het gehouden examen middelbaar on derwijs Boekhouden. Naar men ons mededeelt heeft deze dame hare opleiding genoten bij den lieer W. de Vries Gzn.. Leeraar M. O. Boekhouden en Lid der Accountants- firma Lamhrechts en Hartmann, al hier. Aanbesteding. Ten Raadhuize werd heden aanbe steed:: „Het verbouwen van het nieu we gedeelte van het voormalig Huis van Arrest aan de Tuchthuisstraat, tot. hulpschool." Ingekomen waren 12 biljetten: J. A. Jonker, f 16.960; Martens en Zn., f 19.591; H. London, f 16.840; Haarl. Coöp. Bouwersbond f 20665;D. H. v. Leeuwen, f 19.258; W. Kooy, Huizen, 20.100 (biljet van onwaarde, niet door borgen geteekend); P. vanDuu- ren, f 17.300: Hoogstraten en Smink, 1 20.700; Joh. S. van Velthuyzen, f 18.875; G. J. van Slingerland, Scho ten, f 19.350; Joh. P. A. Nelissen, f 16.766; J. Miezerus, f 18.795. Als een b ij zonde rheid kan worden medegedeeld, dat dooi Gebr. Plantjé, wonende aan de Turfmarkt, nog peulen en doperwten van den kouden grond aan de groeutenmarkt zijn gebracht en opgekocht door Kra mer, wonende Rozenstraat. Een éénjarig kindje door de moeder een oogenblik alleen gelaten, in een woning aan de Doelstraat, brandde zich zoo hevig aan armen en gezicht dat opname in het Gasthuis noodza kelijk was. In 'twater gevallen. Woens dagmiddag om?'reeks half vijf viel aL hier in d'e Oostsingel een schipper van zijn vaartuig, doordat d'e vaarboom uitschoot. De man zwom naar de wal en redde dus zich zalf Naar w ij vernemen, zal de heer Swenneker, veldwachter der ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude, den 2en Januari den dag her denken. waarop hij vóór 25 jaar tot gemeenteveldwachter werd benoemd. Uit de Omstreken. vos, die gejaagd moest woi'den, voor, wat door eet» vossestaart aan zijn arm werd aangeduid. Deze ging er nu snel van door terwijl hij snippers pa pier achter zich aan strooide, die den vervolgens tot spoor dienden. Na eeni- gen tijd gingen 3* ruiters op vervol ging uit. Doel was den ruiter niet den vossestaart te bereiken. De eerste wien dat gelukt en die den vossestaart pakt of den vervolgde op den arm tikt, is overwinnaar. Hij mag met een eike- tak en den vossestaart aan de borst terugkomen, terwijl de andere deelne mers een eiketak krijgen. Na de jacht kwam men weder bij Zietlitz sa men, waar de leider van de jacht die1 eiketakken uitdeelde. Ook de vorste lijke personen, die aan den jachtren in hun rijtuig zooveel mogelijk had den deelgenomen, namen dit versier sel in ontvangst en deden het aan. Na afscheid genomen te hebben van het jachtgezelschap, begaven zij zich naar Raberisteiufeld terug. Het koninklijke paar zal Vrijdag den groothertog op Ludwigslust een bezoek gaan brengen. Zaterdag zullen prins Hendrik en zijn gemalin naar Dobbin, het landgoed van den Prins, vertrek, ken, waai- zij tot komende week Dins dag verblijf zullen houden. De brand te Botterdam. Nog steeds zijn twee drijvende stoom spuiten aan 't werk ter blussching van het vuur op de terreinen der Pinna van der Lugt. Vanmiddag zou een aanvang worden gemaakt met het vrij maken van de kluis, echter tot dus ver n«g steeds bespoten moet worden. Een gedeelte van het personeel dei- firma is voor haar rekening aan het werk gezet bij de firma Dubbelman, terwijl er sprake van is, dat zij voor- loopig haar bedrijf zou verleggen naar het Zwaanshals. Zij wil althans zoo dra mogelijk weer aan den arbeid gaan ia verband met haai- loopende contrac ten. Het wordt bovendien waarschijn lijk geacht, dat de fabriek niet op de zelfde plaats herbouwd zal worden, daar de terreinen aan de