NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. te Hé lier ie üee Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIEN Buitenlandsch Nieuws October I' ■933 Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)p per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Riik, per 3 maandentt 1.65 Afzonderlijke nummers)f 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Van 15 regels 50 Ote.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ii de pnje de? Advertenfciën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zssicier StüitOïlSpaéïrttie No, Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen asn hei Algemeen Adverteatie-Bureau A. DE TiA MAR Azn. te Amsterdam. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Emfdagenten voor het Buitenland: Qmpagnie Générale de Publicité Etrangère Li DAUBE Co. JOHN F. JQNE8L Bucc., Parijs 3P>» Faubourg Monimcfrfre. KMt ammisaer toestaat ss.es foïadsfjtieia. Maart6»rs Dagblad vac 31 Oct. bevat o. a. Over de stakingen in Frankrijk. Over Chamberlain's reis, Uit Zuid- Afrika, Pensioen en faillissement. Vervolg Gemeenteraad Zuid-Afrika. Uit .Johannesburg wordt gemeld aan de Engelsche bladen, dat er een sterke oppositie is. tegen bet benoemen van Europeanen, in die nieuw openge- komen betrekkingen. De meeste dezer ambtenaren, die meest de directie voeren over de mij nen en spoorwegen, verstaan geen woord Hollandsch. En alle bestaande instructies zijn nog steeds in bet Hol- landlsch geschreven, wat de quaestie ingewikkelder maaktDe agenten van politie in Johannesburg verstaan nóch Hollandsch, nöeh de Kaffer-taal. Uit Kaapstad verneemt de „Dai'ly Express", dat een groote protest-mee ting tegen de immigratie van Euro peanen bijgewoond door 4000 werk lieden Zaterdag jl. beeft plaats ge had De sprekers betoogden dat bet- een wreedheid was om de vreemde werklieden over te halen naar Zuid- Afrika te gaan, waar de loonen thans! niet hooger. warecn dan in Engeland, terwijl bet levensonderhoud zooveel .meer kostte. Chris Botha, broeder van den ©om- unandant-generaal is overleden. In generaal Chris Botha is een der •flinkste en kuindigste aanvoerders van de Transvalers heengegaan. Hij beeft den vijand tot het einde toe bet hoofd geboden en hun menigen zwa- ren slag toegebracht. Men herinnert zich. dat toen het beleg van Ladysmith opgebroken was en ■.de Boeren zich geleidelijk uit Natal terugtrokken. Chris Botha den. terug tocht leidde- Begin Juni 1900 had hij bij, Laingsnek het bekend© gesprek met Bulier, dlei hem uitnoodigde aien hopeloozen strijd op te geven. o. a. omdat anders de hoeven van de Boe ren in brand gestoken zouden worden, Chris Botha zeide, dat hij bereid was, mits de Boeren hun onafhankelijk heid behielden. Bullen- seinde toen aan Roberts welke voorwaarden hij de Boeren aanbood. Onvoorwaardelijke onderwerping seinde Roberts terug. In October maakte hij het in de .dis tricten Ermelo en Carolina den Engel- schen zoo lastig, d'at French ©r bij ge haald werd. Men herinnert zich nog de tocht van dezen uit het Noord-oos ten naar Heidelberg, niet veel meer dan een vlucht, met d'© troepen van Chris Botha hem na op het lijf en hem aanmerkelijke verliezen toebrengende. In December 1900 viel Chris Botha de Engelschen in Vrijheid' aan, en dat er in dien slag van de Engelschen 30 vermist werden, zegt genoeg. Bij den aanval op Mount Italai in September was Chris Botha die aan voerder der Transvalers. De Engel sche militair dokter prijst den gene- raal omdat hij zich bij die- gelegen- heid tegenover de Engelsche gewon den zoo liefderijk, gedroeg. Chris Botha was het weer die, -een groote maandi later, 30 October 1901, onder het bevel van Louis Botha, Ben son's colonne bij Bakenlaagte in de pan hakte. En omtrent den lan Jan. 1902 bracht hij met Opeerman gene raal Spens in die buurt