Tweede ïïïad, behooreride bii »r!em'r va) Maan dim 24 Oct. 1902 S953 Stadsnieuws. Brongebouw. Woensdag a.s. zul len twee specialiteiten)-voorstellingen plaats hebben in hot Brongebouw, door heit gezelschap onder directie van den heer Max. van Buren, van Amsterdam. Het moet een uitstekend gezelschap zijn, samengesteld uit bijzonder goede krachten, zoodat een bezoek alle aan beveling verdient. De voorstelling 's middags is een fami lie- en kindervoorstelling, die den klei nen zeker veel genot zal verschaffen. resse om in het belang der Vereeni-j ging werkzaam te zijn om de denk beelden over verbetering van vrouwen- kleeding meer en meer ingang te doen vinden onder dé volksklasse. De penningmeesteresse deed zien dat de ontvangsten 2749, de uitgaven f 2715 beliepen. De vergadering was goed bezocht. Braml. Vrijdagnacht omstreeks haifdnie werd de Scheveninigsche brandweer gealar meerd tot het blusschen van een groo- ten uitslaanden brand in de Neptunus- straat 31, in de werkplaats van netten, hoepels, tonnen, touwwerk enz., eige naar P. Kmoester. Het was bij de strenge koudie voor die brandweer geen gemakkelijke taak te blusschen, te minder daar bij haar ver schijnen op het terrein de licht ontvlam bare massa reeds in lichtelaaie stond. Met 5 slangen op de waterleiding werd water gegeven, en te kwart voor 6 uur was de brandweer het vuur geheel mees ter. Examen vrije- en ordeoef e- ningen. Geëxamineerd 11 vrouwelijke candidaiten. Geslaagd de dames: H. M. de Zwaan, Amsterdam; R. Zonneveld, Krommenie; J. P. van den Burg, Amster dam; W. Spaander, Purmerend; J. L. Lammerts, Amsterdam. Uil de Omstreken. Kamerverkiezing. De heer J. Versluys (lib.) candidaat der vereeniging ,,De Grondwet" voor de Tweede Kamer in Amsterdam III heeft besloten zich in 't belang van den heer IJzerman terug te trekken. Heemstede. Het buitenverblijf „Dennenheuvel" is door de nieuwe eigenares, mevrouw de wed. Marlof van Amsterdam, betrokken. Binnenland. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de gemeentebesturen op gave verzocht van de in de provinciën bestaande bijzondere scholen voor hoo- ger onderwijs, met aanduiding van, het karakter dier scholen, d. w. z. of zij te beschouwen zijn ais kerkelijke kweek scholen, seminaria, missiehuizen, gym nasia, progymnasia, Latijnsche scholen enz. Onderwijs. Acad. examens. Legden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. Rijpperda Wierdsma, geb. te Amsterdam, op proefschrift„Over den aard van den phloridzine-diabetes in verband met het vraagstuk van den „Renelen" Dia betes. Utrecht. Cand. Theol. I de heer B. J. C. Rijnders. Kerkel. voorber. ex. de heeren H. P. de Pree en A. A Ver- ontrouwe postbode. VTijdlag stondi voor do rechtbank te Heerenveen terecht de 23-jarige S. T., ontslagen postbo<ie van Beetsterzwaag op Be-ets. sedeirt 26 October in preven tieve hechtenis. Aan hem werd ten la9te gelegd: ver duistering van gelden, hem in qualiteit als beambte der posterijen toever trouwd! Bij del behandeling dezer zaak bleek het volgemdie. Ln het begin der maand October had beklaagde postquitanties ter invordering gekregen en ook qui- tanties vocxr abonnementsgelden en ad- vertentiën in kranten. Dit laatste wierk deed hii voor dien brievengaar der als particulier, niet als beambte. Het geld voor advertenties enz. diroeg hij af; toen 25 Oct. detn datum waarop de post-quitantiën moesten wordten verantwoord', de brievengaar der hem om de gelden vroeg, gaf hij voor deze verloren te hebben. Dadelijk werd de directeur van het postkantoor te Drachten met het ge val in kennis eesteld; dleze kwam over, stelde een onderzoek in en beklaagde bekende, het geld ten eigen bate_te heb ben aangewend. Overigens zeer op- pasend en van goede positie deed hij uitgaven boven zijne financieele krachten. Te,r terechtzitting bekende hij vol mondig. Het