de Kamer van Koophandel werden ge steld de twee altredende leden Mr. Joh. Enschedé en J J- F. Betimes en in de plaats van de heeren Herbert, Sabelis en Kersten, die geen herbenoeming wen scheen, de heeren G. van der Most van Spijk, P. G. 1-Ieems en. Ernst H. Krelage. De Haarlemsche Toynbee- Vereeniging geeft Woensdagavond a. s. in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeni- ging" een voordracht en muziekavond, welke zeker wel door zeer velen zal wor den bijgewoond, daar de lage entrée dit voor ieder mogelijk maakt. Het grootsche ideaal der Vereeniging, om ook door kunst het volk te ontwikke len, verdient aller medewerking em is hoogst prijzenswaardig. Het programma bewijst dan ook met welk een zorg dit is saamgesteld. 1. Het Pleegkind, van Mr. A. Bogaers. 2. a. Romance, van J. L. Svendsen. b. Canzonetta, van B. Godard. 3. a. Uitvliegen b. Van een herderin) Zang, v. Pijzel. c. Meidag •4. Drie luimige voordrachten in Gel- dersch dialect, van B. v. Meurs. a. De waarzeggende kwartel. b. Sunterklaassurprise. c. Een aorig misverstand. 5. Ballade et Polonaise, van H. Vieux- temps. 6. a. Wiegelied, van Brandts Buys. b. Zonnestralen, van Loots. c. Nacht, van C. v. Rennes. 7. a. Het Rij toertje, van W. v. Zeggelen, b. Napoleon Bonaparte, van H. v. d. Horst. Over Muitase. Wij ontvingen twee kleine brochu res over Mutase, uitgegeven ter gele genheid van de internationale ten toonstelling voor gezondheidsleer en voeding te Amsterdam, in September 1902. Aan een der brochures ontleenen wij het volgende: „Mutase is een nieuw, eiwitrijk voedingspraeparaat, voor korten tij d door de Chem. Fabrieken voorheen WeilerTer Meer in Uerdingen in den handel gebracht. Het preparaat is in tegenstelling met bijna alle an dere eiwit-praeparaten (bijv. Sornato- se, Nutrose, Puro, Tropon e.a.) van uitsluitend plantaardigen oorsprong. Naar hare mededeeling bereidt de fir ma het produkt uit Leguminosen en groenten, zonder eenige verdere toe voegingen. De bereidling geschiedt zonder chemische bewerking der stof ten, d.i. op physikalisch-mechaniische wijze. De cellulose en bet zetmeel worden op sporen na verwijderd." Uit het andere nemen wij over: „Waarop berust nl. het effect van Mutase, aan de hand barer anorgani sche bestan ddeelen? Hierop: Niet helbgeen men eet komt ons ten goede, maar hetgeen verteerd wordt. De anorganische bestanddee- tlen nu beïnvloeden gunstig een nor maal verloop der spijsvertering. Zij blijken niet alleen gunstig te werken op de afscheiding der spijsverterings sappen, maar door het ijzer-, kalk en phospborgehahte, regelmatig bij te dragen aan de goede voeding van het bloed en de beenderen, en deze bepa len den algemeenen gezondheidstoe stand". woording van de jaarlijksch©uitgaven' en ontvangsten, waarvan het saldo was f 136.25.. Nu kreeg de Eerw. heer van den Berg, adviseur van dien 11. K. Volks bond, het woord. Spr. begon met een woord van dank te brengen aan de. commissie van bij stand, die voor de kon. goedkeuring hadden gezorgd eu gaf te kennen dat hi] wenschte, dat de ledlen van deze commissie nog vele jaren, voor het be lang van den bond mochten en wil den werken. Verder wenschte spreker een woord te richten tot da nieuwe leden van den bond, ook hun wenschte hij geluk met hun lidmaatschap van een bond. die door ieder weldenkend mensch op hoogen prijs wordt gesteld. Hij gaf in 't kort een bespreking over den toe stand van den arbeider, hoeveel na deel de machine in de familiekring brengt daar reeds jonge kinderen naar de fabrieken worden gestuurd om me de te helpen werken, en door de machi ne komt meer aanbod van dan