H. LAMP PREDIKBEURTEN eengroctesorteering j Örelio-Mdiging. Door een der tochtdeuren op de eer ste tribune komen we op de journalis ten-tribune. welke bijna de geheele linkerzijde en een kort gedeelte van de achterzijde der zaal in beslag neemt.. De inrichting is evenals van de overige tribunes amphillieatersge- wijs en biedt naar schatting plaats aan ongeveer 100 mannen van de pen. Het gaat er soms vrij luidruchtrt toe; men amuseert zich over bekende spre kers. maakt elkaar opmerkzaam op eigenaardigheden en geneert zich zelfs niet nu en dan luid' zijn opinie ken baar te maken. Op de grooie publieke tribune en aan de overzijde in de hofloges is het des te stiller. Men luistert daar met gespannen aandacht, velen zijn voor de eerste maal in den Rijksdag en heb ben een groot tableau op de roode ba lustrade' uitgespreid, waarop de zit plaatsen der verschillende sprekers zijn aangegeven, zoodat zij zich zon der veel moeite kunnen oriënteeren. Een bezoeker, die de sprekers, niet per soonlek kent. en geen plattegrond van de zaal heeft aangeschaft, zal bezwaar lijk wil hebben van zijn tocht naar den Rijksdag. Meestal gaan de on duidelijk voorgelezen namen der nieu we sprekers iu het geraas verloren. Lang niet alle leden steken hun speecü af van achter de redenaars-katheder aan den voet van den hoogen presi dentenzetel. Integendeel, er zijn er verscheiden, die altijd van hun plaats spreken. Wanneer dit laatste het ge-, val is, moet men dikwijls een oogenblik zoeken, waar de stem van den spreker vandaan komt. Is het een bekend spreker, dan kan men dit al gauw aan de overige leden merken, waarvan verscheidene zcih in het oploopende gangpad tusschen de amphitheaters- gewijs gerangschikte banken hebben opgesteld, terwijl de meeste andere het gezicht naar den spreker gekeerd heb ben. Zoodra echter een saaie spreker aan het woord is. een van de minderen go den. een van de „Dauerredner" die al leen spreken om den tijd dood te slaan, zooals b.v. Genosse Stadthagen. kan het gebeuren, dat de een voor. de an der na. het hazenpad kiest om een luchtje te scheppen in de prachtige marmeren "Wandelhallen. buiten rond de zittingzaal of een hartsterking te ne men in het restaurant voor de leden. Na een stormachtig debat had de meerderheid gisterenavond haar zin gekregen en doorgedreven, dat van daag de debatten over het Zolltarif gesetz zouden worden afgebroken om plaats te maken voor de debatten over een voorstel om het uitbrengen der stemmen te vereenvoudigen. Volgens de bestaande verordening geschiedt het stemmen door het luid afroepen der namen, waarop de aanwezigen met ja of nein antwoorden. Daar hiermee telkens een goed half uur ge moeid gaat, en Bebel kort geleden in een vergadering verklaard heeft, diat zijn partij voor minstens 700 van de ruim -900 paragrafen van het ontwerp- tarief „namentliche Abstimmung" zou eischeoi. om daardoor het tot stand komen der nieuwe tariefwetten in dein nog korten beschikbaren tijd onmoge lijk te maken, besloot de meerderheid een nieuw ontwerp op het stemmen voor vandaag op de agenda te zetten. Men kon wel merken, dat het parool gegeven was: ,,ALle hens aan dek". Beneden in de zittingzaal waren uacr schatting ver over de 300 leden aan wezig. toen de oude heer Ballestrem, voor zjjh hoogen, gothischen zetel staande, de zitting om 12 uur opende. Na onverstaanbaar het een en an der van een papier te hebben afgele zen. waarnaar niemand luisterde, zonk de gemoedelijke, ronde figuur met het blozende gezicht weer weg in zijn ge- beeldhouwden stoel. Schijnbaar lette het oude heertje niet op hetgeen rondtmi hem voorviel. Zoodlra