te stellen, tot herziening van het examenprogramma ter verkrijging van het diploma als muziekonderwij zerfes) welke examens jaarlijks door de N. T. V. wojrden afgenomen. Deze commissie, bestaande uit de heeren G. A. Heinze, Ant. Averkamp en S. van Milligen (Amsterdam), J. H. L. Rijken, (Deventer), Henri Völlmar, C. L. Wirtz, A. J. Ackermann ('s-Graven hage), G. A. Michelsen. (Haarlem), P. C, Koerman, (Leeuwarden) en M. W. Petri (Utrecht), hield Zondagmiddag haar eerste vergadering onder voorzit terschap van den heer Viotta, waarbij de voorstellen en meeningen omtrent deze examens, die van een aantal le den der Vereeniging waren ingekomen, in ernstige overweging zijn genomen. Vermoedelijk zuilen nog éen of twee vergaderingen noodig zijn, om de al geheele herziening van het programma zoodanig tot stand te brengen, dat die aan de eerstvolgende Algemeene ver gadering ter bekrachtiging kan wor den overgelegd en blijft het tegenwoor dig bestaande programma tot dien tijd van kracht. De heeren Averkamp en Koerman fungeerden als secretarissen. Wetenschap. Op de laatste vergadering van het te Berlijn gehouden tuberculose-con- g-res is het voornaamste vraagpunt ge weest de kwestie der menschelijke en dierlijke tuberculose. Voor- en tegenstanders van de theo rie van prof. Koch, en ook de beroem de professor zelf, hebben gesproken. De kwestie is echter onbeslist ge bleven. Leger en Vloot. Bepakking van den infanterist. Men schrijft aan de „N. C.": Uit een pas verschenen werk, getiteld „Sac au dos", van commandant Emile Lavisse, haalt Henry Houssaye in de „Echo de Paris" van 19 October o. a. de volgende cijfers aan voor bet gewicht der uitrusting en bepakking van den he- dendaagschen infanterist in verschillende legers: Be politie- quaestie te Parijs. De op zoo listige wijze ontsnapte Pa- rijschc bankier Boulaüie is nog altijd niet gevonden. Een te Cherbourg ver schijnend blad alleen bevat de mede- deeling, dat aldaar Vrijdagmorgen per vroegtrein iemand is aangekomen, die op Boulame lijkt. Hij was vergezeld van een jongen van 15jaar. Beiden ontbeten in een herberg en gingen ver volgens aan boord van een visschers- vaartuig, dat koers zette naar Aurigny. Jnlusschen zijn de Petit Parisien en de Gaulois een campagne begonnen te gen Cochefert, den chef van den Pari j- scben veiligheidsdienst, dien zij be schuldigen, de vlucht van de oplich tersfamilie Humbert, t© hebben begun stigd. De Petit Parisien beweert, dat men nu weet, dat de Humberts in den avond van den 7den Mei 11. Parijs aan het station aan de Quai d'Orsay heb ben verlaten en den volgenden morgen te Bordeaux arriveerden, waar zij 3 of 4 dagen vertoefden, om inkoopen voor hun reis naar Zuid-Amerika" te doen. Zij vertrokken daarop naar Lis sabon en scheepten zich daar in. Co chefert zou van een en ander volko men op de hoogte geweest zijn en niets hebben gedaan om de vlucht te belet ten. De Gaulois gaat nog verder en zegt, dat Cochefert den Humbert's de vlucht zelfs vergemakkelijkt heeft. Hij zou de reporters, die voor dl deur van het hotel der familie wachtten, hebben verwijderd en toen twee agenten op post gezet hebben, die op bet juiste oogenblik de oogen sloten. Verder zou kif aan de politie in het buitenland fotografieën der vluchtelingen hebben gezonden, die geen gelijkenis