Amsterdamscfee Beur» Amsterdamsch Lyrisch Tooneel. De Koopman van Venetië, flinke Dagmeid Keukenmeid, GEVRAAGD 2de Banketbakkersbediende Staten om het rapport voor kennisge ving aan te nemen. De overige ledleu beschouwden het onderzoek nog niet afgeloopiem. Eenige ledten spraken hun bevreem ding er over uit. dat niet. meer ouct- verplegeirs waren gehoord en dat Ged. Staten het bji het eene, voorafgegane bezoek hadidlen gelaten. Ook werd bevraagd, of het. genees kundig staatstoezicht voldoende aan dacht had' gewijd aan d'e keuze der oppassers. Eenige led'en wenschten Ged. Staten uit te noodigen in de a. s. zomieirzitti.n'"- nadere mededeelingen te doen omtrent de waargenomen verple- gincr in het krankzinnigengesticht te Zutphen. Een wouderpet, Uit Soest meldt men: Lotingsdag. Een angstige dag voor vele ouders; wat zal de avond brengen? Gelukkig degenen die een middel heb ben waardoor ze verzekerd zijn van een goeden uitslag. Zoo ging 't bier met eene De R. Zijn zoon zou zeker een vrij num mer halen. De oudste zoon was vrijge loot, en de 2e had, door de pet, die de oudste op den lotingsdag gedragen had, op te zetten, een vrij nummer gehaald,... voor den derde dus niet gevreesd, de pet was er nog. Toch was 't vader eenigs- ïins angstig te moede en besloot hij der halve mee te gaan (misschien wel om te zien of zoonlief 't bevel zijnier ouders wel nakwam en de bewuste pet wel op hield). 't Kwam evenwel goed uit. Zoon deed zijn plicht en de pet volbracht zijn taak. Vrijgeloot. Nu de pet weer opgebor gen. Over enkele jaren is No. 4, en daar mede de laatste aan de beurt. Wat zal' voor liefhebbers dan zulk een pet een waarde hebben! Dames in de schoolcommissie Voor het toezicht op de nuttige hand werken aan de openbare lagere scholen te 's-Gravenhage, bestaat een comité van •dames, buiten de wet op het lager on derwijs om. Terwijl nu de werkzaamhe den van dit damescomité van groot nut worden geacht voor het handwerkonder- wijs, doet zich het gemis aan een w ette lijken grondslagvoor dat toezicht herhaal delijk gevoelen. Vandaar het voorstel van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs, om te vol gen den weg, door Amsterdam aange wezen, en een drietal dames in de com missie van toezicht op te nemen. De voordracht voor die benoeming werd reeds in Mei bij den raad inge diend, doch nog voor de raad zich met de benoeming kon bezighouden werd hij dermate met adressen tegen het voorstel der commissie van toezicht overstroomd, dat de raad besloot, eerst nog meer voorlichting van B. en W. over deze ne telige kwestie te vragen, aleer de beslis sing zou worden genomen. B. en W. hebben nog een oogenblik gedacht er aan tegemoet te komen, door aan de schoolcommissie voor te stellen, op het voetspoor der Armsterdamsche schoolverordening, ook in de Haagsc'he verordening de bepaling op te nemen, dat „van bezoek van vrouwelijke leden der commissie zijn uitgesloten de bij zondere scholen, die haar wensch daar toe kenbaar maken aan de commissie.' Maar de commissie van toezicht achtte dat voorschrift in strijd met de wet, waarop dit plan om tusschen de voor- en tegenstanders van dames-leden der schoolcommissie door te zeilen, weer schijnt te zijn opgegeven. Yerbieziug Tweede Kamer. In Amsterdam III is door de Arbei derskiesvereeniging candidaat gesteld voor d'e Tweede Kamer Mr. P. J. Troel stra. De heer Henri Polak, die ook als candidaat opgegeven