Amsterdamsche Beurs. wijzers van openbare en bijzondere scholen uit te noodigen, op nader door U, en W- goed te keuren wijze, de uit- décling van de schoolpantoffels te re gelen. (B- en W. stellen voor bij wijze van proef voor schoolpantoffels voor 1903 Uit te trekken een bedrag van f 14000. De he er en Mr. Z .van den Bergh, p. Nolting, G. van Arlcel, en K. C. Wiersma stellen voor het be sluit alduis te lezen lo. voor het dienstjaar 1903 de proef te nemen met de verschaffing van Ge meentewege a. van schoolpantoffels, ten gebrui- ke op de openbare scholen der 1ste klasse en daarmee gelijkstaande bij zondere scholen, voor kinderen, die daaraan behoefte hebben 1). van andere kleedingstukken c. van een school-ontbijt, eveneens aan de sub a bedoelde kinderen der daar omschreven scholen. Daarvoor uit te trekken een bedrag van f42.500. De heeren dr. N. M. .Tosephus Jitta. j. F. L. Blankenberg, mr. .T. B. Roel- vink en J. W. IJzerman stellen voor ,,B. en W. uit te noodigen, te onder zoeken in hoeverre het mogelijk is, door middel van gemeentelijke subsidiën particuliere vereenigingen voor kin dervoeding en voor kinderkleeding in staat te stellen, hare bemoeiingen ter bevordering van het schoolbezoek uit te breiden, in overeenstemming met de bedoeling van art. 35 der Leerplicht wet, en in verband hiermede de voor dracht van B. en W. in zake school pantoffels, aan te houden". Hedenmiddag wordt de gisteren avond aangevangen discussie voortge zet. Zoowel het voorstel B. en W. van Amsterdam, betreffende het verschaf fen van schoolpantoffels als die voor stellen. v. d. Bergh c.s., JitJta c.s. en de ingediende amendementen en sub amendementen zijn door den Amster- damschen Raad verworpen. Voor het voorstel B. en W. waren de heeren Wijnmalen, Bloaker, Har ten, v. Hall, Caroli, Sauvage Nol ting, Polak, Nolting, v. d. Bergh, Wiersma, Schippers, v. Nierop, van Arlcel, Onnes, Riedel, Spakl-er, van Gigh. Tegen waren de heeren: Blanken berg, Serrurier, Sutorius, Heemskerk Wonnser, Kras em an, Jitta, Harmsen, Sterck, Roelvink, Heuveldop, Kehrer Waterschoot, van Dijk, Ter Haar, Hooglandt, Bijvoat, Schut, Altes, Fa- bius, De Vries, Zeehandelaar. Goedgekeurd werd het voorstel B. en W. om aan de Vereeniging voor spraakgebrekkige en achterlijke kin- deren voor het jaar 1903 een subsidie te verstrekken van f 12.600. Het subsidie der afd. Amsterdam van de „Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handlwerksnijver- heid" werd voor 1903 met f 400 ver hoogd. Brand te Gorinchem. Zaterdagnacht te 3 uur brak te Go rinchem brancl uit in de sigarenfa briek van A J. van Vugt op de Vis- scherslaan over den watertoren. Zoo wel de stoomspuit, als de spuiten van het garnizoen waren spoedig ter plaat se. hetgeen niet mocht verhinderen, dat die klein® fabriek geheel uitbrand de. De brand was ontstaan in de droogkamer. Het aangrenzend© woon huis van Van V., alsook de andere belendingen bleven gespaard. Te half 5 rukte het meeste :br andmaterie el weer in. Assurantie dekt de schade. D© zeer bejaarde, d'och nog krasse stads-architect de geachte heer Loeven, die zich naar de plaats van den brand wilde begeven zakte in de Burgstraat ineen en bleek te zijn overleden. Weerbericht Verwachting: Zwakke -tot matige Noord- Westelijke wind, bewolkt, weinig veran dering in temperatuur. Emigratie van Boeren. Omtrent ©migratie van Boeren naar de Nederl. Antillen wordt bet volgen de medegedeeld: Naar wij vernemen bestaat hiet plan dat eenige Zuidafrikaansche gezin nen, die niet naar Zuid-Afrika terug kunnen, zich zullen nederzetten op drie der Nederlandsche Antillen, in gevolge het ter plaatse door dr. H. P. N. Muller ingestelde onderzoek. Reeds is medegedeeld, dat d'eze vroegere Vrijstaatsche vertegenwoor diger na den vrede een onderzoek heeft ingesteld naar geschikte vesti gingsoorden in Amerika voor de tal rijke Boeren en Nederlanders, die niet naar Zuid-Afrika terug kunnen (dus niet voor Boeren, die in Zuid- Afrika kunnen blijven of er kunnen terugkeeren). De uitslag van dit onderzoek in sommige