zij maakte ziju geest weer helder op dat, ééne punt. hij wilde vluchten, lnj zou het om te kunnen sterven in Trans vaal. En hij ontsnapte. Hoe het hem gelukte wist hij zelf niet. maar waar een wil is bestaat een wég. Jiij wist op een schip te vluchten. Door Duitsch_ Afrika kwam hij weer in zijn land. weken lang zwierf hij rond, honger en gebrek leed hü maar onbemerkt be reikte hij de puinhoopen zijner ver brandde hoeve. Hij sloeg er nauwelijks acht op: hij was thuisgekomen om te sterven. Dat zijn vrouw was ver moord in het concentratiekamp en zijn kleine kinderen, liad hit Di] zijn omzwerven gehoord, 't Verblijf van zn oudste zoons echter was hein onbe kend Wat deed het er toe? Zij zouden immers ook gevangen genomen wor den om lanvzaam te worden ver moord of als zij tot de gelukkigsten behoorden sneuvelen in het veld. Zoo ging het immers allen. Wat baat te heldenmoed tegen overmacht? Dui zenden Engelschen. die even zooveel honderden Afrikaners vervolgden De uitslag was niet twijfelachtig meer De storm gierde over die kale vlakte door geen bosch meer tegengehouden, j niet langer liegen de gevels der hoeven gestuit Omgehouwen en verbrand was alles. Dien ochtend viel zelfs een flauwe lichtstraal niet op den zwarten wand; commandant Willems zag er vruchteloos naar uit. Verliet ook dit hem? Toen sloot hij de oogen wach tend op den dood, die dit voelde hij nu niet lange meer zou uitblij ven. .Vader, vader!" Dof als uit de wijde verte kwam die stem tot hem. Nog een maal opende hij de oogen met zijn laatste kracht: „Daaiie, jou Mijn mastig, dis daar om een wonder. Nou sterf ik toch me alleen, nie! Dank Danie, dank God!" Met een snik hield hij op. Maar zijn zoon hij had nog één arm tot zijn dienst, die waarmeehij den ka-uk vast hield, waarop hij voortstrompelde sloeg dien arm om hean heen. „Jou mot nie sterf nie, vader! Dis vrede nou!" Commandant Willems zag hem aan als niet begrijpend. „Vrede!En ons eigen land?" „Dat hebben de Engelschen'' „De Engelschen!..." Willems kreun de als een kind. ..De Engelschen ons vrije land! O. God! O, God! ,,'t Is maar tijdelijk, vader, voor al tijd niet. Wij konden het niet meer volhouden. In de kampen stierven de vrouwen en kinderen. Twintigduizend zijn er daar vermoord, vader, twin tigduizend En de mannen sneuvel den in het veld of werden weggebracht in gevangenschap, ver weg. ver weg. Toen hebben de generaals, om ons volk te redden, gegeven ons ïand. Het ""si hardJ maar het moest, vader, het moest! Twee groote tranen gleden dien ster vende' over het uitgeteerd gelaat Het was hem of zijn geest plotseling weer helder werd of hij zag, zien kon in de toekomst. „Zij hebben goed gedaan! Eerst het volk. dan 't land. Laat nie mand vreezien in Zuid.-Afrika! Nie mand! Vrouwen die hebben geleden als de onze. worden moeders van een heldienvolk en een heldenvolk wordt vrij!" Nog eenmaal wierp hij den blik in bet rond, voor de laatste maal. op aarde. De zon ging or> hij zag de nevels scheuren, het licht brak door: Was het een beeld dier toekomst van zijn yolk? Zou het ook voor dat hel den- volk nog eenmaal weer licht worden? Opnieuw speelde die lichtstraal op den wand., de flauwe lichtstraal die toch die duisternis verhelderde en min der dicht maakte. De stervende zag het. zijn lippen stamelden: „Vrede... mijn volk. dat is de lichtstraal, be waard voor ondergang, zijt gij en een maal zult gij weer vrij zijn... vrij! Gouden stralen wierp de zon. zij vie len op het omhoog geneven geiaat van den doode een glimlach, die eerste sinds vele maanden, zweefde over zijn bleeke trekken. Had hij inderdaad die toekomst ge zien van zijn volk, zag hij die be straald door het morgenrood der vrij heid? Want cüat is die lichtstraal, die het volk van Zuid-Afrika voor vertwij feling bewaart to midldlen van zijn on noemelijk lijden: die hoop op de toe komst. En om die hoop te helpen ver wezenlijken, doen de