gezonden, doch geen der daarop voor komende namen scheen naar den zin ie zijn van lord Milner. Engeland. Hei artikel van Louis Botha in de „Contemporary Review" wijst er op dat de woorden van de generaals verkeerd zijn weergegeven, hun daden toege schreven aan verkeerde beweegredenen, hun bedoelingen zijn misvat en dienten gevolge veroordeeld. Zij hebben nooit ge tracht buiten de vredesvoorwaarden om te gaan, maar hadden onmiddellijke hulp noodig, waaraan de Boeren dringend be hoefte hebbenl Deze hulp zal het meest afdoende middel zijn om de bedoelingen van de Briiscbe Regeering te verwezen lijken. Er is hulp noodig zoowel in het belang van het Rijk als van Zuid-Afrika. Er zal een Zuidafrikaansch garnizoen worden gevormd van 70.000 man, behal ve nog 30.000 man politie. Als het volk tot rust gekomen voorspoedig en geluk kig is, zou dit garnizoen verminderd kunnen worden met 50.000 man. De schrijver verdedigt dan de houding van de generaals ten opzichte van hun reis op het vasteland, protesteert tegen de weigering van de vergunning voor de Boerengedelegeerden om naar Zuid- Afrika terug te keeren en roept de cle mentie des Konings in voor de rebellen. De voorgenomen reis van Chamber lain naar Zuid-Afrika geeftt de Daily News aanleiding tot enkele scherpe opmerkingen. Het blad keurt dat plan zeer goed, „dan kan Chamber lain zelf eens zien, met eigen oogen, welke gevolgen de oorlog dien hij hadi aangewakkerd, heeft gehad. En hij kan uitstekend gemist wor den, voor een tijd. Dringende kolo niale quaesties, die zijn aanwezigheid' te Londen noodzakelijk maken, zijn er niet. Het internationale verdrag tot afschaffing dei- suikerpremies zal door het parlement wel worden goed gekeurd; tegen het eind van No vember zal ook de Schoolwet wel zoo ver zijn, dat de aanneming in het Lagerhuis verzekerd is. Wellicht snakt Chamberlain er naar, om de debatten over düt ontwerp, dat zoo geheel in strijd is met zijn eigen godsdienstige overtuiging, te onüoo- pen. Want Chamberlain is een dermen- schen in wiens borst twee zielen wo nen: de radicale, somtijds democra tische Chamberlain, de vriend van den kwaker en vrijhandelaar John Bright en van den schoolhervormer George Dixon; en de Tory Chamber lain, die droomt van een Engelsch tolverbond, die bloedige oorlogen aanstookt, en vóór de Eduoation-bill is. Veel kan hij in Zuid-Afrika dóen, wanneer hij er niet heen gaat als de Napoleon, die Gould afbeeldt in de Westm. Gazette, maar als de burger- minister die poogt een ongelukkig en verwoedt land hulp en bescherming te brengen. Maar daar is niet veel kans op. En in Afrika vertrouwt men het doel dier reis heelemaa! niet. Ons Land, het orgaan van den Afrikaander Bond, zegt: „Chamberlain's reis zal wel ten doel hebben de heerschappij van Downingstreet over de binnenlandr sche aangelegenheden van Zuid-Afri- ka te bevestigen en de invoering van helt zelfbestuur in de nieuwe ko lonies uit te stellen." Dat is de Afrikaander-meeaiing over de reis. In het Lagerhuis heeft de afgevaardig de Weis de regeering geïnterpelleerd over de bejegening, waaraan de drie Boeren-aanvoerders Kritzinger, Fouché en Joubert te Cambridge hebben blootge staan. ,,Is uw aandacht getrokken door deze gebeurtenissen en zult gij maatre gelen nemen om een 'herhaling te belet ten?" vroeg hij. De minister van binnenlandsche zaken Akers Douglas antwoordde daarop letter lijk dit; „Ik heb geen tijd gehad mij met die zaak bezig te houden". En noch de interpellant, noch een der andere leden van het Huis protesteerde of sprak één woord op deze laffe uit vlucht. De Iersche Parlementsleden hebben zich uit de moeilijkheid, of zij voor of tegen de onderwij,swet moeten stem men, gered1 Men weet, dat zij als Boomschen er voor, maar als vijan den van de rogeering er tegen zijn. Welnu, zij zijn na de beraadslaging over O'Brien's motie naar Ierland ver trokken. zeggende