NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. "20e Jaargang Maandag 24 November 1902. No. .">953 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per 3 maanden1 9Q Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels £0 Ofca.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider Buitenspaarne No, 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën an Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A, DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Mm f dog enten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère Li LAUBE Co. JOHN F. JONES§ktcc.y Parijs 31W« Faubourg Monwuxrtre. Pit .ratasKRioser asestaat uit tien folasJzijdeia. Wegens de uitgebreidheid van dit nummer verschijnt bet iets later dan gewoonlijk, althans wat de stad be treft. De verzending naar de omisitre- ken en de postverzending zal, naar we hopen, op tijd kunnen geschieden. Maarium's Gambia 1 van 24 .Nov bevat o. a. Het onderhoud tusschen Ben Yiljoen en Chamberlain; uit het Haagsche Huis van afgevaardig den; Kamer-Overzicht; Een sluip' moordenaar; Brand te Zandvoort. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 116 van „De Zaterdagavond", letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende-: Haarlemmer"Halletjes, Rubriek voor Da mes, Licht en Schaduw: Uit Davos, In den Regen, Een bal-masqué, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, op lossing prijsraadsel en nieuw prijsraad- Bel. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Omtrent het onderhoud dat generaal Ben Viljoen met Chamberlain had, wordt door de Engelsche bladen ge meld Generaal Viljoen hadi een lang, gesprek met den minister van kolo-j niën. Zij spraken openlijk en rond uit over den toestand in Zuid-Afrika.1 Generaal Viljoen drong er op aan. dat edelmoedigheid en goedheid door de Engelsche regeermg aan de Boeren zou worden getoond; dan zouden deze zich vast bij haar aansluiten. Maar dan moest Engeland niet voortdurend de National Scouts bevoordeeleai bo ven de eerlijke Boerenstrijders. Hij wees er op dat een groote verbittering bestaat tusschen de Boeren en de handsuppers. en hoewel vele Engel- schen meënen. dat het politiek is. die vijandschap te onderhouden, ge dachtig aan den ouden stelregel: ..Di vide et impera" generaal Viljoen zette den minister uiteen, dat dit tot groot nadeel voor Zuid-Afrika zou zijn. Hij gaf den raad, dat aan de plaatse lijke autoriteiten zou worden opge dragen om de geschillen tusschen de beide elementen bij te leggen, en ane mogelijke middelen aan te wenden om de klove te overbruggen. Voorts drong de generaal aan op het onderwijs in de Hollandscbe taal, daar de Boeren hun „taal" zeer lief hebben. Chamberlain antwoordde, dat hij geen plan heeft de Hollandsetoe taal te onderdrukken, en dAt als de meer derheid dit verlangt die taal zal wor den onderwezen. Generaal De la Rey verklaarde op zijn reis naar Berlijn aan een verslag gever dat hij en Botha zich, zoo moge lijk. in het begin van December naar Zuid-Afrika zullen inschepen om Chamberlain te Pretoria.te ontmoeten, en hem bekend te maken met de el lende die door den oorlog ontstaan is. Meer dan 50,000 gezinnen zijn zon der dak. en dat kan den minister van koloniën worden bewezen. Of de generaals na den terugkeer van Chamberlain naar Engeland hun reis zullen voortzetten, is nog niet be slist en hangt af van vele andere za ken. De la Rey hoopt, dat Botha weer spoedig zoover za] hersteld zijn. dat hij mede kan gaan naar ZiU-lAfrika. Uit de Engelsche kt. dat- de toestand van Rn' is. H!; lijdt aan een nir en De la Rev zeide te Berlijn, dat d'e zorgen en ontberingen srednrendie dien oorlog hem zeer baddpn aangegrepen. Dnitscliland. Excellentie Krupp heeft in al zijn fabrieken een bekendmaking laten aanplakken, waarin medegedeeld' wordt dat de justitie een instructie ge opend beeft tegen de Vorwarts en dat het. nummer met het geïncrimineerde artikel in beslag genomen is. Intusschen heeft de advocaat van Krupp aan de Kö'ln. Ztg. een commu niqué gezonden, waarin bet volgende wordt, medegedeeld. In