Daar is een groot perk vol. de moeite waard om even te gaan kijken. Kamer van Koophandel. De verkiezing voor de Kamer van Koophandel op aanstaanden Vrijdag, die aanvankelijk een eenigszins inge wikkeld geval scheen te zullen worden, wordt langzamerhand tot eenvoudige af metingen teruggebracht. De kiesvereeniging Haarlem, de Ka tholieke Kiesvereeniging en Burgerplicht stelden eenparig de heeren Mr. Joh. Enschedé, J. J. F. Beijn.es, aftredend doch herkiesbaar en de heeren G. van dei- Most van Spijk, P. G. Heems en Ernst H. Krelage in de plaats van de af tredende heeren Kerbert, Sabelis en Kei-sten, die geen herbenoeming wen- schen. Weliswaar stelde een ongenoemd Co mité de candidatuur van de heeren H. J. Geijl, J. Merens en G. C. C. Reeser Jr., maar van deze candidature» blijft er op den keper beschouwd slechts één over. De heer Geijl kan die bezwaarlijk aan nemen, vooreerst omdat hij lid is van de kiesvereeniging Haarlem en als zoo danig de door haar gestelde candidatu- ren niet mag tegenwerken: bovendien nog omdat hij als lid van het Bestuur der Haarl. Handelsvereeniging, er niet aan denken zal de candidatuur te be lemmeren van de heeren Van Spijk en Heems, die ook leden zijn van dat be stuur. Wat den heer Merens betreft, bij infor matie is ons gebleken, dat deze de aldus gestelde candidatuur niet voor ernst op neemt. Blijft dus alleen de heer Reeser. Tnitusschen is de mogelijkheid van nieuwe candidaten nog niet uitgeslo ten. Dit is een ouderwetsche verkiezing. Ieder kan stemmen wien hij wil, zonder voorafgaande candidaatstelling. Endaar er maar 400 kiezers zijn en de opkomst altijd heel slapjes is, kan een klein troepje kiezers veel invloed uitoefenen. De Koopman van Venetië. Voor eene goed bezette zaal werd Zaterdagavond hier ter stede voor 't voetlicht gebracht het bekendis dra ma van William Shakespeare: ,,De Koopman van Venetië'' dat in die le den van het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel over het algemeen zeer goe de vertolkers vond. De verschillende tooneelen werden goed en vlot gespeeld, de merkwaar digste vonden zelfs eene uitstekende vertolking en maakten veel indruk. Van de vele goede krachten, waar uit heit gezelschap bestaat, spande Bouwmeester als Shylock weder_de kroon. Hij, Neerland'® grootste too- neelspeler, heeft Zaterdag weder met zijne talenten gewoekerd. Bouwmees ter bezit de kunst de aanwezigen on afgebroken It© boeien. Als liij op het Itooneel is, dan richten zich aller blikken daarheen; geen enkel woord, geen kleine beweging van den acteur wil men missen. Het publiek hangt als 't ware aan zijn lippen, volgt iedere beweging met gespannen aan dacht, bewondert zijn hoogst natuur lijk spel, om ten sloitte zelfs bij open ■doek te applaudisseeren. Ja, Bouwmeester als Shylock te zien is een groot genot. Het meest kwamen zijne groote talenten uit in de emotie-volle tooneelen; wij bedoe len het tafereel; waarin Shylock met zijn vriend Tubal optreedt, en in het slot-tafereel. Toen was het spel van den woekeraar eenig, onbeschrijfelijk mooi. Aller blikken richtten zich op den hoofdpersoon in dit boeiende drama, men kon een speld hooTen vallen, zoo stil was het, totdat aan het einde een daverend applaus opsteeg als een welverdiende hulde aan dezen groo- ten acteur, die ons weder zooveel had doen genieten. Wij zouden aan de overige acteurs en actrices te kort doen, wanneer wij naast Bouwmeester ook hen niet een woord van hulde brachten voor hun uitstekend .spel. Ook zij oogstten veel succes. Mevrouw ErfmannSasbach was ee-ne goede Portia. Van de acteurs verdient bijzondere vermelding de heer M. van Warmelo, die een zeer goede creatie gaf van Lanselet