dat wat er verder in. het Lagerhuis behandeld zou worden1 hun weini"- kon schelen. Enkele leden zijn intusschen te Londen gebleven om een oog in het zeil te houden. En ook acht men het niet onmogelijk, dat als John Redlmond, d'e leider der par- iii die in die Vereenigde Staten geld voor de Iersche zaak is gaan inzame len. terug is en hij acht 't noodig, dat de Ieren aan de stemming deelnemen, zij nog te Westminster verschijnen zullen. Als het bericht over het gevecht van kolonel Swayne in Somaliland niet zoo uitdrukkelijk den dood van een paar officieren en een aanmerkelijk aantal inlandsche minderen en de verwonding van nog meer, benevens het verlies van een Maxim, had ge meld. zou men geneigd zijn het voor een behendige overdrijving van een onbeteekenende zaak te houden, ten einde Engeland gelegenheid te geven troepen naar Adien te zenden, zonder dat men dadelijk zou begrijpen wat het eigenliike doel was. Nu het ge val in Somalilandl echter wel stellig van ernstigen aard) schijnt geweest te ziin. kan men hot alleen als een toeval lige gewenschte aanleiding beschou wen om in de buurt van Aden een ge schil met Turkiie te vereffenen. Een bericht van Reuter uit Aden zegt. dat de troepen, daar aangebracht, en die er spoedig zullen aankomen, wel in -i er eedheid worden gehouden om naar Somaliland te worden vervoerd, maar dat het niet goed wordt geacht onder de gegeven omstandigheden Aden van troepen le ontblooten. Er schijnen daar interesante eebeurtenisson op til. Van belan- is een bewering van Karl Ineer in een brief aan de Corrie- re diella Sera Hij zegt daarin, dat de reden van de vijandige politiek der Engelschen deze is. dat zij de Somali's beletten willen handelsbetrekkingen met Europa aan te knoopen. Als zij handel willen drijven, goed; maar dan met Engeland Inger hoopt, dat Ita lië Engeland niet helpen zal, maar handelsbetrekkingen zal aanknoopen niet het rijke land' der Somali's De Mollah is Italië welgezind, zegt Inger. De buitenlandsche politiek moet er vooral op uit wezen nieuwe markten te vinden, zegt Chamberlain. Macedonië. Nog steeds duurt de strijd in Macedo nië voort. Uit Konstantinopel worden de volgende berichten daarover medege deeld: Den 14en October begon Ihrahim- pacha met 25 bataljons infanterie en 5 bergbatterijen de poging om de opstan delingen in het Sandjak Serres in te sluiten. Dit is mislukt. De Bulgaarsche benden hebben de insluiting niet afge wacht, maar zijn de grens overgetrokken en. grootendeels uit elkander gegaan. Door hei ongunstige weder en het moeilijke terrein was het achtervolgen der opstandelingen zeer lastig: In de laatste dagen hebben enkele bot singen plaats gehad: de meest ernstige bij Winitza in het district Kotschana, waar de Turksche troepen stieten op een Bulgaarsche bende. Een gevecht ont stond, waarin 7 Bugaren gedood werden en 2 gewond; onder de dooden behoor de de beruchte aanvoerder Jankof uit Winitza. De Turken verloren 4 dooden. Door de vluchtende opstandelingen werden twee reizigers, een herder en een kind gedood. Tegelijkertijd had een botsing plaats tusschen Bulgaren en Turken bij Pe- fcritsj, waarin, de opstandelingen met verlies van één doode op de vlucht wer den geslagen. De Porte klaagt voortdurend over de gewelddadigheden die de Bulgaarsche opstandelingen plegen in de dorpen; de bewoners zijn naar het gebergte gevlucht. Te Konstantinopel werden 16 Bulgaar sche gevangenen, waaronder een pries ter, binnengebracht. Yereenigde Staten Reuter maakt melding van het gerucht, dat de regeering van Columbië in de kwestie van het Panama-kanaal nog meer bezwaren oppert, dan de reeds ver melde. -Zij moet ook hoe langer hoe meer bedenkingen hebben tegen het po- litiiegezag, dat de regeering der Unie op de landengte zou willen (beter: zou moe ten) uitoefenen. Een nota van de regee ring te Bogota, in antwoord op het voor ste der Amerikaansche