DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD' IpSpfia, fel Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Prijsraadsel. Mmsfa&E Haarlemmer Halletjes. Bi». HQ. Zi5rt»'r^«e 22 Honembar, i9U2. Meeat gelescen Dagblad in Haarlem en Omatreken. De oplossing van ons vorig prijs raadsel bleek te zijn: VERKIEZING. Na loting werd de- prijs toegekend' aan den heer H. W. BOUWMAN, Kennemerstraat 9f rood. 0n9 nieuwe Prijsraadsel is als volgt: Het geheel bestaalt uit 9 letter's en is binnenkort in 't vooruitzicht. Een huis is verdeeld in verschillen de 9, 8, 6, 4, 5, 2. Water bevriest tot 1, 2. 7 is 8. Als prijs loven wij dezen keer uit: EEN BOEK. In den Regerj. Het leven en de bedrijvigheid in de badplaats Scheveningen waren al sterk aan 't minderen. De lichte toiletjes zag men allang niet meer. daarentegen d'oemden de denri-saisohs en de na- jaarsmantels reeds op en de weinige wandelaars 's middags op pier en zee boulevard hadden den kraag hoog op geslagen. In de ScheveningscheBosch- jes namen de bladeren al een donker bruine of gele tint aan. en menige booze windvlaag werkte er toe mee, om de takken kaal te maken. Charles, de keiln,er in het Oranje-ho tel anders heet hij gewoonweg Ka- rel," stond zich aan t venster der eet zaal tc vervelen en keek knorrig naai de zee, die door den September wind! onstuimig werd bewogen. Hij dacht j eraan, hoe weinig logés er nog maar; waren overgebleven en dat bij zelf ook- weldra terug zou keeren naar hef, pro vinciestadje, waar zijn vader zelf een hotel deed. Zoodra hij van school kwam, had vader hem naar de groot© steden gezonden, om zich in het vak te bekwamen en te leeren met voorna me menseden om te gaan. Als piccolo in een hotel in Amsterdam was hij be gonnen en had zich zoo opgewerkt tot zijn tegenwoordige betrekking, die de hoogste klasse was van zijn leerschool. Daarover nu stond hij te denken toen de luide stem van een dame hem deed opschrikken. liet was mevrouw do douairière Van Elzenstein moeder eener huwbare dochter. Éen collega had hem verteld, dat die twee jaar op jaar in het Oran je-hotel konion logeerem en er grinni kend bijgevoegd, dat de oude dame zoo hard was als een spijker en zoo trotsch als een pauw en dat zij alleen hier kwam om voor haar dochter een niet alleen rijken, maar ook voornamen echtgenoot te zoeken, maar nog niet éen clie 'in liet aas had gebeten. Dit laatste had Charles sterk ver wonderd., want freule Anna was een mooi meisje, 26 jaar oucl en in t minst niet trotsch. Hij herinnerde zich nog zeer goed, hoe hij van den zomer, toen hij zijn vrijen middag had, haar eens in de Scheveiïingsche boschjes had ontmoet en hoe verrukkelijk zij er toen uitzag in haar glad-witte zomerkleedje. Hij had haar gegroet en zij beant woordde zijn groet met een lief hoofd knikje. Nog was zij niet uit het ge zicht, toen het begon te regenen en ter wijl zij tamelijk ver van het hotel af waren had Anna geen parapluie bij zich. Charles, die er wel een had mee genomen, stak deze op, en even later kwam de freule hem achterop, en vroeg of ze ondier zijn parapluie mocht loo- pen, wat hem ten toppunt van geluk bracht, want nu moest zij dicht tegen hem aariloopen. ja, zelfs nam zij fami liaar zijn arm, terwijl zij met een lief lachje vroeg Mag ik? Of eigenlijk, ten toppunt van geluk wus hij toen nog niet, dat zou hij straks bereiken, als zii in een laan kwamen, waar zij noodzakelijk dooi moesten, en d'-'e halverwege onder wa ter stond. door den velen regen van gesloten en gij zijt en blij t onverloofd. dezen zomer. Anna had witte schoentjes aan, die i.otaal bedorven zouden zijn, wanneer zij door dien modderplas had gewaad en daarom waagde Charles, die door haar prettig ongedwongen gesprek op de wandeling zeer stoutmoedig was ge worden. het haar voor te slaan, dat hij haar door dien plas zou dragen. Zij nam het lachend aan en kort daarop drukte hij haar blozend aan