•waarna zij den wagon laadden omgekan-, teld. Het O, M., er op wijzende dat het niet aangaat dat de rustige burgerij steeds lastig wordt gevallen, vorderde tegen deze deugnieten f 2 boete of 2 dagen hechtenis tegen ieder. Door ruit geworpen. Zekere Rutgers had per ongeluk W. Schut- hof door een ruit der woning van Opdam in de Lange Wijngaardstraat gegooid. De eisch luidde f 1 boete of 1 dag hechtenis. Vuurwerk afgestoken. J. J, Boons had op 7 Sept. 1.1. in de Lange Heeirenstraat een Voitjia 'afge stoken, waardoor een andere jongen een wond in het gezicht kreeg. Voor dit feit werd f 2 of 2 dagen hechtenis geëischt. Sluiting tapperij. N1. v. d. Heysteeg te IJmuiden had op 8 Sept. in zijn tapperij na sluitingstijd nog eenige Engelsche matrozen gehad. Deswege vorderde het O. Mf 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding drankwet. A. J. Duisenhmig, bediende bij Hey steeg. had aan de Engelschen sterken drank getapt, hoewel zijn patroon geen vergunning had. Bekl. beweerde, dat hij, met het oog op onaangenaamheden, den En gelschen het gevraagde niet durfde te weigeren. Geëischt werd f 10 boete of 10 da gen hechtenis. Te hard gereden. De heer A. J. van Sandwich had op den Am- sterdamscben straatweg met een au tomobiel onder de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude harder gereden dan met een snelheid van 8 K.M. per uur. Deswege was hij door de Rijksveldwachter de Wilde wegens overtreding der Rijkswet en de plaatselijke verordening inzake motorrijtuigen bekeurd. Bovendien was beklaagde niet in het bezit van een Rijksvergunnings bewijs, terwijl de Rijksveldwachter niet gevraagd had om een provinci aal vergunningsb ewi j s. De Kantonrechter vroeg aan getui ge, hoe of hij wist dat de vaart snel ler dan 8 K.M. per uur was, en of hij onder eede durfde verklaren dat de machine meer dan 150 K.G. weegt, hetgeen volgens de Rijkswet is voor geschreven. Nu de eeTste vraag kon getuige be vestigen, de vaart was sneller dan die van een paard in draf en gelijk aan die van een sneltrein, maai- op de laatste vraag kon getuige geen be paald antwoord geven. Hij dacht het wel, doch had geen gelegenheid gehad om de machine na te wegen. Ja, dat begrijp ik, zeide de Kanton rechter; hij vond1 die bepaling dan ook zeer onmogelijk, en meende dat eene veroordeeiing daardoor achter wege zou moeten blijven» Het O. M. was dezelfde meaning toegedaan, doch was overtuigd, dat nu nog wei eene veroordeeiing zou kunnen volgen wegens overtreding der verordening van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, die harder rij den dan. 8 K.M. verbiedt. De eisch luidde 5 boete of 5 dagen hechtenis. L. J.' van der Valk, chauffeur te den Haag, had zich voor een zelfde feit te verantwoorden. Hij had op C Sept. met een automobiel onder die gemeente Raarlenomeiiiede gereden harder dan met een vaart van 8 K.M. per uur. Dat had de veidwachtei*, die bek!, bekeurd had, geconstateerd door hem achterna te loopen, waardooi; hij zag, dat bekl. ongeveer driemaal zoo hard ging als hij, Het O. M.zeide, dat dergelijke over tredingen moeielijk te constateeren warenhet best© zóu zijn. dat de po litie chronometers aanschafte en daar mede op 2 gedeelten van den weg ging staan, om zoodoende de snelheid en eventueel© overtredingen te kunnen constateeren. Wiez'npadisdat? Jan Schoe. huis, tuinder te Heemskerk, had zich te verantwoorden, wegens het afsluiten van een openhaar voetpad in die ge meente, zonder vergunning van B. en W. Hij had het pad aan de eene zijde versperd door middel van 2 palen, waaraan een plank bevestigd was en aan de andere zijde door een dikken balk tusschen twee boomen aan te brengen. Reeds van 2 Juli af