Aprondissements-Rechtbank. UITSPRAKEN. 1. G. Kolle, zonder beroep, t Haar lemmermeer, diefstal, zonder oord. d. onderscheids, ontslagen van rechtsver volging en plaatsing in een Rijksop voedingsgesticht tot 19 October 1906. 2. J. Zwemmer, arbeider te Zand- voort, wederspannigheid, 14 dagen ge vangenisstraf. 3. C. van der Linden, arbeider te Haarlemmermeer, mish. 6 weken gev. 4. C. Stad, werkman te Zaandijk, we derspannigheid, 14 dag. gev. str. 5. N. W. R. Kool, loopknecht te Haar lem, verduistering, 3 maanden gev.str. 6. A. P. Polman, h. v. J. J. P. van Blokland, zonder beroep te llaarlliede en Spaarnwoude, mishandeling en eenv. beleediging 14 dag. gev. str. 7. W. van der Putten, h. v. W. van der Veldt, zonder beroep te Haarlem, eenv. beleed, f 5 boete of 5 dag. hecht. 8. W. Grapendaal, arbeider te Wijk a, Zee en Duin, opzettelijke vernie ling vrijgesproken. 9. D. Warmenhoven, arbeider te Wijk a. Zee cn Duin, mishandeling 14 dagen gev. straf. 10. P. Kuil. arbeider te Heemskerk, mishandeling 14 dag. gev. str. 11. K. Stolp, Czn. monteur en T. "Veenis, werkman, beiden te Wormer- veer, diefstal 2 pers. met braak en in klimming, de 1ste 1 jaar en 6 mud. gev. str., de 2de 7 maand. gev. str. Gevonden voorwerpen: Een zilveren cylinderhorioge. Een zweep, Een spaarbankboekje ten name van Elisabeth Hillebrands. Brandjes. In een perceel in de Ra- velingsteeg heeft een begin van brand plaats gehad. Alleen een gordijn en het behangsel bij een raam zijn verbrand. De brand is met eenige emmers water gebluscht. In een perceel in de Kerkhofstraat brak gisteren een klein schoorsteen brandje uit, dat door middel van zout werd gebluscht. Overtreding Arbeidswet. Een persoon, die in zijn werkplaats geen arbeidslijst had hangen, werd des wege bekeurd. Grensverandering Haarlem-Heemstede. Thans is ook verschenen het Rapport der Commissie uit de ingezetenen van Heemstede. In dit rapport wordt breedvoerig be toogd, dat het geenszins noodzakelijk is, dat de grenzen der gemeente Heem stede worden gewijzigd, evenmin als dit is in 't belang dier gemeente en in dat van Haarlem, terwijl ook het al gemeen belang niet door deze grens wijziging bevorderd kan worden. Om: echter de niet-noodzakelijkheid der grensverandering met redenen te kunnen aantoonen, was het echter noodig de termen te weten, die het mo tief van hot ontwerp-wet rechtvaardi gen. Hiertoe richtte de commissie zich tot de ontwerpers der wet zeiven, doch Ged. Staten wilden hierop niet ant woorden, en weken derhalve af van den ouden rechtsregel„wie beweert, moet bewijzen', zoodat de commissie nog steeds onbekend is met de rede nen, die geleid hebben tot de voorge stelde grenswijziging, waardoor een der schoonste en welvarendste gemeen ten van ons Vaderland zal worden af gebrokkeld en verminkt, louter en al leen, om een aangrenzende grootere gemeente finantieele voordeelen te doen verkrijgen. ïs de grenswijziging wenschelijk in het belang van Heemstede of van Haarlem of wel in het algemeen be- laig? Dat de grenswijziging in het belang der gemeente Heemstede noodzakelijk te achten is, zal dus wel niemand be weren veilig kan men aannemen, dat zelfs Gedeputeerde Staten daaraan al lerminst hebben gedacht. Zoowel de ingezetenen als de ge meenteraad van Heemstede hebben duidelijk te kennen gegeven, dat van de zijde van Heemsttde de noodzakelijk heid en de wenschelijkheid der grens wijziging niet wordt erkend. Reeds meermalen is deze grensver- andering eenigszüis gewijzigd voorge steld, doch steeds is deze laatstelijk nog in 1895. door Heemstede met goed gevolg bestreden, omdat zij niet. werd geacht te zijn in het belan<* der gemeente Heemstede, noch in het al gemeen belang. Ook de tegenwoordige commissie uit de ingezetenen is naar het eenparig oordeel van al hare leden overtuigd, dat eene grenswijziging van Heem stede zeer stellig zou zijn tegen 't be lang van die gemeente en van hare ingezetenen. De commissie kan zich volkomen ver eemgen met die argumenten door de commissie van 