zijn borst, terwijl zij de paraplu bo ven hen beiden ophield en toen zij zoo weer op een drogere "plaats waren aan gekomen, veroorloofde hij zich een kle'i. oe galanterie, door te zéggen Hoe jammer, dat die plas niet wat grob ter was. Zij was cl aar volstrekt niet. boos om geweest, maar had hem lachend met den vinger gedreigd en gezegd Pas in 's hemels naam maar on, dat mama er niets van hoort De mama Ja, zijn collega had gelijk de oude dame was onverdraaglijk trotsch en verbeeldde zich dat de geheel© wereld voor haar in 't stof moest bergen. Juist toen Charles zoo stond te Dein zen, kwam zij woedend de eetzaal bin nen gevolgd door haar dochter. Op Charles sloeg zij in 't minst geen acht, die telde niet mee, een kellner Neen, het is ongelooflijk riep zij uit. daar had ik toch zoo zeker ge dacht dat de baron zich zou declaree- ren, en in plaats daarvan vertrekt hij, terwijl hij van ons slechts door een kort. briefje afscheid neemt. Eerst toen werd zij Charles gewaar, en snauwde zij hem toe Kellner, breng thee. Charles verdw een, maar hoorde nog, hoe zij haar aochter verwijten deed: Het is je eigen schuld, dat zich gc-en man voor je opdoet, Je doet er niet de minste moeite voor en je arme moeder kan z'ich alleen afsloven om je onderdak te brengen. Ik geloof, clat het eir tijd voor wordt. Wat moet ik met een oude vrijster aanvangen O. als ik in jou plaats was, dan zou ik al tien maal getrouwd geweest zijn. Ge zijt net als uw vader, geen greintje energie. Maar mama, wat had ik dan moe ten doen Ik ken toch den baron niet om den hals vallenEn bovendien, heeft hij niet den m'instén indruk op mij gemaakt 1 Och korn, onzin! Een meisje van 26 jaar zonder vermogen wou die nog wachten, tot een man indruk op haar maakte Die mioef eenvoudig trou wen, zoo goed' en zoo spoedig mogelijk, daarmee basta. Waarvoor.heb ik nu den geheelen zomer mijn kostelijke geld uitgegeven Om van den winter nog erger krimp te lijden. Het seizoen is Anna wilde iets antwoorden, zeggen dat zij liever niet meer naar een bad plaats wilde gaan, dat die mannen jacht" haar tegen de borst stuitte, maar bij het eerste woord reeds viel hoar mama haar in de rede en nu werd zij inderdaad grof, verweet haar dat zij een ondankbaar nest was, niet waard een zoo goede moeder te hebben. I Waar blijft die thee nu? brak zij haar eigen woorden af. De menschen schijnen hier te denken, dat zij, nu er bijna niemand meier is, zich om die paar logés niet meer behoeven te be kommeren maar dan zullen zii mij anders leeren kennen. Ik ga naar de directie, ik ga mijn beklag doen. Tegelijk stond zij op. Mama riep d:e dochter bedeesd, maar zij lette er niet op en liep de eetzaal uit. Een oogenblik later kwam Charles met de thee binnen. Zet d'aar maar neer als 't u belieft zei de Anna, Mama komt dadelijk. Charles keek op. Wat was dat-? Het meisje weende inderdaad. Wat is er gebeurd freule vroeg hij vol deelneming en met zachten blik zag hij haar aan. De hartelijke toon, waarop hij dit vroeg, deed haar goed en opeens was het haar, alsof zij haar verdriet min der voelen zou, wanneer zij iemand had, wien zij .er deelgenoot van ma ken kon. Bovendien was Charles geen vreem de voor haar, dat hij een kellner was, maar een kellner dat deed er min der toe. Hij was toch ook een mensch, zoo goed, misschien nog beter dan menig ander. En zij vertelde hern alles hoe mama tot eiken prijs een man voor haarwil de zoeken, die rijk en van voorname afkomst was, hoe haar die huwelijks- jacht een gruwel was. en dat zij nog liever ongehuwd zou blijven dan' zich zoo te laten versjacheren. En Charles hooirde haar met belang stelling aan, bijna zonder het zelf te weten, was hij naast haar gaan zitten. .