duurde deze versperring. Bekl. beweerde eigenaar te zijn van dit pad, genaamd pad van Beierlust, en zeide dat er reeds een pleidooi over het eigendomsrecht is gevoerd. Volgems de getuigen hebben Ged. Staten het bewuste pad op de legger gebracht exi was het reeds voor 32 jaar een openbaar voetpad. Vreemd vond het O. M. het dan ook dat bekl. die reeds 23 jaar'daar woont, niet eerder tot afsluiting is overge gaan. De ambtenaar is dan ook over tuigd, dat het vroeger een openbaar voetpad is geweest, en dat bekl. bij d& overneming van de boerderij ook dit pad met al de verplichtingen daarop overgenomen heeft. Hij is derhalve eigenaar, maar eigenaar van een open baar voetpad, m.a.w. zijn eigendoms recht heeft niet veel te bet eekenen daar hat pad op last van het gemeentebe stuur voor het publiek moet zijn ge opend. De eisch was f3 boete of 3 dagen h. Overtreding art. 55 der Poli- tieverordening. De bekende colporteur Bos (niet verschenen) wais gedagvaard ter zake van overtreding van art. 55 der Haarlemsche politie-verordening, waar bij het verboden is met reclameborden te ioopen zonder vergunning van B, en W. Zooals men zich zal herinneren is bekl. indertijd daarvoor maar het poli tiebureau gebracht, waar zijn bord, waarop stond: „Allemaal Katholiek!, of wie heeft Maria KesseJ® vermoord?" werd gehouden. Het O: M. vorderde thans f 3 boete of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van hest'in beslag genomen bord. Geen aanwijzing. Naar wij vernemen is thans gebleken dat het horloge dat verleiden week ten huize van vrouw Mennema, bij wie Frans Rosier geruim en tijd. inwoonde, in be slag is genomen, niet afkomstig is van wijlen mej. Van Weemon, zoodat de justitie nog steeds omtrent deze zaak in het duister blijft verkeeren. Goed af geloop en. Dinsdagmid- dds" omstreeks vier uur wilde op den O verve en sch en we," nabij de tol. een automobiel, waarin een chauffeur en een dam© fezeten waren, uitwijken voor een met twee paarden hespan nen rijtuig. D© automobiel vloog door dit uitwijken teeien het trottoir op, met het ge-vol - dat hij omkantelde. De dama Ikwam on de straat terecht, doch kwam met den schrik vrij. De chauffeur was er bijtijds afgespron gen. Jubi 1 12 November a.s. zal, naar wij vernemen de heer J. Prins, wa genmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M alhier den dag her denken, waarop hij vóór 25 jaar bij die- maatschanpij in dienst trad. Naar wij vernemen hebben de heeren G. van der Most van Spijk, E. H. Krelage em P. G. Heems allen de candi- datuur voor *t lidmaatschap van de Ka mer van Kooph. hun door de ki.esve.reen. Haarlem aangeboden, aanvaard. Donderdag vergadert de R. K. kiesver- eeniging, Vrijdag Burgerplicht. UemeagU Nieuws, Brand. In de ,,N. R. Ct." stond de volgende schets o-ver dien beken-den, geweldigen brand1: Den geheelen nacht d'oor blijft het vol om het terrein van den brand, want als er menschein alom in de stad. door hun vensters zien, schrikken zij op van den vuurgloed, die als een gloeiende krater reusachtig hoog op staat fegen de lucht, en waar elk oogenblik fonteinen van vonken uit opspringen. Lane-s Blaak e-n havens ;'s het een dlruik verkeer als op den middag, en al sneller gaan de wande laars op den vuurkolom aan den ziu- derhemel af want dp roode weer schijn in de vensters van de fantas tisch verlichte huizen, het verre ge- plof van instortende huizen maakt hen -steeds onrustiger. Dan komen zij aan de Boompjes-; als in een Veneti- aansclx© nacht ligt die rivier; boven de donkere huizenrij van die Maaska.de wapperen de- vuren omhoog. Op het diep donk-ere water liggen die schepen als in een waas van stoom gehuld, en de rossige masttoppen