nisatie. Een ander deel valt echter wel op 't veld van de politiek, nl. in de staatkunde van hervorming; deze zal moeten wegnemen of althans ver zachten de kwade kansen waaraan de arbeider bloot staat, buiten eigen schuld. Spr. behandelt eenige punten van de Ongevallenwet en concludeert hier uit. dat de soc.-dem. politiek hier niet eerlijk was. De heer De Braai bespreekt de mo tie van Patrimonium (door den heer Vliegen aangehaald) en meent dat het optreden van dr. Kuyper niet alleen den christen-arbeider tot dank moet stemmen, maar alle arbeiders ten go de is gekomen. Verder zegt hij. dat de arbeiders niet tot den klassenstrijd moeten wor den opgeroepen, doch voor dien strijd van 't Recht. De heer Vliegen diende hierop van repliek. Met het oog op de uitgebreidheid van het verslag volstaan wij met. de meded'eeling dat de inleider krachtig alle beweringen van den heer Reijne bestreed, alsook critiseerde het door den heer De Braai gesprokene. Ten slotte toonde spr. aan hoe juist de soc.-democraten degenen zl]n die den strijd voeren voor Recht. lant geschreven eigen composities, enorm veel bijval. Ten slotte maak ik melding van een onderscheiding die bij deze gelegen heid een der orkestleden te beurt viel. De heer J. F A.T. Dahmen (fluitist), die dezer dagen zijn 50-jarig jubileum als musicus viert, werd in de pauze tot eere-lid der Haarlemsche Bach- vereeniging benoemd. PHILIP LOOTS. Hedenmorgen werd door den architect J. London aanbesteed: Het bou wen van een villa aan den Benlvelds- ■duinweg en Aerdenhout, gem. Bloe- m end aal. Ingekomen waren 18 biljetten. Cramer, 18740; H. v. 't Wout. t 18630; J. Daudey, 18795; Martens f 18919; C. de Hollander, 1 19520: C. Rol, f 19508; J. E. Kaub, 1 20300; Gebr. Winnebst. f 19713: T v Deurzen, 1 18684; E. Boots, f 18796: C. Groot en Paradijs, 1 17899; M. van Ommeren, f 19815: Hoogstra en Smink. f 17797; VerzijlbeTg, f 17567; P. v Duuren, 18936; A. Jonker, f 19544; Coöperatieve Bouwersbond. f 16586; Joustra, f 19S82. Collecte Boercn-Hulpfonds 25 November De collecte heeft'opgebracht f 8436.97s. I hieronder zijn nog niet begrepen de op brengst van drie scholen, die morgen nog zal inkomen. Bij den heer De Lanoy waren nog in gekomen I 400 onder letter B. en f 72, leerlingen H. B. School. Ook werd gecollecteerd een zilveren vork met het bijgaand briefje; „Mijne Heeren! Deze vork cadeau gekregen hebbende wensGhte ik aan d.e Boeren te offreeren en verzoek ik u, dezelve aan den meestbiedenden te verkoopen. C. ,T. v. d. B." I Om te voldoen aan een gedaan verzoek deelen wij mede, dat 3 bankbiljetten van f 25 werden ontvangen met de volgende nos. en Is. U N 7894 X Y 2048— S H. 8887. De collecte had een zeer gunstig ver loop en bracht tegen de verwachting nog belangrijk meer op dan die voorgaande. Electrise he tram Amsterdam —Haarlem. De tramplannen Anderheg gen en Neumeijer (electrische tram Am sterdam—Haarlem) zullen naar wij ver nemen, thans spoedig tot uitvoering ko men; de concessie is overgegaan aan een buitenlaiidsche combinatie, die de plan nen zal doorzetten. (Haarl. Ct.) Voor St. Ni colaas. Wij ontvin gen de catalogus der boeken- en plaat werken van den heer F. J. Frölich, in de Zijlstraat. Tegen zeer lage prijzen zijn daar een schat van boeken op belleiristisch ge bied en op het gebied van kunst en we tenschap, benevens een bijzonder g-roote collectie kinderboeken te koop. Anti rev. Kies v eve en. „Ne. derland en Oranje" te Haarlem. Donderdag 27 November a.s. des avonds te half negen heeft bovenge noemde vereen;gimg in de Groen van Pinstctrerschooh .Tansstraat, eene leden vergadering De agenda bevat de volgende pun ten I. Opening, notulen, mededeelingen. II. Voorstel van