RAMT W Deze wedstrijd is verdeeld in: a. Korpswedstrijd.: afd. 13. personeele wedstrijd. ledter vijftal kiest, zich een naam, betrekking hebbende op d'e kegelsport en voor den meest eigenaardige is een bijzondere prijs beschikbaar gesteld. Aan den korpswedstrijd kunnen alle ledein van den Haard. Kegelbond deelnemen, mits zich tot vijftallen ver een igende. Uitgeloofd zijn vier prijzen, zijnde kunstvoorwerpen. Arrondissements-Rechtbank. {Zitting van heden Donderdag 30 Oct.). De Rechtbank deed uitspraak in de zaak van D. van Vliet, tegen wien door tei O. M. wegens brandstichting een gevangenisstraf van zeven jaar was ge- •eischt, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en veroordeelde hem tot gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Daarna stonden terecht Klaas Stolp monteur, 26 jaar oud en in den laatsten tijd, te Wormerveer wonende, en Teunis Veenis, werkman 27 jaar oud te Wormer veer, wegens inbraak in het kantoor van Gebroeders Laan te Wormerveer, waar bij een bedrag van f1175 werd ontvreemd. Beklaagden erkenden volmondig. Vee- mis tracht zich nog te excuse eren door de verklaring, dat hij dien avond dron ken was. Samen hebben ze een ruit in geslagen, een deurpaneel ingetrapt en zijn zoo in *t kantoor gekomen, waar ze verschillende lessenaars die open waren hebben doorsnuffeld en het bureau mi- mistre van den patroons hebben openge broken. Daarin vonden ze het geld, dat ze meenamen en dat privaat eigendom van den heer Albert Laan was. De voornaamste getuigen waren de kantoorbediende Stolp, .een neef van den «eisten beklaagde en de heer Laan zelf. In weerwil van de bekentenis van de beklaagden zijn nog tal van getuigen gedagvaard: van Ossendorp uit Wor merveer, die verklaart dat zij den avond vóór den inbraak in het café van Blaau- boer een en ander gebruikt hebben: Sa rah Prins, winkeljuffrouw bij Speijer in de Kalverstraat te Amsterdam, waar de beklaagden een horloge met etui hebben gekocht voor f 100.50 en zekere H. G. Ariaans, een 21 jarige jongen, die in Am sterdam door de beklaagden getracteerd is en bovendien nog een gulden of vier van hun gekregen heeft en ten slotte diverse winkelbedienden, die een en an der aan hen verkocht hebben. De dieven moeten wel „Sehnsucht" naar byouteriën hebben gehad, want ze kochten bovendien nog ringen, over hemdsknoopjes en een gouden ketting. Bovendien een costuum voor Ariaans en een Tegen jas. Stolp vertelde, dat hij in een moeielijke positie was. Sinds maanden had hij geen werk, was zijn ouders feitelijk tot last en toen hij nu Veenis ontmoette en dezen zei.dat hij op alle manieren geld wou zien te krijgen: zei Veenis: „misschien is wel geld te krijgen in 't kantoor van de hee- rem Laan". Zoo kwam de afspraak tot stand, hoewel Veenis weer beweert, dat hij van niets weet omdat hij dronken was. Bij hun arrestatie in Assen vond de politie nog 735.79, waarvan 25 bij Ariaans. D)e ambtenaar van het O. M. noemt deze beklaagden niet sympathiek. Zij hebben veel aan opschik vermorst. Spr. eischt de veroordeelirtg van den hoofdpersoon Stolp tot gevangenisstraf van een jaar en van Veenis tot 7 maan den. De ambtshalve toegevoegde verdediger Mr. Teding van Berkhout meent, dat hier geen sprake is van een bedrijf sa men en in vereeniging gepleegd. Vee- nis heeft weinig of niets gedaan en kan dus hoogstens medeplichtig worden ge noemd en dan nog in zeer lichten graad. Bij de toemeting der straf zal in aan merking genomen moeten worden, dat niemand getuige der inbraak is geweest en alleen door de bekentenis van Stolp het bewijs geleverd is kunnen worden. Getuige Ariaans speelt een zeer eigen aardige rol. Bovendien zijn de beklaagden tot nu toe nooit veroordeeld, PI. concludeert voor Veenis tot vrij spraak, subs, een zeer lichte straf, voor Stolp roept hij clementie in. Uitspraak over 8 dagen. De