Tweede oiari, Behoorende bij „Kaarlem's Dagblad" van terdag 28 November 1902 Nr. 5952 Stadsnieuws. -Door de afdeelirig Haarlem ran de Nederl. Vereen'igihg tot Afsch. yan .Alcoholische dranken is besloten jtjoo mogelijk den 23en December in een nader bekend t,e maken lokaal een feest avond te houden voor leden met hun huisgezinnen en geintroduceerden. Ter gelegenheid van het 12^-j arig huwelijksfeest van den heer Van Kessel, dirédteuir van het zang koor Benedicamus Domino, zong Don derdagochtend de heer J. I. Rogmans in de kerk op de Groenmarkt de te norpartij in de groote Mis van Ver hulst en het Veni Creator van Viotta. Binnenland. Het krankzinnigengesticht te Zutphen. Bij de behandeling van het ver slag van het krankzinnigengesticht te Zutphen in de Prov. Staten van Gel derland was door den heer Van Asch van Wijck een motie ingediend van 'den volgenden inhoud: ,,De Staten van Gelderland, ge hoord de beraadslagingen over het 'gesticht te Zutphen, verzoeken Ged. Staten onder dankbetuiging voor het ingesteld! onderzoek en mededeel ing ^iun in de a.s. zomervergadering hun pi ede te de el en of de aangebrachte .verbeteringen van dien aard zijn, dat /de behandeling van zieken aan het sticht kan worden toevertrouwd." Deze motie werd verworpen en aan- 'geiiomen een voorstel van Ged. Sta ten om hte Rapport voor kennisge* .ving aan te nemen. Een Zuid-Afrika penning. Ten einde ook op numismatisch terrein den heldenoorlog van Zuid- - Afrika in aandenken te behouden, be sloot het Kon. Ned. Genootschap voor Munt- en Penningkunde een eerepen- 'ning aan den Staatspresident M T. Steijn aan te bieden. Hef. doel was tweeledig: hulde bren gen aan den dapperen voorganger, die eerst zwichtte toen ziekte hem dlwong den bevelhebbersstaf neer te leggen hulde brengen tevens aan geheel het heldenvolk van Nederland- sLiiu in Zuicr Afrika. De .voorzijde van den penning toont den energieken kop ran den Staats president, met omschrift: ,,M. T. Steijn, Staatspres, van den Oranj e-Vrijstaat." De keerzijde doet ons een Afri- kaansch landschap zien, waar de ge wonde leeuw met 't opschrift: Verwond, maar niet verwonnen" ons symbolisch de gevoelens van de Boerenvrienden vertolkt. Het stuk is prachtig uitgevoerd in de ateliers van de Kon. Utrechtsere Zilver fabriek, firma Begeeft-, Oude gracht, Utrecht. Afslagen van 60 mM. en van 20 mM. zijn in zilver en brons verkrijgbaar. Ook kleine bron zen draagpenningen. Prins Hendrik op reis. Reute meldt uit Dresden dat Prins Hendrik daar Woensdag te 4 u. 12 min aankwam en zich onmiddellijk naar het paleis begaf. Hof van Arbitrage. In de Woensdagmiddag in het ge-, bouw van het Internationaal Hof van Arbitrage gehouden vergadering van de gezanten, vormende den raad van beheer dezer instelling, is die begroe ting voor het iaar 1903 na inleiding en tcelilhting door den secretaris-gene raal mr. Ruvssenaers. zonder wijzi gingen aan genomen. Naar wij verne men zal staatsraad mr. Asser, arbiter inzake het internationaal geschil lus- schen Noord-Amerika en Rusland om trent de visscherij in de Rehrmgzee, Zaterdag 29 November a.s. des voor middags elf uur zijne uitspraak doen en wel in het gebouw bestemd' voor de zittingen van het Internationaal Hof van Arbitrage. Genezing van een klompvoet. Aan de Twentsche Courant wordt uit Enschedé gemeld De genezing van een klomp- of zoo- genaamden paardevoet is zeker 'iets ongewoons. De heer