Prins Hen drikkade zulk een hooge waarde ver tegenwoordigen. dat bij verkoop wel licht de door haar geleden schade zou zijn te dekkea. Ingezonden Med-deelingen. (30 Cent per regel). Heemstede. Hoewel de vaarten in deze gemeente over 't algemeen in vrij goeden, staat ver- keeren, kan zulks van de Bleekersvaart, die niet aan de gemeente behoort, niet worden gezegd. Door de aan die vaart wonende kleer- bleekers is thans aan den Raad het verzoek gericht, te trachten het ei gendom dier vaart te verkrijgen en die als dan op behoorlijke diepte en breedte te brengen en te houden, in welk geval zij genegen zijn in de kosten van een en ander bij te dragen. Uit een oogpunt van hygiëne is de tot standkoming hiervan van groot belang. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar hier overgebracht, de minderjarige Anna Maria van der Klas- horst uit deze gemeente, die aldaar zwer vende was aangetroffen. Zandvoort. In de gehouden jaarvergadering der Zandvoorische Zangvereeniging wer den als bestuursleden hei-kozen de heeren C. H. N. Tates, voorzitter, A. Koper, secretaris, D. van der Werff, Penningmeester, J. van der Mije, bibliothecaris, J> Koning, vaandrig, en G. van dhr Werff. In de plaats van den heer A. van der Werff werd tot lid van 't bestuur gekozen de heer J, van Toornbergen. De collecte voor het Generale Boe- ren-hulpfonds heeft alhier opgebracht f 153.50. Gisteren werd in de Duinen nabij Zandvoort een groote jachtpartij ge houden. Geschoten werden 38 hazen, 135 konijnen en 6 houtsnippen. Oplichterij. Men kent de prijsraadsels, waarbij de oplossingen moeten vergezeld gaan van een bedrag in postzegels, om aan den ondernemer flinke winst te bezor gen. In een der Friesche dorpen kan men van zulk een ondernemer de vijfcents postzegels voor 4^ cent koopen. wel een bewijs, dat de man er veel ontving en de zaak zóo goed ging, dat er 10 pet. verspeeld kon worden. De minis ter van Waterstaat beeft thans uit spraak in een prijsraadselgeschiedenis moeten doen. Een inwoner van een ■dorp bij Drachten annonceerde een prijsraadselde oplossingen en het be drag moesten worden ingezonden bij de firma v. d. Meer en Co. De onder nemer heet Hoeksma, en de directeur van het postkantoor te Drachten, de firma van dier Meer en Co. niet ken nende, wilde de brieven Hoeksma niet afstaan, die beweerde het hoofd dier firma te zijn. Hoeksma ging naar een advokaat en sommeerde per deurwaar. der tot afgifte; de directeur weigerde. De inspecteur der posterijen deelde het gevoelen van den postdirecteur beslo ten werd toen het advies van den mi nister van waterstaat in te roepen. De ze raadde de brieven aan Hoeksma af te geven, mits deze vooraf schriftelijk verklaarde het hoofd der firma van der Meer en Co. te zijn. Hoe het soms met de prijzen van der gelijke prijsraadsels of andere loterijen gaat, kan hieruit blijken, dat sommige personen tegen vergoeding van een gul den een bewijs afgeven dat zij den hoofdprijs gewonnen hebben, waarvan natuurlijk niets waar is. Bietslagen. De „St.-Ct." bevat een kon. besluit van den 25en October '902, houdende afschaffing van de straf van rietslagen bij het straf detachement in Nederl.