vraag naar werkkrachten, een oorzaak van de verschillende werkstakingen. Om de verschillende misstanden op te heffen, zoeken er vele menschen naar de middelen hiervoor en zijn dan overgegaan tot. het socialisme. Ieder die bekend is met de beginse len van het socialisme1 zal ook wel zien, dat niet de staat alleen bij mach te is om alles te doen, doch dat ook de godsdienst een hoofdrol hierin speelt, daar die toch alle standen met elkander verbindt, en de R. K. Volks hond heeft dit begrepen, en kan goed maken, wat gedurende een eeuw is misdaan. Wij behoeven niet stil in ons lot voert te leven, neen, wij moe ten alles doen om de misstanden weg te drijven, en daarvoor tracht de R. K. Volksbond zooveel mogelijk te zor gen, door met geduld en bezadigdheid te werk te gaan, om dan op deze wijze ons doel t,e bereiken en laten wij dan letten op liet gezegde Voor God en kerk, vorstin en land. Met applaus werd spreker door de aanwezigen bedankt en bij monde van den heer Guskens, voor hetgeen spr. hedenavond wederom voor den bond heeft gedaan. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer A. Glaser, deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank en bij het kantongerecht te Haarlem is door de rechtbank op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslagen als deurwaarder bij hei kantongerecht alhier, zulks met ingang van 15 November a.s. Uit de Omstreken. Zondag j.l. is alhier ter stede opgericht /een Chr. Geh.-Onth. Jonge- lingsvereen., onder den naam „Strijd met moed". Deze vereeniging is een on- derafd. van de afd. Haarlem van de Ned. Chr. Geh.-Onth.-Bond. Zij houdt haar vergaderingen in het kerkgebouw, Park laan 7, Zondags om de 14 dagen. Aanstaanden Maandag 10 No vember organiseert de gymnastiek- en schermvereeniging ..Wilhelminagarde" in de Kleine Vereeniging voor zestien harer aspirant!eden een wedstrijd in het werken aan rekstok, brug en ringen. Maandagavond omstreeks half zeven, werd in de KI. Houtstraat, nabij de Gasthui spoort, een handwagen door een bespannen groentenwagen aangere den, met het gevolg dat deze dompte. Een 18jarïg meisje, welke naast de wa gen liep, kreeg de duwboom in het ge zicht, zoodat zij aan dat lichaamsdeel een bloedende verwonding bekwam. Maandagmiddag omstreeks half vijf geraakte een zevenjarig Jongetje in de Raamsingel nabij de Annastraat. Een voorbijkomende timmerman begaf zich gedeeltelijk te water en slaagde er in de kleine drenkeling op het droge te brengen. Maandagmiddag omstreeks 4 uur geraakte alhier op het Korte Spaar- een beschonken man te water. Door tij dig toegeschoten hulp werd hij op het droge gebracht. R. K. Volksbond. Maandagavond hield de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond eens vergadering in haar eigen lokaal. Een groot aantal leden was in de zaal aanwezig. De heer Guskens opende de vergadering met een hartelijk woord van wolkom, en gaf zijn blijdschap ie kennen over de koninklijke goedkeuring der statuten hij sprak den wensch uit, dat deze ko ninklijke goedkeuring moge aanlei- ding geven tot een nuttiger tijd voor den bond dan te voren, en dat de afd- Haarlem een voorbeeld in dit bisdom moge worden. Hierna ging de voorzitter over tot het installeeren van de nieuwe leden, een zeer groot aantal, 46 personen, die hij tevens aanraadde, lid te worden van de diverse afdeelingen Nadat de voorzitter nu nog de over ledenen, die heeren Corn. Bijvoet en Fr. Heiligen, in de gebeden der leden van den Rond had aanbevolen, ging de heer Hulisebosch over tot bet voorlezen van de nieuwe koninklijk goedgekeur de statuten. De heer Guskens gaf een