Tweede Bind, Behoorende bij „Haarlem's Qagblad" van Maandag 17 November 1902 Nr. 5947 Haarlemsche Handels- vereeniging Goedffeh bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 221899. De Haarlemsche Handelsvereenliging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892 heeft in den loop van den ti]d wel haar recht van bestaan bewezen, in zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, ia zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereeniging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende Elk handelaar, ieder nering doende! ja zelfs particulieren moesten lid wordien, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs fltelt, dat de Haarlemlsche Handelsver- eeniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doern De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele. en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereenigimg bemoeit zich in de eeriste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informailiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging i® ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op huiten de stad wonen de personen worden n'tet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven, In de maanden Mai en Juni a. c. njn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor. den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der ü]3^en van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten Worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend ia dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan J. K. Kottman, Camphuisstraat 1B, Mejuffrouw Meijer, Zuidpolderstraat 14, Mej. Hess els, wasch- en strij kinrichting, Kloosterstraat 36, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Ontsnapt. Deze week zijn vier jongens uit het Rijks-Opvoedingsgesticht „De Kruis berg" te Doetincbem ontsnapt. Eén van hen is reeds door burgers teruggebracht. Binnenland. Zwervers. Men schrijft uit Locbem aan de „N. C.": Woensdagmorgen om 10 uur ia de klompenmaker O. met dö bij hem in wonende vrouw en een kind wegens huurschuld door een deurwaarder uit zijn woning gezet. Do familie kampeert thans met haar heele hebben en houden midden op straat. Het meubilair, dat trou wens niet zeer uitgebreid is, wat stroo, een fornuis, beddegoed, alles staat in bonte wanorde door elkaar. Ook de verloopen nacht is door heft huisgezin onder den blooten hemel doorgebracht. De man had' op een paar planken en latten een zeil ge spannen en daaronder was het bedi gespreid. Toen we er vanmorgen in de vroegte voorbijkwamen, sliep het kind de stumper! nog den slaap der onschuld. Het fornuis brandde lastig; d!e vrouw was bezig koffie te zetten. Wij willen volstrekt geen blaami werpen op den eigenaar der woning, die van zijn huurder in. 2 jaar nog bijna geen cent huur ontving, hoewel deze met zijn vak aardig wat verdien de. Maar toch is het een recht treu rige geschiedenis. Men stelle zich voor, in den geheölen kouden Novem bernacht op straat te moeten verblij ven! Bestaat eT niet een wetsbepaling dat het gemeentebestuur aan derge lijke lieden onderdak moet verschaf fen? Het hoofd! van de uitgezette familie een man die nogal veel aan Bacchus offert, trekt zich schijnbaar van het zaakje niets aan. Hij denkt zeker: ze kunnen me met mijn rommel toch niet eeuwig hier op straalt laten lig gen. Het is trouwens, zooals wordt beweerd, niet de eerste maal, dat hem zulk een geschiedenis overkomt. Onaangenaam. Te Terneuzen is een kapitein van een daar aan de Loskade liggendeni Engelschen schoener gearresteerd, die verdacht