met hen toonden eri aan alle Fransche havens het bericht van de vlucht hebben ge seind, met uitzondering van Bordeaux, waar de Humberts na een verblijf van enkele dagen zich inscheepten naar Lissabon. Zelfs wordt beweerd, dat Cochefert den vluchtelingen een lijf wacht van zes agenten, vermomd als bedienden medegaf. In verband met deze onthullingen wordt voor zeker gemeld, dat de heer Cochefert zijn ontslag zal vragen deze ontkent echter dat hij het voornemen zou hebben af te treden, zeggende .„men kan mij niet 'ontslaan, er i: geen aanmerking op mijn dienst te maken De Presse meldt dat. na een onderhoud met den prefect van politie Lépine, Co. chefert gemachtigd is geworden, om beide bladen te vervolgen. De nationalisten willen trachten, ook Lépine. aan wien zij zeer het land hebben, in de zaak te betrekken. De nationalist Caron is voornemens, in de eerstvolgende zitting van den Parij schen gemeenteraad aan l épine te vragen, of bet waar is. dat hij met de familie Humbert, bevriend is geweest, en dat zijn vrouw van mevr. Humbert een kostbare broche ten geschenke ge kregen heeft. Eon moordenaar die zijn woord breekt. Samuel Arnold, een der beide moorde naars van president Lincoln, in 1865, is in Masonville (Vereenigde Staten) over leden. Hij werd met zijn medeplichtige, doctor Mudd, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Na verloop van ja ren kreeg hij gratie van president John ston. Arnold weigerde steeds, ook gedu rende zijn vrijheid de redenen op geven van dezen moord. Deze zou hij in zijn testament bekend maken. Hij hield echter zijn woord niet. Het testament maakt met geen enkel woord melding van zijn motieven. Een vorstelijk geschenk. De bekende Engelsche schrijver en li berale politicus John Morley heeft aan de hoogeschool 60.000 boekdeelen ten geschenke gegeven, die hem waren ge schonken uit de nalatenschap van lord Acton door den bekenden Amerikaan- schen staalkoning Andrew Carnegie. Te voet van VFeenen naar Sau Francisco. Uit Wesel is Zondag Antoon H*ne li an t© Arnhem aangekomen. Wie is Hanslian? Hanslian is een Oostenrijker, die met een Amerikaan heeft gewed dat hij te voet, zonder een cent op zak, met vrouw en kind geheel Europa in alle richtingen zou doonreizen. van Span je naar Noorwegen en van ierland naai den Balkan, Den 12n September 1900 heeft, hij de reis aanvaard van Wee- nen uit, vrouw en kind in een driewie- ligen sportwagen voor zich uitrijdend. Na op zijn tocht 24.153 kilom, te heb ben afgelegd, en alle landen te zijn doorgetrokken, is hij den lOden Jul; 1902 weder te Weenen teruggekeerd en had de 2000 dollar gewonnen. Thans heeft hij een nieuwe reis aan vaard en. wel om van uit Weenen met zijn sportwagen naar San FrancLsco te gaan. Het bedrag der weddenschap is ditmaal 1000 dollar. Het onderhoud voor zich en zijn gezin put hij uit den verkoop van prentbriefkaarten, waar op zijp portret en een afbeelding van vrouw en kind- in den sportwagen. Het naaste doei van zijn tocht is nu Rotterdam. Haarlemsche Voetbalbond. Uitslagen: H. F. C. II—H. F. C. III 1-6. H. F. C. IV—Kennemerland III 8-0. De stand der competities is op 't oogen blik: 1ste klasse competitie: Doel Club Gew. O Verl. Voor Tegen Pun. Kennemerland 1 1 0 0 4 0 2 H. F. C. III 1 1 0 0 6 1 2 II. F .C. II 1 0 0 1 1 6 0 Haarlem II 1 0 0 1 0 4 0 2de klasse competitie: E. D. O. 2 2 0 0 21 2 4 H. F. C. IV 3 2 0 1 12 5 4 Haarlem III 1 1 0 0 4 0 V O. V. V. 2 1 0 1 6 6 2 Kennemerland II 2 0 0 2 0 S 0 Kennemerland III 2 0 0 2 1 23 0 Burgerlijke Stand. Getrouwde. 