was, meende onder de huidige omstandigheden geen candidatuur te moeten aanvaarden. Magazijn- en winkelbedienden. Uit den beschrijvingsbrief voor het congres van magazijn- en winkelbe dienden in Nederland, te houden te Am sterdam, op Zondag 16 dezer, blijkt 't volgende Het voorloopig congres-bestuur be. staat uit de besturen van den Alg. Ma gazijn- eai Winkelbedienden-Vereeni- ging te Amsterdam. De besturen der genoemde vereeni- gingen hebben ingediend een ontwerp- schema voor statuten van den Nederl. Bond van Magazijn- en Winkelbedien den. Het doel wordt daarin als Volgt omschreven De Bond beoogt de be vordering der stoffelijke en zedelijke belangen van alien, zoowel mannelijke als vrouwelijke personen, welke den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben en op magazijn en winkel werkzaam in, onverschillig in welke functie. Ter bereiking van dat doel geeft de bond 1. Geschriften uit en zoo mogelijk een orgaan. 2. Doet hij voorts alles, wat langs wettelijken weg mogelijk is, ook in samenwerking met andere soortge lijke organisaties en landelijke comi- té's. 3. Richt hij afdeelingen op in die plaatsen, waar geen vereeniging van magazijn- en winkelbedienden is, ter zij deze slechts in naam mocht be staan en na bemoeiingen van het hoofd bestuur niet genegen blijkt strijdbare afdeeling te willen worden. .Verleent hij financieelen en moreelen steun aan afdeelingen ondejr nadere bepaling in het huishoudelijk reglement Het program van actie beoogta. Het verkrijgen van een bij de wet ge regelde vervroegde winkelsluiting, b. Het bekomen van een minimum vacan_ tietijd van 8 achtereenvolgende dagen epr jaar met behoud van salaris, c. Het trachten naar een volkomen vrijen rustdag per week, liefst den Zondag, d. Het verkrijgen van een bij de wet voorgeschreven zitgelegenheid in den winkel voor het personeel, e. De leden behulpzaam te zijn bij het zoeken naar betrekkingen, f. Het verkrijgen van een naar plaatselijke verhoudingen, geldend minimum loontarief. g. De le den moreel en zoo mogelijk finantieel te steunen bij eventueele salarisgeschil len of ter verkrijging van een korteren arbeidsdag. Uitvoerrechten in Turkije. De minister van buiteniamdsche zaken brenigt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Constatxtinopel: lo. het bestaande uitvoerrecht op paar den uit Turkije, gebracht is op 1 pet. der waarde, en 2o. dat de uitvoer uit het. vilayet" Scutari (in Albanië), van aldaar voortge brachte mais, koren, gerst en haver, tij delijk is verboden. De „Holland" in Venezuela. Reuter seint uit New-York: Een telegram uit Port of Spain meldt dat de Nederiamdsche kruiser „Holland" te La Guayra (havenstad van Caracas) is aangekomen. Een plaggen hut. Men schrijft aan Het Volk Onder behoor van het dorp Kollu- merzwaag werd onlangs een hut ge bouwd, die, volgens verzekering van een buurman, den eigenaar nog geen gulden kostte. De wanden zijn geheel van plaggen opgezet, alleen aan den gevel zitten enkele dunne plankjes. In dien gevel zitten twee raampjes elk met vier ruitjes van 2 bij 11/4 dM. Geen dier ruitjes bestaat uit een enkel stuk glas, dat zou te duur komen. Het dak, gemaakt vaar groene boomtakken, is gedekt met los stroo en heideplaggen. Een deur van dunne plankjes ver leent toegang naar binnen. Midden in het vertrek staat een dikke paal om het dak te stutten. Geen vloer, geen zolder, geen bedsteden, geen kasten, vindt