volgende zaak betrof verduistering door zekeren N. M. H. Kool alhier van 15.35, die hij voor zijn patroon, den heer C. R. A. Hoeing had geïncasseerd. Eisch 3 maanden wegens de ongunstige reputatie van beklaagde. Een heel klein meisje van 14 jaar, Geertrui Tolle te Haarlemmermeer, heeft bij den winkelier A. de Groot 4.50 uit de lade genomen. De moeder nu was werkzaam aan de papierfabriek te Vel- sen, zei dat het kind ondeugend is, al meer gestolen heeft, maar nooit iets thuisbracht en alles versnoepte. Het O. M. requireerde ontslag van rechtsvervolging en plaatsing van het kind in een Rijksopvoedingsgesticht tot haar achttiende jaar. Daarna kwamen een paar mishande lingen: Cornelis van der Linden te Haar lemmermeer, die een kameraad met wien hij ruzie kreeg over een halster, met een scheermes in den rug stak. Eisch 6 we ken: Petrus Kuil te Heemskerk, die een anderen jongen met een bierflesch een wonde op 't hoofd sloeg, toen deze in de herberg danste. Eisch 3 weken; Dirk Barnhoorn, die den bierhuishouder Gor ter to Wijk aan Zee in 't gezicht heeft geslagen of gestompt. Eisch 2 maanden, wegens zijn zeer ongunstige .reputatie. Uit de Omstreken. Heemstede. Het stoffelijk overschot van mevr. de wed. van Taak Kakranen wordt Vrijdag te Muiderberg ter aarde be steld. Als een bijzonderheid kan van hierj worden gemeld, dat bij de dezer dagen gehouden examens in de Vrije en orde oefeningen te Haarlem drie onderwij zers van de Openbare Lagere School hiervoor zijn geslaagd. Ingezonden MetLulceliugen. (30 Cent per regel). Beunebroek. B- militaire oefeningen die giste ren alhier werden gehouden, kreeg een tamboer ongemak aan een voet. zoo dat hij per tram naar Haarlem terug moest worden vervoerd. Bij wijze van proof, is door de Maat schappij voor bloembollen-cultuur een stuk kleigrond, en nog wel zeer zwa re. in de Houtrak pold'er in gebruik genomen om te beteelen met tulpen. Het is iets nieuws waarvan het resul taat wel met verlangen door vakmen- schen zal worden tegemoet gezien. Den 31en October, hervormingsdag, zal ds. J. A. Gerth van Wijk alhier in het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente een rede houden over de We- derdoopers-'. De Chr. Zangvereeni- gïng zal daarbij eenige liederen ten beste geven. Zaudvoort. De uitslag van de loting voor de Nat. Militie lichting 1903 is als volgt No. 1. J. Molenaar, 2 H. Paap, 3 J. Groen, 4 P. Paap, (br.d.), 5 W.de Mes, 6 J. Koper (brd). 7 P. J. Seders (brd)., 8. J. Koper, 9. M. Keur, 10 J. Keur, 11 J. Kerkman (brd.), 12 K. Paap, 13 L. Koper, 14 P. J. van den Berg15 J. Kraayenoord, 16 J. H. Ottenwess, 17 A. Loos, 18 A. J. van Duivenboden. 19 J. M. Heek, 20 A. van den Berg, 21 C. Koning, 22, S. Zwemmer, 23 J. Bos, 24 E. Koper, 25 H. Gompertz, 26 C. Kollenberg. Het bouwen van vijf dubbele villa's aan de Zeestraat, aanbesteed door den heer W. F. Doeglas, architect te Haar lem, is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer P. Rings, te Sant poort. Alhier heeft zich een comité gevormd voor de inzameling van gelden voor het Boeren-Hulpfonds, bestaande uit de heeren J. Breehman, W. van der Werff, M. Koning, P. L. de Vries, Ds. G. Hulsman, en H. M. Baron Collot d'Escury. Woensdag brachten de Zandvoort- sche schuiten versche visch aan Be somming f5.90 tot f6.60. De prijzen der visch waren tong f 0.55 per stuk; scharren f2.60, bakschol f 1.20 en gar nalen f 1.80 per mand. Yelsen. Bij Joh. Vasbinder, wonende te Sant poort A 109, is «en geval van roodvonk geconstateerd. LJaiuiden. Dinsdag is hier het grootst aantal waggons met visch verzonden door de H. IJ. S. M. sedert de opening der Vis- schershaven. Niet minder dan 51 bela den wagens zijn van hier vertrokken, waarvan 21 voor Duitschlanid bestemd waren. De vrijzinnige kiesvereeniging alhier, heeft met algemeens stemmen tot candi- daat voor