van Stander- ton een gevoelig verlies toe. Ziedaar een paar herinneringen uit het krijgsbedrijf van generaal Chris- tiaan Botha. De „Petit-Bleu" heeft wederom een groot artikel over de gevangenen, nog doer Engeland! vastgehouden, bevestigt nogmaals hetgeen dagen geleden door haar geschreven werd over -de behan deling dier ongelukkigen en beweert een nieuwen brief ontvangen te heb ben, waarin het lijden van sommigen als ondragelijk wordt genoemd. Een en wonder zou dat niet.zijn Acht maan den reeds is de vrede gesloten en ac-ht maanden reeds verheugen.die duizen den (want het zijn .er nog altijd 9.60G gevangen Boeren in d'e verschillende colonieszich in hun terugkeer doch eiken dag te vergeefs. Is het wonder, dat sommigen volsla gen gek worden ©r waren er, die zich geheel ontkleedden, een pakje van hun klaeren maakten, dit in het water wier pen en tot hun makkers zeiden „ons gaat huis toe Er zijn er geweest-, die aldus, vóór hun vrienden hun hulp verschaffen konden, verdronken. An deren worden .door woest© opgewonden heid aangegrepen een heeft zich in een. aanval van woede een oog uitge rukt Van doze dingen hoort men in de Engelsch© pers weinig, maar hat wachtwoord) 'schijnt gegeven. Afrika en de gevolgen van -den oorlog te laten 'ïrusten. Engeland. Vier kanonnen van de Engelsche for ten op Malta waren afgedankt. Toen bleek, dat de vracht naar Engeland hoo ger was dan het bedrag, dat ze bij ver koop in Engeland waarschijnlijk zouden opbrengen en men ze op Malta niet van de hand kon doen, werden de kanonnen zonder veel omslag in zee gegooid. Het voorgenomen bezoek van mi nister Chamberlain aan Zuid-Afrika vindt bij de „South African News", naar het uittreksel dat Reuter uit het artikel van dit blad geeft, onverdeel- den bijval. Het blad1 verwacht van dit bezoek niets dan goed en betreurt het dat Chamberlain niet reeds vijf jaar geleden naar Zuid-Afrika is ge komen: „De loop van de geschiedende ware dan waarschijnlijk heter ge weest". Een ander standpunt neemt „Ons Land," het orgaan der Afrikaanders, in. Dit blad schrijft: ,De nieuwe koloniën worden op het ©ogenblik rechtstreeks uit Downing Street geregeerd1 en de heer Cham berlain is zelf rechtstreeks verant woordelijk voor dit bestuur. Als het' doel van zijn bezoek is een eind te ma ken aan den bestaanden toestand en zoo spoedig mogelijk zelfbestuur te geven, kan dit den nieuwen koloniën slechts tot blijdschap strekken. Mocht, daarentegen het. doel van het bezoek zijn het bestuur van Downing Street over de binnenlandsche aangelegenhe- den van Zuid-Afrika te versterken, dan is van deze reis weinig goeds te wachten. De Engelsche bladen bevatten, weer allerlei 'berichten over de generaals, en men weet niet wat men ervan ge- looven moet. Volgens het een© heb ben de generaals in den vorm bij Chamberlain aanzoek gedaan om een tweede -samenkomst, maar heeft deze geweigerd; o.a. omdat hij uit de eer ste samenkomst de overtuiging had gekregen, dat die generaals niet het .geheel© Boerenvolk vertegenwoordi gen (de bedriegelijke berich ten, dienaangaande uilt Zuid- Afrika gezonden, kunnen daar bij dienst hebben gedaan),, en hij nu in. Zuid-Afrika wel zelf zou uitzien. Volgens een ander Reulter-felegram uit Brussel zullen d'e generaals geen tweede samenkomst aanvragen, nu 'Chamberlain, daarover gepolst, zich •onwilligtoonde. En nu heet het, dat de generaals ■den minister schriftelijk zullen nade ren. En dan zouden tegelijk met Chamberlain eenïge voormannen van Boeren Zuid-Afrika dioorréizen. Waarom? Om de verkeerde voor stellingen van Chamberlain Itegen te spreken? Maar in den Vrijstaat en Transvaal geldt nog de krijgswet Een dergelijke rondreis zou niet ge duld worden. Maar, nu Chamber lain weldra naar Zuid-Afrika gaat, is het misschien maar goed, dat ge neraal De Wet hem voor is. Wat de