reiken naar de aschgrauwe lucht, die telkens van vlammengloed overwaasd is. De lan taarns er omheen, de seinlichten zijn zeer groene sterretjes, en die ruiten dei- huizen gloeien als verguld onder de ivoorwitte kroonlijsten. De brug is om zoomd van mensohen, één rij van kop pen langs- die balustrades, klissen van jongens in de .bogen. Maar niettegen staande de voite gaat het dlrukkp rij- tuigvarkeer er snel in een haast onaf gebroken file door. en zoo wijd is de omtrek van breed'e straten en kaden, dat de menigte er verspreid blijft, al len ophoopend waar bereden politie het terrein afzet. En om de bi'andsta- pels heen, om de gloeiende ruïnes, brokkelig van steen, met smeltend om gebogen ijzeren binten en reuzen- haarden van hout waar dreigend brok. ken muur en fabriekspijpen in op staan; onder die bloodkleurige lucht, -o'Veffidekt met ig'elen, aldoor opwal menden smook, is de fantastische be drijvigheid' van de spuiten en hun fas ten. Met roode koppen, glimmend van zweet en de hitte, roode doeken over de petten heep en afhangende langs den nek. staman d.'e ^asten .regelmatig be wegend1 in rijen aan de pompkrukken. En de rood© stoomspuiten sissen en nuffen, trillend van inspanning, met vlammen uit de pijpen. En de slan gen v-ol van water, kronkelen door roetkleurig waarin de gloed weer- roetÖkleurig waarin de gloed weer kaatst. Helden zijn het. die pij plei ners, onwrikbaar in de bijtende hitte, die hun die huid strak droogt en de haren zengt: helden, die rappe kerels, die met d'e slangen door ingehakte ruiten binnendringen in den rook, om te komen op de brandende daken. Maar toch is mensc-helijk werk niets tegen het woedende element; het schijnt belachelijk d'ie dunne lage straaltjes van de handbrandspuiten te laten druppelen in d,e zee van vuur. Zelfs d'e kloeke waterbun dels van de drijvende- spuiten en van de stoom- brandspuiten staan nietig op tegen de muren van vlammen. En bij "derge lijke rampen vraagt men zich met. angst af .of onze brandweer met al haar ijv-er en toewijding ook maar een-ïgszins toereikend' is voor onze groot© havenstad. En tusschen het gonzend gezuig van de vlammen, het geknepper en gesis, en het gedonder van neerzwie pend© brokken, klinleen als dreigend de hevelen, het angstig geroep naar de mannen op de daken, het ge schreeuw en gegons van gevaar, als een -gevelstuk naar voren komit wag gelen, het gerinkel van ruiten. De huizen er om heen zijn verla ten; nu en dan brandt een gordijn; als waaiers hangen de jalouzieën schuin neer en door de gesprongen vensters wordt het water de kamers binnengespoten, waar nog de lampen hangen, portretten aan de wanden hier en daar een 'tafel gedekt. En langs die geblakerde kozijnen zweven nu en dan weer blauwe vlammetjes. Daar wordt een brancard aangere den; van een bovenverdieping, wordt een jonge vrouw in dekens afgedra gen, die pas moeder is geworden; de zuigeling houdt zij in haar" armen gedrukt. In de donkere portalen wachten oudten van dagen en jonge kinderen, slaperig en angstbleek, en mannen met de kostbaarheden in bundels gepakt, tot heit oogenblik, dat da vlammen hun woningen zullen be reiken. Een dame met drie kleine kinderen opgeschrikt uit haar huis, staat ver wezen op de donkere Maaskade, te midden van doozen en tasschen, in de vlucht gered. En een geroes van paniek stijgt op al s de vlammenbundels plats weer in andere richting uitschieten; een heele rij boomen gaan branden, de menig te deinst achteruit. De telefoondra den smelten neer en warrelen zich tusschen de menschen. Nog staat de toren van den -voorgevel als opge wrongen uit den brandstapel plots zwiept hij neer, dat de grond) ervan dreunt, heel de kade bedekkend