een spreker zich echter van een ongeoor loofde uitdrukking bediende, kwam het grijze hoofd met de groote brilleglazen plotseling naar voren en werd1 de re denaar met een flinken zwaai met de bel tot de orde geroepen. Nu en dan haalde de oude graaf zijn groote roode zakdoek te voorschijn om zijn brille glazen af te vegen en liet soms zijn plaats door dien vice-president, graaf Stolberg-Wernigerode innemen. De ze- iel van den president mag geen oogen blik onbezet blijven, zoodat de nieuw- aangekoinene wel goed of kwaad- Heine. die met pakken brochures en boeken onder heide armen de rede naarstribune betrad en dus voorne mens scheen, vooreerst daar te blij ven. nam een groot gedeelte der rech terzijde de vlucht naar de restauratie. Blijkbaar is zij tegen eindelooze Dauen-eden niet bestand. Dit weet de oppositie en stuurt daarom uitslui tend mannen naar het front met ster ke keelbanden. Gisteren Stadthagen, die 4 1/2 uur sprak, vandaag Heine, die zeker zoolang heeft gesproken. Om uur had deze achter de katheder plaats genomen. Toen ik twee uur later naar huis ging. was hij pas tot het derde amen dement van socialistische zijde gena derd, en er waren er 19 door de partij ingebracht! Waarschijnlijk spreekt hij, terwijl ik dit schrijf nog! In weerwil van alle obstructie zal het voorstel mogelijk toch worden aangenomen, hoewel waarschijnlijk eerst over eenige dagen na eindelooze debatten. Tijd gewon nen alles gewonnen, zeggen de so cialisten. die alles in het werk stellen om het tarief te doen vallen. „Tegen den broodwoeker" is hun leus voor de verkiezingen in het volgend jaar. K. INGEZONDEN MEOEDEE- L1NGEN. 80 cents per regel. De vooruitgang in onzen tijd. Het laatste gedeelte dar negentien de eeuw dat we nog niet lang achter den rug hebben, heeft zich vooral ge kenmerkt door talrijke uitvindingen op elk gebied van nijverheid, vooral 't machinewezen heeft groote vorderingen gemaakt stoommachines, die reeds zoo geperfectionneerd waren, werkten nog niet snel genoeg naar den zin van den werktuigkundige men is er dan ook nu reeds toe gekomen, in vele gevallen de stoom door electriciteit *e vervangen. ITet kan niet anders of de werklie den, die in de verschillende werkplaat sen werken, tengevolge van het snel gaan dier eïectriciteit machines steeds handiger en sneller moeten Werken en er zeker niet kalmer op wordener is een gejaagdheid, een strijd om het le ven en het kan niet andere of die zenuwachtigheid plant zich voort op kinderen van zulke werklieden. Wie heeft er vroeger jaren hooren spreken dat kinderen van 14 tot 15 jaar reeds zenuwlijders waren en wij geven hier na een voorbeeld van de- zeventienjari ge jonge dochter van den heer Óeve- len, wonende te Heensche molen, onder de gemeente Steenbergen, provincie Noord-Brabant. Onze verslaggever, op zijn laatste reis door Nederland bracht een bezoek aan de ouders van juffrouw v. Oeve len en vernam nl. van de moeder dat haar achttienjarige dochter geduren de meer dan een jaar aan ernstige uit putting van het zenuwstelsel geleden had zulks was van lieverlede aange vangen, zij had steeds een zeer ver moeiend gevoel door het geheele li chaam, gepaard met benauwdheid en de eetlust verminderde van dag tot dag, bovendien klaagde zij over duizelighe den, kon des nachts bijna niet slapen droomde akelig en, laat ik dit vooral niet vergeten, zij klaagde eiken dag over hoofdpijn, wij stelden ons reeds het ergste voor en op aanbevelen van verscheidene personen, die bii hunne kinderen reeds de goede uitwerking ondervonden hadden, begonnen wij eens met haar de Pink Pillen te geven, en tot onze groote