- kidië. Het luidt als volgt: Art. 1. Tem aanzien van de ingelïjf- den bij een straf detachement in Neder- landsch-Indië worden de straf van rietslagen en de overige straffen van het reglement van krijgstucht of disci pline voor het krijgsvolk te lande ver vangen door: a. opsluiting voor den tijd van ten minste twee en tem hoogste acht da gen; b opeluitin- voor deu tijd van ten minste twee en ten hoogste acht da- sren. met verstrekking om den anderen dag van water en rijst, in plaats van het gewone voedsel; cv. eenzame opsluiting voor den tijd van ten minste acht en ten hoogste acht-en-twinti:" dagen, met bepaling, dat den gearresteerde, die zich schul dig maakt aan ongeregeldheden, op bevel van dien commandant van het strafdietachement om dën anderen dag ater en rijst in plaats van het gewo ne voedsel kan worden verstrekt. Art. 2. Dit besluit treedt in werking op een door den gouverneur-generaal te bepalen üjcLstrn Woensdag brachten de Zandvoort- sche schuiten versche visch aan. Be somming 11.40 tot f 14.70. De prij zen der visch waren: tong f 0.95 per stuk; scharren f 3.20, bakschol f 1.20 en garnalen f 2.60 tot f 2.90 per mand. Binnenland. De Koningin en haar Gemaal in Mecklenburg-Schwerin. Men schrijft d d. 4 November uit Schwerin aan de N. Rt. Ct Maandag was het de dag van den schutspatroon van de jagers, den hei ligen Hubertus. Het ijs in Duitschland gebruik geworden dat op dezen dag de officieren van de cavalerie en van de rijdende artillerie wedrennen hou den ter eere van St. Huibert. De ar tillerie te Schwerin en de cavalerie- garnizoenen te Ludwigslust en Grabow houden elk jaar zoo'n wedren. Ter wijl de groothertog van Ludwigslust uit aan de Hubertus jacht van de dra gonders zelf deelnam., woonden te Rabensteinfeld vertoevende Neder- landsche gasten met groothertogin Ma rie de Hubertus-jacht van de artillerie te Schwerin bij. Deze wedren werd in de buurt van Rabensteinfeld op het Zietlitzer veld gehouden. De vorstelij ke bezoekers kwamen in een open rij tuig met vier paarden en een voor rijder voorop, derwaarts. Eerst had er bij Zietlitz een wedren te paard tusschen de officieren plaats, waarbij kapitein von Bulow de zege behaalde Tijdens dezem ren nam de koningin verscheidene fotografiën, waarbij de Prins-Gemaal haar terzijde stond. Onder de heeren en dames heerschte een vröolijke stemming. Na den wedren maakten de officie ren zich op voor de Hubertus-jacht. Een bijzonder goed ruiter stelde den Directeur posterijen, enz. Naar men verneemt bestaat het voorne men eerlang te voorzien in de thans tij delijk waargenomen betrekking van di recteur-generaal der posterijen en tele graphic, welke in dat geval opgedragen zou worden aan een titularis uit het corps postambtenaren zelf voortgekomen, in verband waarmede men reeds eeu di recteur van een der grootste postkanto ren in het land noemt. De Dageraad. De vereeniging Do Dageraad houdt op Zondag 16 November te Delft bare algeraeene vergadering. Op den be schrijvingsbrief komen o. m. de vol gende voorstellen voor: Van d'e afdi Amsterdam: om de ai- gemeene vergadering uit te nooctigen te willen overwegen of onze verouder de huwelijkswetten. 'het niet wensche- lijk maken dat die vereeniging De Da geraad pogingen doet, de echtschei ding gemakkelijker te maken,, hetzij door adressen aan de wetgevende macht te richten, betzij door het uit geven van geschriften of het houden van lezingen over dat onderwerp. Van de afd. Amsterdam: de alge meen© vergadering draagt het hoofd bestuur op bij enkele vereenigiagen, voor zoover bekend' ,wier devies „vereeniging tot bevordering der vrije gedachte" te onderzoeken op welke wijze zij werken, benevens kennis te nemen van hunne reglementen, om daarna, zoo zii overeenstemmen met De Dageraad, pogingen in het werk te stellen, om die vereenigingen aange sloten te krijgen bij De Dageraad.. Van de afdeeling Amsterdam: "net hoofdbestuur verzoekende pogingen i-e doen om in plaatsen waar meer dan 10 