1895 aangevoerd, welke op helt aanhangig wetsontwerp van toepassing zijn. Zij wijst er dan ook met nadruk op, dat de finantiën der gemeente Heem stede groote schade zouden lijden daar men dreigt aan de gemeente Heemstede te ontnemen het rijkste en schoonste gedeelte, hetwelk belangrijk bijdraagt, onder meer in de kosten van ar menverzorging, terwijl juist in dat ge deelte geen armen wonen, zoodat de geheele last deg armenzorg voor 1902 geraamd op f 6.988.27 waarvan f4.488.29 subsidie Burgerlijk Arcnbe- «tuur zoude drukken op dat deel, hetwelk Heemstede nog zoude mogen behouden. Ware Heemstede een gemeente, die niet kon voorzien in do uitgaven, wel ke de toenemende ontwikkeling van elke gemeente vereischen, zoodat do zorg voor het onderwijs, voor politie toezicht, voor de wegen de rioleetring en wat dies meer zij, voor haar te be zwarend zoude worden, dan dan zou er zeker aanleiding zijn voor de wij ziging harcr grenzen, doch het tegen deel i? waar, zegt de commissie. Heemstede behoort tot die bevoor rechte gemeenten, welke volkomen in staat zijn, alle uitgaven te bekostigen, die bij een goed beheer der gemeente noodig blijken te zijn. De bestrating in Heemstede munt ver uit boven die van Haarlem de eenige korte keienbestrating, die nog in Heemstedp was, is thans door goede klinkerbestrating vervangen, terwijl men in Haarlem slechts behoeft te rij den langs een dei* mooiste en voor naamste straten, nl. den Wagenweg, om zich te overtuigen, dat de bestra ting daar heel onvoldoende is. Óns politietoezicht vereischt geen verbetering en zal bij overgang van een deel der gemeente Heemstede naar Haarlem er voor dat deel niets beter op worden de veiligheid is reeds in het dicht bewoonde gedeelte van Haar lem niet bijzonder groot, getuige het buitengewoon groot aantal inbraken, waarvan de daders nog steeds vergeefs worden gezocht. (Dit laatste is zeer overdreven, daar de hoofdmannen der dievenbende, voor verschillende inbra ken hier ter stede zijn gearresteerd Slechts voor enkele in den laatsten tijd te Haarlem gepleegde, en naar wij ze ker weten voor 4 inbraken te Heemste de gepleegd, is het bewijs nog niet ge leverd, zoodat deze laatste zin ook met evenveel recht op de gemeente Heem stede mag worden toegepast. Red.) Een andere grief is, dat in Haarlem een zeer drukkende inkomstenbelasting bestaat. Mocht Heeimstedb dus bij toeneming li ar er bevolking tot meerdere uitgaven genoopt worden, dan zal daartegen al lerminst bezwaar zijn, terwijl zelfs te verwachten is nu in het bedreigde gedeelte van Heemstede villaparken zullen worden aangelegd, dat de toekomstige bewoners daarvan de uit gaven ruimschoots in den vorm van belasting aan de gemeente zullen ver goeden. Blijkbaar zoude dan ook Haarlem financieel voordeel trekken, wanneer aan Heemstede zijn beste dee1 wordt ontnomen hetgeen wel blijkt, uit de aangeboden schadevergoeding, die zoo zuinig mogelijk berekend wordt tot de penning dertig voor het verlies der inkomsten met inachtneming van de besparing in de uitgaven. Gaat de annexatie niet door, dan zal dat voordeel even goed bestaan en on ze gemeente ten goede komen, zegt de commissie. De schadevergoeding, die eventueel zoude worden uitgekeerd, zou mede worden gediragen door hen die tenge volge der grensregeling tegen hun wil van Heemstede naar Haarlem worden overgebracht, 'tgeen zeker hoogst on billijk zoude zijn. Deze schadevergoeding zoude wor den berekend naar de inkomsten van het door Haarlem verlangde gedeelte van Heemstede, doch die inkomsten zijn betrekkelijk zeer gering: lo. Omdat de belastingen thans in deze gemeente zeer matig zijn en 2o. omdat een groot deel eerst, kort gele den is aangelegd voor villa-bouw, voorzien van wegen en rioleering, en eerst na de voltooiing der gebouwen aan de gemeente voordeelen zal op leveren. Waar een zoo groote vermeerdering van inkomsten te wachtten is, zoude het onbillijk zijn die tegenwoordige inkomsten tot grondslag voor de be rekening der schadevergoeding te