AissferdasHsche Fenrs. De locomotief bleef in het spoor, doch (le bagagewagen en negen goe derenwagens ontspoorden en schoven op en over elkaar. De achterste, met erts geladen wagens, drongen tegen de voorste, die ledig waren, aan, en schoven er bovenop. Een spoor werd versperd, en zal waarschijnlijk niet voor hedennacht vrij zijn gemaakt. Alle personentrei nen van en naaa- Emmerik ondervin den ernstige vertraging. De materieele schadé fis aanzienlijk die aan de baan veroorzaakt eveneens. De rails zijn twee meter naai* rechts verschoven De conducteur, die in den bagage wagen had plaats genomen, werd toen de trein ontspoorde, door het op slot springen der deuren opgesloten. Men moest, om hem te bevrijden de deu ren van den wagen openbreken. Een der remme/Rs vloog door den schok oveir de sloot, doch bekwam geen letsel. Een andere remmer werd under een van de wagens gevonden, eveneens zond'er letsel. 1 Brand te Breda, Zaterdagavond ontstond te Breda brand in het bovenhuis aan de Vis- scherstraat, bewoond door-den heer H. A. v. d. Ploeg, schilder. De heer v. d. Ploeg was zelf afwe zig, toen de brand uitbrak. Aan den voorkant liet de brand Zich in don beginne niet dreigend aanzien; men zag wat rook, meer niet. Daar entegen sloegen de vlammen aan den achterkant geducht uit. Van de zeven kinderen, die het echt paar bezat, wai-en reedis vier op de tweede verdieping te bed gelegd. Het eerste noodlige werk was dus deze vier kleinen te redden. Dat is met veel moeite gepaard1 gegaan. De rook hing zeer dicht op portaal en trap, men kon er haast niet doorheenworstelen en bo vendien was het natuurlijk pikdonker-, zoodat men geen hand voor de dogen kon zien. Pastoor Hulsker, die bij de familie op kamers woont, ondernam echter ondanks dit alles toch den tocht naar boven, later gevolgd doorj demoeder, die bijlichtte met een lamp. Door een ongelukkig toeval wel ver klaarbaar in deze oogenblikken van spanning, brak onderweg de lamp, zoodat ook op de trap nog brand dreig-1 de uit te breken. Gelukkig echter wist men daar een begin van brand spoedig te blusschen. Middelerwijl whs pastoor Hulskei tot de tweede verdieping doorgedron gen en na veel inspanning mocht het hem gelukken drie der kinderen te? redden het vierde kon hij echter niet vinden. Eindelijk, na veel zoekens, nadat men beneden in hevigen angst had staan wachten, moclrt het pastoor Hulsker gelukken ook het vierde kind te redden. Dit kind was bewusteloos en ook pas. toor Hulsker was door den benauwen den rook en de hitte zoodanig bevan gen, dat hij eer. volgenden tocht naar boven niet zou kunnen ondernomen hebben. De heer v. d. Ploeg was inmiddels gewaarschuwd, en naar huis gesneld. Zijn boeken waren nog in den brand, en tot driemaal toe heeft hij gepoogd' ze te redden. Toen hij hierbij een der rui ten verbrijzelde^ aan den voorkant, po- ••ride met een iadder op de eerste ver dieping te komen, scheen het dat de vlammen meer lucht kregen, zoodat toen ook aan den voorkant alles welcrfa in lichtelaaie stond. De brandweer was intusschen aan gerukt en begon haar werk krachtig, waardoor zij het vuur weldra meester werd. Zij Wist den brand tot éen ver dieping te beperken, die in lichtelaaie stond tusschen heit benedenhuis en dc tweede etage in. Voor den heer v. d. Berg is deze brand een ware ramp. Hij was veel lager verzekerd, dan die geheele schade bedraagtalles is verbrand, huisraad, ldeederen, goud- en zilverwerk, alles. indien de telegrammen bevestigd worden en werkelijk de eenheid' on der de diakers verbroken is, bestaat er veel kans, dat, ook de weinige voor- deelen, welke hun door de scheids rechterlijke uitspraak e-n de daarop gevolgde concessies defr mijnmiaat- schappijen waren ten deel gevallen, hun