regeering om de onderhandelingen tot definitieve rege ling der kwestie aan te vangen, zou reeds eeinge dagen geleden te Washington aangekomen, maar nog niet aan de Ame rikaansche regeering overhandigd zijn. De correspondent van de „Standard" te Washington seint een bericht over, dat het bovenstaande aanvult. Concha, de gezant van Columbië te Washington, zou ■wal is waar instructiën in gunstiger zin van zijn regeering ontvangen hebben, maar deze nog niet ten uitvoer hebben gelegd, omdat ze dagteekenen voor de jongste tusschenkomst der -Amerikanen op de landlengte van Panama. De ge zant, en naar 't schijnt ook zijn regee ring, wenschen nu het verdrag van 1846 tusschen de Ver. Staten en het toenma lige Nieuw-Grenada, waarop de regee ring te Washington zich ter rechtvaardi ging harer interventie beroept te her zien voordat de onderhandelingen over de Kanaalkwestie aangevangen worden. De „Kölnische Zeitung" verneemt van haar correspondent te New-York, dat de belangstelling in de aanstaande verkiezingen overal gering is. Ner gens schïint men er in geslaagd te ziin geestdrift bij het volk op te wek ken. hoewel de beide partijen haar beste sprekers hebben uitgezonden, en zelfs leden van het kabinet voor de re publikeinen in de bres zijn gespron gen. Aangezien de stemgerechtigden zich tot dusver nog niet in grooten ge tale laten inschrijven, is het te voor zien dat de verkiezingen van 4 novem ber niet veel bijzonders zullen opleve ren. De politieke leiders zeggen, dat se dert dertig jaar de natie nooit zoo on verschillig geweest is voor een verkie zing als dezen k.eer. Er wordt geen President verkozen, en dientengevol ge dragen de verkiezingen voor het Congres meest een plaatselijk karak ter. Van een nationalen partijstrijd is ternauwernood: in een enkel district sprake. De groote kwestiën der tarie ven en der trusts worden achtergesteld bii d'e vragen van plaatselijk belang. Het is dus ook moeilijk, iets te voor spellen over den uitslag der verkiezin gen; vermoedelijk echter zullen de re publikeinen eenige zetels verliezen, maar in het nieuwe congres toch hun meerderheid behouden. Roosevelt's optreden bii het geschil in de kolendis- tricten moet den republikeinen zeer ten goed'e gekomen zijn. Deze laatste opmerking van den cor respondent, vindt men ook in andere berichten ,en ze lirt ook voor de hand. Overigens komt de voorspelling die de „New-York Herald" volgens ge woonte op grond van nauwlettende schattingen geeft., vrijwel overeen met hetgeen de berichtgever der „Kölni sche Zeitune" als waarschijnlijke uit- slag der verkiezingen laat voorzien. Stadsnieuws. Haarlem, 31 Oct. 1902. N ij v e r h e i d. Het departement Haar lem der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid houdt Maan dagavond eene vergadering (met dames) in het Brongebouw. Als spreker zal optreden de heer K. Sluijterman, leeraar aan da P. S. te Ingezonden Mededeelingeu. (30 Cent per regel). Delft, met het onderwerp: „Het Inte rieur". Door lichtbeelden zal de voordracht worden verduidelijkt. „Het Volk" bevat het ver slag van de jl. gehouden huishoude lijke vergadering der afde.eling Haar lem van de S. D. A. P. In do plaats van den heer Van Bo degraven, die wegens drukke werk zaamheden bedanklte, werd tot secre taris gekozen de heer A. Nagtzaan, Lange Dijkstraat 25. Het driemaandelijkse!), verslag van den penningmeester werd goedge keurd. Aan den gemeenteraad zal een adres gezonden worden om meer dere stembureaux, speciaal in de ar beiderswijken. Adhaesie zal worden betuigd aan d'e adressen der stuka doors en inzake vervroegde winkel sluiting, gericht aan den gemeente raad. Het verslag van het verkie- zings-comité werd goedgekeurd). Be sloten werd gedurende den winter ons,,in zekere opzichten" goed te orga- niseeren. Bij volgende candidaatstellingen voor den gemeenteraad zal vooraf overleg worden gepleegd met de Vo lkskiesv