vreugde, zagen wij dat die raadgevingen goed geweest wa ren, want van lieverlede werd',onze ge liefde dochter kalmer, de eetlust kwam terug en daardoor eveneens de krach ten en het is van dat gevolg geweest, dat zij haar betrekking als dienstbode weder met opgeruimdheid heeft kun nen hervatten. Gij moogt, zoo ging de moeder ver der. ons gesprek omtrent dit voorgeval lene, gerust laten publiceeren. want de vreugde van mijn moederhart mijn kind weder genezen te zien, kan ik U met woorden niet uitdrukken en door de publiceering van mijn attest ver heug ik mij een dienst aan de lijdende menschheid bewezen te hebben. -P^t vele moeders weldra die zelfde schiks op een warmen stoel moet plaats ^ei'klaring kunnen en willen afleggen, dat hopen wij. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de Wi Gemengd Nieuws. Yrëeselijk mijnongeluk. In de Oceankolenmijn nabij Mer- thyr Tydvill, in Wales, bleef een kooi, waarin 30 mijnwerkers uit de mijn naar boven werden gebracM onderweg door een defect aan de machine steken. Tegelijkertijd bleef tijdelijk de toevoer van lucht achter wege, waardoor 5 arbeiders stikten. Radica, de overlevende Tan de Hi n doe-tweelingen van Barnum en Bailey, die inder tijd door den Parijschen chirurg dr. Doyen langs operatieven weg van haar zusje Doodica is gescheiden, wordt op heit oogenblik te Hyères-, aan de Riviera, verpleegd. Van de operatie is geen spoor meer aan haar lichaam te ontdekken en de doctoren hebben hoop, dat zij in het heerlijke klimaat volkomen van de tuberculo se. waaraan zij lijdt, zal genezen. Een neus in brand. Een Parijzenaar, Léon Godefroy, had onlangs het ongeluk, dat zijn neus. in een straatoploop werd ver pletterd en hij verving zijn reukor gaan door een conterfeitsel van cel luloid. Dezer dagen wandelde Gode froy op den boulevard Saint-Michel in het zonnetje. Toen hij een sigaret- te wilde aansteken, vloog zijn neus in brand en de vlammen deelden zich ras mede aan zijn baard. Terwijl een groote menigte zich rond hem verza melde stond de ongelukkige Godefroy te springen van pijn, tot een politie agent hem in een dxogistwinkel trok, waar de vlammen gedoofd en zijn wonden behandeld werden. nemen. In het begin, van de zitting, toen dr. Spahn. een der hoofdleiders van het centrum, uit wrelks boezem liet voor stel Aichbicliler tot verandering van de Geschaftsordnung was uitgegaan, het voorstel nader toelichtte, waren vrijwel alle bekende figuren en een massa „anonymi", die alleen bij de stemmingen dienst doen, aanwezig. Daar waren dr. Balhem, de eigenaar van de Kölnische Volkszeitung en prins Aremberg van het centrum, daar waren de aristocratische figuren van Graaf Schwerin-Schlobitten met den langen gescheiden baard en grijze slobkousen, v Normann, von Wangen- lieim, den aanvoerder van den Bund d. Landwirte; daar was de1 walgelijk dikke dr. Oertler met zijn stierennek, kort geknipt haar en blinkend wit vest. de hoofdredacteur van de Agra rische Deutsche Tageszeitung; daar was de vrijzinnige dr. Barth; daar was de lange manke v. Vollmar op de eerste bank der sociaal-democraten. En ach ter hem in het gangpad Bebel. steeds met de handen in do beide zakken, en den grijzen kop met den vooroverhan- eenden kuif naar den spreker gekeerd. Achter Bebel de plompe Singer met het kwabbige onsympathieke gezicht en de „Dauerredner" Stadthagen, een Oos- terschen kop met pikzwarten volbaard. Van de bekende figuren ontbrak alleen Eugen Richter, de aanvoerder van het kleine troepje der Freisinnige Verelni- gung. Het was natuurlijk vooruit te zien, dat het voorstel van Singer om het onderwerp van de agenda te