weder ontgaan. Dat die leiders de eensgezindheid niet tot het laatstte oogenblik wisten te bewaren, wijst er op, dat de organisatie onder de Frausche mijnwerkers nog niet al te sterk is. Merkwaardig is de houding van enkele Fransche bladen bij de beoor deeling van de oppositie d'er stakers tegen die arbitrale uitspraak. Zoo veroorlooft de ,,Soleil" deze oppositie ten zeerste, omdat een scheidsrechter hoe ook zijn uitspraak luidt, een ide ale rechter is, wijl men hean zeiven kiezen kan. Maar zoowel de heer Rochefort in de „Inlbransigeant" als de heer Des- moulins in de Gaulois" fuhnineeren tegen Jaurès en de andere leiders, omdat, zij de arbeiders hebben over gehaald zich aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Beide bladen stel len het voor, alsof de arbeiders door hun leiders bedrogen zijn, en doen geen moeite hun vreugde te (verber gen over het feit, dat de staking wordt voortgezet. Het Nationaal mijnwerkers-Comité heeft een manifest gericht aan alle Fransche mijnwerkers en het proleta riaat. Den mijnwerkers herinnert het comité aan holt geduld' dier stakers en hun aanneming van het arbitrage- voorstel. De mijn-maatschappijen worden, beschuldigd uitvluchten te hebben gezocht, ter kwader trouw te hebben gehandeld en steeds uit stel te hebben bewerkt om derf sta kers door honger en onteerende capi tulatie te overweldigen. De stakers zullen den strijd niet opgeven, maar vóórt worstel en tot de eind-victorie zal zijn behaald. Het proletariaat wordt door het comité met het oog op den te voeTerf strijd' en de kwade trouw der werkgevers er op gewezen dat het niet langer op zijn geïsoleerd standpunt mag blijven staan, wes halve het geheele proletariaat wordt uitgenoodigd aan den strijd' deel te nem'en. Op alle corporaties wordlfc een be roep gedaan de pogingen der mijn werkers te steunen door middel van een algemeen en beslissend optreden van alle arbeiders. Onderwijs. Aead. examens. Utrecht. Cand. theol. I de heeren P. Groot en P. Nauta. Uit de Arbeiderswerciu naar mijn bescheiden meerfing niet is die des schippers. F.venzoo vraag ik Is het gaan met een klacht naar een raadslid, waar, naar mijn beste weten die thuis hoort bij B. en W. niet een sprekend bewijs, dat mijn vraag in het vorige stukje (schuilt hier een adder onder het. gras?) gemotiveerd is. Voor zoover mij hekend is, zijn de Edelachtbare heeren B. en W. de chefs der ambtenaren, doch niet (met alle achting voor hun personen) de raadsleden. Ik las nooit in de bladen van er gerlijke tooneelen aan de reiniging, wel steeds van oppositie tegen den waarnem enden chef, en door wie?, om welke redenen Doch ik ga hier niet nader op in. het publiek oordeele in deze maar zelf Ga ik na hoe in de raadszitting van 1 October jl. erop gewezen werd, dat voor dezen tak vau dienst een eminent man noodig is, dan vraag ik, wie 'is meer eminent dan hij, die reeds jaar tot genoegen der raad dient. Zeer zeker, elk mensch heeft zijn voor- en tegenstanders, doch schrijver zegt nogmaals zooveel vertrouwen té hebben in onzen raad, dat die zijn •ambtenaren weet te waardeeren. en wars is van zulke invloeden van buiten. Waarom ik niet ridderlijk ondertee- ken Ook nu zal ik mijn oude ge woonte in dezen reeds aangenomen, volgen, wijl ik mij niet wil blootstel len aan aantijgingen van schippers, die thans op zulk een manier den waaruemenden chef der G. R. alhier in een kwaad daglicht trachten te plaatsen. Daarom, M. de Red., met dank voor de plaatsing van dit voor mij in deze zaak laatste schrijven, verblijf ik met ue verschuldigde gevoelens van hoog achting Uw. Dr. A. Z. Letteren en Kunst. Stoomvaartberichlen Het dubbelschroefstoomischip Goen- tofT, van Java naar Rotterdam., ver trok 9 Nov. van Port Said