ge er. In een boek van bet ver trek vindt ge een bed, dat ejr niet on zindelijk uitziet Overigens ziet men slechts een oude tafel, een paar stoe len en een ouden kinderwagen, waar uit een kindje, nog onbewust van de armoede zijner ouders, u vrijmoedig tegenlacht.. Ter waarsehawing. Ter waarschuwing werd het vol gende aan de Ned. gezonden: Dezer dagen verliet een logé, een meisje van ruim 20 jaar, onze wo ning om over Amsterdam te reizen naar haar woonplaats, die ik hier X. zal noemen. Haar bedoeling was, te Amsterdam eerst nog eenigen tijd bij familie te blijven Hogeeren. Helt juiste uur van haar komst had ze niet opgegeven, zoo^at zij niet werd afgehaald. Tot haar verbazing werd zij op het perron te Amsterdam even wel toch opgewacht; een juffrouw kwam op haar toe, die haar vroeg of ze van X. kwam (zij noemde haar ge boorteplaats) en, toen daarop beves tigend werd geantwoord, zei zij: ,.Dan ben ik gezonden om u af te ha len." En meteen d'eed zij een poging om de tasch over te nemen. Onze logé was zoo verstandig, niet mee te gaan, ondanks al haar- vrien delijkheden, en evenmin liet zij zich verschalken, toen de andere zei: ,,Ik weet zeker, dat u de rechte persoon ztj.t, want zoo en zoo moet u er uit zien." Op de vraag: „Kunt u, die mij moet afhalen, mijn naam noemen," werd een ontwijkend, onverstaanbaar antwoord gegeven. Het eind van da zaak was, dat de „juffrouw", na nog een eiindfje ifce zijn gevolgd, haar po gingen opgaf. Hoe deze aan den naam van de geboorteplaats kwam, is een raadsel; of ze in den trein is geweest, of een zijdelingschen blik in bet kilometer-boekje beeft kunnen werpen, *is onbekend, maar dit is ze ker, dat dit geval een der praktijkeD is van de huizen van slecht allooi. Gulden tijd voor wanbetalers. Mr. E. van Lier schrijft in „Het Paleis van Justitie": „Een gouden tijd ^oor kwade betalers is weder aangebroken. De steeds ver meerderende achterstand van zaken bij het gerechtshof te Amsterdam is weder tot die hoogte gestegen, dat hij, die zich een uitstel van betaling, laat ons zeggen zoo gemiddeld een anderhalf jaar wil be zorgen, niets .anders heeft te doen dan in hooger beroep te komen. En hoe meer de wetenschap hiervan bij heeren wanbeta- Iers toeneemt, hoe meer van dit middel om hij zijn schuldeischer een hem afge dwongen krediet te verkrijgen toeneemt, zoodat de achterstand zelf weder oor zaak wordt van nieuwen en grooteren achterstand. Die nergens krediet kan krij gen en zich nergens bedrijfskapitaal kan verschaffen, kan het op die wijze verkrij gen en dat wel tegen zeer billijke condi ties; 5 pet. in burgerlijke en 6 pot in han delszaken. Mr. van Lier geeft als mid del ter verbetering aan, gelijk reeds el ders geschiedde, om het getal raadshee- ren, dat in hooger beroep kennis neemt van burgerlijke zalven, evenals bij de rechtbanken, te beperken tot drie (thans wordt het getal' van vijf raadsheeren ver- eischt). Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Mitchell, de voorzitter der Amerikaan- sehe mijnwerkersfederatie heef.t der ar bitragecommissie de eischen. overgelegd der arbeiders. Zij verlangen: lo, Een loonsverhooging van 20 proc, 2o. Een achturige arbeidsdag zonder loonaftrek. 