werd uit een logeerka mer in een café een gouden horloge ketting te hebben gestolen. Het cor- pus-dielicti werd bij fouilleering op hem gevonden. Nadat proces-verhaal was opgemaakt, werd hij weer losge laten. Directeur-generaal der posterijen De kapitein Pop, van het regiment gre nadiers en jagers, die benoemd is tot majoor bij het 4e reg. infanterie, is als zoodanig bevorderd bij keuze, daar 14 kapiteins booger op de ranglijst staan dan de bevorderde, die, zooals bekend, tot de meest kundige officieren van het leger wordt gerekend, ook vroeger bij den generalen staf, tijdens zijn dienst tijd bij welk wapen hij, wegens zijn kennis van het internationaal oorlogs recht, een der secretarissen was bij de Vredesconferentie van 1899. Tegelijkertijd met deze promotie wordt bij geruchte verzekerd dat de heer Pop weldra den militairen dienst zal verla ten, als geroepen tot een gewichtige bur gerlijke betrekking, nl. die van direc teur-generaal. der posterijen en telegra- phie, ter vervanging van den heer Ha- velaar. Ongelukken. In de suikerfabriek te Geldermalsen heeft de arbeider P. van K. uit Meteren een zwaar stuk ijzer op het hoofd gekre gen. De ongelukkige werd ernstig ge wond en verkeert in zorgwekltenden toe stand. Op last van den ontboden genees heer, werd hij per rijtuig naar zijn wo ning vervoerd. Lokaas. Ongelooflijk succes! Nrs. 1, 20,40.... 't Werd per circulaire aan de stad- genooten bekend gemaaktZaterdag avond 7 uur zou de opening plaats hebben van een nieuwen sigarenwin kel te Groningen, leden-, die voor een dubbeltje sigaren koopt, krijgt een lot, kans gevende op een der vele kunst voorwerpen, in den winkel uitgestald, en bovendien cp een muntbiljet van f 10. De eerste kooper zou boven zijn Manilla's vijfentwintig fijne sigaren cadeau ontvangen, evenzoo de twin tigste kooper, de veertigste, enz enz. Reeds lang voor de opening was er voor het magazijn een ontzettend gedrang, geschreeuw, gejoel, getier. De politie had handen vol werk om 't publiek in bedwang te houden dat door voortdurend voor- en achterwaartsche bewegingen zijn kans op 1, 20, 40 enz. trachtte te verbeteren. Zij, die zoo ge- "ukkig waren de voorsten te zijn, en dus daardoor kans hadden op de pre mie voor eersten bezoeker, verdedig den hun plaats met een taaien moed en hardnekkigheid, alsof 't hun leven gold. De daarachterstaanden bereken den de kans voor zichzelf op no. 20 en zoo vervolgens. Die de1 kans daarop verspeeld had,' trachtte zijn positie te verbeteren door een achter- of voor- waartsche beweging. De straat was een groot, schaakbord geworden, waarop de kooplustigen de levende stukken waren. Toen de win kel klokslag 7 geopend werd, was het gedrang der vooraanstaanden ontzet tend. Als een prop zaten ze weldra tusschen de deurkozijnen vast, totdat opeens het zwaartepunt werd' verbro ken en de eersten eensklaps met, over en door elkaar den winkel inrolden, zoodat de winkelier met éen slag zijn winkel vol had. Hier zette het tumult zich natuurlijk voort omdat moeilijk was uit te maken wie no 1 geweest was. De toegang tot den winkel was intusscnen met een paal versperd. De buitenstaanden, de kanshebbers op no. 20, maakten zich gereed voor een nieuwen aanval. ?.n toen de zaak van den eersten bezoeker was uitgemaakt, en de eer sten den winkel hadden verlaten, toen werden de daarop volgenden letterlijk door de achtcrstaand.en den winkel in gedeukt. No. 20,18 en 19 bij den kraag voor zich uitduwend en vastgehouden door 21, gaven een prachtigen kamp te zien. Hoeden werden vertrapt, klee_ ren verscheurd, builen geslagen, een