landen was om uiteenloo- pende redenen negatief, zooals in Cu ba, Columbia en Venezuela. Costa Rica en Suriname bleken ook eenige ofschoon mindere bezwaren voor het doel op te leveren. In Mexico werd daarentegen door dr. Muller een voor- loopige schikking met die Regeering getroffen, die is medegedeeld. Het bezwaar tegen Mexico (de taal, de geheel verschillende landaard) geldt niet in de Nederlandsche Antil len, en tegen zijn verwachting vond dr. M. daar verschillende omstandig heden, gunstig voor nederzetting van enkele energieke personen, toegerust met e'en behoorlijke kennis van land bouw en veeteelt. Een hoofdzaak is verder, dat men het gevallen regen water weet op te houden en dat men zelf op zijn „plaajts" verblijft; eenig kapitaal is natuurlijk noodig. De gouverneur van Curacao deelt de tmeening van dr. M. <en heeft dezen meegedeeld, dat hij de vestiging van enkele huishoudens, dlie voldoen aan bovenstaand© voorwaarden, bijv. voorloopig twee op elk der eilanden, Curagao, Bonaire en Sint Eustatius, gaarne zou zien. Deze kunnen op de voorlichting van bat bestuur rekenen en do gouverneur meent met dr. Mul- Ier, dat het zeer best mogelijk is dat die huishoudens op deze wijze oen goed bestaan zullen vinden. Voordat echter tot evenitueele defi nitieve stappen tot emigratie wordt overgegaan, is het raadzaam, dat de betrokkenen zelf een onderzoek ter plaatse instellen of doen instellen, ook in verband met de vraag of ge schikte terreinen al dan niet tegen billijke prijzen zullen kunnen worden verkregen. Reeds is een gegadigde daartoe naar Curagao vertrokken. Elke vijftien dagen vertrekt van Amsterdam een stoomboot van den Koninklijken Wjest-Indischen Mail dienst naar Curagao, die reizigers daarheen brengt voor f 225 tweede klasse en f 450 eerste klasse. Van daar bereikt men de andere eilanden per Gouvernementsschoener. Slaagit die uitvoering van dit plan, dan kan daarvan, ook voor de ge noemde drie eilanden, veel goeds worden tegemoet gezien. Ook het ver slag van prof. Went toont aan, dat nieuw bloed en de verspreiding der practische kennis van landbouw en veeteelt, de voornaamste middelen 'zijn tolt opbloei der Nederl. Antillen. Brand. Te Wagenborgen (Gron.), is afge brand' de behuizing van den heer M. Muldler, bewoond door de heeren L. Hoving en E. van Tholen. Van de in boedels werd zoo goed als niets ge red!. Doo.r het omvallen van een po- troleumlampje is de brand ontstaan. Bij de jacht. In den Iielderschen polder is een luitenant der infanterie, de heer J.S. M., door een der heeren, met wien hij' ter jacht was, bij ongeluk in den voet geschoten. De verwonding moet gelukkig niet van zeer ernsti.gen aard zijn. UNGEZÜADEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stickkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Met genoegen las ik in Uw geacht blad van Maandag 3 Nov. dat het Am- sterdamsch Lyrisch Tooneel a.s. Dins dag tot ons komt, met de bniiloft van Figaro. Bij voornoemd gezelschap vindt men naast goede bekenden als mevr. Exigelen-Sewing en Mej. Antoi nette Sohns vele goede krachten van het conservatoire der Mij. v. Toon kunst, waaronder mejuff. Doniela Nïeuwenbuis en de heer Denys. Schrijver dezes hoorde onlangs door hen een van Mozart's oudere, meester werken, nl. de fooverfluit op schoon© wijze vertolken, terwijl de bruiloft van Figaro, het vorige seizoen zoo te Am sterdam als in de provincie, enorm suc ces bad. Mogen deze kunstenaars hier 4 Nov. een goed gevuld huis vin den en onze ijverige Schouwburg-Di rectie daardoor levens haar onver moeid pogen beloond zien, van ons steeds het beste aan te bieden. U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, tee- ken ik hoogachtend, G. J. OORT. Mijnheer de Redacteur. Nogmaals wensch ik een kleine ruimte iu uw blad betreffende de schandelijke onhebbelijkheden op Zon dagavond door die Groot© Houtstraat. Hoe is het mogelijk dat de politie de herrie zoo lijdelijk kan aanzien, zoo als d'at gisterenavond weer plaats had. Zoowel vreemdeling als stadgenoot spreken er schande van. dat