28 October. M. F. H. van •Luijken en M. E. Schornagel. Bevallen: 25 Oct, C. M. Wittkümper— Platvoet d. 27. M. Willemse—van Roden rijs z. 28. M. den Tenter—de Nijs, d. 27. Kracht—Walgreen z. 25. A. Ego—Klin kenberg, z. 27. C. T. Treur—de Vries d. Overleden: 27 Oct. G. Roest—Evers 47 L. Marg.str. 28. G. Zijp, 5 m., z., An- toniestraat. 26. H. G. v. d. Feijst—Knoop 46 j., Raamvest. Boor apen verjaagd. De Kaffers in het Matoppogebied (Rhodesië) verlaten in grooten getale de heuvels, welke zij bewonen en ves tigen zich in de Mopani-vlakte. Zij zeggen, dat de bavianen in de Matop. polxeuvelen zoo talrijk geworden zijn, dat hei leven er onmogelijk is gewor Wolkbreuk. Een schrikkelijke cycloon, gepaard met een wolkbreuk ,is op het Gi-ieuscn© dorp Paieochori iix de provincie Elis, in Peloponesis, neergekomen. Het dorpje leed zware schade aan huizen, ooft en hoornen, maair ook de bewonen liadidien het erg te verantwoorden; drie werden ged'ood, twaalf levensgevaar lijk gewond1 en 40 licht gewond. Door de regeering is hulp gezonden. Zware straf. Een Belg stond de vorige week te Parijs terecht omdat hij had nagela ten zijn pasgeboren zoon bij den bur gerlijken stand' aan 'te geven. Op de waag waarom hij de wet had over treden, luidde het schampere* ant woordt: „Mijn aanvraag om genatu raliseerd te worden is geweigerd; nu men mij onwaardig achtFransch- m-an te worden, waarom zou ik het mijn zoon dan laten worden?" De Rechtbank vond deze verdediging zóó onbehoorlijk, dat zij den beklaagde tot 4 maanden gevangenisstraf ver oordeelde. Overstroomingen. Tengevolge wan hevige regens zijn op Sicilië de rivieren bulten haar oevers getreden. De spoorweg tus schen Ca/tania en Syracuse is nabij Bicocca over een afstand van een kilometer vernield. Een aantal personen zijn in hun huizen door het water afgesneden. Op sommige plaatsen staat het wa ter 5 meter hoog. De troepen verlee- nen zooveel mogelijk hulp in booten. De schade is zeer grooü Vele wijn gaarden zijn geheel verwoest. Een jeugdig paar. Te Ragusa, in Dalmatië, is een paar getrouwd dat samen 31 jaar is. De „man" is 16, de „vrouw" 15 jaar oud. De oorzaak van dit Vroege hu welijk moet een testamentbepaling zijn, volgens welke de toewijzing van eten aanzienlijke erfenis afhankelijk gesteld wordt van het huwelijk der jongelui binmen een vastgestelden tijd. Strenge koude heeft in de vorige week in het noor den van Rusland geheerscht. Te Ar changel daalde de'thermometer Dins dagmorgen tot 27 graden, Woensdag tot 36 graden Fahrenheit onder het vriespunt. Te Mesen, aan de Witte Zee, wees hij Woensdag zelfs 41 gr. vorst. De gemiddelde normale tem peratuur voor dezen tijd van helt jaar voor die streek is 45 gradtem vorst. Vrijdagmorgen vroor het te Archan gel nog 31 graden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam passeerde 27 Oct. des ochtends, Be achy head en wordt den 28sten, des ochtends vroeg, te Rotter dam verwacht. Het stoomschip Oengaran. van Rot- terd'am naar Java, vertrok 27 Oct., van Perim Het stoomschip Koning Willem I, Van Batavia naar Amsterdam, passeer