den heer M. de Braai, luidend als volg' ,.De verga dering besluite a in te trekken het besluit van 30Jan. 1.1. inzake de Pro- paganda-club b goed1 te keuren dat die Club ook voor andere antï-revolu- tionairen dan die lid der kiesvereeni- ging zijn, worde opengesteld; c aan het Bestuur de oprichting van een zoo danige Club op te dragen." Hei Bestuur ontraadt ten ernstigste1 de aanneming van dit voorstel. III. Rondvraag. Sluiting. Ie B a c h-c oncert. Wanneer w© een tijdlang het Con certgebouw-orkest niet hebben ge hoord, hoe treffen dan ons dadelijk weer die heerlijke eigenschappen van dit keurkorps. Wat een adel van timbre bij ieder instrument; wat een volkomen afron ding van iedere muzikale phrase; wat een klankweelde in het geneei en wat prachtige verhouding in de afzonder lijke groepen. Door zoo'n orkest Mozart's Jupiter- Simphonie met haar verrukkelijk teed'er ..Andante cantabile" en haar uiterst verwikkelde finale te hoo- ren uitvoeren is een genot dat tegen twee heele concerten opweegt. En wat zou er worden van Saint-Saëns' 5e Piano-concert op de ..Istar"-varia ties van d'Indv. wanneer al die schat ten van modern-geraffineerde instru mentatie tot ons moesten worden ge bracht dloor een orkest van minder eminente hoedanigheden! Wat. door Mengelberg's tooverstaf wordt aange raakt. al was het oolc koper of blik 't verandert alles in goud en zilver. Hiermede wil ik volstrekt niet zeggen dat hier diergelijke experimenten noodig waren; want laat dan i'n de moderne orkestmuziek het ,,Blech" al een voor name rol spelen, de hier uitgevoerde werken waren over 't geheel van een. BaE-waardig gehalte. Mij persoonlijk althans deed heit bijzonder veel genoegen met het ge noemde Concert van Saint-Saëns.ken nis te maken. Wel munt het, vooral in zijn ..Andante" juist niet uit door klaarheid van constructie, maar het geheel is zoo belangwekkend en zoo j overrijk aan fijngevoelde klankeffec-J ten .dat het mij onafgebroken heeft' geboeid'. Niet zoozeer was dit het geval met; d'Indy's ..Istar" ofschoon dit opus 42 van dien begaafden Franschman zeer zeker een edel gedacht en mees terlijk behandeld kunstwerk mag hee- ten. Maar ook in dit werk, zooals in meer andere van dezen componist, hinderde mij het vage verloop der me lodische lijnen, 't Is alsof hij vreest onbelangrijk te schijnen, wanneer hij zijn gedachten duidelijk en kernacn- tig uitspreekt. Natuurlijkheid, een voud en helderheid behoeven toch niet in banaliteit te ontaarden. Dan was ten minste Mozart's Jupiter-Simphonie een en al banaliteit. Tot slot gaf het orkest een goedle bekende uit het moderne repertoire: Wagner's Tannhauser-ouverlure Over den solist van den avond kan maar één meening zijn: dat de heer L. Diémer een pianist is van d>e uiter ste technische ontwikkeling en fijne muzikale beschaving. Zijn verbazing wekkende techniek toonde hij in alle gespeelde werken; zijn muzikaliteit, dunkt mij. het allereerst in het Piano concert. dat den heer Diémer door den componist werd opgedragen. Een in alle deelen meer verzorgde en beter begrepen reproductie van dit fantas tisch werk zullen wij wel nimmer te hooren krijgen De pianist vond met dit en de kleinere nummers van het tweede deel. waaronder een paar bril- Uit de Omstreken. Ueyerwijk. De Raad dezer gemeente zal verga deren op Vrijdag 28 November a.s., 's moTgens te kwart voor 10 uur. IJmuideii. Is het electrisch licht hier Maandag avond ongeveer anderhalf uur geheel uit geweest, Dinsdagavond is het nog erger geworden: de straten zijn van af zoowat 6 uur volslagen duister geble ven en in de huizen en winkels brandde het licht zoo flauw, dat men de hulp van allerlei lampen moest inroepen om nog iets te kunnen