venster van den winkel ingedrukt. Met recht kan de winkelier van een goede opening en een warmen avond spreken. Een inbreker. D., een sjouwer te Tiel, bij wien door die justitie beslag was gelegd op goede ren van verdachte herkomst, is gevan gen genomen. Hij wordt verdacht van het plegen van diefstal met braak en insluiping, waar van verleden jaar in den nawinfcer her haaldelijk vernomen werd. stations hekend maken, met opgave van liet nummer en gaf last beslag op het boekje te leggen, eene premie van vijf gulden beschikbaar stellende voor den ambtenaar of den beambte, die het aan hield. Aan het station Geldermalsen werd Donderdag de wederrechtelijke eigenaar gesnapt. Daar hij verder moest en een eigen kilometerboekje in zijn bezit had, gaf hij dit ter afstempeling en zoo wist men nu meteen precies, wie de snuggere man was. Een merkwaardige diefstal. Sedert eenigen tijd vondt men op de spoorweglijn MaastrichtVisó in de coupe's der eerste klasse het fluweel van de kussens en rugleuningen uit gesneden. Aanvankelijk meende men dit te rnoete stellen op rekening van brooddronken reizigers, doch toen zich die feiten herhaalden, werd: er nauw keurig toezicht gehouden en kwam men tot de ontdekking dat een hoofdc-on- 'lucteur der belgische staatsspoorwe gen de schuldige was. Hij werd op heeterdaad te Visé hetapt en aan de politie ovegeleverd. Hij had het flu weel gebruikt tot het maken van pan toffels. Het ongel ah in den Haag. In den vroegen ochtend werden he denmorgen de stoffelijke overblijfselen van den heer en mevrouw P., uit die woning in de Korte Poten, waarin zij op zoo noodlottige wijze om 't le ven zijn gekomen, in twee lijkwagens naar 't Hollandsche Spoorwegstation vervoerd, ter overbrenging naar hunne woonplaats Zierikzee, alwaar de ter aardebestelling plaats heeft. Er lagen geen bloemen op de rouw- wagens en slechts een rijtuig met de naaste familieleden maakte deel uit van den eenvoudigen stoet. Brand. Te Deurne zijn 13 arbeiderswoningen afgebrand tot den grond toe. Tien ge zinnen zijn door deze ramp van alles ontbloot. Niets was verzekerd. Gevonden. Toen gisterenavond om 10 uur te Rotterdam de schipper van het lijn schip „Talisman" liggende aan de Boompjes, een staaldraad binnenboord haalde, trok hij lot zijn schrik ook een lijk van een man naar boven. Het is hedenmorgen herkend als dat van den 19-jarigen hofmeester John Burns van het Engelse he stoomschip ..Forth"', die Woensdagavond1 over boord gevallen en verdronken was. Letteren en Kunst. Kinderboekjes. De heer R- van der Velde, uitgever te Leeuwarden, heeft weer een drietal zijner goedlkoope kinderboekjes het licht doen zien. Het zijn boekskes van ongeveer 60 pagina's druks, die voor den geringen prijs van 10 cent® per boekje in de boekwinkels voorhanden zijn. Reeds verschenen: ,,De avonturen van Gulliver onder het kleine volkje van Lilliput"; „Pielt de Keienbrander en zijn drie wenschen" en „De zwar te tooverpop". Thans zijn ons toegezonden: „Alad din en de Wonderlamp"; „De Lotge vallen van een Ezel" en „Gulliver onder dé Reuzen". Ook op deze drie boekjes der serie iis van toepassing wat reeds meerma len omtrent de uitgave van den heer v. d. Velde gezegd is, dat hij alle Ne derland sche kindieren aan zich ver plicht heeft door deze boekjes voor zulk een geringen prijs ondejr elks bereik te brengen. Wat zullen de kinderen blij zijn, wanneer ze met St. Nico'laas dia goed geschreven sprookjes krijgen. Ik zie hun oogen al glinsteren van genot. Kinderen lezen dolgraag en die leeslust moet aangemoedigd en in de goede richting