douné een garnizoen achter te lateu; dat dc stad zal blijven bezetten, tot de aanvallen uer roovers opgehouden zullen hebben. Als deze beide berichten waar zijn, dan belooft de toestand in het Oosten niet veel goedswaar benden van 700 roovers steden kunnen aanvallen en innemen, daar is het nog niet zoo heel pluis. Voor het overige heeft Rusland natuurlijk direct gebruik gemaakt van de gelegenheid om mol een schijn van recht zijn soldaatjes in een Chinee- sche istad te brengen, en het zal die er voorloopig niet uit laten heengaan. Zwitserland. De verkiezingen voor den nationalen Raad in Zwitserland hebben de over winning van de liberaal-conservatieve partij bevestigd. De drie candidaten der partij verwierven een meerderheid van 1700 stemmen op de radicalen. De so- clalistisdn, partij onthield zich. Spanje. Minister-president Sagasta las in de Kamer zijn verklaring voor, dat het mi nisterie in zijn geheel aftreedt. De Kamer besloot de zitting op te hef fen. Staosuieuws. Haarlem, 11 Nov. 1902. Rrongebouw. Vele leden van het Brongebouw woonden Zondag avond Kriens' concert bij. En geen wonder. Want waar Beethoven en Mo zart aan 't woord zijn, en de werken van die groote meesters zoo uitste kend "vertolkt worden, is een druk be zoek te verwachten. Het aria uit Titus van Mozart voor clarinet en hobo werd prachtig uitge voerd. evenzoo het Trio van Beethoven, gezet voor orkest, jammer dat voor het finaal de hoorns door de verbazende hooge- temperatuur niet erg stemden. De solo voor Violoncel uitgevoerd door den heer Blazer, mocht het publiek ten zeerste boeien. 's Heeren Blazers spel is toch ook al tijd zoo gevoelvol zoo warm. Want waar de virtuozen den heer Blazer in techniek misschien overtreffen mogen, in toon en gevoelvol spel zullen weini gen hem evenaren. Driemaal werd hij teruggeroepen, eon welverdiende hul de. Met een schoone Fantasie van Gounod werd deze heerlijke avond be sloten. noodzakelijk geacht. Per tram werd hij naar liet gasthuis overgebracht, waar hij weder tot bewustzijn kwam. De stem des Volks. De zang- vefeéniging ..De stem des Volks" viert a.s. Zondag haar éénjarig bestaan in een feestelijke bijeenkomst in het ge bouw Si. Bavo. De zangvereen,iging zal eenige fraaie nummers ten gehoore brengen. Voorts hebben hunne medewerking toegezegd de heeren Joh. Sewing (Bariton), Am sterdam en Jac. R. (viool), Haarlem. Bij het onthullen van de banier zal een© feestrede worden uitgesproken door den heer C. Hester uit Amsterd. Het belooft een genotvolle avond te worden, die ongetwijfeld d'oor velen zal worden bijgewoond. Voor verdere bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Kunst na Arbeid.'De Christel. Muziekvereniging .."Kunst na Arbeid'' onderafdeeling der Haarlemsch© Jon ge lings vereeni ging „Pred. 12 la", Directeur de heer Georg Schmidt, geeft Donderdag 13 Novemner a.s. in de Groote zaal van het Brongebouw een muziekuitvoering. Een fraai programma is saamge- stetdl Gevonden voorwerpen: Een dam es-portemonnaie met geld. Een boek over vrouwelijke handwerken. Een touwlijn. Een paternoster. Een jonge .Ulmerdoig. Bekeurd. Een melkslijter is bekeurd omdat hij zijn paard en wagen onbe heerd op den' openbaren wag liet staan. Boe re n- hulp fonds. Het zal wellicht onze lezers ver wonderd hebben, dat wij tot dusverre nog geen mödedeelingen hebben ge daan over de Collecte, die de daarvoor te Haarlem benoemde Commissie voor het Generale Boeren-Hulpfonds hou den zou. De reden daarvan is deze, dat wij met andere te Haarlem gevestigde jour nalisten met verontwaardiging had den gezien, dat een van de leden dezer Commissie van zijn bijzondere positie als zoodanig had gebruik gemaakt, door in de Stads-Editie een uitvoerig relaas te geven van een vergadering