vorant- Heemstede. De opnieuw vastgestelde verordening op de heffing van begraafrechten voor deze gemeente, welke Januari a.s. in werking treedt, is door H. M. de Ko ningin goedgekeurd. Het tarief luidt thans: Eigen graf (grafruimte voor 3 lijken) f 40. Voor het openen van zoodanig graf: Voor personen boven 16 j;aar f 12; voor personen van 16—12 jaar, f 9; voor per sonen van 12—1 jaar, f 6; voor personen beneden 1 jaar f3. Huurgraven: voor personen boven 16 jaar: le kl. 15, 2e kl. 12, 3e kl. 4; van 16—12 jaar: le kl. f 12, 2e kl. f 9, 3e ld. f 3; van 12—1 jaar-- le kl. f 9, Se kl. f 6, 3e kl. f 2; beneden 1 jaar: le kl. f 6; 2e kl. f 3, 3e kl. tl. Zand voort. Maandagavond 8 uur werd in hotel „Driebuizen" de eerste alg. vergade ring gehouden der „Vereeniging tot behartiging van de belangen dei- bad plaats Zandvoort." sinds deze bij cir culaire en rondzending der statuten propaganda maakte. Door den voor zitter. den edelachtbare n heer J. Beecltman, werden die talrijke nieuwe leden welkom geheieten. Hij deelde me de. dat in dit voorjaar de vereeniging was opgericht door hem en die heeren Collot d'Escurv Gerke en De Vries, dewijl spoed vereischt werd om aan de vel© brieven, gericht tot Badenvex- waltung. Kuransialt enz. te Zandvoort. een adres van afgifte te bezorgen. Men liep anders gevaar, dat dergelijke stukken teai postkantore als onbestel baar zouden worden beschouwd. Ver der werd medegedeeld dat op de sta tuten koninklijke goedkeuring was verkregen, en dat de vereeniging thans 43 leden telt, onder welke 11 leden- begunstigers. Enkele toegetreden leden spraken als hun meening uit, dat het niet aanging de statuten pasklaar aan de eigenlijke thans pas geworden ver eeniging toie te dienen, en drongen op herziening dier statuten aan. Zij wenschten o. a. d:e bestuursleden te kiezen voor de functie, welke deze in het bestuur zouden vervullen. Naar aanleiding van enkele opmer kingen bij de hierbij ontstane discussie stelde de heer P. L. de Vries zijn mandaat' als bestuurslid in handen der vergadering. Op voorstel van 't bestuur werd besloten tot uitbreiding van het aantal bestuursleden over te gaan. terwijl het geheele aantal door de vergadering werd bepaald op 8. De vijf nieuwgekozen leden waren de hee ren J. C. de Breuk, E. H. Brokmeier, D. Driehuizen P Varenkamp en P. L. dé Vries, waarvan de tweede werd ge kozen bij herstemming tegen den heer H. C. Voet. Op voorstel van den beer P. Varen kamp. ondersteund d'oor de heeren J v. d. Bos en D. Deinum, werd beslo ten op de eerstvolgende algemeene vergadertn~ als punt van bespreking te behandelen het al of niet wijzigen dei' statuten. Tegen elf uur werd de vergadering, onder dankzegging voor de talrijke opkomst gesloten. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout was 1 November 25 jaar burgemeester dezer gemeente; ontving de jubilaris dezen dag ter gemeente-secretarie en te zijner woonplaats te Haarlem vele blijken van waardeering en belang stelling uit de ingezetenen en den ge mieenteraad had zich reeds in Juli j.l een commissie gevormd om den feest dag niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. doch met het oog op den katholieken Zondag niet 1 maar 4 No Ingezondöii Mededeelingen. (30 Cent per regel). vember dat 25-jarig jubilé te herden ken. Gelden waren ingezameld, een flink bedrag ingekomen en daarna die plan nen gemaakt ,die beden werden uit gevoerd. Nadat die jubilaris en familie in drie landauers te 9 uur van zijn woning was gehaald werd op den Ouden Weg aan die grens der gemeente, waar in- tusschen feestcommissie, gemeenteraad en armbestuur in 6 landauers