O. M., rekening hou dende met ziin gunstig verleden, re- quireerde tegen beklaagde eene gevan genisstraf van 9maanden. De ambts halve verdediger mr. De Greve. uitte zijne verwondering over het felt, cat de administratie beklaagde ontslagen had enkel en alleen op eigen bekente nis. Had beklaagde het wat snuggerder aangelegd' en die gelden vain de adver tenties ondier zich gehouden, dan had hij niet terecht behoeven te staan, we gens verduistering, door een ambte naar gepleegd. Overigens beval pleiter zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan. verloren honderden menschen het le ven door de vreeselijke overstroomin gen. In 1657 begon het omtrent het mid den van October zoo geweldig hard te waaien uit het Oosten, dat de Zui derzee en de binnenwateren bijna droog liepen. Van Friesland kon men te voet naar het eiland Schokland gaan en vele ruinen van de oude stad Sta voren, de kerk en het huis te Britten, in Holland, waren boven water zicht baar. Met dezen slevigen Oostenwind viel ook kort daarna een sterke vorst die tegen het laatst van October reeds al de wateren in Friesland zoo danig had bedekt met ijs, dat men de lve berijden kon. De felle koude duurde bijkans vijf maanden en ein digde met een ontzettende hoeveelheid sneeuw. De winter die den 15en November 1683 inviel, was ongemeen fel en duur-, i.le bijna drie maanden. Niet alleen dei damp of het kooloxyde. -j. I ootï crsxaiA Leiteren en Kunst. Een groote schare Orelio-vereerders Gemenud Nieuws, zet deuren en vensters open of vliegt i naar buiten. Maar met. den moordenaar, genaamd kolendamp, is dat heel anders. Deze ontwikkelt rich vooral uit kolen, die geen gewonen rook meer afgeven, die niet meer met vlam branden of alleen met diie heldere blauwe vlammetjes zoo als men bij een cokesvuur zooveel ziet en ook bij een steenkolenvuur, nadat het reeds een heele poos gebrand heeft. tt^. Ook anthraciet, houtskool, de zooge-1 naamde „doorgebrande turfkolen", en dergelijke brandstoffen, geven veel vergiftigen kolendamp af en wel vooral als ze zoo zachtjesaan voortsmeulen. Dan krijgt men geen koolstof met dub bele hoeveelheid zuurstof of oxygenium verbonden, dus geen koolzuur of kool dioxide, maar dan ontstaat het gas, dat den krachtigen Zola neervelde, de koolstof, slechts met een halve hoeveel heid zuurstof verbonden, de kolen- Beer en Hyena In een Parijsche menagerie kwam het Zaterdag tot een ontzettenden strijd tusschen een beer en een hyena die samen in een kooi opgesloten wa- De temmer stond nog buiten op vulde gisteravond de concertzaal van het p0(jjum om de menigte te lokken, die sociëteit „De Vereeniging te Ni]-1 beide dieren bromden en huilden Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin ridderkruisen der orde van OranjoNassau in verschillende gra den verleend aan eenige burgerlijke en militaire autoriteiten in Antwerpen, zoomede aan de officieren van het BeL gsche leger, die toegevoegd waren aan het. etat major van het fregat Evertisen. tijdens die aanwezigheid van dat vaar tuig ter ree de van Antwerpen in den afgeloopen zomeer. Een 500-tal van de duizenden rid ders, kommandeurs enz. zijn toege- tredentot de de „Vereeniging van le den der Nederlandsche Ridderorden" wilder oprichters algemeene deelne ming verwachtten aan deze vrijwilli ge belasting op de ij delheid ten voor- deele van het sanatorium te Renkum Aan giften in eens is f 1800 ontvan gen, waaronder dan nog weer 200 van de Koningin-moeder, die al zoo veel voor dat sanatorium deed. Prins Hendrik is onder de leden of donateurs. megen, om den gevierden zanger als Mephfisto in Faust te hoojren. De eigenlijke huldiging van deni heer Orelio had echter plaats na af loop der voorstelling bij den heer F. O. Bloembergen, voorz. der commissei. Tier werd hem nl. een bronzen beeld van den Franschen beeldhouwer