zien. Haarlemmermeer. Het beurtveer van Hoofddorp naar Amsterdam is Dinsdag jl- voor den ge wonen dienst geopend. Door het in werking treden van de Stoommachine ,,De Lijnden' zal het ijs in de hoofcivaarten van Haarlem mermeer spoedig opgeruimd wezen. Onmogelijk kan reeds de schade over zien orden, die de jongste vorst heeft te weeg gebracht. Groote hoeveelheden voerbieten voor de koeien, zijn door de vorst overvallen en liggen thans waar deloos. Veel aardappelen, nog niet voorzien van hun winterdek vreest men dat bevroren zullen zijn. Groote velden Witte en roode kool, voor de verzending gereed, zijn door de vroeg ingevallen vorst opgehouden en men vreest dat veel zal bederven. In het noorden der gemeente hebben de tuiniers en bloemisten .groote scha de geleden. Binnenland. Kamerorerzicht. Na het uitvoerig telegram over den aanvang der Tweede Kamerzitting van gisteren, kunnen wij dit deel laten rus ten en beginnen met hetgeen rest van het antwoord des Ministers. Deze erken de, dat de taak van den Gouv.-Gen, te zwaar wordt, doch die te verlichten door vermindering zijner verantwoor delijkheid was een diep ingrijpende zaak, waaraan de Min. nochtans zijn aandacht schenken wilde. Wat de par ticuliere landerijen op West-Java betrof, de heeren Van Kol en Fock hadden de landheeren wel wat te zwart geschetst, doch de Min. erkende dat er misbruiken waren, waartegen gehandeld moest v den. De Ind. Reg. hield zich trouwens met de zaak bezig. De heer Helsdingen sprak vervolgens over de „venduties" bij vertrekkende ambtenaren, waarbij fabelachtige prij zen worden betaald, vooral in Deli, wat z. i. tot corruptie leidde. Dit werd door den Min. in het algemeen niet toegege ven, doch de aandacht was nu op de zaak gevestigd. De heer Van Kol had het vervolgens over de belangen der iniandsche amb tenaren, speciaal eenige wenken gevend omtrent hun benoeming en behandeling in de Minahassa. Voorts kwam hij er tegen op, dat wij. in strijd met den adat, j in een der staatjes van Celebes, waar de I rechtmatige vorst vermoord was, een usurpator handhaafden en beschermden. Enkele opmerkingen betreffende de pro motie der iniandsche ambtenaren, wer den door den heer Fock besproken, ter wijl de Minister toegaf, dat een regeling van de rechtspositie der iniandsche ambtenaren noodig was, gelijk trouwens ook voor de Europeesche, wat vooraf moest gaan. Wat Celebes betrof, noem de de Min. het door den heer Van Kol medegedeelde onjuist; de vermoorde vorst was niet door erfopvolging tot den troon gerechtigd. De bestuursregeling in de Zuider- en Oosterafd. van Borneo werd door den Min. Ideniburg verdedigd tegenover den heeT Van Karnebeek, die gisting vreesde. De Min. wees er op, dat hier van bestuursuitbreiding geen spra ke was, doch enkel van regeling van bestuur tot het wegnemen van misstan den. De stemming over art. 40, waarin de post van 2 ton voor dit doel is be sloten, werd aangehouden. Bij den post Vorsten en Rijksgrooten 1 liet de heer Van Kol de Kamer lachen toen hij mededeelde dat de Soelthan van Deli hem zoo vriendelijk had ontvan gen denkend dat hij een groot vriend van den heer Cremer was. Die met de millioenen der planters gemeste oude heer, was een echte usurpator, die hei geld in weelde verkwisten, dat wij beter voor het algemeen nut konden beste den. De Sultan van Batjan was een an der man, doch deze werd nifet beschermd tegen intriges. De heer Cremer zeidedat de planters die de zending in de Battak- landen steunen dat doen om de zending, niet om eigen voordeel, want net Jand is er ongeschikt voor tabaksbouw. De Minister antwoordde, dat, al mocht er iets minder gewepscht zijn, de vorsten bij contract de beschikking hebben over zekere