dezer Commissie, waarvan de beslui ten niet voor publiciteit bestemd wa ren. Onze afkeuring over deze hou ding heeft zich geuit in een correspondentie met het Bestuur der Commissie. Dooi het Be stuur is ons daarop satisfactie gegeven. Het verklaarde in een schrijven van den 30stèn October, dat men slechts als Commissielid, en niet als ver slaggever had kunnen tegenwoordig zijn. en dat aan het Bestuur niet ge waagd is, het behandelde te (mogen) publiceeren." Bovendien beloofde het Bestuur, bij schrijven van 6 Nov., in een algemeene vergadering der Commissie mededee- ling te zullen doen van de gevoerde correspondentie ten deze, zoodat de vergadering over het gebeurde kan oordeel en. Met het oog op een en ander hebben de verschillende redacteuren en cor respondenten van HaarlenTs Dagblad, de Nieuwe Haarlemsehe Courant. Haarlemsch Advertentieblad, de Spaar- nebode, de Nieuwe Rott. Courant, het Alg. Handelsblad, de Telegraaf en de Nieuwe Courant zich thans bereid ver klaard tot plaatsing over deze collec te van communique's, tegen de op neming waarvan zij aanvankelijk we gens hun principieele journalistieke grief bezwaar hadden gemaakt Examen vrij e-en ordeoef enin- gen. Geëxamineerd 12 dames: Geslaagd: E. Maijkels, Amsterdam; T. Mast, Am sterdam; J. M. Meijer, Amersfoort;W. M. Moll, Amsterdam; C. Müller, Haar lem; H. Moojen, Edam. Veireeniging „Wie denkt, Overwint." De vereeniging „Wie denkt Over wint" alhier, zal in deze maand een aanvang nemen om een tweede reeks Mu'ltatuli-lezingen te houden. Zij heeft daarvoor wederom uitgenoodigd den heer W. Meng van Améberdam. De verefeniging is ervan overtuigd!, dat velen die de eerste reeks lezin gen bijwoonden, ook nu do tweede reeks zullen volgen. Daarom dan ook, noodigt ze ieder uit, die sympathi seert meit Multatuli's werken, tot helt bijwonen van bovengenoemde lezin gen. Deze zullen gehouden worden eiken Vrijdagavond in de gehoorzaal j van het gebouw van den Ned. Pro testantenbond, Nieuwe Gracht 3. De juiste aanvangsdatum esn" hél! onderwerp, zullen per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Degenen, die aan deze 2e reeks wil len deelnemen, worden verzocht zich aan te melden bij den heer A. Nie- man, Frans HaJsstraat 48, alwaar veirder-ei inlichtingen te verkrijgen zijn. D h e e r L. A. A11 i n g M e e s, waar nemend adj unct-controleur bij de direc te belastingen alhier is benoemd tot inspecteur, onder intrekking zijner be noeming tot ontvanger te Mijdrecht. Mr. N. F. van Slooten, advocaat en procureur alhier is benoemd tot grif lier bij het kantongerecht ie Sommels- dijk. rigen grijsaard, die oud en afgeleefd, zichzelve voor een bron van gezond heid, van nog jeugdige kracht houdt De heer Holkers woekerde melt zijne komische gave en mevrouw Van der Horst zij die haar kennen zullen, ook zonder haar gezien 'te hebben, begrijpen, dat zij de aanwezigen met haar natuurlijk en vroolijk spel als altijd, geheel ingepalmd heeft. Er is gedurende de uitvoering van dit blijspel zeer kostelijk gelachen, het publiek gaf door herhaald ap plaus zijne goedkeuring te kennen, maar toch gelooven wij, dat onder al die vroolijkheid, niets verloren is ge gaan van den indruk, dien hét, klei ne drama maakte, dat vooraf ging. Timmerlieden. Maandagavond hield de Haarlemsehe Tünmenliedenver- eeniging eene openbare vergadering in de bovenzaal van „St- Bavo" Spreker was de heer G. van Erkel van Amster dam, die tot onderwerp van zijn rede gekozen bad Vakorganisatie". In een breedvoerig betoog zette spr. wedier uiteen de kracht, die van eene flinke organisatie uitgaat, en het grooté nut daarvan en wees er tevens op, dat de machine, welke thans nog een vloek voor den arbeider is, een voordeel voor hen kan worden, wanneer