ne men, en die onbillijkheid wordt nog grooter als de in het ontwerp ge noemde, „verkregen besparing in uitgaven" volgens het amende ment der commissie voor de grensre geling in Haarlem werd gewijzigd in de „te verwachten besparing". Het deel, waarvan mien Heemstede wil berooven, is niet een stadswijk, zoo als bijv. bij de annexatie van een gedeelte van Nieuwer-Amstel ten be hoeve van Amsterdam!; hdfc bestaat grootendeels uit landerijen, plantsoe nen en villa's en heeft ook voor het aan Haarlem grenzend® gedeelte allerminst het aanzien van een stads wijk. Voor Heemstede is het van groot belang om als eene buitengemeen te zich in zijn ganschen tegen- •woordigeu omvang te blijven ontwik kelen. Het behoeft daarvoor geenszins dei hulp van de stad Haarlem; er zijn in de naaste omgeving voorbeelden genoeg om aan te toonen dut buiten gemeenten zonder die hulp tot bloei kunnen geraken; wij hebben slechts te wijzen op de voortdurende uit breiding van Bloemendaal, Z and voort en Ymuiden, waar men met de electrische verlichting zelfs de stad Hajfrlem is voor geweest. Maar de ontwikkeling van hot te genwoordige; Heemstede wordt be lemmerd door de vrees voor annexa tie, want vele plannen voor den bouw van groote villa's in het noordelijk deel der gemeente zijn aanhangig en. flinke kapitalisten zijn in onderhan deling over den aankoop van groote stukken grond melt het doel zich daar- te vestigen, doch die plannen en on derhandelingen moeten vervallen als de gevreesde annexatie tot stand komt. Bij afwering van helt gevaar zullen de toekomstige inwoners krachtig kunnen bijdragen tot den bloei onzer gemeente, evenals bijv. in de naburige gemeente Bloemendaal, die onze gemeente is voorgegaan in vermeerdering van het aantal zijner inwoners,ongeveer op gelijke wijze als thans te Heemstede begint te geschie den, en waar juist in de laatste jaren en wel speciaal in het laatste jaar niettegenstaande een onbekrompen beheer der geldmiddelen de hoof delijke omslag is verminderd door de grootte draagkracht van de nieuwte bewoners. De commissie meent krachtig te moeten protesteeren tegen den ver koop van het schoonste gedeelte van hare gemeente, vooral ook omdat de inwoners daarvan, die nu ingeze tenen van Heemstede zijn, zouden Ingezonden Mededeelingen. (30 Cent per regel). worden gedwongen de hooge lasten te betalen, die thans door Haarlem worden geheven, en wijst daartoe op het enorm verschil in de opcenten van het personeel, welke in Heemste de 28 en in Haarlem 108 bedragen en de inkomsten belasting, die 'in Heemstede in het geheel niet bestaat terwijl Haarlem ongeveer 4 percent van het belastbaar inkomen der inge zetenen heft. Het blijkt dan ook duidelijk dat de inwoners van het voor annexatie aan gewezen gedeelte allerminst verlan gen tot Haarlem te behooren; zelfs kan men veilig aannemen, dat vermo gende bewoners van het bedreigde ge deelte zich met ter woon elders zul len gaan vestigen, om de Haarlem- sche hooge belastingen te onlfcgaan, evenals nu reeds geschiedt te Bloe mendaal, waar men in het te annex- eeren gedeelte reeds huizen ziet ont ruimen door de tegenwoordige bewo ners, alleen uilt vrees voor de annexa tie. De koop- en huurwaarde van gron den en gebouwen zal in het voor Haarlem bestemde gedeelte onvermij delijk eene belangrijke vermindering ondergaan, waardoor alle eigenaren groote schade zullen lijden; bij gerin ge plaatselijke, belastingen kan men gemakkelijk een goeden huurprijs bedingen; worden nu die belastingen niet geleidelijk, maar ineens ge bracht tot helt enorme cijfer, dat van Haarlejm's ingezetenen wordt ge vergd, dan moeten de huurprijzen belangrijk dalen en zal de daling van koop waarde daarmede gelijken tred houden^ „Is de annexatie wel in het belang van Haarlem?" Ook deze vraag meent de commissie ontkennend te moeten beantwoorden. Uit een financieel oogpunt lijkt de annexatie oogenschijnlijk wel in het belang van Haarlem, doch als Heem stede en Bloemendaal van hare schoonste gedeelten worden