ALLERLEI. Voor alle tijden. Prijsraadsel. de schipbreukelingen hadden te door staan alvorens den dood te vinden. In brand geraken, in de lucht vlie gen tengevolge van het ontploffen gevaarlijke lading, aanvaringen met ijsbergen, lek springen en zinken ten gevolge van storm en slecht weer, zijn eenige der meest voor de hand liggende oorzaken. Een enkele maal gebeurt het, dat door het aanspoelen van wrak stukken of lading langen tijd na het verdwijnen van het schip het een en auder omtrent de ramp valt vast te stellen, doch meestal blijft het onheil, waardoor het schip werd getroffen, een diep geheim, wordt er nooit meer iets van gehoord. Meermalen vergaat ook een schip, waarvan een deel der bemanning door een ander schip wordt opgenomen of in de scheepsbooten het land bereikt en dan kunnen de oorzaken van het onheil meesttijds worden vastgesteld, doch ook daarbij gebeuren soms raad selachtige dingen, die niet uit zijn te maken. Een bewijs hiervan levert het oifi- cieel verslag betreffende hat vergaan van het Engelsche stoomschip „Clough- niore". dat den 5c-n September 11. door den Eoard of Trade werd gepubliceerd. Het onderzoek had te Dublin nlaats en duurde negen dagen. De bijzonder heden volgen hier DeCloughmore," een klein Fngelsch stoomschip van 600 bruto tons, vertrok 12 Juli met een lading graan in bulk van Liverpool naar Galway. De be manning bestond uit 10 personen en de zuster van den kapitein maakte als passagier de reis mee. Den volgenden morgen moest het stoomschip wegens een defect aan den stoomketel en een der stoombuizen te Lough Swilly binnenloopen. De ge zagvoerder had bemerkt, dat het schip vijf tot tien graden slagzijde over bak boord had, doch hij schreef dit toe aan meerder kolengebruik uit de stuur- boords- dan uit de bakboordsbunkers en stelde daarnaar geen nader onder zoek in, ofschoon hij wist, dat de la ding graan in bulk was geladen en geen maatregelen waren genomen, om. het overgaan daarvan te voorkomen. De noodige reparatiën werden in 14 uren uitgevoerd, en niettegenstaande de barometer daalde, en slecht weer deed verwachten, zette het schip des avonds half negen de reis voort. Het slechte weer bleef niet lang uit. De wind wakkerde aan tot storm, de zee werd ruw, het schip kreeg veel wa ter over, de slagzijde nam toe en te halfvier, toen men zich ongeveer 16 mijlen ten W.N.W. van het eiland Tory bevond, werd het door een stortzee bij na plat op zijde geworpen. Dadelijk daarop meldde de tweede machinist dat de deuren van het machine- en stookruim ingedrukt waren en het wa ter naar binnen stroomde. Daar het schip zich niet meer op richtte gaf de kapitein bevel de bak- boordsreddingsboot uit te zetten, waar aan werd voldaan, nadat, de zuster van den kapitein daarin had plaats geno men. Murphy, de tweede stuurman, kreeg nu bevel in de boot te springen, en toen dit gebeurd was, werd de boot om te voorkomen, dat ze tegen de zij de van 't schip te pletter zou slaan, aan het achterschip van de „Clough more vastgemaakt Met vereende krachten werd nu de stuurboordsred dingboot naar bakboordzijde overge bracht, en te water gelaten. Een matroos sprong in zee en zwom naar de bakboordsboot, de andere opvaren den, met uitzondering van den kapi tein, begaven zich in de stuurboords boot. Nadat deze door den kapitein van het schip was afgestooten sprong hij in zee en werd door hulpvaardige banden eveneens in de stuurboords- bi-ot getrokken. Hij bleef daar ech ter niet lang, want toen zij in de na bijheid van de bakboordsbootkwamen, sprong de kaptein met den uitroep „waar mijn zuster is, wil ik ook zijn" in zee, zwom