Eugè- ne Marioton, „LTnspiration" aange boden, een huldeblijk, waarvoor de heer Orelio, aangenaam verrast, har telijk dank zei. Een vijftal kransen, gaven aan de voorstelling een eenigs- zins feestelijk karakter. Sport en Wedstrijden intusschen voor het reeds in de tent verzamelde publiek. Op een gegeven moment sloeg de beer met zijn klauw naar de hyena, zoodat deze „lijken schendster" in een hoek vloog. Zij stond weer op, sloop heimelijk achter den beer, daarna onder zijn hals en sprong toen naar zijn keel, waarin zij zich vastbeet. Vergeefs beproefde de reusachtige beer haar af te schud den, het bloed vloeide hem in stroo men langs den hals,terwijl onder de toeschouwers verscheidene vrouwen in onmacht vielen. Toen de temmer Koiesnelde om de beide dieren te scheiden, was «bet reeds te laat De beer was door zijn verraderlijke te genpartij geworgd geworden en lag - - Het kostte Paarden, Een zeer eigenaardig incident heeft ch Dinsdag i.l. tijdens de wedrennen te Auteuil voorgedaan naar aanlei- ding dat de extraineur Ch. Carter in 1 reusachtige lichaam, waaraan zij den ochtend een telegram had ontvan- zich vastgezogen had, dooT zweep- binnenwateren, maar ook de Zuiderzee zelfs de zeegaten tusschen Texel, Vlieland en Terschelling, waren dik met ijs beslagen en honderden paarden en sleden reden over de ijsbaan uil Friesland naar Enkhuizen, Amsterdam en andere Hollandsche plaatsen. De wmter van 1890/91. die in de tweede helft van November begon, duurde tot einde Januari." Over geheel Europa heerscht thans eeu vinnige koude en alleen menschen, wier temperament bestand is tegen, een Noordpooltocht, durven meer dan de punt van hun neus aan de buiten lucht bloot geven. Jules Capré, de be kende weerprofeet, die een drogen en kouden winter voorspelde, heeft het tot dusver weer aardig geraden en als zijn geheele voorspelling uitkomt, dan blijft het voorloopig zoo koud en wor den we Donderdagavond der volgende week getracteerd op een storm. In Frankrijk heeft de winter, behal ve venijnige koude, ook sneeuw ge bracht. Sederi Dinsdag sneeuw* het overvloedig in verscheidene zuidooste lijke departementen. Nabij Privos lag de sneeuw Dinsdagavond reeds zoo hoog. dat het verkeer dreigde gestaakt te worden. In do Cevennes woeden sneeuwstormen. Ook te Lyon en in den Jura valt veel sneeuw. In Engeland bedroeg Dinsdagnacht de temperatuur 7 graden Fahrenheit onder het vriespunt. Met- de herfst bloemen, dtie Zondac nog in vollen bloei stonden, is het plotseling gedaan, De Rritsche weerkundigen voorspel len voortdurend daling van tempera-] tuur bij droog, helder weer. Duitschland heeft het eveneens bit ter koud. Te Berlijn hoopt men Zon dag schaatsen te rijden. Te Frank furt wees de thermometer gistermor gen 11 graden Fahrenheit vorst. Een plaatselijk weerprofeet beweert dat de Koude den geheelen winter zal duren. Op het Statzermeer in Zwitserland nabij St. Moritz, wordt sedert Maan dag schaatsengereden. De iNewa is van St. Petersburg tot de Finsche Golf niet zwaar drijfijs be dekt. De scheepvaart is gestremd. Te Sebastopol vriest het 20 graden. Boven d<' Zwarte Zee woedde gisteren bij 11 graden vorst sterke storm. Later begon het te sneeuwen. Dokhrand. Te Glasgow zijn aan de havem staande loodsen over een lengte van 450 meter afgebrand. Een man werd onder een instortend dak bedolven en gedood. Eeyn tiental personen weir- den gewond. De schade wordlt be groot op 300.000 gulden. het land van de „Cavalier!