3o. Een juister weegmethode. Deze eischen zijn uitvoerig toegelicht. Het proces-verbaal van de arbitra ge, dat Woensdagmiddag is opge maakt voor de staking in Pas-de-Ca- lais komt tot deze conclusie: Overwegende dat d'en arbiters der mijnmaatschappijen en der mijnwer kers opgedragen is zich te houden bij de vervulling hunner mandaat, naai de overeenkomst gesloten in Ar ras; overwegende, dat deze overeenkomst als basïs voor de grootheid! der toe te kennen premies aanneemt de. op het oogenblik van uitbetaling der premies. gemiddelde verkoopprijs der steenko len; overwegende dat de thans betaalde premie van 30 procent evenredig is aam de tegenwoordige prijs van de steenkool; overwegende dat andere beschou wingen misschien de mijn-maatschap-, pijen er toe zouden kunnen brengen zich milder te betoonen in de toepas- sing dier artikelen van de overeenkomst van Arras, maar dat de arbiters met mochten treden in deze quaesties, om dat zulks hun niet was opgedragen, beslissen dat er geen grond bestaat, volgens de artikelen d'er genoemde overeenkomst om de premies thans to verhoogen Deze beslissing is dus uitgevallen in hei, nadeel din~ arbeiders van het Pas- de-Calais-bekken. Die van het No order-bekken nu be roepen zich on dezelfde overeenkomst van Arras, zoodat er zeer veel kans bestaat dat de uitspraak der arbiters ook d'éar in het nadeel der werklieden uitvalt. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie te St. Etienne heeft order ontvangen ,alle vervolgingen ter zake van strafbare feiten, die met dte werk staking m verband' staan, te schorsen. D'e eigenaar van een grooten win kel te Brussel had aan zijn personeel van vele dames gelast ook Zondags te verschijnen. Do dames echter weiger den en bleven Zondags weg. De eige naar ontsloe0* het halsstarrig perso neel en d!e dames hebben zich tot den rechter gewend In deze zaak is thans vonnis gewezen en d'e rechter heeft de dames in bet geluk gesteld en den eigenaar veroordeeld! tot het uitkeeren van het. loon over de maand' October en bovendien tot 310 francs, uit te betalen aan plke winkeljuffrouw als schad'evergoedintr voor het onrechtma tig verbroken contract. De rechtbank was van oordeel dat, indien over Zon- dagsarbeid1 geen nadere bepalingen in het contract zijn gemaakt, de Zondag geacht, moet worden niet als werkdag te gelden. Terecht waren dus de win keljuffrouwen weggebleven, en dit wegbleven was geen geldig motief voor den eigenaar het personeel van zijn winkel te ontslaan. Onderwijs. Acad. examens. Groningen. Geslaagd voor het eer ste gedeelte van het arts-examen de heer H. Poistma. Bevorderd tot arts de heer J. A. A. Menalda van Schou wenburg, geb. te Rotterdam. Utrecht. Doet. Geneesk. de heeren G. A. Hoefer, Th. W. Polet en Vorst, Theorr. Geneesk. 2 de heer J. H. C. Deelken. Cand. Theol. 1. de heer F. G. Hospers, 1. Natuurk. de heer G. H. van Slooten. Rechtzaken. Eeu verstokte zondaar. Abraham Noord'bergh. opgevende te zijn tuinman maakte valscheliik op de volgende geschriften: ..Gelieve voor mij medle te géven een bark, een gras- schaar, twee snoeimessen (get.) Krela- ge v. d. Hoeve, bloemist", en „Gelieve voor mij mede te geven een rozen- schaar en twee snoeimessen (get.) J. P. R. Galesloot." Van deze valsche geschriften maak te bekl. s-ebruik door ze. aan te bieden onderscheidenlijk aan J. C. Brunott en E. J. Gosen met bet gevolg, dat de in die volgbriefjes vermelde voorwerpen aan hem werden afgegeven. Bekl die alles ontkent, is een mees ter in het liegen. Geconfronteerd met dten beer Galesloot. die hem heelemaal niet kent. d'eed hij een omstandig - haal van al dte karweien, die