met puin. Maar onbeschrijfelijk wordt de angst van hoofdlieden en autoriteiten-, wanneer eindelijk naar de stoomende buren van het reusachtige pand van Laming en Son een vuurkolom overschiet en zich daaraan vastzuigt. Wanneer dit steenen gevaarte, gevuld met hout en vetten, er aan gaat, is het onheil niet te overzien: dan gaan zeker de huizen daarover in de Thorbeckestraat er aan, die weer direct grenzen aan de blokken van het Burge meester Hoff-manplein. Een groot deel der stralen woz-dt nu hierop geconcen treerd aan de zijvleugels van het nog donkere gebouw worden de vensters weggehakt, de slangen er door geleid, maar .spoedig ziet men het daarachter gaan gloeien. Een verstikkende walm kronkelt de lucht in. Zwermen van duizenden ar me vogels, gelokt door warmte en licht, drijven aan; bedwelmd duikelen zij val lend neer, gloeiend in den- vuurschijn te gen de lucht, en zij verdwijnen in de vlammen, waar zij soms nag vonkend weer even uit opfladderen. Een brok achtermuur van de fabriek van Van der Lugt staat nog; en daar hangt nog een armzalige electrïsche bal lon uit den gloed. Maar gelukkig, de felle waterstralen winnen het op de vlammen in de fabriek van Laming, en na een half uut klinkt het, nog vragend, maar toch verlucht: zouden wij die ramp kunnen bezweren? Terwijl wij dit schrijven, tegen drie uur, gloeit de lucht nog, maar toch min der dreigend dan zes uur geleden. En in de stad blijft het druk ails overdag. Boorzuur en vleesch. Gelijk reeds is medegedeeld, heeft de Duitsche Bondsraad, volgens ad vies van het Geneeskundig Staats toezicht, het verkoopen -van vleesch, d'ait met boorzuur geconserveerd is, verboden. Deze week heeft de Berlijnsche af gevaardigde dr. Zwiclc in den Rijks dag het verbod tegenover den minis ter van landbouw Von Podbielski, krachtig bestreden. Het beroep op Frankrijk, zeide hij, gaat niet op, want daar wordt het verbod feitelijk nieit gehandhaafd. In Zwitserland! is enkel van versch vleesch, waarop borax gestrooid is, de invoer verbo den, niet van vleesch in bussen, w-orst en ham, die aldus zijn behan deld. Verbod' van- boorzu-ur staat ge lijk met verbod van, invoer van ge conserveerd vleesch. Reed's jai'enlang wolrden boorpreparaten voor zulk vleesch gebruikt. Pekelen en rooken dienen beiden om het watergehalte Van vleesch te verminderen, maiar ve©l pekel maakt, hat vleesch hard, taai en ongenietbaar. Suiker is ge bleken als conserveermiddel ondien stig te zijn. Daarom blijven als eenig geschikt middel de boorpreparaten over, waarvan oplossingen van 0.25 tot 0.57 gebruikt worden, dat we der grootendeels mte hat -vocht weg genomen wordt-, zoodat het vleesch, dat in den handel komt, slechts wei nig boorzuur bevat. Gedurende de 40 jaren, dat dit middel in Duitsch- land wordt gebruikt, is nooit een ge val -van vergiftiging, laat staan een sterfgeval, daardoor veroorzaakt. Wat het verbod beteekent, blijkt hieruit, dat in 1901 6 millioen kilo van dergelijk vleesch is ingevoerd. In Engeland was in dat jaar van de 225 millioen ingevoerd geconserveerd vleesch 80 met borax behandeld'. Volgens eem Britsch Blauwboek ge schiedt dit met 43 van d© voe dingsmiddel-en aldaar, In alle gast huizen in Londen, o-p é'n na, ge bruikt men zulke voedingsmiddelen, zonder dat eenig nadeel daarvan is ondervonden. Het verbod in Duitschlaixd is ge grond op onderzoekingen van helt geneeskundig istaiatstoelzicht, waar aan echter geen openbaarheid is ge geven. Daarentegen zijn andere on derzoekers, met- n-ame prof. Liebreich de directeur van het pharmacolo- igisch instituut, tdt geheel andlere uit komsten gekomen. Liebreich was tot dat. onderzoek overgegaan op ver zoek van Virchow, die zelf