algemeen© leden zijn gevestigd, een afdeeling te stichten. Na afloop van de agenda, welke 14 nos. bevat, volgt bespreking over het onderwerp: Ligt het op den weg van de vereeniging De Dageraad deel te nemen aan het onderwijscongres". In de avonds-vergadering zal de heer A. H. Gerhard het onderwerp inleiden: „Is do bestrijding der kerk een econo misch belang?" Voor de verkiezing van twee be stuursleden voor de afd. Amsterdam worden voorgedragen de heeren: dr. Bk. d'e Vries. J- Cuijpers en J. G. Gotze. stond als gewoonlijk do geldlade op ta-i goede leidt en in afwachting van het fel de heer R. is gewoon die 's avonds asphalt, dat misschien nog wel een jaar mee naar boven te nemen zij werd door de dieven meegenomen. In de Zwaantjesgang, naast het perceel, heeft men 's morgens de lade teruggevonden, waarin nog 1 12.54 aanwezig was, terwijl f 30 vermist werd. Er lagen afgebrande lucifers, waardoor het vermoeden voor de hand ligt, dat de dieven in de gang een onderzoek hebben ingesteld, waarbij ze vermoedelijk verrast zijn -geworden, anders hadden ze de overige contanten zeker niet laten liggen. Vreemd mag het heeten, dat niemand der huisgenooten onraad bespeurd heeft. De inbrekers moesten het bed van de dienstbode pas- seeren, terwijl er bovendien 5 bedienden in buis zijn. Alleen de zoon van den heer B„ die in een vertrek slaapt 17 me ter boven den beganen grond, heeft eenig gestommel gehoord, maar hij dacht dat er een van de bedienden thuis kwam. De politie doet onderzoek. neerde suiker ongewenscht is en dat ge- wenscht is een verlaging van den sui keraccijns tot f 10 per 100 KG. melis. Branden, Te Utrecht brak buiten de Weerd brand uit in ee-ne boerenwoning, be woond door verschillende gezinnen. De brandweer wist het vuur te beperken tot het achterhuis. Woensdagmorgen te ongeveer 6 uur ontstond te Leiden een fel uitslaande brand in een perceel aan den Middel weg. waarin het meubelvak werd uitge oefend. De brand, zoo in de onmiddel lijke nabijheid van het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente, liet zich een oogenblik ernstig aanzien. De brandweer was echter spoedig ter plaatse, en wist het vuur tot dat perceel te beperken, dat echter geheel uitbrandde. Hoe ontnuchterd Na een 15tal jaren in onze overzeesche koloniën doorgebracht te hebben, arri veerde Woensdagavond met de laatste tram, de persoon H., in stilte zich al ver heugende over een onverwachtsch weder zien van zijn moeder en andere familie, onder Ter-Apel woonachtig. Zijn vader was reeds overleden. Zeer ontnuchterend was het evenwel voor hem, bij zijne aankomst te verne men, dat zijne moeder noch andere fa milie hier meer woonachtig waTen, zelfs kon niet worden geze: vertoefden. op zich zal laten wachten, de klinkers in de Roggestraat voorloopig wat meer gelijk kunnen laten leggen? In de Vijzelstraat vielen om half twee nog twee andere paarden, een van een equipage en een van een sleeperswagen. Meer dan schandelijk. Tegen den burgemeester eener Lim- burgsche gemeente is, naar men in „De Maasbode" leest, door de rïjksveldwacht proces-verbaal opgemaakt wegens het tappen van jenever aan, een kind van nog geen negen jaar. Een muisje met een staartje. Ze waren altijd1 goede vrienden ge weest, hadden altijd intiemen omgang gehad, tot op eens eene kleinigheid aan leiding gaf tot woordenwisseling. En bij deze gelegenheid was het, dat de een den ander verwijten naar de oor-en slinger de, zinspelende op een eiken boom, welke voor een viertal jaren bij een gehouden houtboeldag te Terwisch, op eene raad selachtige wijze spoorloos was verdwe nen. Het stuk speelt onder Ter-Apel en dit muisje zal wel een staartje hebben. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Ned. Haudelsfeamer voor België De voorzetting dier eerste algemeene vergadlerm tot stichting eener Neder- landsche Handelskamer te Brussel zal plaats hebben op Zaterdag 8 dezer, des avonds te 8 uur, in het „Hotel de Cologne" R'ue de la Fourche, no. 17 19, aldaar. Verbruikers bond. In de jongste bestuursvergadering is tot inspectrice van den Verbruikersbond benoemd mej. C. Kramers te Hengeloo. De taak der inspectrice bestaat in 'het aankmoopen van relatiën met de pa troons- en vakvereenigingen ten einde gegevens betreffende de arbeider-sverhou- dingen te verzamelen tot het samenstel len van een „witte lijst". Het bestuur wenscht met kracht de za ken aan te vatten. Op dit oogenblik zijn afdeelingen van den Bond gevestigd te Amsterdam, Haar lem, Utrecht, het Gooi en Rotterdam, ter wijl correspondentschappen zijn opge richt te Den Haag, Delft, Arnhem, Hen geloo en Enschede. De secretaris, mr. dr. H. S. Veldman te Kampen, is belast met het verstrekken van alle nadere gegevens omtrent den Bond. Eindelijk opgeruimd. De toestellen (mutoscopes), welke aan de stations geplaatst waren, en door hun somtijds ergelijke vertooningen aan stoot gaven, zijn thans opgeruimd. Polka's in de school. Na langdurige discussie heeft de Gemeenteraad van Idaarderadeel (Fr.' naar gemeld wordt, met 6 tegen 5 stemmen ingewilligd een verzoek om des Zondagsmiddags van 2 tot 4 uur dansles te mogen geven in de open bare lagere school te Idaard Hondentrouw. Te Stavenisse had iemand eenige jaren een hond, dien hij nu gaarne kwijt wilde wezen. Hij had het dier ai eens aan iemand in Tho-len gege ven, maar het dier kwam al spoedig terug. Nu, enkele weken geleden, gaf hij den bund een een paar Bel gen mede en tot aller verbazing was het dier Zaterdag terug. De hond heeft dus uit België door Brabant geloop en om na de Eendracht te zijn overgezwommen, den weg naar zijn vroegeren baas te kunnen nemen. Dronken verdronken. Een ingezetene van Havelt© kwam eenigszins onder den invloed van alcoholische dranken Zaterdag avond' vrij laat in het café Velthuizen. aan den zoom van Meppel, per fiets aan. De heer Velthuizen weigerde hem drank te schenken, waarop hij het koffiehuis verliet, en op de fiets i nd'e richtin" zijner woonplaats weg reed. Zondagmorgen is zijn lijk en de fiets niet ver van geoemd café uit het water opgehaald. Sniker-surtaxe en sniker-accijns De Naaml. Vennootschap Wester-sul- kerraffinaderij te'Amsterdam heeft aan de ministers een adres gezonden, waar in betoogd wordt, dat een invoerrecht op buitenlandsche ruwe suiker en geraffi- Ned. B O Vakcongres. Op Maandag 27 October vergaderden te Breda afgevaardigden uit al de dio- cessen van Nederland. Die afgevaar digden waren de leden van de perma nente commissie der Ned. R. K. Vak organisatie. Aanwezig waren boven dien vertegenwoordigers Van den Bond van R. K. werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom en van het Centraal Bestuur van den R. K. Volkshond, als mede de rechtskundige adviseur van den Volksbond te Breda, mr. Pelster. en de pas benoemde adviseur voor vak organisatie, de Weleerw. heer Smits. Als de plaats waar het Congres zou gehouden worden, werd Utrecht aan gewezen. Voorts werd bepaald dat het Congres zou plaats hebben in September, 1903. De duur van het Congres werd be paald op twee diagen, en wel een Zon dag en een Maandag. Op het Congres zal den eersten dag een algemeene vergadering des avonds worden gehouden en insgelijks op den 'Uveeden dag, waar de slotvergadering een algemeen karakter zal dragen. 