H. LAMP eengrooiesorteering Binnenland. Zieke en behoeftige inlanders. H. M. de Koningin Moeder heeft aan het Nederiandsche sub-coxnité voor zieke en behoeftige inlanders in de Residentie Sarnarang 1000 doen toekomen ten be hoeve van het door het sub-comité be oogde doel. Terklezing Eerste Kamer. De Staten van Limburg hebben Dins dag gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature-Coenen) den heer J. Brouwers, notaris te Venloo, met 30 stemmen, tegen 14 op mr. O. Beerenbroek, te Roermond. Brand. Door een onbekende oorzaak ontstond brand in de boerenhofstede van den heer Schouten aan den Lageweg, gemeente Blokker. Door den grooten afstand was de spuit eerst 2 uur na het uitbre ken van den brand aanwezig, waardoor het vuur reeds zulk een uitbreiding had verkregen, dat aan redden niet meer viel te denken. Alles brandde af, terwijl een groote hoeveelheid hooi mede een prooi der vlammen werd. Verzekering dekt de schade. Brand te Botterdam. De groote schade door den brand aan de firma Van der Lugt en Zoon toegebracht, iis slechts voor een deel door assurantie gedekt. In verband toch met de hooge premie', die voor haar verblijf werd geëischt liep zij een gedeelte eigen risico. De ruïne biedt een ontzetlenden aan blik. Slechts enkele brokstukken staan nog en ook een van de groote fabrieksschoorsleenen heeft weerstand geboden aan het woedende element. Overigens iis van de eens zoo trotsche panden der firma Van der Lugt alles met den grond gelijk gemaakt. Nog dagen lang zal uien werk hebben om. de puinhoopen op te ruimen, waarbij misschien het talrijke personeel, ruim 600 man, dat zich nu eensklaps van zijn werk beroofd! ziet, goede diensten zal kunnen bewijzen. In het pakhuis waar de brand ont stond .bevonden zich ook de kantoren der firma, waarvan niets over is dan de ijzeren kluis. Eerst nader zal kun nen blijken, of de daar geborgen boe ken en andere waarden het hebben uit gehouden. Alleen zijn gespaard ge bleven de 16 paarden die de firma daar voor haar wagens bezigde en een 7tal rijtuigen uit het koetshuis. De groote fabriek der firma Laming and Sons is behouden gebleven, al hebben de vlammen dan ook om min stens 35 van de ramen gespeeld en al ging de vetkokerij verloren. Deze fa briek was verzekerd voor 8 ton en de schade daar wordt niet hooger geschat dan nog geen volle tien procent. Anders is het met de gebouwen der firma Van der Lugt, die voor assura deuren een totaal verlies brengen. Vol gens voorloopig bericht bedroeg de waarde van opstallen, kuiperij, aan wezigen voorraad ca. 11^- ton, waar van de firma 1^ ton eigen risico liep, in het bizonder op de kuiperij. Wel merkwaardig is, dat reeds lang met assuradeuren werd onderhandeld, om ook op hen die H- ton over te brengen en juist gisteravond hadden de verze keraars daaromtrent de noodige docu menten vastgesteld. Een niet minder merkwaardig feit is dat terwijl men vroeger te Rotterdam geen kwaad van zijn brandweer kon hooren, thans de openbare meening het er vrijwel over eeris is, dat deze ramp inderdaad heeft aangetoond dat alleen een belangrijke uitbreiding van heti sioommateriee'l en een overgang in de richting der beroepsbrandweer in de toekomst de gemeente beter te gen dergelijke calamiteiten zullen kun nen beschermen, dan de ongetwijfeld van goeden wille zijnde burgers met hun voor het meerendeel uit den tijd ■e nonbruikbaar zijnd materieel en hun gebrek aan tucht. Uit de offmieele assurantiecïjfers blijkt, dat de firma van der Lugt en Zoon zelve