de werklieden door eene sterke organisatie zelf de ar beidsmiddelen in 'hun bezit krijgen en optreden als regelaars van den arbeid. Nog herinnerde spr, er aan, dat. in 't algemeen de wetten in het voordeel der arbeiders gemaakt zoo slécht worden nageleefd, en was het z. i. een dure plicht van de werklieden om tegen deze misstanden te waken en daarin verbe tering te brengen. Bij het debat merkte een der aanwe zigen op, dat de Timmerliedenvereeni- ging zich had afgescheiden van den Alg, Ned. Timmerliedenbond, die vroeger deel heeft uitgemaakt der organisatie van het N. A. S. Deze afscheiding werd eveneens dooi den spreker betreurd. Bij vonnissen van de arron- dissements-rechtbank alhier, d.d, 11 No vember 1902, zijn -in. staat van faillisse ment verklaard: 1. H. van Leeuwen, sigarenfabrikant en koopman, wonende te Haarlem. 2. J. van der Zwet Czn., landbouwer, wonende te Lisse. 3. B. H. Gerstel, koopman en winke lier, wonende te Haarlem. In al deze faillissementen is tot rech- ter-commissarïs benoemd jhr. mr. R. de Mareez van Swinderen. Slechte verlichting. Maandag avond was de verlichting in de Spaarn- wouderstraat allertreurigst. Geen licht wilde goed branden. De straatlantaarns waren uit en de winkeliers hadden pe troleumlampen in hun uitstalkasten en winkels geplaatst. Een meevallertje. Naar wij vernemen is de heer P. v. d. P., wien eenigen tijd geleden een bedrag van f 1000 te 's-Graveaihage ontstolen werd, weder in het bezit van bet ontsiolene ge komen Twee rechercheurs uit den Haag hebben hem gisteren het bedrag ter hand gesteld. Onvoorzichtig. Hoe gevaarlijk het is uit in beweging zijnde trams te springen blijkt weder uit het volgende: Een 68-jarige man is in de Wilhel- minastraat van de in beweging zijndie electrische tram stappende op het ach terhoofd gevallen en bewusteloos blij ven liggen Hij heeft eene gevaarlijke wonde bekomen aan het. achterhoofd. Zijne opneming in het St. Elisabeth's Gasthuis werd door een geneesheer Schouwburg. André Marca, die de zomermaan den doorbrengt op een afgelegen bui ten, moet voor zaken naar Parijs en gaat per rijtuig naar een nabijgele gen stad. om bij zijn vriend Rtvoire de koffie te gebruiken ©n daarna den sneltrein naai; Parijs te nemen. Vrees behoeft zijne vrouw niet te hebben. Een vertrouwde knecht, Blaire, blijft thuis, een paar goede waakhonden houden de wacht, een geladen revol ver bevindt zich in de lade van zijn schrijftafel, de( achteirblijvemdien be hoeven dus geen angst te heb ben, zij zijn verzorgd. Wanneer hij bij zijn vriend Rivoire is zal hij zijne vrouW nog eens per telefoon opbellen. Als hij echter vertrokken is. gebeurt er iets vreeselijks. Onder voorwendsel dat zijn moeder ernstig ziek is, wordt Blaire thuis geroepen; door storm- en regenvlagen, blaffen van bonden, voetstappen die stilhou den voor de ramen, gemorrel aan de deur... Er is iets dat angstig m aakt en sid deren moet; mevrouw Marca vliegt naar de itelefoon; zij belt haar man op, die nu bij zijn vriend moet zijn... Wanneer het scherm weer opgaat, zijn wij ten huize van Rivoire; de te lefoonbei klingelt. André Marca luis tert. stelt zijne vrouw gerust, het is verbeelding... weer geklingel, belt is geen verbeelding, bet is waarheid, men tracht de deur t'e openen, het geladen pistool is er niet meer. Wie gilt daar? ...Maar antwoord, ant woord dan toch, Martha! Verdta je me niet? en door de telefoon hoort de ongelukkige echtgenoot hoe zijn vrouw, zijn zoontje, zijn dienstbode vermoord worden, terwijl hij zelf op mijlen afstand, hunne angstkreltien hoorênde, onmachtig is hein te hel pen. Het is een aangrijpend tooneeltje, waarmede deze uitvoering geopend werd, en het treffend spel van den heer Faassen aan de telefoon maakte diepen