ereeniging. Verschillende voorstellen ider agen da worden de volgende week behan deld, o.a. een interpellatie-Maas over de houding van onze partijgenooten in den gemeenteraad. Damstraat, met het doel, om dan de contributie te bepalen en gezamen lijk een reglement vast te stellen. Doch tot half negen ruim werd ge wacht, maar de leden kwamen niet op, en zoodoende werd door het be stuur besloten hedenavond wederom eene vergadering bijeen te roepen, hopende dat deze met wat drukker bezoek vereerd mag worden. gen beweerden dat ook zij aJles hadden gezien, er waren zelfs getuigen bij, die ook door haar waren uitgescholden. Na ieder getuigenverhoor bleef de bekl. hardnekkig ontkennen. Doch daar de officier van justitie het feit als volko men bewezen achtte, hoorde vrouw Blok- man 6 weken gevangenisstraf tegen haar eischen, waarvan de uitspraak op over 8 dagen is bepaald. UITSPRAKEN. J. Duyff, C. Klaver en A. Gorter, allen te Zaandam, strooperij, door meer dan 2 personen, ieider f 5 boete of 5 dagen hechtenis. D, Drayer, hsv. J. B. Snijer, zonder beroep te Zandvoort, eenvoudige belee- diging ambtenaar in functie 4 boete of 4 dagen 'hechtenis. B. Demmers, stoker te Velsen, huis vredebreuk, en bedreiging tegen het le ven, een maand gevangenisstraf, M. van Es, hsv. K. Schouten, zonder beroep te Aalsmeer, mishandeling, een week gevangenisstraf. G. Beekelaar, koopman, A, M. Kanth, koopman, J. Huibers, kleermaker, J. Ver hoef, witwerker, J. B. P. Leloux, tuinder, W. E. Cruyff, behanger, S. Klaassen, los werkman, J. Mertens, zonder beroep, allen te Haarlem, I,. van Voord, bakker, D. Vink, los werkman, J. Teer, allen te Zaandam, allen overtreding hondenbe lasting, de le tot 5, de Ze tot 2 maal 5, de 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e ieder 6 boete, de 9e tot 5; de 10e en 11e ieder 8 boete, allen 1 dag subs, hechtenis. Uit de Omstreken. Tot militaire leden van den militieraad in het district Haar lem zijn benoemd: (tot lid) luit.-kol. van Steenhardt Carré, provinciale adjudant in Noord-Holland, en tot plaatsvervangend lid kapitein van den Heuvel Rijnders. De levering van four age voor de paarden van de gemeente- reiniging alhier is door het gemeente bestuur gegund als volgt: Aan de firma Grippeling en Ver- kley alhier: haver voor f 7.22, paar den boonen f 8.83 en mais f 7.67 per 100 kg. Aan T. Kolderie alhier, Slfcroo voor f 21 per 1000 kg. en Aan H. Asberg Co. te Loosdui nen, hooi voor f 35.90 per 1000 kg. Hedenmorgen omstreeks half zeven, geraakte het wiel van een beladen melkwagen, bekneld tusschen het wissel van de rails der electrische tram aan de Leidsche vaart nabij het Schoutje. Het gevolg was, dat de wagen omsloeg, en een groot deel van den inhoud over de straat verloren ging. Donderdagavond omstreeks half negen ontstond in de tapperij van den heer Dauwes aan de Papentorenvest een gevecht tusschen eenige grondwer kers in dienst bij den heer Zuidhof, werkzaam aan de nieuwe brug over het Spaarne. Een der vechtenden werd de tapperij uitgezet, de andere wilde deze te lijf, doch dit werd hem door den kaste lein belet, welke er in slaagde een ein de aan het gevecht te maken. Den2en Januari a.s. hoopt den heer H. J. J. Sostman, zadelmaker aan de Centrale Werkplaats ,der H. IJ. S. M., den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maat schappij in dienst trad. Aan de door de tooneelver- eenigïng T. O. G. I. D. O. te Meppel uit geschreven wedstrijd in reciteeren voor dames nemen o. a. deel de Haarlemsche dames mevr. Smit—Fermer, met „St. Ni klaas" en Mevr. Rooyaards-Spoor met „Wijs Klaartje op het ijs." Examens V r ij e- en orde-oefe- ningen. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de heeren: J. Syderius, J. Temme en K. Vel- sing, allen te Haarlem, en de dames: J. J. Grootmeijer, Amsterdam; H. B. Ha- gedoorn, Amsterdam; M. J. Groosmul- der, .Amsterdam; W. G. J. Groustra, Haarlem. Vergadering van grond werkers, steenzetters en heiers. Bovengenoemde werklieden, die verleden Donderdag een vereeniging hadden opgericht waarvoor het be stuur reeds was gekozen, zou giste renavond wederom eene vergadering beleggen in Café Het Centrum in de Door de Vereen igingTrouw aan Koning en Vaderland, gevestigd te Utrecht, met het doel een ondersteu ningsfonds te vormen voor behoefti- gen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille, zal op Maandag 3 November e.k. in deze gemeente hare gewone jaarlijk- sche schaal-collecte worden gehouden. Door gemelde vereeniging worden thans nog 130 oudstrijders onder steund. Telkens vallen er af, doch zij die overblijven, hebben, door hunnen hoogen leeftijd den steun der vereeni ging des te meer noodig. Wij wekken daarom onze stadge- nooten gaarne op, om op 3 November a.s. met milde hand te geven. Ch r. T i m m e r 1 i e d e n-V e r e e n. „Eén doel en Streven'. Deze vereeni ging hield gisterenavond een cursus vergadering in het geheelonthouders- lokaal „De Toekomst" in de Kleine HouitisraaL Als ispreker trad op de heer M. de Braai, die zich tot onder werp had gekozen„De Christelijke beweging in de vakorganisatie." De vergadering was niet zeer druk bezocht. Spr. begon met te zeggen dat er nog zeer veel over de vakbeweging valt te zeggen, ondanks er reeds veel goeds over gesproken wordt. Hij ving aan met de behandeling van de geschiede nis van den gildentij d, tot de Manches ter school. Verder gaf li ij een beschou wing over hetgeen de machine alzoo verricht en dat door de machine de Zondagsrust in geenen deele wordt be voordeeld en de loonen niet zoo ver hoogd worden, dat de werklieden er stoffelijk en zedelijk van kunnen leven. Hij maande tevens do Christen-werk lieden aan tot hétgeen zij moeten doen voor de Chr. Vakorganisatie en na het beantwoorden van eenige vragen door een paar der aanwezigen gedaan, werd de vergadering, die met veel be langstelling was bijgewoond, te ruim kwart over tienen gesloten. Heemstede. De collecte voor het Generale Boe- ren-hulpfonds heeft alhier netto de belangrijke som opgebracht van 1781.55|. Door Burgemeester en Weth. is tot kliefrk tet gemetemtesecretariei alhier benoemd de heer C. B. M, alhier. Het Algemeen Nederlandsch Verbond! handhaaft hier te Haarlem zijn lens, het bevorderen van de be langen van den Nederl. stam en taal. De lezing-Poutsma en de daar gehou den collecte stelden het Bestuur in sitaat f 133 af te staan voor het edele doel van den heer Poutsma, het stichten van een Tehuis voor 50 wee zen, jongens en meisjes, in Z.-Afrika en aan het fonds van de generaals. Hiervoor brengt het bestuur eerst den hartelijken dank aan het publiek en dan aan de directie van helt Bronge bouw en de redacties van Haarlem's Dagblad en Stadsuitgave Opr. H. Ct., die de beide eersten geheel, de laat ste voor de helft, die verschuldigde gelden, kwijtscholden. Nu vernemen wij weer, dat den 12n November 1902 's avonds 8 uur in de bovenzaal van het Brongebouw Pas toor Hugo Verriest, van Ingoyghem bi] Kortrijk zal spreken voor genoem de af deeling over zijn leermeester Guido Gezelle, den te laat gewaar- deerden dichter van de streek, waar Conscience en Peter Benoit gewerkt hebben en nu weer Stijn.Streuvels en René de Clercq o.a. hun kunst beoe fenen. Wij hopen, dialt velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om den ouden Vlaamschen dichter te leeren waardeeren. Aprondissements-Rechtbank. (Zitting van heden Donderdag 30 Oct.). VERVOLG. Een scheidpart ij. Donderdagmid dag stond mej. J. Blokman, vrouw van A. P. Polman, wonende te Haarlemmer- liede terecht, omdat zij mej. van der Veldt op minder nette wijze had uitge scholden voor dief en nog eenige andere minder nette scheldwoorden, te min om in ons blad op nemen. Tevens stond be klaagde terecht voor het feit, als dat zij op 4 Sept. Jan de