ook belangrijke financieele schade heeft, daar zij hare gebouwen en inventaris zeer onvoldoende had' ge dekt. daar de geëischte premie haar te hoog voorkwam Zoo was de fabriek, getaxeerd op f230 mille, slechts ver zekerd voor 68 van het pakhuispand, waar de brand begon, waren de op- len verzekerd voor 150 en de inhoud voor 90 mille. De houtloodsen, taxeerd op 40, waren verzekerd voor 18, en het daarin aanwezige hout voor 35, terwijl de waarde daarvan op ze ker i ton meer wordt geschat. In totaal is dus van deze bezitting slechts ongeveer 360 mille door assurantie dekt, terwijl men de eigen schade der firma op 2^ ton aanneemt. Het pand der firma Laming was verzekerd voor 440 mille, de daarin aanwezige goede- Ten voor drie ton. Daar laatstgenoem de door vuur, rook en water onbruik baar zijn geworden neemt men daa.r een schade aan van 20 procent. Neemt men nu ook nog in aanmerking, dat schade door de omliggende huizen is ge'eden, dan is de reeds hedennacht genoemde som van een millïoen niet overdreven. Men verneemt, dat assuradeuren voor liet fabrieksgebouw van Van der Lugt 12i, voor het hout 4 5 en voor het pakhuis l£ per mille aan premie ontvingen. Kamerverkiezing Leiden. De verkiezing van een lid der Twee de Kamer in 't kiesdistrict Leiden, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. E. van Kempen, is door den minister van hinne.nlandsche zaken bepaald op Dins dag 18 November, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 November en de herstemming, zoo noodig, op Dins dag 2 December a.s. moet gaat. Het bedrijf gaat z.i. door de besluiten der R.russelsche conventie niet achteruit maar vooruit. Spreker besloot zijn voordracht met c.r op te wijzen, hoe thans in den lau- de een beweging is die ook bij vele leden der Tweede Kamer steun vindt om te geraken tot invoering van een sur tax© op suiker. Hij acht een dergelij ke bevoordeeling ongemotiveerd, waar onze suikerindustrie door de besluiten der Brusselschc conventie reeds zulk een goede toekomst tegemoet gaat, al is zij dan ook dit jaar tijdelijk in min der gunstige conditie. Overleden. Ten gevolge van de hekomen ver wondingen iis in het ziekenhuis te Gouda overleden d'e werkman Frie. die Maandag bit het afbreken van de R.- K. kerk op die Gouwe aldaar onder een vallenden balk geraakte. De man was ongehuwd'. Te veel. Men schrijft aan de „Tel."; Een enquête, ingesteld door den Bond, van Ned. Onderwijzers, heeft aangetoond, dat er vóór het examen van onderwijzer in April 1902 onge veer 660 onderwijzers zonder betrek king rondliepen Enkele gelukkigen vonden buiten het onderwijs eene be trekking: een werd schippersknecht, een ander kellner, een boerenknecht. De kellner solliciteert „onder het be dienen" voort doch van de 120 maal, dat hij een zegeltie wegstuurde, werd hij slechts driemaal opgeroepen. Eén keer kwam h" op de voordracht. De examens leverden ruim 1400 on derwijzers af Telt men het aantal vacatures in .Sollicitant" en „Vaca ture". dan bliikt. diat er op het oogen blik stellig 1S00 onderwijzers zonder betrekking rondloopen. Anarchist. Door de politie te Aken is aan de Nederiandsche politie kennis gegeven, dat uit de gevaxigenis aldaar is uit gebroken en ontvlucht een zoogen. „anarchist vaxi de daad", Bernard Presman, geboren te Loda in Rusland, beeldhouwer van beroep, oud 22 jaar. Hij zat gevangen omdat zijn aanhou ding en opzending door de Russische Regeering was verzocht. De man schijnt na zijn ontvluchting in België vertoefd te hebben, waar