generaals ook een beroep op uw hulp, Stadg%nooten! Zal hun poging te vergeefs zijfi "e- weest? Wjojensdagmiddag had een verga dering plaats van de dames van het Comité, belast met de regeling van de collecte In de vergadering werd het plan der collecte vastgesteld en voorts al les in 'bijzonderheden geregeld. Aan de oproeping in de bladen was door 114 Haarlemscha jonge dames gevolg gegeven. Besloten werd Maandagmiddag a. s. te 4 uur met de dames-coilectri- ces te vergaderen, in welke vergade- -ring de lijsten van de verschillende wijken zullen worden uitgereikt en waarin voorts geloot zal worden voor de verschillende wijken. De dames collectrices zullen een strik van oranje en groene kleur dra gen als herkenningsteeken. Het comité verzoekt voorts de wel willende medewerking van Haarlem's ingezetenen, om de collecte naar wensch te doen slagen. Vriendelijk wordt wordt verzocht bij eventueele afwezigheid, hun giften toch achter Ite laten. Zooals indertijd reeds medege deeld, kunnen ook aan de leden van de commissie giften worden afgedra gen. Eigen woorden van ds. BrO'Pkbuij zen. gesproken te Kortrijk op het Taai en Letterkundig Congres. De Vorst, de machtige regeerder in den winter, is gekomen. Onverwachts heeft hij zijn intrede gedaan, en in weinige dagen stroomen en wateren aan banden gelegd. Met een flinke ijskorst zijn de singels en wateren in den omtrek bedekt. En het laat zich aanzien, naar de strakke lucht te oo.rdeelen, diait de Vorst nog wel eeni- ge dagen de teugels van het bewind in handen zal houden, zoodat naar alle waarschijnlijkheid de liefhebbers van de schaatsensport Zondag hun hart eens ferm kunnen ophalen aan het prettige ijsvermaak. Ook heden kon men op de vaarten en singels i reeds tal van jongelieden zich dapper op de gladde vlakte zien weren, j De Amsterdamsche Vaart vertoont mooi, glad ijs, waarop zich heden ■reeds enkele liefhebbers der schaat- j sensport amuseerden. Van de singels is het vooral de Schotersingel welke veel menschen zal trekken, het ijs is daar als een spiegel zoo glad. De Zo- mervaart wordt ook reeds druk bere den, doch hier is het ijs verre van mooi, groote open plekken maken het rijden hier nog zeer gevaarlijk. Op het Spaarne zagen wij ook reedis een paar jongens möt schaatsen onder de voeten, wel wat gewaagd, doch het ijs scheen hen te houden. De ijsbaan op Schalkwijk, welke gisteren ook nog zeer hobbelig was, is nu goed, daar er gisteren veel op gereden is. Alleen de ijsbaan aan den Zijlweg blijft nog gesloten, misschien tot morgen, misschien tot Zondag. Jammer is het voorzeker da)t men niet eerder is begonnen met het land onder water te zetten, doch naar wij vernemen kon dat moeilijk, omdat de huur pas met 15 November 1.1. in ging. De Vorst heeft dus melt recht het volijverige bestuur der ijscluh over vallen. B ij de firma J. F. B e ij e r s, voor heen D. J. v. d. Wille, Groote Houtstraat, valt een gips-reproductie te bewonderen van het marmeren relief ..Lentezang" van den beeldhouwer H. A. van den Eynde. Het werk symboliseert de volgende ge dacht e: een octaaf van bloemklokken luidt de lente in, boven het hoofd van een vrouwen-figuur, die in extaze den lentezang medezirrgt. Dit is een fijne, subtiele gedachte en op superieure wijze in beeld gebracht. Men voelt trillen den blijden jubel va.ri de tot nieuw leven ontwaakte natuur in de dartele weelde van het kloklten-lui- dien. Men voelt de extaze van de vrouwen figuur, die de handen uitstrekt Het is een weelde van blijde lente-ver heugenis. Wat vooral treft zijn de nobele lijnen van het prachtige vrouwengelaat, de fraaie hals, de uiterst sierlijk gemo delleerde handen. Het is kunst van groote importantie: sprekende, stemmingvolle kunst- Da reproducties in relief door den heer van der Wilk in den handel gebracht zijn uitstekend gedaan. Corns. Prins Szn. Te Anna Pau lo wn a is in den leeftijd van 72 jaar over leden