■aar freule, waarom verzet ge u ei' dan niet tegen? Ik IVlij verzetten Zij glimlach te weer. - - En n og- wel tegen Mama. Maar op die manier maakt zij u diep ongelukkig. Ais een ander haar eens flink de waarheid zei. Zijn oogen glinsterden toen hij zoo sorak. Een ander Maar wie Wie? hij was plotseling on dernemend geworden Ik U Ja, ik. Zie mij maar oens aan. Maar ik moet steun hebben aan u i Ik begrijp u niet. Ja, ik kun het misschien niet zoo mooi zeggen, als de heertn van uw stand, maar ik meen het er des te eer lijker om. Ik ben 28 jaar oud, u 26, dat past juist bij elkaar. Ik ken u. U weet het misschien niet meer. van on langs, maar Ik.Zou u mijn vrouw willen worden 'l Ziezoo, het was eruit, dat had moei. te genoeg gekost. En nu biechtte zij ook op zij had menigmaal aan 'hein gedacht, sedert die wandeling m den regen en eens zelfs van hem gedroomd. En ik droom lederen nacht van u riep hij vroolijk uit, en tegelijk sloeg bij zijn arm om haar heen en kuste haar op den mond. Daar klonk een gilop den drem pel van de eetzaal stond de douairière, verstijfd van schrik. Anna De kellnerIk val in zwijm Doe geen moeite, mevrouw, zeide Charles. Ilc heb het genoegen u om de hand uwer dochter te vragen Wat kon ik er aan doen? vroeg de douairière later aan een barer ken nissen. De man heeft mij eenvoudig overrompeld, en bovendien is Anna meerderjarig. Zij moet ten slotte zelf maar weten, wat zij doet. Ik wasch mijn handen in onschuld. Een gedenkteeken voor koningin Vitoria in Indië. De Engelsche officieren en manschap-11. brengen voor de oprichting van eeni bruikelijke plechtigheid van een groot pen van het politiecorps van Ahmad- gedenkteeken voor de koningin. aantal Europeanen en notabele inlan. nagar, in Bntsch-lndië, hebben hun Onlangs is dit monument, waarvan ders. eerbied voor wijlen koningin Victoria !wij hier een afbeelding geven, en dat te getoond, door onder elkaar geld bijeen Nagar geplaatst 'is, onthuld met de ge-1 Nu, dat kon zij gerust doen, de bra- ve dame, want haar Anna'is zeer ge lukkig en vindt er werkelijk een ge noegen in haar man behulpzaam te zen in het beheer van een flnik ho tel. haarman, die zoo goed vóórhaar s, dat hij het vuur uit den hemel zou halen, als hij er haar een plezier mee kon doen. ALLERLEI. Bellini. Den len November 1801, niet zooals gewoonlijk abusievelijk wordt opgege- veu J Nov 1802, te Catania, op het schoonste eiland der Middellandsche Zee Sicilië, werd Bellini geboren Zijn grootvader Vincenzo, (gest. 1829) en zijn vader Rosario (gest. 1840) waren te Catania geachte, doch overigens zon der onderscheiding genoemde musici. Reeds in z-ijn prille jeugd openbaarde zich zijn buitengewone aanleg en trok in zijn vaderstad de aandacht, want de Raad van Catania verleende hem een jaarlijkschen onderstand door be middeling van zijn beschermster, de hertogin van Sammarttno. .Met achttien jaar kwam Bellini te Napels en genoot van Tritto en Zinga- reüi zijn opleiding. S. Sebastiano Choron heeft in zijn lijvige drie folio banden Principes de composition des écoles d'Italie'het grondstelsel waar naar, en het materiaal waarmee ge werkt. werd aan deze conservatoria, der wereld nagelatenmaar aan de muziek van Bcilini zal men het niet vermoeden, dat hij met zulken zwaren, degelijken kost is opgevoed. B. met zijn zacht, teerhartig, mijnierziek ge- 1, zijn beminnelijk maar lichtzinnig oppervlakkig karakter,schijnt niet veel rut gehad te hebben van dit onder wijs. Onder de tucht der klassieke studiën kon hij zich niet buigen, al thans men bemerkt in zijn werken wei iiIg of niets van hetgeen op contra punt uf poiyphonie gelijkt Arth. Pougin merkt dan ook op, dat men leemten in zijne werken vin dend, die niet aan zijn meesters, al lerminst aan Zmgarelli moet wijten. Maar B. bad veel van de natuur meergekregen het gemak van schrij ven. dat velen zich door langdurige oefeningen moeten verwerven scheen bij hem gedeeltelijk aangeboren. Doch toch getuigen zijn niet-dramatische werken, dat zeJfs den rijkst bedeelde de gebraden duiven niet in don mond vliegen. Als vooroefeningen tot zijn eerste