de gemeente Capri bestaan twee partijen, die bij de. dit jaar gehouden, gemeentelijke vérkiezihgeh elkander heftig bestre den hebben. Aan het hoofd van ae heerschende nartij staat de sindaco van de plaats, die tegelijkertijd de eigenaar van het hotel Quisisana is en dit jaar met zijn candidaten gezege vierd, heeft. De heer F. A. Krupp te Essen, die op raad) van de dokters dit jaar, evenals vorige jaren, daar onge veer negen weken heeft verblijf gehou den, heeft zich om de politieke, d. w. z, meer persoonlijke veeten van de1 eilandbewoners nooit bekommerd en opzettelijk alle partij-kiezen vermeden. Zijn persoon is intusschen na zijn vertrek door den sindaco in zoover m den verkiezingsstrijd' betrokken, dat de sindaco d'e groote weldaden in net licht stelde, die het eiland en zijn be woners aan Krupp te danken hebben, en diat hij bekend maakte dat als de tegenpartij de zegepraal behaalde en de heer Krupp wegbleef, alle voordee- l.:n zouden ophouden. Na hare neoer- 'aag heeft de tegenpartij er belang bij. den hoteleigenaar en sindaco zooveel mogelijk te benadeelen, en, om dit te bereiken, Krupp voorgoed Capri te doen vermijden. Met dit doel heeft zij de laagste beschuldigingen tegen den heer Krupp uitgestrooid, door een onschuldig samenzijn van den heer Krupp met zijne Caprische en Duït- sche kennissen op de gemeenste wijze verdacht te maken, en heeft zij in de Propaganda, die socialistische courant te Napels, drie artikelen laten opne men, Krupp heeft, nadat Pij kennis genomen had van deze artikelen, de noodige stappen om raad en bijstand bij de overheid gedaan. Aan dit po-, litieke spel van intriges moeten ver moedelijk in de eerste plaats de open lijke beschimpingen van den heer Kruprt toegeschreven worden. Boven dien zijn er natuurlijk óp Capri en kele personen, die zich door Krupp's verblijf benadeeld achten, omdat met zijn hulp eenisre kleine lieden uit hun woekerhanden bevrijd en zooaoende aan hun macht onttrokken zijn, als mede enkele anderen, die geen steun van. Krupp hebben kunnen krijgen Krupp heeft op Capri nooit een villa bezeten, maar steeds.zoolang hij daar vertoefde, in het hotel Quisisana zijn intrek genomen. De Vorwarts. het centrale orgaan van die Duitsche so ciaaldemocraten, heeft de bovenbedoél- de oneerlijke en in elk opzicht leugen achtige uiistrooisels overgenomen. De onmiddellijk tegen dit blad ingestelde strafvervolging besluit de aovocaai, zal bewijzen, dat hier zelden lichtzin niger en lasterlijker verzinsels door de pers zijn verspreid. Italië De jonggeboren prinses heeft gekre gen den naam Mafalda Lucerna Caro lina, alle drie namen van min of mee-r op den voorgrond getreden prinsessen uit het huis van Savoye. Mafalda was een andere naam voor prinses Mathilde, dochter van Ame- deus III, graaf van Savoye, een strijdvaardige dame, die het tegen niemand minder dan keizer Barba- rossa opnam. Als een Italiaansche Jeanne d'Arc trok zij aan het hoofd van een kleine schare Savoyaards het door den keizer belegerde Milaan te hulp. Zij werd echter gevangen ge nomen en door Barbarossa gesteld voor de keuze van schande of den dood. Doch haar overwinnaar, een machtige Portugeesche graaf, wist haar te redden toen zij zich tot sier- ven bereid verklaarde. En niet al leen wist hij te bewerken, dat zij be genadigd werd, maar, tot de onïlac king gekomen, dat hij op zijn beurt door de schoone gevangene in boeien was geslagen, vroeg hij verlof haar te mogen huwen, wat de keizer ook toestond. Later werd de graaf tot koning van Portugal verheven onder den naam Alfonsus I. De Portugee- zen noemden hun koningin Mahalda of Mafalda, die in 1158 overleed en wier nagedachtenis o.a. voortleeft m de door haar gebouwde kathedraal van Oporto. De jonge ItaJiaansche prinses is gisteren door msg. Lanza, kapelaan op het Quirinaal, gezalfd. Als nieter zal optreden de koningin-moeder Ma ria Pia van Portugal. Als een curiosum en een troost? wordt naar aanleiding van deze geboorte nog medegedeeld, dat da moeder van koningin Helena, prin ses Milena van Montenegro twee i