den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer P. Roggeband, ge steld, den heer P. van Vliet K.Czn. In de buitenhaven alhier hebben he den nacht vier Russische torpedoboo ten gelegen. Aan boord van een werd dezen morgen in een ruim een opva rende gevonden, die door dampen e-estikt bleek te zijn. Het mocht dr. Bok. wiens hulp ingeroepen was, niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Beverwijk. Ter gelegenheid van de najaarsvee markt op 1 November a.s. zal het vee slechts mogen worden aangevoerd door de Nieuwstxaat en de Begijnestraat, bij welke ingangen het gekeurd en van een merk voorzien zal worden. Te Wijk aan Zee is opgericht de naaml. vennootschap „Pension 't Paasohduin", ten doel hebbende het oprichten en ex- ploiteeren van een of meer pensions. Mej. E. Canne, onderwijzeres alhier, slaagde dezer dagen voor het examen lager onderwijs in de gymnastiek. Sloten. De tweede naj aars-veemarkt was minder druk als de eerste; stonden er toen 260 runderen op het marktter rein thans was dit 63; de handel was dan ook gering. COLLECTE TRANSVAAL. Nieuwer-Amstel f 202.10; Uithoorn f 200.—; Wijk a. Zee en Duin f 183.395. binnenland. Hofbericht. Naar men verneemt heeft dr. Roes- singh bij zijn jongste bezoek aan de Ko ningin een hoogst gunstigen indTuk om trent den gezondheidstoestand van H. M. ontvangen, zich o.a. openbarende in een bijzonder opgewekten geest. Tegen de buitenlandsche reis bestond dan ook in geenerlei opzicht bezwaar. In het „Utr. Dgbl." deelt prof. de Lou ter mede, dat de „Zuidafrik. Vereeni ging" als hoofddoel steeds in het oog heeft gehouden de oprichting van een hypotheekbank voor Zuid-Afrika. In De cember 1900 is een vergadering belegd ter bespreking, waarna door rar. G. Vis sering een plan is ontworpen, dat be houd van het kapitaal, zij 't ook met tij delijke opoffering van rente, scheen te verzekeren en voorts op een werltdadige en onbaatzuchtige sympathie voor de Boerenzaak rekende. Van dit plan is echter, evenals van een ander om een gewone hypotheekbank op te richten, niets gekomen, Waarom? Om dat weldra bleek, dat noch langs dezen, Vraagt - WW' in *S>. NiEUWEN VORM. ij m Hf URiGE BL'KVEPPAVTO noch langs genen weg kapitalisten van beteekenis bereid waren, geld voor de onderneming beschikbaar te stellen. Trouwens, zegt prof. de Louter, de thans opgedane ervaring is een herha ling van het voorgevallene in 1883, toen Kruger c. s. vruchteloos kapitaal kwa men vragen voor den aanleg van den spoorweg Pretoria—Delagoabaai. Gezantschappen. Nu de overplaatsing van den heer Kno bel, consul-generaal met rang van mi nister-resident, van Peking naar Teheran een. fei<t is, wordt overwogen, de open gevallen post te Peking te doen bezet ten door een beroepsdiplomaat, dus door een lid van het corps diplomatique. De gezantschapsraad dr. Loudon, se dert verleden jaar als tijdelijk zaakge lastigde van Nederland te Peking werk zaam, wordt in verband met zijne over plaatsing naar de legatie te Londen, in het begin van het volgend jaar hier te lande terugverwacht. Door een os. In de exportslagerij van de gebr. Groonheim te Doetinehem had Dinsdag middag een ernstig ongeval plaats. Ter wijl de slachter De Graaf bezig was var- kfens te slachten, kwam een os, die ter slachtbank gevoerd werd, los, greep den man op de horens en wierp hem in den pot met kokend water. Ernstig met brandwonden overdekt, werd de onge lukkige er uitgehaald en, na door inmid dels ontboden geneesheeren verbonden te zijn, per brancard naar zijn woning vervoerd. Zwervers. Zes minderjarige knapen zijn Dins dagavond door d'e politie te Utrecht aangehouden, drie uit Amsterdam en drie uit Rotterdam. Allen zagen zich Woensdag naar hunne woonplaatsen teruggebracht. I Barnes, die rnS .jMaarleiii-sDag- s Mad" ©lenst»* fe o «1 e n vragen, iSsrijgesj veel ge»p i schikte