tooneelwerk schreef B. tal van kleine composities voor fluit, klarinet of symphonteën, drie missen en twaalf psalmen. Tot maestrino of kweekeling van het conservatorium bevorderd, openbaarde zich zijn ware roeping, teen hij zijn krachten aan dramati sche1 muziek wijdde. Met de cantate „Ismene" had hij reeds de aandacht getrokken, maar niet de kleine opera Adeison en Sal- vina". die in 1824 op het tooneel van hot conservatorium werd vertoond, bleek het vooral, dat Bellini's verbeel dingskracht en gevoel hoog ontwikkeld waren. De tooneeldirecteur Barbaja was over deze eersteling zoo voldaan, dat Hij niet aarzelde den drie en twintigja rigen debutant een libretto voor een opera toe te vertrouwen. Deze „Bian- ca en Fernando', het tweede tooneel werk dus van B., maakte den compo nist door geheel italië bekend B. had het geluk, dat zijn werk door eender eerste theaters in den schouwburg San Carlo te Napels werd opgevoerdden 30en Juni 1826. De koning, die deze opvoering bijwoonde, behoorde tot de meest opgewonden toejuichers. Vele werken volgden ,,11 Pirata", La Straniera, Zaira, Montechi et Ca- puleti, La Sonnambula, Norma, Bea trice di Tendra, I Puritani, 1835, in welk jaar de levensdraad van den zoo hoog begaafden componist werdafge- saedend en24sten September blies Bellini te Putaux, bij Parijs, den laat- sten adein uit. Wreede straffen uit de middeleeuwen. In de jaarboeken der oude rijksstad Augsburg vindt men o.a. zeer belang wekkende aanteekeningen betreffende- de Duitsche rechtspleging in de mid deleeuwen, eenige mededèelingen over de bestraffing van vervalsebers van voedingsmiddelen. Deze strafbepalin gen overtreffen in Draconische wreed heid de hardheid van de bloedigste verordeningen van Karei V. Zoo wordt verhaald 1456. Hang Kolbel, burger van Nurn- berg, en Lienhard Frye van Thalmes- sing wegens vervaisching van safraan en andere specerijen met de door hem vervaLsclite waren op den Vrijdag na Misoricordias levend verbrand en hun helpster, Pfrager, levend begraven. 1459. Uli'ich Heydenheimer, burger van Nurnberg, ctie den wijn, weiken bij te koop aanbood, met water had vermengd, uit bijzondere genade de beide uoren afgesneden. Een /.aterdagavqndpraatje. De Haarlemmers, voor zoover ze niet tot de ingewijden behoorden, zullen wel met verwondering gelezen hebben, dat de heer Van de Kamp behoort tot de sollicitanten naar de betrekking van hoofdopzichter bij de gemeenterei- niging. Het komt niet dikwijls voor, dat een lid van den Raad dingt naar een gemeentelijke betrekking, ai ware het alleen, omdat hij dan zijn Raads lidmaatschap natuurlijk moet laten vairen. Ik denk wel, dat niemand meer ver- wonderd zal zijn geweest dan de heer! De Breuk, toen hij als wethouder mj liet Stadhuis zitting hield om de can-1 didaten te ontvangen en deze sollici-1 tant naar binnen stapte. Kén ding isj wel zeker de wethouder moet met lietj ondervragen van dezen aspirant gauw klaar zijn geweest. En wij leeken, die1 voor de deur van de StadhuisvertrekJ ken blijven staan en er niet doorheen; kunnen kijken, wij kunnen ons aan-l genaani, zoo niet nuttig bezighouden! met de vraag of de heer Van de Kamp! kans heeft of niet. Zal hij werkelijk de opperste onzer reinigers gaan worden Er is niemand, die daarmee grooter verplichting op zich zou laden dan hij. Hij heeft im mers sinds jaar en dag gezegd, dat de boel niet deugde welnu, men zou nu kunnen zeggen: „toon. dat gij 't beter kunt". En hij is daarvan dan ook zoozeer overtuigd, dat hij bereid is een benoeming voor éen jaar aan te nemen. Blijkt "hij in dat ja.ar niet te voldoen, dan kan men hem weer kwijt rakenvoldoet hij wel, dan kan een definitieve benoeming volgen. Sommige menschen zéggen ,,B. en W. zullen hern misschien wel willen, omdat er dan een opposaut uit den Raad gaat". Daar geloof ik niet veel van 't Zou van B. enW. niet op zelf vertrouwen wijzen, en daarbij is Van de