A. A. Smits, arts alhier, heeft het bewijs geleverd, dat ze niet tot de onmogelijkheden behoort. Het 9-jarig zoontje van den agent .van politie De Vries was ongelukkig behebt met die kwaal. En al kon de levenslustige knaap met zijn makkers in het spel zeer goed meedoen, toch hinderde hem die vergroeiing. Men raadpleegde genoemden genees heer die er niet tegen opzag, te be- pro.even wat hij vermocht. Een photografie met X-stralen werd van den voet genomen waaruit bleek, dat alle kootjes (beenderen) in den voet aanwezig waren. In 't ziekenhuis had nu de operatie plaats, waarhij spieren en peezen werden losgemaakt en zelfs enkele kootjes moesten worden afge- beiteld. Hierna is de voet gezet, en in een verhand gelegd en moest de jon gen nog eenigén tijd 'in zijn nieuw verblijf worden gehouden. Thans gaat de patient weer naar school en heeft een voet als ieder. Hij wordt nog geregeld geëlactriaeerd om ook nog de kreupele gang zooveel mo gelijk te verminderen. Pensioen. Men deelt ons het volgende mede, dat wij in het ambtelijk bargbensch laten: Het plan bestaat een ontwerp van wet in het leven te roepen, waarbij gelegen heid wordt gegeven: le aan burgelijke ambtenaren voor sommige categorieën van diensten, bewezen aan den Staat, doch niet in dienst van den Staat, bijv.: als van geagreëerd klerk op ontvangers- of betaalineesterskantoren; 2e aan hen, op den voet der wet van '98, van wie over tuigend uit betaalstaten is aan te too- nen, dat zij vóór 1 Juli '98 tijdelijke diensten in burgerlijke betrekkingen heb ben bewezen, en ook overigens aan de eischen die-rwet voldeden, doch in de onmogelijkheid waren een aanstelling, in den zin daarvan door den Pensioenraad gehecht, te produceeren, den tijd, gedu-i rende welken deze diensten zijn bewe zen, door inkoop bij berekening van hetj pensioen te 'doen gelden. (N, v, d. D.) kolonie n. Koriutjie. Aan het ,,Bati Nbld." wordt dd. 23 September uit Limboer gemeld: Wat Korintji betreft, is het zeker dat de compagnie zich daar vooreerst nog maai- niet moet wagen, want volgens berichten der bevolking willen de Ko- rintjiërs niets van vreemden weten, zoomin van Djamhiërs als van ande ren. De bevolking van elke rivier vormt eigenlijk een afzonderlijk ge deelte, elke doesoen staat op zichzelf. Alleen de verschillende hoofden, die apanagehoudexs. zijn de menschen die meer van de zaken weten, diaar zij hun wakils en belastinggaarders naai de verschillende stroomgebieden zen den en zoodoende achter alles komen. Menschen van verschillende doe- soens durven dan pok haast niet op elkanders grondgebied komen. Verha len als zouden menschen van een an der stoomgebied in het een of ander stroomgebied mede gevochten hebben, lijken nooit erg waarschijnlijk. Een dezer dagen vernam ik, dat dé overste Christan alleen in een djaloe, zonder dekking slechts bewapend met een Mauser, van Soeroelangoen of lie ver gezegd1 Moeara Enim de Tambesi afgezakt en hierheen gekomen was op zijn weg naar Rantau Pandjang. Hij was ook" van ulan geweest de Tabir af te zakken en zoo langs- dé Batang Hari naar Tambesi en verder te gaan als de hoofden, voornamelijk Pa Poera, voor zijn leven in wilden staan. Maar de laatste was ziek en kon niet. komen en de Datoe Lilau dorst het niet op zich te neimen. Nog altijd is de eigenlijke ma» van de Tabir streek, de pati van Rantau Pandjing niet terug gekeerd; hij is wellicht ziek en volgens sommige berichten