de 26 Oct, Southampton. Het stoomschip Ball vertrok 24 Oct. van Savannah naar Havre. Het stoomschip Prins Willem II ar riveerde 25 Oct., van Paramaribo te Amsterdam. Het dubbelschroefstoomscliip Rotter dam, van de Holland Amerika Lijn, arriveerde 26 Oct., des namiddags van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Sloterdijk. van de Holland Amerika lijn, van Rotterdam naar Newport News, passeerde 27 Oct., des voorn'10 uur 45 min. Scilly. Het dubbelschroefstoomschip Pots. dam, van de Holland Amerika Lijn, van New York naar Rotterdam, pas seerde 27 Oct. des avonds 7 uur 30 min. PrawJepoint. Het stoomschip Gedé arriveerde 27 Oct. van Rotterdam te Batavia. Vervolg Stadsnieuws. Bij vonnissen van de arr.- rechlbank alhier van 28 October 1902 zijn instaat van faillissement ver klaard: le. Jacobus Plooijer, timmerman to Zaandam; 2e. August Hoogveld, restaurateur te Zandvoort. In beide faillissementen is rechter commissaris jhr. mr. R. de Mareez van Swinderen. De heer m r. P. G. van T i e n- hoven alhier, is ter terechtzitting van de arr.-rechtbank alhier, ci.d. 28 Oct. 1902 .beëedigd als advocaat en procu reur bij deze rechtbank. Zondag j. 1. werd door Ds. Koster van Maassluis, welke voorging in de Noorderkerk, in de Ridderstraat Weerbericht. Verwachting: Zwakke «tot matige Noordelijke wind, bewolkt, Amsterdamsche Beurs Gister. Heden Md. 27 Oei Dd. 28 Oct 2i/ïpCt. Ned. Werk. Schuld SD/jo SP/ia 4i/2pCt. Portugal47% 4 pCt. Venezuela29 29% Cert. Nederl. Handel Maatïj... Aaud Koniukl. Petroleum463 402% Aand. Moeara Eniui109 Aand. Perlak Petroleum Aaud. SchibaiefF Aand. Soemalata Aand. Am. Car Foundry Cy... 37% 3(}i5/jg Aand. TJuited Steel Oomp41% 40'/.. Aand. Atchison TopekaSS% S73/g Aand. Union Pacific104V/jg 103% 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 106% 106% Aand. Missouri Kansas Texas 2'J7/16 28% Aand. New-York Ontario33%q 33 Gew. aand. Kansas City South. 35% 34:t/i Pref. aand. id. idöG% 55% Gew. and. Southern Railway. 37% 36% Aand. Wasbask34% 33% Aand. Denver Rio Grande.44% 43% Gew. aand. Erie39% 38'/* Marktnieuws. Haarlem, 27 Oct. 1902. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt waren aangevoerd: 145 HL. Witte tarwe, 7; 25 HL. Rogge 5.40; 475 HL. Haver 3.62—3.37; 60 HL. Garst 5; 40 HL. groene eiwten, 9.50. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht, Prijs. Boter 57 KG. 57 KG. 1.40—1.35. Biggen 56 stuks 49 stuks 10—8. Schrammen 8 stuks 8 stuks 20—/ 16. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 197 HL. 197 HL. 1.40—/ 2.50. Appelen 120 HL. 70 HL. 3.50—/ 12.00. Peren 93 HL. S3 HL. 5.00—/ 24.00. Roode 6000 stuks 3000 stuks 2—5 cents. Witte 1500 stuks 1000 stuks 3—7 ets. Savoiekool 4000 stuks 3000 st. 35 ets. Bloemkool 2000 st. 2000 st. 312 cents. Wortelen 1000 bos 1000 bos 3—6 ets. Purmerend, 28 Oct. 1902. Aangevoerd: 2Q7 stapels kaas, 28 per 50 KG.: 1186 KG. boter, 1.25—/ 1.35 per KG.; 639 Runderen, vet vee 6068 ct. per K.G.; 39 paarden; 133 vette kalveren 70 90 ct. 179 nuchtere kalveren, 11—/ 24; 255 vette varkens 4348 ct, per KG.; 105 magere idem 15—/ 23: 437 biggen /6— 10; 2956 schapen en lammeren; 650 HL. peren 25 per HL.; 950 HL. Appelen 1.753 per HL. 980 ganzen 22.50; 41 zwanen, 4; Eieren 5—/ 6 per 100 stuks.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3