Kamp nog wol een lastig op posant Mij dunkt van niet In elk geval kan hij niet halen bij d'e heeren Hugenholtz, Hofland Schram, Groot, Die hebben het zoo duizelingwekkend ver gebracht in de kunst van opponee- ron, dat Van do Kamp aan geen con currentie donken kan. Ik houd het er dan ook voor. dat de vraag, of de heer Van de Kamp kans heeft, eenvoudig zal afhangen van de ze andere vraag„wie zijn de andere sollicitanten Zijn daar betere on der, dan heeft bij geen kans, zoo niet, dan heeft hij wel kans. Deze zaak is dus dan ook naar mijn 'meening zoo doodeenvoudig, dat. ik er niemendal meer over weet te zeggen. Bijna even eenvoudig als het feit, dat een der advocaten uit. het Teylerproces, Mr. Noyon to Arnhem, zich als zooda nig hoeft teruggetrokken. De redactie van dit blad heeft hem met de gepas te vrijmoedigheid, die den waren jour nalist kenmerkt, en die door men schen, die er niets van begrijpen, bru taliteit wordt genoemd, gevraagd, om welke redenen hij dat gedaan heeft. Mr. Noyon van zijn kant heeft, mc'f de even gepaste vrijmoedigheid, die den advocaat in het dagelijksc.li leven kenmerkt en die door menschen, die er wel iets van meencn te be grijpen. voor slachfvaardigheid wordt gehouden, op dat briefje niet gean* woord. Even goeie vrinden Iedereen begrijpt de redenen van den advocaat ook wel zonder dat hij die noemt. Hij wil er natuurlijk niet meer mee te maken hebben, en dat strekt hem tot eer. Het ns een kleine kunst, de. menschen idealen voor te spiege ler. van groots erfenissen de "voor zichtigst en ralten van de wijs bij de voorspiegelingen van zakken rnet'zil ver en goud. waar je maar in helt. rond te tasten. De stakkers, die daar hun goede dubbeltjes aan wagen, zul len bekaaid wegkomen. Een advocaat is toch zekerde man niet, die de men- •ch&n alleen heeft te adviseeren over al hun wens chen en droom en line on zinnig die ook mogen wezen, Als hij zijn taak van raadsman goed opvat, dan behoort hi j hun dingen, waar geen kans op is, te ontraden. Dit is nu een klein stukje moraal, niet aan 't adres van Mr. Noyon na tuurlijk. Ik voel me vandaag in de stemming voor een levkepreek, en zet dus in die richting mijn beschouwin gen voort. Nu en dan komen er in vereerngingen mensehen optreden, die aangekondigd worden als bekeerd,' dit of dat. En daar er zoolang de wereld staat, menschen overgaan van het eene geloof in het andere, treft het nu den een en dan den ander. Ik voor mij heb er altijd ietshoe zal ik het zeggen... iets vies is misschien wat kras, maar toch wel iets terugstoot ends in gevonden, Het is niet fijngevoeld, noch van de partij, die den man laat optreden, noch vooral van den man, die optreedt. Waarom staaf die aan kondiging er bij Zal de spreker zijn vroegere overtuiging gaan heoordeelen en beschimpen Dan vind ik bet er ger dan vies. Zal hij dat niet doen dan behoefde ook de bijvoeging hekeer. de dit of dat er niet bij, Ik kwam hier zoo op, omdat de Chr. Zending een kaart heeft rondge zonden. waarop vermeld staat., dat er Zondag samenkomsten zullen worden gehouden over het onderwerp „het volle Evangelie", waarop als een van de. Sprekers vermeld staag M. Klere- koper. bekeerd Israëliet. Ik vind deze aankondiging overbodig en ongepast, om de hiervoor genoemde redenen. Veel beter ben ik te spieken over het adres van bewoners van allerlei ge meenten, die aan of bij de tramlijn i liggen van de Noord-Zuidhollandsche Stoomtram Haarlem Leiden. Deze adressanten vragen om een wachtlo kaal bij de tram in den Hout. Nu is; weliswaar de Raad met deze tramlijn niet bijster in zijn schik, Een vorig ge- j meentebestuur heeft vergunning gege ven, dat de treinen tot voor het Wapen van Amsterdam kunnen doorloopen en nu zoudén de tegenwoordige Raads leden de haele tram graag uit. den Ilout willen vveg hebben en doen altijd een beetje boosachtig, wanneer er van deze onderneming gesproken wordt. Maar dat een