geleid worden. En sprookjes vooral zijn kinderlectuur. Lees maair eens na wat Hild'ebrahd hierover zoo juist gezegd heeft. Het nut, en de noodzakelijkheid van goede kinderlectuur behdeven waar lijk hier niet meer bepleit, evenmin 'als in 't licht behoeft te worden ge steld dat het de onafwijsbare plicht is van allen aan wie de opvoeding der kinderen is toevertrouwd, nauwkeu rig en streng toe te zien op alle® wat den kinderen als voedsel voor den geest wordt voorgediend. En wie kinderboeken leest om Ite beoordeelen of ze voor kinderen ge- ten de kinderen zeker. Maar of het wel goed gezien is ze als een verruk kelijk beeld voor te stellen een luilak van een jongen een niets-nut, die door een bloot toeval tolt rijkdom en geluk geraakt, valt te betwijfelen. De keuze van dit verhaal is m.i.i dan ook niet gelukkig. Geen brave Hendrikken-boekjes, maar ook als-je-büeft geen voorstel lingen als van den luien Aladdin, die door toevallige, onmogelijke en on verklaarbare hulp van een wonder lamp toft zulk een staat van rijkdom, en geluk geraakt. Tegen de overige hoekjes heb ik niets; ik wjil integendeel, nog eens gaarne nadrukkelijk ivelrklaresn, dat ook de boekjes Gulliver bij de Reuzen en De Lotgevallen van een Ezel, ver dienen evenzeer hun weg te vinden bij het jonge volkje als de vorige. V. dL B. Onderwijs. Weduwen- en weezenpen8ioenfonds Door een commissie bestaande uit d'e heeren A. D. F. van der Wart, di recteur de-r Ambachtsschool, GoesC. Boogert, Adjunct directeur der Am bachtsschool, Utrecht, P. A. Schroot, adj uncLdirecteur der Ambachtsschool ArnhemG. P. J. Kalemink, adjunct- lirecteur der Ambachtsschool te Alk maar en H. Ellens, leeraar aan de Kunstnijverheidsteekenschool Quelli- nus" Amsterdam, werd tot den minis ter van binnenlandsche zaken het ver zoek gericht te bevorderen hetzij, dat het onderwijzend personeel aan vak scholen in het weduwen- en weezen- fonds voor burgerlijke ambtenaren worde opgenomen, hetzij dat aan eene tot dit doel in het leven te roepen ver eeniging of aan de besturen der vak scholen ter tegemoetkoming in de aan bedoelde pensionneermg verbonden kosten van Rijkswege subsidie worde toegestaan. De Minister heeft hierop geantwoord, dat bij het ontwerpen van voorstellen tot het treffen van een vaste regeling voor liet toekennen van subsidién uit 'sRijks kas ter. behoeve van vakscho len ook zal woraen overwogen de vraag of en in hoeverre regelen zijn te tref fen tea1 bevordering van het door de commissie beoogde doel, doch dat in afwachting van het tot stand komen van deze regeling- aan haar verzoek niet kan worden voldaan. De commissie heeft zich nu tot de leden der Stater-Generaal gewend met een adlres. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Donderdagmiddag had de stoelenfabri- kant D. N. Freher te Culembong, bij wien gestaakt wordt, een onderhoud met den voorzitter van den Algem. Ned. Meubel- makeTsbond en een afgevaardigde van het Nationaal Arbeiders Secretariaat. De heer F. bleek genegen, alle eischen der arbeiders in te willigen, doch moest dan de zekerheid hebben, dat zij in het geheel geen werk meer zouden verrich ten voor de Coöperatieve stoeienfahriek, eigendom van boven,genoiemden bond. Dit vonden de werklieden onaanneme lijk. waarom zij dan ook beslotens het werk niet te hervatten. zoek en zag toen haar café belegerd door een ontzetlende menscheumassa. Donkere voorgevoelens woelden door haar hoofd, in haar verbeelding zag ze haar dochter Johanna doorboord door den dolk eens geheimzinnigen moordenaars, een oogenblik vjreesde zij zelfs voor het leven