onhebbelijke behandeling betreft, die de generaals Zalterdag •op het Travalgar-plein hebben onder vonden, d'e Westminster-Gazette heeft van den heier van Velden, een der secretarissen, vernomen, dat de poli tie de generaals niet tegen een vij andige, maar Itegen ©en geestdriftige betooging mioest beschermen. Het verschil zouden wij, d'e houding van het Engelsche publiek 'tegenover de voormannen der Boeren kennen de, zeggen zal niet duidelijk waar neembaar zijn geweest. In den Londenschen graafschaps- raad is de voorzitter zoowaar nog ge ïnterpelleerd over de aanwezigheid van de generaals op de tribune van den Raad. De voorzitter antwoordde dat de generaals de particuliere gas ten van hem en. zijn gezin waren, en hij' hein zelf uitgenoodigd had. Wa ren zij ©r met .goedkeuring van den koning? werd er nog gevraagd. Zij waren mijn eigen gasten, herhaalde McDougall, mieer dan dat hoef ik naar ik meen, niet te zeggen. Wij zijn nu allen: Pro-boers, zeide John Bums nog. Naar het .schijnt is men in natio nalistische leringen in Frankrijk on tevreden, dat geen der generaals Zon dag 'tegenwoordig was bij de onthul ling van het standbeeld van de Ville- bois-Mareuil; Zaterdag konden zij wel den optocht van d'en koning gaan zien- schrijft helt blad. Dit is mis schien niet billijk geoordeeld. Men beschouwt het verlof, dat de re geering aan de Ieren gegeven heeft om hun motie betreffende de toepassing van de mïsdadenwet in Ierland in be handeling te brengen, als een nederlaag van de regeering. Immers had Balfour eerst de behandeling geweigerd, tenzij de geheele oppositie de motie indiende. Dit is niet gebeurd, al steunde een groot deel der aanwezige liberalen het lersche voorstel, en toen gaf de minister toe stemming. Blijkens een opmerking inde ..Times" zijn verscheiden unionisten over die bereidwilligheid tegenover de Ieren ontstemd. En van dien kant wordt gedreigd, dat als de Ieren nog eens met hun eeuwige lersche kwestie aankomen, men wel een middel weet om door een aantal andere moties te beletten dat hun motie aan de orde komt. Bij de stemming over O'Brien's voorstel stemden de libe ralen met de Ieren. Campbell-Banner- m.an hield een korte redevoering om de dwangmaatregelen van de regeering te brandmerken als onnoodig en onrecht- vaardig. Frankrijk. Hamard, onderchef van den veilig heidsdienst, is de man, die Boulaine heeft gevat. Hij trof hem aan, Maan dagavond om vijf uur, in de rue de La Renaissance te Bots- de Colombes in een familiekring, waar hij, op ver zoek van een vriend, gastvrijheid ge noot. Boulain© was sedert zijn ont vluchting wel veranderd, het haar had hij kortgeknipt en de groote snor was verdwenen, maar ondanks de duister nis van het vertrek in het schemeruur herkende Hamard den voortvluchtige terstond. „Ik verwachtte1 u, zeide Boulaine, toen hij begreep, dat er geen ontko men meer aan was. ik kon mij niet lang aan uw nasporingen onttrekken, want ik ben geheel geldeloos." Boulaine werd meegenomen, in een rijtuig gezet en was om zeven uur veilig en wel op het bureau van den veiligheidsdienst. Het ging deze maal zonder pleiste ren. Dnitechiand. Het voorstel der .commissie om de mi nimum-rechten op vleesch, met uitzon dering van varkensspek, naar gelang der toebereiding vast te stellen op 36, 43 of 96 mark per 100 K(T. werd bij hoofde lijke stemming aangenomen met 162 te gen 132 stemmen. Het algemeen recht op rund-, schapen en varkensvleesch werd aangenomen, evenzoo de bemerkingen daarbij, alles overeenkomstig de voorstellen der com missie. Het algemeen recht op varkensspek (nummer 107A) werd overeenkomstig het voorstel der commissie bij eenvoudige stemming bepaald op 36 mark per 100 KG., eveneens werd, naar het voorstel der commissie, het minimum recht op varkens met 162 tegen 135 stemmen be paald op 14.40 mark. Ten slotte