hij in dienst van dezen heer zou hebben verricht. Bij dte politie vertelde hij, dat hij niet kon lezen of schrijven, t&rwi]! gebleken ie d'at hij een zeer goede hand schrijft en voorts dat hij nog nooit met de politie en justitie is in aanra king -eweest .ofschoon hij al twaalf vonnissen.achter den rug heeft. Bekl. ïs "bovendien een brutaal heer, die, toen president Meinesz zijn geduld verliezend hem een „rekel" noemde, de vraag stelde of het gepermitteerd is zoo tegen hem te spreken. Tegen den verstokten zondaar, die de laatste 10 jaren bijna voortdurend in dte fevano-enis heeft doorgebracht, werd) ditmaal ter zake van valschheid van geschriften dioor het O. M. te Am sterdam gerequfreerd 2 jaar en 6 maanden. Oplichterij. Voor de rechtbank te Amsterdam stond. Donderdag terecht de behangers knecht Johannes Verspui, die zich voordoende als kwam hij uit naam van een behangerspatroon daar ter stede, bij wieto. hij vroeger in dienst was"zich deed afgeven door de fir ma's Dols en Koenig. Caesar en Ge- scher in Kemue-r verschillende goede ren. als gordijnen. Deze goederen werden door hem ver kocht ver beneden de waarde aan den houder van een pandjeshuis E, Blom, wonende in de Keizersstraat, die het gestolen goed gretig opslikte, zooals de officier mr Baart de la Faille zei- de, en van wien de verdediger mr. De Jong het betreurde, dat hij onge moeid' naar huis kan gaan terwijl die bekl.. tegen - wien door bet O. M. ge vangenisstraf werd geëischt, naar de cel zou worden teruggebracht. Sport en Wedstrijden Wielernieuws. De bekende renner C. Huiet, die on geveer twee maanden geleden zoo ernstig kwam te vallen, dat hij in het Höpital Beaujon" te Parijs moest opgenomen worden, ondergaat een tweede operatie. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 4 November. J. Beekger, koopman, aldaar. Rechter-commissaris: mr. F. A. Eggers. 's-Gravenhage, 4 November. E. M. Du- waerts, winkelier, aldaar. Rechter-com missaris: mr. C. W. VollgTaff. A. Barnstijn, koopman en winkelier, aldaar. Rechter-coramissaris: jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. - J. W. Schade, pensionhouder, te Scheveningen. Rechter-commissaris: mr. R. H. A. M. Romme. Zwolle, 5 November. E. R. J. van Dam, koopman, te Vroomshoop. Rechter-com missaris: mr. P. C. A. Sicliterman. Geëindigd: S. A. Weyl, te Amsterdam; J. Adriaan- se, koopman, te Middelburg. Op de markt te Hoofddorp waren aan gevoerd: 98 koeien, prijzen 125—/ 175; 38 vaarzen, prijzen 100—/ 125; 12 paar den, prijzen 70—/ 200; 4 hitten, prijzen 60—/ 100. Handel vlug. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soembawa, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 6 Nov. Dungeness. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland—Amerika Lijn vertrok 6 Nov. van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Prins Maurits vertrok 3 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam, dam. Het stoomschip Prins der Nederlanden vertrok 5 Nov. van New-York naar West- Indië. Het stoomschip Prins Willem II arri veerde 1 Nov. van Amsterdam te Para maribo. Vervolg Stadsnieuws. Omgeslagen. In het Kenaupark gisteren een met een paard bespannen beladen steenkolenwagen omgeslagen, doordat het paard voor de electrisehe tram schrok en met den wagen tegen den trottoirband reed. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Men schrijnt ons: Brutaal. Gisterenmiddag om streeks half vier liet een dame, welke! eenige inkoopen in een winkel in de Anegang gedaan had, haar talschje, waarin eenig geld, op de toonbank staan. De dame bemerkte het echter op straat. Zij begaf zich naar den winkel terug, waar juist een net ge kleed dametje uitkwam met het taschje in de band. Gelukkig werd dit door d!e eigena res opgemerkt. Aanstonds sprak zij. het vertrekkende dametje aan en met een hoogroode blos op helt gelaat overhandigde dit nu het taschje aan 'de eigenares, waarna het dametje zich spoedig verwijderde. Doopsgezind! Zangkoor. Den lSden dezer maand zal, naar wij verneimen het „Doopsgezind Zangkoor", dir. den heer J. de Nobel, haar eerste concert in dit seizoen ge ven in de concertzaal van de sociëteit Vereeniging alhier. Als solisten zul len zich doen hooiren mej. de Jong, sopraan van Amsterdam, en mej. Herm. Scholten, alt, van Haarlem. Den 16en April 1903 zal, naar wij vejrnemen dg Chr. Zangvereen. ,,1-Iarpe Davids," dir. de heerA. J. F. Koelen, beschermvrouwe mevrouw C. M. Bore-el van Hogelandenvan Weede, haar 12^-jarig bestaan hei" denken. Zij zal ter gelegenheid daar van een feestconcert geven. Het om vangrijke koorwerk „Lobgesang" van Mendelssohn, heeft zij hiervoor in studie genomen. H. K eerwol f, die 25 jaar werk zaam is geweest bij de firma Ernrik en Binger, ontving van zijn patroon een zilveren horloge, en van de werklieden een klok en een lamp, als blijken van waardeering en sympathie. Uit de Omstreken. Overveen. Jongens en meisjes, die de school heb ben doorloqpen, kunnen zich tot het ge nieten van herhalingsonderwijs aanmel den bij den heer C. J. Th. Leistikow, hoofd der school. Het onderwijs voor jongens zal worden gegeven. Maandag-, Dinsdag- en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur; dat voor meisjes eiken Woensdag namiddag van 1 tot 4 uur. Heemstede. Evenals vorige jaren, stelt het Pa rochiaal Armbestuur ook dit jaar we der twee dagen in de week, en wel op Dinsdag en Donderdag, zijne soep kokerij ten dienste der particuliere liefdadigheid. Bennebroefe. De hier bestaande tooneelvereemgmg, die gedurende eenige winters menige goedgeslaagde uitvoering gaf, is ontbon den. Wellicht zal dit besluit door velen met leedwezen worden vernomen. Gebrek aan werkende leden en financieele steun zijn de hoofdredenen die tot de ontbin ding hebben geleid. Velsen. De groentenkoopman Grapendaal, van IJmuidën naar zijn woning te Beverwijk rijdende, werd gisteravond door een trein bij den nieuwen over weg te Velsen gegrepen. De man werd zwaar verminkt en was onmid dellijk dood. Haarlemmermeer. De tweedaagsche loting voor de natio nale militie te Hoofddorp, heeft een kalm verloop gehad. Nauwelijks kon men mer ken dat de loting, die anders met herrie gepaard ging, plaats had. De politie heeft dan ook ditmaal eene makkelijke taak gehad. Met hef rooien der bieten schiet het te Haarlemmermeer dit jaar slecht op, een gevolg der droogte. De grond is te hard, wat veel moeite en zorg vereischt om de peeën uit den grond te halen. De zomer is voor den arbeider slecht, geweest en thans wordt er weinig ver diend. Sloten. Nu de nachtwacht van gemeentewe ge is afgeschaft, zullen de ingezetenen op eigen kosten des nachts bewaking instellen. Letteren en ïvuusl. De Mastreechter Staar. Zondagavond geeft de bekende Lieder tafel uit Maastricht het reeds aangekon digde Liefdadigheidsconcert met mede werking van het orkest