des jeugdigen artiesten, gesneuveld bij de hem toe vertrouwde maagd. Met armen en beenen baande zij zich een weg door de menschenmassa en bereikte heft café, hier aanschouwde haar oog een totale „renuïen". Wat was er gebeurd? Terwijl de artiest gedurende haar afwezigheid in 't café de honneurs waarnam, zijn er een paar „heeren" binnengekomen, die ver teringen maakten en daarna weer ver trokken zonder te betalen, Eenigen tijd later kwamen diezelfde heeren terug met versterking, zij waren nu met a'n zessen" en eischten geen bloed maar bier. De artiest weigerde echter te tappen aan de twee heeren, die even te voren waren weggegaan, zonder ie beialen. Dit was de aanlei ding. B. werd „te grazen genomen" en over het buffet heen in de zaal ge. trokken, Zoodra hij zich weer vrij gevoelde, heeft hij een stoel gegrepen en die als schild voor zijn gelaat ge houden, „want er werd toen al ge gooid." En wat er verder gebeurd is wie zal dat zeggen? De volgendie oogenblikken vloog de geheele inboedel om des jpugdigeu artiesten hoofd. De dochter Johanna was intijds gevlucht. Toen alles zoo twee minuten door heft vertrek gevlogen was, deed de zdwaai- tekracht zich weer gelden en keerde al les weer teruk naar den bodem van het café, en vormde daar een puin hoop. De artiest waagde het nu eens, achter zijn stoet uit te kijken, en merk te adft hij alleen nog maad de mat avn zijn stoel voor het gelaat hield, de pooten waren verdwenen. Hij zag de gelagkamer rond. „O, Carthaeo, waar is uw glorie heen dacht hij, treu rende op de puiuhoopen. Alles was ver nield, het buffet, de spiegel., de gla zen, de vensterruiten, stoelen en ta fels, in een woord, d'e geheele in ventaris." Voor deze vernieling nu stonden J., C. W. N., N. S. en Chr. v. D. vier der zes geweldenaars, voor de Amsterdamsche rechtbank terecht met verbazend onschuldige gezichten. Het O, M.waargenomen door jhr. mr. Bosch van Oud-Amelisweerd, vor derde tegen ieder der beklaagden 3 maanden gevangenisstraf op grond van art. 41 W. v. Str. „Zij die open lijk met vereende krachten geweld plegen tegen personen of goederen, worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en zes maanden. De schuldige wordt gestraft lo. met gevangenisstraf van ten hoogste' zes jaren, indien hij opzettelijk goederen vernielt enz. Spr. is van oordeel, daft hier met vereende krachten is gehan deld en openlijk, daar volgens de lit teratuur van dit artikel het niet nood zakelijk is, dat het geweld op den open baren weg plaats heeft., waar het vol doende is, dat het geweld voor het pu bliek waarneembaar is, zooals hier door ramen, vensters en deuren het geval was. Mocht de rechtbank van meening zijn dat art 141 niet van toepassing is, zoo beroept spr. zich op Art. 350 in ver- nand niet art. 354 v. S. Uitspraak over 10 dagen. Rechtzaken. Een weduw-kleed. Uit Amsterdam schrijft men: Bij een der kantons alhier is door eene naaister een rekest ingediend teneinde recht te verkrijgen tegen een dame, die haar f 12.83 schuldig was wegens de leverantie van een weduw-kleed. Het hij zon diere dezer zaak schuilt in de omstandigheid, dat dé dame hare rouwjapon bestelde, terwijl haar man nog in leven was. Zij wilde zoo gaarne alvast weten hoe zij als wêeuwtje er wel uit zou zien, als het haar gegeven mocht worden over een gestorven echtvriend te treuren. En vooral ook wilde haren man zeiven laten oordeelen, of hij al dan niet, ter verhooging van de aanvalligheid, zijner ega, behoor de te haken naar het oogenblik,waar op hij haar volle recht op het aan leggen van het vleiend1 weduwkleed zou