beroofd, om die mettertijd tot bouwwijken van Haarlem te zien inrichten, dan zal de schoon© bloemenstad missen de kurk. waarop zij drijft. Waarom komen toch verscheidene gegoede en voorname lieden zich bij voorkeur vestigen in Haarlem? Is het niet uitsluitend en alleen om die fraaie omgeving dier stad, die zoo .ruimschoots gelegenheid aanbiedt van de schoone natuur te genieten? Wordt bijv. het Haarlemmerhout- park bij de gemeente Haarlem ge voegd, dan noodizaaldt men door de hooge- belastingen de eigenaren om de gronden zooveel mogelijk produc tief te maken en dus de ruime bouw orde, die men thans volgt, te verla ten. Wil Haarlem blijven, wat het is, dan moet het angstvallig zorgen dat hare naaste omgeving zich onge hinderd door buitensporig hooge las ten kunne blijven ontwikkelen als Holland's tuin bij uitnemendheid. D aai'om wanneer de noodzake lijkheid eener uitbreiding van Haar lem mocht kunnen worden aange toond, dan nog zoude die uitbreiding niet mo,etea gevonden worden naai de zijde van Heemstede, maar elders moeten worden gezocht, waar voor openbare werken der gemeente en de nijverheid der ingezetenen uitnemen de terreinen verkrijgbaar zijn. Voor eene andere uitbreiding van Haarlem besltaat geen grond. Woningnood heerscht daar niet e-n wees daarvoor is overbodig, getuige het groot aantal leeg staande percee- len. Heeft Haarlem uitbreiding noodig voor industrieels doeleinden dan ligt het voor de hand, dat deze naar het noorden moet worden gericht, waar Haarlem reeds groote sommen be steed heeft ter verbreeding der slui zen bij Spaamd'am; daar scEijnt de eisch van annexatie niet ongegrond, met bet oog op het moeielijke passee- ren van grooteN schepen door de spoorbrug aan het Noorder Buiten Spaarne, welke slechts enkele uren per dag geopend is. Daar zijn immers die groote indu strieels werkplaatsen, als de Werf Conrad, de Verffabriek, de Sodafa- brick, de Jamfabriek, de scheepstim merwerf, de werkplaatsen van de Hollandsche Spoorweg Maatschappij en last not least de beide grootte licht fabrieken. De Commissie meent hiermede te hebben aangetoond, dat het alzoo niet is in het belang van Heemstede, noch in het belang van Haarlem om de voorgestelde grenswijziging van Heemstede in het ontwerp te behou den. Ook het algemeen belang kan niet door deee grenswijziging bevorderd wordlen. Gaarne zou de Commissie zien dat het voorbeeld van Pruisen werd' ge volgd en bepaald werd, dat geen grenswijzigingen meer mogen plaats hebben. Dan eerst zou een heer lijk tijdperk van rust aanbreken, en zoude elke aan groote steden gren zende gemeente ontheven van de wees voor annexatie, zich tot mejB'clereln bloei kunnen ontwikke len. De commissie uit de ingezetenen van Heemstede komit alzoo na rijp beraad en volgens het eenparig oor deel har,er leden evenals de com missie van 1895 tot de volgende conclusie: Overwegende, dat niet een enkel, ook maar eenigszins afdoend argu ment kan worden aangevoerd' ten gunste van de voorgestelde grensver- andëring tusschen Haarlem en Heem stede,; Overwegende, dalt de noodzakelijk heid dier grenswijziging niet kan worden aangetoond, en het ontwerp strijdig is met de belangen van Heemstede, zoowel wat betreft het overblijvende gedeelte als dalt, waar van de annexatie bij Haarlem wordt voorgesteld, dat het ontwerp van wet tot veran dering der grenzen tusschen Haarlem en Heemstede is in dtrijd met het al gemeen belang en de billijkheid. B i n n e n 1 a n d._ Vervoer op spoorwegen. Met ingang van 1 Nov. is in werking getreden het algemeen reglement voor het vervoer op spoorwegen, ook gel dende voor spoorwegen, waarop geen vervoer plaats heeft dan met een snel heid van ten hoogste 50 kilometer per uur, voor zoover niet het tegendeel is bepaald of daarvan niet wordt afge weken. Met betrekking tot spoorwegen evert wel waarop geen vervoer plaats heeft dan men een snelheid van ten hoogste 35 kilometer per uur, geldt indien zulks door den minister van waterstaat op verzoek van bestuurders van