van het Concert gebouw, onder leiding van Willem Men gelberg. Het programma, dat de Staar zal ten gehoore brengen bevat: „Gloria in Excelsis Deo", D. de Lange; „Hymne a Venus", E. Matlhieu; ,,La mer", P. Gil- son; „Pelgrimskoor" uit Tannhauser en ,Les Emigrants irlandais", F. A. Gedaert. Het orkest, onder leiding van Willem Mengelberg, zal voordragen: De „Eroïca Simphonie" van L. v. Beethoven en „Tod und Verklarung" van Richard Strauss. De geheele opbrengst komt aan de ver eeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" ten goede. Gemengd Nieuws. De hongerdood. Gistermorgen is in een sloot nabij Parijs het hjk gevonden van een 74- jarigen man. In zijn zakken was een brief, waarin hij meedeelde, dat hij een einde aan zijn leven had gemaakt, omdat hij sedert drie dagen niet ge geten had. Naar aanleiding van dit incident wordt opgemerkt, dat het reservefonds van de Openbare Armenzorg te Parijs op het oogenblik zoo rijk is, dat het 't gemeentebestuur geld beeft kunnen leenen voor het onderhoud en répara- ties aan ziekenhuizen. Dynamietaanslag Te Chicago is een dynamietaanslag gepleegd op het huisje van zekeren Cordeck. Het geheele huis vloog in de lucht. Cordeck en éen van zijn doch ters werden gevaarlijk gewond. Zijn vrouw en zes kinderen bekwamen lich tere kwetsuren. Van deze daad wordt verdacht Char les Smith, die vroeger bij Cordeck in gewoond heeft. Hij is gearresteerd. Noodlottige instorting. Te Kulais, in Kaukasië, is bij het verrichten van repairatiën d'e muur van een kazerne ingestort. Drie per sonen werden gedood, twee ernstig ge wond. Een socialistisch journalist, Scott Gibson, is tot burgemeester van Glasgow gekozen en heeft den vroer geren, Lord Provast, verdrongen. Scotlt Gibson had het tegenwoordige bestuur beschuldigd het geld der stad te verkwisten door kostbare maaltij den, waarbij reeds des morgens champagne werd geschonken en dure sigaren werden gerookt. Verder werd veel te veel geld bij openbare werken verspild. Het gevolg is geweest, dat de arbeiders hun Stemmen aan Gib son hebben gegeven. Tegelijk wer den 2 sociaal-democraten in d.en ge meenteraad gekozen. Brutale aanranding. Te Warschau is 's avonds laat de voorzitter van de liefdadigheidsveree- niging, pirins Radziwill, op straat aan gesproken door een jongen man, die reisgeld verlangde. Toen de prins wei gerde, sloeg de aanvrager hem met een knuppel en kwetste hem ernstig, waajrop de onverlaat in een rijtuig wegreed. Brand. Te Stockport heeft Woensdagavond een zware brand gewoed' in een ka toenspinnerij, vermoedelijk tengevol ge van een gebrek in d'e electrisehe geleiding. Toen de brand uitbrak, waren in de fabriek 500 menschen aan den arbeid. Velen van dezen konden slechts met de uiterste moeilte gered worden, een hunner bezweek aan zijn wonden, een dertigtal anderen moes ten in het gasthuis ter verpleging worden opgenomen. De fabriek is geheel afgebrand; de schade wordt op hondiea-dduizend pond sterling ge schat. Gister. Heden Dd. 6 ïiOV. 74.7N0Y 21/spCt. Ned. Werk. Sobnlö SD/s 8U/2 b/ï pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela29 Oei't. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum.460 460 Aand. Moeara Enimlil Aand. Perlak Petroleum139 Aand. Schibaieff Aand. Soenialata Aand. Am. Car Foundry Cy..3Gi/2 36 Aand. United Steel Comp39"/g 39s/., Aand. Atchison Topeka877/jo 87U/,6 Aand. Union Pacific1035/a 103U/1C 4 pOt. Conv. Union Pacific bds 1067/8 106nA Aand. Missouri Kansas tfc Texas 28'/« 2811/], Aand. New-York Ontario32'/., 32 Gew. aand. Kansas City South. 