verschaffen. De rouwjapon kwam thuis en stond het vrouwtje wonderwel. Maar haar man weiger de met beslistheid) den blik te slaan in een toekomst, diie hem van het a)ardsche ileve'n buitensloot. Hij be schikt zijn, moet voor alles lezen met val, zijne ega niet willende aanschou- kinderlijken geest; zich indenken of wen als een bekoorlijk zinnebeeld van kinderen van die boeken kunnen ge- j heft memento morihet ding ter- nieten en waarom. stond en voorgoed in de kast te slui- We zijn gelukkig 'den tijd der bra- ten. Vier dagen daarna echter over- ve Hendrikken-boekjes voorbij. Deze leed de man. De diepbedroefde wedu- Sportpraatje. Brand. Dezer dagen brak een hevige brand uit hij den schilder Visser, te Montfoort, In minder dan, een uur tijds was het ge heele woonhuis met werkplaats een prooi der vlammen. De belendende huizen werden met moeite gevrijwaard. Bijna niets werd van den inboedel enz. gered. De brand werd veroorzaakt door het omvallen van een lamp. Verzekering dekt eenigszins de schade. Een slimmerd. Iemand uit Zaandam had zich het ki lometerboekje van een ander toegeëigend en maalde daarvan gebruik. De directie der Staatsspoorwegen liet dit aan alle periode wa:s spoedig uitgeziekt. Het is nu eenmaal onnatuur en logen, dat in de wereld! persé duidelijk en tasltbaar de deugd: wordt beloond en de ondeugd gestraft We zien, en de kinderen ook wel, heteiri Men komt weer alom tot de overtui ging dat goede sprookjes teer van ge voel, mooi van beschrijving, diep en innig-waar van moraal, opbouwend1 voor de ontwikkeling der kinderlijke fantasie van kinderen goede, mrtltige, en aangename lectuur zijn. De sprookjes als die der Dui- zend-en-een-nacht echter, dat we ten we alleai wel, zijn om ineen- dan één reden geen kinder lectuur. Over sprookjes als kinderlectuur dachten we toen we nog eens de won derbaarlijke geschiedenis van Aladl- din en de Wonderlamp nalazen. Van het fantastische, van heft my- i sterieuse in die geschiedeni genie- we woonde plechtigheid op het kerk hof hij in hare rouwjapon; en zij liet vervolgens, wijl dit nog beter passen zou in de „eerste zes weken van zwa- ren rouw" het horststuk van zwartte taf vervangen door een van dof krip. Maar in het welbehagen van haren weduwstaat en in den zwaren rouw over het verscheiden van den man, wiens vrouw en weduwe zij liefst te gelijk had -willen zijn, heeft zij tot op heden vergeten de naaister te beta len, hoe vaak deae zich ook aanmeld de om haar geldt Maandaghouders. Dien Maandagavond van 15 Septem ber was de juffrouw uit het café op de Buysdaelkade no 161 op ziekenbezoek gegaan. De bewaking van het café was overgelaten aan de niet onaardige dochter Johanna, terwijl de bewaking van Johanna weder was opgedragen aan den jeugdigen artiest B. Tusschen 6 eu 7 's avonds kwam de juffrouw terug van haar ziekenbe- Ook de laatste Zondag heeft weder om honderden voetballiefhebbers ver stomd doen staan, want raardere uit slagen dan de afgeioopen Zondag op leverde, hebhen wij van dit jaar nog niet gezien. Al begin Ik alleen maar eens met ien wedstrijd H.V.V., no. 1, togen R-A.P no. <i. in den Haagwat was lirar te verwachten? Om 't niet te zeer te overdrijven een overwinning der kampioenen van minstens 5 tegen 1. Dan was het nog niet veel geweest, doch een gelijk spel, 't is niet te gelooven, en toch is 't zoo. Na lang zoeken heeft R.A.P. eindelijk een com hinatio weten te vormen die nn nog ïnft, S noem™ te. moor die de voS.