de heer Corn. Prins Szn., dijk graaf van dien polder. Vóórdat de heer Prins zich daar vestig de heeft hij jaren lang te Haarlem ge woond, eerst in het Schoterkwartier, na derhand in het Frederikspark. Met zijn witten knevel en besliste manier van' spreken had hij iets markants. Als opti mist kende hij bijna zijns gelijken niet en is deze eigenschap 'hem in het leven zeker te pas gekomen, zij heeft- hem toch verschalkt toen hij nagenoeg terzelfder tijd de groote verbouwing van de Socië teit Vereeniging doorzette en in het Fre derikspark het Brongebouw deed oprich ten. Voor een stad als Haarlem was dat- te veel op eens. Hij was voorzitter van de Maats, tot Exploitatie van Staalwaterbronnen, toen er nog goede verwachting was, dat er inderdaad van een Staalbad Haarlem sprake zou wezen en hij was het met hart en ziel. Eenige jaren is hij ook lid van den Raad geweest. Nu en dan liet hij zich vinden voor een of andere voor dracht in een vereeniging, liefst over een onderwerp van economie. In Anna Paulowna hield hij Haarlems lotgevallen gaarne bij en wanneer hij overkwam informeerde hij vol belang stelling naar dezen en genen. Die hem ge kend hebben zullen aan hem terugdenken als aan een opgewekt, welwillend man, een man van „push", zooals de Engel schen zeggen: een stuwkracht. Uit de Omstreken. Velseu. Openbaire vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Woensdag, 26 November 1902, voorm. 10 uur. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Herhalingsonderwijs a. Vaststelling der verordening. o. Regeling bezoldiging der hoofden. c. Regeling van het schoolgeld. d. Benoeming van het personeel. 3. Verzoek onderwijzer J, van. Rugge te IJmuiden, om eervol ontslag. 4. Benoeming lid der commissie tot we- ■rinig van schoolverzuim te IJmuiden. 5. Adres J. Bontenbal c.s. afd. Heide, om daars telling van een brandspuit voor die af deeling. 6. Kort verslag van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs van hare bevindingen bij gedaan schoolbezoek. 7. Plaats nieuwe school IJmuiden, 8. Bespreking voorstel van den heer J. van Splunter tot afschaffing van het marktgeld voor vee. 9. Onvoorziene uitgaven. Beverwijk. Tot onderwijzer aan de Roomsch- Katholieke Jongensschool alhier is benoemd de heer Cornells de Groot te Hoorn. Het ophoogen van een perceel ge- meeniteland is bij heden gehouden openbare aanbesteding door B.enW. ■gegund aan D. Maks alhier voor de som van f 247.50. Tot ouderling der Hervormde Kerk werd door het kiescollege van die kerk alhier benoemd de heer J. Evers, terwijl tot diaken werd gekozen de heer H. v. d. Stadt. Haarlem in eiMUOvr Op de veemarkt alhier waren aange voerd: ilpaarden, 80—/ 150; 5 hitten, 60 lot 90; 6 koeien 130—/ 150; 30 vaarzen 100—/ 110. Handel redelijk. De ijsbaan te Haarlemmermeer is prach tig en zal zeer spoedig ten deinste der hardrijderijen opengesteld worden. Het ijs in de hoofdvaarten is weinig betrouwbaar, daar nog steeds pogingen door de schippers gedaan worden, om met hunne lading de Ringvaart te berei ken. De onverwachte strenge vorst heeft aan menig landbouwer in Haarlemmermeer groote schade aangebracht. Het vervoer der bieten te water is gestremd. Er valt nu op heden niets anders aan te doen, dan die te vervoeren per as, wat met. groote kosten en moeielijkheden gepaard gaat. Tal van wagens ziet men dan ook geladen naar de fabriek rijden. Ontzaggelijke hoopen liggen nog op het land maar ook nog verscheidene H A. staan ongerooid. Die la-atst-e kan men dan ook wel als verloren beschouwen. Het gaat te Haarlemmermeer den bietent.ee- lers dit jaar niet naar wensch. Nader bericht men nog aangaande de oorzaak van den zwar-en brand bij J. Koen in de nabijheid van 't Hoofddorp, dat die gezocht moet worden in een schoorsteen óp den zolder, die door eene bedstede liep. Ook ©enige H. L. graan zijn een prooi der vlammen geworden. Sloten De geniewerken in den