middelen en dat aan die contrac ten niet valt te tornen. Bij het verdere debat toonde de Minis ter met de heeren Pijnacker Hordijk en Van Vlijmen veel te gevoelen voor land- bouw-credietbanken. Zoo hij. te dezen aanzien Staatsbemoeienis minder ge- wenscht achtte, tot steun van het parti culier initiatief was hij stellig bereid. Ten slotte werd een landbouw-tech- nisch debat gevoerd over de koffiecul tuur en het contracten-stelsel, een on derwerp dat alleen voor de ingewijden interessant is. Art. 40, waarover de stemming werd aangehouden, werd aan genomen met een. tiental stemmen tegen. Besloten is om na de afdoening der Indische begrooting korten tijd in de af- deelingen te gaan, In vlammen opgegaan. Gisteren zijn bij Lemberg zeventien petroleumschachten in de vlammen opgegaan bij den brand kwam éen persoon om 't leven, een werd gewond. Zeven huizen brandden af. Het vuur begon in een schacht der Naphta-in- dustrie-maatschappij waarschijnlijk door een gasontploffing men hoopte het vuur te kunnen beperken. Het ongeluk op de train. Naar aanleiding van het bericht be treffende het ongeluk, den conducteur v. B. op de tram tusschen "VVagenüngen en Rhenen overkomen, maakt men opmerkzaam, dat de man tijdens de controle uitgleed en dat de gladheid der treeplank de dooi was pas .in gevallen daartoe heeft medegewerkt. Hoewel de verwondingen aanvanke lijk het ergste deden vreezen. schijnt er kans te bestaan op behoud van het leven. Een onderhond met Schalk Burger Het Handelsblad heeft een onder houd gehad met Schalk Burger, pre sident der voormalige Zuid-Afrikaan- sche Republiek. Op de vraag hoe het gekomen was tot het voeren der vredes-onderhan- delingen, zeide de heer Schalk Bur ger, dat de toestand in Europa over het algemeen .te mooi werd voorge steld en hij noemde het een treurig verschijnsel, dat men in Engeland zooveel wantrouwen, tegen de leiders der Boeren koestert. Op een vraag of hij iets verwachtte van de komst van Chamberlain in Zuid-Afrika, anltwoordde hij: Inderdaad verwacht ik daar veel goeds van. Hij komt nu in de gele genheid alles met eigen oogen te zien en dat is goed, omdat hem zooveel verkeerde beschouwingen over den toestand zijn gegeven. Chamberlain is een groot man, een man met een goed verstand en een ruimen blik,die dadelijk zal inzien hoe de toestand is, en als hij in Afrika in aanraking komt met de personen, die daar de leiding van het gezag hebben, dan zal hij in menig opzicht een veel juister oordeel gaan krijgen. Van onze zijde wordt zijn reis niet ongaarne gezien. Op d:e vraag welke bedoeling hij had1 niet zijn komst in Europa, ant woordde Schalk Burger, dat hij er tweeërlei doel mee had, n.,1. in ver band met den finantieelen steun die men uilt Europa noodig heeft en om Steyn en Kruger nog eens te spreken. Kunt u mij ook iets mededeelen aangaande de reeds meermalen en thans weder door de „Daily Mail" geuite bewering dat dr. Leyds en Kru ger nog bedragen van 250.000 p.st. en 750.000 p.st. onder hun berusting heb ben? vroeg de man van „Het Han delsblad". Ik voor mij, antwoordde de heer Schalk Burger, ben daarmede geheel onbekend. Wij hebben destijds bij den aanvang van den oorlog van de mijnen financieel© hulp gecomman deerd, voor zoover mij bekend tot aankoop van effecten:en goetdleren; dit geschiedde dus vóór het vertrek van president Kruger. Toen Kruger naar Europa vertrok, beschikten wij over weinig geld, ik nam niet meer dan 60.000 p.st. van hem over om den oorlog mede voort te zetten, vandaar dan ook dait voort gegaan werd met de uitgifte der Staatsnota. Maar mij is volkomen on bekend dat goud of specie naar Eu ropa is overgebracht, om daar iets mede te doen. Er is beslist geen geld