brengen en tot de ,.'i. gesordnung". dus tot de verdere beraadslaging over den Zoll- tarif over ie gaan. niet zou worden ge accepteerd. De stemming over zijn voorstel, waarmee een half uur ge moeid was, had tot resultaat, dat men verder zou beraadslagen. Op het zien van den eersten spreker na afloop der stemming, den socialist _chte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, wane gelijk alle goede pro ducten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte zijn, doch de -heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de uepothouders die onder de attesten zijn aangegeven, of zoo ge maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den depothou der komen, dc-n heer Snabilié. Pri^i 1.75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot- ii rdam, hoofd-depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending f' gen postwissel. k echt verkrijgbaar voor Haarlemen Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Barteljorisstr. 2224. j Steeds voorhanden IJ Tegelplaten, Bedkrnikeu. W arm waterstoven Tafelkout!fooren enz. I De kleine schalk. Wij bedoelen den kleinen maarschalk lord Roberts. Men moet weten, de Duitsche Keizer heeft een tamelijke lengte, als Pruis na tuurlijk zoo recht als een kaars. De op perbevelhebber van het Engelsche leger, lord Roberts, is klem van. stuk. Samen naar de parade rijdend, was dat nogal lastig. De zoogenaamde held van Zuid- Afrika bedacht zich wat; hij zou een der grootste paarden- nemen; dan viel het onderscheid niet zoo in het oog, zou men-, de harenkleur vergetend, niet kun nen zeggen: vader en zoon, en werd het mogelijk, te paard het gesprek gaan de -te houden. Niet kwaad bedacht, maar er was wat vergeten bij de berekening. Toen de kleine Roberts voor het groote paard stond, deed hij met zijn korte beenen tot tweemaal toe een vergeefsche poging om in den stijgbeugel te komen; hij viel bijna en het werd een pijnlijk moment voor de omstanders om niet te lachen. Aan een der omstanders gaf Ro berts zijn maarschalkstaf, om dien even vast te houden; hij zou het nu met twee handen probeeren, en jawel, het was een heele hijsch, maar het lukte, en de opperbevelhebber kwam in den zadel terecht. De oogen van de krantenbo den, die alles zien, meenien opgemerkt te hebben, dat de vlugge, elastische Wil helm II veel vermaak in het avontuur schepte en onder zijn snor zooveel lachte als met de deftigheid van zulk een plechtigheid was overeen te breng Het was bij -de parade een hondenweer, zoodat bet geschiedenisje spoedig ver geten was. Maar Robert je is nog woedend! Coxine. De onlangs uitgevonden vloeistof, die een gevoelige plaat, nadat daarmee een opname is gedaan, baar lichtgevoelig heid doet verliezen, zoodat deze bij ge woon licht kan worden ontwikkeld, is hier te lande aangekomen. Een vertegenwoordiger der Duitsch- Amerikaansche Coxin-Maatschappij Coxine beet de uitvinding heeft 't de zer dagen te Amsterdam in werking ver toond. 't Is een donkerroode vloeistof, waar in de gevoelige plaat gedompeld wordt; ten einde het daglicht te verhinderen, tij dens het overbrengen, van de plaats uit de camera in de coxine-bak de plaat te bereiken, bezigt men een nieuw soort chassis, dat met een knipveer gesloten wordt en zoo is ingericht, dat de gevoe lige plaat door een druk op de veer oogenblikkelijk in de.coxine zakt. Nadat de plaat twee minuten onder de coxine heeft gelegen, heeft zij reeds haar lichtgevoeligheid verloren en kan verder worden ontwikkeld. Een rood achtige tint op de plaat-, door de coxine achtergelaten, verdwijnt door eenvoudig wasschen met schoon water. De coxine