en ver dere deelnemers te paard en te fiets reeds waren aangekomen, een feest stoet samengesteld in deze volgorde: Twee veldwachters te paard. Twee herauten. Rijtuig met harmonie. Ruiterij van Halfweg en Houtrak- polder. Rijtuig van den Voorzitter der Feest commissie. Rijtuig van den jubilaris. Rijtuig der familie. Volgrijtuig der Feestcommissie. Schietvereeniging Oranj e-N assau" te paard (in fraai costuum). Volgrijtuig der Feestcommissie. Volgrijtuig der raadsleden. Ruiterij van Spaarnwoude, De Lie en Zuid-Schalkwijk. Volksjaarfeestvereeniging „Wilhel- mina" te paard. Volgrijtuig van het armbestuur. Volgrijtuig der Feestcommissie. Wielrijders (enkelen versierd). Wielrijdende politie. Over de Liede waar evenals in de gebeele gemeente van alle gebouwen de driekleur wapperde, we,rd naar het raadhuis aan den straatweg gereden, uit- en inwendig aardig versierd en waar de kinderen uit Schalkwijk, Waarderpolder enz., die te Haarlem schoolgaan onder leiding van dep heer W. A. Kwantes, onderwijzer, een welkomstlied zongen en den jubilaris lauwerkrans en bouquet werden aan geboden. Bij monde van den heer A. v. Ros- sum, eere-voorz. der feestcomm,, werd met een kernachtige toespraak daarop het kostbare cadeau van de ingezete nen (een bronzen beeld) aangeboden en door den jongsten wethouder het ge schenk van den raad, armbestuur en ambtenaren (een salon-lamp). Beide toespraken zoomede, die van den voor zitter der fichietvereeniging Oranje- Nassau". werden in hartelijke bewoor dingen beantwoord Na het zingen van een feestlied dooi de kinderen, ging die stoet te ongeveer half 11 uur naar Halfweg (Houtrijk en Polanen) waar achtereenvolgens de openbare en bijzondere school werden bezocht, be'de versierd, vooral de toe gang naar laatstgenoemde school; ook hier. werd door de jeugd1, die in blijde feestvreugde verkeerde, gezongen en bouquetten geschonken. Thans werd circa 3/4 uur gepauseerd; den jubilaris en familie werd een lunch aangebo den en de geheele stoet verdeelde zich over een vijftal café's volgens ge maakte regeling, om den inwendigen mensch te versterken. Daarna zullen de scholen te Hout- rak po lder en Spaarnwoude en de af deel ing Zuid-Schalkwijk nog worden bezocht, waarover wij morgen iets zul len melden. Tot dit laatste bezoek begaf de stoet zich omstreeks 3 uur langs den Ouden Haarlemmerweg Heerensingel, Schalk wijkerstraat, Dubbele Buurt en Schalk- wijleerweg, waarvele voorbijgangers den historischen optocht gadesloegen. Na het bezoek aan Zuid-SchaLkwijk zal de stoet aan die Haarlemcshe grens ontbonden worden. Het weer was feestgenooten en be langstellenden zeer gunstig, evenals de wegen, die in dien polder dioor de droogte der laatste dagen in goeden staat verkeerden. oneer bij K. Spaans, eene bouten schuur met de daarin aanwezige dlorschmachines. Op 11 Nov. a.s. zal te Hoofddorp dioor dien heer kantonrechter eene zit ting worden gehouden, waarin 80 ver schillende zaken zullen wordlen be handeld. Mr. M. W. F. Treub van Amsterdam, zal te Aalsmeer teegn het einde dezer maand eene lezin- houdien. Vogelenzang. Op een 12j-jarige bruiloft, die Zon dag alhier werd gevierd, hebben twee zwagers elkaar zoo afgetakeld, dat de hulp der politie moest worden inge roepen. Tengevolge van de typhusgevallen die in den omtrek der Leidschevaart voorkwamen, heeft er een onderzoek plaats gehad' van het water van pom pen en de nortonwel, waarvan het re- "sultaat niet bevredigend was. Bennebroek. Voor de Gustaaf-Adolf vereeniging is op hervormingsdag in de kerk der Nedierl. Herv. gemeente gecollecteerd f23.60. i n n e n 1 a n d, Hofbericht. Een