Reekerpolder zijn door de vorst gestaakt moeten wor den. Halfweg Nadat Donderdag den geheelen dag en avond met het noodige personeel te ver geefs aan de ontruiming was gearbeid, .waarbij eene locomotief als trekkracht, werd gebruikt om de „Veeteelt" op de baan te brengen, zijn hedenmorgen de werkzaamheden opnieuw begonnen. I' i p n e n I a n ri. Kameroverzicht. De heer Van Kol heeft tot nu toe niet- veel genoegen beleefd van zijn extra-parlementaire nota. De heer Van den Heuvel kwam gisterenochtend bij den aanvang der vergadering ver klaren. dat de beer Va.n Kol met hem het vastgesteld verslag had doorgele zen en dat al diens aanteekeningen daaron zijn vermeld. De heer Van Kol. vervolgende zijn eergisteren aangevangen rede. zweeg verder over dit incident. Op den voorgrond plaatsend, dat die christiani- satie van dien inland er een ij del droom beeld was. zette de spr. vervolgens uiteen, dat van de christelijke richting der regeering overigens nog niet veel te bemerken viel; het e enige princi- pieele. de opheffing van het concubi naat in de kazerne, diurfd'e de Reg. niet aan. Maar wèl was deze begroo ting weder voor het kapitalisme inge- richt. De suikerfabrikanten deden in' Indië alles zwichten. Het werd tijd dat de Staat zelf bijsprong om oen inlander te hulp te komen. Deed' hij dat niet. dan waren wij ons koloniaal bezit niet waard. Met genoegen begroette de heer De Waal Malefijt den Min., wiens taak zwaar was. Met genoegen omdat ook de Min. in de eerste plaats wenschte, dat Indie niet zou geëxploiteerd wor den. Het belang van den inlander, moest vooi'opstaan. Nu had men van d© militaire uitgaven met schrik ge waagd. maar spr. betoogde dat die noodig zijn ter bescherming van de meest tevreden bevolking ook Zon-( der militaire uitgaven voor Indië, zou, daar moord en doodslag heerschen.i Even afkeeriifr van imperialisme als de heer Van Kol. stond hij toch uit breiding van gezag voor om humani taire redenen De politiek viel weg, waar alle partijen wenschten dat voor den inlander in stoffelijken en geeste lijken zin zou worden aan den arbeid gegaan. De heer Van Vlijmen beijverde zich te bestrijden dat deze Min. meer de militaire belangen dan de sociaal- oeconomische zou voorstaan. Dat was een schrikbeeld, meer* niet. De ver dediging van Java is geen nieuwe zaak maar men was nu eenmaal gekomen tot een vast plan eu de daar voor noodige uitgaven waren toege staan. De beschuldiging van imperi alisme van den heer Van Kol betwist te spr.. met een verdediging o. m. van de volkomen rechtvaardigheid van den Atjeh-oorlog. Waar het kon, zijn de onafhankelijke vorsten gehand haafd en slechts in uiterste gevallen was naar die wapenen gegrepen. Verpachtte ook de heer Verhey da den van dezen Min., dat deze de be handeling der financieele verhouding tot de comptabiliteitswet verschoof, be treurde hij. Spr. vroeg alsnog vóór die wet een nota der Reg. In Indië toch waren geen nieuwe middelen meer te vinden; de militaire uitgaven konden niet worded1 ingekrompen, al moest met de financiën rekening wor den gehouden De trouw der bevol king alleen was niet genoeg, er moest een leger naast staan. Verheffing dei- bevolking was noodig. maar niet uit vrees voor inmenging, doch op grond van plicht Spr. bracht hulde aan het beleid in Atjeh maar voor nespoedi- ging van het einde van den oorlog waren meer troepen noodig. Nadat de heer Van Byïandt nog was opgekomen tegen de bewering van den heer Van Kol als zouden wij in Indië door veroveringszucht worden gedreven, sprak de heer Roëll zijn ongunstigen indruk uit van den financieelen toestand, waar de opbrengst d'er middelen achteruitginp- en nieuwe- middelen onmogelijk waren. Het financieel be heer liet te wenschen over; ons be stuur was te duur en er kwamen te veel misvattingen en misrekeningen voor, die tot voorzichtigheid maanden. De heer Cremer behandelde het denkbeeld van den heer Van Kol, be treffend© een vaste commissie uit de Kamer voor Indische zaken. Dat zou in strijd wezen met ons staatsrecht en bovendien moest de beslissing over détails in Indië gebeuren. De macht der Indische Regeering moest niet wor den ingekrompen door inmenging der Kamer. Critiek kon blijven bestaan, maar spr. noemde tal van quaesties die in Indië uitstekend waren voor bereid. De Ind. Reg. toonde ook ijver op het gebied van landbouw en irri gatie. De G.