Ruiter, een 14jarig ventje, geslagen zou hebben. Getuige vrouw van der Veldt, beves tigde alles wat bekl. ten laste was ge legd. Op de vraag aan bekl. of het waar was ontkende zij alles. De 5 andere getui Bij de gisteren (Donderdag) gehou den verkiezing van drie leden-patroons voor de Kamers van Arbeid voor de confectiebedrijven, iis niemand ter stembus verschenen. Zandpoort. In den nacht van 29 October vervoeg de zich te drie uur aan 'het bureau van politie alhier een minderjarige jonge ling uit Amsterdam, genaamd H- W. opgevende op reis le zijn naar Scheve- n in gen om werk te zoeken, doch van verm'oeidheid iu de duinen in slaap te zijn gevallen. Na net verdere van den nacht op het bureau te hebben doorge bracht, is hij Woensdagmorgen door den veldwachter Ehbj'echt naar Am sterdam getransporteerd en aldaar aan d'e politie overgeleverd. Donderdag bracht een schuit versche viisch aan. Besomming f 1&.60. De prijzen der visch waren tong van f0.300.80, per stuk, scharren f2.50, bakschol fl.50 en garnalen f 1.60 tot f2 per mand. Gisteravond hield dr. H. M. van Nes, predikant te 's Gravenliage, in „Ons Huis" een zeer belangwekkende le zing over het onderwerp „Drieërlei Wereldbeschouwing pessimisme, op timisme en christendom." In levendige kleuren schilderde spr. eerstens de levensopvatting der oude Grieken. Zij hadden slechts oog voor de lichtzijde van het leven „zich zei ven uit te leven", was het hoogste doel, en al geloofden zij ook in een later leven, voortgezet in het rijk der schaduwen, de gedachte daaraan weird zooveel mogelijk naar den achtergrond gedrongen. Kunst en zedelijkheid wa ren bij hen zinverwante begrippen. Een schril kontrast hiermee vormde de levensbeschouwing der Budhisten. Zij hadden slechts oog voor de ellende in de werelddie aarde was hun een tranendal, waarin ze d'e schoonheid en de geuren der ,roos niet opmerkten, wijl ze slechts op de scherpte der door nen letten. Het thans ook in beschaafde stre ken veldwinnend Budhisme werd be sproken, en als oorzaak van dit ver schijnsel werden d'e maatschappelijke misstanden genoemd. Een voorbij gaand ziekteverschijnsel, aan deze peissimisti&che levensbeschouwing ver knocht., achtte spr. den „zwarten tijd" van vele jonge dichters, lijdende aan de zoogenaamde wereldsmart. Zij, die de wereld nog niet kenden en niet kon den kennen, schiepen er zich een en bedrogen daardoor zichzelven. Een veel ernstiger, chronisch verschijnsel achtte spreker de levenszatheid van vele dichters en schrijvers van den te- genwoordigen lijd, die 't leven niet de moeite waardi vonden te leven. Hun beschouwing verliep noodwendig in verstijvend materialisme. Tegenover optimisme en pessimisme werd door den spreker het christendom geplaatst, dat beide in zich vereeni- gend, door het geloof aan een gelukza lig nabestaan optimistischer is dan de levensbeschouwing der Grieken, maar ook door het diepe schuldbesef der zon de het Budhisme in pessimisme over treft. Slechts de levensbeschouwing der Christenen kan de maatschappij óp den duur vooruitbrengen de Griek achtte alles goed en verbeterde daar om nietde Budhist vond de wereld zoo slecht, dat zij niet te verbeteren iszijn hoogste illusie is, „de begeer te om te bestaan" te dooden. Het Christendom heeft open oog voor de diepe ellende van 't menschdom, maar tevens rijst de vaste hope op een ge lukkige toekomst. Vandaar dat men reeds uit een utiliteitsbeginsel de le vensbeschouwing dor Christenen zal moeten aanvaarden. Ds. Hulsman dankte den talentvol len spreker voor zijn leerzame voor dracht en wekte de aanwezigen op in even grooten getale de volgende lezin. gen bij to wonen als deze, Door le vendig applaus werd den spreker nog maals dank gezegd'. Velsen. Op Maandag 3 November a.s. zullen bij gunstig weder op het zeestrand nabij Zandvoort schietoefeningen worden gehouden met scherpe patro nen door een bataljon