* Rusticaim." Ónder een goed (rekkenden schoor steen zal dat maar half met, zuurstof verbonden kooloxyde niet 'icht ont staan. want dit geschiedt niet als er volop lucht door de brandstof wordt gezogen, en mocht er toch iets van ge vormd worden, dan gaat dit den schoorsteen in en mengt zich met den oceaan van lucht, waarin het onna- speulijk verdwijnt. Maar uit een slecht trekkende ka chel of een vuurhaard, waarboven de schoorsteen geheel of gedeeltelijk ge sloten is, en ook uit den vuurpot met gloeiende houtskolen of test met ge brande turf, die men zoo maar 'in het vertrek heeft staan, aan geen gevaar denkend, omdat men er immers geen| last van heeft en het niets „rookt", daar stijgt de gasvormige moordenaar onzichtbaar en onriekbaar op, ver mengt zich met de dampkringslucht en wordt ongemerkt door de niets kwaads vermoedende slapende bewoners van j het vertrek ingeademd. De vergiftigheid van dit gas 'is zóo groot, dat ook als er maar enkele per centen met de lucht vermengd zijn, en men dus, tegelijk mot die geringe hoe veelheid kolendamp nog een overmaat van goede lucht inademt in zijn lon gen krijgt, toch de werking allerverder- felijkst is. Men wordt wat loom en dof, krijgt wat hoofdpijn, dommelt in, en ontwaakt helaas maar al te vaak niet meer. Overvalt de vijand iemand'slapende, dan kan hij hem soms zelfs onmiddel lijk van den gezonden in den doods slaap doen overgaan. Heeft men het geluk nog tijdig iets van het gevaar te bemerken, dan is het brengen van den ongelukkige on verwijld in de Irisscbe buitenlucht het eenige middel, dat kan redden. De werking van den kolendam op 't menschelijk lichaam is een bijzonder venijnige. In de longen werkt dit gas op het bloed juist omgekeerd als de voor ons leven noodzakelijke zuurstof. De zuur stof dringt bij elke Lrissche teug lucht, die wij nemen, in de roode bloedli- nen zeer ei«ena,a.imwucut "w j.-j nn dpn eirond, rich Dinsdag i.l. tijdens da wedrennenj mof£e de byena van hct gen. valscheliik onderteekend met den 1 en stokslagen te verwijderen en ineen naam Liénart of Léonard. De voorge-' - - wende eigenaar gaf daarin order om zijn paard ..Audmint" niet te laten Fen honderdIari«re! De heer A. van Willis, wonende ten huize van den heer Lindner in no. 17 aan de Noorderkerk en de Noordermarkt te Amsterdam, vierde in goeden welstand zijn lOOsten ver jaardag. De grijsaard, die nog vrij goed over al zijn zintuigen beschikt, en er kras uitziet, heeft 45 jaar in gelukkigen echt geleefd. Negen kinderen wer den hem geschonken, va nwie er nog 5 in leven zijn. De vader van den heer Willis be reikte den 57-jarigen, zijn moeder den 73-jarigen leeftijd, terwijl een overgrootmoeder 105 jaar oud werd. Zooals de 100-jarige Willis vertelt, heeft hij altijd gewoon gegeten en gedronken en gerookt en is hij nooit ernstig ziek geweest andere kooi te drijven. Lieflijk tooueeltje. Rustig zaten ze samen om de tafel, met een kopje voor zich of onder een glaasje, gezellig keuvelend, de be woonster van een huisje aan de Zui- loopen in den ..Prix de la Muette". de belangrijkste ren van den dag. Ook ontving de extraineur van „Mormot" van zijn principaal, d:e<n heer Brug man. telegraphisch order, terstond zijn paard naar België terug te zenden., hetgeen deze deed. De heer Carter ech- l derkuipen te Groningen, haar broer, ter vond het telegram te zonderling -• om er zich aan te storen en stuurde Audmint" toch naar Auteuil, waar ook de heeren Liénart en Brugman arriveerden, geen van beiden wist ech- ter iets van een telegram af. Een strijd tegen liet stof' op de wegen. Gedurende d'eu volgenden zomer zal in Engeland en de Vereenigde Staten diens vrouw en een buurvrouw. Plotseling wordt de deur geopendl «m buurvrouws 14jarige zoon schreeuwtt z'n moeder toe, weg te gaan uit de woning der gastvrouw, die door hem betiteld werd met den ge^neiefnstein naam, welke er voor 'n vrouw te vinden is. De gastvrouw, De Italiaanscho regeering zet met kracht haar pogingen voort om oe struikrooverij op Sicilië uit te roeien. Op dit oogenblik maakt een heel leger tje van agenten en gendarmes jacht op weer een grootheid op het gebied der rooverii eon zekeren Vorsolano. die al jaren de schrik van Palermo is al jaren