naar Europa gezonden om daar voor eenig doel bewaard' te worden. Dege nen van ons, die hier waren, hadden eenige sommen om ammunitie en goederen te koopen en die op te zen den, maar hoeveel dat was, weet ik niet. Doch van die bewering van de „Daily Mail" is beslist niets waar. Wat denkt u over het onderwijs? Dalt is voor ons van het hoogste belang. Natuurlijk treedt vooral thans de taal voor ons op den voor grond. Bij de vredesvoorwaarden is bepaald dat Engeland het Hollandsch zal doen onderwijzen, waar zu'ks door de ouders verlangd wordt en wij zijn ook voornemens op dit punt loyaal en eerlijk tegenover Engeland te handelen. Wij dienen voorloopig af te wachten, welke maatregelen de Regeering in deze zal nemen; de be doeling schijnt te zijn een gewijzigde onderwijswet te maken, en een ker kelijke commissie is onzerzijds bezig daarover met de Regeering te onder handelen. Wij hopen, dat het lot een goede schoolwet zal komen, maar Ik leg er ook nog eens den nadruk op, want dilt kan tegenover l:3t wan trouwen, dat men nog tegen ons heeft niet genoeg gedaan worden cat wij loyaal met de Engelsche Regee- ring in. elk opzicht, dus ook op het punt van onderwijs, onze belangen zullen bespreken en overleggen om alles zoo goed mogelijk in erde :e brengen. Men vroeg den heer Schalk Burger nog of een aantal Boeren na den oorlog naar DuStsch-Zuid-Afrika en Madagascar waren uitgeweken, waar op hij antwoordde, dat dit aantal ze ker zeer gering was en dat degenen, die daarheen gingen, grootendeels waren rebellen, die aan de op hen ge stelde strafbepalingen wilden ontko men. Ten slotte vertelde hij nog, dat hij met zijn secretaris Villiers weder naar Londen vertrok, om a.s. Zater dag van Southampton weder naar Zuid-Afrika terug te keeren. Tramongeluk. Aangaande het ongeval op de lijn Joure'Heerenveem verneemt men na- d'er het. volgende: De 28-jairige ongehuwde, loss© werk man A. K had' even tevoren zeer be schonken de herberg van Klompma ker t© Oud'ehaske verlaten. Deze her berg staat bij de tramhrug, waarover door de tram langzaam gereden wordt. K. is hoe. dat weef men I niet op de rails gekomen en bleef daar ronken. De tram kwam aanrij den en het personeel bemerkte eerst door den schok, dat iets niet in orde was. Men vond toen den persoon, wiens beide beenen waren overreden. Door de duisternis had' de machinist hem niet gezien. Kermende van pijn en hevig bloedende werd hij in de tram gelegd en naar het station Heeren veen overgebracht Inmiddels waren de doktoren Peters en Van Schouwen gewaarschuwd, die het noodig oor deelden beide beenen hoven de knie te amputeeren. K. staat bekend als j iemand, die veel misbruik van ster ken drank maakt. Naar omstandigheden is zijn toe- stand thans behoorlijk wel. Hij zal ter verdere verpleging naar net armnuis te Joure. in welke gemeente hij dorm- cili'e houdt, worden overgebracht zaak betrokken worden geacht. Een hunner, een Amsterdammer, werd ter beschikking van de justitie gehouden. Gistermiddag moeste.1 verschillende personen voor den rechter van instruc- lie verschijnen. j De verduistering, die belangrijk we zen moet, was 2eer gemakkelijk, liet betrokken kanioor ontving meer malen s'weeks duizenden brieven, waar van het overerooto deel een minder uf meer belangrijk bedrag aan geld bevat te. Voor de chefs w-is het openen van al die brieven natuurlijk niet mogelijk, zoodat dit door klerken geschieden moest. j De. controle op dit werk schijnt meil .afdoende en hij de massa brieven ook niet wel mogelijk te-zijn geweest, zoo- dat zij, die dit wilden doen. zich zon- ,der veel moeite brieven met d°n in- houd konden toeëigenen. i Het geldswaardig bedrag dat de I brieven inhielden, bestond