De moord ia de Dubbele Duurt te Amsterdam. Onlangs werd medegedeeld, dat do Justitie een spoor in handen had om trent de vermoedelijke daders van den moord op de Wed. Dijkshoorn, welke wouw, gelijk men zich herinnert, in den avond van den 12en December van het vorig jaar vermoord in hare wo ning Dubbele Buurt 54 te Amsterdam werd aangetroffen. Uit den toestand waarin het huis gevonden werd het was geheel door zocht en alle kasten waren opengebro ken was 't duidelijk, dat diefstal de aanleiding tot de gruweldaad geweest was. Er wafe evenwel niets gestolen, omdat de vermoorde haar geld zoo goed had weggeborgen, dat de dieven het niet hebben kunnen vinden. De aanwezige voorwerpen van waarde, zooals tafelzilver e. d., waren onaan geroerd' gelaten. Dit, gevoegd hij het feit, dat de da ders geen spoor van hun aanwezig heid hadden achtergelaten, maakte 't voor politie en justitie uiterst moeilijk eenig licht in de zaak te ontsteken. Onlangs is echter verandering in den stand van zaken gekomen. In de strafgevangenis aan den Am- stelveenschen w:eg en in die te Gro ningen ondergaan op het oogehblik eemige beruchte Amsterdamsche inbre kers, die achtereenvolgens veroordeeld werden, hun straf. Het zijn lo. Gerard Eduard van der Heijden, die in Juni jl. veroordeeld werd tot vijf jaren gevangenisstraf wegens de inbraak op 21 Maart gepleegd bij de' firma Lobe en Co. op den N. Z. Voor burgwal tegenover de St.-Luciénsteeg 2o. Frans Groot, in de dievenwereld bekend onder den naam van ..Kleine Frans" 3o. Paulus Antonius Muiselaar, bij genaamd „rooie Paul". Zij werden gelijktijdig veroordeeld elk tot vier ja- re ngevangenisstraf, wegens poging tot diefstal in den kelder van de firma Witmond en Co., aan d'e Heerengracht bij d'e Gasthuismolensteeg. Voorts bevindt zich in preventieve hechtenis; 4o Jan Spekkers, bijgenaamd ,,de Spekkert." die eenige maanden gele den gearresteerd werd als verdacht van den diefstal bij den heer Roos aan den Haarlemmerweg, waar o. a. een bankbiljet van 1000 werd gestolen. Tot heter begrip van hetgeen volgt, moeten wij even in herinnering bren gen, dat bi; de onder sub. 1 genoemde inbraak eenige door d'e inbrekers ach tergelaten werktuigen tot de ontdekking leidden dat de bovengenoemde Van der Heyden éen hunner moest geweest zijn. Er kon o.a. worden aangetoond, dat twee dier voorwerpen, nl. een eLec- trische zaklantaarn en een ijzeren ha mer die deels breekijzer was, in eigen dom behoorden aan hem en Frans Groot. Vooral de vondst van den hamer wals van beteekeniswant toen men later na een zeer nauwkeurig onderzoek in de woning van de Wed. Dijkxhoorn tot de ontdekking kwam dat de braak aan de meubelen met een soortgelijk werktuig moest zijn verricht, werd de proef genomen en bleek deze hamer precies te passen in de bij het forcee- ren van de opengebroken kasten te weeggebrachte moeten en dat wel zoo nauwkeurig, dat het geen twijfel leed, of ditzelfde werktuig was daarbij ge bruikt. Voorts dient vermeld te worden, dat onder het bovengenoemde viertal, kort voor zij successievelijk in handen der Justitie vielen, een zekere animositeit was ontstaan, die naar 't schijnt haar grond had in oneenigheid tus- schen hunne respectieve vriendin nen, een soort van vrouwen, dat op de publieke tribune van de rechtzaal on middellijk te herkennen is aan haar eigenaardig opzichtige kleeding, en hare goudberingde handen. Waarschijnlijk als een uitvloeisel van die minder goede verstandhouding heeft de meermalen genoemde van der kunnen gelden voor de juistheid van deze toedracht der zaak. Bovendien zijn er nog andere aan wijzingen, die zeker doen zijn, dat Mui selaar en Groot den moord op de wed. Dijkxhoorn gepleegd' hebben. In de laatste dagen zijn te Amster dam nog een drietal personen gearres teerd, waaronder de bekende Lucas Kroes, 'die mede in de voorbereiding tot de misdaad die hand hebben gehad. De zaak staat op het oogenblik zoo gunstig, dat wij de overtuiging heb ben, dat er weldra het volle licht over zal opgaan. Het onderzoek wordt geleid door den subst.