werd een voorstel-Herold aangenomen, strekkende om ten opzichte van verdere voorstellen-Wangenheim omtrent minimum-rechten over te gaan tot de orde van den dag. Een klem diplomatiek incident heeft zich voorgedaan, tusschen Duitschland en Griekenland, waaraan het gerucht naar men uit Athene meldt, van een aanstaand bezoek van Keizer Wilhelm en die verkiezingsperiode eenige belang rijkheid geven. Het geldt een vergissing, die door den gezondheidsraad is begaan, die aan een Duitsch schip verboden heeft, dat van Konstantinopel te Delos aan kwam, verder te reizen. De Duitsche gezant heeft verscheiden conferenties met- den Griekschen minister van Bui- tenlandsche Zaken gehad, en dezen een protest-nota overhandigd, waarin voldoening van Griekenland wordt ge- eïseht en schadeloosstelling voor het Duitsche schip. De minister, die niet gaarne zou zien, dat de tegenstanders der tegenwoordige regeering dit inci dent als wapen in den verkiezings strijd zouden gebruiken, tegen het ka. binet-Zaimiis, trachi de zaak met den Duitschen gezant op minnelijke wijze te schikken. Bij de afzending van dit bericht uit Athene,had men de moei lijkheden nog niet uit den weg ge ruimd. maar een spoedige schikking is toch zeer waarschijnlijk. Stadsnieuw: Haarlem, 39 Oct. 1902. De Nabetrachting van den Gemeenteraad moet tot het volgende nummer blijven liggen. Examen V r ij e- en orde-oefe ningen, 28 Oct. Geëxamineerd 6 manne lijke en 6 vrouwelijke candidaten. Ge slaagd de heeren: S. Roeper, Velsen; C. Rooker, Haarlem; A. Rookhuijzen, Haar lem; R. Sasburg, Hoorn; J. F. Schoen makers, Amsterdam; en de dames: W. E. de Fauw, Haarlem; D. Franiort, Amster dam; D. E. Geerlings, Amsterdam; M. E. van Gelder, Haarlem; G. M. Gisius, Am sterdam. 29 Oct. Geslaagd de dames M. Ph. Graap te Amsterdam, A. P. Groenewoudt te Monnikendam, M. J. Grootes te Haar lem; de heeren J. Sipkes te Haarlem; S. P. Slagter te Amersfoort, J. H. C. Ser- her, te Haarlem. onthouding. De heer A. J. Montijn uit Haarlem sloot de vergadering en spoorde eveneens de aanwezigen aan, om te trachten de vereeniging te doen uitbrei den, eenige voorbeelden illustreerden de rede. Het zangkoo-r „God is mijn Lied", gaf eenige gezangen ten beste, die goed werden uitgevoerd, onder leiding van den directeur, den heer Uitermark. Na afloop van de vergadering werd eene collecte gehouden voor den Provin cialen Bond. Alhier is door eenige perso nen het voornemen opgevat een Pluim- vee-vereeniging op te .richten, welke zich ten doel stelt de Pluimvee-belangen te bevorderen, zoowel tot nut als liefheb berij. Zij, die lust hebben zulk een ver eeniging te 'helpen oprichten, worden uitgenoodigd zich persoonlijk of per brief te vervoegen bij A. C. v. Nikkelen Kuij- per, Doelstraat 18, of bij J. C. Philippo Jr., Leidschestraat 47. Binnekort zal door de genie alhier worden aanbesteed: Het maken van heton-gebouwtjes met toebehooren in nevenbatterijen in d© linie Kromme- niedijkZuidwijkermeer. De raming bedraagt f 33,460. Het „Nieuws van den Dag" bevat het bericht, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Kuyper, ten huize van den heer Joh. Enschedé alhier het middagmaal zou gebruiken na vooraf een bezoek aan de typogra fische inrichting te hebben gebracht. Wij kunnen dit bericht- ten stelligste tegenspreken er is geen woord van waar. Nat. Chr. G eh.-O nt h.-V e r e eni- ging. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond een openbare vergade ring in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan. De kerk was stampvol met aandachtige toehoorders, die opgewekt werden door ds. F. Kampstra, uit Heemskerk, Jkvr. H. Hartsen, uit Hilversum, en den heer J. Dallinga, uit Amsterdam, tot het te gengaan niet alleen van het drankmis bruik, .doch tot het strijden voor geheele Naar wij vernemen zal binnenkort door de firma Laane en Van Bemmel alhier, in het perceel Voorstraat no. 28 te Noordwijk-Binnen een filiaal van hun zaak worden gevestigd!. Op 17 Nov. a.s. zal door den com mandant van het detachement pant serfort-artillerie alhier een© aanbeste ding worden gehouden voor de leve- rincr van rundvleesch en vet, ten be hoeve van de soldaten-menages alhier. Gevonden voorwerpen: een wollen kinderhandschoen, een portemonnaie waarin een loterijbriefje, een ijzeren huis met metalen mond stuk, een portemonnaie met eenig geld. Woensdagmiddag omstreeks vier uur stond alhier op het Donkere Spaarne een jongetje met een sportwa gen, waarop eenige boodschappen. Een groote trekhond, die voorbijkwam, nam een papier met boter en zette het op een loopen. Het jongetje huilde. Een heer, die het voorval gezien had, gaf den jongen geld om nieuwen boter te koopen. L. D. Labohm te Zaandam, die door de Rechtbank alhier wegens dief stal van gas was veroordeeld tot f 30 boete, is in hooger beroep door het Ge rechtshof te Amsterdam vrijgesproken. G. F. Muller, die doorde Recht bank alhier is veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf wegens door hem ge pleegde diefstallen met braak te Haar lem en te Zandvoort-, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. D© Neder 1. Kegelbond! houdt a.s. Zondag den derden onder- lingen kegel wedstrijd op de banen van Café Brinkmann. F@sii! let®m. door MAX PEMBERTON. 36) Er waren vier mannen op de rots toen het kanon zijn vuurstraal uit spoot over de zee, en twee vielen bij de eerste knal. Ik zag een derde zich legen de rotspunten optrekken, en met zijn handen in vertwijfeling naar iederen steen grijpen, een vierde kroop naar omlaag en begon tegen zijn mak kers in de boot te schreeuwen om hem in 's Hemels naam weder in te nemen, maar voor zij hun handen konden op heffen, kregen zij reeds weder vuur en nadat de schuimende golven om hun heen vlogen, kregen zij weder een lading brandend staal, dat hun lippen voor immer sloot. O, hoe zal ik u alles naar waarheid beschrijven, do verbrijzelde boot, die onder hen wegzonk, de wanhoop, de vrees, toen de dood als een wervelwind aankwam. Voor deze dingen sluit ik mijn oogen ik wil ze niet meer zien, Het scherpe geknal, die kreten van zielsangst, de vloeken, die wilde bedreigingen, ze kwamen en gingen als een storm. En daarna .Viel de stilte in, en ik had weder de zilveren zee voor me, de lek kende vlammen van den brandenden stoom er, de wouden waarin vele zee lui hun doodstrijd streden. Ik keerde mij naar mijn kameraden en hun de hand schuddend, zeide ik Goed opgepast HOOFDSTUK XXI. Het was even na zonsopgang, toen Miss Ruth uit haar kamer beneden kwam, en mij op mijn eenzame post op het plateau der wachttoren vond. George Venn sliep toen goed en wel, en Peter Bligh en de timmerman wa ren ook onder deii invloed' der slaap. Ik had' z© naar hun bed gezonden, toen het mij duidelijk was, dat, wat er in de toekomst ook komen mocht, deze nacht niets meer voor ons brengen zou, en hoewel zelf ook overmand van slaap, zette ik mij volgens mijn plicht neer. Ik waakte geheel alleen, mijn buks tusschen mijn knieën en mijn oogen op de brekende luchtwolken gevestigd, toen ik een vlugge '-stap achtor mij hoorde, en ik, mij omkeerend, Miss Ruth zelf zag. en haar lief handje op mijn schouder voelde. ik kon niet slapen, Jasper, zeide zij, een weinig bedrukt, naar 't mij voorkwam. Ge zijt toch niet boos op i. dat ik hier gekomen ben, Jasper? Het was in den ochtendstond-koud en ik was blij, dat zij haar hoofdjein een warmen wit-wollen -doek gewikkeld had, Zulke kleinigheden blijven je altijd in herinnering, en dat haar kleeding juist was, als oen vrouw op die koude plek dragen moest. Zij had donkere kringen om haar oogen, die zooals ik altijd gezegd heb, je aanke ken, zooals geen