militairen uit Haarlem. Dien dag zal het strand in da richting IJmuidonZandvoort niet veilig zijn. IJmuiden. Gisterenavond is door gebrek aan water, proviandeering en reparatiën aan eenige machinerieën, een Rus sisch eskader, bestaande uit 4 torpe dojagers: „Stresmitelny", „Strogui", „Smetling" en „Sveltrepv", bestemd naar de Dardanellen, alhier binnen- geloopen. Hedenmorgen bij het ap pèl werd op de „Stresmitelny" een matroos vermist. Na eenig zoeken w.erd de man. bewusteloos in het ruim gevonden. Onmiddellijk wer den door den inmiddels geroepen dr. Bok de noodige middelen te baat ge nomen, doch alle pogingen bleven vruchteloos. Het bleek, da't de man door ontsnapt kolengas in het ruim gestikt was. Morgen zal de begrafe nis plaats hebben. Beverwijk. De collecte voor de Boeren wedu wen en weezen heeft te Wijk aan Zee en Duin de som van f 183.39| opgebrachlt. Op Zaterdag 1 November a.s. zal de tweede dier aan de tooneelwed- strijdl door de Rederijkerskamer „Eensgezindheid" uitgeschreven deel nemende vereeniging alhier optreden 't Is de vereeniging „Oefening kweekt Kennis" te Assendelft, met de stuk ken „d'e Twee Ringen", een tooneel- spel van Ruysch, en „De Ring van Maria Stuart" een blijspel door W« Peijpers. Naar wij vernemen bestaat het plam om, wanneer de betrokken over heid dit toestaat, vanwege het Leger des Heils, in deze gemeente langs de huizen eein collecte Ite doen houden tusschen 7 en 19 November a.s. Ook alhier is een voetbalclub op gericht onder den naam.1 van „Bever- wijksche VoetbalVereeniging". De club telt reeds 15 leden en 10 dona teurs. Haarlemmermeer. De heer G. Barger, candidaat te Am sterdam, is beroepen bij de Herv. ge meente te Kage. De heer G. Stout, de oudste der on derwijzers te Haarlemmermeer, heeft als hoofd van School III na een onaf gebroken werkzaamheid van ruim 35 jaar de gemeente met pensioen ver laten. Op de markt te Hoofddorp waren aangevoerd .- 142 koeien, prijs f120165. 38 vaarzen, prijs f 90120. 17 schapen, prijs f 1517. Handel redelijk. Binnenland. Maats. Tot Nut van 't Algemeen Door het hoofdbestuur zijn voor de 3 vacatures de volgende dubbeltallen op gemaakt: I. Vac.-Treub: Mr. D. J. van Stockum, not. te Amsterdam,en mr. B. J. Roelvink mede-directeur der Twentsche Bank te Amsterdam. II. Vac.-Stórk: mej. J. Kooistra, direc trice der Rijkskweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn, en mevr. A. Pekelharing—Doij ex, te Groningen. III. Vac.-Van Geuns: R. van Zinderen Bakker, Kortezwaag, en B. H. Heldt, 's- Gravenhage, Beestachtig. Men meldt uit Giethoorn aan de ,,Zw. Ct.": Op last van den burgemeester alhier is door den gemeente-veldwachter en den brigade-commandant der marechaussee te Steenwijk een onderzoek ingesteld naar de ergerlijke tooneelen, die zich hier hebben voorgedaan op den lotings- dag voor de nationale militie. Eenige lo- telingen hebben de beestachtigheid ge had een drietal schoolknapen letterlijk stomdronken te maken; een der knaap jes werd door een onderwijzer en een arbeider naar huis gebracht. Volgens zeggen van jongens, die het gezien had den, hebben de lotelingen het kind de jenever ingegoten, 't Is te hopen, dat de daders voorbeeldig worden gestraft. Naar wij vernemen blijven zij, die men op 't oog heeft, alles ontkennen. Weinig lust. Na de heeren Schermer en Van Dijk, heeft ook de heer P. Eylcen bedankt voor de benoeming tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Hoorn. Bedoelde functie aldaar niet begeerd te worden door de Raadsleden. Woest fiet8rijden. Een 70-jarige dame, woonachtig op de Weteringschans te Amsterdam, is op de Ruysdaelkade door een onbekend geble ven fietser, die in onbesuisde vaart uit een zijstraat kwam, omvergereden. Met gebroken dijbeen werd de ongelukkige dame door voorbijgangers opgenomen en bij famBie in de buurt binnen gedra-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2