er gedu rende een anderhalf uur geen politie agent. te zien is geweest. Indien onze Burgemeester en de commissaris van politie des Zondags avonds tusschen 10 en 11 uur eens door de Groote Houtstraat wandelen tot aan de Iloutbru" dan kunnen zij getuigen zijn van d'e liederlijkheden waarop wij Houtstraat-bewoners ge- tracteerd worden. Vechtpartijen, volks- oploopen, de allei'gemeenste straatlie deren alles veroorzaakt door een ruwe horde van dronken en half dronken jongens van 17 tot 20 jaar. Het is meer als schande, dat d'aai-- aan geen einde gemaakt kan worden. Een Houtstraatbewoner. [Wij verwijzen naar ons artikeltje „Weer straatschandalen" in de ru briek Stadsnieuws. RED. Sport en Wedstrijden Paarden. Courses te Woestduin- De laatste meeting van dit jaar mocht zich in een talrijk bezoek verheugen. Het wèer was zeer goed en de sport belangwekkend. I. Wlnterprljs, handicap voor Nederland sche paarden. Prijs f 250, f 75 en f 25. I. Nella, van Stal Jan Steen, rijder v Akker, in 1.51 3/5; 2. Fedora van F. Horst maan, rijder v. Wickevoort Crommelln in 1.53 en 3. Wilhelm III van J. P. Mooyman, rijder Matze, in 1.53 2/5. Vierde was Don Car los, vijfde Herman. Totallsator gagnant t 2,50 f 10, placé 5 10, 15 en f 30.50. II. Ilagelprijs, verkoopswedren vlakke baan. Prijs t 400. f 50 en f 25, afstand 1200 meter. l. Something van mr. John, rijder Chand- ley; 2. Tintagel Castle van Baron Creutz, rij der Betson, en 3. Lady Contrary van A. Mar- quet, rijder eigenaar. Revue was vierde. Total, f 2.50 f 8. placé t 5 8 en t 18.50. Op den winner werd geen bod gedaan. III. Stormprljs, handicapharddraverij. Prijs t 350, t 100 en t 25. Eerste maal voorbij de tribune zijn D. D„ Vetlok. Scliabernack en Redstar voorop. De tweede maal voorbij de tribune Red- star, Schabernack. D. D.. Nettie Bruen, Vet lok, Luitenant. Continent, Isabella. Voorbij den winpost: Redstar, Nettie Bruen, Anselor, D. D., Ducaat, Isabelle, Luitenant, Atlantic, Continent. Vetlok, Anton. Total. 1 30.50. Placé: f 17.50, 23, f 8.50. IV. Regenprijs, wedren vlakke baan, die In oen hindernisren zijn gestart. Prijs f 450, f 50 en f 25, Afstand 2700 M. 1. Preacher'van S. A. F. Baron Creutz, rij der Betson. 2. Jue van denzelfde, rijder Mar- quet. en Daqphiué van mr. Oakshot, rijder LehmfuU. Totallsator f 3,50, placé 7, f 6 en f 7. V. Sneeuwprijs, recordhandicap. Prijs f450, f 100 en f 25. l. Dobrina van S. Witteveen, rijder eig. in f, 2 5; 2. Concurrent van F Horsimann, rij- er v. Wickevoort Crommelin in 4.6 4/5 en 3 Waschfrau van II. K. Glas, rijder J. Ensing .10 3/5. Vierde was Robert See Steele, dan Nettie Bruen, Bellwood, Abdul, Georgia. Tot. I 27.50, Placé; S.50, f 5 en f 13. VI. IJzelprijs, wedrenvlakke baan (handi cap) voor inlandscbe paarden van 3 jaar en ouder. Prijs f 300, f 50 en f 25. Afstand 2700 M. 1. Valerie van Baron v. Heemstra, rijder Mac Cord; 2. Curacao van Baron Creutz, rij der mr. A. Marquel. Totalisator.- f 4.50. Voetbal. HAARLEM—P. W. Zeer veel toeschouwers waren gisteren op het terrein aan den Doodweg om te kijken r den wedstrijd Haarlem. 1'. W. Een zeer mooie wedstrijd hoeft men wederom kunnen zien en Haarlem heeft getoond, dat zij ondanks haar groot verlies van verleden week tegen de H. V. V. lang den moed niet heeft laten zakken. Reeds dadelijk begint Haarlem krach tig en vlug op te treden en het duurt dan ook geen 10 minuten of Haarlem heeft de lei ding met 2—0. Jammer, duurde dit niet lang, want P. w. ecnigszlns geprikkeld door het flinke optreden van Haarlem weet prachtig door den linksbinnen te scoren. Het spel verplaatst zich steeds vlug en Gorter werkt op wonderlijke wijze als center halfback en zit wederom evenals wij dit van hem gewend zijn overal tusschen in. Haarlem toont zich wel wat sterker en weet dan ook nog 1 maal te scoren. En half time gaat in met 3—1 in het voordeel van Haarlem. Na den rusttijd denkt een leder, dat Haarlem de scores nog aanmer kelijk zal verhoogen, doch P. W. begint nu ook met flink aan te pakken en wéét dan ook door den binnenlinks tweemaal te