den spoorwegdienst op hun spoorweg van toepassing is verklaard, een geheel nieuw vastgesteld reglement, en op die spoorwegen is dus het algemeen reg lement voor het vervoer op de spoor wegen niet toepasselijk. Van het hiervoren bedoelde nieuwe reglement zijn hierna sommige bepa lingen tea- kennis gebracht van de ambtenaren der invoerrechten en ac_ cijnsen, waarvan bekendheid ook voor het reizend publiek van belang is. O. a. komen in dit vereenvoudigd Lo caalspoorwegreglement 1902. zooals de titel luidt de volgende bepalingen voor: De reizigers mogen kleine draagbare voorwerpen, die in de netten of onder de banken van de rijtuigen kunnen worden geplaatst, zonder andere rei zigers hinderlijk te zijn, op eigen ver antwoordelijkheid, kosteloos bij zich houden, voor zoover de wettelijke be palingen bij overgang van 'srijkis grenzen zulks toelaten. Alle reizigers die van buiten 's lands komen, zijn verplicht om aan de sta tions, tevens kantoren der in- en uit gaande rechten, op aanzegging van de beambten van den spoorwegdienst of van de ambtenaren der rijksbelastin gen de rijtuigen te verlaten en zich te begeven naar het lokaal voor het ver richten üer visitatie aangewezen. Bij weigering om aan de aanzegging ge volg te geven, kunnen zij uit de rijtui gen verwijderd worden, en worden zij alsdan niet tot verder vervoer toegela ten, alvorens zij de vereischte visitatie hebben ondergaan, onverminderd het opmaken van proces-verbaal van over treding. zoo daartoe termen zijn, Uit zonderingen wegens lichaamsgebreken of ziekte kunnen worden toegestaan door den eerstaanwezenden ambtenaar der rijksbelastingen. Als bagage wordt in den regel slechts beschouwd al hetgeen de reiziger aan reisbenoodigdheden meeneemt, als koffers, mantel- en reiszakken, hoeden- doozen, kleine kisten en dergelijke grootio kisten, tonnen, meubelen en andere voorwerpen, die niet als reis benoodigdheden kunnen worden be schouwd, behoeven niet als bagage in geschreven te worden. Goederen waarvan het vervoer met spoortreinen verboden is, mogen in geen geval als bagage ten uitvoer wor- aen aangeboden of aangenomen. Goederen waarvan het vervoer slechts onder bijzondere voorwaarden wordt toegelaten, mogen als bagage ook slechts met in inachtneming van die voorwaarden, ten vervoer worden aangeboden of aangenomen. Ned. K. v. K. te Londen. In de October-vergaderingen van het Bestuur der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen werd op verzoek van de afdeeling Zierikzee der Maat schappij itot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland besloten, het be stuurslid, den heer S. G. van Os, en den secretaris der Kamer af te vaardigen tot het bijwonen van een vergadering dier afdeeling te ZierikzSe, die speciaal zal worden belegd' tot het bespreken van de mogelijkheid om verbetering te brengen in den uienhandel op Engeland. Verder kwam ter sprake de mogelijk heid om van de zijde der Kamer mede werking te verleenen tot instandhouding van de Nederlandsche taal in Engeland. Dit geschiedde naar aanleiding van het daaromtrent ontvangen schrijven van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederl. Verbond te Dordrecht. Het bestuur be sloot zich in deze commissoriaal te doen voorlichten. In overeenstemmmg met de reeds vroe ger besproken wenschelijkheid om mede te werken tot verbetering van het Neder landsche schapenras, werd besloten dien aangaande een schrijven te richten aan het Nederlandsch Landbouw Comité te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van het rapport van den Engelschen consul te Petersburg en de daarin voorkomende opmerking om trent bedriegerijen die zouden plaats vinden in den koffiehandel, welke zich voornamelijk concentreert in Hamburg en Amsterdam, werd besloten hierop de aandacht te vestigen van de Nederland sche Vereeniginig voor den Koffiehandel te Amsterdam. Weerbericht Verwachting: Zwakke tot matige Zui delijke tot Zuid-Oostelijke wind, lichfbe- wolkt, geringe toename van de tempe ratuur. ding