hij als vreemdeling zonder middel van be staan over de grenzen gezet werd. Men vermoedt, dat hij de wijk heeft genomen naar Nederland- Een vlugge ageut. Een agent van politie wilde in de Ketelstraat te Arnhem den bestuurder van een automobiel bekeuren wegens het niet voeren van een nummer. Toen de automobilist zag, dat de agent pro- ces-verbaal wilde opmaken, versnelde hij zijn vaart, De agent evenwel wist op die automobiel te springen, den be stuurder te noodzaken tot stoppen en des mans naam aan te teekenen. Duitschers in dienst. Wij lezen in het „U. Dd.">-, Z. K. H. de Prins heeft dezer dagen een nieuwen hofpikeur, een Mecklenbur- ger, in dienst gesteld. Ook het smidswerk ten behoeve van paarden en rijtuigen op het Loo wordt tegenwoordig door een Duitsch beambte verricht. Uit de Arbeiderswereld Onze suikerindustrie. Te Utrecht sprak Prof. J. d'Aulnis de Bourouill voor een. gecombineerde ver gadering van 't departement Utrecht der Maaitscli. van Nijverheid en de Utrechtsche 1-Iandelsvereeniging over „De toekomst onzer suikerindustrie." Spr. zeide, dat hij de toekomst onzer suikerindustrie met vertrouwen tege BUITENLAND. De vergadering van mijirwerkers en patroons van het Noorderdepartement, gehouden te Rijssel, heeft een gelijk verloop gehad als de vergadering van de beide partijen voor Pas-d'e-Calais. Ook te Rijssel hebben de maatschap pijen op ondergeschikte punten een en ander toegegeven, beloofd, diat zij aan allerlei wenschen zouden tege moet komen en over de hoofdzaak, waarom de strijd in de noordelijke de partementen lieu over den opslag van die loonen. zullen scheidsmannen uit spraak doen Ook de maatschappijen van Pas-d:e-Calais weigerden in discus sie te treden over het vaststellen van een minimum-loon en ook hier kwam van de zijde der werkgevers het aan bod van gunstige p ens i o env o o rwaar den. onder bedilt"- dat de werklieden zonder comoxomis den strijd zouden opgeven, een aanbod, dat de mijnwer kers van het Noorder-departem'ent evenmin al- hun broeders van Pas-de- Calais meenden te kunnen aanvaar den onder nestelde voorwaarde. Voor Pas-de-Calais zijn als scheids mannen benoemd van den kant der mijnwerkers de hoofdinspecteur der mijnen Delafond en van den kant der maatschappijen van mijnbouw d;e hoofdinspecteur van bruggen en we gen Brosselin Voor het Noorder-departement heeft de minister van publieke werken Ma- ruéjouls voor den kant der mijnwer kers eveneens den hoofdinspecteur Delafond als scheidsman aangewezen. Voor den kant der werkgevers is hier noicr -een arbiter benoemd' Zoo nadert in Noord-Frankrijk het einde van den twist. Van de andere departementen hoort men niet veel in die laatste dagen, alles schijnt er bij het oude te ziiu een enkele maal een opstootje een vechtpartij, rnaar de ar beid; wordt --- niet hervat. Rechtzaken. Roofvogels. Het Gerechtehof te Amsterdam beves tigde een vonnis der Amsterdam^che Rechtbank, waarbij Albertina Alvers (een nachtelijke zwerfster met een door lupus afzichtelijk mismaakt gelaat) en haar vriend C. P. Ph. van der Wart werden veroordeeld ter zake van diefstal in vereenlging (het ontrollen van een horloge en van een portemonmaie aan een beschonken Duitschen kleermaker In een nacht in de maand Mei op den O.Z. Voorburgwal', onderscheidenlijk tot 1 jaar en 6 maanden en 9 maanden gevan genisstraf. Ingezonden Mededeeliiigen. (30 Cent per regel). Barteljorisstr. 