voor zijn gezondheid maanden achtereen boor zuur heeft gebruikt, zonder eenige nadeelige gevolgen te ondervinden. Uit de onderzoekingen van prof. L. deelde dr. Z. allerlei bijzonderheden mede, die alle ten gunste van boor zuur lid den. De reden, waarom het geneeskundig staatstoezicht landelre uitkomsten heeft gekregen, Jigfc ver moedelijk hierin, dat het proeven heeft genomen op honden en konij nen met zeer groate hoeveelheden-die wel zdekte maestn veroorzaken n eigenlijk neerkomen op mishandeling van dieren. Bij zulk een belangrijk economisch belang had men het on derzoek beter behooren in te stellen. De spreker deelde nog mede dat in Engeland 78 artsen en pharmaceuten desgevraagd, hebben verklaard, gee- verbod van boo-rzuur als conserveer middel. Zulk een verbod' komt dan ook hierop neer, dat het vleesch duur der wordt en de invoer wordt afge sneden. Hoovers in den Kaakasns. De bandieten, die den Kaukasus on veilig maken, stellen zich niet meer tevreden met op de groote wegen te opereeren. Zij treden thans in de on middellijke nabijheid van steden en spoorwegen on. Te Shusha hebben zij een Armenischen bankier gevangen genomen en een hoogen losprijs laten betalen, terwiil zij in de stad Bakoe drie dagen achtereen aanvallen hebben gedaan op een touwfabriek. Om de wereld in 80 seconden. Sedert eenige etmalen is dQOr de voltooiing van dien telegraafkabel door den Stillen Oceaan, die Vaucouver met Australië verbindt, een telegraaf lijn rondom de wereld gereed gelto men. Het eerste telegram is reeds verzonden en heeft de reis om de we reld gemaakt in 80 seconden. De twee uiteinden komen samen in het depar tement van koloniën te Londen, waar een telegrafist dus nu met zichzelf kan seinen, zonder zijn toestel op „eigen schrift" te zetten. Onder boeven. Scheffer. de dad'er van den moord in den Faubou-rp- St.-Honoré, te Parijs, heeft aan den rechter van instructie bekend, dat hij Reïbel, zijn slachtof fer. 258 francs heeft ontstolen, welk bedrag hij met wed'den op de renbaan heeft verloren. De gestolen diaman ten heeft h" te Marseille verkocht. Hij verklaarde nog. dat Reibel en hij overeengekomen waren, de tandheel kundige kliniek te- berooven, waar dó eerste bediende was. Nadat de dief stal Erepleegid was, worgde hij Reibel, om alleen in het bezit te komen van den buit. Den avond te voren had) hij miet Reïbel en dén tandarts doorge bracht in een café-concert. De moord te Bourg-la-Reine. De dokter, belast met de schouw van het lijk van mevr. Merci er. die Don derdagavond 1.1. te Bourg-la-Reine ver moord is. heeft verklaard, dat de dood veroorzaakt is dtaor verworgïng Een nienw Monte-Carlo. Het, bestuur van het eiland' Ko-rfoe heeflt d'e aanbiedingen van een En- -gelsch syndicaat, dat zich vo'orstelt een speelbank aldaar op te richten, aangenomen. Korfoe is het eiland, waar volgens d-e jongste onderzoekingen der ge leerden Odysseus woonde; het is het oude Ithaken. Waar dus eens voor eeuwen Penelope haar kleed weefde, zal thans de roulette staan en zullen geblaseerd© dames de verveling door 't spel trachten te dooden. De overblufte reporter. Een Engelsch schrijver, die geest bezat, stapte eenigen tijd geleden in Amerika aan wal en werd er dadelijk de prooi van die verwoede Amerikaansche repor ters, die aite vreemdelingen „intervie wen" over alles eni iedereen, zonder er zich aan te storen, of men dit aangenaam vindt of niet. Besloten de indiscrete reporters eens te overbluffen door een groote onwetend- hei domtrent alle onderwerpen, waar over zij hem zouden ondervragen, voor te wenden, hoorde de schrijver de volgende vraag tot zich richten: „Wat denkt gij v.an Lincoln?" Lin ocln? Lin coin!... zei-de hij, ik