indruk. Daan-op volgde De erfgenamen van Rabourrlin, van Emile Zola. Deze Ra- bourdin is een sluwe vogel; hij bezit geeu cent, doch gaat voor schatrijk door en ziet zich omringd dooi- op zijn erfenis azende familieleden, die elkander met afgunsltige oogen aan ziende, wedijveren om het den rijken oom naar den zin te maken. Rabour- din bevalt dat: hij heeft eene groote eetlust en zijn vollemaansgezicht doet gelooven dat hij zich danig te goed doelt aan de liefde zijner fami lieleden. Maar die ijzeren gezondheid brengt nu en dan zijn crediet en ook dat zijner aanstaande 'erfgenamen aan het wankelen; dan wat comedie gespeeld, den doodzieke aangesteld, zelfs eene heede stervensscène wordt niet gespaard, wanneer het noodigis om de koorden der beurzen wat los ser te maken. Hét is een aardig blijspel met iets van dien geest van Molière er in. De heer Van der Horst geeft erin weêr 'een kostelijk type van een tachtigja C h r i s t e 1 ij k N a 1 i o n a 1 e W e rk_ mansbond. Donderdag 20 Nov. a.s., des avonds te S uur, vergadert in het lokaal Ridderstraat 24 de afdeeling Haarlem van den Chr. Nationalen Werkmansbond. Op de agenda komt o.a. voor Reglementsherziening en ver kiezing van een bestuurslid ontstaan door het bedanken van den heer Slot, HL v a n s, hsvr. K. Schouten, te Aalsmeer, door de rechtbank alhier we genis mishandeling veroordeeld tot een week gevangenisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Heden werd ter terechtzit ting van de arrondissements-rechtbank alhier beëedigd de heer Mr. J. E. van der Boon, als griffier bij het kantonge recht te Haarlem. De installatie heeft morgen plaats, te 10J uur. Uk de Omstreken. Heemstede. Naar aanleiding van het bericht dat alhier een bijc-enkomst wa3 uitge schreven om te pogen, alhier een vrije tooneelvei'eeniging op te richten, kun nen we thans mededeel en, dat die po gingen met een bepaald gunstigen uit slag bekroond zijn. Onder den naam „Concordia" is al hier een vrije tooneelvereeniging op gericht. De opkomst was .Maandag avond in café „Landzicht" voldoende. De personen die er waren, zijn alle voor het doel uiterst geschikt wat uit de keuze der reeds gedane handelingen ten volle blijkt Tot bestuursleden zijn gekozen de volgende heeren president H. Geeve. vice-pres. A. Tibbe, secr., G. Smit- penningmeester N. van Amstel en als artist.-leiderW. de Roode, allen te Heemstede woonachtig. Nog vernemen wij, dat men zich voorstelt reeds begin Februari de eer ste uitvoering te doen plaats hebben waar natuurlijk later uitvoeriger be richt van zal worden gegeven. Wij wcnschen de vereeniging veel steun, sympathie en deelname en wek ken de ingezetenen op, als kunstlie vend of werkend lid toe te treden. Hiervoor worden door het bestuur en de zich reeds aangemeld hebbende werkende leden volgaarne de noodlge inlichtingen verschaft. Zand voort. In de Maandagavond gehouden open bare raadsvergadering, waarbij'de heer W. van der Werff afwezig was, werd na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer J. Beeckman, bur gemeester, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, medegedeeld, lo. dat heeren Gedepu teerde Staten goedgekeurd hadden a. het kohier van het verschuldigde school geld alhier voor het eerste en tweede kwartaal 1902/3, vastgesteld 20 October 1902, en b. de 2e suppletoire begroot'ing voor 1902, vastgesteld 20 October 1902 2o. dat de heeren J. A. W. Hieben- daal en J. Wesdorp dankbetuigingen hadden ingezonden voor de verhoogin gen hunner jaarwedden, Een en ander aangenomen voor ken nisgeving. Daarna werden de navolgende onder wijzers en onderwijzeres belast met het geven van herhalingsonderwijs gedu- remde den cursus 1902/3, en wel de hee ren J. Tulner, C. H. N. Tates, J. Vis ser