kunnen geven tot rustverstorin gen. Sommigen vroegen of niet de Regeering aan de burgemeesters eene circulaire zou willen doen toekomen, waarin zij met nadruk er op wijst, dat het inwilligen van verzoeken tot helt houden van optochten bij gele genheid en ter zake van verkiezingen zeer ongewenscht. is. Er waren ook leden die het houden van optochten op den openbaren weg onder alle omstandigheden verboden zouden willen zien, omdat het zich door de straten bewegen van een manifeste erende menigte altijd ge vaar voor rustverstoring schept en in elk geval het openbaar verkeer onnoodig belemmert Andere leden konden bovenstaande bedenkingen niet doen. Van die zijde werd de meening geuit dat goed ge organiseerde optochten, vooral wan neer de vergunning wordt verleend onder voorwaarde dat de leiders voor het ordelijk gedrag der betoogers in staan, juist den besten waarborg op leveren tegen rustverstoring. Onder opmerking dat aan de ont wikkeling van het politieke leven zoo min mogelijk belemmeringen in den weg behooo-en te worden gelegd, ga ven enkelen zelfs hunne voldoening er over te kennen, dat te Amsterdam helt gevraagde verlof door den burge meester niet is geweigerd. Ten aanzien van het denkbeeld om aan de burgemeesters eene aanschrij ving te .richten van bovengemelde strekking, werd opgemerkt en in dien zin spraken ook tegenstanders van verkiezingsoptochten, alsmede leden die zich van goedkeuring of critiek van helt besluit van den bur gemeester van Amsterdam onthielden dat het in deze eene zaak van ge meentepolitie geldt, die krachtens de wet uitsluitend tot de competentie van den burgemeester behoort en waarin de Regeering zich derhalve niet kan mengen. Zij, die het zenden van een circu laire hadden aanbevolen, voerden hiertegen aan, dat waar van politie ke demonstraties, als hierbedoeld, rustverstoring allicht het gevolg zal) zijn, er nu voor- de Regeering alle aanleiding bestaat op dat gevaar de aandacht te vestigen van de autori teit die over het houden van den op tocht heeft te beslissen. Brutale diefstal. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Roermond, naar men aan „De Nederlander" meldt, in de huzarenkazer- ne een brutale diefstal gepleegd.- 's Mor gens ontdekte men, dat in de beide bu reau's van den plaatselijken commandant was ingebroken en bijna f 1000 was ge stolen. Dadelijk werden er orders uitge geven, dat zich niemand uit de kazerne mocht begeven. Maandagavond was het onderzoek nog zonder gevolg gebleven. Hekserij anno 1902! Onder de gemeente Hoogeveen, te Noord, heeft zich een geval van hekserij naar men aldaar gelooft voorgedaan bij een kinid van K. Het werd ziek, men geloofde alleen, dat het behekst was. De „krans" van stroo, welke in het hoofd kussen gebonden werd, strekte daarvoor tot bewijs; deze werd in een pot gedaan, daarop een weinig water en zoo goed mogelijk, sluitend in steen, met leem daarin vastgehecht. De pot met alles wat er in was. werd op het vuur gezet en aan den kook gebracht. De stoom wil zich een uitweg banen en daardoor barst de pot uit elkaar. Geluk kig nu is de booze geest verbannen en het kind hersteld! Misdaad. Dinsdagmorgen is .te Ter Apel de on gehuwde vrouw A. ter W., van het na burige gehucht Ter Wisch, in geheel naalden en bewusteloozen toestand aan den weg gevonden. Donderdag is zij overleden. Eep avonturiertje. Een 14jarige knaap te Apeldoorn, ze kere J. M., is sedert 27 October uit het huis zijns grootvaders spoorloos verdwe nen. Daar de knaap vaak romans las en veel van reizen houdt, vermoedt men, dat hij een tochtje door de provincie maakt. Hij was in he<t bezit van- twee pakken kleeren. Optochten op straat. Blijkens het voorloopig verslag over hoofdstuk V (Binn. Zaken) der Staatsbegrooting werden in de af dee lingen de volgende opmerkingen ge maakt over het vergunnen van op tochten. De burgemeester van Amsterdam heeft bij gelegenheid van de jongste verkiezing voor een lid van de Twee de Kamer in het IXe kiesdistrict al daar aan een