-G. toonde zich een man van studie, niet enkel militair Er varen naast schaduwen, ook lichtpun ten in Indië, door verschillende wer ken waarvan op den duur vermeerde ring van welvaart was te verwachten. De Min. van Kol. dankend voor de tol hem gerichte woorden van wel willendheid handhaafde ziju opinie, dat wij in Indië een plicht hebben te vervullen in zedelijken en materieelen zin. Daarnaar strevende, zou de Min. stellig trachten niet eenzijdig te we zen, maar de verdediging van Java was een eiscli van noodzakelijkheid, sedert jaren vaststaande. De oecono- mische toestand liet te wenschen over, doch men moest onderscheidein tus- schen chronischen achteruitgang van welvaart op een deel van Java en tij- delijken nood in andea-e gedeelten. De toestand vereischte zorg, maar er was gten reden voor moedeloosheid. Zon der vooruit te loopen op de resulta ten van het thans bespoedigd onder zoek wees de Min. op één machtigen factor: de reusachtige toename der be volking. 45 pet. in 20 jaren, terwijl de rijstopbrengst met slechts 20 pet. steeg. De aangewezen weg was om den in lander niet enkel van den landbouw afhankelijk te doen zijn. doch op te leiden in en voor de zich ontwikkelen de nijverheid. Of zij daarvoor ge schikt zouden zijn. moest nog blijken Er moest gestreefd worden naar een herleving der inlandsche industrièn, bevordering van d'e huisvlijt. Maar daarnevens waren andere middelen noodig, bevloeiings- en afwaterings werken. bevoa-dering van. meer inten sieve cultuur. 1 andibou w-onderri ch t. nroefvelden landbnuw-crediet. Emi gratie naar de buitenbezittingen kwam den Min zeor geoorloofd voor. Wat de begrootin" aanging, het te kort werd veroorzaakt dloor productie ve werken. Doch de fin. toestand was niet rooskleurig. Er moest gestreefd worden naar vermindering van het du- l re arnbtenaai'selem ent en vermeerde ring van het inlandsche. Dat zou tot z,ui)nigheid leiden. Zonder op een principieel debat over de financiën vooruit te loopen .wilde de Min. reeds nu verklaren, dat naar de krachten der Ned. financiën tijdelijk moest worden tegemoet gekomen aan denoo- den van Indië. om verdere inzinking te voorkomen. Vervolgens verdedigde de Min. die uitgaven voor de defensie en bestreed dat eenig imperialisme betrokken was hij de handhaving van onze souvereï- niteit. Ook in Atjeh leidde conse quente doorvoering van het sedeid 1886 gevolgde stelsel het best tot pacifica- tie. Wat Nieuw-Guinea betrof, ver toonde de Min., onder veel^hilariteit, photo's van eenige niet-militaire aan-! rakingen! In Korintji was vreedzaam! overleg op handen Na een kort! woord over de drainage, zeide de Min., dat de feiten uit het Delische, in de brochure-Van den Brand genoemd, op één na reeds alle vervolgd zijn.. De Min. zeidie ten slotte dat ook de ker- 1 stening van Indië moest ondernomen worden, doch zonder propaganda van de overheid. En hij deed vooral wat bij wilde doen een beroep op de volks vertegenwoordiging. Heden 11 uur voortzetting. Bij den minister van binnenilanidsche zaken zijn door weldadige handen, de gelden gestort, benoodlgd om zeventien nog op St. Helena vertoevende krijgs gevangenen-, allen Nederlanders, van daar naar het vaderland terug te voe ren. Weerbericht Verwachting: zwakke wind, bewolkt, weinig verandering in temperatuur. Vaccioedwang. Dp een voor elk geneeskundige toe gankelijke vergadering van de Genees-, kundige Vereeniging voor Psysische Therapie en