Gob- bo, -Shylock's knecht. Ook hij werd bij open doek toege juicht. Verscheidene malen moest na en kele tooneelen gehaald worden. Summa summarum was het een avond vol kunstgenot. Gedeputeerde Staten van N,- Holland hebben, met ingang van 1 Ja nuari 1903, het presentiegeld voor de leden van den Raad der gemeente Hoorn vastgesteld op fl voor elk lid per bij gewoonde vergadering. Doorde politie is eenman ge snapt, die al sedert eenigen tijd 's mor gens vroeg verschillende brievenbussen in een kleine straat op -niet te omschrij ven manier bevuilde. .Als verklaring gaf bij op, dat in het huis waarop hij het 't meest gemunt had, een dienstbode woonde, die hem voor den gek had gehouden! In druk is heden verschenen het rapport der commissie uit de Pro vinciale Staten tot wijziging van het reglement van orde. Uit de Omstreken. Heemstede. Alhier heeft zich door eenige jonge lieden een comité gevormd om te trach ten eene Centrale tooneeivereeniging op te richten. Om tot dat doel te geraken, hebben verschillende jongelieden een brief per post ontvangen, verzoekende om Maandagavond, tien dezer, des avonds om 8 uur te verschijnen in café Landzicht, om de zaak verder te behan- - delen. Hillêgoui. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag a.s., des morgens uur. Onderwerpen ter behandeling: I. Ingekomen stukken. •2. Af- en overschrijvingen. 3. Rooilijn 19 woonhuizen en stoom- timmerfabriek E. Zwolsman, aan de Haven. 4. Adres P. W. van Houweningen, ver plaatsing hardsteenen paal en plaat sing hekje. 5. Adres A. Goermans tot plaatsing van een lantaarn vóór den huize „Nooitge- dacht", aan de Wevensteijnstraat. 6. .\dres A. Kwantes, tot verhooging zijner vergoeding voor woninghuur. 7. Adres J. Wouterloo—Walters om ver hooging van jaarwedde als schoonmaak ster der O. L. school. 8. Benoeming van een opperbrand- meester. 9. Vaststelling jaarwedde ophaler brug in den Stationsweg. 10. Heffing havengeld. II. Verordening in zake het herha- lingsonderwijs. 12. Vaststelling gemeentebegrooting 1903. 13. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kwartaal 1902. 14. Afschrijvingen H. O. en belasting op de honden, dienst 1902. Voor da betrekking van hoofd der O. L. school in deze gemeente hebben zich niet minder dan 127 sollicitanten aangemeld. Van Ged. Staten van Zuid-Holland is een afwijzend^ beschikking inge komen op het verzoek van J. van Lie- rop en W. Holman tot nietig verkla ren van de op 14 Oct. LI. te Sassen- heini gehouden loting voor de Natio nale Militie, waarbij voor iemand werd geloot, die reeds overleden was. IJmuiden. Zaterdagavond is de heer H. F. Slegt- kamp in Hotel Nommer Een als spreker opgetreden om het een en -ander over zijn belangrijke wederwaardigheden in Zuid-Afrika mede te deelen. Voor afwisseling werd door de heeren De Croes. Vlessing, Haak van der Does en Jungbacker gezorgd met muziek, zang en voordrachten. Ook door den heer P. Moll, een vriend van den heer Slegtkamp, werd het woord gevoerd ove rzijn lotgevallen in de Transvaal. Met belangstelling werd alles door het vrij talrijke publiek aangehoord. Binnen land. De Koningin en haar Gemaal in Mecklenburg-Schwerin. Men schrijft uilfc Schwerin, dato 8 Nov.: H.M. Koningin Wilhelmina en H. K.H. Hertogin Marie zijn hedenmor gen per extra-trein van hier naar Dobbin vertrokken. H. M. de Konin gin droeg een. donkergroenen rok en een gelijkkleurigen hoed met bruine veeren, verder een zwatrt fluweelen mantel. Het gewone gevolg ging mede. Dinsdag keert het vorstelijk gezelschap van Dobbin naar Raben- steinfeld terug. Gister vierde te Ludwigslust Prin ses Heinrich XVIII Reusz haar ver jaardag. Aan de lunch namen o. a. het Neder- landsche