laat ook geen sporen aan de vingers. Alleen zal nu nog voor de gewune handcameras, waarin de platen zich niet in een chassis bevinden, iets moeten wor den bedacht, waardoor die platen ook daaruit direct in de vloeistof kunnen worden overgebracht. Wanneer Adam jarig was. Over den scheppingsdag van onzen stamvader Adam zijn de geleerden hei tot dusverre maar niet eens kunnen worden. Thans weet men precies wan neer de eerste mensch geschapen is! Wie 't niet gelooft, luistere: Sir John Light- foot, vice-kanselier van de universiteit Cambridge, heeft 15 jaren van zijn leven besteed, om dit wetenschappelijke pro bleem onomstootelijk op te lossen. Nadat hij tallooze bijbelsche ,en andere teksten vergeleken en met behulp van alle ka lenders de moeielijkste berekeningen had opgesteld, kwam hij tot de slotsom, dat Adam den 23en October van het jaar 4004 voor Chr. geschapen ls. Daar even wel bij wetenschappelijke onderzoekin gen zelfs bet puntje op de i niet mag ontbreken, rekende dr. John Lightfoot nog uit, dat de geboorte van den eersten mensch om 9 uur 's morgens plaats vond. Met Adam zijn we alzoo in 't reine, daarentegen weten we nog niet, wan neer wij den verjaardag van Eva te vie ren hebben. Maizen. Algemeen wordt in 't Oldambt ge klaagd over muizen. Het winterkoren beeft het zwaar te verantwoorden. De landbouwers zijn algemeen bezig mui- zenhaver in de gaten te schieten. Een nieuwe stoel. Uit een verslag. „Donderend applaus viel den begaaf den spreker bij het veriatan van den stoel des volksonde-rrichts te deel". Het was Vrijdagavond in den Schouw burg stampvol op alle rangen. Op de balcons zat men schouder aan schou der, stalles en parterre waren van de eerste tot de laatste plaats bezet, de loges waren overvol, evenals de gaanderij. Onder de toeschouwers was mevrouw Orelio, die met een haar door hét Comité aangeboden bouquet, in bet balcon zat. Toen de beer Orelio in zijn rol van Willem Tell in de eerste acte over de bekende brug op den achtergrond kwam aangestapt, daverde er een wel komstgroet, van applaus door de zaal, die aan de allerliefste aria van den vis- scher wel wat afbreuk deed, jammer voor den heer Cauveren, die de kleine partij beschaafd en met zeer aangenaam klinkende stem uitvoerde. Intusschen te verwonderen was het niet. Het was Ore- lio's eereavond en hij kwam dus aller eerst in aanmerking- bij de attentie van het publiek. In weerwil van de vermoeiende uitvoe ringen- van den laatsten tijd, liet reizen en trekken hier en daarheen gaf Orelio ook nu weer blijk van de gelijkmatige krachten en begaafdheden, die hem zoo kenmerken. Van den eersten noot tot den laatsten geen spoor van vermoeienis. Reeds na de eerste acte werd hij uit bundig toegejuicht. Maar het hoogtepunt in die opera bereikte hij bij het mannen- trio in de tweede acte. Tot driemaal rie pen de hoorders hem en zijn medezan gers -met daverend applaus" terug. Dit trio, zonder twijfel een van de mooiste die ooit voor mannenzang geschreven werd, genoot dan ook een buitengewoon gelukkige uitvoering. Het zou onbillijk zijn, om daarbij ni,et de namen van de heeren Pauwels en Van Duinen te noemen. De eerste wa bijzonder goed gefdisponeerd en zon, met een entrain, dat we niet altijd bij hem gehoord hebben. Zoo ook het duet met zijn geliefde in het tweede bedrijf. De derde, de heer Van Duinen, is o. i. belangrijk vooruitgegaan, articuleert be ter en zingt niet meer zoo achter in de keel als vroeger wel eens geeburde. De heer Koster' gaf een zeer' goeden Gessier te hoor.en en te zien: deze rol werd anders bij de Opera wei eens wat stiefmoederlijk bedeeld. De rol van