daarheen en zat weldra naast zijn zuster. Beide booten kwamen behouden vrij van het stoomschip, dat vijf minuten, later in de diepte verdween. In de boot van den kapitein werden eenige roeiriemen overeind gezet als mast een jas eraan vastgemaakt als zeil en vóór den wind zette men koers naar land, gevolgd door de met ze ven. personen bezette andere boot, die alleen door middel van de roeiriemen werd voortbewogen. Na een tiental bange uren landde de boot van den kapitein aan de kust van Bloody Foreland. Een uur te voren was men een stoomschip gepas- seerd, d, „Burtonport" genaamd, doch daar aan boord had men de gegeven noodseinen niet bemerkt, en anderhalf uur voor de landing had men de ande. re boot uit het oog verloren. De vier schipbreukelingen ontmoet ten aan land eenige boeren, wien zij vertelden dat er nog een boot met ze ven personen op zee was. De boeren wezen hun di©n weg naar het plaatsje Falcarragh, en bij aankomst aldaar werd de schipbreuk aan een kustwach ter medegedeeld en den reeder telegra fisch kennis gegeven van het gebeurde. Zonder zich verder om het lot zijner overige bemanning te bekommeren, reisde de kapitein, vergezeld door zijn Agar in ,,Le Passant" van Coppée groot succes. Tot zoover Sarah's mededeelingen Haar ster ging evenwel eerst voorgoed on naden terugkeer van Virtor Hugo uit zijne ballingschap Toen men .,Ruy Bias" van den gevierd en dichter weer on het repertoire van de Comédie frangaise" plaatste, miste men eene temperament-volle tooneelspeelster. Men beval Sarah bij Vi(Ctor.Hugo aan e nonder d" talrijke sollicitanten werd zij de uitverkörne. Zoo kwam zij op nieuw in relatie met de „Comédie". De critiek, met Sarcey aan het hoofd begroette haai- enthousiastisch. en thans was haar roem voorgoed ge grondvest. Straattooneelen in Weenen. In een groote stad zijn altijd zeer veel menschen van beiderlei kunne, die voor verschillende belangrijke levensomstandigheden zijn aangewe zen op de krant, wien het echter veel al aan geld voor een abonnement of gelegenheid tot doorlezen ervan ont breekt. Tot hen behoort het leger der betrekkingzoekenden, wier zakken in den regel ledig zijn. In de adverten tiekolommen der dagbladen worden in groot aantal betrekkingen aange boden, doch in de groote steden leeft een aantal werkloozen, die niet in j staat zijn, zich een exemplaar te koo- duld verwachte ochtendbladen pen. Hun wordt, te Weenen bijvoor beeld, een groote dienst bewezen door aanplakking van de advertentie-pagi na's voor de dagbladhureaux. Zooals voor de meeste dingen geldt ook bij het zoeken van een betrekking meestal: ,,Wie het eerst komt, het eerst maalt". Daarom snellen reeds in de vroege morgenuren he-ele troe pen betrekkingzoekenden naar de „krantenstraat" te Weenen^ de Schu- lerstrasse, waar de zoo juist van dé de gevels der huizen zoodanig wor den geplakt, dat alles goed te lezen is. Het is nu de handigheid, concur renten naar dezelfde betrekking voor te zijn en in vliegende haast snellen allen, die een hun passende adver tentie ontdekt hebben, naar de dik wijls verafgelegen plaats waar zij 't werk dat voor hen gelijk staat met brood, hopen te vinden. Meestal ech ter wordt de weg vergeefs gemaakt: een vroeger gekomene heefit dikwijls pers gekomen, door velen met onge-1 de betrekking al weggekaapt. drie lotgenooten naar Londonderry, en vakgenooten afgegeven. Het houdt zioh Pe,ra betoont, ontving on hem O a |ook nlet raet »0ll,lpk °f HM bezig, bet volgende vertelde maar geeft korte „marktberichten" kwam daar behouden aan. Maar nu de andere boot'? Anderhalf xiur voor d'e eerste boot land bereikte