2224. Steeds voorhanden Tegelplaten, Bodkruiken. Warmwaterstoven, Tafelkomfooren enz. Die goede buitenlui Op 25 September jl. reed die heer ba ron Coilot d'Escury,met zijn motorrij tuig, waarin ook zijn zuster en' zwager gezeten waren, op den weg van Woer den naar Bodegraven. Ter hoogte van het gehucht Nieuwer- brug onder Bodegraven gekomen, zag men den weg versperd door eenige til bury's, waaromheen een .aantal perso nen. Op pl. m. 70 meter afstand hiervan, ge komen deed de heer C. d'E. het motor rijtuig .stil houden. Na eenige reparatie aan het voertuig te hebben verricht, liet hij verder rijden tot op 30 meter af stands, waar hij stopte, in afwachting d.at de weg vrij zou komen. Plotseling kwamen toen een aantal personen op de automobiel af, van wie één een mes in de hand had, terwijl een andere met een wijnflesch was gewa pend. De eerste zette het mes op den band van een der wielen, ten einde dezen te beschadigen. De heer C. d'E. die tot den baldadige zeide dat hij moest ophouden, kreeg toen plotseling van den 30jarigen land bouwer C. van L. een hevigen vuistslag op het hoofd, en een oogenblik later een slag met een volle wijnflesch op hetzelf de lichaamsdeel, waardoor een bloeden de wonde ontstond. Had de heer C. d'E. die den slag zag aankomen, niet tijdig zijn hand aan het hoofd gebracht, waar door ook dit lichaamsdeel getroffen werd, zeker zou de verwonding veel ern stiger gevolgen hebben gehad. Dat de slag met kracht aankwam, blijkt wel uit het feit, dat de flesch geheel aan stuk ken werd geslagen en de wijn er uit spoot, De slag met de flesch was toege bracht door den 23jarig.en landbouwer A. v. L„ broeder van den hiervoor ge noemde. De heldhaftige bedrijvers van dit feit gingen daarna op de vlucht, terwijl een derde boerenvlegel den inzittenden van de automobiel de grofste verwen- schingen naar bet hoofd wierp. De broeders van L. waren ter zake van bet gebeurde voor de rechtbank te Utrecht gedagvaard. Beiden zeiden zich niets meer van het gebeurde te herinne ren: Ze waren dronken geweest: De jong ste die voor den rechter-commissaris volmondig had bekend, kwam op zijn bekentenis terug. Een broeder van hen was dien dag in bet huwelijk getreden .en had zijne familieleden en kennissen op een rijtoer genoodigd. Er was nog al veel wijn gedronken. Dat de beklaagden beschonken waren geweest, werd door -alle getuigen stellig weersproken. Vastberaden waren ze op de automobiel toeges tapt. Aanvankelijk meende mem dat zij het motorrijtuig kwamen bezichtigen, totdat duidelijk bleek wat de bruiloftsgasten van plan waren. Baron C. d'E. is voor zijne wonden twee weken onder behandeling van den geneesheer geweest. Het bleek voorts dat op dienzelfden dag bij bet passeeren van een motorrij tuig de gebroeders Van L. met bun til bury bijna in een sloot waren terecht gekomen. Hieru-it zou wellicht.hun er gerlijk optreden tegenover den heer C. d'E. kunnen verklaard worden. In zijn requisitoir merkte de Off. v. Justitie op, dat de automobilisten in dit geval geheel geen aanleiding gegeven hebben tot hetgeen is geschied. Vooral met bet. oog hierop en het. ernstige der toegebrachte verwondingen meende spr. een strenge straf te moeten eischen. Te gen C. van L. werd gerequireerd 2 maan den en tegen A. v. L. 