gerucht wil, dat Zondagmiddag met het rijtuig van H. M. die Koningin- Moeder een ongeluk zou gebeurd zijn. De correspondent van het Hbl. te Baam meldt echter diat het ongeval niets te beteekenen had. D© KonLrigin-Moeder deed een rij toertje naar Maartensdijk. Hier stapte zij uit en wandelde, zooals meerma len geschiedt, er een eindiweegs ach teraan. De koetsier liet den paarden meer vrijheid bij het springen, waar door één. een riem losrukte en tegen een boom lien, zondier eenig letsel te bekomen. Haarlemmermeer. Niet ongemerkt is de laatste school dag voor het gewezen hoofd van school no. Ill den heer G. Stout, te Haarlemmermeer, voorbijo-egaan. B. en W. waren dien d'ag aanwezig om het waardig hoofd' een laatst saluut te doen. In eene kernachtige toe spraak wees het hoofd der gemeente er op. wat G. Stout in die 38 jaar voor de school wa? geweest, hoe tal zijner leerlingen dioor hem waren fevormd tot nuttige leden der maatschappij en uitte den wensch dat het den waardi- gen grijsaard moge gegeven worden, nog vele jaren een welverdiende rust te genieten. Zichtbaar aangedaan, dankte het waardige hoofd, zoowel gemeie/nte als ouders, voor de vele blij ken van medewerking op zijn moeie- lijken arbeid ondervonden en hoopte dat 't door hein uitgeworpen zaad voort durend no~ vele vruchten moge voort brengen. Vijfhuizen ziet het vertrek kend© hoofd met leed© oogen heen gaan. Heden nacht is dioor een onbekende oorzaak afgebrand te Haarlemmer- De Koningin en Haar Gemaal in Mecklenburg-Schwerin. Men schreef Zaterdag uit Schwrin aan de N. R. Ct. De bevolking he.eft hier koningin Wilhelmina en den Prins Gemaal we derom een zeer warme ontvangst be reid. Reeds twee uren voor de aan komst van den trein waren aan het station op den Luizenplats daarvoor, en verder langs de lange Wismarsche Stras se, waarlangs de weg naar Ra bensteinfeld leidt, tallooze menschen opgesteld, die voor de1 aankomst van den trein tot duizenden aangroeiden Het toeval wilde, dat juist tegen dezen tijd honderden leerlingen van de gym- nasia en middelbare scholen in Meck lenburg, die van een uitvoering wu „Wilhelm Tell" in denhof-schouwburg naar hun woonplaatsen terug w.i.im keeren, op he,t station bijeen waren Toen de koninklijke trein binnenliep klonken do vorstelijke gasten daveren de toejuichingen tegemoet, waa,r de stemmen van de jeugd hoog boven uit klonken. De Koningin omarmde hare schoon moeder Groothertogin Marie, zeer le vendig en kuste haar herhaaldelijk. Zeer vriendelijk begroette H. M ook de .ter verwelkoming aanwezige ied-m van de hofhouding, die zij reeds lan 'hare vroegere bezoeken kent. De ka merheer von Engel, die aan prins Hen drik is toegevoegd, was reeds te Schwe- rin aan 't station. Met het hooge paar zijn verder trer aangekomen de hofdame barones Sloet van Marxveld, de kamerheer graaf vau Bylandt, de adjudant kapitein van Hoogstraaten en de adjudant van prins Hendrik, luitenant ter zee Hooft-Graaf- kmd. De Koningin zag er goed uit. Zij droeg een donkergroen costuum, met bont afgezet, en een toque van dezelfde kleur met veeren. Prins Hendrik, die eveneens door zijn moeder zeer hartelijk begroet werd en met de aanwezige heeren vriendelij ke woorden wisselde droeg donke:e burgerkleecling. De Groothertogin, dk de gasten reeds te Hagenow verwel komd had, en met hen naar Scharin gereisd was, vertrok om zeven uu - ls weer naar Ludwigslust, waar hij op dit oogenblik vertoeft. Toen het koninklijke paar uit het vorstelijke ontvangsalon naar buiten kwam om op den Luisenplatz in het rijtuig teiistappen, weerklonken einde- looze toejuichingen. Het publiek had