-officier Mr. Regout en d'en rech- ter-commissaris Mr. van der Zweep. P. S. zoo hevig schrikte, dat hij werd en aan de gevolgen stierf. Criminaliteit. Over het onderwerp „Criminaliteit en hare bestrijding" hield! mr, Ii.Bin- nerts, vice-president van het Ge rechtshof te Leeuwarden, in de open bare samenkomst tot sluiting der al- gemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond een rede. Spreker deed uitkomen dat Neder land1, wat criminaliteit betreft, tegen over het Buitenland een nogal goed figuur maakt. Toch is blijkens de crimineele sta tistiek over 1900 h;et getal van de man nen en vrouwen, die in dat jaar in ons vaderland tot straffen zijn ver oordeeld niet minder dan 13517, van d!eze waren bijna 38| procent re cidivisten. Wordlfi hiejrbij gevoegd) het aantal misdrijven, waarvan de daders niet bekend worden of buiten vervolging blijven, dan blijkt, dat het getal misdrijven zeer groot is blijkt de noodzakelijkheid:, dht in kringen waarin men gewoonlijk over dergelijke zaken niet of niet dan zeer oppervlakkig spreekt, het vraagstuk van die bestrijding van de criminali teit onder oogen wordt gezien. Deze bestrijding is de taak niet slechts van hen, die met de toepas sing van de strafwetten zijn belast, en zal ook niet met vrucht geschie den door het opleggen van zeer zwa- lje straffen, lichamelijke verminkin gen of de doodstraf. Dergelijke wreede straffen verbitteren den mis- dadiger wel, doch verbeteren hem niet en de ondervinding heeft ge leerd dat zij ook anderen niet af schrikken van het plegen van mis drijven. Vier dagen nadat in 1860 voor de laatste maal in Nederland dei doodstraf te Leeuwarden werd toe gepast op een man, die een vrouw had vermoord, werd een aanslag op het leven van eene vrouw gepleegd door een man, die de executie had bijgewoond en later verklaarde reeds toen het plan te hebben dien aanslag te plegen. Tot de vermindering van de criminaliteit is niet alle heil te verwachten van de aan den misdadi ger op Ifce leggen straf, omdat het mis drijf, dat gestraft wordt, is de open baring van een zedelijk kwaad. Al leen door den zedelijken mensch te veredelen en te verbeteren, door hem. in te prenten afkeer van al wat laag en gemeen is, en liefde tot al het goede, kan van den sltrijd tegen de criminaliteit een gunstig gevolg wor den verwacht. De jongste resultaten van de we tenschap, van ide crimineele anthro- pologie zijn hiermede niet in strijd. Zij leggen den nadruk op den ver schillenden aanleg der menscben, op de omstandigheden waarin zij leven en leeren, dat lichaamsgestel, op voeding, omgeving en levensomstan digheden invloed hebben op de cri minaliteit, maar die niet beheerschen De .ervaring leert ten aanzien van - een individu en de toestand van de criminaliteit in de Engelsche koloni- ën van Australië toonlt ten. aanzien Ongeluk bij den arbeid. In de Nederlandscha stoombleekerij te Nijverdal geraakte Donderdagnamidclag een zestienjarige jongen met zijn arm tusschen de kamraderen eener machine, waardoor dat lichaamsdeel vreeselijk ge havend werd. Ook in de zijde ontving hij ernstige verwondingen. Hij is per spoor naar het Ziekenhuis te Almelo ver voerd. Men vreest voor zijn leven. Verduistering. De commissaris van politie te Tilburg arresteerde Dinsdagavond om 10 uur den heer D., commies 2de klasse der poste rijen aldaar, op beschuldiging