vroegte Raad een flater ge maakt, heeft, kan de onderneming toch niet helpen en de passagiers nog veel minder. Om hen is het in hoofdzaak te doem Ze pleiten zoo aandoenlijk voor éen wachtlokaal, die Oegstgeestenaren, IIaarlemmermeerenarenLissenaren, I Sassen heirncnaren, Bennebrockena- ren, HiUegomenaren en Heemstedena- ren. Ze zijn zoo één van hart en één van zin, dat Dr. M. Colenbrander te Heemstede met dertien and&re ingeze tenen zijn renuest ondertoekende n a- m ens de burgerij van Heemstede. Zc'o'n dokter toch Hij kent de men. sciien van binnen en van buiten. Als ik het voor 't zeggen had, dan mocht do stoomtram haar wachtlokaal bouwen. Het gaai toch niet aan, dat een drukke stoomtramlijn geen wacht, huis heeft aan 't drukste eindpunt, zoo dat vrouwen en kinderen in weer en wind moeten staan wachten en de man nen tegen hun zin in een café wat gaan gebruiken. De concessie voor een dergelijk wachthuis zou dan gegeven kunnen worden, totdat de concessie van de stoomtram afgeloopen is. Dan kan de Raad beslissen, of ze beide te gelijk uit den Hout zullen worden ver wijderd, en. zooals de heer Springer wil, omstreeks bij hef BI au wb ruggetje liun plaats en eindpunt zullen vinden Mocht uit dankbaarheid voor dit gunstig advies Dr. Colenbrander met de heele burgerij van Heemstede' mij een beleefdheidsvisite willen maken, dan waarschuw ik hem, dat mijn huis daarvoor te klein is, en ben bereid, don wil voor de daad te némen. Datzelfde wil ik ook doen met een reclamebordje van de Haarlemsche Industrieschool. Dit onnoozele bord je is vastgemaakt op den zijmuur van liet. kantoor van. de firma ivrelage en wijst, met een pijltje in Oostelijke rich ting. Inderdaad is dat dar. ook de richting waar de school ligt, maar er is toch aan deze plaatsing een gevaar verbonden. Het bordje hangt, name lijk aan een bmnenmuujr. iiotidt de zoeker zich nu stipt aan de aanwijzing, dan wandelt hij den tuin van de firma Krol age binnen, marcheert in oostelij ke richting voorwaarts en loopt, ten slotte tegen een schutting aan. Kan hij in Je perfectie klimmen dan levert dit geen bezwaar op. maar gaat dat moeilijk omdat de hij een zij is. dan zit er niê'-.s andei's op, dan terug te keeren naar hel punt van uitgang en daar den hoek van de schutting om te i slaan, de Bünemhofstraat in. Ik bied dus dezen raad aan belangstel lenden aan „gaat veel naar do Huis houdschool maar neemt u in acht voor dat bordje aarvoor moeten we ons tegenwoor dig al niet m acht nemen 'De lieve jeugd kimt zelfs over muren heen om appels en peren te stelen. Voor dit feit stonden oensdag twee jongens voor den kantonrechter. Het was gebeurd tussehen i en 11 September, dus meer aan twee maanden geleden. Ik wil gelooven dat. het kantongerecht 't ut uk heeft, maar is deze tusschenruim- te niet wat lang voor jongens van elf en dertien jaar En de. eisch is f2.— boete De c-isch nog maar, do straf dus wordt nog minder. Het eind is. dat die ouders de drie kwartjes betalen die de rechter oplegt, en dat de jongens ci afkomen met een standje over het half vergeten misdrijf, i'ocJi beginnen boeven van professie ook met zulke diefstalletjes. En daar om zou ik willen, dat er geen twee naanden voorbi j.gi ngen. tusschen daad at terechtstelling, en dat niet ten laatste de ouders gestraft worden in plaats van de kinderen. Onmiddellijke straf van de boosdoeners zelf. Dus geen geldboete. En ik denk met weemoed terug aan den stok van. de vroegere dienders, die dadelijk na de boosheid strafte, en die pijn deed1. En ik denk ook aan het. cachot, waar de kleine boosdoener vroeger wel eens ingestopt werd en waar hij zoo bang voor was. Dat alles mag niet meer. Stok en cachot zijn uit den booze. We zijn heel. heel zacht geworden in ons op voedingssysteem. Maar mét de veilig heid van personen en goederen is het slecht geschapen. FIDEL 10.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 7