heb nooit iemand van dien naam ont moet. „Nu!" zeide de Yankee-reporter, „ik bedoel onzen ouden president even be kend in Engeland als Gladstone." Ah- zeker, Gladstone!Ik heb dien naam geloof ik wel eens ergens ge hoord, gij bedoelt den reistasschen-fabri- kant, is het niet? (Gladstone bag). De New-Yorksche interviewer was hier door geheel van zijn stuk gebracht. „Hoe!"' zeide hij. „gij een Engelschman -gij hebt nooit van uw grooten staats-1 man Gladstone hooren spreken? zeg mij clan, kent gij Aclam?" De schrijver keek zeer bedenkelijk en vroeg onnoozel „Adam? Adam? zeg mij ten minste zijn familienaam?" Weer eeu automobiel-ongeluk In het ho-is te Cambre bewoog zich op een sukkeldrafje een paard en rij tuig. koetsier en paard' beiden in on geveer slap enden toestand., toen plot- seLhiT een automobiel aan de zoete overpeinzingen van ros. en bestuurder een einde maakte. Aan de verkeerde zdde van den weg rijdend, stoof een auto met snelle vaart op den niets kwaadsvermoedenden koetsier af en smeet hem. no~ voor hij wist wat er gebeurde eenige meters vei'der de straat op Toen h:: weer tot bezinning kwam .nog heel van lijf en leden opstond za~ hij een droevig tooneel om zich; ziin -rijtuig in flarden, zijn paard' b;:na gevferenideel-d, de auto onkenbaar en oniheelbaar. terwijl de drie automobilisten alle drie meer of nrnder gekwetst in het, rond verspreid lagen. Alleen de bestuurder was er goed afgekomen, doch zal er bij het gerecht, waarvoor hij gedaagd is, niet zoo makkelijk afkomen. Een brutale aanval. Tusschen Tolaw en Tiflis is door roovers een brutale aanval gedaan op de Russa'sch© post. Van die beambten welke den postwagen vergezelden, werd er één .gedood, één gewond. De roovers slaagden er in zich met 8000 ï-oebels uit de voeten te maken. De oom van den Czaar. In aan/sluiting met het bericht uit de Russische „Regeeringsbode", dat de oom van den Czaar, adjudant-generaal groot vorst Paul Alexaiidrowitsch ontslagen is uit den dienst, valt nog mee te dieelen dat dit ontslag ©en gevolg is van het on langs te Florence plaats gehad hebben de huwelijk van den 42jarigen grootvorst met de gescheiden vrouw van een offi cier van de Keizerlijke garde, mevrouw Piestelkors. Cholera. In de afgeloopen week heeft de chole ra zich iu Palestina sterk uitgebreid; te Gasza kwamen 1494 sterfgevallen voor, te Lydda 78 en te Jaffa 50. Amsterdamsciie Beun- Gister. Heaei. Dd. 4 NOV. Wd. 5 KBY 2% pCt. Ved. Werk. 8c!mln 81% 81% 4% pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela29 29% Cert. Nederl. Handel Maatjj... Aand Kouinkl. Petroleum.... 467 465 Aand. Moeara Eniralll'/j 110 Aand. Perlak Petroleum138 Aand. Schibaieff Aand. Soeiualata Aand. Am. Car Foundry Cy.36ls/ic 36% Aand. United Steel Comp40% 40is/1G Aand. Atchison Topeka88% 8S% Aand. Union Pacificl04Vs 104,9/16 4 pCt. Couv. üniou Pacific bds 107 107Vs Aand. Missouri Kansas Texas 287/g 29i/8 Aand. New-York Ontario32i%033 Gew. aand. Kansas City South. 35s/i6 3ö"/io Pref. aand. id. id66l/i 56% Gew. and. Southern Railway37bg 39% Aand. Wasbash33% 33"/g Aand. Denver Rio Grande.... 431B/w 44% Gew. aand. Erie38% 38% Marktnieuws. Haarlem. 5 November 1902. Op die hedeai gehouden kaasmarkt alhier waren aangevoerd 23 stapels kaas. te zamen 3231 kazen, wegende 6517 KG., tegen dén prijs van f 2715. Haarlem, 5 Nov. 1902. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd: 8 koeien f 180f 150; 19 N. Kalveren 1 16—f 10; 14 Schapen f 26— 22; 4 paarden. burgerlijke Stand Ondertrouwd: 5 Nov, D. Koelman en E. Butei*; J. de Blaazer en J. G. Tjaden; I-I. Azier en G. Blitterswijk; J. P. Schouten en G. Terwal; M. M. J. Terpoorten en M. G. Scherpenhui- zen; A. Jansen en M. H. de Droog; J. F. C. Scheiidüer en C. Dalebout; A. Willems en A. E. Beekelaar. Getrouwd: 5 Nov. A. BlomM. Kamer man. L. Kuijper en H. Steenvoorden. J. F. Meier en G. Kruup. S. Brannius en W. A. Bakhuis Rozeboom. B. J. Geels en J. Rooij. R. van Balen en A. C. Herben. W. H. Dreijer en G. Geel. H. Hagen en J. A. van den Broek. A. G. Kooper en C. Smorenbu-rg. H. J. Kamp en A. S. Ver beek. Bevallen 4 Nov. M. Schepens van de Wiel, d., 3 Nov. C. Teeuwenvan den Engh, d-, J. FolettiHoogkamer, d. 5. W. van DijkBesselsen, z. Overleden 3 Nov. J. G. Petersen, 8 j. z., Spaarnwoudersti-. 4 Nov. J. GroeneveldBongaardt, 87 j., Oranjestr. 3 Nov. I. A, LootsVerkley, 35 j., EmmaJstr. Stooinvaartberichten. Het dubbelschroefstoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, vertrok 4 No vember, des ochtends, van Perim. Het stoomschip Soembimg, van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Nov., van Marseille. Het stoomschip Malang vertrok 4 Nov. van Java naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Amalia arri veerde 4 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het dubbelschroefstoomschip SLndoro, van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Nov. te Port Said. Het dubbelschroefstoomschip Rijndam, van de HollandAmerika lijn, arriveer de 4 Nov. van Newyork te Rotterdam. Weerbericht. Verwachting: Zwakke wind, bewolkt, weinig verandering in temperatuur. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek atelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Va?i ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzenden' niet tencggegeven. Mijnheer de Redacteur! Beleefd vei'zoek ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. De reden van dit mijn schrij ven is om- de bevoegde autoriteiten en het geacht publiek van Haarlem op do hoogte te stellen van den slech ten toestand aan de Gemeente-reini ging aangezien ©r Maandag 3 Novem ber 7 schippers lagen te wachten op meststoffen en er een flinke hoeveel heid droog huisvuil voorhanden was, die met eenige toevoeging van beer ge schikt was voor af te leveren, waar 'wij schippers op wachtten. Het belief de den Chef Boerkoel niet. deze toe voeging te doen geschieden en hij wil de nu per se. dat wij dat waardelooze goed zouden laden, hetgeen wij wei gerden daar ©r toch beer genoeg aan de belt was aangezien er 2 schuiten vol voorhanden waren, waar ©r een van die nacht door overbcvrachting ge zonken was, hetgeen ons erg ter har te ging. Wij haalden ons schip er bij en met de ketting op die rol haalden wij de schuit hoven water, waardoor de inhoud niet verloren ging. Nu vraag ik mij af of dat op dusdanige wij ze van werken van Boerkool in het, belang is van de schippers of van de gemeente maar ik geloof in geen van beiden en als wij schippers Boerkoel erop wijzen staat hij ons per sé in ons gezicht uit te lachen, pi'ecies of wij schippers geen kennis van mest bezitten en of hij Boerkoel, de wijs heid op dat gebied gehee1 in pacht heeft. En terwijl wij schippers in Boerkoel den man niet zien die eeni ge tact bezit om aan 't hoofd te staan van de reiniging, aangezien wij in dezen beslist verklaren dar er al eeni ge schippers dat goede afnemers wa ren persé om Boerkoel weg blijven. Wij zullen ons door zijn optreden verplicht gevoelen onze meststoffen van elders le betrekken. Hopende dat dit schrijven moge lei den tot verbetering van den thans voor ons onhoudbaren en voor de ge meente .schadelijken toestand, en daar wij Boerkoel rlen man niet achten voor dezen tak van dienst bekwaam, hopen wij, dat de Edelachtbare Heeren van den Gemeenteraad van Haarlem spoe dig een hoofdopzichter benoemen. bankend voor de