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. R. Heïdema, zocht in de antipathie, die ten plattelan.de te gen automobielen heerschende is, een aanleiding van het gebeurde. Pl. betoog de de aannemelijkheid van de verklaring der beklaagden, dat zij dronken zouden zijn geweest. Ten slotte vroeg pleiter voor beiden, die nooit met justitie in aan raking zijn geweest, een lichtere straf. Voor den oudste vroeg Pl. het opleggen eener geldboete. De jongste beklaagde vond, naar hij zeide. den -tegen hem ge- ëisehten straftijd wel ,,.een beetje al te lang". Letteren en kunst. Sarah Bernhardt. Zoo als men Zaterdag in onzen Ber- lijnsche-n brief heeft kunnen lezen, heeft.een Duitsch blad die onthulling gebracht, dat Sarah Bernhardt eeai Duitsche van geboorte zou zij'n, doch ter van een Duitsch paardenkoop man. Naar aanleiding van de „onthul ling" in Duitsch,land omtrent de ge boorte van Sarah Bernhardt, herin nert de heer Róssing in het N. v. d. D. aan walt hij vroeger heeft gepubli ceerd over haar Hollandsche familie. Haar vader zou brillenkoopman zijn- geweest aan het Rokin te Amsterdam. Dit was den heer Róssing medege deeld door die familie Kinsberneg, aan wie Sarah door haar moedier ver want zou wezen. Maar die Kinsber- gen's, zegt. de N. R. Ct., hebben een paardenspel gehad,. Tusschen een paardenspeldirecteur en dien „paar denkoopman", van wien de oud:e Duitscher in die anti-semitische krant heeft gesproken, kan overeenkomst bestaan. En de N. R. Ct. voegt erbij: Sarah heeft echter, nadien, bekend, bekend dat zij is van Duitschen bloe^ de... Of zou ze dit misschien hebben ge daan, omdat ze nu in Duitschland is?... Mijn hemel, wanneer je ziet, hoe druk de menschen zich maken over het vaderschap van de boekdrukkunst dan is he/t allerminst onmogelijk, dat een reclame-waardeerende menschen- keuster als Sarah Bernhardt voor ieder land waar ze komt er een an der vaderland op nahoudt. We zien haar in den geeste te Berlijn een journalist te woord staan en ver zekeren: „heusch, uit Frankfort". Op hetzelfde oogenblik gaat de 'telefoon. Iemand uit Parijs roept verontwaar digd haar tot verantwoording. Geluk kig heeft d'e Duitsche -intervieuwer de telefoonvraag niet gehoord en kan Sarah dus gerudt per telefoon ant woorden: „Frangaise, altijd, tot in den dood". En als de heer Róssing dan nog eien telegram met antwoord' betaald heeft gestuurd, kan hij bij na zeker wezen van een bescheid, dat heel den Amstel en die Jodienhree- straat (tevreden zal stellen en ieder die pr Van Kinsbergen heet! Dit... met het oog op een mogelijk toekom stig bezoek aan Nederland'! Het is m den stadsschouwburg te Amsterdam in alle opzichten een feest avond geweest gisteren. Orelio vierde zijn jubileum en trad op in Willem Teil. De ischouwburg was geheel gevuld, en op de betere rangen had meix werk gemaakt van het toilet, zoodat de zaal er feestelijk uitzag. Onmiddellijk nadat de laatste tonen waren weggestorven, verscheen de heer Coini voor het voetlicht, die om een weinig geduld verzocht. Na een twin tig minuten zag men den heer Orelio alias Willem TeJl en mevr. Orelio omge ven door de commissie, dames en heer ree autisten in costuum, en den heer Van der Linden, die zeide, er prijs op te stellen, den gevierden zanger het eerst op dezen avond te mogen toespre ken. Vele hartelijke woorden en een 'la-ans gedurende de voorstelling waren er reeds vier aangeboden. ge tuigden, welk een voorname plaats Orelio inneemt bij den directeur van de Neder!. Opera. De heer E. N. Harkema sprak de feestrede uit. Namens de feestcommissie werd den jubilaris medegedeeld, dat door den beeldhouwer Ahr. Hesselink Jzn. oen buste van hem is geboetseerd, die, in brons gegoten, in den Stadsschouw burg geplaatst zal worden. De volgende oorkonde vermeldt dit feitI „Op den 4exx November '1902 is