41 de overige tijd zal disponibel ge steld worden voor de bestaande vakor ganisatie (vaksecretariaten). Deze vak organisaties zullen met de op deze ver gadering gekozen commissie inzake 't Ned. R. K. Vakcongres correspond'ee- ren over de wijze, waarop zij het con gres kunnen benutten tot behartiging van de zaken, speciaal aan de respec tieve vakken eigen. Op de algemeene vergadering zullen vakzaken besproken worden, die de vakorganisatie in 't algemeen betref fen. Alle vakorganisaties kunnen in overleg met de commissie treden, om maatregelen te treffen, volgens eigen keuze hun vakzaken te behandelen. Beschermheeren hoopt de permanen te commissie van vakorganisatie zich te verzekeren, alsmede een eere-comité welks leden een grooten luister aan 't Congres zullen bijzetten. Ook zal de gelegenheid worden opengesteld om buitengewoon lid van dit Congres te kunnen worden, opdat dit Congres een uiting moge worden van den socialen arbeid van het Katholieke Nederland. Uit het permanente comité werd op voorstel van den heer Passtoors een dagelijksch bestuur gekozen, hetwelk met de leiding van alle zaken is belast. Eere-voorzitter its Mgr. Konings, ad viseur van den Ned. R. K. Volksbond. Voorzitter den WelEerw. heer Rector F. X. Bult. 1 Onder-voorzitter H H. Engels, voorz. van den Bond van R. K. Werkl. ver eenigingen in bet Aartsbisdom. Secretaris-penningmeester B Lam- mers, secretaris van het Centraal be stuur van den Ned. R. K. Volksbond. Nadat bepaald was, dat de perma nente commissie in Februari bijeen zoude komen, sloot de voorzitter, Rec tor Bult, de vergadering. De besturen der R. K. Vakorganisa ties worden dringend verzocht, zoo spoedig mogelijk met hun aangesloten vereenigingen te vergaderen, en hun plannen te willen mededeelen aan het hierboven vermelde comité. (Volksbanier.) Brutale inbraak. Naar de „Prov. Gron. Ct." meldt, is er te Groningen in den nacht van Zondag op Maandag een brutaal stukje begaan', waarvan de daders tot dusver onbekend zijn. In het perceel, bewoond door heer B. Benus, koek- en banketbakker buiten de voormalige Apoort, is men na twee uur, (op dat uur is een der bedien den thuis gekomen en vond alles .geslo ten) door den kelder ingebroken, door van een deur waarvan een ruit was gebroken den hefboom, waarmee zij gesloten was, op te lichten; de weg ging vervolgens door keuken en bakkerij naar de slaapkamer van den heer B. Daar De moord in de Dubbele Buurt Amsterdam. Nadat «einige dagen geleden de in structie in zake den moord, gepleegd op de wed'uwe Dijkshoorn, opnieuw is geopend' door den rechter-comnnssaris mr. L. van der Zweep, in tegenwoor digheid) van den substituut-officier van justitie mr. E. R. H. Regout. is der justitie gebleken, dat er een uitgebreid complot heeft bestaan, met het doel die vrouw het leven te benemen.^ Niet vier, zooals reeds aan het Nws. ontleend is. doch zeven personen wor den verdacht bi j demi moord betrokken te zijn geweest ..nl. Frans de Groot, thans gedetineerd' in de gevangenis aan dien Amistelveeuschen weg te Am sterdam, wets-ens diefstal. De Muise- laar diie eveneens te Groningen, we gens diefstal, gevangenisstraf onder gaat; verder zitten in voorairest Spek- kers. v. d Heii'den v. d Dool. bekend uit de dagen van de ontploffing in de Staalstraat eetnige jaren geleden ver oorzaakt, en waarbij zekere Exter ern stig gewond werd en aan de gevolgen stierf, Lucas Kroes en zekere Diemen, een man van omstreeks zestig-jarigen