was zij nog gezien, en de inzittenden roeiden uit allo macht, in de richting van het land. Toch kwam zij daar niet aan, doch dreef op 16 Juni, des middags, dus nog geen twee volle dagen later, bij het. eiland Illancrone op strand, zonder levende menschen echter, slechts het lijk van den eersten stuurman van de „Clough more" lag uitgestrekt op den bodem der boot. Wat was er gebeurd Waar waren do andere zes personen en op welke wijze had de eerste stuurman den dood gevonden Dat hij in die kleine twee dagen van koude, honger en dorst be zweken zou zijn, wat moeielijk aan te nemen, en ook met de boot was niets bijzonders gebeurd, want zij verkeer de in volkomen ongeschonden staat, toen zij aandreef. En dan het verdwij nen der andere menschen Men giste en onderzocht, doch het raadsel bleef onopgelost. De zee be waarde haar geheim en er was geen levend wezen om eenige opheldering te geven. Hét hof van onderzoek verklaarde dan ook, omtrent dit punt volkomen in het duister te tasten, en er zelfs geen voorstelling van te kunnen geven, die eenigszins waarschijnlijk leek. Beslist afkeurenswaardig noemde 't Hof de handelswijze van mr. Robert M'Clenaghan, den kapitein van de „Cloughmore". Ten eerste was hij van Liverpool in zee gestoken, zonder dat de noodige voorzorgen genomen waren voor het overgaan der lading graan. Ten tweede had hij tijdens de re paratie van den ketel in Lough Swilly niet onderzocht waardoor de slagzijde, die zijn ischip had, veroorzaakt werd, en had hij de reis voortgezet, niette genstaande slecht weer ophanden was. Bovendien bleek bij het uitzetten der booten, dat zij mast noch zeilen had den. Ten derde was hij, in plaats van, zooals zijn plicht hem gebood op de landingsplaats achter te blijven om zqo mogelijk bulp te verleenen aan de overige opvarenden, heel gewoon naar Londonderry vortrokken, zonder zich in 't minst iets aan te trekken van het lot der anderen. Deze feiten oordeelde het Hof zeer ernstig en een gezagvoerder onwaar dig. Als straf ontnam het hem zijn gezagvoerders-certificaat voor den tijd van zes maanden, en beval dat hem gedurende dien tijd een certificaat als lste stuurman zou worden uitgereikt. mededeelingen uit den kring der „be- roepsgenooten". De prijs van elk num mer bedraagt 20, centimes, dus is betrek kelijk hoog. Zijn hoofdverdiensten trekt de uitgever van zijn advertentis, die ook voor niet-beroepsgenooten zeer interes sant zijn. Daar vindt men bijvoorbeeld ces van den volgenden inhoud: „Gezocht wordt een blinde, die wat op de fluit kan spelen" of „Gezocht een lamme voor een goed bezochte badplaats; de voorkeur genieten personen, die den rechterarm missen Goede referenties en kleine borg vereischten." Dergelijke annonces bevat elk nummer van dit bedelaarsorgaan bij dozijnen, hierbij wordt echter steeds naar agenten verwezen, die de plaatsen aanwijzen. In Parijs heeft men meer dan twintig van zulke plaatsbemiddelingsbureau, die geheel Frankrijk en vóór alles de bad plaatsen van allerlei soort bedelaars voorzien en wier publicatie-orgaan dit vakblad is. Ten slotte bevat, dit blad ook nog de aankondigingen van «alle huwelijks-, doop- en begrafenisplechtigheden, voorts verjaardagen van rijke menschen, die den abonnées misschien gelegenheid tot een kleine verdienste kunnen geven. Een vakblad voor bedelaars. Niet gemakkelijk. In een militaire gevangenis was een nieuwe geestelijke benoemd. Het was een man, die groot gewicht hechtte aan zijn ambt. Bij zijn eerste bezoek aan de gevange nis sprak hij op plechtigen toon tot den bewoner van een cel, die hij binnentrad: Weet gij wie ik