aan Jos. M. Creüo, den zanger van het Hollanüseh lied, den steun der Neder iandsche Opera, door de vrienden van zijn kunst, na 25 roemvolle jaren een hulde gewijd, bestaande in zijn bron zen borstbeeld, vervaardigd door den beeldhouwer Abr. Hesselink Jzn., welk feit is geboekstaafd 'tc dezer plaatse door den sierkunstenaar Theo Neu- huys," Mevr. Pauwels-van Biene sprak xxa- mens de leden van de Kon. Ver. „Het Ned. To'oneet Verder waren het Frascati, het Nederl. Tooneelverbond, het corps de bailet, de bond, afd. Ned. Opera, leerlingen van mevrouw Ore lio, d,e roei- en zeilvereeniging „De Amstel", vele kunstvereerdei-s, het Tooneelverbond, de Holl. Schouwburg, het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel de familie J. Timmer, vrienden uit 's Her- i togenhosch, het mannenkoor „Apollo" 1 (met geëncadreerde photografie van al de leden), dat Orelio den drager noemt van het Iiollan-dsch lied een teekening van Judels, een krans na mens het orkest, een krans van mevr. Ophemerlt Schw-enke, enz. Met een prachtige salon lamp van de directie' en den heer Pauwels besloot de heer; Coini zijn lange lijst. Daarna sprak deze hem nogmaals als collega toe en herdacht Orelio niet slechts als den sympathieken kunstbroeder, maar te vens als aangenaam mensch. göbruikeiijke saluutschoten werden ge lost. De bevolking, niets begrijpend van dit 'eerbewijs, snelde in massa naar den vorst, hem de verzekering gevend van haar aanhankelijkheid en haar trouw in dien het tot vechten mocht komen. En ook uit andere dingen viel op te maken dat de bevolking geen plan had zich erg it.e verdeemoedigen; integendeel, ware de zending minder vredelievend afgeloo- pen. dian zou zij ongetwijfeld aanstonds naar de wapens gegrepen hebben. Intusschen: de zaak schijnt nu ten bes te geschikt en de officieren en beman ning der oorlogsschepen behouden van het geheele geval niets meer dan de her innering aan de kust van een vrij wel on bekend land. Onderwijs. Middelbaar eu iiouger Onderwijs Prof. Winkler, uit Amsterdam, heeft in do Algemeen© Studenten-Debating club. te Utrecht de volgende stellin gen verdedigd: I. D© wet oo het middelbaar onder wijs heeft een aantal lioogere beroe rten in hamdien van vaknxienschen ge bracht. die, ofschoon op zichzelf en in hun vak uitstekend elementaire alge meen© vorming zeer tot hun schade, missen. Zii- heeft het polytechnicum zonder noodzaak buiten verband mat het hooger onderwijs gebracht, dien tengevolge het hooger onderwijs tech nische en het polytechnicum theoreti sche hulpmiddelen onttrokken en een bedenkelijk tekort aan algemeen ont wikkelde vakmemschen dloen ont staan. II. De wet op het. hooger ondierwijs heeft belet, dat de gymnasia zich in de'richting van den modernen tijd ont- wiikkelen Zij hebben opgehouden voorbereidende scholen te zijn en al lerminst wordt daar meer de voorbe- reïdinsr tot het .studium generale" ge vonden. Integendeel, zij kweeken een zonderling versteend geslacht van menschen. die blind' als zij zijn voor iiatuuraanschouwingen en nieuwere geschiedenis ,de moderne samenleving niet meer hegrijpen. III. De universiteiten zijn deels door het overbrengen der propaedeusis naai de gymnasia deels door wetten, die d'e bevoegdheid onafhankelijk van het hooger onderwijs regeldlen, geworden tot complexen van vakscholen, die zonder genoegzamen samenhang geen „commune vinculum scx'entiarum" meer zijn geen ..studium generale" meer geven, ©n dus niet meer waarhor- gen opvoediim- tot zelfstandige beoefe