Het stoomschip Oengaran van Rot terdam naar Java, arriveerde 9 Nov. te Padang. Het dubbelschroef stoomschip Shidoro, van Rotterdam naar Java. passeerde 9 Nov., des namiddags Gibraltar. Het stoomschip Bali, van Savannah naar Havre en Bremen, passeerde 9 Nov. Lizard. Het stoomschip Koning Willem II. van Amsterdam, naar Batavia, arri veerde 9 Nov. te Southampton. Het stoomschip Ripheus, van Am sterdam naar Java, passeerde 7 Nov. Port Said. Het stoomschip Anchises, van Am sterdam naar Java, arriveerde 8 Nov. te Liverpool. Het stoomschip Prins Willem V, van Paramaribo naar Amsterdam, arriveer de 9 Nov. te Havre. Het stoomschip Sloterdijk, van de Holland Amerika Lijn, arriveerde 8 Nov., des voorin,van Rotterdam te Newport News. Het dubbelschroef stoomschip Staten dam, van de Holland Amerika Lijn, ar riveerde 9 Nov. des voorm. van Rot terdam te Newyork. Sport en Wedstrijden BINNENLAND. Omtrent de werkstaking aan de stoe- lenfabriek van D. N. Freher te Culem- borg kan nog het volgende gemeld wor den: Direct tegen den Bond is F. niet, maar het is juist, door lid er van te zijn, dat hij geldelijke nadeelen moet ondervon den hebben. Er bestaat n.l. te Culemborg ook eene coöperatieve stoeleninakerij, welke moet opgericht zijn, om werkeloozen arbeid te verschaffen. Nu heeft ook een of meer arbeiders van F. voor deze fabriek thuis gearbeid, waartegen genoemde patroon was. aangezien zij niet onder werkeloo zen behoefden gerekend te worden. Daarbij moet het voorgekomen zijn, dat men namen der afnemers van F. aan den bond of de coöperatie-vereeni- ging heeft opgegeven, hetgeen den pa troon eindelijk begon te vervelen. Een comité heeft reeds met F. onder handeld, echter zonder resultaten. Naar men verneemt, ontvangen de sta kers uit de bondskas uitkeerïng. BUITENLAND. DE STAKING IN FRANKRIJK. De telegraaf brengt de tijding, dalt te Lens en Noeux les Mines onlusten zijn uitgebroken tusschen de „Ou- tranciers" gelijk men de arbeiders die vóór die staking outrance" zijn noemt en hen, die na de scheids rechterlijke uitspraak den arbeid weer willen hervaltten. Voor zoover wij, met de gegevens, die ons thans nog ter beschikking staan, kunnen oordeelen, berust de weigering om 'zich bij de arbitrale uitspraak neer te leggen, voornamelijk op de mee ning. dat de scheidsrechters te uit sluitend rekening hielden miefc iden inhoud een er Vroegere, loon-overeen- komst, terwijl zij de groote winsten, welke de mijn maatschappijen in de laatste jaren behaalden, buiten be schouwing lieten. Hoe dit ook zij, De uitslag van den wedstrijd Victoria-- Go-ahead is 04 in 't voordeel van laatst genoemde daardoor is de stand in 't Oosten geworden: Doel O O O '<j H >3 Club 8 I r- S p p Vitesse, Arnhem 5 5 0 0 17 5 10 P. W., Enschede 4 3 0 1 18 S Quick, Nijmegen 5 2 1 2 16 12 5 Go-ahead,Wageningen 4 1 1 2 11 15 Victoria, Wageningen 5 1 0 4 8 18 U. D., Deventer 3 0 0 .3 5 17 0 INGEZONDEN Vuor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Vergun mij svp. nog eenmaal een plaatsje in uw blad, waarin ik gaarne nog even inging van uit het rijk der schimmen op het schrijven van schip per Hoogeboom. (Zie ingez. stukje in uw blad van 10 Nov. jl.) Laat ik beginnen met zeer goed te kunnen verklaren, dat schipper H. in stemt met het schrijven van de schip pers v. d. IJssel, óok, dat hij aan 't einde van zijn beloog sterk is in het aanbieden van bandteekeningen, maar zou een man geboren zijn voor chef der reiniging alhlier, (die recht door zee wil), en tevens de plaats van zijn vroegeren chef vervullen kan, zonde?' in conflict te geraken met dezen of genen Vervolgens meent schrijver, dat A. Z. niet degelijk onderzocht voor hij schreef. Bij goede lezling van mijn stukje van 6 Nov. 11. begrijp ik