°?aan,w!l eenige "ertded in de voetbalwereld zal weten in te boe zemen. Jammer is bet echter voor do iSntaTmmi"'i niet met 't geheele aantal pnnlen op het eind van het seizoen te voorschijn komen. Want het kampioenschap zal hun toch niet ontgaan, ze hebben met de 1-1 een goede les gekregen, dat. al zijn ze de sterkste club van Nederland, ze toch nog niet heelemaal met de andere clubs moeten spelen. Ajax—Velocitas was wel te venvachten, dat onze cadetten met een nederlaag moesten aftrekken, maar met 41 toont toch wel daft hun krachten nog minder zijn, dan dat eigenlijk gedacht werd. Nog vreemder uitslag dan de eerste vind ik H.F.C.—Rapiditas. Ook hier had geen mensch kunnen en durven denken, dat Rapiditas dezen wedstrijd zou winnen met 31. De blauw-wit- 'ten laten dit jaar niet veel van zich hoorenik vrees dan ook, dat ze zich aan 't eind van 't seizoen met de vijfde plaats tevreden moeten stellen. De jonge Hagenaars zijn nog zonder kleerscheuren in den Haag terugge keerd en ik geloof wel dat, zoo Vol harding den returnwedstrij d' komt spelen, H. B. S. op de eenstte plaats terecht komt. In het Oosten ils dit jaar ook een grootere spanning dan andere jaren. Zondag heeft Vitesse schitterend de leiding genomen, door P. W. met 21 naar Enschedé terug te sturen en gaat nu mooi aan het hoofd met P- W. achter zich. Quick stuurde U.D. han dig met 60 weg, terwijl Go-ahead Victoria naar huis zond met 40. In alle drie gevallen hebben dus de ontvangende clubs overwonnenal weer schemert het groote voordeel van eigen veld door. De strijd om het kam pioenschap zal dus gaan tusschen P.W. en Vitesse, terwijl Go-Ahead en Quick elkaar geducht voor de derde plaats in 't haar zitten. Victoria en U.D. solliciteeren beiden naar het baantje van hekkensluiter. De uitslagen van de tusschcnronde der bekerwedstrijden waren ook ver rassend Quick heeft Sparta eruit ge trapt met 2I, wel niet verdiend, maar Sparta is er maar weer uit, ter wijl D.F.C. zonder veel moeite van "Wilhelmina won, door het niet opko men van de laatste. R.V.V.Quick wais een zeer spannende wedstrijd, die op kranige wijze door de jonge Rotter dammers gewonnen werd. Zondag 16 Nov. R.A.P.Haarlem op Oud-Roozenburg. Wie wint? Deze vraag zullen velen met mij doen. Het gelijke spel van d:e roodzwarten in den Haag is oorzaak dat die vraag gedaan wordt, terwijl Haarlem het er zoo lee- lïik tegen de Hagenaars afbracht. Het roodbroeken elftal zal Zondag een ver andering ondergaan een goede kracht is wederom hij haar in de gelederen gekomen, die als voorhoede-man zal fungeeren, maar ook R.A.P. was nog /liet geheel compleet. Ook zij zal Zon dag vvederom gesteund wcxrden door een nieuwen speler, waai" veel goeds van verteld wordt. Als ik nu naga, hoe het elftal van Haarlem, evenals dat van R.A.P. in elkaar zit, dan twijfel ik niet, of de Amsterdammers krijgen Zondag, evenals de vele Haar lemmers die mee zullen trekken, een prachtigen wtedstrijd te zien, waar llaanleon volgens mij triompheerend uit het strijdperk zal treden. Doch gewerkt zal er moeten worden, wat den roodbroeken best is toevertrouwd, on der de goede leiding van hun aan voerder. Is deze wedstrijd gewonnen, dan is de tweede plaats hoogstwaar schijnlijk voor do hekerhouders weg gelegd. H.V.V. krijgt de Leidsche menschen op bezoek en ongetwijfeld kan ook hier nog eeriige spanning verwacht worden, maar H.V.V. zal trachten zich te wreken op het slechte spel van Zon. dag en zal de Leidenaars wel versla gen naar huis sturen. Het cadetten elftal moet spelen te gen Sparta in Breda de cadetten zul len alles doen om hun studiegenooten geen te lagen dunk van hun te doen krijgen, door altijd geslagen uil den strijd te treden, daarom