ning der wetenschap. IV. De hervorming die ons hooger onderwijs dringend behgeft. zal moe ten streven naar beter en uniform op- lei dingsonderwijs en dus naar afschaf fing van het middelbaar ondierwijs. naar terugbrengen van de propaedeu sis tot de universiteiten, en naar de doctoraten .die de bevoegdheid verlee- nen tot die practische uitoefening van ambten of bedieningen. .,N. v. d. D." Vervol» Stadsnieuws. Dine r. De commissaris der Koning in vereen!gd:e Dinsdagavond een gedeelte der leden van Provinciale Staten aan een gezellig diner ten zijnen huize, dat van ruim 6 tot 10 uur duurde. B i j B r i n lc m a n n. Dinsdagavond bij Brinkmlamn in de nieuwe restauratie-zaal, die staat in den hellen schijn van lange licht- lijnen. Ze weerkaatsen in de spiegel ruiten en vormen zoo een onafzien bare rij 'v!an irege/lmiatige licMboll©- tjes, in lange rijen Kransen licht gloeien vroolijk om de consoles. Telkens treden menschen binnen; Nieuwsgierigen, die den boel opne men; dan met goedkeurende knikjes, ben-jij-hier-ook-glimlachjes zich neer zetten op de met rood leer belde ede stoelen. Druk gesoes en gezoem van praat stemmen. Aan de gezellig geschokte tafeltjes in het vroolijk licht zitten de men schen gegroept. 't Geheel staat rustig, huiselijk. Dof bruin eiken, rood leer, en wit licht, in Bitemmiigen toon. Menschen ko-mien en gaan, de deur flapt open, telkens treden bezoekers binuen en gaan bezoekers uit. Totdat allen eindelijk bijna vertrok ken zijn en het witte licht schijnt in een rustig intérieur, waar hier en daar een paar nachtvlindei-s in blauw-wazige nevel zitten te plakken. Gevonden voorwerpen: een nikkelen paternoster, een grijs dekkleed, een dames-parapluie. achter gelaten m een winkel aan d'e Brou wersstraat. Koloniën. Kloengkoeng. Het „B. N," schrijft: Het machtsvertoon tegen Kloenkoeng heeft reeds dadelijk den gewenschten in druk gemaakt en het eskader, getrokken uit de Java-dïvisie, bestaande uit de pantserdekschepen „Gelderlandi" en „Zee land" en het pantserschip „Piet Hein", welk laatste werd afgelost door het pant- serdekschip „Utrecht" heeft de kust van Bali weder verlaten. De „Piet Hein" is, gelijk ook Teeds vermeld, te Tantijong Priok aangekomen om de jaarlijksche schietoefeningen te houden bij d.e Dui zend-eilanden, terwijl de „Utrecht" naar wij in de gisteravond ontvangen Macas- sar-bladen lezen, ter reede van Macas sar nadere orders wacht. Wat het machtsvertoon zelf betreft, vernamen wij ter aanvulling van vroe-- gere berichten nog het volgende: Zoodra het eskader vóór 'Kloenkoeng het anker had laten vallen, begaf de re sident, vergezeld van den commandant der Java-divi.sie, den kapitein ter zee J. G. Snethlage en eenige officieren, zich naar het ongeveer een uur gaans in het binnenland gelegen vorstelijk verblijf waar het gezelschap met d'e noodige eer bewijzen werd ontvangen. De resident drong kort maar krachtig aan op genoeg doening. Het gouvernement had reeds te lang lankmoedigheid betoond en. 'wenschte er een einde aan te maken: binnen een bepaalden tijd moest aan alle eischen voldaan zijn, Zooals te ver wachten was, willigde de radja alle ei schen in en bij het vertrek van „Piet Hein", eenige dagen vóór het verstrij ken van den gestelden termijn, was nog slechts onafgedaan de grensregeling tus schen het door ons ingelijfde gebied en Kloenkoeng, Maar ook aan dezen eisch is ongetwijfeld voldaan nu het eskader Sedert de reede van Kloenkoeng verla ten heeft. De radja van Kloenkoeng bleek onder den indruk van het zware geschut der oorlogsschepen een zeer on derdanig en gehoorzaam vazal te zijn, maar of daarin geen verandering kwam toen de laatste wimpel onzer schepen aan den horizon verdween, zal nog moe ten blijken. De bevolking toonde zich wel niiet vij andig maar toch geenszins angstig zoo- alis men uit een aardig voorval1 kon op maken. Toen de „Piet Hein" zou ver trekken, hield de divisie-commandant' een inspectie over het schip waarbij de Kantongerecht. Zitting van Woensdag 5 November. 