ffó schrik van de provincie Palermo is. Het is wew de oude geschiedenis: een moord beantwoordt met een moord, en daarna een vlucht in de bergen en rooversbestaan. De broeder van Varsolano werd uit vendetta of in een vechtpartij gedood en Varsolan doodde daarom den moordenaar van zijn broeder. In de tien jaren, die h" sedert buiten de bewoonde wereld heeft doorgebracht, om zich aan den arm der justitie te onttrekken, heeft hij een rij diefstallen, gewapende aan vallen en moorden op zijn geweten, die Musolino hem zelfs niet behoeft te benijlcn. Onder laatstgenoemde car tegorie van misdaden maakte een Jaar of vijf geleden vooral sensatie de wraakoefening van Varsolano op een boer uit Termini en diens minnares. Bedoelde boer. aangelokt door den prijs van 15,600 lire f 7500), op de vangst van den bandiet gesteld, bood' aan hem in handen der overheid te spelen. Het gelukte hem inderdaad den roover 's nachts in een hinderlaag te lokken, door gendarmes en soldaten gelegd. Maar ofschoon dezen op slechts tien pas afstand schoten, ont kwam Varsolano toch weer ongedeerd. Een maand later werden de boer en zijn minnares beiden vermoord ge vonden. Zulke wraaknemingen wa. en wel geschikt om hem cij die bevoi- km gevreesd te maken en terwijl de boeren hein een soort van schatting betaalden, gaven sommige grondbezit ters hem zelfs een vrij groot jaargeld. Te«n einde nu voor goed met hem af te rekenen dioor hem dood te laten schieten of te vangen, heeft de Itall- aansche regeering omvangrijke maat regelen getroffen en allereerst een 200- tal personen in hechtenis genomen, bloedverwanten van den roover en an deren, die hem telkens hielpen ont snappen. Onder die menschen bevindt zich zelfs een markies van Cordova; verder behooren er toe eenige burge meesters. grondeigenaars en dergelij- ken! Ook de vrouw en de zoon van den bandiet zijn in hechtenis geno men. Bij die aanhoudingen heeft zich te Gastronovo een bloedig incident voor gedaan. Men wilde door een grondbe zitter. een zekeren Lino, Een sluipmoordenaar l Het is nu de lijd, om tegen hem te waarschuwen. De kachels zijn gezet, de winter nadert, de sluipmoordenaar staat gereed zijn aanvallen te doen. Elk jaar treft hij, ook in ons land. menig slachtoffer nu eens een dienstmeid op haar zolderkamertje, vaak ook den schipper en zijn knecht inheit vooron der van zijn vaartuig. Maar hij spaart de rijken in hun fraaie woning niet. Nog maar weinige weken geleden viel in het weelderige Parijs, in een elegant ingerichte slaapkamer door zijn hand éen der grootste mannen uit de wereld der letieren Zola. Gij weet nu, wien ik bedoel. Zijn naam is kolendamp, meer wetenschap pelijk kooloxyde, nog wetenschappelij ker koolmonovde, doch hetzij in het laboratorium, van den scheikundige bereid, uit de test niet. gloeiende ko len im het kleine vertrekje opstijgend of zich ontwikkelend uit den fraai - ziuter, een zekeren miio, arrestee ren. chaampjes en maakt deze geschikt om; tviaar deze weigerde de deur te openen met het bloed door ons geheele lichaam en in zijn woede naar zijn ge- gevoerd, overal de stofwisseling te be-i weer waarmede hij van zijn balkon up vorderen-en het leven te onderhouden. I poMie schoot, zonder echter iemand Bloedlichaampjes, die niet met zuur- le raken De politie scnoot terug. De stof beladen zijn, kunnen in geen enkel knallen dezer fusillade deden de gen- orgaan het leven aan den gang hou- jannes der nabijgelegenkazerne too- den. En nu dringt het besproken ïoopen. toen een hunner, die zich even kooloxyde. in plaats van de zuurstof, bloot gaf. plotseling ineenzonk, doode- en veel gretiger nog dan deze, in de .lijk dioor een kogel van Lino getroffen, bloedlichaampjes, maakt zich daarvan Alvorens nu het huis van dezen te meester en veroorzaakt daardoor dat bestormen haalde men zijn broeder, ze verder absoluut