meisjes het leven schonk voor zij haar man met een troonopvolger ver blijdde. Griekenland. De gevangen genomen matroos Kohier van het Duitsche stationsschip Loreley heeft 'tot dusver hardnekkig j volgehouden, dat hij geen medeplich-1 tiigen had gehad bij den moord op den kwartiermeester Bideritzki, hoe onwaarschijnlijk dit ook leek. Hij heeft nu een omstandige bekentenis afgelegd, maar nogmaals daarin ver klaard. dat hij alleen den moord be gaan heeft. Hij meende dat er geld in de geroofde kislfc was en wilde zich daarvan meester maken. Hij sloeg Bideritzki neer, doch deze richtte zich weer op, waggelde naar de scheepstrap en viel daar dood neer. Toen Kohier zag. dat„ hij de kist niet open kon krijgen, liet hij haar liggen en verborg zich in een hol. Na twee dagen dreef de honger hem er uit en werd hij gevangen genomen. De opwinding tusschen Grieken en Duitschers is» aan bedaren, waar toe laatstgenoemden vooral het hun ne hebben gedaan bij monde van den Duitschen gezant, graaf von Ples- sen, en van den commandant der Loreley. Graaf von Plessen heeft de Grieksche regeering zijn dank be tuigd voor de arrestatie van Kohier en de kapitein-luitenant ter zee von Reuter is hij den Koning op audiën tie geweest en heeft dezen verzekerd, dat hij nooit de hem toegeschreven, voor het Grieksche volle beleedigende woorden heeft gebruikt. Oostennjk-Hoiigarjje In het Ooateiirijksclie Huis van Af gevaardigden heeft de premier Von Czell een drie uur lange i-edie gehou den, hij de behandeling der indemni teitswet, in den loop van welke rede hij de bestaande tol- en handelspolitieke betrekking tot Oostenrijk toelichtte. Hij bestreed de bewering der Oppo-i sitie, dat bij de verplichting op zich genomen had op het einde van 1902 van het reent, dat Hongarije bezat om de handelsverdragen op te zeggen, ge bruik te maken. I)e verplichting om over een gemeenschappelijk toltarief met Oostenrijk tot overeenstemming te komen, noemde "von Czell aan geen kalender gebonden. De wet schrijft slechts voor dat een nieuw toltarief voor het begin der onderhandelingen over nieuwe handelsverdragen tot stand moet komen. Nn is echter de in ternationale constellatie sedert 1897 veranderd daar het Duitsche toltarief de opzegging der handelsverdragen eind'e 1902 had moeten volgen, nog niet gereed is. De zaak staat nu zoo, dat Duitschland waarschijnlijk, ja, zoo goed als zeker van zijn opzeggings- recht geen gebruik zal maken, Wie de verdragen zal opzeggen, en op welke wijze, dat vermag voorloopig nog niemand te zeggen, zoo verklaarde de premier, daar de handelspolitieke toestand van Europa gedeeltelijk van de Duitsche tolpolitiek afhangt. „Wij weten niet, welke houding Italië, Rus land en Frankrijk zullen aannemen, 't Is mogelijk, dat, ingeval een staat de verdragen opzegt, of wij ze van een anderen slaat opzeggen, wat nog niet is beslist, de regeling van onze betrek king tot Oostenrijk des te dringender zal worden. Het gemeenschappelijk toltarief zal in elk gevai afgedaan worden, zoodal wij, op welk tijdstip van liet jaar 1903 de opzegging ook mo ge vallen, op den grondslag van het nieuwe toltarief in onderhandelingen kunnen treden." De premier verklaarde verder, dat hij er naar zou streven de betrekkingen tusschen Hongarije en Oostenrijk de- definitiof zuiverder te maken. Het wetsontwerp op het toliarief is reeds gereed gekomen De Oostenrijksche Premier Von Kör- ber heeft ,n het Huis van Afgevaardig den gesproken over het zelfde onder werp en wees daarbij op de verklaring van Von Czell. Hij gevoelt zich door de rede van zijn Hongaarschen collega natuurlijk zeer verlicht. Vereeuigde Staten Sommige bladen maken zich gelijk reeds eenigen tijd geleden 't geval was weer erg ongerust over vreemde ma- chinatiën op Ciiba, tégen den Invloed der Vereeuigde Staten op dat eiland. De „Tribune" ontvangt uit Washing ton een bericht in dien geest. Buiten landsch» vertegenwoordigers op Cuba, zegt die correspondent voeren een stel- seimatigen veldtocht met het doel, Cuba van de Vereenigde Staten te vervreem den. In 't bijzonder