niet, dat schipper H. verdachtmaking der schippers bij het geachte Haariemsche publiek" uit mijn schrijven leest; ik vroeg al leen bevestigde niets. Zonder onderzoek springt hier echter dadelijk in liet oog, dat taal en stijl Tijdschriften van de maand. Vragen van den Dag. In eeni artikel „Nederland op het ge bied van ontdekkingsreizen en aardrijks kundig onderzoek in den vreemde" geeft Dr. H. Blink een historisch overzicht van de rol die Nederlanders hebben ver vuld bij de vermeerdering der kennis van landen buiten Europa. Hij vindt daarbij gelegenheid op te merken: ,Voor den Nederlander, die belang stelt in zijn historie .en sympathie ge- roeit voor de flinke daden der mannen, die onze kleine natie een groote belee- kenis gaven in de rij der volken, moet er een innige bekoring in liggen, de ge schiedenis der aardrijkskundige ontdek kingen na te gaan omdat daarin de na men van vele Nederlanders herhaaldelijk met eene vermeld worden. Aan tal van vreemde kusten en onbekende landen zijn in de 16 ien 17e eeuw de namen van Nederlanders en.de herinneringen aan het kloeke strèVsn van ons volk verbon den. Het kleine Portugal, in geographi sche ligging veel overeenkomst met Ne derland aanbiedend, was in de 15 en 16e eeuw ons voorgegaan, om den myste- rieusen sluier op te lichten, waarachter de beperktheid der aardrijkskundige ken nis vele landen verborg. Maar terwijl Portugal in dien tijd zijn rol als land ontdekker reeds spoedig eindigde, en de vruchten van zijn ee.iis roemrijke onder nemingen allengs voor zich zag weg slinken, bleef aan Nederland de geze gende omstandigheid beschoren, in de lijn van het, verled'ene te kunnen voort gaan tot op onzen tijd. Aan Nederland komt dit voordeel toe, maar op Neder land rust daardoor ook de verplichting, om voor die gedeelten der aarde, waai de Nederlandsche vlag waait als een erf- (uk van het voorgeslacht, te voltooien wat onze voorvaderen aanvingen, en de geographische kennis van de landen, tot- zijn Staatsgebied behoorend, uit te brei den tot dien omvang, welken men met reden aan de geographische gesteldheid van zijn staat mag stellen". De heer K. ter Laan publiceert het eerste gedeelte van zijn verhaal over ,.De herdenking van den GuldéhSporen- slag", een aardige blik op het Vlaamsche volksleven. De heer T. Pluim verhaalt dan een en ander over de Zigeuners. Over hun afkomst zegt de heer Pluim, dat men op goede gronden mag aanne men, dat de Zigeuners omstreeks 450 n. Chr. hun vaderland (in de omsteken van het Hinclo Koh, Midden-Azïé) verlie ten en hun „Wanderleben" begonnen. De schrijver deelt dan een en ander mede over hunne levenswijze en over bet vroeegre verblijf der Zigeuners n ons vaderland. Van Dr. Bsch ut „Den Stein der Weisen" dan een artkïel over „De indus trie der verfstoffen" en vooris de gewone rubriek „Van maand tot maand", waai- in- tal van belangrijke onderwerpen be handeld worden. De Nieuwe Gids. Met vervolgstukken, met- gedichten van Kloos en J. H. de Veer, met kronieken van Boeken en Kloos, heeft „De Nieuwe Gids" stukjes proza en verzen „uit Friesland" van J. B. Schepers, waaron dier dit gedicht: Daar staan mij forsche tooneelen voor, Waar mannenkracht met de -elementen strijdt; 'En dokter, die zich aan z'n plichten wijdt En worstelt de opgestormde waatren door. Ik zie hem roeien met z'n oude knecht, In 't platte, lange schouwke smal van vorm. De golven bonzèh aan de steven, storm Smijt kletsen water op hun van de plecht. Zij roeien samen voort, ze winnen iets En noch iets; stadig naadren zij het riet; De golfslag minden, maar hun roeien niet. Ze zijn er en vergeten 't weer: 't was niets. Vliegende over 't hoogrugd meegaand meer Brengt hun 't gesprietzeild bootje vei lig thuis; Doornat