ben? Neen. En 't kan mij ook geen zier schelen, was het onverschillige ant woord. Ik ben de nieuwe dominé. O zoo. Ik heb al van u gehoord En wat hebt ge van mij gehoord? vroeg de geestelijke, wiens nieuwsgie righeid zijn waardigheid de baas was, Ik heb gehoord, dat gij de laatste kerken, waar gij geweest, zijt, ledig hebt gepreekt. Maar ik mag gehangen wor gen worden, als gij dat ook hier zult kunnen klaar spelen. Hoe begon Sarah Bernhardt baar loopbaan? Over den aanvang van Sarah's loop baan als kunstenares zijn langen tijd zeer tegenstrijdige berichten in om loop geweest. Volgens den een werd zij te Amsterdam geboren, volgens den ander te Belle-lsle, volgens sommigen heeft zij in de Jodenbuurt, volgens an deren in een klooster haar opvoeding ontvangen. Ook wordt verteld, dat zij danseres was, vóór zij tragédienne werd.. enz. Toen indertijd de koning der Parij- sche reporters, Jules Huret, d'e op dracht kreeg, om een biografie van „La Sarah" te schrijven, wist hij niet beter te doen dan zich tot de kunste- J nares zelve te wenden, die hem met Zulk een blad verschijnt in beperkte I de voorkomende vriendelijkheid, wel- oplaag te Parijs en wordt alleen aan de Ike zij altijd tegenover de mannen der ..Ik ben te Parijs, rue Saint-Honoré, geboren. Mijne moeder was een Hol- landsche Jodin. Zij was een kleine, blonde ronde figuur en had een ge zichtje als een madonna. Zij sprak heel slecht Fransch. met een sterk Vlaamsch accent. Zij had niet min der dan 14 kinderen. Ik was het elfde. Op mijn twaalfde jaar werd ik op den wensch mijns vaders gedoopt en in het Augustijner nonnenklooster te Grandchamp opgenomen. Hier werd ik een vrome christin, en ging vaak met het denkbeeld om non te worden, i Toen ik het klooster had verlaten,! deed eerst een leerlooier, daarop een apotheker, aanzoek om mijn hand, maar mijn moeder wilde hooger op met mij. Op raad van haar protec tor. den hertog de Moray, zou ik too neelspeelster worden. Ofschoon ik totnogtoe niet de minste roeping voor het tooneel had gevoeld, viel mijn proefaflegging in het Concervatorium goed uit. Alleen waren d'e heeren de commissie 't er niet over eens, of ik voor treurspel of blijspel aanleg had. Sommigen meenden voor beiden. De laatste, Provost kreeg in zeker opzicht zijn zin: ik kwam in zijn klasse. In het Conservatorium maakte ik weinig opgang, en kreeg o.a, nooit een eersten prijs. Toch besloot de ..Comédie Frangaise" mij te engagee. ren, tegen een honorarium van 1800 francs. Mijn eerste rol was „Iphigé- nie." Mijne tooneelloopbaan intusschen, die zich op deze wijze nogal gunstig liet aanzien, zou zeer onverwachts op een voor mij onaangename wijze wor den afgebroken. Eenige maanden na mijn debuut had mijn zuster Regina Automatisch brandalarm. He|t nieuwe brandalarmtoestel, waarvan we hier een afbeelding ge ven, is ingeschakeld in een electri- schen stroomloop, waarin tevens een schelinrichting is opgenomen, die het eigenlijke alarm moet maken. In nor malen toestand is die stroomloop ver broken tusschen de metalen tong bo ven aan het (toestel en de koolpunt, die op een kolom is gemonteerd, wel ke op een spiraal staat. Zoodra deze spiraal door den brand een zekere temperatuur heeft verkregen, zet zij uit, duwt de kolom op, de koolpunt maakt contact met de metalen tong en de stroomloop wordt gesloten, waarop onmiddellijk de schel geraas gaat maken. Van alle tijden. Niet alleen kennis is noodig tot geluk, maar bovenal energie en wilskracht. Bij de opvoeding wordt vaak de ontwikke ling van deze over 't hoofd gezien en al leen op de vermeerdering van kennis gelet. Er klinkt in onzen