van een bedrag van ongeveer 500 gulden verduïs=. terd te hebben. De justitie uit Breda heeft Donderdag een onderzoek gedaan en naar men ver neemt heeft D. volledige schuld bekend. Deze ontrouw geworden ambtenaar was 18 jaren in dienst der posterijen. Groenloopen. Volgens ,,Het Volk" zou de zoon van prof. Bolland te Leiden daar bij het groenloopen zoo ergerlijk mishandeld zijn, dat de professoren er zich mee be moeid hebben en dat de Senaat (het Col legium) van het sludentenkorps, na ver schijnen voor den reetor, zich gedwongen heeft gezien den schuldige een flinke re primande toe te dienen. „Het Volk" voegt er bij, diat de Senaat (het collegium), omdat het deze inmen ging der professoren toeliet, in de eerst volgende corps vergadering gedwongen wordt af te treden. Scboolvoeding en kleeding. De gemeenteraad van Utrecht heeft f 3200 uitgetrokken voor sehoolvoeding en -kleeding. in een vertrouwelijk gesprek met een zijner medegevangenen, over zijne vrienden Groot en Muiselaar uitlatin gen gedaan in verband! met den moord op d'e wed. Dijkxhoorn, welke dien me degevangene er toe gebracht hebben, den Officier van Justitie alhier met hetgeen hij gehoord had in kennis te stellen. i Dit was een zeer welkome versterking van het vermoed'en, dat op bovenver melde wijze geboren was. Thans is toch, naar het N. v. d. D. meent, genoegzaam vastgesteld, dat het bovengenoemde viertal al geruimen tijd voor den moord gezamenlijk de afspraak hebben gemaakt, de vermoor- die vrouw t& gaan bestelen. Men weet dat de wed. Dijkxhoorn een zoogenaamd rendez-vous-huis hield. Van die omstandigheid heeft éen hunner met vrij groote zeker heid is uitgemaakt, dat 't-Frans Groot is geweest gebruik gemaakt, om op verschillende tijden het huis te bezoe ken, teneinde zich op de hoogte te kunnen stellen van de locale inrich ting. Bij die bezoeken was hij, zooals uit den aard van het huis voortvloeit, vergezeld van een vrouwspersoon, De verdere nasporingen hebben uit gewezen, dat hij en Muiselaar zich in den nacht van Dinsdag 30 December toegang hebben verschaft tot de wo ning van do vermoorde. Zij hebben daartoe, terwijl de anderen op den uit kijk stonden, aan d'e straatzijde het tweede raam van de deur af, waarvan zij wisten, dat het niet op d'e knippen was, opengeschoven en zijn naar bin nen geklommen. Zij hebben daarbij gebruik gemaakt van de bovenvermelde electrische lantaarn. De wedi Dijkx hoorn is, wakker wordende, op het ge rucht afgegaan en toen is een worste ling ontstaan, waarhij zij met- een scherp mes een snede over de hand ontving, met welke bebloede hand zij naar d'e lantaarn gegrepen heeft.. Zij ontving vervolgens met clen ijzeren ha mer eenige slagen op het hoofd, waar door zij in elkaar zakte, en die met zulk een kracht waren aangebracht., dat een der kaken verpletterd werd. Daarna hebben de moordenaars hun slachtoffer afgemaakt of de wijze, als indertijd is medegedeeld. Zij hebben het huis aan de tuinzijde door overklimming van de schutting weder verlaten. Er zijn aan de lantaarn bijzonder heden ontdekt, die als aanwijzingen een geheel volk dat op dit gebied de invloedl van de erfelijkheid slechts gering is. De heer Binnerts betoogde dat men door eigen voorbeeld van een waar achtig godsdienstig leven en door mede te helpen sociale misstanden te verbéteren, het best de criminaliteit bestrijden kan. Opgepast, Te Millingen vervoegde zich een man met een rijwiel bij een herber gier, wien hij f 10 ter leen vroeg, op onderpand van zijn fiets, die hij den volgenden dag zou komen terughalen om dan de f 10 terug te geven. De man is niet verschenen, en het is gebleken dat de fiets te Kleef was gestolen. Te Nijmegen moet deze persoon