34i/2 34S/S Pref. aand. id. id5&Ir 551/., Gew. aand. 8outhecn Railway. 36»/10 363/g Aand. Wasbash33 333/s Aand. Denver Rio Grande.43i/o 43 Gew. aand. Erie38 3~s/i Burgerlijke Stand Bevallen: 7 Nov. J. G. M. Bijster—Lam- booij z. 6. R. Taekema—Kingsma d. 5. E. van Leeuwen—Kassing z. 6. P. D. Cor net—Nachtegeller d. 7. A. M. van Zijl- Hagen d. Overleden: 6 Nov. C. G. Ottele— Schrempft 87 j., Gasthuisvest. 5. C. P. v. Nieuwmegcn 9 m. z., K. Heerenstraat. 6. M. v. Eek—Weehuizen 40 j., Z. B. Spaarne. Telegrammen. LORD MILNER EN DE TOESTAND IN AFRIKA. LONDEN, 5 Nov. (R.O.) De „Stan dard" meldt uiit Johannesburg, dat lord Milner daar Woensdag terugge keerd is van zijn derde inspectiea-eis door Transvaal. Hij sprak zijn vol doening uit o.ver de resultaten van zijn zending. Hij vertrok van Mid delburg met den trein naar Machado- dorp, en reed vandaar dwaas door het veld naar Carolina, Ermalo, Be thel en Sltanderton. In een onderhoud deelde hij mede, dat hij de vooruitzichten schitterend acht, zoowel wat den landbouw als de mijnindustrie betreft. Tienduizend situks vee zijn van Madagascar inge voerd, zij schijnen tegen de heer- schende ziekten bestand te zijn. Wat het onderwijs betreft, zeide lord Milner tot de Boeren, dat de Regeering het plan had farm-scholen (scholen op helt platteland of land bouwscholen?, op te richten, waaraan later een internaat zal worden, ver bonden. Hij had' ontwaard, dat er sterke verbittering heerscht tusschen del N ai t ion al Scouts (de „handisuppers" zeggen de Boeren) en de burgers die tot het laatste toe onder de wapenen bleven; doch geen der beide partijen toont een vijandige stemming tegen- nver de Engelschen. A<lv«*rrentJën. Den 22en November hopen ïl |j onze geliefde Ouders K 3 HERMAN WILLEMSEN 1 en 2 MARGARETHA HILLE- 1> GONDA VAN BEIJEREN, jsg hunne -12l/a jarige Echtver- ij* SI eeniging te herdenken. 3 Hunne liefh. Kinderen, fi V Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij de geboorte van onzen Zoon betuigen wij onzen hartelijken dank. P. BAGGERMAN J. C. BAGGERMAN—SERNÓ. Sii&&BLEtë2SCHE Schouwburg-Maatschappij. Telefoon 579. Zaterdag' 8 Nov. 1902 TOONEELAKDEELING onder leiding van LOUIS BOUWMEESTER. van SHAKESPEARE. Aanvang 7l/j nar. Balcon f 2.Stalles 1.75, le Loge 1.50, Parterre f 1.25, 2e Loge 1.Gaanderij f 0.40. Haarlem. De voorwaarden voor de levering der benoodigde gereedschappen zijn dagelijks vau 942 en van 25 uur ten kantore der ge meentelichtfabrieken verkrijgbaar uitsluitend voor Haarlemsche le veranciers. De biljetten moeten franco wor den ingezonden aan Burgemees ter en Wethouders van Haarlem, vóór of op Woensdag 12 Novem ber a. s. De Directeur J. BLOM Sz. Haarlem, 6 Nov. 1902. Terstond gevraagd een adres Café Ged. Oudegracht 156. Gevraagd voor terstond een loon f 120. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Zich te vervoegen Frans Hals plein 7. om onmiddelijk in dienst te tre den te Haarlem, een man voor het bezorgen en in depót houden van een comsumptie artikel. Fr. br. onder lett. B. H. Alg. Adv. Bur. A. DE LA MAR Azn te Amsterdam. Wordt terstond gevraagd een zoo mogelijk op de hoogte met de confiserie. Salaris naar bekwaam heid. Br. onder Lett. W. K. aan het Bur. v. d. Blad.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3