genieten ze van 't warme- huis En worstlen zo de herfst door, telkens weer. De Holiandsehe Revue. Een belangrijke aflevering, die van October. Een karakterschets van Emile Zola. Frans Netseher vindt gelegenheid daar bij jeugdherinneringen mede te deelen; hij verhaalt hoe dr. Jan ten Brink bij zijn onderwijs zijn Lerelingen in de 'kunst van Zola wist in te wijden en hen de schoonheden .van wist te ontdekken. De auteur vraagt of thans reeds de tijd1 is aarfgêbr&keh om een definitieve konklusie over Zola's theorieën en .over de waarde van zijn kunstwerken te trekken. Hij vindt dat die tijd nog niet daar is; we kunnen slechts konstateeren. En hij konstateert: dat het Zola niet gelukt, is de theorie van zijn stelsel tot haar uiter ste konsekwentie door te voeren. Ten eerste wat den wstenschappelijken, psy- chologischen draad betreft, die alle boe ken -zijner cyclus heette te moeten ver binden; en ten tweede wat de TOl van toeschouwer aangaat, die hij zich als auteur toebedeeld wenschte te zien. Te konstateeren valt het feit, dat hoe verder Zola met zijn boeken van „La fortune des Rougon" af kwam, hoe zwakker ook de stamboom-in vloed op- de leden der familie van de Rougon- Macquarts wordt. De hereditaire eigen schappen worden er in de laatste ro mans zijner serie bij de haren bijge sleept; voor den vorm is er nog wel eenig verband behouden, ^maar in werkelijk-, heid is dit zóó gering, dat ieder dier boe ken zonder schade voor goed begrip, af zonderlijk genomen en gelezen kan wor den. Zijn doel is theoretisch wel ge weest en gebleven, om de leden zijner fami-lle in- verschillende milieu's te ver plaatsen (in de mijnen, in den land bouw, in den oorlog van '70,-enz.), maar die milieu's zijii meer en meer gaan 'verbeerschen, zijn voor hem bijna van meer belang geworden dan de heredi- teits-nas peuring in de leden van het ge slacht der Rougon-Macquarts. En men heeft op het einde van de cyclus den in- druk gekregen, dat de „histoire sociale clans le second Empire" meer hoofdzaak geworden dan de: „historie naturelle d'un familie". En te konstateeren valt óók," zegt hij dat hij in zijn cyclus zijn toeschouwers- rol niet heeft kunnen volhouden. De ly- i'ikus-, de man met de emotioneele na tuur, met de mét geweldige heftigheid voelend lyrisme Zola zélf, met al zijn edele eigenschappen van mensch, met wat hem als karakter ook zulk een ex ceptie dééd zijn Zola zelf- wringt zich telkens door dé woordenmassa zijner romans naar boven, en scheurt, zich borst open, laat zijn hart zien. En. bp die momenten, juist dd&r waar de prak tijk van zij ngevoelsleven door de mazen van het net der theorie van het Natura lisme heenscheurt, bereikt zijn werk de hoogste- subliemiteït van het moderne proza; op die oogenblikken vierde de ly rische epiek wanneer men die vreemd soortige woorden-kombinatie akcepteeren wil de grootste triomf in zijn boeken, heeft hij de onvergetelljkste stukken pro za gemaakt. De heer Netseher besluit aldus: „Wel kan men thans r'eed-s een monu ment in brons voor hem oprichten. Een hem waardige, gedenkzuil uit-de woord- appreciatie van het geslacht van heden is nog niet samen té sfelien. De woord materie, die de teistering van eeuwen zou kunnen doorstaan, is daarvoor nog niet gevonden." Als „Boek van de Maand" wordt bér sproken het Gedenkboek der nieuwe.of litteraire sociëteit te 's-.Gravenhage, door mr. Montijn en Johan Gram. toen een vrouw er bij kwam en hen in t Duitsch toesprak. Zij waa uit Heidelberg afkomstig en diende gaar ne als tolk. En onder het praten ver telden de boertjes haar de reden van hun reis. Zij had meer van zulke ge- va'len gehoord en begrijpende dat goe de raad niet baten zou, liet zij de boeren verder reizen, maar waarschuw de