enkele vrouw ter we reld' kon, en ik begon te bedenken, hoe dwaas het was, dat wij tweën, die de fortuin op deze eenzame rots tezamen gebracht hadden, zoo weinig tot elkaar gesproken hadden, sinds het schip m© aan land had gebracht, aan de poort van haar tehuis, op dit eiland. Miss Ruth, zei ik, het is zoo n wonder niet, wat ge mij vertelt. Deze nacht zal zekerlijk niet door u of mij vergeten wónden. Zelfs nu denk ik somtijds nog, dat ik droom. Wel, j kijk eens aan, geen twee maanden ge leden was ik ;n Londen om een schip van Philips, Westbury en Co. te hu ren. Ik geloofde, dat gij in 't Oosten, waart, waar alles wel even mooi zou zijn Ik zag u in mijn geest, Miss Ruth, op een eiland zitten, gelukkig en tevreden, zooals het ons aller wenseh was. Er waren geen lichter harten op eenig halfdek, dan degenen, die uitgingen om aan uw verzoek te voldoen, 't Is Miss Ruth's verbeelding, vertelden wij elkander, dat haar vrien den haar een boodschap van de West brengen zouden en klaar moeten zijn om haar .te dienen, zoodra ze denkt ze noodig te kunnen hebben. Aan wel ke andere behoefte konden wij denken Wees verzekerd, dat geen enkel praat je over dit vijandelijke huis of van ginds eiland, waar vandaag weer bra ve mannen sterven zuilen, een van ons gehoord had, Wij kwamen volgens uw verzoek, zooals gij het ons hadt ge vraagd. Gij kondt zeggen„Ga" of „blijf Wij dachten nimmer, wat de waarheid zijn kon, zelfs nu lijkt het mij een vreeseiijke nachtmerrie, die iemand zich slechts herinnert, wan neer hij ontwaakt. Zij kwam wat dichter naai- mij toe en tuurde peinzend over de zee, waar haar tehuis on vrijheid lagen. Wel-j licht waren hare gedachten ver weg, j naar de mooie stad Nice, waar zij haar j liefde gegeven had aen den man. die! j haar had verraden, en waar zij, zoo als alle jonge meisjes, van haar hu welijk gedroomd had, en wat de toe komst haar zou brengen. Als het dat alleen kon zijn, Jas per, zei ze langzaam, slechts een droom en niet meer Maar we weten, dat het zoo niet is. O, bedenk, wat 't voor mij geweest is Ik kwam van Europa, in 't geloof, dat de Hemel open voor mij zou liggen. Ik zeide, dat een goed man mij beminde, en ik gaf mijn hart en ziel aan hem. Ik was slechts een onnoozel meisje, dat nim mer vroeg, maar vertrouwde, ja, ieder een vertrouwde die zei haar lief te hebben. En toen de waarheidIk was half krankzinnig Van kleinig heden, die ik niet- zien wilde, kwamen steeds grooter dingen tot mij, die ik niet kon voorbijgaan, totdat ik wist al het verschrikkelijke En al mijn luchtkasteelen vielen ineen, en het mooie schilderij was doorschoten, ik dacht voor altijd. De wenseh, dien ik tot de zee sprak, zou nooit beantwoord worden, of eerst dan, wanneer ik niet meer leefde. Neemt, gij een vrouw haar zwakheid kwalijk'? Was het verkeerd van mij te denken dat gij uw belofte vergeten had? Ik vergat het nimmer, Miss Ruth, was mijn antwoord, nooit, geen oogen- blik. 't Kan zijn. zeide ik tot Peter Bligh, dat zij lachen zal, wanneer ik aan land stap, maar 't is duizend te gen éen, dat ze mij zal noodig heb ben. Toen ik Ken's Eiland voor mijn boeg zag opdoemen, toen sprak ik ,,'t Is juist een schiderachtig plekje, dat een rijk man zich voor tehuis heeft uitgekozen. Het is een tuin, een zon nige haven in deze goede Stille Zuid zee Ik bevroedde niet, hoe ver ik van de waarheid af was, Miss Ruth, hoe weinig ik van deze gevangenis wist, die, als God ons helpt, aan de geheele wereld zal worden bekend gemaakt nog vóór er vele dagen verloopen zijn. Zij was een ©ogenblik stil, baar oogen tuurden naar het verwijderd© eiland en zij scheen zijn mistige hoog ten en nevelachtige dalen te onderzoe ken, als om dat geheim te lezen van dien nacht, waarvan ik hoopte, dat niemand haai- iets had verteld. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1