J. Hofman, G. Braaksma en Mej. G. H. Barské. Daarna werd vastgesteld het supple toir kohier van de belasting op de hon den voor het dienstjaar 1902 tot een bedrag van f89.50, zooals het door B. en W. wais opgemaakt. Vervolgens werd vastgesteld het ko hier van het verschuldigde schoolgeld voor het derde kwartaal 1902/3 tot een bedrag van f328.50, zooals het door B. en W. was opgemaakt. Aan de heeren Dr. J. E. Alberts en P. Baggerman werd 2 maanden af schrijving verleend van hunne aansla gen in den hoofdelijken omslag, dienst 1901, wegens vertrek uit de gemeente. De heer Driehuyzen bleef buiten -.temming bij .de afschrijving van den heer Baggerman. Op de reclames van de heeren A. Groen en W. Groen tegen hunnen aan slag in de Plaatselijke directe belas ting naar hét inkomen, dienst 1902, werd afwijzend beschikt. Aan de heeren A. Aardema en A. Weber werd respectievelijk een half jaar en een jaar afschrijving verleend van hun aanslagen in de hondenbe lasting, dienst 1901. Vervolgens werd besloten geen af schrijving te verleenen aan den heer J. J. v. d. Berg voor een hond le klas se, aangezien die hond in October j'l. was afgeschaft. Daarna werd een half jaar afschrij ving verleend aan den heer C. Drayer, Mevr. de wed. Gevers, en dc heeren C. de Jong, J. Molenaar, P. B. Nien- huis, en A. Paap, voor 1 hond 1ste klasse en aan dë heeren W. Jansen en W. van der Myc voor 1 hond 2e klasse. Daarna was aan de orde het punt der agenda „vaststelling rooilijn Hal testraat en Groote ©n Kleine Krocht," De heer Drayer acht het niet wen- schelijk thans een nieuwe rooilijn vast te stellen voor de Haltestraat, aange zien toch pas onlangs een huis voor de verbreeding van die straat is aan gekocht en daardoor de bestaande hui zen als rooilijn waren aangenomen, waarmede d)e heer Driehuyzen het eens was. De heer Zwaan achtte het noodig, een rooilijn te bepalen, om eventueele koopers van gronden aan die s'traat voor teleurstellingen te behouden. De heer Slagveld kon zich vereeni gen met het voorstel van B. en W. De heer Drayer achtte het wensche- hjk de. rooilijn nog meer achteruit te bepalen, als door B. en W. was voor gesteld en wel zoodanig, dat de twee eerste huizen van den lieer J. Hollen- erg aan die straat komen te verval len. Na eenige bespreking werd het voorstel van den heer Draver aange nomen met 6 stemmen. Tegen stern- oen de heeren Koning. Slagveld en v Dm venboden. De heer Schaap bleef nuiten steniming. De rooilijn voor de Groote Krocht werd vastgesteld, zooals voorgesteld was door B. en W. en die voor de klein© Krocht met een kleine wijzi ging. voorgesteld door den heer J. van oen Bos. Op "het verzoek van den heer V. Schaap Azn., om aankoop van een ge deelte grond, werd afwijzend beschikt met het oog op de vastgestelde rooL lijn van de Haltestraat. Ds heer Schaap bleef buiten stem ming. Daarna werd den Rijks-veldwach ter brig, tit., J. Kooij. een gratificatie verleend grooit, f 50 voor bewezen dien sten gedurende de zomermaanden 1902. Naar aanleiding van een opmerking van Heeren Gedep. Staten omtrent de heffings-verordening en invorderings- verordening voer het herhalingsonder- ijs werd besloten in die verordenin gen op te nemen dat zij 'in werking zullen treden na verkregen koninklijke goedkeuring. Vervolgens werd op voorsfel van den voorzitter besloten de bouwverorde ning te wijzigen en aan een commis sie, bestaande uit de heeren Koning, Zwaan, van Duivenboden en van den Bos op te dragen,: daaromtrent een rapport uit,.te. brengen. Daaxna werd d'e,'vergadering geslo ten. "Felsen. Voor het uitbreiden van de koek- en beschuitfabriek „De Vlijt", te Koog a. d. Zaan, werd het laagst ingeschreven door den heer B. P. Klapmeyer alhier voor f 16930. IJmniden. Voor rekening van