op het breed© plein op de gewone wijze dwars over het plein, een haag ge vormd. De gasten reden meit groother togin Marie, in een met vier paarden bespannen rijtuig, waarvan de kap op gezet was, met een voorrijder voorop, in langzamen draf door de juichende menigte de stad uit naar Rabenstetn feld. Aan het raampje neeg de Ko ningin herhaaldelijk, om voor het hul debetoon te bedanken. Vele huu< u hadden, al was het donker, de vlag uitgestoken, en hier en daar gloeide Bengaalsch vuur als welkomstgroet. Op Rabensteinfeld, waar men even over achten aankwam, werd een diner gegeven van 10 couverts, waaraan de vorstelijke personen en het gevolg van Groothertogin Marie en van het vor stelijk paar deelnamen. Toen het bekend was geworden, dat de vorstelijke personen van Raben steinfeld hierheen zouden komen om, naar men algemeen vertelde, en daar om ook geloofde, de godsdienstoefening in de paleiskerk bij te wonen. Het was prachtig weer, men kon dus verwach ten, dat zij in open rijtuigen zouden komen. Zoo hadden zich dan vele wandelaars naar den SchlossgaMeo begeven of stonden langs den weg van Rabensteinfeld naar 't paleis. De laat- sten smaakten thans liet genoegen de gasten duidelijker te kunnen zien. dan gisteravond in dien donker. De Konin gin droeg over een lichtblauwe japon en kraag van bont en een hoed van dezelfde kleur, met veeren en een kan ten sluier. II. M. zag er zeer frisch uit. Tegenover baar en zijn moeder zat prins Hendrik die zijn uniform, van het Mecklenburgische infanterieregiment 90 had aangetrokken en daarover heen den lichtgrijzen militairen mantel droeg. Overal werden -de groeten van het eerbiedig wachtende publiek zeer vriendelijk beantwoord. Naar de paleiskerk waren vele ge meenteleden en andere menschen op gegaan, zoodat er nauwelijks een plaatsje openbleef. Maar men wachtte hier vergeefs op de komst der hooge bezoekers, die ditmaal naai' den Dom gingen. In de twee volgende rijtuigen zaten die Nederlandsch© dames en heeren de hofmaarschalk en een hofdame van Groothertogin Marie. Voor den Dom stroomde intusschen een groote menigte samen, die gedul dig op het einde van den dienst wacht te. Dadelijk na afloop ervan reden de vorstelijk© personen in een open rij tuig naar Rabensteinfeld. waar zij 't verdere deel van den d'ag rustig door brachten. Het fraaie park van Raben steinfeld prijkt, bij prachtig zomerseh weder, in een bont herfstkfped en het koninklijk paar zal daar nu zeker wel veel wandelen. Nogal kra«i. Tegen den griffier van 't Kantonge recht te Sneek zijn twee processen-ver baal opgemaakt, een wegens dronken- sch ap en een wegens dronkenschap en mishandeling. Brand. Zondagmiddag ontstond door onbeken de oorzaak brand in een blok van vier arbeiderswoningen, staande aan den Kneedweg te Enschede, toebehoorende aan den heer E. Dalenoord. Het perceel brandde geheel uit. Van de inboedels werd nog een en ander gered. De brand weer slaagde er in het belendende perceel dat reeds vuur had gevat, te behouden. Te water gereden. Zaterdagavond kwam in het koffie huis van Velthuizen bij Meppel, G. de V., van Havelte, en zette eenige oogen- bliklten later per rijwiel zijne reis naar zijne woonplaats voort. Hij schijnt de ver keerde richting ingeslagen te zijn en in de bernsiloot langs den straatweg te zijn gereden; althans Zondagochtend vond men hem daarin levenloos. Uit den Amsterdamschen Raad In de Amsterdamsche gemeente raad is in behandeling gekomen het voorstel der heeren Van Dijk en Ter Haan om den gasprijs te verhoogen. Deze lieeren stelden, zooals we reeds mededeelden, voor, „om te besluiten, den prijs van het gas, gebruikt over gewone gasmeters op 8 cents per kub. M. vast te stellen volgn. 