verwacht ik daar Velocitas nog lang niet te ver- ismaden is, dat zij met een klein ver schil zal overwinnen, om zich van de laatste plaats af te rukken. In de tweede afdeeiing trekt H.B.S. naar Rotterdam. Uok hier verwacht ik een spannenden strijd. Rapiditas, aangespoord door 't enorme succes van verledeu week, zal ook nu alles doen om nog op de tweede plaats te komen. Of het haar echter zal gelukken een overwinning op het Haagsche elftal te behalen, betwijfel ik sterk en ik voor spel dan ook, dat II.B.S. ongeslagen in de residentie terug zal komen. De Utrechtenaren, die tot nog toe niet veel plezier hebben gehad van Hercules, zullen Zondag wel weer een slachting moeten zien, daar zal Vol harding wel voO'/' zorgen. Aan die Spanjaardslaan komt het Amersfonrtsche Quick tegen II. F. Ge spelen Quick dat pas nog getoond heeft een geduchte tegenstander te zijn, zal ook nu wederom gevaar voor II. F.G. brengen en ik ben er ook bang voor, dat de blauvnvitten er wel weer onder zullen gaan. In 't Oosten zullen eveneens die zes eerste klasse clubs in 't veld gaan. U. D. trekt naar Enschedé, om tegen P. W. te spelende home-club zal hier met gemak de overwinning in hare veste houden, evenals Vitesse, die ver eerd wordt met een bezoek van Go- ahead. Victoria zal wel met leede oogen Quick zien vertrekken, daar die haar wel zal komen slaan. Hier in Haarlem speelt Haarlem II des morgens reeds om 10 uur tegen Edo op liet roodbroeken terrein, ook hier heeft Haarlem een goede kans voor de overwinning. Als 't nu maar goed' weer ils. AMATEUR. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Stimm ungsbild" uit den Rijksdag. Berlijn, 13 Nov. 1902. Bij een bezoek aan de residentie maakte ik in den afgeioopen zomer van de gelegenheid gebruik, om het gebouw van de Tweede Kamer in oogenschouvv te gaan nemen. Uit het inftiem-gezellige zaaltje klom ik langs den trap achter het gordijn ia den hoek naar de plaats, bestemd' voor mijn collega's van de Hollandsche pers. Ik kan niet zeggen, dat ik de hoeren benijd' ,die hier op het uitge bouwde balkonnetje, dat wel wat lijkt op een kattebak van een oud'erwetsche jan-plezier, dicht op elkaar gedrongen zitftea en zich nauwelijks kunnen be wegen. Dan zijn we er hier in den Rijks dag en trouwens ook in het Pruisische Abgeordnetenhaus beter aan toe. Do jcurnalisten-tribunie is ecu wereld' op zich zelf. welke men bereikt langs de gemeenschappelijke trap voor de be zoekers der publieke- en voor de jour nalisten-tribune. Boven aangekomen, geeft men zijn hoed' en jas aan een, bodé in uniform in bewaring, dan een zwaai' roodbruin gordijn opgelicht en we staan in een lange corridor van do woning der pers". Links geven verschillende tochtdeuren met zware gordijnen er voor toegang tot do pers tribune. links liggen redactiekamers van verschillende groote dagbladen. De corridor volgende, komen we in de pers-restauratie waar men 's middags voor uiterst billijken prijs een paar spijzen kan verorberen en waar na tuurlijk steeds de noodige ..drinkables" voorhanden zijn. Op de restauratie volgt weer een dwarsgang met. links een serie van tolefoonkameTtjes en rechts een verder aantal redacticbli re aux en een uitstekend ingerichte wit marmeren W. C.. Zooals men ziet, „es ist alles da!" Men heeft bij dien bouw er op gerekend, dat de zittingen lang kunnen duren en de persmannen dus gedwongen worden halve dagen in het gebouw door te brengen. Vandaar de volledige inrichting voor de pers, even goed' als beneden voor de leden van. den Rijksdag.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5