zou hij gewond zijn. De menschen begrijpen nog niet goed. dat de compagnie, eenmaal meester, alles vergeeft wat vroeger ge beurd is en vandaar hun weifelen en wachten; maar langzamerhand komen ze toch terug. Sedert de overste Christan dit stoute stukje dorst be staan. gaan nu transporten ook onge wapend naar beneden. Trouwens de bevolking is, zoover wij gekomen zijn, op ónze hand. evenals de hoofden. Aan de compagnie is geld te vedie- nen en dat schijnt voor die schache- raars het voornaamste. De rijkste en dus de slimste vent is hier de invloed rijkste. Land- en Tuinbouw. Een bijvoegsel lot de Staatscourant (no. 272) bevat een -staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Octo ber 1902. Daaraanontleenen wij de vol gende opgave (de cijfers tusschen haak jes duiden het aantal' eigenaren aan, on der wier1-vee- de ziekte voorkwam): mond- en klauwzeer bij d<e herkauwende dieren en de varkens en kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren kwam niet voor; schurft bij de eenhoevige die ren en de schapen 236 (27). Totkreupel bij schapen 117 (22), vlekziekte bij varkens 86 (75), trichinenziekte bij varkens 0 (0), miltvuur bij alle vee 15 (14). Sport en Wedstrijden Yoetbal. Haarlemsche Voetbalbond Zondag 23 Nov. H. F. C. II—Kennemer- land I. Kennemerland III—Haarlem III. De protestcommissie ter behandeling van het protest door O. V. V. uitgebracht naar aanleiding van den wedstrijd Haar lem III—O. V. V. vergadert 26 Nov. e. k. des avonds 8| uur in de bovenzaal van café Brinkman ri. Letteren en Kunst. Mevr. Elisa van Calcar werd Woensdag tachtig jaar. Wegens haar gezondheidstoestand droeg de feestviering te 's-Gravenhage, dezen dag dan ook een meer intiem karak ter. Niettemin wenschten vele vereer ders en vereersters van mevrouw Van Calcar haar meer officieel te huldigen. Daartoe had zich uit hun midden een comité gevormd. Dat comité vervoegde zich Woensdagmiddag teil huize van de jarige, vergezeld van drie jonge dames, die haar met bloemen te ge- moet traden. Mej. Van den Kerkhoff hield een van veel liefde getuigende toespraak tot gelukwensching. Verder werd her innerd aan het leven van mevrouw Van Calcar, een leven van moeite en strijd, waarin zij moedig stand hield als de groote voorgangster van vrijheid van gedachten, waarvoor ve len haar dankbaar zijn. Daarnevens wees de eugdige spreekster er op, hoe mevr. Van Calcar in ons land den stoot had gegeven tot oprichting der Fröbelscholen. Dan werd gesproken van haar liefde voor het kind, haar arbeid voor de jeugd, waarvan de vruchten nog te zien zijn, fti de Frö- belinrichting ..De Kindertuin". Het was dan ook geen wonder dat vele vrienden en vriendinnen haar Woens dag wanschten te huldigen. Als de vrouw vol toewijding en liefde voor de menschheid, de hoogvereerde op voedster der jeugd, den wensch uiten de. dat het mevrouw Van Calcar ge geven zou zijn nog lang te blijven ar beiden tot heil der menschheid en tot vreugde en geluk voor haarzelve. over handigde mej, v. d. Kerkhoff haar een keurig album waarbij een geschenk v/as gevoegd voor mevrouw Van Cal car op haar hoogen leeftijd v-a» blij vende waardie Elise van Calcar dankte diep getrof fen. Overigens stroomden telegrammen en brieven van gelukwensching, ook niet alleen van vereenigingen, waar van de 80-jarige deel uitmaakte, doch ook van mannen en vrouwen van naam op letterkundig gebied. In de eenvoudige woning in de Weimar- straat was Woensdag nauwelijks plaats voor de talrijke- bloemstukken, die zelfs uit Italië gezondeu werden. Verschene nis een nieuw boek van Jeanne Reyneke van Stuwe: „De loop der dingen." Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Ritterhaus Concert. Een groot kunstgenot wacht onzen muziekliefhebbers. Zooals ons mede gedeeld wordt, wil de beroemde tenor koninkl. Hofoperazanger. Alfred Rit- tershaus uiit Berlijn, bij gelegenheid eener groote tournée, hier binnenkort een opera^- en liederenavond geven. Het programma is hetzelfde, dat de kunstenaar kort geleden in de Berli ner Sing-Akademie met buitengewo nen uitslag wedergegeven had. Het bevat de paarlen der opera- en liede- renlitteratuur. Alfred Rittershaus, een zoon van den bekenden Duitschen dichter, was ar tillerie-officier. De naam des zangers heeft, zoowel in Duitschland als in 't buitenland een goeden roep Zijne gastspelen aan de BerHjnsche Hof opera, aan het Hoftheater te Dresden, Hamburger Stadttheater, de Koninkl. Hofopera in Budapest, fin de monster- opvoering der Wagner'schen toondra- ma's zong hij daar met het grootste succes den Lohengrin, Tannhiiuser, Siegmund, en Siegfried) waren even zoo met goeden uitslag bekroond asl zijn medewerken aan het koninkl. tfca- ater in Lissabon, aan het Scala theater in Milaan, aan het Téatrb San Carl# in Napels enz. enz. Over het laatste optreden des kunste naars aan de Hofopera in Berlij*, waar hij in de op bevel des Keizer» gehouden Ilaüaansche opvoeringea naast mevr. Melba en den heer Fra*- cesco d'Andrade gastreerde, schrijft 't „Berl. Tageblait" „Alfred Ritterhaus mag met recht een der eerste tenoren van Duitschland genoemd worden. Phaenomenale stem- middeleri, buitengewone zangkunst, gevoelvolle voordracht, en mannelijk mooie verschijning, vereenigen zich bij hem tot een eeaig geheel. De stad Venetië zal van 22 April tot 31 October 1903 haar vijfde interna tionale tentoonstelling van. schoone kunsten houden. Men stelt zich voor daar ten toon ta stellen een keur van kunstproducten van hedendaagsche artisten. Velen zijn reeds uitgenoodigd wer ken in te zenden. Gemengd Nieuws. Groote Amerikaansche oplich terijen. Verscheiden Amerikaansche enEu- ropeesche bankinstelligen hebben' voor zevenhonderd vijftig duizend fr. schade geleden door de oplichterijen van een zekeren Old'endal te Néw- Orleans, die met Europeesche koop lieden contracten afsloot voor 06 levering van mais- en graanladmgfëïL. Op de cognossementen werden San gelden door hem opgenomen, (terwijl de ladingen niet werden verscheept. Een teAnltwerpen gevestigd handels huis is voor zeventigduizend francs in deze oplichterijen betrokken. Een lastig dametje. Op het einde van een dienst ïn Qe Russische kapel te Rome naderde een dame, die een Russische studenteti- muts droeg, den Russischen gesant Nelidoff, en wilde hem een slag tn t gericht geven, hetgeen echter door de aanwezigen werd verijdeld. Dezelfde dame heeft vroeger een' dienst in de Orthodoxe kerk ctoor haar excentriek gedrag gestoord. Het bedreigde Venetië. In overeenstemming met de onder zoekingen van den architect Boni, de herbouwer van den Markustoren, be reidt de minister van onderwijs, Nasi, een wetsontwerp voor dat bestemd is om de ergste bouwkundige gebreken van Venetië te verhelpen. Hoe vele en hoe groot deze zijn, wordt doorUgo

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5