Koninklijke echtpaar deel. Des middags te drie uur brachten Koningin Wilhelmina on Prins Hen drik der Nederlanden met Groother togin Marie een bezoek aan het ge sticht Bethlehem". Aan den ingang van het -gebouw werd het hooge gezel schap ontvangen door de directrice, gravin von Bassewitz; in alle bijzon derheden werd het gebouw bezich tigd. In een der zalen hadden alle zus ters zich opgesteld, die een lied zon gen. Een paar der zusters werden door d'e Koningin toegesproken. Bij het bezoek aan de ziekenzalen gaf H.M. aan alle zieken een bouqueitje, Ook de verpleegsters kregen dit. De kindertjes, dt-e opgenomen Waren, kregen pjrentenholekefn, plaatjeis, ka lenders e. d. In het schoollokaal stonden de leer lingen met vaandels opgesteld en be groetten het gezelschap met een wel komstlied; twee der kinderen decla meerden voor de Koningin een paar versjes en boden beuquetjes viooltjes aan. Ten .slotte werd een bezoek ge bracht aan de kerk. Met de fiets een haas gevangen. Men schrijft aan de „Zutph. Ct.": Een Wdnfcerswijksch wielrijder reed Zaterdagavond over een der vele grint wegen in, die gemeente. Zijn helder brandende lantaarn wierp groote licht bundels voor hem uit. Aangelokt door het licht, sprong eensklaps een flinke haas voor het voorwiel, werd door de spaken gegrepen en zat weldra zóo vast, dat de wielrijder molens volens af moest stappen, om den langoor uit zijn netelige positie te bevrijden. Dat deze daarna in triomf medegevoerd werd, behoeft zeker geen betoog. Een treurige ontdekking. Terwijl de wed. Ter Horst, die door een eerlijken handel in 't onderhoud van zich en haar gezin voorziet, zich met haar kraam op de markt harer woon plaats, Koevorden, bevond, om nog iets te verdienen, werd in haar woning in gebroken. Uit de kast, welke bij haar thuiskomst openstond, miste ze... 20 gul den. Een schandelijke misdaad voor waar, der vlijtige weduwe aangedaan. Belangen der vrouw. De Vereeniging tot behartiging van de belangen der Vrouw te Rotterdam heeft aan den minister van binnen- landsche zaken een adres verzonden om instemming te betuigen met het adres der Vereeniging tot verbetering van den maatschappelij ken en den rechtstoestand der Vrouw in Neder land, waarin verzocht wordt lo. dat tot aanstelling van meer vrouwelijke adjunct-inspecteurs van den arbeid worde overgegaan 'lo. dat voortaan in de verslagen der inspectie van den arbeid, of zelfstan dige rapporten van de adjunct-inspec- triees desnoods als bijlage bij het verslag, van den inspecteur óf be richten omtrent het doel der werkzaam heid, dat speciaal aan vrouwen is op. gedragen, worden opgenomen. De vereeniging heeft zich voorts met een adres gewend tot den gemeenteraad alhier, met klem verzoekende al de van gemeentewege geplaatste en nog te plaatsen urinoirs van een duidelijk opschrift te laten voorzien, luidende nu eens Uitsluitend voor Mannen, dan weer Uitsluitend voor Vrouwen. Zij meent, dat dit verzoek, waarvan I billijkheid door ieder moet worden gevoeld, te eer kan worden toegestaan, daar een gunstige beschikking de volksgezondheid in hooge mate zou be vorderen en toch slechts betrekkelijk geringe onkosten zou meebrengen. In het bestuur der vereeniging is mevrouw Kerkhoven als penningmees- teras vervangen door mervrouw F. A. R. Elink Schuurman Carlier van Dis sel. terwijl mevrouw M. BoltRoland Holst in Januari de plaats van vice- presidente zal innemen'. Overreden. Door de stoomtram van Antwerpen naar Bergen-op-Zoorn is, ter hoogte van Stabroeck, de secretaris dier ge meente overreden. Hij was met zijn verloofde naar Antwerpen geweest, om meubelen te koopen, doch geraak te door te vroeg uitstappen onder de tram, met