scoren en de stand op 33 te brengen. Het publiek begint nu opgewonden te wor den en moedigt Haarlem op lulde doch heb belijke wijze aan. Prachtig wordt door de voorhoede van Haarlem gespeeld, waar vooral van der Dussen goed werk verricht en de roodbroeken kunnen nog 2 flinke scholen langs Blijdenstein in het net Jagen. En als de referee de fluit laat aan is Haarlem ln de tweede rondte door hare overwinning van 53 op P. W. Het. spel van P. W. was zeer goed, en 't was" ook wel te zien dat het Ooste lijke spel niet veel meer ten achter staat bij 't Westelijke. Haarlem was niet zooals wij haar wel eens hebben gezien. Het straatpu bliek was wederom zeer onbeschoft tegenover de Enschedeërs. Wat hierin aan te doen? R. V. V.—HAARLEM II. Ook Haarlem II had eens voor den beker Ingeschreven, doch zonder veel succes. ZIJ speelden gisteren in Rotterdam met 9 spelen tegen een volledig elftal van R. V. V., de kampioenen van de Rotterdamsche voetbal bond. Beide partijen waren ten zeerste aan elkander gewaagd en Haarlem met 9 spelers wist het doel van R. V. Y. benauwde oogen- blïkkeu te bezorgen, doch zonder 't minste geluk, daar verscheidene ballen goed in het doel gezet prachtig werden weg gewerkt door den keeper, l minuut voor half-time wist R. V. V. door een misverstand tusschen keeper en back te scoren en met half-time is de stand 1—0 voor R. y. V. Na half-time zit Haarlem weer dadelijk op het terrein der Rotterdammers, doch hoe of de hallen ook geplaatst of ingezet werden, Haarlem kon maar ntet gelijk maken; R. V. V. begint beter spel to geven en weet nog een maal te scoren, doch op zeer vreemde manier. De keeper van Haarlem werd bijgestaan door een groot aantal toeschouwers, die allen in of voor het doel stonden, dus zoodoende het spel voor den keeper zeer lastig maakten, en toen er dan ook een bal. die gemakkelijk was te houden, tegen het publiek aan kwam rollen gaf de scheidsrechter goal, alhoewel de spe lers der K. V. V. zelf beweerden dat het nooit een goal zou zijn geworden. Maar 's heeren scheidsrechters wil geschiedde en de stand was 2—0. Weer wordt door Haarlem krachtig aange pakt en de voorhoede weet dan ook eindelijk zeer verdienstelijk te scoren, doch de bal was volgens den scheidsrechter over de grens lijn geweest, terwijl de grensrechter er niets van had gezien, en zoodoende werd de goal ongeldig verklaard. Wel wat vreemd, daar "een grensrechter dit toch moet beslissen. Het spel begint nu meer op Haarlem's ter rein te komen en de backs krijgen bepaald hard werk. Zij weerden zich echter op flinke wijze van hun taak maar toch konden zij niet verhinderen dat No. 3 langs de keeper gaat. En met time is Haarlem II geslagen met 3—0. Toch moet gezegd worden dat het spel van de Haarl. voetbalbond ver boven dat van de andere plaatselijke bonden staat, en had Haarlem 11 spelers gehad, geen twijfel of Haarlem zon gewonnen hebben, daar wij hun nog nooit zoo zagen spelen als gisteren. UITSLAGEN BEKERWEDSTRIJDEN. H. B. S.Olympia 71. R. A. P,Rapidltas 52. SpartaSalusnus 2—1, een kwartier verlengd QuickSevios 90. Vitesse—Volharding 31. Concordia—Swift 2—1. ünttas—H. Y. Y. II 4—0. CeleritasWilhelmlna 6—2. Hercules—Rapiditas II 9—0. Go-ahead—A. V. V. 50. Antoni—D. F. C. 14—0. N. O. A. D—S. V. V. 2-0. BEKERWEDSTRIJD H. F. C.—Z. A. C, te Zwolle. 6—1. H. F. C. is direct de meerdere door kalm en wel overlegd samenspel. Door 't dralen van een der achterspelers verliest Z. A. C. al spoedig en snel op elkander een drietal doel punten. doch weet een hoekschop goed te be nutten en de rust gaat in met 4—1 in 't voor deel van de Haarlemmers. Daarna is het spel wat geanimeerder en toont Zwolle zich voorzichtiger. Het duurt intus- schen lang eer een punt gemaakt wordt. Maar aan het slot weet H. F. C. den voorsprong te vergrooten zoodat de strijd in 't voordeel van de Haarlemmers beslist werd met 61. AMATEUR. ten, afgesneden bloemen en bloem werken. De prijzen voor de bekroon de inzendingen bestaan uit gouden, verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles en getuigschriften; terwijl een afzonderlijke medaille wordt itoe- gekend aan den inzender, die de meeste eerste prijzen behaalt. Ieder, die wenscht in te zenden ontvangt na schriftelijke aanvrage bij den heer G. W. Keessen, lid van het bestuur, een inschrijvingsbiljet. De .inzendingen moeten worden itoe- gezonden vóór of op 14 Juli voor 11 uur; afgesneden bloemen en bloem werken worden echter op 15 Juli tot 11 uur nog aangenomen. Inlichtingen verstrekt het bestuur, waarvan voorzitter is de heer W. Snetlilage en secretaris de heer J. KolHen. Letteren en Kunst. Groot Nederland. Met 1903 zal een nieuw litterair tijdschrift verschijnen onder den titel van „Groot-Neder land". Letterkundig Maandschrift voor den Nederlandschen Stam. De hoofdredactie is toevertrouwd aan Cy- ■lel Buysse, Louis Couperus en W. G. van Nouhuys. Vele letterkundigen van naam hebben reeds hunne vaste medewerking toegezegd, o. a. de dames M. Scharten—Autink, Marie Marx— Koning, Ina Boudier—Bakker en de heeren Prof. Van Mausvelt, Herman Heyermans Jr., Frans Netscher, Joh. de Meester, Frans Coe- nen, Victor de Meycre, e. a. „Groot-Nederland" zal den eersten van ie dere maand verschijnen In royaal 8° afleve ringen van pl. m. 125 pagina's en worden uitgegeven door de firma Van Holkema 4-Wa- rendorf te Amsterdam. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalla, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Nov, te Padang. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amster dam naar Batavia, passeerde 1 Nov. Gibraltar. Het dubbelschroefstoomschlp Rotterdam, van do Holland—Amerika Lijn, vertrok l Nov. van Newyork naar Rotterdam met 1798 va. margarine en 300 vaten reuzel. Het stoomschip Salak vertrok 1 Nov. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Ambon arriveerde 1 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Prins Frederlk Hendrik ver trok 1 Nov. van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Soestdijk, van de Holland— Amerika lijn, arriveerde 1 Nov. van Newport News te Amsterdam. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Het stakingscomité van 't Loire-de partement heeft den prefect medege deeld, dat men bereid was de arbitra ge te aanvaardenook in 't Pas-de- Calais onderneemt men de eerste schre den om te komen tot een vergelijk. Dat cle staking daarmee nog niet is opgelost, kan wei blijken uit de eischen, waarmee de stakers aanko men veihooging van loonen, mini mum salaris, controle over de salaris sen, afschaffing van te vermoeiend werk en verplichting om niemand af te danken in verband met de staking. Te Lens is de afgevaardigde Basly, de leider der beweging, met zijn se cretaris aangehouden, toen hij zich inliet met een vechtpartijtjezij wer den dadelijk weer losgelaten, doch Basly seinde aan minister-president Gombets om een enquête te willen in stellen terwijl hij Jaurès verzocht het gebeurde bij zijn interpellatie in de Kamer ter sprake te brengen. Kerknieuws. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heereu Ch. Gotlieb, geb. te Nieuw Scheemda; C. Mor gan van der Meer, geb. te Haarlem; A. A. Jesse, geb. te Zaandam; H. Ilabermehl, geb. te Avereest. Geslaagd voor bet eerste gedeelte de heeren G. W. Manscbot en H. S. vaa der Stempel. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de wis- en natuurkunde d|e heer M. de Carp entier Wildervanck. Groningen. Met goed gevolg is het propaedeutisch-theologisch examen afgelegd' door dea heer J. Rijpma. Land en Tuinbouw Pluimvee. De secretaris van het hoofdbestuur der Ver eeniging tot bevordering van de Pluimvee houderij in Nederland ontving bericht, dat voor 1903 een Rijkssubsidie van f 550 is ver leend voor veTbeterlng van den plulmveesta- pel. De afdeeling Aalsmeer van de Ne derlandsche Maatsch. v. Tuinbouw en Planltkunde, zal van Woensdag 15 tot en met Zondag 19 Juli van het vol gende jaar te Aalsmeer een nationa le tuinbouwtentoonstelling houden, waarop door ieder kan worden inge zonden, doch men moet zich onder werpen aan de bepalingen van het programma. Deze tentoonstelling