ongeschikt worden I een doler om heim te bepraten zich om bij een volgenden ademtocht weer vrijwillig over te geven. Lino opende levenwekkende zuurstof op te nemen. inderdaad: de deur. maar toen de gen- Aan een enkelen druppel bloed van darmes binnen traden, dreigde hij iemand, die door kolendamp is vergif-j ieder die hem naderde, met zijn revol- tigd. kan men de oorzaak van den ver neer te schieten. Ten slotte werd dood constateeren, reeds dadelijk doorhij evenwel overmand, doch 20 man de eigenaardige lichtere, lakroodewaren noodb- om dien woesteling te k'our, die het bloed heeft gekregen, en' binden en weg te brengen naar de ka- later door een onderzoek in het la- zerne. boratoriuiu. De arrestaties strekken zich uit over I ons voorzichtig zijn in den! vijftien gemeenten. Alle veldarbeid is ïit, „-inior mi In fit de pen dem gestaakt, omdat men vreest voor de aanstaanden wi er on laat de een aen gebrach_ ander waarschi(li,ir.-*niejc;es ge-iten bandiet. Geen wonder dat de Ita- Kr zuilen 1 liiansch. regeering de noodznkelijk- doorgebrand rijm zooals het heet._ bij i heid inziet om in de XXste een*, aan m isngeiana en ue woedend, grijpt heil Hefeiijke z°»,1*l° ^OTdenü-, diïgahesl ongemerkt aan- begonnen worden met het gebruik van harer buurvrouw bi] den arm en ze &lui t en siechts hoogst zelden zijn J11 slachtoffer mitst. ruwe olte op de spoorbanen, of met de hem de deur uit. Het zoontje, nóg uitbreiding van dit gebruik. En dit Woedender, trekt zijn klompen uit en Manslag. In de infanteirie-kazerne te Yenlo is door den in verregaanden staat van dronkenschap zijnden soldaat A. in woede, een met scherp geladen ge weer afgeschoten op den s.ergeant B., omdat deze dreigde van hem rapport te maken, zonder deze gelukkig te ra ken. De kogel drong door het eerste en tweede plafond en bleef in het I Petroleum er voor, dat de weg gelijk derde zitten. immers zij belemmert den i plantengroei en dat de onderlinge Vrnnweukleedinj» verbindingen beschermd worden, daar viouweTiKieenuig. zij vaa het hep]e baanvak een water- Vrijdag werdl te Utrecht de jaarlijk- dichte oppervlakte maakt, in het hout Tsche algemeene vergadering gehou-dringt en diifc voor het water ontoe- den van de Vereeniging voor verbete- gankelijk maakt. De algemeene kos- ring van Vrouwenkleeding. Door do ten van onderhoud worden daardoor Bond-secretaresse, mej. J. A. Kerstenbelangrijk minder. /rr uit Haarlem, werd verslag gedaan over -> - - t> i F.r zijn veel gassen, die voor de gooit er mee naar buurvrouw. Buur I adc.mhaling ongeschikt zijn, en die e —c vrouwen, buurkinderen, en ten slotte deu dood kunnen veroorzaken, maar verschillende andere zeer belangrijke] ook buurmannen komen e-r bij te pas. j geen der gasvormige stoffen, waarmee doeleinden Op 't, oogenblik worden Zooals ite doen gebruikelijk is, wordt men. in het dagelijksch leven in aanra- ct "u:ile,n spoorbaan in de partij voor den zwakke gekozen: dra king komt, is zoo positief vergiftig als ereemgde Stalen behandeld met olie Mjnkt een buurvrouw's stem: „Gooi ?e kolendamp en oefent zijn verderfe- -iji i lijke werking zoo geheel ongemerkt, vi/anr- niet alleen als een middel tegen het opwaaien van het hinderlijke stof, want het gebruik beantwoordt nog aan door middel van een daarvoor speciaal, d,r maar dood!" De gastvrouw vliegt ZQ0 zonder eenige voorafgaande waar als een brieschende leeuwin op haar buurVrouw toe en geeft deze een schuwing uit. Als gij in een vertrek vol menschen strenge vorst in haar kamertje te plaatsen; ook menige schipper zal wel weer meenen, in de kleine en koude ruimte, waarin hi] moet slapen, de schuif van het kacheltje wel te mogen sluiten omdat het erin aanwezige vuur „toch niet meer rookt' Men weet nu, en men had het uit tal van noodlottige voorvallen allang kun nen weten, dat op die wijze de dood wordt binnengehaald. De sluipmoordenaar is gesignaleerd; men hoede zich voor hem (Rott. Nbld.) ontworpen wagen, die zoo is gecon strueerd', dat de rails vrij van olie blij ven. De kosten bediragen 102 gulden per mijl voor eens en daarna 42 gul den per mijl ner jaar. Zeker, het irroate voordeel van deze o olie-behandeling is de ovea-winning op deT1_ "i)e jeusd is voor d'&n buuï- het stof, maar daarenboven zorgt de bombardement kan 1 h'®ld §^vaar- - J.