26b van Hoofdstuk II „Ont vangsten" Gemeente-begrooltïng voor 1903, art. 28, sub e, „Uitkeering aan de Gemeente" ad ƒ600.000 te lezen: f 1.000.000, en in de voordracht van B. en W., d.d. 31 Juli 1902, no. 836, inplaats van 5 1/4 inkomstenbelas ting, te lezen: 4 3/4 Diefstal Men meldt uit Oud-Vossemeer Een vijftienjarige dienstbode, die in een winkel voor de leus een boodschap ging maken, ontvreemdde daar een be drag van ongeveer f70. Vrijdagavond kwam zij den winkel in en vroeg de eigenares, die alleen met een erg doove nicht samenwoont, of zij Zaterdag (Al lerheiligendag) ook verkocht, eu bij toe stemmend antwoord werd gevraagd, wanneer zij naar de kerk ging. Toen nu Zaterdag de doove nicht alleen thuis was, kwam de dienstbode met een boodschap, waarbij ze zeker wist, dat deze naar de vliering moest klim men en in dien tijd sloeg zij haren slag. Spoedig kwam men tot de ont dekking dat ©r gestolen was en viel het vermoeden op bedoelde dienstbode, die ten slotte bleek, ook bij haren mees ter een en ander te hebben weggeno men. Een fraaie kennisgeving. Het gemeentebestuur van Terneuzen ontving dezer dagen de volgende schriftelijke kennisgeving „onder geteekende stel de burgemees ter en weth'oude is kenis als dat mijn hond vilt is over leeden in den ouder dom van 7 jaas en 6 maanden is be graven aan de laag waater lijn oost kant ter neuzen." Het is ons niet bekend, of in die gemeente een hondenbelasting bestaat; zoo ja, dan had de kennisgeving wel een practisch doeL Inbrekers. Zondagmorgen ontdekte mej. v. d. Plaats, hoofd van school A te En schede, dat er 's nachts te haren hui ze was ingebroken; in itwee kamers lag alle© onderst boven, en stonden de kasten open. 't Is haar bij onderzoek gebleken, dat de dieven 'n. bedrag van ongeveer f 107 hebben ontvreemd. Men had zich toegang tot het huis verschaft door opschui ving van het keukenraam. De be woonster, die hare slaapkamer vóór in hare woning heeft, bemerkte van de aanwezigheid der dieven niets, en evenmin heeft een hondje, dat zij in het slaapvertrek bij zich had, eenig teeken van onraad gegeven, ten min ste voor zoover zij weet. Denzelfden nacht werd ingebroken bij den heer G. R end ink te Enschede terwijl R. ter bruiloft was. Slechts een gering bedrag is ontvreemd. Al les werd onderstboven gehaald. Zakkenrollers. Een bewoner vau die Mamixstraat te Amsterdam, die eveu een tapperij;, had bezocht, en voor hij binnen ging nog gezien had op zijn horloge hoe laat het was, deed aangifte dat hij. het uurwerk even daarna vermiste. Een bewoner van de Anjelierstraat werd te midden van eene volksverza meling zijn horloge ontrold!. Nog werd ontrold aan een bewoner van de Van Limburg Stirumstraat een dloosje, waarin een groolte medail le, de vorige maand behaald op een, sportwedstrijd te Rotterdam. Daar volgens d'e beschrijving van den ver- moedelijken dader een zeer berucht zakkenroller in deze zaak is betrok ken, werd onmiddellijk door die poli tie een scherp onderzoek ingesteld, en is gebleken dat de medaille wer kelijk te koop is aangeboden bij een goudsmid hier ter stede, door iemand: die mat bet opgegeven signalement overeenkomt. Brand te Rotterdam. Te Rotterdam is tegen half negen een brand uitgebroken zooals men in jaren daar niet heeft bijgewoond. Tegen ge noemd uur zag een politieagent, die de Prins Hendrikkade passeerde, eenige' rookwolkjes komen uit de eerste verdie ping van dat deel van het enorme pand der heeren W. van der Lugt en Zoon, stoomkuiperij en stoomkistenfabriek, het welk dient voor