eenzelfde stukje hebben uitgehaald, De secretaris van Koudekerk. De voortvluchtige- gemeente-secretaris en ontvanger van Koudekerk bij Leiden heeft bericht gezonden dat hij zich in Griekenland bevindt, doch zich daar zoo weinig thuis gevoelt, dat hij binnenkort denkt te repatrieeren en zich ter schikking der justitie wil stellen. Moord. De gerechtelijke schouwing van het lijk van H. Weimer, te Heerlen, overle den in 'het gesticht Calvariënberg te Maastricht, heeft aan het licht gebracht, dat de dood het gevolg is geweest van een wond aan het hoofd, veroorzaakt door den slag met een stole, waarin zich een spijker bevond. De vermoedelijke dader, een broeder van den verslagene, is nog voortvluchtig. Misplaatste grap. Te Monnikendam is een jongmensch begraven, die het slachtoffer was van een misplaatste grap. Een der kameraden van den overlede ne en met hem te Amsterdam werkende, omwikkelde zich 's avonds met een wit laken en verscheen plotseling, waarop Rechtzaken. De Amsterdamsche Lantaarn, Die Amsterdamsche Rechtbank ver oordeelde Abr. Cornell sse, ter zake van beleediging in geschrifte van den praktizijn Van Saniten, tot 1 maand' gevangenisstraf. Ned. Znid-Afr. Spoorwegmaatsch. Bij vonnis der Arrondissements- Rleehtbank te Amlstardam werd aan de Ned. Zuid-Afrik. Spoorwegmaat schappij verleend definitieve surséan ce van betaling, met benoeming van de heéren mr. J. C. de Vries, mr. L. H. Kuhn Jr. en Adam Roelvink tolt bewindvoerder,s, en van de heeren G. F. Latorf en J. D. Reiman tot des kundigen, alzoo dezelfde heeren die de vorige malen, dat voorloopige en definitieve surséance aan de maat schappij werd verleend, door de Rechtbank als zoodanig werden aan gewezen. Sport en Wedstrijden Ned. Gynm. Verbond. Gewest N.-Holland. I-I a a r 1 e m s c h e Frans. Af en toe wordt ons gevraagd wat er waar is van liet verhaal door „de Telegraaf" gegeven over het terugvinden van het gouden horloge bij wijlen mej. van Weemen ontvreemd. Wij moeten, dank zij de groote geheimzinnigheid van de justitie, in deze zaak voorloopig nog het ant woord schuldig blijven. Alleen weten wij dat Stephensen, ze kere M., en diens vrouw, alle uit Am sterdam voor eenige dagen met Frans Rosier in het Huis van Bewaring alhier zijn geconfronteerd. Doch of zij hem herkend hebben, en of het horloge is op gespoord, dat weet tot dusverre alleen nog de justitie met alle zekerheid. En zij zwijgt. melding in uwe Donderdagavond ver-j koopman had de grootste narigheid schenen courant dien morgen op den ervan. Kampersingel was overreden door een groentekar, over de beide beenen en bewusteloos moest worden wegge voerd, Waarschijnlijk is u niet goed of onvolledig ingelicht; althans, van overrijden of aangereden te zijn schijnt niets met zekerheid te zeggen te wezen; zij kan er zich niets van herinneren. Vóór zij haar bewustzijn verloor, heeft ze een fiets en een groentekar gezien maar of ze is aangereden door één van die weet ze niet. Ze is tot bewustzijn! 2-ekonien, liggende in een gewone handkar, met welk vervoermiddel ze dloor de politie werd1 thuis gebracht, natuurlijk onder voor- en achtertocht van de joelende straatjeugd en tal van nieuwsgierigen, waarvan het ineeren- deel in onwetendheid elkander hielp om bovengenoemd) spreekwoord' „Van hoorem zeggen liegt men veel" in ver vulling te' brengen, zoodat allerlei •raatjes nu de ronde doen. waarvan zoo tamelijk wel als middenpunt kan worden genoemd dat die „in die kar te huis gebrachte vrouw" dronken was. dat de kinderen en verdere bloed verwanten dezer vrouw door zulke las terpraatjes ten hoogste gegriefd' zijn, is nauwelijks noodiig te zeggen, voor wie die familie kent. maar voor hen die 't van horen zeggen