zal omjvatten: bloeiende planten, bladplanten, groen blijvende planten en coniferen, en verder: fruitboomen, fruit en gro©n- In de kerkeraden der gereformeerde kerken in Nederland wordt thans de ver eeniging van de theologische school te Kampen met de vrije universiteit druk besproken. De kerkeraad der geref. kerk teGrijpskerk heeft de volgende motie aangenomen: De kerkeraad der geref. kerk te Grijps- kerk betuigt zijne volle instemming met de „Verklaring", door de minderheid der Synode afgelegd, en protesteert: lo. tegen het gewelddadig ingrijpen der meerderheid der Synode, inzake de belangen der theol. school; 2o. tegen de gelijkstelling van de theol. faculteit der vrije universiteit met de ei gen school der kerken, wat het aantal collecten aangaat: 3o. tegerude benoeming van die prof. H. Bavinclc en P. Biesterveld tot 'hoog leeraren aan de vrije universiteit ter eenre zijde, alsmede tegen het aanne men dier benoeming ter anderer zijde, onder de huidige omstandigheden; dringt er vervolgens bij de curatoren en de deputaten-curatoren met ernst op aan, de vacatures zoo spoedig mogelijk aan te vullen; en verklaart zich slechts vóór vereeni ging van de theol. school en de theol. faculteit, als het beding van '92 ten volle wordt geëerbiedigd, oordeelende dit het beste te vinden in het voorstel-Bos c.s. van de in Amsterdam te vestigen ven nootschap de Woning en wel van do af- deelingen goudsmads- en batikwerk. Het eerste, van de hand van den heer Jan Elsenloeffeljs smaakvol geëxposeerd in een kleine vitrine en omvat ringen, bracelets, kettingen, ceintuurgespen, ha ken voor reformjaponnen en zoo meer. De eigenschappen waardoor de Maine collectie zich kenmerkte, zijn het stre- vexx naar practische en degelijke con structie en naar fraaie vormen en de mooie gloeiende kleur van het goud, die de heer Eisenloeffel verkregen had zoo wel door een hulpmiddel, het afkoken, als door de manier van smeden zelf. Behalve deze verzameling, waaronder oolc zilverwerk gevonden wordt, was er een kleine collectie batik- en borduur werk van den heer en mevrouw Lebeau. Tot 9 dezer is de tentoonstelling open. Inbraak. Tijdens de heer Veldhui zen, schilder, Zuider Buiten-Spaarne, Zondagavond tusschen half 8 en half 11 afwezig was, zijn onwelkome bezoekers in zijne woning geweest. Althans bij zijn thuiskomst vond hij zijn kamers over hoop gehaald en werd een doosje met 5 rijksdaalders, dat onder een bed gebor gen was, vermist. Dit laatste doet ver moeden dat de dieven geen onbekenden zijn geweert. Sporen van braak waren echter niet te bekennen, zoodat het vermoeden voor de hand licht, dat men met een valsche sleutel is binnengekomen. Luthersch Zangkoor. Maan dagmorgen ontvingen wij een uitnoo- diging tot bijwoning van een concert door het Luthersch Zangkoor gege ven op gisteren, Zondagavond. Daar het natuurlijk onmogelijk is, om hieraan gevolg te geven, moet een verslag van dit concert achterwege blijven. Wij volstaan derhalve met de mede- deeling dat het programma vermeldt, dat hun welwillende medewerking voor deze uitvoering hadden verleend mevr. Bei*tha HavermanPost, so praan-soliste de heer J. B. Coelho, violoncel, de heer L. Desprez Jr., orgel en begeleiding. In 't vervolg hopen wij vroeger een uitnoodiging en een programma te mo gen ontvangen. Populair concert. Het popu lair concert in de „Vereeniging" was, zooals gewoonlijk, zeer druk bezocht, wanneer Kriens' keurkorps in de „Vereeniging" optreedt, kan men er zeker van zijn dat er veel luisteraars komen. Men geniet dan ook volop. De specialiteiten waren zeer goed en oogstten veel bijvaL Voor het uitgaande publiek is een concert van „Kriens" een heerlijk amusement. Ook de Soirée dansante, door „Con cordia" gegeven in het Brongebouw, was zeer druk bezocht. Men amu seerde zich terdege, in hoofdlzaak met dansen. beter te gaan „Oranje" zette op, en door een straffen trap van N. stond Oranje" met 1—1 gelijk. Daar zette ..Vios' w'edter op. Hans eGrke schoot midden in die goal. doch G van Kessel was op zijne plaats en sloeg hem er