-A .j- man, dus nei Donmaruemeui. selxuwd, een ongename, vieze lucht aanvangen; een trap tegen de deuris drijft u uaar buiten en eenige heerlijke helt sein van aanval; ruitengerinkel teugen van zuivere lucht herstellen u gevoeligen sla,g op het hoofd. Maar zit of in een goed bezochte vergader- buurvrouw's man is ook aanwezig en I zaal, d'ie niet of slecht geventileerd die slag moet en zal gewroken wor- j wordt, dan zult gij het ook allicht te r>- vaa,. a An huur-1 benauwd krijgen, en loopt uw gezond- Maar gij wordt gewaar- (Kampioen). den toestand der vereeniging in het af geloopen vereenigingsjaar. Met leed wezen wordt melding gemaakt van het aftreden in Februari van 5 leden van het hoofdbestuur, terwijl ook een woord van hulde wordt gewijd aan de! onder handen genomen. Hij deed er 2 u. afgetreden presidente. -| 27 min. over en reed in zes uur 368 kilo- Een bureau ter hulp van de secreta-1 meter, dus een gemiddelde snelheid van Motor tweewielen Op de Crisstal Palacebaan te Londen heeft de bekende Chase het 100 E.M. (160 m. 90) record voor motor-tweewielen resse en van de penningmeesteresse werd in dit jaar opgericht. Te Rotterdam. Arnhem, Zwolle. Den Haag en Utrecht kwamen nieuwe af- deelingen tot stand, en werden opge richt te Leiden eene onderafdeeling van Den Haa"- en te Deventer eene on derafdeeling van Zwolle. Het meeren- deel der afdeelingen neemt in bloei toe. Heit ledental steeg van 1359 tot 1819. De tentoonstelling van reterm-ja ponnen te Berlijn, werd door de presi dente der vereeniging bezocht, terwijl bij de tentoonstelling en eene lezing van mevr. Savari te Parijs, een ander lid van het hoofdbestuur aanwezig was. Mej. Meijboom. ta-ad af als secreto- 64 kilom. 33 m. Rechtzaken. Mishandeling tijdens eene werk staking. De rechtbank te Heerenveen veroor deelde de twee wijkgravers te Hoornster- zwaag, die tijdens de werkstaking op 11 Oct. jl. G. de Boer mishandelden, in wien zij den persoon zagen, die de ge- ëischte loonsverhooging tegenhield, over eenkomstig den elsch van het O. M. ieder tot 1 maand gevangenisstraf. de krijgsmarsch; krakend hout het tromgeroffel; steenen de kogels; gast vrouw en gasten de belegerden; huur lieden en straatjeugd belegeraars... Kort duurt de strijd: één man met blinkende knoopen is voldoende om de belegeraars op de vlucht de jagen. En in de veste zaten de belegerden de burchtvrouwe aan den arm ge wond en met haar in het tooneel der verwoesting, te midden van stukken glas en hout en steenen, zitten de gasten...... Be koude. Onder de strenge winters waarvan de kronieken melding maken, zijn er verscheidene die in November en zelfs in October aanvingen. Van deze winters zegt de kroniek schrijver het volgende „De winter van 1223/4 viel met half November in en duurde met groote he vigheid voort tot midden in. de lente maand van 't volgend jaar. De winter die den llen November 1432 inviel, hield tot den 5den Februari 1433 met veel gestrengheid stand. Nog zwaarder drukte de winter, die den vorigen volgde. Een felle koude, die den 19en November begon, duurde tot 10 Februari. Na den ingevallen dooi weetr. Als gij dag aan dag urenlang in zulk een atmosfeer moest verblij ven en ook als gij nacht aan nacht uw slaapkamer gesloten houdt, en daar geen frissche, maar half bedorven lucht inademt, zult ge op den duu,r wel bleek en zwak worden, en uw ge zondheid ernstig benadcelen, maar