refter» s I f anten. Een postbode. De postbod© van Beetsterzwaag op Beets, de 23-jarige T., is door de rijks politie gearresteerd, verdacht van ver duistering van aan hem, in zijn kwa liteit toevertrouwd geld. Na verhoor door den rechter van instructie te Hee- renveen, gelastte deze zijn gevangen houding. De postbode, die gelukkig ongehuwd is, deed uitgaven, die zijn j aarwedde niet gedoogde. Zoo kocht hij een fiets voor f115. op afbetaling, en om deze betaling te kunnen doen, hield hij geld onder zich van wissels, die hem ter inning en uitbetaling waren toevertrouwd. De verduisterde som moet ongeveer f 50 bedragen. Naar men ons mededeelt, heeft de jonge man de feiten reeds bekend. De Boerengeneraals te Londen. Zondag woonden de generaals Bo tha, De Wet en De la Rey den kerk dienst bij in de Nederlandsch Her vormde kerk in Austin Friars. Toen de generaals binnenkwamen, stond1 de gemeente op. De predikant, dri S. Baart de la Faille, sprak hen niet toe. doch die slotzang: ..Delf nu bet graf voor vrouw en kind", werd door die gemeente staande gezongen. Na den dienst gingen dl© generaals met den predikant en die leden van den kerkeraad naar de kerkekamer. waar nu de heer Baart de la Faille een hartelijk woord tot hen sprak en waar vele Nederlanders die in de kerk waren geweest, zich aan hen lieten voorstellen. Het is voor allen die aanwezig wa ren een indrukwekkend© morgen ge weest. die lang in aller herinnering zal voortleven. Aan het bovenstaande, dat wij aan Het Handelsblad" ontleenen, kunnen we nog toevoegen, dat het bericht van dit kerkbezoek zeer laat was gekomen. Des nachts half twee was de predikant opgebeld door den koster die het kwam mededeelen. Aandoenlijk was het te zien hoe alle aanwezigen als één man opstonden toen Generaals binnentraden. Een spon tane uiting in het hart van het overwel digend land! Ook mevrouw De la Reij was aanwe zig. Gesnapt. In Friesland kenden de stroopers tot nog toe niet die lichtbak, waarme de hunne collega's in het,. Zuiden „werken". Ingelicht dat een diergelijk zoeklicht uitmuntende resultaten geeft, gingen twee stroopers er bij 01- deboorn op uit met een electrische fietslantaarn, om eendvogels te ver schalken. Dit licht kan al heel spoe dig gebluscht worden bij eventueel on raad. Toch bracht dit licht hen in den val ;een veldwachter vond een hel licht bij nacht in het open veld zóó vreemd, dat hij op verkenning uitging en het tweetal snapte. Ongelukken. Woensdagmiddag is de Rotterdamsche 30jarige bootwerker Arie Lugendijk werk zaam bij de lossing van hout uit het s.s. „Carolina P." liggende aan boei 28 in een naastliggende lichter geslingerd. In bewusteloozen toestand naar het zieken huis gebracht, overleed hij in den na middag tengevolge van schedelbreuk. Aan de overkapping van de niéuwe perrons te Hengelo (O), is Woensdag een treurig ongeluk gebeurd. Drie werklie den stonden op een hoogte van onge veer 5 M. op een plank- te werken, toen deze op een gegeven oogenblik brak en zij naar beneden stortten. Een hunner eep zekere Hoogemans kwam met den rug op een rail .terecht en werd zwaai inwendig gekneusd naar het ziekenhuis overgebracht. De andere tw.ee brachten het er wat beter af en konden naar htm woning vervoerd worden. Weerbericht. Verwachting: Zwakke wind, zwaar be wolkt, weinig verandering in tempera een vermakelijke bespreking in de jongste Raadszitting. Hoe dit nest weg (te ruimen? Door het bouwen van een steiger rondom den toren of door iemand van den omloop te laten zakken in een mand? De heer Van Zevenhuizen, directeur der Utrecht- sche waterleiding, gaf het wreed ad vies door middlel vqm een hooge druk- kingstraal het weg te spoelen. Daar de voorzitter hiervan echter bescha diging van het torenuurwerk vrees de, werd besloten het nest met rust te lalten, tot de restauratie van den toren plaats