de IJmuider steen- kolenmaatscliappij alhier is aan de fir ma S. Simonsbergen te Zaandam de bouw opgedragen van een 1ste klasse- stalen Rijnschip. Sloten De hoofdelijke omslag, thans bedra gende f 15500, wordt voor 1903 ge raamd op f19.000. Haarlem m er meer. Voor de landbouwwerkzaarnheden zijn dit jaar weinig vreemdelingen in Haarlemmermeer. Ook die arbeiders, uit de gemeente die vertrokken zijn naai' Duitschland om werk te zoeken, zijn bijna allen weergekeerd. Hun po silie konden ze niet verbeteren. Af en toe gaat nogal' eens een gezin naar Amerika, zoodal. zich al tal van families in het verre Westen bevinden. Door een onbekende oorzaak is er brand uitgebroken bij J. Kooy, her bergier, a.d IJweg te Haart. meer. Hoewel de brand een dreigend aan zien nam, heeft men het woonhuis we ten te sparen. Een annexe schuur met het aanwezige hooi is een prooi der vlammen geworden. De schuur was door assurantie gedekt. Door de sluiting van een raam te ver broken, is bij den molenaar W. Faas door onbekenden op B 215 te Haarlem mermeer, diefstal met braak gepleegd. Verscheidene zilveren voorwerpen zijn ontvreemd.' De politie doet onderzoek. De heer D. Je Clercq van B'loemem- daal zal op Donderdag a.s. alis spre ker- optreden van den Bond voor staatspensionncering voor de afdeeling „Aalsmeer" aldaar. B i tl ii e n i a a Saiker-surtaxe. Het volgende adres is verzonden Aan Zijne Excellentie den Mi nister van Financiën. Geeft eerbiedig te kennen de onder- geteeliende Gerrit Hondelink, directeur der naamloozc vennootschap Tuin- bouwmautschaupij „"Vleuten", geves tigd te Vleuten, provincie Utrecht, dat hij, naai- aanleiding van de adressen om de regeering te bewegen tot een invoerrecht (surtaxej op sui ker, de regeering eerbiedig, in het be lang der vruchtenteelt, verzoekt op die adressen nieit in te gaan dat immers die teelt in het bijzon der van fruit, hier alleen dan een groo te toekomst heeft, indien de vrachten na in Nederland te zijn bereiid tot jams en geleien, in dezen vorm worden uit gevoerd naar de wereldmarkt dat om dit vol te houden, de fa brieken hier over even goedkoope sui ker moeten kunnen beschikken als de fabrieken elders dat, terwijl dankbaar wordt erkend, dat bij uitvoer dier conserven de ge bezigde suiker restitutie ontvangt van den accijns, het evenwel onmogelijk schijnt restitutie te erlangen van die pnjsverhooging, welke het gevolg zal zijn van een surtaxe, daar van de ver werkte suiker wel nimmer het bewijs kan worden geleverd, dat zij van bui- tpnlandschen oorsprong is geweest, en d.uar de verhooging zich ook over den pi ijs van de binnenlandsche suiker zal "uitstrekken •iat alzoo de surtaxe de hier vervaar digde jam© enz. op de wereldmarkt zou achterstellen, bij die van het bui. tenlar.d, hetgeen de fruitteelt in Ne derland zou berooven van die schoone toekomst, welke haar overigens door klimaat, bodem en ligging van Neder land is weggelegd, en hetgeen schade zou toebrengen aan do tuinbouwon- dememingen en de fabrieken welke met het oog op die toekomst hier op gericht zijn weshalve de ondergeteekende eer biedig 'verzoekt, terzijdelegging van al le adressen, welke de bedoelde surtaxe hebben gevraagd. Hoofdcommissaris te Amsterdam Volgens een berichtt in de Tel. zou de heer Franken, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, om. gezondheidsredenen zijn eervol ont slag aangevraagd hebben, of dit al thans binnen enkele dagen doen. Tevens verneemt dit blad, dat de heer W. Voormolen, hoofdcommissa ris te Rotterdam, van hoogerhand1 aangezocht zou zijn om een eventu eele benoeming te aanvaarden en zich daartoe, onder zekere voorwaar den, bereid! zou verklaard hebben. Of het bericht omtrent, de ontslag aanvrage van den heer Franken juist