den Du'tisclien consul ter plaatse. Deze gebruikte nu de telegraaf, om te zorgen, dat de boeren, to Barcelona aangekomen, loor de politie werden uitgenoodigd bij den commissaris te komen, die' hun duidelijk maakte wat hun lot zou geweest zijn, als de juf frouw aan de grenzen niet voor non .gewaakt had. En zoo keerden zij, een treurige ervaring rijker, maar veel reisgeld armer, weder huiswaarts, niet échter dan na aan de grenzen de flin ke landgehoote voor den bewezen diénst ruim te hebben beloond. Thuis gekomen, verzwegen zij natuurlijk hun avontuur, maar toen zij onlangs ho ven hun bier waren, en met hun ken nis van Spanje en Spanjaarden bluf ten, kwam de zaak aan het licht. Een vreemde verdwijning. In Parijs wekt veel opzien de plot selinge verdwijning van den bekenden Zwitserschen scheikundige Raoul Pi- chet, die door dén minister van Mari ne. Pelletan. was aangesteld om te werken aan de volmaking der onder- zeesohe kusten. Men beweert reeds, dat Pichet, die niet al te gunstig be kend staat, een verrader is. van wien men zou kunnen verwachten, dat hij geheimen aan vreemde mogendheden verkocht. Een dure kas. Een geneeskundige te Berlijn is deze week veroordeeld omdat hij een jonge dame, die hem kwam raadplegen, te gen haar zin een kus had gegeven. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf wegens beleediging. De rechter achtte het feit echter voldoende gestraft met een boete van 300 mark. Tweegevecht. De veroordeeling van een Duitsch hoogleeraar. omdat hö geduelleerd heeft, is zeker een zeldzaamheid. Dat is de vorige week te Rostock gebeurd', waar de rechtbank den buitengewo nen höogleeraar, dr. Binder, wegens een duel op pistolen met een kolonel, tot 6 maanden vestingstraf heeft ver wezen. Zij hadden op 15 pas driemaal geschoten zonder elkander te raken. Gaawdieverij. Onlangs is vermeld, dat in Frank rijk een gauwdief was gevat die er zijn werk vau maakte in den doorloop van een harmonicatrein een ander reiziger tegen het lijf te loopen, en hem, ter wijl hij om vergiffenis vroeg, 't een of ander, te ontfutselen. Een politie beambte, die de opdracht had den da- dér op te sporen, werd op gelijke wij ze bijna omver geworpen, en betrapte d'en dief toen deze zijn slag wilde slaan. Deze aanhouding heeft echter anderen niet ontmoedigd'. Deze week werd een Italiaansch wijnkooper. die op weg naar Londen in den sneltrein naar Dieppe in dén gang stond, door een paar heeren" die van weerskan ten aankwamen, opzij gestooten merkte eenige minuten later, toen hij zijn kaartje zocht, dat zijn brieven- tasch met 600 francs verdwenen was. Maar ook de dieven waren in den trein niet meer te vinden. Een lift, In de Opera te Parijs is sedert een De „Standaard" zegt voor het gerucht, door het „Centrum" verspreid, dat in Amsterdam III alle anti-soc. dem. par tijen zich op Heldt zouden vereenigen, „geen enkelen grond te kennen". Do ontrouwe rijksveldwachter. Omtrent de aanleiding tot de arres tatie van den rijksveldwachter J. B. to Amemuiden meldt men aan de „G. Crt. .,B. wordt verdacht dat hij gel den voor de opgelegde boeten innende, iels (lat rijksveldwachters bij niiniste- vieele aanschrijving verboden is, die gelden 'bij den ontvanger der registra tie niét heeft afgedragen, maar ten eigen bate beeft aangewend. Aan be langhebbenden moet hij kwitantiën hebben uitgereikt, die hij vaJschelijk met den naam van den ontvamrer heeft onderleekend. B. Is een der rijksveldwachters aan wier bewaking Zuidhof is ontvlucht. Hij heeft een yruuw en zes kinderen. Vervolg Stadsnieuws. Wij willen nog evende aan dacht vestigen op de eerste Séance voor Kamermuziek op Woensdagavond in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging te geven door den heer Joh. Steenman