bergplaats voor de ge zaagde duigen en nieuwe vaten. De brandweer werd gewaarschuwd en on middellijk waren drie handspuiten en een drijvend© spuit ter plaatse, welker be manning feitelijk nog onbewust was van de taaie waarvoor de geheel© brandweer zou komen te staan. Immers, aanvanke lijk kregen slechts twee handspuiten or der om zich tot water geven gereed te houden. Bij het ingestelde onderzoek bleek ech ter alras, dat de geheel© eerste verdie ping in lichterlaaie stond en dat meer hulp onmiddellijk zou noodig zijn. Daar alleen het vierde kwartier was gealar meerd, bemerkte men in de binnenstad in den beginne niets van het gevaar dat straks een ware paniek op Feijenoord zou veroorzaken. Eerst tegen half tien was het, dat een enorme vuurgloed den schijn gaf alsof half Rotterdam in vlam men opging. Leuvehaven, Wijnhaven, zelfs nog dieper naar binnen zag men een zee van vlammen in de ruiten der huizen weerkaatsen, en toen drong na tuurlijk een drom van belangstellenden in de richting van waar de vuurzee scheen te komen. .41 rooder en rooder kleurde zich de lucht. Een vonkenregen zag men opspat ten om weggedragen door den wind op enormen afstand weer neer te dalen. Van tijd tot tijd hoorde men doffe knal len als van een explosie en trilde de grond onder het gewicht van de brokken steen die neervielen. In de Boompjes reeds was het een stout gezicht. Trou wens, op grooten afstand zal men wel het schoonste schouwspel hebben gehad. Alle schepen op de rivier baadden in een licht, waarbij alle lantaarns en waar- schuwingslicnten aan de toppen der mas ten in het niet verdwenen. Het pand der firma is nog niet ouder dan drie jaren. Het beslaat op Feijen oord een enorme oppervlakte, wordende aan de eene zijde begrensd door de Prins Hendrikkade, aan de tegenover liggen de zijde door de Burgemeester Hofmans straat; westwaarts is de grens der Sleep- hellingstraat; oostwaarts de Thorbecke- straat. De verschillende gebouwen wor den door de Oeverstraat in tweeën ge scheiden. Links daarvan is de bergplaats zeven verdiepingen hoog, rechts de stoom kuiperij en de machinerieën. Reeds te tien uur was te zien dat de opslagplaats niet te houden was. Het ©e- heele gebouw stond van boven tot onder in een geweldige vlammenzee, waarte gen de strijd van het water vergeefs was, De brandweer, die geleidelijk, au grand complet geraakte er werkten ten slotte 22 handspuiten, 3 rijdende en 4 drijven de spuiten trachtte dan ook nagenoeg alleen voor de belendingen te zorgen. In de Sleephellingsstraat waren reeds dadelijk de huizen van 13 tot 31 ont ruimd. Verder vroeg het uit 5 panden be staande machinegebouw de aandacht en eindelijk niet het minste van de zijde van de Burgemeester Hofmansstraat de boterfabriek der firma N. Laming en Sonis. Geleidelijk stortte het hooge pand in en op een gegeven oogenblik joegen de vlammen door de Oeverstraat de fabriek en het machinegebouw binnen. Ook hier viel aan geen redden te denken. Had het groote pakhuis enkele uren noodig gehad om geleidelijk in te storten, het machinegebouw had niet meer dan een uur noodig, maar nog had de ramp het hoogste niet bereikt. Het middernachtelijk uur had gesla gen, toen het geheele terrein der firma Van der Lugt, te schatten op 120 bij 90 meter, dus op ruim 1 hectare, van alle zijden in vlammen stond, terwijl de mu ren reeds voor het grootste gedeelte wa ren ingestort. Maar eensklaps lekten toen ook de vlammen aqn de kroonlijst der fabriek der firma Laming, aan de zijde der Burgemeester Hofmansstraat. Toen moest derwaarts veel materled

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2