vindt, waarvan evenwel van het ministerie van binnenl. za ken nog geen bericht is ingekomen. Navolging. Ook te Utrecht zullen bij de Utr. tram rustpunten worden ingesteld, in navolging van verschillende andere groot© gemeenten. Men hoopt, dat daarmedle een einde zal komen aan het herhaald en noodeloos stilhouden der tramwagens. Verduistering. Helt Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde den commissionnair in ef fecten Max Stern, ter zake van ver duistering, gepleegd ten nadeele van ds. Gezelle Meerburg te Watergraafs meer en dr. Holleman, te Amster dam, tolt 18 maanden gevangenisstraf en ter zake van verduistering ten nadeele van de leden der firma Lan- dré en Glinderman, tot 6 maanden gevangenisstraf. „Koopjes." Nabij Hoorn is dezer dagen een verkooping gehouden van antiquitei ten, waaTbij een aantal vreemdelin gen was opgekomen, die hooge prij zen hebben besteed. Voor een voor naald (onderdeel van de Weslt-Frie- sche kap) werd f 667 gegeven; een zilveren broodmandje werd betaald met f 300; twee Bijbels met f 200, een veertigtal borden met f 1000; een gouden knipje (beursje) met f 154, enz. 0, die jaartallen I De jongeheer Dirk W. te Meppel wordt vermist. Hij kende de jaartallen niet, welke hij voor- de school moest leeren en heeft in stilte, uit vrees voor straf, de ouderlijke woning verlaten. Tot he den is hij nog niet teruggekeerd. Aang ehouden. De voortvluchtige J- Carreljé, commis sionair in effecten, tegen wien door de rechtbank te Amsterdam bevel tot in hechtenisneming wais uitgevaardigd, is te Genua opgespoord en aangehouden, ten einde verder naar Nederland over gebracht te worden. Carreljé wordt ver dacht van verduistering van effecten hij een notaris ten platten lande. Zijn me deplichtige, Maria de Waal, is eveneens aangehouden. Vermist. Een tuiltje lelies. Uilt de „Hollandsche Lelie": Henriëtte. Bij mij zijt u aan 't ver keerde adres. Want als uw toon te gen uw man even beminnelijk is als die over hem in uw brief, dan kan ik me levendig voorstellen, dat hij nog liever op de sociëteit „borrelt en kaartspeelt" dan van uw gezelschap te „profiteeren". (Een mensch moet zich nooit zelf weggooien!) Jam mer andere van die „geestbeschaven- de" gesprekken, die u hem wilt vóór- zetten. Die moet u nu maar tegen u zelf alléén houden! Ontdekking van freule A. de S. L.: Ik heb altijd gemeend, dalt alleen de Koningin „onderdanen" had ten onzent. Dezer dagen ben ik tot die ontdekking gekomen, dat er nog an dere grootheden zijn, zooals „freule" Jochems en baron van Tuyll van Se- rooskerken, die. zich verheugen in slaafscbe ondergeschikten, niet vies van den naam: „onderdanen". Een advertentie in het „Vaderland" heeft mij die openbaring gebracht: „Bij deze roepen alle onderdanen van Freule Jochems en Baron van Tuyll van Serooskerken hun, bij hun aanstaand vertrek, een hartelijk vaarwel toe." „'t Volk", en hoe andere bladen van democratische strekking alle hee- ten mogen, hebben dunkt me wèl rechtt van bestaan, zoolang er nog zulke Haagsch-lievige „onderdanen" gevonden worden! Bah! Leerlastvisioenen. Men weet, hoe er in vele gemeen ten, in het bijzonder in Emmen,, ge brek is aan plaats in de scholen, en te veel kinderen in te kleine lokalen op te kleine banken moelteai worden te zamen gedrongen. Ter illustratie meldt men nu aan het „Schoolblad" uit genoemde gemeente als historisch het volgende: Een kleine dreumes, met Mei ter school gekomen, ligiterg ziek en ijlt in zijn koorts: „Juffrouw, ik val, juffrouw ik kan niet zitten, ze istooten me zoo"... Hooge gemeente-politiek. Te Soest bevindt zich een kraaien nest Itusschen den muur van den to ren en de wijzerplaat van het toren uurwerk, hetgeen aanleiding gaf tot Te Leiden heeft een student zijn wo ning verlaten. Daar hij aan zwaarmoe digheid leed, vreest men dat hem een ongeluk is overkomen. Brand