met medewerking van de heeren Joh. Mes- schaert (zang) en Julius Röntgen (piano). Een avond vol muzikaal genot dus in 't verschiet! KoloiiiaalMuseum, Vanwege het Koloniaal Museum zullen ook gedurende dezen winter eenige voordrachten wor den gehouden op natuurwetenschappe lijk koloniaal gebied. Deze voordrach ten hebben plaats in de bovenzaal van het Brongebouw; zij zullen door licht beelden enz., worden toegelicht. Terwijl nadere aanwijzing van onderwerp, da tum en uur te gelegener tijd per adver tentie zal worden bekend gemaakt, wordt nu reeds medegedeeld, dat ach tereenvolgens als sprekers zullen optre den: in déze maand Prof. dr. F. A. F. C. Went; in December dr. J. P. Lotsy, en in Januari prof. dr. E. Cohen. Bij geruchte vernemen wij dat enke le raadsleden van plan zouden zijn, Woensdag een voorstel in te dienen, om aan den heer Gunning een sala- riisverhooging van f500 in stede van de door B. en W. voorgestelde grati ficatie toe te kennen. Dit zij intusschen onder voorbehoud meegedeeld. Naar wij vernemen zijn er reeds meer dan tweehonderd nieuwe aan vragen ingekomen voor een muntgas meter. Dit kan zeker gelden als bewijs van de naderende toeneming van het gas- gebruik. Gemengd Nieuws, Moord. Te Bois Colombes, bij Parijs, is éene oude dame door haar waanzinnige dochter met revolverschoten en messte ken vermoord. Een verdronken stad. De stad Öcos, vroeger een der voor naamste Mexieaansche havens aan de Pacific-kusf, is geheel in zee verzonken, hetgeen het gevolg is van de in April van dit,jaar aldaar plaats gehad hebbende aardbeving. De Spaanscko schat. Heel wat slachtoffers hebben al de bekende Spaansche schatgravers, ge maakt. Hoe een paar boeren uit den Eifeb nog bijtijds aan (lie oplichters ontsnapt zijn, verhaalt een arts uit Wiesbaden in een dei-Duitsclie bladen. Het vorig jaar waren ook bij Adenau, het bekende "stadje aan de Ahr, brie- ve'n aangekomen, met het verhaal hoe. in den Spaanschen burgeroorlog (Car- listen) een som van ongeveer 1 mil- lioen guldens in Spaanscli goud er gens was begraveu, maar de sleutels zich bevonden >in een kistje, dat voor f20.000 verpand was. Wie di't bedrag ervoor over had, zou een derde van den -schat krijgen. Twee welgestelde boeren besloten dit aardige winstje te halen. Zij ver kochten al huil land, om. over de noo- dige som te beschikken, en namen van hun buren afscheid om, naar zij zei den, naar Rumenié te trekken, waar zij een prachtige zaak- in hout konden doen. Hun reis ging echter naar Bar celona. Aan de Spaansche grens geko men, was'hun öhbédrevehheid irf de de landstaal hun redding. Zij wilden in een herberg wat eten. maar korf den zich niet verstaanbaar maken Opruiming loods. Heden nam de officier van justitie conclusie in de zaaik tusschen de firma Zur Mühle te IJmui- den (cischeij en de Staat der Nederlan den omtrent het verwijderen van een steeoikolenloods aan het Noordzee-ka- naal. Zooals men weet wilde de firma hier toe niet,overgaan en werd eenigen tijd geleden van Rijkswege opruiming gelast en daarmede een aanvang gemaakt, waarna de rechtbank tijdelijke staking van het werk gelastte. Het O. M. concludeerde om eischerniet paai- maanden een lift aangebracht, I Pnt™nkelijk te verklaren in zijn eisch die dé geabonneerden van de moeite om de l°0(is te behouden, en hem te ver- ontslaat' de trappen naar hun loge te i oordeelen in de kosten van het geding, bestijgen. Zij wordt ook ten dienste' Het O. M. overwoog dat het kanaal een van oude dames of gebrekkigen ge- publiek domein is, en dat derhalve de steld die geen abonnement hebben. Nu willen ook andere bezoekers er van 'gebruik maken, en dat d it geweigerd werd, heeft dezer dagen tot onaange name woordenwisselingen aanleiding