Hygiëne, 7 Januari a.s. te Utreclir. te houden, zal de heer Joh. Schouten arts te Bolnes, eenige me dische bezwaren tegen den vaccine- dwang bespreken. Spoonvegougeval. Woensdagavond moest goederentrein 3305 (uit niet minder dan 52 waggons bestaande) te Halfweg op zijspoor rij den om een volgende personentrein te laten passeerenvermoedelijk door de volle vaart, die de trein aan het sta tion had, waar het, sein werd gegeven of wel door het opdringen «der wagens op hc-t afgaande spoor, kwam de ma chine met zoo'n vaart tegen het stoot- juk. geplaatst op hel einde van dat spoor, dat hetzelve geheel werd ver nield en het gevaarte met tender op de berm en talud van de spooi-baan te rechtkwam, alleen den eersten wagon va.n de rails sleurende'machine- en treinpersoneel bekwam geen of geringe kwetsuren de beide hoofdsporen ble ven geheel vrij Ook thans rijst bij ons de meermalen geuite vraag, waarom moet zoo'n goe derentrein enkele minuten vóór een personentrein van een hoofdstation vertrekken, waardoor men, en dat bij een onvoldoend emplacement als te Halfweg, die treinen steeds moet ,,op- bergen". Brand. In de zaal voor de behandeling der strafzaken van de Haagsche Recht bank ontstond hedenochtend, tijdens de strafzitting, een begin van brand, dlat in »d/a gegeven omstandigheden meer hinderlijk dan gevaartijk was Reeds bij het binnentreden der zaal werd men getroffen door eene sterlce brandlucht welke aanvankelijk aan de fel brandende kachel werd ttoegeschreven. Langzamerhand be gon het rond de kachel sterk te roo- ken. Dc kachellcnecbt draaide hier en daar nog een schroefje wat vaster aan, doch rook en brandlucht werden heviger. Bij nader onderzoek bleek het kleed onder de kachel, hoewel door een plaat gedekt, waarin zich echter in het midden een open vak bevindt, vuur te hebben gevat. Met water werd helt smeulende kleed ge doofd. Kou oplichter. Op 31 Oot. 1.1. heeft een vreemde ling zich genoemd hebbende George Campbell, zich schuldig gemaakt aan bedrog door aanbieding van een chèque groot 50 p.st. aan den anti quair Delaunoy, Kalverstraat te Am sterdam, bij wien hij 2 zilveren, 2 koperen en een paarlemoeren tabaks doos na et zilveren montuur had aan gekocht voor een waarde van f 268 te zmiieii; terwijl het overige hem in Ne- derlandschen munt werd uitbetaald. Deze chèque, door hem zeiven onder teekend. was van ,.The London City" aan de „Midlandbank", bij wie die vreemdeling geen crediet bleek te hebben. Hij bleek in het bezit te zijn van meerdere dergeljjke losse chèques en logeerde in een der eerste, hotels van Amsterdam. Blijkens een bericht van de politie te Londen, heeft zekere Marcus Bair- thropp, wiens signalement geheel overeenkomt met dat van Campbell, zich aldaar aan diefstal van diergelij ke chèques schuldig gemaakt, waar mede hij zich op 25 October j.l. uit de voeten beeft gemaakt. Er wordt ook vandaar omtrent hem medege deeld, dait hij zich bij voorkeur op houdt in de eerste klasse hotels, res taurants, enz. Poging tot moord en zelfmoord Te 's-Gravenhage heeft eene vrouw zich met een revolver tegen het hoofd geschoten, nadat zij te voren een heer, van wien zij aan de deur van een pension had afscheid genomen, met een revolver in den rug had ge troffen. Beiden zijn opgenomen in het gemeenteziekenhuis. De toestand van de vrouw is levensgevaarlijk, die van den man is minder ernstig. Men vernam dat de man zich eerstdaags in het huwelijk zou begeven met eene andere vrouw, en hij nu in ver band daarmede, van bovengenoemde vrouw aan helt pension waar zij woon de. afscheid was komen nemen. De juffrouw heeft, naar het schijnt van den man f 50.000 geëischt om hare schulden te betalen en dit is de aanleiding geweest. De dader-es, die reeds overleden is, was gewoon met j een geladen revolver op zak te loo pen, die zij wel eens meer te voor schijn haalde, wanneer haar schuld- eischers het haar walt lastig