het gevolg dat beide bee- nen hem werden afgereden. Hij is reeds overleden. Door gassen bewusteloos. Aan de Gemeentegasfabriek, Oost zeedijk te Rotterdam, waar men gis termorgen bezig was d'e nieuwe fa briek voor watergas in orde te bren gen, zijn vier personen, die zich te gen het nadrukkelijk verbod in op het dak hadden begeven, tengevolge van de giftige gassen bewusteloos geraakt. Eerst na geruimen tijd ge lukte het den polilfciie-dokter hen weer bij te brengen door middel van kunst matige ademhaling. Yan Kol's reis door Bali en Louibok Te 's Gravenhage heeft de heer H. van Kol in. een goed bezochte verga dering der vereeniging ,,Oost en West" een lezing gehouden over zijn reis door Bali en Lombok. Spr. was van oordeel dat men op Lombok hetzelfde als thans had kunnen verkrijgen, zonder dat éen druppel bloeds was gestort. Nog thans aanschouwt men duidelijk de sporen van het aangericht bloedbad. Spreker juicht het toe, dat de re- geering de slavernij op Lombok zal doen verdwijnen en tevens de verpan dingschap, door de schulden van de pandelingen geleidelijk door hun werk te doen aflossen. De heerendiensten zijn er geenszins drukkend te noemen; de wegen eischen weinig arbeid ;De dagdiensten, vroeger door den lieer- scher geëischt, komen nu ten bate van liet gemeen. De landrente is licht, vergeleken bij Java. Wat de irrigatie betreft, kunnen de ingenieurs op Bali en ook op Lombok heel wat leeren. W at op Java als onbereikbaar werd voorgesteld, is op Lombok reeds ge daan de ambtenaren van het binnen- landsch bestuur hebben een monogra fie van de wuterverdeeling opgemaakt. Op Lombok zijn in 't laatste jaar 245000 pikols padi uitgevoerd. Dank zij den invloed van het binneniandsch bestuur is dus de welvaart en ook de veiligheid toegenomen. Alleen vee diefstal komt nog eenigszins voor, maar dit is uit het volkskarakter te verklaren. Financieel is door kleine cijfers op Lombok veel verkregen. Geen enkel soldaat is op Lombok meer aan wezig. Eer men een jaar of drie vier verder is, zal Lombok in plaats van een tekort van f 100.000, een batig saldo van dit bedrag opleveren. Voor een opstand is niet meer te vreezen, en de 200 pradpoerits zijn ruim voldoende om de rust te bewaren. Als ons gouvernement elders op de- de wijze als op Lombok optreedt, zal het iets goeds, iets schoons kunnen tot stand brengen. Van Bali gaf de heer van Kol een schilderachtig beeld en zeide De inlandsche vorsten zijn dankbaar dat door onze overmacht de vrede is hersteld en de welvaart toegenomen. Spr. karakteriseerde de, onbeduidend heid van een dier vorsten, den vorst van Bangli, wien zijn opiumpijp, zijn hanengevechten en zijn talrijke vrou wen meer ter hart© gaan dan 's lands belangen. De radjah van Kloengkoeng is de eenige vorst die spr. niet heeft kun nen ontmoeten. Het is een echte sto kebrand. een gevaar voor de rust op Bali. Maar zijn gezag is zeer sterk verminderd. Enkele weken is gebleken dat hij toch inziet, niet op te kunnen tegen ons gezag, toen hij gebogen heeft voor ons ultimatum, terzake van de uitlevering van personen, die tempel diefstal hadden gepleegd. In Badoeng is de slavenhandel verdwe nen, vroeger waren er volop slaven, thans is er geen koeli bijna meer te vindenhet volk gehoorzaamt niet meer aan den last van den vorst, wiens prikkel meestal hebzucht was, ook hij de vele oorlogen, door hem ge voerd. Krankzinnigengesticht te Gheel Ingevolge de door de Belgische Re- geerting verleende toestemming zal, door daartoe vanwege de Nederland- sche Regeering aangewezen deskun digen, twee maal per jaar een bezoek worden gebracht aan de kolonie te Gheel, ten einde ten aanzien van de krankzinnigen, voor wier