hebben, en daar door in onwetendheid met liegen zou den voortgaan, wil ik door deze de verklaring afleggen, dat de bewuste vrouw is: eene nette .onbesproken we duwe. van fatsoenlijke familie, en van wie in de verste verte geen sprake is of ooit geweest is, van misbruik van sterken drank. Ze was dus ook nu niet dronken, maar is vermoedelijk over vallen dloor een duizeling, waar soms last aan heeft. Betreurenswaardig is het evenwel, dat de ietwat onhebbelijke manier van vervoer (de kar bedoel ik) wel voor een groot deel aanleidin,- zal hebben ge geven tot deze praatjes, en, zonder de handelingen der politie te willen be- oordeelen, kan ik toch moeilijk de vraag terugdringen: Had dit niet an ders kunnen geschieden? S. Door eou bliude ger.id. Te Mernv bij Paliseul, in België, was een dronkaard in den vijver ge- loopen en toen hi i op het punt was ie verdrinken, riep hij luid om hulp. Een blinde, Nestor M., snelde hem ter hulp en slaagde er in, den drenkeling te redden. Men heeft den blinde een warme ovatie gebracht. Voorde Kamer van Arbeid in de confectiebedrijven werden 8 stemmen uitgebracht, en werden gekozen de hee ren: H. Ickelsheimer, 7 stemmen: M. Schoolmeester, ieder 7 stemmen, en C. R. A. Hoeing, 8 stemmen. Gemengd Nieuws. Vervolg Stadsnieuws. Hedenmiddagwerd de laatste heipaal, voor de nieuwe brug over het Spaarne, met groen versierd in den grond geslagen. Het huisje van wijlen mej. Van Weemen. wordt thans weder in zijn vorigen toestand teruggebracht. De, 'houten deur is reeds weden* ver vangen door de stevige gewone huis deur, welke steeds een plaatsje in den gan"- heeft e-ehad; de houten betimme ring voor de ramen is weggehaald en vervangen door blinden, zoodat het huisje van buiten thans weder een ooglijk aanzien heeft. Slecht gas. De gasverlichting laat in de laatste avonden veel te wenschen over. Verschillende winkeliers klagen over de slechte verlichting, en de on aangename lucht, die het gas nu en dan verspreidt. 't Is te hopen, dat "hierin spoedig ver andering komt. Bestuurderen van het gewest N.- Holland van het N. G. V. deelen me de dat de aangekondigde gewestelij ke voortumerslessen zullen gehouden worden: t/e Bussum, Zaterdagavond 1 Novömber, 8 uur, in het gymnas tieklokaal der Bussumische G. V. Vooruit, Veldweg; een turnmakker, kenbaar aan een lichtblauwe bonds- pet, zal zich op het perron bevinden, om de turners naar het gymnastiek lokaal te begeleiden; te Hoorn, Zon dagochtend 2 November 10 uur, in het Gemeentelijk Gymnastie|klokaal; fe Zaandijk, Zondagochtend 2 No vember, 10 uur, in de groote zaal van het Café de Zwaan. De lessen staan onder leiding respectievelijk van de heeren J. J. Kieft, Volkert Haye en J. W. Haalmeyer Azn., le den der Comm. van Bijstand. AandedamesC. v. d. Kas, T. P. Lugten, A. M. Pabst en C. J. Prins, die allen ruim drie jaar als leerling-verpleeg ster in het St, Elizabeths- of Groote Gast huis alhier zijn werkzaam geweest, is na gunstig afgelegd examen het diploma van ziekenverpleegster uitgereikt. Voetbal. Zondag zal er te Zandvoort een voetbal match gehouden worden tusschen „Vios" van hier en „Oranje" uit Overveen. De match zal gehouden worden op het terrein van „Vios", Bentveld, gelegen aan de Zandvoortsche laan. Bij gunstig weder zal ook een match gehouden worden tusschen „Z. V. V. an „Advendo" uit Haarlem. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde door den heer D. de Lange. Utrecht. Cand. Theol. 