wordt de Engelsche consul beschuldigd, zich voor dat stre-, ven warm te maken. En daaraan wordt de waarschuwing vastgeknoopt: Ameri ka mag niet dulden, dat een Europeesche mogendheid zich plaatst tusschen de Vereenigde Staten en Cuba. Stadsnieuws. Christ Nationale Werk mansbond. Donderdagavond hield de Afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werk mansbond eeii/0 ledenvergadering in het lokaal Ridderstraat 24, onder voor zitterschap van den heer J. W. Hilbram der. Nadat deze vergadering op de ge bruikelijke wijze geopend was, werd bekend gemaakt dat waxen ingekomen verschillende adressen van de Nedeii. Middernachtzendingsvereeniging, ge combineerd met de Ned. Vereeniging; tegen de Prostitutie, den Neder 1. Vrou_) wenbond tot verhooging v. h. zedelijk' bewustzijn in zake een Rijkswet, de Ned'. Barbiers- en Kappersbond afd. Haarlem, tot het verkrijgen van Zon dagsrust, om afgevaardigden en de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werklieden- j verbond om adhaesiebetuiging aan gaande politiezicht bij het bouwbedrijf Werd besloten aan dit schrijven te vol doen. Tot bestuurslid vacature Slot, werd benoemd de lioer C. G. In 't Veld, en tot 2e vaandrig de heer G. B. Kort. Verder werd kennis gegeven dat door ds.van Paassen voor de leden een le zing wordt gehouden. Nadat nog eenige aspirantleden wa-' ren aangenomen, werd de vergadering gesloten. Alhier is in den ouderdom van 61 jaar overleden de heer Th. Na. huyzen, 2de voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond afd. Haarlem. D'e overledene, die zeer geacht en be mind was. heeft het voorrecht genoten in verschillende christelijke vereenigin- gen te fuugeeren ais penningmeester, o.m. voor de vereen. „Ter verbreiding der Waarheid' de afd. Haarlemsche Zendmgsvereeniging en de onderafd. Kinderzendigsvereeniging. A.is. Maandag te kwart over elf wordt het stoffelijk overschot door het be stuur en de leden van bovëngenoemden boud van de woning aan de Baljuws laan afgehaald en aan den schoot der aarde toevertrouwd. Gedurende ruim 27 jaar was de over ledene werkzaam als meesterknecht, aan de steenhouwerij der firma Sabelis. Wie denkt overwint. Vanwege deze vereeniging had Vrij dagavond de 1 <=t.e Multaiuli-lezing van de tweede reeks in de gehoorzaal van het gebouw van den Ned. Prot. Bond op de Nieuwe Gracht plaats. De zaal was goed bezet. Spreker was de heer Meng van Am sterdam, die tot onderwerp had geko zen De Woutergeschiedenis" Multa- tuli's Idee, 521. De geheele voordracht getuigde er van, dat de heer Meng een warm ver eerder van MultatuJ f is, en zich ge heel heeft ingewerkt in de Multatuli- litteratuur. Spr. behandelde een klein gedeelte j van de „Woutergeschiedenis, en licht te dit zeer duidelijk toe, daarbij het een en ander dikwijls aan zijn eiigen ervaring toetsende. Met veel belangstelling volgde hot' auditorium de leerrijke voordracht, die a.s. Vrijdagavond wordt voortgezet. Barbiers- en Kappersbond. Maandagavond a.s. zal op de hoven- zaal van 't gebouw St. Bavo de ver gadering plaats hebben der afd. Haar lem van den Barbiers- en Kappersbond ter bespreking van het oprichten van een plaatselijk comité ter verkrijging, eener wettelijke regeling der Zondags, j rust. Inleider is de heer W. Inte Onsman van Amsterdam, le secretaris van den Ned. Barbiers- en Kappershond. 't Doel dezer vergadering is het vol gende Nadat tot het oprichten van een Plaatselijk Comité is overgegaan, zal dat Comité de statuten en 't program van actie moeten vaststellen, om daar na uit hun midden een gedelegeerde te benoemen, welke zitting moet ne men in het Landelijk Comité, gevestigd te Rotterdam, om zoodoende een stevi ge landelijke organisatie te verkrijgen, welke goed georganiseerd en goed ge leid langs een zuiver afgebakend pad op 't beoogde doel afgaat. Alle vereenigingen, wier doel is de bevordering der Zondagsrust, zijn u'it- genoodigd afgevaardigden te zenden. Eigen brandverzekering. Het rapport van die Raadscommissie is in druk verschenen over het voor stel van den heer J. J. Groot, om op urond