Jen ny, Tells zoon, die in bet derde bedrijf (het schieten van den appel) zoo op den voorgrond komt,, was bij mevrouw Blom- Urlus in goede handen. Koor en orkest waren goed, zoodat van deze uitvoering gezegd kan worden, dat zij zeer gelukkig slaagde. Niet het minst natuurlijk door de Teil-vertolldng van Orelio, want die was èn wat stem èn wat actie betreft, weer uitstekend. In het vierde bedrijf werd een gedeelte gecoupeerd om tijd t-e winnen., daar eerst na afloop van de geheele voorstel ling de huldiging van Orelio op het too- neel zou plaats vinden. Aan den .lessenaar van den dirigent, den heer C. van der Linden, was een krans gehangen. Vermeld mag nog wor den, dat de mooie ouverture groot suc ces verwierf. Na de afloop der voorstelling dacht niemand er over de Schouwburgzaal te verlaten, allen zaten in gespannen verwachting hoe de huldiging plaats, zou hebben, totdat eensklaps het scherm wordt opgehaald en we den heer Orelio zien te midden der feest commissie. Het eerslfc sprak de heer De Haan Hugenholtz den jubilaris toe. Voor mij is het een eer en genoegen, zei hij, den heer Orelio namens de com missie te mogen toespreken. Gij telt in Haarlem vele vrienden en wanneer iemand als Orelio 25 jaar lang de kunst gediend heeft, als een van hare beste zonen, dan is't oogenblik geko- m en om u dat te zeggen enom u te dan ken voor hetgeen gij aan Haarlem's burgerij ten gehoore gaaft. En daar om eindig ik met den wensch, dat het u nog vele jaren gegeven zij, ons met uwe heerlijke stem genot te ver schaffen. Hier bied ik u een ge schenk aan, namens Haarlem's bur gerij, dalt u steeds aan de-zen dag zal doen denken, als het tegen den wand) hangt.'" Een prachtig schilderij op' een ezel werd den jubilaris aangebo den, voorstellend een zomerland schap, geschilderd door den heer Theopliile de Bock. Het doek is ge vat in een zeer mooie moderne lijst. Tevens werd den jubilaris een album aangeboden, waarin elk der leden van de feestcommissie een bijdrage had ge leverd. Het album was kostbaar gemonteerd mei zilver en geëmailleerd beslag. Van de bijdragen trokken vooral de aandacht de muzikale bijdragen van de heeren Kriens, Loots en Robert; van den heer Theophile de Bock een zeer fraaie aquarel; van den heer J. London, een mooie houtskoolteekening; van den heer P. van Ooy eene fraaie allegorische voor stelling, en van den heer P. C. Bouw meester eene prachtige kunstbijdrage; de heer Justus van Mourik had eene geestige anecdote geschreven, waarin verhaald wordt hoe een Amsterdamsche schooljongen op de vraag van zijn on derwijzer- „Wie is Willem Teil", ant woordde „Dat is Orelio". Hierna volgden een groot aantal reu- zenkransen, welke overhandigd wer den met een even groot aantal spee chen. De een-sit© was de heer mr. W Jager Gerlings, die hem namens „Toonkunst" dank zeide voor het ge not. aan de leden dezer vereeniging verschaft en hem hiervoor wilde hul digen met een krans. Dan volgde de heer P- C. Bouwmeester, als voorzitter van de liedertafel „Cres cendo'vervolgens de heer J. D. Franse namens de Kon. Liedertafel „Zanig en Vriendschap"; de heer Van Ooy namens het mannenkoor „Caeci- lia"; de heer Zeewoldt namens de „Har monie", die ook leder op hun beurt hun ne gelukwenschen aanboden, en dank uitspraken. De heer dr. J. B. Schepers,, bracht na mens het Alg- Ned. Verb., den zanger niet alleen hulde als zanger, maar als man van de Ned. taal. Het laatst was het de heer Van Gasteren, die den ju bilaris namens de Schouwburg-maat schappij mocht huldigen. Spr. bracht Orelio hulde voor den steun dien hij door zijn steeds trouw blijven aan den Ned. Opera