1 de heer D. J. Lazond'er. Kerkel. voorber. ex. de heeren'A. A. Dönszelmann en T. Kloos terman. Cand rechten de beer G. A. IJssel de Schepper. Groningen. Geslaagd voor het twee de natuurkundig examen de heer J. Andriessen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, g&plaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie. Mag ik zoo vri4 zijn een klein plaatsje in uw blad te vragen voor het onder staande. Bij voorbaat mijn dank. Men zegt wel eens: „Van hooren zeggen liegt men veel". Menigeen was, en is, vaak de treurige dupe van deze waarheid:: zoo ook die vrouw en haar familie, welke, volgens een kleine ver- Schouwburg. We willen met na druk herinneren aan de voorstelling in den schouwburg van hedenavond. Het uitnemende Rotterdamsche gezel schap, dat het allergeestigste blijspel „Een koninkrijk voor een Zoon" opvoert verdient zeer zeker groote belangstelling. En wat het stuk zelf betreft, men zal zich zijn gang naar den schouwburg niet be klagen, wanneer men gaat. Gevonden voorwerpen. Een kistje met sigaren. Een landmeter ketting. Een witte kinderzak, waarin eenige centen. Een rood koralen halsket ting met gouden sluiting. Een grijs kin derwantje. Bekeurd. Tegen iemand, die uit zijn venster zonder vergunning met een vuurwapen schoot, is proces-verbaal op gemaakt. Aanhouding. Een voerman is aan gehouden wegens ontvreemding van ee nige gouden voorwerpen ten nadeele van zijn patroon. In functie. Naar wij vernemen zal de heer J. D. Rutgers van der Loeff, uit Leiden, de nieuw benoemde bibliotheca ris met 1 December zijn functie aan vaarden. Weten en Werken. De jaarlijlcsche algemeene vergadering der vereeniging „Weten en Werken" werd Donderdag avond in het gebouw van dien naam ge houden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. Door de verbouwing is deze rekening uit den aard der zaak niet zoo rooskleu rig als andere jaren. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Inbotsing. Bij het afrijden van de brug over het Zuider-Buitenspaarne kwam een boerenwagen in botsing met een handkar, beladen met kopjes, schoteltjes, glazen etc.. Het gevolg was dat de wagen kanteldp. en vele voor werpen braken, tot groote schade van den koopman. Door deze botsing schrok ook het paard van den boerenwagen en sloeg op hol. De distelwagen vloog van rechts naar links, doch spoedig werd het paard door een voor het "dier uitrij- denden wagen in zijn vaart gestuit. Het mag voorzeker een groot wonder heeten, dait de wagen niet in het Spaarne is terecht gekomen. Het ge- heele ongeval liep dus zonder persoon lijke ongelukken af. Alleen de arme Een beroep op de Africanders Ten bewijze, diat voor de Boeren ook bij hun naaste stamverwanten hulp wordt gevraagd, laten wij hier volgen een oproep door oudLrechter Hertzog, oud-commandant in het Vrijstaatsche leger gericht tot d'e Kaapkolonisten. Het stuk luidt aldus: Me d'e-Afri kaanders Binnenkort zullen door de verschil lende districten van de vroegere Oran je-Vrij staatsche Republiek collectanten afgevaardigd- worden naar de verschil lende districten diezer kolonie, om ten behoeve van die zoozeer verarmde bur gea's d'er gewezen Republiek elke gave te ontvangen, welke strekken kan. om hun harde lot to verzachten en hen op ©enigerlei wnze helpen kan de toe komst moedi" te geomoet te gaan. De herinnerinr- aan hetgeen reeds uit eigen beweginc zoo mildielijk is gedaan door de ingezetenen der Kaapkolonie, mag wel hij ieder rechtschapen mensch een gevoel van huivering doen ont staan om nogmaals de milddadigheid ter ondersteuning van de ongelukkige slachtoffers des ooi*logs aan te wen den. Doch waar de nood zijne eischen stelt, verliest de welvoegelijkheid hare rechten. De toestand van de Boeren-ine-ezetenen der voormalige Republieken is van dien aard. dat nie mand. die daarmede bekend is en nog een hart voor mensch en volk bezit, .