maak ten. Deze houding gaf wel eens aanlei ding tot twijfel aan haar verstande lijke vermogens. De toestand van den getroffene wals gjisterten bevredigend. De kogel be vindt zich in het achtergedeelte van zijn hals De diaderes schoot zich midden in het voorhoofd. Men schrijft ons uit Zaandam: Ten einde onze sterrekundigen voor misleiding te vrijwaren, zij gemeld dat hedenavond te circa 6^ uur aan de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug. mu nitie-fabriek, proeven worden genomen met vnurpeilen met valschermen,. Deze proeven kunnen zoowel elders als in de geheele Zaanstreek worden waar- genom en TCnmervprkipzing Er zijn thans voor den Kamerzetel in Amsterdam III reeds vijf candidaten, nl. de heeren J. Versluys (lib.), J. W. IJzer man (lib.; gisterenavond door de kies- vereemiging „Vooruit" gesteld); Croene- wegen (Christelijk); B. Heldt (vrïjz. dem.); en mr. P, J. Troelstra (soc.-dem.). Drankbestrijding Aam de Tweede Kamer is het vol gendie adres gericht: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het hoofdbestuur der Neder-i landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, vereeni ging erkend) bij Kon. besluit van 4 April 1844. no. 62; dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het feit dat, bij d'e schriftelijke behandeling van de begrooting voor de Koloniën voor den dienst 1903 het gratis verstrekken van sterken drank aan militairen en d'e inrichting der militaire cantines op nieuw ter sprake is gekomen; dat bet reeds meermal-en sedert 1870 den wensch beeft uitgesproken, dat zoowel in het belang van het Indische leger en bloc, als van de militairen in dividueel het verstrekken van het oor lam of andere alcoholhoudende dran ken door of vanwege het rijk gestaakt zou worden, en dat het stelsel der mili taire cantines eene grondige wijziging mocht ondergaan; dat meermalen deze zaak ook in uwe Kamer een punt van bespreking heeft uitgemaakt, als in Maart 1871 door den heer De Casembroot, in No vember 1888 en in December 1889 door den heer Van Vlijmen in December 1897 door den heer Kuyper en in ver schillende stukken door die regeering u aangeboden; dat het buitendien u niet onbekend kan zijn. dat vooral in de laatste ja ren deze zaak een punt van open bare bespreking is geweest en er me nig bedroevend feit aan liet licht is gebracht, maar ook menige wenk is gegeven, die. zoo hij opgevolgd werd, een belangrijke verbetering in den be- staandem toestand zou geven wij herinneren aan de bekende geschriften van wijlen den sergeant der infanterie van het N.-I. leger J. G. van Wanrooy. aan dien arbeid van de redactie van het bekende maandschrift voor geheel onthouding De Wegwijzer, aan de mededeelingeii van den kapitein der infanterie J. J. B. Fanoy dat het daarom met vertrouwen de openbare besprekingen, vermoedelijk ter zake eerstdaags in uw midden te houden, tegemoet ziet, en de hoop uit spreekt. dat zij eindelijk eens mogen leiden tot eene ernstige bestrijding van een kwaad, dat in allerlei opzicht in het Indische leger zooveel nadeel veroorzaakt. 't Welk doende enz. De eerste slaclitolfeis Uit Ossenisse schrijft men dato 20 dezer Pas is er ijs en reeds heeft het hier een slachtoffer gekost. i'oen heden-morgen eenige kinderen naar school gingen, wilde een jongen van een jaar of acht, de sterkte van een sloot probeeren. Er overheen glij den gelukte, doch toen hij begon te dansen, brak bet ijs af en zonk hij weg. Ziju verslagen makkertjes lie pen huilend naar iemand, die in do buurt woonde. Terstond snelde men ter hulp, doch haalde een lijkje op, toen men den kleinen drenkeling ein delijk onder liet,"stuk geslagen ijs vond. Alle aangewende hulpmiddelen om de levensgeesten weder op t& wekken baatten niet. Gistermiddag zijn er achter Buik sloot drie kinderen op een sloot door het ijs gezakt, [-Let onheil werd door een man, die er met zijn hondenkar langs reed, opgemerkt; hij