verpleging aldaar aan Nedeirlandsche gemeen ten uit 's Rijks kas subsidie wordlt verleend, na te gaan: lo. of zij daar werkelijk verpleegd worden; 2o. hoedanig de staat van krank zinnigheid van deze patiënten is; 3o. of de in de kolonie gevolgde wijze van behandeling voor ieder hunner geschikt is; 4o. of er geen dwangmiddelen wor den aangewend om hen in de kolonie te houden. Yer. tot vereenvoudiging van examens en onderwijs. In een vergadering der Vereeniging tot -vereenvoudiging van Examens en Onderwijs te Rotterdam, trad op prof. dr. C. Winkler van Amsterdam. Spreker begon met er op te wijzen, hoe in de kringen der ouders steeds meer gisiting komt wat betreft de overlading bij het onderwijs. Klagen daarover tegen de onderwij zers helpt niet, want deze achten zich gebonden door het leerplan hun door de Regeering voorgeschreven. Al kunnen dus de ouders en onderwij zers er afzonderlijk weinig tegen doen, veel kan echter gedaan worden wanneer zij gezamenlijk optreden en daarom juichte spreker zeer toe een vereeniging als deze, welke daartoe de gelegenheid geeft. Wel werd in den boezem der ver eeniging zelve ook op verschillende punten oppositie ontmoet, o.a. over de vraag of men eerst naar vereen voudiging van het onderwijs dan wiel naar die van de examens moest stre ven; doch juist de vereeniging biedt de gelegenheid om door wisseling van gedachten over punten van ge schil töt overeenstemming te komen. Wil ondertusschen van een vereeni ging als deze kracht uitgaan, dan moeten niet slechts duizenden, m$ar vijfduizenden in den lande zich bij haar aansluiten en daarom juichte spr. ook toe een vereeniging met af- deelingen te vormen, waar Amster dam, Arnhem en ook het bestuur van Rotterdam zich principieel voor ver klaard hebben. Van de gelegenheid tot debat maak ten enkelen gebruik om nog nad'ere toelichting te vragen. In een huishoudelijke vergadering, welke hierop volgde, zou daarna d'e wenschelijklieid van de vorming eener algemeen© vereeniging bespro ken worden. Ongeluk met een motorfiets. Vrijdagavond omstreeks 6 uur zoo meldt de „Doesb. Ct." kwam de heer B. uit Gendringen met een moltorfiets van Dieren rijden en wil de dicht bij de Cabenlter rechts uitwij ken voor ee-n hem tegenkomende kar. Wegens het langs den weg staand' hekwerk had hij hiervoor niet genoeg ruimte en trachtte hij toen te passee- ren door naar links uit te wijken. Dilt gelukte hem niet: hij reed tegen een der karboomen, zoodat hij "zich ernstig aan het. hoofd en in d'e heup bezeerde. Door de op de kar zittende personen werd B. half bewusteloos de Cabenter binnengebracht en eeni gen tijd daarna met een handwagen naar het oude veerhuis te Doesburg vervoerd, waar dr. BI., die inmiddels was ontboden, hem voorloopig be handelde en van waar hij per (tram naar Gendringen kon vertrekken. De motorfiets, die hem werd nage zonden, had weinig schade bekomen. Hoteldieveu. In een, van de groote hotels te Amster dam heerschte een dezer nachten heel wat consternatie. Een der logeergasten ontwaakte door gestommel op zijne kamer en zag iemand het laatje van eene waschtafel open trekken, waarin hij zijn geld en lijfsiera den geborgen had. Hij sprong het bed uit om den dief te grijpen, doch deze, zich betrapt ziende, verliet in allerijl door een andere deur de kamer ©n was op die wijze in een oogwenk buiten het bereik van zijn aanvaller. Deze kwam echter op den corridor iemand tegen, die uit alle macht „Die ven! Dieven-" schreeuwde en die nie mand anders kon zijn dan de man, die in het meervoud zijn. eigen qualiteit openbaarde. Zoo vatte 't dan ook de lo gé op, die hem in de borst greep en zoolang alarm maalde, dat eenigen van het hotelpersoneel