De boerderij van de wed. M. Grond man te Lemele, Ambt-Ommen, is Dins dagmiddag afgebrand. Een vette koe en 2 kalveren, 20 vim rogge, 25.000 halve ki lo's hooi en eene aanzienlijke partij stroo- en boekweit zijn mede verbrand. Verzekering dekt de schade. Onderzoek ingesteld. Naar men aan de „Midd. Ct." uit Dom burg meldt, heeft daar de justitie een onderzoek ingesteld naar de administra tie van den baddirecteur, die vertrok ken is zonder orde op zijn zaken te stel len. Zijn verblijf is onbekend. „Het Kniperke." Te Tilburg is Dinsdag plotseling de honderdjarige heer H. Wilborts, bijge naamd „het Kuiperke", overleden. Historisch ruitje. Onder de nalatenschap van den heer C. Landstra te Wiewerd, in Friesland, is gevonden een groen glasruitje waar op waarschijnlijk met diamant gegra veerd is het volgende: „Den 31en Aug. 1772 hier geweest A. F. v. Schurman, Ca- nuniek des Capittels van St. Marie enz." Deze A. F. v. Schurman was de laatste mannelijke telg uit het geslacht van de hoogbegaafde Anna Maria v. Schurman.1 Het ruitje zal in den bekenden grafkel der te Wiewerd worden opgehangen. Het Vechtwater. Men schrijft aan de ,,N. Rt. Ct." Eenige maanden geleden deelden wij mede dat het gemeentebestuur van We esp aan dr. Alexander Klein, pri vaatdocent in de gezondheidsleer van de universiteit te Amsterdam, had op gedragen een onderzoek in te stellen naar den graad van ontreiniging en het zelfreinigend vermogen van het Vechtwater. Voorts, dat deze geleerd© dat onderzoek uitstrekte van Utrecht tot Muiden, alsmede tot het water in het Merwedekanaal tussehen Utrecht en Amsterdam. Toen wij dezer dagen vernamen, dat dr. Klein met dat onderzoek ge reed was, vroegen en bekwamen wij een onderhoud en met de grootste wel willendheid werden enkele door ons gestelde vragen beantwoord. Aangaande de onzuiverheid van het Vechtwater vernamen wij, dat dit. water sterk wordt verontreinigd door de lo zing van het vuile water uit grachten der stad Utrecht op de Vecht, na door spoeling met Lekwater voorts dat ook verschillende aan de Vecht gelegen plaatsen het rivierwater verontreini gen en de (scheepvaart mede het hare daartoe bijdraagt. Doch daar deze laa+ste sedert de opening van het Merwedekanaal in sterke mate is afge nomen, is de verontreiniging dan ook van die zijde verminderd. Maar, zeide dr. Klein, al wordt het Vechtwater dus door het vuide water uit Utrecht ook sterk verontreinigd, toch is er in de Vecht ook een hooge mate van zelfreiniging merkbaar, zoo- dat de bacteriologisch© zelfreiniging al tussehen Maarsen en Breukelen vrij. wel voltooid is, en deze natuurlijke reiniging doorgaat tot Uitermeer, waar het maximum van zelf-reiniging be reikt is. De verontreiniging van het water in het Merwedekanaal is, uit den aard der zaak veel geringer, omdat er geen vuil wordt ingelaten. En de samen stelling van dat water komt vrijwel overeen met dat van den Rijn bij Arn hem. Over de geheele lengte van het kanaal is het water vrij zuiver tot aan Nigtevecht. waardoor een verbindings kanaal. Vechtwater in het Merwede kanaal wordt ingelaten, en 't kanaal water dus weder in meer of mindere mate wordt ver'onteinigd. (Wanneer hierbij in aanmerking ge nomen wordt, dat te dezer plaatse, nl, bij Nigtevecht, is de prise d'eau voor de Amsterdamsche Vechtwaterleiding, dan is men geneigd te vragen, waarom in .vroeger dagen dez© prise d'eau niet nabij Uitermeer werd gemaakt, waar, zooais wij boven zeiden, de zelfreini ging der Vecht het maximum heeft be reikt.) De vraag of het Vechtwater iets noor delijk van Uitermeer als drinkwater kon gebruikt worden zonder nadeel voor de gezondheid, beantwoordde dr. Klein bevestigend, mits het water goed en deugdelijk gezuiverd wordt, 't liefst door een zandfiltratie, voorafgegaan door aluin-clarificatie met voortdu rende controle. Dan, maar