der partijen vergunning gegeven tot het houden van een op tocht op straat, ingeval haar candi- daat mocht worden gekozen. Men is in een adres, waarin gewezen werd op het gevaar, dat politieke optoch ten bij verkiezingen opleveren voor de openbare orde, tegen die beschik king opgekomen en heeft den burge meester verzocht voortaan zoodanige vergunning niet te verleenen. Ver scheidene leden verklaarden zich met de strekking van dat adres ten volle te kunnen vereenigen. Ook zij wenscli- ten er de aandacht op te vestigen, dat dergelijke politieke sifcraatbetoo- gingen, wanneer de gemoederen, nog geheel onder den indruk van den ver kiezingsstrijd, min of meer opgewon den zijn en het vreugdebetoon van de winnende partij de overwonnenen tot verzet prikkelt, zeer licht aanlei Voor worst bestemd Op den Vossengatschendijk te Utrecht, ontmoette in den afgeloopen nacht een politieagent twee jonge man nen, die een blijkbaar nogal zwaar be laden handkar voortschoven. Nader, bij gekomen schenen de bestuurders opeens haast te krijgen, dien agent voorbij te rijden hetgeen echter tenge volge had, dat die beambte argwaan kreeg betgeen nog vermeerderde, toen diens reukorgaan bij het naderen van deil wagen allesbehalve aangenaam werd gestreeld. Toen de agent daarop den wagen deed stilstaan, en den in houd der daarop geplaatste tonnen onderzocht, bleek dat deze uit allerlei stukken vleesch bestond, die, zooals een der mannen vertelde, voor zijn va der bestemd waren om er worst van te maken. De agent, wien dit echter minder gewenscht voorkwam, nam al les in beslag, en onderwierp bet aan het oordeel van het abattoir, die alles als bedqrven afkeurde en deed ver nietigen. Tegen de invoerders van het afgekeurde vleesch wierd proces-ver baal opgemaakt. Gratie-verzoek Door d.e Leidische giftmengster Catha- rina van Zwanenburg, indertijd tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, is een request voor gratie aan H. M. de Koningin gericht, waarin zij volhoudt geheel onschuldig te zijn. Vrijzinnige Democraten. Te Rotterdam heeft men opgericht eene vrijzinnig-democratische kiesver- eeniging, die zich zal aansluiten bij den Vrij zinni g-Democrati-schen Bond. Het krankzinnigengesticht te Zutpben. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering der Prov. Staten van Gel derland rapnorteierde de heer Van Lö- ben Seis ovea' het voorstel in zake de brochure-Meister: Toestanden in net krankzinnigengesticht te Zutphen. Dit gaf. zooals uit dit rapport blijkt, in die afd'eelingen aanleiding tot breedvoerige beschouwingen. Na kennisneminp- van de stukken waren nagenoeg alle leden van oor- dee1 dat het gehalte van het verple gend personeel verbetering eischte. Van een bespreking der brochure verwachtte men weinig resultaat, waar toch hoofdzaak was diat de gewenschte verbetering in het personeel te verkrij gen zou ziin. Verschillende leden gaven hun be- bevreemdin te kennen, dat proviso ren -een middelen hadden voorgesteld omi beter personeel te verkrijgen. Provisoren waren, naar een aantal le den meenden ,over alle grieven heen- gegleden. Deze leden zouden de hou ding van provisoren niet hebben be oordeeld, als zii den toestand ruiter lijk hadden erkend: en d.e wenken van het geneeskundig staatstoezicht liadv- deai opgevolgd. Verschillende leden oordeelden dat wat het. geneesk. toezicht voorstelde, niet. afdoende zou blijken indien bet personeel niet «■erecruteerd werd uit een andere klasse der maatschappij die een betere verpleging waarborgde. Op de verbetering van salarissen en opleiding werd gewezen. De aandacht werd gevestigd op de te Veldwijk op gedane ervaringeh, waar slechts per soneel werd aangesteld en gehouden, dat voldoende toewijding toonde. Hier tegen werd opgemerkt, dat toewijding niet was een monopolie van christe lijke verplegers en dat ook te Zutphen opleiding dter verplegers bestond. Slechts weinige leden konden zich vereenigen met het voorstel van Ged.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2