«redoogen kan derzelve lijdelijk aan te zien zonder eene poging aan te wen den om de ongelulckïgen van een an derszins onvermijid.elijken ondergang te redden. Daarbij ontbreekt het niet aan lieden die, daar de droevige omstandigheden hun de gelegenheid geven zich zeiven te verrijken als gieren op hetloeren zijn, de ehenJdlgen nor dieper in hunne ellende te storten. De pncht om dezen nooddruftigen bijstand te bieden rust in de eerste plaats op de Afrikaanders in Zuid-Afrika, die nog in den gelukki gen toestand verkeeren zulks te kun nen doen. Het is voor ons te voorko men dat zij niet zinken tot den verne derendsten staat van ellende, waarin zich een bevolking bevinden kan. en waarin ieder ziel uitgedoofd en beroofd wordt van elke edele gewaarwording. Ik schroom d;us niet een beroep te doen op uwe welwiUendheid, om an dermaal door uw© bijdragen, in vee of geld, samen Ie spannen tot het ver schaffen van reddingsmiddelen. De teostand d'er overgroote meerderheid is inderdaad uiterst ellendig en ver- eischt, dat er dadelijk hulp verleend worde. Bewust van hetgeen reeds door u gedaan is en bewust van het gevoel van diep medelijden, dat reeds hij u allen bestaat, onthoud ik mij van eenige woordten tot verdere- aanmoedi ging in deze zaak, en ben ik overtuigd van den geest, waarin dit mijn be roep door u zou ontvangen worden. De Afrikaander heeft in de laatste ja ren veel geleerd en niet het minst daarvan in de groote les der blijmoedi ge opoffering, Eeu oplichter. Enkele dagen geleden ontving een zeer deftige dame te Namen een brief, waarin haar werd gemaand, om ter stond 200 francs poste restante naar Brussel te zenden: de anonieme schrij ver verklaarde, dat hij dan niets zou dioen uitlekken van een bezoek, dat deze dame zou hebben gebracht aaai een ..vriend" en dat hij (die schrijver) toevallig had gezien. De dame in kwestie antwoordde niet op dezen brief maar enkele dagen daarna kwam een nieuw schrijven, waarin gedreigd werd', dat alles aan haar echtgenoot zou worden medege deeld. wanneer d'e gevraagde som niet, terstond wierd gezonden, thans te Char leroi. eveneens poste restante. Het heele geval werd hij d'e politie kenbaar gemaakt en men had het ge luk den oplichter aan het station to Charleroi te arresteeren, alwaar bleek, dat men te doen had' met een handels reiziger uit Namen. Keu boni. Te Livorao is een dynamiet-bom ont ploft op het bordes van het paleis van bisschop Gianino. Bij die ontploffing werd een jongen gedood, en twee an deren ,die op de vonken van de lont waren afgekomen, kregen ernstige kwetsuren. Gianino is een bekend reactionair, en heeft dikwijls last gehad van de de monstraties van zijn tegenstanders. Eeu professor-examen. Onlangs hebben wij gemeld, dat prof. Lorentz, een specialiteit op orthopae- disch gebied, uit Weenen naar Chicago was vertrokken, om een dochtertje van den grooten varla-nssiachter Armoer van een gebrek af te helpen, dat 'haar belette te loopen. De hoogleeraar heeft zich van deze opdraoht schitterend gekweten, maar werd zoo wordt nu uit Amerika bericht door do geneeskundige over heid van Illinois opmerkzaam gemaakt dat de wet van dezen Staat verbiedt de geneeskunde uit te oefenen, zonder al daar een diploma te hebben verworven. Prof. L. antwoordde, dat hij bereid was het vereisrhte examen af te leggen, en inderdaad den volgenden dag werd de professor geëxamineerd en... droop niet. Hij verwierf het diploma en mag nu in Illinois de praktijk uitoefenen. Dat zal liij nu misschien nog in elk der andere Staten van de Unie moeten doen, althans wanneer hij gevolg wil geven aan de vele aanvragen om hulp bij heupziekten! Een Wilhelm Tell, die uiet schieten kan. Zoo als wel meer gebeurt werd in GoldSpring een ireclam©voorstelling gegeven voor een zeker soort hoofd