hieeren- deels in postalorders en Engelsche. .poslzegels. beide artikelen, die voor ben. die den weg ervoor wisten, vrij gemakkelijk m zilver waren om te zetten. die voortvluchtig ïg. moet nog niet zijn opgespoord. (M. C.) Manslag in de kolonie Yeenhnizen Hieromtrent meldt men nader dat de vermoorde onderbaas-verpleegde te Veenhui.zeai Hief heette, en dat hij door Visser, mede-verpleegde, voor de deur van het kantoor van den directeur van gesticht II doodgestoken is. De halsslag ader werd doorgesneden, zoodat de dood spoedig intrad. Veth-fonds. Het Bestuur van het Koninkl. Ne- flerl. Aardrijkskundig Genootschap zendt ons een circulaire, waarin nog eens het Veth-fonds wordt aanbevolen. Voor dit fonds is noodig een som van 1' 100. ÜU0, waarvan thans ongeveer f75.000 bijeen is. Het zal onnoodig zijn nog eens met nadruk tot steun voor dtt nuttig we tenschappelijk werk aan te sporen. Zooals men weet stelt het Koninkl. Nederl. Aardt-, Genootschap zich ten doel uitbreiding dei- kennis van onze overzeesche bezittingen waarvoor door het Genootschap reeds enkele expedi ties zijn uitgezonden, die veel hebben bijgedragen tot dat doel. en belangrij ke wetenschappelijke resultaten heb ben opgeleverd. Evenwel, aldus lezen we in de Cir culaire van het genootschap, wanneer wij de vleugelen opnieuw willen uit slaan. vinden wij ons belemmerd door het gebrek aan middelen, en zijn wij gedwongen óf tot stilzitten óf tot een beroep op de publieke beurs, daar onze jaarlijksche uitgaven nauwelijks vol doende zijn tot dekking der gewone uitgaven van het Genootschap. Aan dezen toestand, onhoudbaar voor een lichaam, dat aangewezen is, om licht te verspreiden over de nog onbetreden gebieden van een uitgestrekt koloniaal rijk, wenschen wij een einde te maken i door de beschikking te erlangen over een som gelds, een fonds, uit de rente I waarvan wij geregeld onderzoekings- tochten kunnen steunen, en waarvan j het kapitaal in sommige gevallen, waarin een zeer belangrijke ondeme- I ming tot. uitvoering moet komen des noods ook aangesproken zal mogen worden, zij het dan ook op een wijze, die latere aanvulling mogelijk maakt. Dat nu het Nederlandsche volk ter wille der wetenschap zich mild betoone. Hofbericht. De Kon. familie komt 6 December om streeks 5 uur op Het Loo terug. Kamerverkiezing. Bij de Dinsdag te Leiden gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Ka mer (vacature Van Kempen) werden uit gebracht 3917 stemmen, waarvan geldig 3845. Hiervan verkregen mr. W. van der Vlugt, (oiid-vrijz.) 1472, J. de Lange, (A.-R.) 1756, K. Sijtsma, )(Vrijz.-Dem.) 183, Jhr. mr. L. van den Berch van Heemstede, (Chr.-Hist264 en mr. M. Mendels (Soc.-Dem.) 150 stemmen. Herstemming moet derhalve plaats hebben tusschen de heeren De Lange en Van der Vlugt. De moordaanslag te 's Gravenhage De heer, die onlangs in het Lange Voorhout door een .revolverschot in den rug werd verwond en in het ziekenhuis werd opgenomen, heeft thans die inrich ting verlaten. Misdaad of ongeluk Te Babaloniënbroek is Dinsdag de heer j Michels, aannemer der nieuwe openb. school en onderwijzerswoning, dood op het ijs gevonden. Zijne fiets lag naast het lijk. Of hier aan misdaad gedacht moet worden is nog niet bekend. De ju stitie bemoeid zich met de zaak. Idyllisch. Daar het kerkhof te Rouveen te klein werd, iis door het gemeentebestuur een strook grond aangekocht om het te ver giro.oten. Met de- ophoogintg is men be gonnen en door ieder ingezetene, van Rouveen die paarden heeft, wordt vier voer zand kosteloos daarheen gemend, terwijl de arbeiders een vier voer zand kosteloos laden. Het zand aangekocht van de kerkvoogdij te Staphorst moet ongeveer een uur gaans vervoerd wor den. Diefstal te Middelburg. Het onderzoek in de zaak der ver miste brieven met geldswaarde wordt te Middelburg steeds voortgezet. Maandagmiddag werden bij voorma lige en tegenwoordige klerken van het betrokken bookrriakerskautoor weer huiszoekingen gedaan en een talrijk publiek, dat daarvan de lucht had ge kregen, schoolde, samen voor de wo ningen, waar zij plaats hadden. 