leeftijd, die destijds gedongen moet hebben naar de hand van de ver moor de. Na langdurige verhooren, welke De Groot voor den rech ter-commissaris heeft ondergaan, beeft hij ten slotte bekend met De Muiselaar dien moord op de weduwe. Dijkshoorn te hebben gepleegd, en moeten de overig noemde mannen in meerdere of min dere mate daarbij betrokken zijn ge weest. Het geval moet zich zoo heb ben toegedragen dat De Groot en De Muteelaar alleen in het huis van de verslagene zijn geweest. Eerstgenoem de is door de weduwe in eene worste ling van de trappen gegooid, waarna De Muiselaar- haar heeft aangegrepen, en feitelijk den moord heeft gepleegd. Kleedleren van De Groot, welke hij tij dens den misdaad droeg, zijn bij eene zuster van hem te Bussum, in beslag genomen. De Muiselaar. die thans nog te Gro ningen gevangen zit. zal weldra naar Amsterdam gevankelijk warden over gebracht om nader gehoord te wor den. Met wel kfeen bijzondere nauwkeu righeid! desth'ds het onderzoek heeft plaats gehad moge hieruit o. a. blij ken. dat op de verslagene zijn gevon den een haar en een stukje vel, welke bij de worsteling, die beslist heeft plaats gehad tusschen het slachtoffer en hare belagers, vermoedelijk door een van hen op het terrein van den striid zijn achtergelaten: deze zijn op sterk water gezet, ten einde eventueel als stuk van overtuiging te kunnen dienen. De verklaringen door De Groot voor den rechter-commissaris afgelegd, zijn voor een gedeelte bevestigd door da vrouw, waarmede Lucas Kroes heeft geleefd, en die destijds een tapperij had in die Nes te Amsterdam. Aanvankeb-'k is in sommige dagbla den medegedeeld geworden, diat de zaak nader door de justitie onderzocht is. nadat een gedetineerde te Gronin gen zich over den moord zou hebben uitgelaten. Dit is niet geheel juist. Zekere W. te Amsterdam woonachtig, heeft aan den officier van justitie mr. Regout zulke ernstige medëdeelingen sredaan aangaande dien moord, die, hij rondig onderzoek waarheid bleken te bevatten, dat daardoor mogelijk is ge worden de verdachten tot bekentenis te brengen. Het mag werkelijk een wonder ge noemd worden diat de daders zoo lang onbekend Z'hi gebleven, waar het com plot zoo groot was. en dus de kans om elkander te Verklappen lang niet was uitgesloten. (N. v. N.) Een gevaarlijke straat. Arnhem schijnt ex ook zijn gevaarlijke straat op na te houden. Het volgende vinden wij in de Ct.": Een marechaussee heeft op gevoe lige wijze moeten ondervinden, welke ge varen er verbonden zijn aan het te paard passeer en van de Roggestraat. Juist ter wijl omstreeks 12 uur een bruidstocht naderde bezweek zijn rijdier in den strijd met de gladde klinkers; het viel en de berijder kwam met het linkerbeen er onder te liggen. De bruidskoets ra telde voorbij, evenwel niet zonder het dier oor, schouder en een gedeelte van de borst te ontvellen. Voor het asphalt er is kunnen dunkt ons, nog heel wat van dergelijke ongevalletjes plaats hebben. Zou ons ge meentebestuur niet eens willen beden ken, dat de weg naar het beste langs het Het lid d'er Tweedie Kamer, de heer K. ter Laan. heeft Maandagmiddag een onderhoud srehad met den minis- tea- van binnenlandsche zaken, om de- waar ze thans zen inlichtingen te geven in zake: I lo. de opvattine door de firma F. W. j Rraat. te Delft, van de bepalingen van een rijksbestek omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur; in welke opvattin f d'e ze firma, na dia ar tegen ingediend protest door de Ka mer van Arbeid voor d'e bouwbedrij ven te Delft d)oor den rijksbouwmees ter Van Lokhorst te 's-Gravenhage