pijn-pillen. Het stuk dat men opvoer de was Wilhelm Teil. Een zwaard gevecht tusschen den held en Gesier liep goed) af. Maar toen volgde de anpelscène. Driemaal schoot Teil mis. Het publiek begon hem razend uit t© jouwen. Nog eenmaal zou hij het probeer en. Hij legde aan en schoot den jongen, die voor Tell's zoon speelde, dwars door het hoofd. Er ontstond een paniek, vrouwen vielen flauw en mannen wilden Teil lynchen... Bij ons in Duitschland' gaat het reclamemiaken niet met zooveel ge vaar gepaard, merkt het Berl. Tage- blaltt hierbij op. Men stuurt maar wat naar de beken-de zwen deltentoon stellingen, krijgt een medaille, en men kan zijn zaaltje beginnen. Burgerlijke Stand Bevallen: 29 Oct. M. W. F. A. Lablans-- van de Laarschot z. G. J. van Looij—Clt- teur, d. 30. S. E. WesselinghMettau d. A. J. ErdtsieckVos d. A. M. Dekker Jansen d. 31. M. TimmermansWouden berg z. Overleden: 30 Oct. C. van Berkum, 18 m„ d.. Oranjeboomstraat. 29. M. S. J. de Jong 2 m. d.. Esschilderstraat. 30. J. M. de Graaff, 3 m., z., Antoniestraat. Schurken. Een melkboer te Jumet, bij Charle roi. zag Woensdag in het huis van een klant komend twee kerels bezig met het huis te doorsnuffelen, terwijl de bewoners afwezig waren Woedend omdat zij gestoord werden, hield een hunner een revolver onder den neus van den melkboer; dieze viel op de knieën en vroe^ genade. Doch de booswicht liet zich niet vermurwen en schoot den man een kogel d'oor het hoofd, zoodat h'ï dloodelijk gewond neerviel, terwijl de dieven de vlucht namen. Amsterdamsche Benrs. Gister. Heden VI. 30 OU Yd 31 OCt 21/o pOt. w«,d, Werk. 8chnld 80y$ 81 4i/« pCt. Portueal 4 pCt. Venezuela29 29 Gert. Nederl. Handel Maatij... A and Koninkl. Petroleum.462 460 Aand. Moeara Enim113 111 '/s Aand. Perlak Petroleum135 Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand.Am.CarAFonndryCy... 36?/s '363/i Aand. United Steel Comp40?/i6 40'/a Aand. Atcbison Topeka87Vifl 879/i0 Aand. Union Pacific1031/8 104 4 pOt. Conv. Union Pacific bds 106 1063/ia Aand. Missouri Kansas Texas 28s/.i 29'/s Aand. New-York Ontario327/8 327/„ Gew. aand. Kansas City South. 34a/t 35"/io Pref. aand. id. id55:,/i öG'/a Gew. and. Southern Railway. SG-Vs 37'/io Aand. Wasbosh331/* 33 Aand. Denver Rio Grande.43S/? 433/.t Gew. aand. Erie38Vs 38 Stoom vaartherich ten. I-Iet d-ubbelschroefstoomsch-ip Sindo- ro. van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Oct. van Marseille. Het stoomschip Solo, van Java naar 'Rotterdam, arriveerde 30 Oct. te( Suez. Hét stoomschip Java, van Java n. Delaware Breakwater, v.o., vertrok 29 Oct. van Gibraltar, I-Iet stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam- naar Batavia, vertr. 29 Oct. van Suez. Het stoomschip Prins der Neder landen, arriveerde 29 Oct. van West- Indië te New-York. Het duhbelschroefstoomschip Sta tendam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 30 Oct. van Rotterdam' naar Newyork. Het stoomschip Soestdijk, van de Hol lend—Amerika Lijn. van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, passeer de 30 Oct., des namiddags 5 uur, Praw- lepoint. Het stoomschip Koning Willem I, arri veerde 30 Oct. van Batavia te IJmuiden. Fai 11 issementen Uitgesproken: Haarlem, 28 October. J. Plooijer, timmerman te Zaandam. A. Hoog veld, -restaurateur te Zandvoort. In bedie faillissementen rechter-com- missaris jhr. mr. R. de Mareez van Swinderen. Opgeheven: A. M. H. van Oppen, te Amsterdam. Geëindigd: J. W. van den Hoff, timmerman, te Slijk-Ewijk, J. J. van 't Hof, commiB- sionnair te Zierikzee; H. van Bank, te Utrecht; P. Willemsen, meubelmaker te Leiden; C. J. Wen 9- man, sigarenfabrikant, It© Wagenin- gen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3