's Middags werd een jongmensch, een. Middelburger, die on het bewuste kantoor in dienst is geweest, in arrest genomen, en naar het huis van bewa ring te Middelburg gebracht. De zaak schijnt van grooten omvang te wezen, en behalve zij. d!Le zich de waarden toeeigenden, moeten er ook personen in betrokken zijn, die de geldswaardige papieren in bewaring namen of die opkochten. Ook van dezen zijn er reeds door de justitie gehoord. Dinsdagmiddag werd door de justitie weder huiszoeking bewerkstelligd in de woning van personen, die bij deze. Onderwijs. Aead. examens. Leiden. Geslaagd is voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer T. G. van Reeuwijk. Utrecht. Cand. Rechten de heer J. W. E, Opstelten. Prop. Theologie de hee ren J. ICraay en J. P. van Leusden. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift De uitkeering van Arbeidsloon, de heer H. J. H. van Boetzelaar, geb. te De Bilt. Land en Tuinbouw Men schrijft van de Belgische gren zen: Bij onze zuidelijke naburen blij ven de veeprijzen buitengewoon hoog Vooral de veitte kalveren worden op de Belgische markten zeer gevraagd. De prijs was de vorige week van 1.15. francs tot fr. 1-25 per kilo levend ge wicht. De goede stalbeesten golden zelfs van fr. 1.25 tot fr 1.50 volgens kwaliteit. De vette varkens waren zonderling in de slachtmaand, min der gevraagd. De prijzen waren dafarom dalende. Men bötaalde 89 tot 99 centimen per kilo levend ge wicht. Biggen golden van 1820 tr. per stuk. De vorige week werden in de slachthuizen van Gent, Luik, Brussel en Antwerpen, 925 runderen, uit Nederland afkomstig, geslacht. Letteren en Kunst. Naar uit Stockholm w-oxdt ver nomen is er groot© kans op dat bij de toekenning van die Nobe'l-prijzen welke volgens de statuten dier stichting den löen December zal plaals hebben, een der prijzen aan een Nederlander zal worden toegekend. Rechtzaken. Valsche mnnt. Dinsdag stond voor de 4e kamer der Rechtbank te Amsterdam terechtSi mon de Groot, 27 jaar, koopman te Am- sterdam, thans gedetineerd, ter zake: „dat hij te Amsterdam op of omstreeks 17 Juli 1902, opzettelijk drie_rijksdaal- ders, valschelijk gemaakt Sn naboot sing van echte rijksdaalders, komende zij toch in uiterlijk voorkomen en in vorm daarmee overeen, waarvan de valschheid hem, toen hij ze ontving, hekend was, met het. oogmerk om ze ais echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitgeven, in voorraad heeft gehad en vervolgens telkens opzettelijk een zoodanigen valschen rijksdaalder als echt en onverval.scht heeft uitgege ven, zijnde de valschheid hem (bekl.) teen hij die rijksdaalders ontving be kend.1' Get. M. Wegers, huisvrouw van Kroonder, verklaart hoe op 17 Juli bekl. te half vijf in haar bierhuis is geko men en daar een glas hier heeft ge dronken hij betaalde met een rijks daalder. Nadat bekl. vertrokken was, heeft getuige het muntstuk eens goed hekeken en zag toen. dat er ..putjes" in waren. Toen haar man thuis kwam maakte zi; hem op die putjes opmerk zaam en deze heeft daarna aangifte gedaan bij de politie. Get. Willenisen verklaart hoe bekl. in zijn winkel voor 12^ cent kaas heeft gekocht en betaald met een rijks daalder. Bij nader onderzoek bleek hem, dat te munt valsch was. Getuige Johanna Elfferich uil Delft verklaart hoe beklaagde in haar fruit winkel aalbessen kocht