had echter slechts het geluk éen der drie kinde ren te redden, waarbij die levensgees ten weer opgewekt konden worden alle pogingen bij de twee anderen wa rén vruchteloos. De ouders der waaghalzen moeten nog opgespoord worden. Een jongen te Hengelo O.) die door ziji. moeder werd uitgestuurd om melk te halen, kreeg onderweg een toeval, viel door het iis en verdronk. Sport en Wedstrijden Voetbal. De competitie-leider van den Ned. Voetbalbond, de heer J. Hekkenberg, deelt mede-, dat bij hem het voorne men bestaat om bij vriezend weder gebruik te maken van het hem toege kende recht om Zondag alle voetbal wedstrijden af te gelasten. Hij wordt hiertoe in staat gesteld door de groote vorderingen, welke met het program ma gemaakt zijn. Hij meent met dit besluit in den geest van alle schaat senrijders-voetballers te handelen. De beslissing zal Zaterdagmiddag geno men worden en in die dagbladen van Zaterdagavond openbaar gemaakt. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is af gelegd het can didaats-examen in de scheikunde door den heer W. P. A. Jon ker. Leiden. Bevorderd tot dooto-r in de rechtswetenschap de heer D. W. Moihuy- sen, geb. te 's-Gravenhage, op Stellin gen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in dege neeskunde op proefschrift: „Statistiek der carcinoom-sterfte in de gemeente Utrecht, gedurende het tijdvak 1872 1902", de heer P. V. Astro, semie-arts, geb. te Rotterdam. Rechtzalu n. Hilyeisunisclie inbrekers. Donderdag stonden voor de rechtbank te Amsterdam terecht: lo. Leendert van 't Veld, 29 jaar, werk man te Hilversum, en 2o. Theodorus Beinrich Hendriks, bij genaamd „Kruis", 23 jaar, werkman te Hilversum; beiden thans gedetineerd; ter zake-, „dat zij te zamen vereenigd 'in den nacht van den llen op den 12en- Augus tus 1902 in een perceel aan de van der Lindenlaan te Hilversum hebben weg genomen, driie paar pantoffels, een paar vrouwenschoenen en eenige flesschen, inhoudende jenever, cognac en advocaat, alles toebehoorende aan de echtelieden Lub, althans aan een ander dan hun, be klaagden, met het óógmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen, hebbende beklaagden zich den toegang tot genoemd perceel verschaft door eene glasruit van het zich in dit perceel be vindende kelderraam te verbreken en door de daardoor ontstane opening naar binnen te klimmen, züllks, wat den eer sten beklaagde betreft, terwijl nog geen vijf jaren waren verloopen, sedert hij eene tegen hem wegens diefstal uitge sproken gevangenisstraf geheel had on dergaan", In deze zaak waren 25 getuigen gedag vaard. Als verdedigers zijn aan beklaag den toegevoegd Mr. Boas en Mr. Ful- dauer. Van de gestolen flesschen cognac, je never en advocaat was op den eikendam bij Hilversum een echt bachanaal aan gericht. Volgens getuigen, die daaraan hadden, deelgenomen, had niemand het vermoe den geopperd, of die ook bij geval van diefstal afkomstig waren. Het O. M,, waargenomen door mr. Baart de la Faille, begon met te zeggen, dat, toen spr. Van 't Veld. vóór diens ont slag uit de gevangenis na het verstrijken van zijn vorigen straftijd, bezocht, deze hem meedeelde, dat hij, zoodra hij ont slagen zou zijn, weer opnieuw zou be ginnen in te breken en dat de politie dan maar moest zien hem te pakken te krij gen. En Van 't Veld heeft woord gehou den. Bij de inbraak in de villa van Ha- velaar, aan het Ministerpark, eenige da gen na deze inbraak, is het der Hilver sum sche politie gelukt dien inbreker op heeteTdaad te betrappen, en spreker brengt hiervoor hulde aan de Hilversum- sche politie. Spr. gaat verder de geheele zaak nog eens na. Gebleken is, dat op 9 Augustus aan de villa nog alles in orde was, op 11 Augustus lag de rooster nog op het keldergat en in den morgen van 1.2 Augustus is de inbraak geconstateerd. De bekl. zijn dien dag, 's morgens om 9

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2