is, weiten wij niet. Wel vernemen wij echter uit de beste bron, dat het be richt omtirertt den heler Voormolen uit de lucht is gegrepen. Naar aanleiding van het bericht in de „Telegraaf", dat de heer Franken, hoofdcommissaris te Amsterdam, voor gezondheidsredenen zijn eervol ontslag aangevraagd heeft of dit binnen eenige dagen doen zal, ontving het „N. v. d. D." het volgend telegraphisch bericht uit Dieren' „Niet waar. Franken". Dievegge. Door de politie te 's Gravenhage is een 19-iarig dienstmeisje aangehou den, die in een tijdsverloop van no£ geen jaar. bij stukjes en beetjes, hare meesters, een oude dame, voor een be drag van ongeveer f 900 aan geld en effecten heeft bestolen. Voor het ge- stolene had het meisje zich gaande weg verschillende voorwerpen, als gouden en zilveren sieraden, een pen dule; een naaimachine, vaasjes enz., en ook kleedingstukken aangeschaft. Van dit alles had zij veel aan kennis sen ten geschenke gegeven. Het meisje heeft voor den politie- comiipissaris een volledige bekentenis afgelegd. De dóór haar voor het ont vreemde srekochte voorwerpen zijn nieerendeels opgespoord. Het meisje beweert de door haar gestolen effec ten te hebben verbrand. Zaterdag mochten je heer Dom Baert te Koewacht en zijne zuster Marie te Moerbeke hun 85sten verjaardag herden ken. Dat deze dag voor de oudjes niet onopgemerkt voorbij ging, behoeft niet te worden gezegd. De fanfare-maatschap pij „De Eendracht" te Koewacht bracht Dom Baert eene serenade. Hedenavond vergadert in het Z.-H. Koffiehuis te Rotterdam het Bestuur van die pas opgerichte Ned. Scheidö- rechtersbond. bestaande uit de hee>- ren H.H. J.L.F. de Meyere, voorz., J. G. Coster, secretaris, H. J. Willeinz, penningmeester en J. van Eldik eta H A. C. Vermeulen, leden. Zwervers. Men schrijft uit Aalten aan de Te- Er loopien hier, sedert een halfjaar minstens, een paar jonge menschen in de wildernis rond, die hier vroeger woonachtig waren', die zich in M be gin aain stroopertjien, later op stelen toegelegd hebben; welke drijfjachten de politie hier, ondersteund door de Pruisische, ook gehouden heeft, men heeft ze niet te pakken kunnen krij gen. Wel heeft men in een paarbos- schem in de nabijheid 'der Pruisische grenzen, verblijfplaatsen ontdekt, en daar in beslag genomen beddegoed, hemden, kleederen, enz. enz., alles 'gestolen goedi. Men weet niet waar van deze zwervers leven; wel zegt men, dat die boeren, en vooral de vrouwen als deze alleen thuis zijn en zij komen om het een en ander, vol op geven uit vrees voor de gevolgen. Men zegt, dat een dezej zwervelingen die getrouwd is en wiens vrouw hier woont, te Borne Schet?psoiig«lufa. Tijdens den hevigen storm, die Zater dag jl. woedde, is het tjalkschip „De Vrouw Cornelia", schipper A. de Bruin, van Ter Neuzen, op reis van Barijksluis naar België met suikerbieten, door een rukwind vol water geloopen en tusschen Fiauwers en het Havenhoofd van Zierik- zee, op 30 meters diepte gezonken. Met moeite heeft de schipper zich met zijn vrouw, knecht en 5 kinderen, in de roeiboot kunnen redden. Naar men verneemt, is het schip niet verzekerd. Hat ines. Zaterdag j.l., even na middernacht, had voor een tapperij op de Nieuwe Ka de, bij de kazerne te Leeuwarden, een vechtpartij plaats tusschen een negen tal personen, die na een schutjaspartij deze tapperij hadden verlaten. De mes sen werden getrokken, met het gevolg, dat twee personen werden gewond, de een in de lendestreek, de andere aan het schouderblad. De eerste, die kort gele den een gevangenisstraf van zes maan den had ondergaan wegens deelneming aan 'de bekende mishandelingen met an deren aan den Groninger Straatweg, werd aan het politiebureau verbonden. De ander werd, na in zijn woning door den heer dr. S. Meindersma te zijn ver bonden, omdat, hij nog al bloed had ver loren, naar het Diaconessenhuis overge bracht. De wonden van beiden zijn niet gevaarlijk, De politie hoiidt zich thans bezig met de instructie der zaak. Kamerverkiezing-. In hare gisteravond gehouden ver gadering stélde de vfrij zmnigj-damo- craitiische! MesWireani ging „Vooruit gang" te Leiden tot candidaat voor't lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature-van Kempen) den heer K. Sijtsima. lid van den Gemeenteraad te Leiden. Van R.