te hulp schoten. Bij een onderzoek op de eigen kamer van den arrestant werden, in .een cra- paud weggestopt, een aantal sieraden en een portefeuille met ongeveer f 500 aan Duitsche banknoten gevonden, welke het eigendom bleken van een anderen logé, die op dat oogenblik nog gerust en wel in Morpheus' armen lag. De dief had dus, vóór hij ontdekt werd, reeds elders zijn slag geslagen. Hij beweerde echter, dat hij doodon schuldig was, en dat men hem, door deze voorwerpen op zijn kamer te de- poneeren, in een kwaad vermoeden trachtte te brengen. De eerstgenoemde logé herkent even wel in hem met vrij groote zekerheid den man, dien hij op zijn kamer aan het laatje zag morrelen. Vermoedelijk heeft men hier met een beroeps-hoteddief te doen en wel denzelf de, die dezer dagen in een paar hotels te Rotterdam geopereerd heeft. In het hierbedoelde hotel hield hij sinds Woensdag verblijf. Natuurlijk logeert hij op het oogenblik bij de politie. (N. v. d. D.) s. t. Men deelt ons mede, dat de op 15 No vember aangekondigde lezing voor het Socialistisch L(eesgezelschap) te Am sterdam, niet zal doorgaan. Honorarium van Notarissen. De heer Hendrik Wertheim, nota ris te Amsterdam is in de vergade ring der afd'. Zuid-Holland der Broe derschap van Candidaat-notarissen als inleider opgetreden van het on derwerp „Eenige opmerkingen naar aanleiding van het tarief omtrent helt honorarium der notarissen". Spreker wil dat alle handelingen van den notaris, betreffende zijn ge wone bezigheden geacht zullen wor den door hem als notaris verricht te zijn, terwijl helt loon, door hem als zoodanig ontvangen, in de staatskas gestort moet worden. Verboden moet hem worden het voeren van eenige administratie zon der autorisatie van den officier van justiltie met beroep op de Rechtbank in hooger beroep; tevens moet zijn boekhouding onder controle gesteld worden. Om concurrentie van „offi- cieuse notarissen", zaakwaarnemers, te voorkomen, dient uitgebreid het aantal gevallen waarin een notarieel® ac'te geëischt wordt, dient het tarief verlaagd en afgeschaft, de registra tierechten, waardoor de authentieke akten zwaarder worden getroffen dan de onderhandsche akten. Spr. zou willen een vast loon als regel, doch voor akten van boedel scheiding of overdracht e. d. een evenredig loon. Met een beroep op de leuze van „Vrijheid" kan men zich niet meer tegen dit systeem verzetten onder de tegenwoordige economische opvattin gen en verhoudingen. Spr. bestreed vervolgens de argu menten tegen het notariaat-bezoldigd staatsambt. De verantwoordelijkheid' van den Staat zou niet grooter zijn dan bij andeire staatsambtenaren; mien zou borgtocht kunnen laten stellen. Het gaat niet aan, de rechtszekerheid aan de particulieren over te laten. Het aan/tal voorstanders van het bezol digd! staatsambt neemt steeds toe; het zal er eenmaal komen, zoo niet on middellijk, dan toch in d'e toekomst. Weerbericht. Verwachting: zwakke Zuid-Westelijke wind, afwisselend bewolkt. Kerknieuws. Men bericht ons Heden had te Amsterdam in 't ho tel Americain de consti'tueerende ver gadering plaats van het bij K. B. van 7 October no. 17 als rechtspersoon er kend Nederlandsch Centraal Comité ter behartiging der belangen van de Protestantsche Vereeniging ter verple ging van lepralijders in de kolonie Su riname. Als voorzitters werden benoemd de HH. W. van Esveld, president-direc teur der Suriuaamsche bank te Am sterdam en H. H. Zaalberg, oudiredi- kant van Paramaribo te Overveen bij Haarlem, als secretaris-penningmees ter F. N. van der Stok, de penning meester van de Vereeniging te Para maribo (den Haag, Riouwstraat 65), terwijl als vertegenwoordigers van het Comité zullen