tijd weer een stem di,e opkomt voor de zwakken en beroof den; een stem, die het onnatuurlijk durft noemen, akelig onnatuurlijk, dat een lid lijden kan, zonder dat andere leden pijn gevoelen. Weer biedt Natuur, nu herfst, en zomer gaan verscheiden, Ons 't schitt'rend. kleurenspel van bruin en geel of rood; En met een traan in 't oog bewonderen wij weemoedig Dat treffend schoon tafreel: de voorboö I van den dood! Kleine onrechtvaardigheden zijn als speldeprikken: men vermoedt niet de scherpte der pijn, die zij veroorzaken. Niemand triumpheere, die nog in den stijgbeugel staat; menigeen is daar blij. ven staan. De aanleg van de menschen der toe- komst om het Schoon© te volvoeren, niet kleiner maar "grooter dan tegen woordig zijn, want de menschheid gaat vooruit, en schoonheid, ja, schoonheid is de heerlijke werkelijkheid, waar het leven op doelt. Laat ons niet vergeten, dat een daad vaai deugd altijd een daad van geluk i Gelukkige kinderen, die in een atmos- feer van liefde en reinheid opgroeien. Een kijkje naar den sterren hemel Een blik op de ontelbare sterren, die aan het uitspansel flikkeren, brengt ons telkens weer onder den indruk van de ontzettende ruimte, waarin die reusach tige hemellichamen zich onafgebroken en met duizlingwekkende snelheid voort- wentelen. Van de geweldige afstanden dezer hemellichamen kunnen wij ons eenigszins een denkbeeld vormen door na te gaan, welken tijd hun lichtschijn sel noodig heeft, om ons te bereiken. Proeven hebben aangetoond, dat het licht een afstand van meer dan 300.000 KM. per seconde aflegt. Deze snelheid is veel grooter dan die der gedachte. Want een gevoelsindruk op de huid heeft nog gemiddeld 1/5 seconde noodig, om in de hersenen tot bewustheid te ko men. Daar nu gebleken is, dat het licht der zon binnen 8 min. en 13 seconden, dus binnen 493 seconden de aarde be reikt, kunnen wij uitrekenen, dat de af stand der zon ongeveer 149 millioen K. M. bedraagt. Nu is het gemakkelijker dergelijke ge tallen te noemen dan zich een denkbeeld van hun grootte te maken. Wij willen daarom enkele vergelijkingen aanvoe ren. Een trein legt per uur ongeveer 50 KM. af,KM. af, een behoorlijke snelheid Zoo zulk een trein nu eens op reis kon gaan van hier naar de zon en onafgebro ken met dezelfde snelheid bleef voort- stoomen, dan zou hij, blijkens een een voudige berekening, ruim 340 jaar on derweg moeten blijven. Stelt men den duur van een menschelijk geslacht op 30 jaren, dan waren er met dat reisje 11 geslachten gemoeid. Een paartje, dat, de reis samen aanvaardde, zou, indien elke familie gemiddeld 3 kinderen had, bij aankomst op de zon een nageslacht van 265.719 zielen tellen. Een kanonskogel, die denzelfden tocht ondernam,, zou nog 8 jaar onderweg moeten Wijven. En als men denzelfden afstand kon afleggen hst ongeluk, eene der voornaamste so-1 met de snelheid, waarmede de maan „.ïi m Om dp afl.rdp draalt 7011 mn„ ciétaires. mile Natalie, op den sleep te trappen. Woedend geworden, gaf deze haar een stoot, waardoor Regina kwam te vallen en met het hoofd te gen de coulisses aankwam, zoodat ze een bloedende wonde kreeg. Zondejr mij te bedenken, gaf ik de dame een klinkende oorvijgNatuurlijk werd ik na dat schandaal onmiddellijk weg gezonden. Die fatale oorvijg versperde mij lan gen tijd den toegang tot de andere schouwburgen. Ik bleief onder een aangenomen naam bij mijn moeder wonen en hielp haar zoo goed mogelijk in ons onderhoud voorzien. Eindelijk wist ik weer een engagement te krij gen ik trad in de fëerie „La Biche du Bois", in het theater „Port Saint Martin" op. Ik moest zingen en dan sen In het „Gymnase" zong ik later ook coupletten. Op zekeren dag ontmoette ik Ca- mille Doucet op straal ..Geef je nog altijd je collega's oorvijgen?" vroe* hij lachend. ..On het oogenblik heb ik er geen gelegenheid! toe", antwoordde ik. Hij gaf mij eene aanbeveling mee voor het ..Odéon" en hier behaalde ik naast om de aarde draait, zou men de reis in 4 jaar kunnen volbrengen. De zon nu. het middelpunt van ons zonnestelsel vormt met planeeten en wachters te bamen een zeer klein ge deelte van het heelal. De onderlinge af standen tusschen deze hemelbollen zijn voetstappen in vergelijking met de af standen der vaste sterren. De meest nabijzijnde vaste ster toch is 275.000 maal zoover van ons verwij derd als de zon. Haar licht heeft niet minder dan vier en een half jaar noodig, om ons te bereiken, zoodat, wanneer dit licht eens plotseling werd gebluscht, wij he ttoch nog 4 1/3 jaar lang zouden blij ven zien. Millioenen sterren komen alleen door kijkers binnen het gezicht. Vele zijn van genoemde ster veel verder verwijderd dan deze van ons. Van haar kunnen wij slechts een lichtbeed van duizenden ja ren geeden zien. En wanneer men zich nu denkt aan de uiterste grelns van het uitspansel voor zooverre dit door mid-j del der grootste kijkers is waar te ne-l men, dan nogbevindt men zich eerst aa nhet begin van de oneindige ruimte, waari nonze aarde, ons geheel zonnestelsel als nietige stofjes ronddo len. Bonte steentjes. Uitgesteld werk wordt haastwerk. Slechts kinderen maken de vrouw waarlijk rijk. 4500 spieren heeft men in het li- chaam van de mot geteld. Moedeloosheid is als een spons, die I grooter wordt door tranen. Hij wil vooruitkomen, blijve feteeds nagehouden als een lofuiting nimmer als een verwijt van misbruik van macht. Draai nooit om de waarheid heen. „Recht door zee" zij uw leuze, zelfs al haalt het u soms een berisping op den hals. Er zijn zoo weinigen die juichen! kunnen, dat zij zich geheel gegeven! hebban met hart en ziel en gelukkigj worden. Hat grootste tooneel ter wereld dat der groote Opera te Parij s. Het is 30 meter breed, 60 meter diep en 5 meter hoog. De grootste bouwsteen, die ooit ge bruikt is, bevindt zich niet in Egypte, maar in Baalbek in 'Sirië. Hij is 18 meter lang en 6 meter breed en dik. De grootste Geyser ter aarde ligt bij Rotomalsana op Nieuw-Zeeland. Hij beslaat bijna eene halve hectare en zijn heete waterstraal stijgt bijna 90 meter hoog. Sicilië levert verreweg het gTOotsta deel van den zwavelvoorraad, dia jaarlijks in den handel komt en wal 242.000 tonnen; de prijs per ton is 101105 lire (1 lire is gelijk aan 1 franc, dat is i guldien); 18000 peTso- nen houden zich er op dit eiland me de bezig. Spanje heeft de geringste interna-1 tionale bevolking, hierop volgt in dit opzicht Noorwegen. De aardigste inzending op onze vraag in het vorig nummer was da Mijn eerste is een groote stad Met 2e naamvals s verstaat gij dat? 't Geheel wel weest u niet (te bang 't Is makkelijk hoor, en niet te lang. 't Laatste vindt ge aan booraen veel Nu valt het af en wordt hét geel. 't Voorlaatste, wel besteed dien go< Dan is des avonds 't rusten zoet. Twee woorden zijn 't valt dat niettmefl En lettergrepen twee plus twee. Nu heb 'k geloof 'k genoeg gezeid Maar wacht, nog ééne kleinigheid. Weet ge gaarne nieuwtjes, neem dan mijn geheel, J 't Is heusch aan te raden en 'tkostt niet veel Is 't niet duidelijk en niet naar uw zin? 'k Wed gij vindt" het dadelijk, kijkt er maar eens Het is ingezonden door den heer W. VAN KETWICH. Onder de oplossen) wordt nu verloot een ZAKMES.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8