van financieel© voordeelen over te gaan tot eigen verzekeringen, mocht de Raad' daartoe niet direct wenschen over te gaan de verschillende verze keringen bij de Onderl. Brandwaar borg-vereen iging alhier over te brengen. Indien dit aanleiding gaf, dat ook de gemeentenaren van de diensten dezer vereeniging gebruik maakten, zou later wellicht de Onder linge in een gemeentelijke verzekering kunnen worden omgezet Het eenparig advies van de commis sie is om niet in te gaan op de voor stellen tot eigen verzekering en even min op het denkbeeld om die eigen dommen bij de Onderlinge te verzeke ren, omdat deze bij vrijwel Ereh'ïke ta rieven als de maatschappijen waarbij de gemeente nu tal van jaren verze kerd is. hare deelhebbers verplicht tot betaling van den omslag voor moge lijke schade, voor zoover deze niet uit het fonds dier vereeniging kan worden eekweten. Derhalve noch het eene noch het andere. En dit is des te opmerkelij ker. omdat tot de commissie van ad vies ook de voorsteller, de heer Groot, zelf behoorde. Eenparig keurt dè commissie ge meentelijke verzekering af, dus is ook de heer Groot er tegen. Hieruit volgt, dat de heer Groot zijn voorstel inder daad met luchthartigheid heeft inge diend en het vermoeden ligt voor de hand, dat hii geen voorstudie van het «onderwerp heeft gemaakt, wat men toch verlangen mag van een raadslid, dat aan zijne medeleden een voorstel doet. Vijf raadsleden zijn dus gederangeerd', hebben vergaderingen gehouden en stukken moeten lezen al leen om eenparig te komen tot een ne gatief resultaat Het komt ons voor. dat deze manier van voorstellen doen geen aanbeveling verdient. Wat de quaestie van de aansluiting bij de Onderlinge betreft, daartegen verklaarde zich de meerderheid, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de heer. Groot tot de minderheid behoorde Onder deze omstandigheden kunnen wij met een beknopt overzicht van de argumenten volstaan. De commissie was van oordeel, dat eigen verzekering daarom, niet raad zaam is. omdat er bij brandverzeke ring geen vaste regel bestaat, maar alles te veel kansrekening is. Boven dien zou de gemeente een reserve fonds moeten vormen, waarvan het twijfelachtig is of zij het zou mogen doen. Kwam er belangrijke schade, dan zouden de burgers moeten bijbeta len („opdokken" zegt het rapport) en ten slotte is de premie reeds te laag. dan dat daarop nog vermindering van belang hij gemeente-verzekering zou kunnen geschieden. Wat verzekering bij de „Onderlinge" aangaat, een van de leden was er voor een deel der gemeente-eigendom men bij de Onderlinge Haarlemsche te verzekeren, terwijl door herverze kering de eerste 60,000 toch gedekt zijn en misschien hier evenals te Leeuwarden, de Onderlinge een be drag in dh gemeentekas storten zou. Evenwel was de meerderheid ook hiertegen, om de redenen in den aan hef van dit bericht genoemd. Wanneer wij ons niet bijzonder ver gissen, dan is de meening die de com missie over de Onderlinge te Haarlem uitspreekt, niet volkomen juist. Im mers wel spreekt artikel 2 van de aan sprakelijkheid van deelhebbers, maar van den aanvang af heeft in werke lijkheid' de Onderlinge alles herver zekerd. zoodat er van risico voor cte verzekex-den geen sprake is. Deze rectificatie, hoe noodig ook, zal evenwei in de kansen van de On derlinge op het sluiten van de verzeke ring der gemeente-eigendommen wei nig verschil maken. Naar wij ver nemen is er van een solide maatschap pij een aanbieding ingekomen voor nog lager premie, dan door de Onder linge was aangeboden. Én toch waren de voorstellen van de Onderlinge al laag. getuige het feit, dat zij bijv. voor de verzekering van de waterleiding, tot dusver 70 cts per mille, 25 cts. vroeg en voor den in ventaris van schoollokalen, tot dusver 75 cts. per mille, een premie vroeg van 40 cents. Ten slotte verdient het nog vermel ding. dat terwijl in tien jaar f 45,000 aan premie betaald is. niet meer dan ruim f 1200 aan schade in dat tijdperk werd geleden. (Zie nadere bijzonderheden onder ru-| briek stukken van den. Raad). „Nederl. Strïj kqu art et". Voor een publiekje, dat juist de kof. fiekamer van den schouwburg vulde, trad Vrijdagavond het „Nedcrlandscli Strijkquartet" op, met een programma van drie quartetten, Haydn, op. 76, no. 5, D. dur Joseph Miroslaw Weber, no. 2, B. mol en Beethoven, op .59 no. 1 F. dur. 