prachtig uil. Daar zette „Oranje" op, en door een prachti<r dooi'drijven van I., van Kessel gelukte het dezen een tweed© te maken. Wel dirong nu .Vios" op. dweh de back Harreveld', die voortdurend op zijne plaats was. hielp „Oranje" oxu het zoo uit te druk ken, uit den brand. Daarna had L. v. Kessel weer het geluk tot vlak voor de goal te drijven e-n er een derde in te trappen. Kort daarna word tune ge floten, zoodat „Oranje" niet 32 won. Bij „Vios" blonken uit Ebrecht, Ger- lte, Teekman en d'Escury. hij „Oranje" G. v. Kessel, Koolhoven, Harreveld en L. van Kessel De le rnatcli speelden de partijen gelijk, n.l. 11. Heemstede. Donderdag aanstaande zal alhier door heeren Diakenen der N. II. Ge meente de jaarlijksche collecte worden gehouden voor extra winterbedeeling hunner armen. Haarlemmerliede en Spaarnwonde De vanwege de genie aangelegden weg, ter zijde van den Lagendijk bij de mo len „de Slokop" is voor het publiek ver keer opengesteld. Beverwijk. Blijkens de renseignemeaten van het thans vacante deurwaardersdistrict Be verwijk, betaalt men hier per jaar aan waarschuwingen pl. m, f 500, aanmanin gen f 325, en dwangbevelen f 285!! Houtrijk en Polanen. Wegens plotselinge ongesteldheid van onzen predikant Ds. Heeringa, trad Zon dagmorgen voor de gemeente alhier op Ds. Barbas van Haarlem. Vervolg Stadsnieuws. W a 1 g e 1 ij k. Zaterdagavond om streeks half elf werd door de politie een bejaarde vrouw, welke in beschon ken toestand voor de drogistwinkel van den heer v. Eden la, naar het politiebureau' in de Smedestraat ge bracht. Gevonden voorwerpen- een geel hond je. een portemonnaie waarin een R. K. penning en een coupon. Bekeurd. Een winkelier is be keurd, wegens het verkoopen van ster ken drank in 't klein, zonder de ver- eischte vergunningeen tapper, om dat hij sterken drank verkocht'aan kin. deren beneden den leeftijd van 16 jaar is proces-verbaal opgemaakt. Door ZE. den minister van Water staat, Handel en Nijverheid is bepaald dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1903 te bezigen zal zijn bij den kij en herijk van maten en gewichten ten de letter N in den gewonen schrijf vorm, en bij den ijk en herijk van gasmeters de koninklijke kroon. Kunstwerk. Iu de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is een kleine expositie Hockey-dag, De groote Hockey wedstrijden zullen op 16 Nov. a.s. te Heemstede plaats hebben. Verschenenis het tarief voor den onderstand in 1903, zooals dit. door het Burgerlijk Armbestuur is ontworpen. De ..Staatscourant" bevat de gewijzigde statuten der Nederl. R.-K. Volksbond, afd. Haarlem. Men weet dat deze statuten-wijziging noodle- was in verband met de nu de finitieve aansluiting hij den Centralen Raad. Was de afdeeling Haarlem ja renlang aan het, Centraal bestuur slechts door een zeer lossen band ver bonden. than© bezit Haarlem' een defi nitieve afdeeling met rechten en ver plichtingen zooals gebruikelijk is. Het voornaamste gewijzigde artikel is art. 5. diat thans aldus luidt: „De afdeeling kan verdeeld worden in afdeelingen elk met een eigen be stuur, welke onderafdeelingen en hare besturen intusschen onderwoi-pen blij ven aan het bestuur der afdeeling. „Het centraal bestuur van den Ne derlandschen Roomsch-Katholieken Volksbond, waarvan de afdeeling Haarlem deel uitmaakt, zal, voor zoo ver het zich hiertoe bereid verklaart: ..Waken voor de naleving van deze statuten; „b. tusschenbeiden treden in het be heer der afdeeling Haarlem. Zoo qleze ge.en bestuur of geestelijk adviseur heeft ,of zoo dezen verhinderd zijn. en voorts in alle gevallen, waarin de geestelijke adviseur zulks noodig oor deelt; ,,c. beslissen over het ontslag en de aanneming van leden der afdeeling Haarlem, indïeiu deze beslissing aan het centraal bestuur door den geeste lijke adviseur der afdeeling wordt ver zoekt. „Volgens de uitspraak van het cen traal bestuur zal de afdeeling zich steeds hebben te gedragen". Haarlemsch Arbeiders-Secre- tariaat. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Schildersgezelllenbond heeft op hare 1.1. Vrijdag gehouden ledenvergade ring met algemeene stemmen besloten, zich bij het H. A. S. aan te sluiten. De vereeniging telt 65 leden. Uit de Omstreken. Overveen. Men schijft ons: Zondag 2 November speelde de Over. veensche voetbal-club „Oranje" tegen de Zandvooirtsche club „Vios" op Bent veld nabij Zandvoort. Na een 10 mi nuten gespeeld te hebben, zette „Vios" op tot vlak voor de goal. doch de bal W"erd corner getrapt. Toen corner werd genomen, een prachtig schot van d'Es cury. lcwam d'e bal tegen den schouder van een jongen uit „Oranje" en stiet de goal in. Spoedig zette „Vios" weer op, en door een prachtig schot van Teekman vlak voor de goal, had Ebrecht cle kans er voor Vios.een twee de in te trappen. Zoo nu en dan drong ..Oranie" op. doch zonder ge volg. Spoedb- werd er rust gefloten, zoodat „Vios" voorloopig won met 2 0. Na half time scheen het „Oranje" Koloniën. Cholera. De cholera te Samarang is Zaterdag en Zondag 27 en 28 Sept. leelijk aan het spoken geweest, lezen wij in de Loco motief, Onder de inlanders elschte zij niet minder dan zestien slachtoffers waarvan het meerendeel bezweek, en onder de Chineezen zijn twee daaraan overleden. Onder de Europeanen kwa men zelfs vier gevallen voor, allen met doodelijken afloop. De namen der ovexdedenen zijn vol gens officieele mededeelingenPetrus Sax, oud vier jaar. Anna Jeanette LugL man, oud 39 jaren, Johannes Land man, oud-lid van de wees- en boedel kamer -te Batavia oud 64 jaren en Eli- sabetlx Merite, oud 2^ jaar. In de Semarang Ct. lezen wij nog In verscheidene dessa's van het dis trict Srondol begint de ziekte even eens het hoofd op te stekenhet kan dan ook niet anders in deze hitte en droogte, zoodat in het gebergte van deze omstreken haast overal waterge- brek is. De waterbronnen zijn uitge droogd of geven ondx'inkbaar water. Het grootste gedeelte der bevolking be dient zich van kaliwater, dat niet an ders dan geïnfecteerd kan zijn. Volgens een opgave, vooikoxnend in de Jav. Ct. kwamen in de afdeeling Magetan der x-esidentie Madiocn van 11 tot 20 September 34 gevallen van cholera voor, waarvan 28 met doode lijken afloop in de stad Porxtaniak in datzelfde tijdvak 104 gevallen waarvan 97 met doodelijken afloop. Telegrammen. BEN VILJOEN NAAR SOMAL1LAND LONDEN, 3 Nov. (.R. O.) De Daily Mail verneemt dat Ben Viljoen het vol gende schrijven zond1 aan Lord Ro berts „Indien helsloten wordt de dxensten der Boeren uit Transvaal aan te nemen, zou het mij verheugen, van xi te vernemen, dat ilc in de gelegen heid gesteld moge worden mijn dien sten ter uwer beschikking te stellen. Marktnieuws. Haarlem, 3 Nov, 1902. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt waren aangevoerd: 185 HL. Haver f 3.60—/ 3.45; 40 HL. Duivenboonen f 6.90; 10 HL. bruine boonen f 12; 30 HL. groene erwten 8.50; 1510 KG. Bruin mosterdzaad per 50 KG. 15. Gister. Heden Zd. 11Ï07. Md. 3 Nor 21pCt. Ned. Werk. Schuld81 8is/g 4i/j pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela29 291/g Cert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleuixx.463 468 Aand. Moeara Ejiim110 lil'/s Aand. Perlak Petroleum Aand. Schibaieff Aand. 8oeiualata Aand.Aiu.Car&FoundryCy... 307/g 36l5/i^ Aand. United Steel Comp405/s 4üi/a Aand. Atchison Topeka887/ie 87?/8 Aand. Union Pacific1047/io 1037/g 4 pCt. Couv. Union Pacific bds 107 lOG1/» Aand. Missouri Kansas Texas 298/s 20 Aand. Nevr-York Ontario33 33 Gew. aand. Kansas City South. 35°/kj Sö1/* Pref. aand. id. id66l/4 56 Gew. and. Southern Railway. 37 37 Aand. Wasbash33&/s 33% Aand. Denver Rio Grande.44% 44 Gew. aand. Erie38% 38 Burgerlijke Stand Bevallen: 2 Nov. J. M. van de Stolpe— van Hattem d. 1. S. Munsterman—van Hulst, d. J. C. GroenendaalGrootepoort d. 2. J. H. Sevenhuijsen—Sevenhuijsen d. E. H. Gabriels—Huisken z. 3. P. Hos— Elenbaos z. Overleden: 1 Nov. P. J. W.esseling 58 j., Parkstraat. 2. J. H, W. Potteboom 67 j„ Zuiderstraat. 1. J. H. Velder 75 j„ M. v. Heemslc.straat. 2. C. Bakker—Stiphout 57 j., Oranjestraat.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3