optreden in Noord-Hol land, de heer L. E. de Blocq van Schel. tinga, voorganger der Hernhutter-ge meente te Haarlem in Zuid-Holland de heer Mr. H. J. Smid't, oud-gouver neur van Surinamein Friesland, de heer M. Schotman Hzn„ notaris te Bolsward, in Groningeil prof. dr. Zs. van Dijk :n Drenthe Ds, Hogerzeil te Bovan-Smilde; in Overijsel "W. ten Kate, arts. te Kampen in Gelderland Ds. van Lindonk te Oosterbeek, in Zeeland Ds. A. de Visser te Wolf aarts dijk, in Utrecht Ds. Barger te Utrecht en in Noordbrabant en Limburg. Ds. N. Kamp te Maastricht. Rechtzaken. Eedsweigering. De vorige week weigerde ter te rechtzitting van de 5e Kamer der Rechtbank te Amsterdam een der ge tuigen, een officier van het Leger des Heils de bij de wet gevorderden eed af te leggen. De behandeling dier strafzaak die van een jongen, tegen wien een ver volging was ingesteld ter zake van ordeverstoring gedurende een gods dienstige bijeenkomst in het lokaal van het Leger des Heils in de Com- melinstraat aldaar werd toen ge schorst, en de weigerachtige getuige in gijzeling gesteld'. Dezer dagen diende de zaak op nieuw, en aangezien een der rechters die den eerstien maal over de zaak hadden gezeten, was vervangen, moest de behandeling opnieuw plaats hebben. De getuige verklaarde zich thans bereid den eed af te leggen, hij deed daarbij uitkomen, dat hij den vorigen keer had geweigerd geheel uit eigen beweging en niet omdat zijn superi euren hem daartoe hadden aange spoord, of omdat dit in het algemeen wordt gedeerd door het Leger des Heils. Tegen d'e jongen, die de orde had verstoord, werd door het O. M. waar genomen door mr. Bosch van Oud- Amelisweerd, gevorderd veroordee ling tot 2 maanden gevangenisstraf. De Amsterdamsche Lantaren. De Amsterdamsche Rechtbank ver oordeelde Vrijdag A. Cornelisse, den colporteur van de „Amsterdamsche Lantaren" met bevestiging van twee vonnissen van den kantonrechter ter zake van het verstoren der openbare orde op den openbaren weg, terwijl hij bezig was met colporteeren, tot drie en zes dagen hechtenis. Leger en Vloot. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de ministers een mis sive toegezonden, waarin terzake van de ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie gezegd wordlt: Wordt aan een loteling voor één jaar ontheffing verleend, dan begint dat jaar met den dag, waarop zijne inlijving heeft plaats gehad, d.i. den dag, waarop anders de werkelijke dienst zou zijn aangevangen. Wordt de ontheffing opnieuw ver leend vóórdait bedoeld jaar afgeloo- pen is, dan sluit het tijdstip van aan vang van het jaar der nieuwe onthef fing zich aan dat, waarop de tijd, waarvoor de voorgaande ontheffing werd toegekend', verstrijkt, onmiddel lijk aan. Wordt echltefr ontheffing opmetuw toegestaan, nadat de tijd, waarvoor de laatst verleende ontheffing werd toegekend, verstreken is, dan vangt de tijd der nieuwe ontheffing eerst aan met de daglteekening van het ko ninklijk besluit, waarbij zij is toege staan. Wordt ontheffing verleend aan een dienstplichtige, nadat hij bij de mi litie werd ingelijfd, dan begint het jaar, waarvoor de ontheffing is toe gekend, evenzeer melt de dagteeke- ning van het desbetreffend konink lijk besluit. Uit cle Arbeiderswereld BINNENLAND. Het hoofdbestuur van den diamant industrie heeft een brochure in 't licht gezonden, aan oe Amsterdamsche bur gerij „ten einde haar in staat te stel len, een zelfstandig oordeel te vellen ten aanzien van de beschuldiging als zou de Bond, door het herhaaldelijk in het leven roepen van werkstakin gen, enz., oorzaak zijn, dat de dia mantindustrie meer en meer neiging vertoont, zich naar Antwerpen te ver plaatsen." „De eenige