plaatsruimte, CORN. v. d. IJSSEL. H. v. d. 1JSSEL. OPWEKKING. Tot mijn groote vreugde vernam ik, dat de hee,r De Clercq uit Bloemendaal zich bereid heeft verklaard een vier- of vijftal lezingen ie houden over een zooveel bespi'oken zaakhet Vegeta risme. Het doel van mijn schrijven is nu, ieder, die het wel meent met zijn ge zondheid, met zijn geestelijke ontwik keling ©n een logische ontwikkeling der Maatschappij, op te wekken, deze lezingen bij te wonen. Men late zich toch niet weerhouden door vooroor- deelen. door flauwe verdachtmakingen of spotternijen, maar m e noordeele eerst zelf! Immers, d'atgene, waarnaar elk we zen, bewust of onbewust, meent t© streven, is „Zoo lang en gezond mo gelijk te leven." Voor wie dit beaamt, iis het van 't hoogste belang de omstandigheden te leeren kennen, waaronder het men- schelijk organisme tot den grootsten bloei en krachtigste ontwikkeling kan geraken. Dit is niet alleen een voedings- kwestie, maar eene, die al onze le vensverrichtingen en verhoudingen omvat. Zij heeft dus een hygiënische, sociale, ekonomische, ethische en Aes. thetisch© zijde. Gezond zijn sluit in zich zoowel li chamelijk e n als z e d e 1 ij k e n welstand. Het Vegetarisme geeft een vaste ba sis voor onze verhouding jegens ons. zelf tegenover onze medemenschen en ten slotte ten opzichte van de overige leden in liet groote rijk der levende natuur. Men ziet het, iets meer dan,,z'n biefstukje laten staan Maar nu behoeft men door dit, stukje niet overtuigd te zijn, maar nog eens vóór te oordeelen zonder weten, vóór t© spotten, onderzoeke men eerst zelf f Men melde zich vóór 10 November aan bij den heer J. Westendorp. Scho tersingel 121. Menssanaincorpore sano! N. Telegrammen. UIT HET KAAPSCHE PARLEMENT. KAAPSTAD, 4 Nov. (R. O.) Sir John Gordon Sprigg leed heden de vierde ne derlaag in de tegenwoordige zitting van het Parlement der kolonie. Zijn plan voor de reorganisatie van de Kaapsche koloniale troepenmacht, be streden door den Bond, werd verworpen met 34 tegen 29 stemmen. DE VERKIEZINGEN IN DE V. S. WASHINGTON, 5 Nov. (R. O.) De uit slag der verkiezingen tot gisteravond 11 uur toont, ondanks de overwinningen der democraten, dat de Republikeinen toch in het nieuwe Huis van Afgevaar digden de meerderheid zullen hebben. BOEREN EN KOLONIALEN VOOR SOMALILAND. LONDEN, 5 Nov. (R. O.) Aan de „Standard" wordt uit Johan nesburg gemeld, dat de Regeering over- loopen wordt met aanvragen door onge regelde burgertroepen om te gaan strij den in Somaliland. De beslissing zal worden medegedeeld als lord Milner binnen enkele dagen van zijn uitstapje terugkeert. LONDEN, 5 Nov. (R. O.) Uit Durban wordt aan de „Siandard" gemeld, dat de kolonel Royston aan de Engelsche regeering aanbood 500 man ko loniale troepen aan te werven voor den dienst in Somaliland, op dezelfde voor waarden als de ongeregelden werden aangenomen in den Boeren-oorlog. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Nov. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZER- MAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga, van J. S. Bach. 2. Choral No. 2, van Cësar-Franck. 3. Sonate No. 3 op: Wie Schön leuchtet der Morgenstern", van W. Rudnick. 4. Fluit-Concert 2e deel, van Rinck. V De Heer en Mevrouw G. A. OOTMAR— Van der Jagt, geven kennis van de geboorte van een DOCHTER. Haarlem, 5 Nov. 1902. De Heer en Mevrouw D r. W IJPMA— Beijnes geven kennis van de geboorte eeuer DOCHTER. Haarlem, 5 Nov. 1902. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van bijna 36 jaren, mijne innig geliefde Echtgenoote IDA ADRIANA YERKLEIJ. Ook namens de familie, FRANS LOOTS. Haarlem. 3 Nov. 1902.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3