had geschonken. En bracht hem daarvoor dank, tevens de aanwe zigen in de zaal opwekende tot on dersteuning van de Ned. Opera. Nu nam de heer Orelio het woord: „Gij zult het allen met mij eens zijn, dat het mij onmogelijk is alle heeren voor hetgeen tot mij gesproken is, een voor een te bedanken. Wat mij dezen avond is gebeurd, heeft mij aangegre pen, en ik kan dan ook maar één enkel woord zeggen: „Aan allen mijn harte- iijken daalt, heeren en dames". Donderend applaus volgde hierop, en na Orelio nog eens voor het voetlicht te hebben geroepen, keerde een ieder voldaan over den prachtigen avond terug. Op de Parklaan werd de stoet opge steld, di.e den zanger een serenade zou brengen. Maar lang vóór dat opstellen reeds hadden drommen menschen post gevat voor Hó tel Funckler, waar de groote dingen gebeuren gingen. Tegen elf uur rukte een detachement politie aan, die in, een ommezien een groote ruimte voor Hötel Funckler 'af zetten. Achter die politie-barrière stond een dichte menigte zich te verdringen. Na wat wachtens kwam eerst de mu- ziekvereeniging „Harmonie" met haar banier, gevolgd door de manrtenzang- vereeniging „Caecilia", geëscorteerd door fakkeldragers. En nadat ze zich voor het Hotel had den geposteerd reed het rijtuig, waarin het echtpaar Orelio gezeten was, aan. Dat kon men van verre al hooren aan komen, want overal stegen luide juich kreten op. De leden der feestcommissie hadden zich reeds in Hotel Funckler vereenigd en ontvingen daar Orelio, met zijne echtgenioote, die in 't rijtuig als onder bloemen begraven hadden gezeten. De „Harmonie" speelde een Sousa- marsch en onderwijl ging Orelio naar boven, die naast zijn vrouw op het bal kon plaats nam. Het statige Wilhelmus werd door de Man n enzangvereeniging gezongen en daarna het Feestlied, een compositie van Philip Loots. De woorden van den heer J. van Breemen luiden aldus: Komt nu saam bij honderdtallen! 't Moet een machtig leger zijn, Voor het doel datwij benogen Zeker immer nog te klein! Want verdienste eisclit haar kroon! Grootsch zij du,s ons eerbetoon! Sluit u aan om uw banieren, Zangers uit de bloemenstad, Schall' uw lied zoo forsch als dat Na den strijd van zegevieren! Heil u kunst'naar, heldenzanger! Nu gij viert uw Zil'vren feest; Vier het dankbaar, vier het. vroolijk, Kerngezond naar lijf en geest Neerland eert zijn muzenzonen, Blijv' waardeering Steeds uw loon, Kunstrijk zij uw toekomstleven! Roemvol klinke steeds uw naam, Schall' van heinde en ver de faam, Lof en dank hij 't voorwaarts streven! Orelio dankte hartelijk, inzonder heid de directeuren en besturen, den vereenigingen, die aan hem werden voorgesteld. Op verzoek van mevr. Orelio was het publiek dichterbij gekomen, heel voorzichtig en beleidvol voerde de politie deze manoeuvre uit. Nog een Feestouverture en een marsch van de „Harmonie" en de se renade was weer afgeloopen. Het publiek juichte uit zichzelf spontaan met „lang zal hij leven's" Orelio toe, die nog op het balkon stond. Daarna ging alles met gezwinde pas, ordelijk en geregeld, heen. Toen de serenade was afgeloopen werd aan den heer en mevrouw Ore lio een souper aangeboden in de eet zaal van Hötel Funckler, De zaal"was voor deze gelegenheid door de zórgen van den heer Jacobi met groen en bloe men op allerkeui-igste wijs versierd. I-Iem komt daarvoor een woord van hulde toe. Behalve de beide genoemden was ook dte heer Henri Pielage gast. Van het Comité namen aan het souper deel de heeren nu-, Th de Haan Ilu- genholtz. J. C. Peereboom, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, mr. F. A. Bijvoet P. van Ooij, \V. Robert, de heer en