plotseling, als door een dolk, die op uw hart gericht werd, neervallen, zult gij niet. Zoo is het ook met den rook en den walm, die uit kachels en vuurhaarden opstijgen, als deze met flinke vlam branden. Wat daar in hoofdzaak ge vormd wordt, is hetzelfde wat bij de ademhaling wordt uitgeademd en ook hetzelfde, wat gas- en olielampen voortdurend produceeren, het is kool zuur, wetenschappelijk genaamd kool- aioxyde,, wel op zichzelf geheel on bruikbaar voor onze longen, maar niet] zóo vergiftig, dat het ons, vermengd met een groote hoeveelheid lucht, den dood zal aandoen. Hoe minder kool zuur de lucht bevat, hoe beter, maar' iet,s ervan komt er toch altijd in voor en heel weinig hindert niet. Bovendien, als een met turf, hout of steenkolen gestookte.'kachel slecht trekt en men rook ervan in de kamer krijgt, bemerkt men dit aan den prikkelenden reuk en het brandendende? gevoel aan de oogen. Men wordt gewaarschuwd; Vaderlijke zors;. Het hoofd van het schooldistrict Mos kou heeft den leerlingen van de gym nasia of andeTe inrichtingen van hoo- ger en middelbaar onderwijs verboden, de schouwburgen te bezoeken, tenzij zij vergunning hebben gekregen van den directeur van hun school. Deze maatregel, aldus schrijft men uit Moskou, is genomen met het oog op de ziekelijke neigingen der jeugd om schui ne stukken te zien, die, zooals dit school hoofd terecht meent, niet zeer goed is. zulke toestanden eindelijk eens paal en perk te stellen. Gewakkelijke barometer. In de Vereenigde Staten, te Nieuw- Brunswijk, woont een 14-jarige jon gen, Farley genaamd, die het weer voorspelt op even nauwkeurige als vreemd so ortige manier. Zonder eenig instrument als hulpmiddel te gebruiken, constateert hij, zonder zich ooit te vergissen, welk weer het 24 uur lalter zal zijn. Onlangs moest een aanzienlijk koopman een verbintenis aangaan, waarin de weerstoestand een groote rol speelde. Hij wendde zich toen tot eenige weerkundigen en ook tot Far ley. Terwijl de eersten eenstemmig regen voorspelden, verklaarde Farley het tegendeel. Hij liep met bloote, in de hoogte gestoken armen de straat op en verklaarde daarna beslist, dat het mooi, zonnig weer zou worden. En aldus geschiedde. Door inboorlingen vermoord. Het lijk van den reeds lang vermis ten schilder en natuurvorscher Guido Baggiani is in het binnenland van Paraguay gevonden. Baggiani, die een studiereis ondernam, blijkt door inboorlingen vermoord te zijn. Een grossier. Een grossier in tooneelvoorgtellin- gen" zou men den heer Rauft kunnen noemen, die niet minder dan vier schouwburgen in Stockholm en een Een geheimzinnige geschiedenis Dezer dagen reed een mooie auta- mobiel, die geen nummer droeg en waarin zich vier personen, onder wie een dame, bevonden, op den grooten weg tusschen Parijs en Cherbourg. Nabij Fontaine-la-Louvel hield de auto stil. Een van de reizigers stapte er uit en legde een pak op den oever der rivier. Op dat oogenblik nader den twee werklieden. De reiziger sprong vlug in de auto en reed snel weg. De werklieden openden het pak en I vonden er een pasgeboren kind van in Gothenburg heztt Bovendien be- het mannelijk in. schikt hij over verschillende kleine gezélschappen, die in de provincie voorstellingen geven. Thans wilde de heer Rauft zijn werkzaamheden ook over Noorwegen uitbreiden, waar mede de tooneelspelers natuurlijk minder ingenomen zijn, daar dit grootbedrijf .slechts zijn lichtzijde heeft voor Rauft zelve. hoofd lag op een kussen, waarop 14 bankbiljetten van 1000 francs waren vastgespeld, alsmede een briefje, waarin te lezen stond: „Wie, man of vrouw, zorgt voor dit kind, to"t het meerderjarig gewor den is, zal het goed gaan, mits geen pogingen worden gedaan, om het ge heim van de geboorte van het kin<ï te doorgronden. Het kind behoort tot

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5