-K. zijde komt zeer in aan merking mr. J. M. Aalberse, wethou der der gemeente Leiden. De verlichting van Amsterdam. Naar wij vernemen, zal een aan vang worden gemaakt met de electri sche verlichting van de voornaamste pleinen en straiten dezeir stad, door't Stationsplein voor helt Centraal-Sta tion met vieiVen-twintig electrische booglampen 'te doen verlichten. Ons bleek bij nadere informatie, dat reeds sedert lang het plan be stond de entrée der stad van de zijde van het Centraal-Station bij avond een beteren indruk te dhen maken dan zij dit op het o ogenblik met del karige, gasgloeilicht-verlichting doet. Overwogen wier den planne(n om da gasverlichting op het Stationsplein te verbeteren, d'och het lag voor de hand dat men bij die overweging eerder dan tot een verbétering van gasver lichting tot aanwending van het licht der toekomst, het electrische licht, zou geraken. Gelijk hierboven reeds is gezegd, Ls dan ook besloten hét Stationsplein door electrische booglampen te ver lichten, waarvoor de stroom, zoolang de gemeentelijke electrische centrale nog niet gereed is, zal worden gele verd door de centrale, welke voor de verlichting van het nieuwe Beursge bouw wordt gebezigd. Daar deze itegen het voorjaar ge reed zal zijn, zal ook tegen dien "tijd het Stationsplein, waarschijnlijk ook het eerste gedeelte van het Dam rak zich in een waardige verlichr- ting mogen verheugen. Wanneer m.et het gereedkomen van de groote centrale hetgeen in het najaar van 1903. wordt verwacht de gemeente over meer stroomcapaci teit zal kunnen beschikken, zal de electrische verlichting ook successie velijk over andere stadsgedeelten worden uitgebreid. De scliooumoeder. Een reeds bejaarde schoonmoeder, die Maandagmorgen in een tapperij in de Slacht&teeg te Utrecht bezoek had ge bracht bij haar dóchter die ongesteld was, werd door den heer des huizes zóo liefelijk met den vuist ontvangen, dat zij met een bebloede neus het huis ont liep en haar troost bij de poliitïe ging zoeken die van dit zaakje notitie nam. Best mogelijk dat schoonzoontje nu op zijn beurt op z'n baatje krijgt, van de rechterlijke macht. Of, en in dezen tijd van vooruitgang kan men dit ook al verwachten de 'heeren rechters zouden moeten beslis sen, dat schoonmoeders, huisdieren zijn die geen aanspraak op vervolging kun nen maken, indien ze geslagen, bedreigd of „minder vriendelijk" bejegend worden Je kunt 't n,iet weten! Verbrand. Maandagmiddag is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden Hendrika Fenijn, die gisterochtend in de ouderlijke wo ning in de Oudaenstraat bij de kachel speelde, en door de vlam die uit de kachel sloeg zoodanige brandwonden bekwam dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Weerbericht. Verwachting: zwakke Zuid-Westelijke wind, afwisselende bewolking, later mis schien eenigszins buiig. Een oud tweelingetje. Werd verleden jaar te Graz in Silezië met veel luister het feest gevierd van Jozef en Patrick Stürzev, een tweeling, die hun 8Gsten verjaardag mocht vieren, Spoorwegderailieinent. Gfetercnmuddag is een goederentrein die om 12.20 van Arnhem naar Zeve naar trok, tusschen Duiven en Zeve naar ontspoord.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2