inovrouw Theophile de Bock, G. B. Crommelin. J. J. Zeewoldt, O. D. Em- rik, J London. C. P. W. Kriens, E. A. A. Liera, P. C, Bouwmeester, G. J. van Gasteren en J. II. Róssing. Aan toosten ontbrak het niet. Na den eersten, van den heer mr. De Haan Hugenholtz op Orelio, volgden er nog tal van andere, waarvan gememo reerd mag worden een alleraardigste dankbetuigino- vair mevrouw Orelio voor de betoonde waardeering en hulde. Burgerlijke Stand. VELSEN. Ondertrouwd; F. W. baron van Tuijll van Serooskerken en jonkvrouwe C. M. Boreel. D. van Roon en II. J. Gorter. H. Graman en T. Vosmeer. Getrouwd: A. Eskes en A. H. Dobbe laar. T. J. W, van der Kolk .en H. C. van der Plas. W. Metz en M. E. Bremer kamp. B. Duijn en A. M. Hoevenaars. Bevallen: C. H. KossenRaspooit z. M. A. Wiersma—Vink d. C. Selderbeek— Pruis z. II. Weidgraaf—Vrijen d. C. J. Bellen.—Uytendaal z. H. Bremerkamp— Oosterwaal d. Overleden: W. Grapendaal, 76 j., A. Krom, 65 X, J. Belien, 6 d. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen: P. E. Blom—van der Aar d.; D. J. Hoenderdos—van Eijk z., M. A. van der Weiden—van Rossum z. Overleden: J. SnoeksWeesman 76 j. SCHOTEN. Bevallen: M. Vink—van der Peet, d. J. C. G. Nells—Cocq z., M. P. de Visser— Meine z. SPAARNDAM. Bevallen: A. VallentgoedWeesman d. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. v. Gink en M. M. Kauffman. C. v. Heïjningen en C. Witte. Getrouwd: K. v. d. Brink en J. de Leeuw. D. v. d. Voort en L. v. Tol. Bevallen: C. NoormanKrijgsman d. A. E. v. d. Broek—Paans z. P. W. Ver meer—v. Asch d. H. v. Schiie—Schoorl, z. J. C. PolakHoogeveen z. N. v. d. Plas—Versluis d. A. Appelman—Groot d. C. v. Gaaienv. d. Mee d. M. Brouwer v. Scbooten z. Overleden: A. Kulk 4 j., M. v. d. Luyt 2 j., P. v. Geelswijk 64 j., C. Berrevoets 15 maanden. op ZONDAG 16 Nov. 1902. te HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. zNam. 2 ure, Montijn. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Veen. Nieuwe Kerk. Voorin. 10 uur, Montijn. J anskerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesserkerk. Voorm. 10 ure, de beer Bremer. Eglise Wallonne. Voorm. 10 1/2 ure, Mr. L. Peariraz, pasteur Groningue. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 1/2 ure. Mulder. Klein Heiligland. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 1/2 uur, Tibben. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5 1/2 ure, Dezelfde. Ev. Luthersche kerk. Voorm. 10 ure, A. E. T. Junod, Ev. Luth. pred. te Kampen. Nam. 1 ure, Zondagschool (Nassau- laan). Doopsgezinde Kerk. 10 ure, Jo. de Vries. H. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Plantenga, Dankzegging. Remonstrantsch-Gereformeerden. Voorin. 10 ure, Dr. A. H. Haentjens, Repetitie van het Zangkoor precies half twaalf in de Kerk. Kerk der Broeder-Gemeente. Voorm. 10 ure, de Blocq v. Scheltinga, Hersteld Apostolische Zending. Drappenierstraat 11. Voorm. 10 ure en nam. 6 ure, Gods dienstoefening. Woensdag 3 uur Kinderlezing. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure. Gerth van Wijk. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Jonker. 's Avonds 7 u're, Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, de heer J. W. Hilbran- der, Godsdienstonderwijze te Haarlem. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, J. de Vrïes. 'sNam. 5 uur, dezelfde. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond, 's avonds 6 1/2 uur in Hotel Nommer Een, Proost, pred. te Wormerveer. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. ZANDVOORT Voorm. 10 ure, Vani Leeuwen. pred. te Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6