'd Was de eerste maal, dat dit strijk kwartet zich ia onze stad deed hoo- ren, en het moeten al buitengewoon hooge verwachtingen geweest zijn, die bij deze kennismaking onbevredigd hieven. In een betrekkelijk korten tijd dat deze vier kunstenaars samenwer. ken, is verrassend veel bereikt. Het samenspel, en niet enkel in mechanisch opzicht, laat zoo goed als mets te wen schen over en de klankverhouding der vier mooigetimbreerde instrumentenis prachtig geëvenredigd. Dit zijn eigen schappen, waarmee ieder kwartet veel, en dit kwartet a 1 le s kan bereiken, omdat hier de artistieke irapulsie uit gaat van een zoo temperamentvol kunstenaar als de heer Christiaan Timmner. Trouwens zijn partners, de heeren Johan Iierbschleb (2eviool), Focco KLirnmerboom (alt), en Frits Gaillard (violoncel) zijn allen artisten voor wie de behandeling van hun in strument geen geheimen heeft. Qnuoo- diig dus te zeggen, dat op deze kwartet séance rijkelijk viel te genieten. Voor mij. die slechts de helft van de uit voering kon hijwonen, concentreerde zich dat genot in Haydn's frisch werk. waarvan vooral de 2e en 4e satz mees terstukken van bezield en afgerond sa menspel waren. Maar eigenlijk was deze interpretatie als geheel boven mijn lof verheven. Het werk van den Russ'ischen Weber «scheen mij een zeker niet onbelangrij ke noviteit. De behandeling der vier instrumenten getuigt van meester schap, maar de hang naar melancho lie, die de beide eerste satzen eigen is, maakt mij het werk toch niet bepaald sympathiek. Intusschen moet het door heeren kwartettisten als een verdienste te meer worden aangerekend, dat zij hun repertoire met belangrijke nieuwe werken trachten le ven-ijken. Moge bij een eventueel volgend op treden van dit artistiek viertal de foyer van den schouwbui'g, die zich overi gens uit een oogpunt van accoustiek uitmuntend voor zulke uitvoeringen leent, veel te klein blijken. Een séance van het Nederlandsch Strijkkwartet telt mee onder de edelste en meest ver edelende kunstuitingen. PHILIP LOOTS. V r ij da gm iddag omstreeks half twee zakte een lOjarige jongen door het ijs in het Spaarne tegenover de Bakker straat. Een voorbijganger slaagde er met moeite in, door middel van een touw de jongen, weike reeds zinkende was op het droge te brengen. Om dehoek van de Zandvoort sche laan kwamen gisteren avond om streeks 9 uur twee wielrijders op geen al te zachte wijze met elkander in botsing. De rijwielen waren beiden verbogen, en een der rijders kreeg een blessure aan den arm. Bij de firma Van Thiel, meubel fabrikant Groote Houtstraat, zijn twee gebatikte kussens, werk van mevrouw Grabijn, geëxposeerd. Het eene is in blauw en brons, het an dere in brons en wit. Het zijn mooi gestyleerde motieven en «gelukkige kLeur-combinaties, tech nisch mooi afgewerkt; artistieke kussens. Zondag den 30en November zal de tentoonstelling van meubelen, huis raad en stoffen vervaardigd, op werk plaatsen van „Arts and Crafts" te 's- Gravenhage geopend worden. Zondag «S3 November is de toegang kosteloos. In de Rotonde van het Muse um van Kunstnijverheid is Zondag eene tentoonstelling geopend, betrekking heb bende op de oud-Egyptische versierings kunst. Die hoogst artistieke, doch zeer een voudige opvatting dezer kunstuiting, die voor de groepeering van figuur en or nament door de sobere symholieke voor stellingen zoo duidelijk spreekt, bevat beginselen en gegevens, waaraan onze moderne kunst nog menigen wenk ter harte kan nemen. Stukken van den Gemeenteraad Voorstel van B. en W. om het on derwijs in aardrijkskunde aan het gymnasium op te dragen aan dr. J. B, Schepers, op een jaarwedde van f 400. Verzoek van dr. A. E. ten Oever om te worden herbenoemd als gemeente- geneeskundige.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1