ook dan eerst, kan het Vechtwater, zonder ge vaar op ie leveren voor infectie, als drinkwater gebruikt worden. En hoe is uw oordeel over het zout gehalte van het Vechtwater, waarover m onzen gemeenteraad nogal hoog is opgegeven, en waaruit nogal grieven tegen het Vechtwater zijn aangevoerd, vroegen wij. Matig gebruik van zout is niet scha delijk voor de gezondheid, integendeel; Doch wanneer de hoeveelheid zout in water zoo groot is, dat het water er door van smaak vedanderd wordt dan moot het gebruik van dat water ont raden worden. In de Vecht bij Uiter- meea', waar Weesp bij het aanleggen eener Vechtwaterleidimg voor drink water de prise d'eau zal hebben te ma ken, is het zoutgehalte niet zoo hoog, dat het invloed heelt op den smaak. Om t© eoncludeeren het Vechtwater nabij Uitermeer genomen, op de aan gegeven wijze gezuiverd en gecontro leerd, kan, bij d'e afwezigheid van een andere mogelijkheid voor watervoor ziening door de gemeente Weesp als prïs® d'eau eener centrale waterverzor ging gebezigd worden. Letteren en Kunst. Leeuwen. Een paar dagen geleden zegt 't „Nieuws" heeft een der tijgers van dl© verzameling wilde dieren, waarme de Rich. Sawade, in het Circus Carré te Amsterdam voorstellingen geeft, drie jongen geworpen. De drieling mocht slechts kort in leven blijven. Of de moeder ondier dien indruk ver keerde? Zij was althans Maandag avond niet in te beste stemming en brulde en blies voortdurend tegen haar meester. Met hadi aangeraden, het dier dien avond1 maar achter in het hok te laten; maar Sawade, deskundige op zijn gebied., voorzag, dat zij dan den volgenden dag nog minder te spreken zou zijn. Het liep gelukkig goed af. Het bleef bij het grimmig doen en blazen. Sa wade hield haar scherp in 't oog. Weet men wei hoe 't achter de schermen even vóór die voorstelling toegaat? zegt het blad. Bij toeval za gen wij dezer dagen den onverschrok ken temmer het hok binnengaan, waarin de leeuwen en tijgers zich be vinden, dezelfde dieren die 's avonds in het publiek altijd zoo kalm zijn. Toen Sawade de deur geopend had, spron- geen een paar tijgers blazend en met den klauw slaandle op hem af, gereed hem te verscheuren. Hij lost© toen vlak voor den kop een paar revolver schoten met los kruit op hen, waarop de dieren naar achteren stoven. Dat zet de schrik er in. Fluks springt Sa wade dian de kooj in, steeds de revol ver in de hand; werkt zich achter de saamgehooptö diewen en zweept ze dan vóór zich uit. Zij gaan dan in vlugge vaart naar de groote kooi op het tooneel en zijn daar in dien regel kalm als schaapjes. Die eerst© ontmoeting echter is een oogenblik, niet ereschikt voor angstige lieden. Van Ibsen's werken zijn er ver scheidene vertaald in het Japansch: de Vijand dos volks, Nora, Peer Gymt. Of ze vertoond zullen worden, staat er niet bij. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De A. N. D. B. te Amsterdam zal in den loop der volgende week een groote openbare vergadering houden inzake de verplaatsing der diamant-industrie naar Antwerpen. Jef Groeser, van Antwerpen, en Henri Polak zullen spreken. BUITENLAND. DE BELGISCHE WERKSTAKING. De afgevaardigden van de Belgi sche mijnwerkers legden in een ge sprek met Francotte, minister van Arbeid1, hun eischen bloot en vroegen wat hij meende te doen om een on vermijdelijke werkstaking te verhoe den. Zij vroegen hem tusschenbeide te komen door middel van arbitrage, die hij zou kunnen voorstellen aan de mijneigenaars. De minister weigerde beslist als scheidsrechter* tussehen" beide te komen, en terwijl hij vroeg het verzoek in overweging te houden nam hij het voorstel aan om als tus- schenpersoon op Ite treden, door mid del van de provinciale gouverneurs en de mijningenieurs, die een middel, om tot een schikking te komen, zou den zoeken.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2