reden, die Amsterdam sche fabrikanten met mogelijkheid kunnen hebben hun zaken naar Ant werpen te verplaatsen, is volgens de brochure gelegen in het feit. dat Antwerpen hoe langer ho.e meer de wereldmarkt van den diamant wordt en Amsterdam met groote snelheid ter rein verliest eigenlijk reeds sinds jaren verloren heeft." lice Antwerpen een zoo grooten voor sprong op Amsterdam verkregen heeft „Ten eerste, lezen wij in hat vlug schrift doordat de Amsterdamsche markt van geslepen diamant den naam heeft van duur, en de Antwerp- sche dien van goedkoop te zijn Ten tweede: „tengevolge van de industri eel e achterlijkheid onzer juweliers. Diverse belangrijke verbeteringen in de techniek der diamantbewerking, voornamelijk bestaande in arbeids- en grondstofbesparende mechanische toe. passingen, worden door de .Amster damsche juweliers niet of op bekrom pen wijze 'ingevoerd, of veel te laat, als de vuordeelen reeds geplukt waren door. de Antwerpsche werkgevers, die niet aarzelden nieuwe vindingen op groote schaal toe te passen. Ten derde in de commercieele achterlijk heid van onze juweliers, die. door gemis aan aansluiting voor den inkoop van ruw niet d'e beste voorwaar den weten te bedingen." Sedert eenigen tijd is er onder een deel van de dokwerkers te Amsterdam, vooral in het oude en h'et nieuwe En trepotdok, eenige spanning. D© sjouwerlieden voor suiker hebben nl. eenigen tijd geleden besloten: 1. Niet meer te werken noch met vaste noch met losse schuitenvoerders. 2. Niet meer te leveren onder losse menschen van Blauwhoedenveem en Vriezenveem die werken voor f 2.50 per dag. 3. Niet meer te werken met men schen die tijdelijk voor vast worden aangenomen door een der veemen. 4. Alle werkzaamheden van kisten tabletten 25 cents per 100. In het oude dok bij het afdoen een man meer op straat. 5. Een verplichte afdracht van 1 pet. van het verdiende loon door le den der organisatie die in de veenftn werken. Het eerste punt is gericht tegen de schuitenvoerders, die toen reeds geld verdienen en door mede suiker te dra gen. vaklieden buiten de ploeg hou den. Nu was d-oor de directie van een der veemen het plan gevormd tegen vast loon, voor eenige maanden met het oog op de suiker-campagne, werk lieden aan te nemen. Daar de moge lijkheid' bestaat dat andere directiën van veemen dit voorbeeld volgen, zou dit schade wezen voor de werklieden. Deze vergaderden daarom Zondag in d"Geelvinck en daar werd besloten bo venstaande eischen in herinnering te brengen aan die verschillende patroons of and,rs het werk neer te leggen. Dit laatste is tot nu niet geschied; de werk zaamheden gaan ongehinderd voort. Ook is er geen© staking onder het personeel van het veem, dat aanleiding gaf tot het overtreden van de werklie den. Waarschijnlijk zal Vn eene conferen tie tusschen de directie en de voor drie maanden aangenomen werklieden de zaak worden geregeld. BUITENLAND. De Engelsche Trade Unions hebben een commissie benoemd, die thans in Amerika een enquête zal beginnen naar de inrichting en het wezen d.er Ameri- kaansche industrie. De commissie zal eerst nagaan de opleiding van den Amerikaanschea werkman, dan bestudeeren de gecontrac teerde werkuren, vervolgens de vlug heid van werken, de resultaten van stuk werk en de voordeelen van stukwerk voor patroons en arbeiders, de quaesitie der premies en de belooningen voor energiek en beleidvol optreden, de qtiaes- tie van overwerk, productie, administra tie en gezondheidsmaatregelen. Ook zal een onderzoek gedaan worden naar den staat van den werkman buiten zijn bedrijf, naar de woningtoestanden, kleeding, levensstandaard, misbruik

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2