gegeven. Een verschrikkelijke reis. Twee Fransche matrozen, einde Juli te Fécamp uitgevaren met het stoom schip Chateau Laffitie", besloten te des er teer en. Den morgen van den leu firma Zur Mühle noch op een gedeelte van het kanaal noch op den berm daar van haar bezit kan laten gelden. En daar van de loods niet moge lijk is buiten' het bezit van een gedeelte van den berm, kan eischer op de loods ook geen aanspraken doen gelden. De vergunning, die eischer indertijd was verleend, is thans herroepen op grond dat. de bergplaats met het oog op de belangen van den Kanaaldienst daar Augustus te twee uur maakten zij1 niet kon blijven staan. zich meester van-een klein sloepje en een voorraad levensmiddelen, brach ten hun bootje te water en verlieten hun schip, in de hoop -spoedig een an. der vaartuig te ontmoeten, dat hen zou opnemen. Werkelijk on(dekten zij al 'spoedig een 'Amerikaansch zeilscheep je, dat zij aanriepen. Zich opgemerkt wanende, wierpen zij hunne levens middelen reeds ih zee, toen het zeil schip van koers veranderde en weldra geheel verdwenen was. Zeven dagen lang hebben de onge- lukkigen toen nog in volle zee rondge zwalkt en verschrikkelijken honger en dorst geleden. Zij gevoelden hoe hun krachten afnamen, en hadden soms vreoselijke visioenen. Eerst 8 Augustus werden zij ter hoogte van Nieuw-Zeeland opgepikt cloor het Fransche zeilschip Jacques Coeur" en reeds den volgenden dag overleed een der beide ongelukkigen de andere is thans te Marseille aan land gebracht. Een Spaanscli geueraal krankzinnig De vroegere bevelhebber van het Spaansche leger van Santiago de Cuba, genei'aal Toral. is een dezer dagen plotseling krankzinnig geworden toen hem te Alhapm, waar hij tijdelijk ver toefde, een opdracht der regfeering be reikte om van, de overgave yan San tiago'de Cuba-een volledig verslag uit te brengen. Sedert, verkeert hij in een hoogst opgewonden toestand en mom pelt. herhaaldelijk„Overgave, Over: £ave Vervolg Nieuwstijdingen. Do Torkïezïnsr in Amsterdam IIT De minister van binnenlandschë za- kèn hèeft bepaald, dat de verkiezing in het kiesdistrict Amsterdam III zal plaats hebben op Dinsdag 25 Öcfcen de stem ming, zoo noodig, op Dinsdag 2 Decem ber, en de "herstemming, zoo iioodig,, op Dinsdag 9 December a.s. Aan eischer was ook bekend, dat de vergunning tot- hét hebben van de loods tot wederopzeggeais was verleend. Uit een en ander volgt, dat toen aan eischer de vergunning we.rd opgezegd, hij mét de opruiming een aanvang had moeten maken. Burgerlijke Stand Bevallen: 11 Nov. H. M, Schouten— Steenkist d. 8. M. C. jorenKooijman d. 10. M C, J. So.ellaartvan Heerden d. s. S. Zeijlemaker—Matheij z. Overleden: 9 Nov. C, P, van dér Hulst 54 j., Ged. Oudegr. 10. G. j. Wijkhuizen 65 j., Beeksteeg. A. A. Bierman 6 m.. d., Z. Polderstraat. Gister. Heden Mt 10 Nov. 11 Rot -1/® pOt. Ned. Werk. Schuld Sl'/2 Sli/o I'/z pCt. Portneal 4 pCt. Venezuela2 Cert. Nederl. Handei Muatij... Ashd Koriinkl. Petroleum. '457 458 Vand. Moeara Enim110 Aand. Perlak Petroleum Aand. SchibaierT Aand. Soenialata Aand. Am.O'ar&FoandryCy..$nVj( 35 Aand. United Steel Conip3?'/s 37ï/.t Aand. Atcbieon Topeka85*/* S5'8/lc .\and. "Union PacificUH*It 1023/a 4 pGt. Conv. Union Pacific bds Aand. Missouri Kansas Tptss 27»/ic 271/w Aand. Nevr-Yprk Ontario301/2 30V/a Gew. aand. Kansas City South. 33 38®/in Pref. aand. id. id5-U/s 54 Gew. aand. Southern Railwuy. 34i/o 34'/» Aand. Wasbaah32 33 Aand. Denver Rio Grande... 4lB/a 41'/» Gew. aand. Brie 357/a 36 Marktnieuws. Haarlem, 10 Nov. 1902. Artikelen, Aarfgevoerd. Verkócht. Prijs. Boter 63.KG. 63 KG. f 1.50—f 1.40.. Biggen 56 'stuks 50 stuks 10—t 6. Schrammen 9 stuks 8 stuks f 16—f 13.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3