3 t r o o p e n. J. Bunlc te Wijk aan Zee en Duin, had m een jachtveld ge- loopen en wildstrikken gezet,, zonder daartoe vergunning van den eigenaar te hebben gehad, In een schrijven dat bekl. aan den kantonrechter had gericht, had hij medegedeeld dat hij, in het jachtveld zijnde zeer toevallig met zijn voeten in twee istrikkc.n was geloopen, welke aldaar reeds gesteld waren. Dit verhaal kwam het O. M. even wel zeer ongeloofwaardig voor, te meer, daar de veldwachter verklaarde dat er geen enkele reden voor bekl. bestond om daar te loopen. Do ambtenaar vorderde dan ook f5 boete subs. 4 dagen hechtenis met ver. heurtverklaring en vernietiging der Strikken, Vervoer van wild. G. Wage naar te Wijk aan Zee had onder een wagen een zak gebonden waarin 2 fazanten waren. Dit werd ontdekt door den veldwach ter Jansen, aan wien bekl. beweerde, dat hij tot dit vervoer verplicht was door zijn ouderen broeder, die hem anders een pak slaag beloofd had. Dit was een leelijke bedx-eiging, maar dat neemt niet weg, dat bekl. nu met een istraf van f2 boete of 2 dagen hech tenis wordt bedreigd. E e xx d r o n lc a a r d. W. Handgraaf te Bloernendaal is een lastig pexisona- ge, waneer hij dronken is. En volgens verklaring van don getuige Dazert ia bekl. dit in den laatsten tijd nóg al eens. Dan heeft hij het steeds gemunt op de woning van dezen getuige aan den Jan Gij zenvaart. Zoo had hij op 15 Sept. 11. met een ki'uik baldadig op de deur daarvan geslagen. Voor dit feit werd flö boete of 3 dagen hechtenus gevorderd. Deugnieten. De vi*ouw van Lob man in de Beeksteeg .schijnt veel last te hebben van de straatjeugd. Twee ondeugende jongens. Oosterkamp en Gibbels, hadden ,de flauwe aardigheid op 8 Sept. met een wagen tegen de deur van haar woning in de Beeksteeg te b'onsen. Terzake van straatschende rij wercl tegen elk hunner fl of 1 dag hechtenis gevorderd. S t r o o p e r. Corn. Mantj eswerf te Wijk aan Zee en Duin was op 28 Sept. 1,1. in de duinen van den heerG. S. Boreel met een' geweer in jagende houding aan getroffen. De eisch was 2 boete of 2 dagen hech tenis subs. 2 maal 2 dage-il hechtenis met verbeurdverklaring van het In be slag genomen geweer. Overtreding drankwet. A. Bruin te Haarlem, had op 2 Sep tember in zijn bierhuis op den Schofer- weg 51, zonder daartoe de vereischte ver -gunning te bezitten, sterken drank ge tapt. De eisch was t 2 Oboete of 10 dagen hechtenis. Overtreding arbeidswet. In de modegoedmakerij van Ant. de Lange in de Spaarnwouderstraat waren op 15 Sept. 1.1. een tweetal meisjes werk zaam op door de wet verboden tijden. Tevens was bekl. niet in 't bezit van, een arbeidslijst, zoodat het O. M. vorderde 2 maal 3 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis. Ondeugende jongens. De hierboven genoemde Gibbels had zich nog eens en nu met zekeren van Halen te verantwoorden voor het rijden met een wagen op 9 Sept. 1.1. tegen de deur der woning van mej. Lobman,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2