in het rel ijk werd gesteld'; 2o. de belangen der kleermakers te Delft. die. werkende voor de rijksklee- dingmagazijnen aldaar, niet zijn rijks- werklieden evenmin zijn te beschou wen als particuliere arbeiders, veel minder als patroons, en wier kiesbe voegdheid of verkiesbaarheid, voor de eerlang te Delft op te richten Kamer van Arbeid voor het confectie, en schoenmakersbedrijf dient te worden geregeld. Na kennis --nomen te hebben van de feiten, oordeelde de minister in het sublo. genoemde geval de firma. Braat in haar recht. Toen echter de heer Ter Laan nader deed uitkomen, dat de firma eertijds een juist tegen overgesteld© opvatting dier besteksbe palingen. huldisde in den door de K. v. A. gewildien geest wankelde de meening van den minister en ver klaarde hij de zaak aan een grondig onderzoek te zullen ondea-werpen. Met betrekkin" tot de zaak der be wuste kleermakers was de minister oorspronkelijk van meening, dat zij zijn rijkswerkliedien, wat in dit geval zou neerkomen oo buitensluiting van kiesbevoegdheid en verkiesbaarheid. De heer Ter Laan, deze oplossing aannemende, verklaarde: dat hieruit dan zou vol "en .dat voortaan deze kleermakers als alle andere rijkswerk lieden. zouden zijn gerechtigd tot het ontvangen van gratis geneeskundigen bijstand en van pensioen De minister achtte het aanvaarden dezer consequentie voorshands echter met raadteaam en zegdle een nauwge zet onderzoek ook in dezen toe. ver klarende: .diat het leven nog altijd rijker blijkt dan eenige wet vermag- te omvatten." De beslissingen in beide aangelegen heden zijn on zeer korten termijn toe- In het gebouw „Vel'ox" te Amster dam heeft gisteren een vergadering plaats gehad naar aanleiding der dreigende Verplaatsing der diamant nijverheid naar Antwerpen. Het woord' werd gevoerd door Jef Gro essen, secretaris van den Ant- werpschen Diamantbewerkersbond en door Henri Polak. Groessen noemde de geruchten dat Antwerpen een paradijs is voor d'e ju weliers, een sprookje. Ten onrechte, zei hij, verbeelden de juweliers zich dat de loon en te Antwerpen wel d'e helft lager zijn dan te Amsterdam, dat daar geen rekening wordt gehou den met het teerlingsiteisel of met maximum arbeidsduur. Wanneer Amsterdam van do Ant- werpsche concurrentie te lijden heeft. dan ligt dit daaraan, dat de industrie te Antwerpen op moderner wijze gedreven wordt. De loonen zijn er niet lager en de op eigen-kosten- werkers verdienen er meer dan te Amsterdam. Zeven achtsten van de werklieden te Antwerpen werken op vast geld. Onder een loon van 60 francs p'èri week werkt zoo goed als niemand en spr. zou het een voordes.] achten voor de Amsterdam sche werklieden, als ook zij op vast geld werkten, omdat dit voordeeliger voor lien is. Henri Polak besprak het gerucht van de verplaatsing van een aantal juweliers naar Antwerpen en vestig de de aandacht op het verwijt dat de A. N. D. B. de schuld zou dragen van die verplaatsing, omdat die A. N. D. B. de arbeidsvoorwaarden zou hebben opgedreven, dat de juweliers de concurrentie niet met die te Ant werpen kunnen volhouden. Men doet het voorkomen, alsof de werklieden hier schatten verdienen en dat niertte gen staande hier velen nauwelijks eenige rijksdaalders 's weeks verdie nen. Als het waar is dat Antwerpen meer en meer de wereldmarkt wordt van de diamant, dan ligt dit aan de juweliers. Hier, zegt spreker, wonen de beste werklieden. Het fijnste werk wordt door de Amsterdamsche werklieden gemaakt en als er te Parijs of te New-York fijn werk wordt j

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2