en met een rijksdaalder betaalde. Nadat beid. vertrokken was, bekeek zij het munt stuk op haar gemak en vond dat het precies een ..koekehakkers-rijksdaal- der" was haar zuster werd ook ter hcoordeeling geroepen on die vond 't net een „Sinterklaasrijksdaalder". Ge durende deze heoordieeling wandelde beid. langs de Oudedelft en de politie agent Moienaar wandelde achter hem aan. Molenaar vond dat De Groot verdachte allures had, tikte hem op den schouder en verzocht hem me© naar 't bureau te gaanbeklaagde is daarna gearresteerd. Getuige dr. Hoitsema, controleur van s Rijks Munt-, heeft Je vefrdachte rijks daalders onderzocht en over zijn onder zoek rapport uitgebracht. Uit dat rap port blijkt o.a.dat de rijksdaalders niet geslagen maar gegoten zijn, dat blijkt o.a. uit de aanwezigheid van de zoogenaamde „gietputies", vegder blijkt dat er nog talrijke afwijkingen zijn in beeldenaar en randschrift. Ten slotte wordt in het rapport als vermoeden uitgesproken, dat de1 rijksdaalders zijn gegoten in éen en denzelfden vorm, welke vorm is gemaakt naey een echt muntstuk. Bekl. wordt thans door den presi dent Meinesz ondervraagdhet blijkt nu, altijd volgens verklaring van bekl., dat hij vroeger meesterknecht was op een sigarenfabriek en Jater „voor zich zelf is begonnen". Toen dat niet goed '.ig, is hij onder dienst gegaan en werd 111 deze periode veroordeeld tot 6 maanden militaire detentie, „omdat zijn kameraad een Nieuvvedieper had gevonden slapende in de duinen, en dien man 18 cent had ontstolen." Ver der is hij nog eens veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf „omdat hij uit een raam keek, terwijl een kameraad lood stal op het dale." Bekl. wil nu een woordje spreken. „Ik hen niet zoo schuldig als 't wel lijkt, Edelachtbare, want ze hebben me aangedrongen, om 't geld uit te geven, en toen ben ik bezweken. Ik was juist in een benarden toestand en zat schaars in mijn finantiën en toen hebben ze van d!ie goedgunstige gele genheid gebruik gemaakt om mij de rijksdaalders te doen uitgeven Getuige Hendrik Spekkers, (gedeti neerd. in de volgende zaak beklaagde) verklaart, dat hij eerst 3, en later 4 valsche rijksdaalders heeft ter hand gestcldi aan beklaagde, die hij op zijn beurt had ontvangen van Piet van Bremen. Het O. M., waargenomen door mr. Baart de la Faille- vordert ten slotte voo-r den beklaagde gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. De verdediger, rnir. J. G. Sclmlvinck, moet toegeven dat het bewezen'is, dat beklaagde le de valsche muntstukken hoeft iu voorraad gehad en 2e dat hij ze heeft uitgegeven maar zou het in voorraad hebben en het uitgeven, als een misdaad willen beschouwd zien, aangezien het niet mogelijk is uit te geven als men niet in voorraad heeft. PI. roept ten slotte de clementie der rechtbank in. Bekl., nog gehoord, vindt de straf wat heel hoog, en is van oordeel, dat de 3 maanden zijner preventieve hech tenis reeds meer dan voldoende zijn voor drie van die geldstukjes. Hierna stond terecht Hendrik Spek kers, 23 iaar, werkman wonende te Amsterdam, thans gedetineerd, be klaagd van het in voorraad hebben van valsche rijksdaalders en het 'er hand stellen daarvan aan d-en vorigen beklaagde. Getuige J. Spekkers, broeder van den bekl., oud 26 jaar stratenmaker, wonende te Amsferdam. gedetineerd, verklaart, hoe zijn broeder, toen hij hoorde dat Groot gearresteerd was, hem, getuige,1 een lapje ter hand stelde, waarin 13 rijksdaalders gewikkeld wa ren. Getuige heeft een van de munt stukken stukgebroken, om te zien. of ze Sterk Waren. Daarna heeft hij het 1*-oje weggeworpen in de gracht aan de Jadob van Lennepkade, maar, „op zoo'n plaats, dat ze altijd teruggevon den kond'en worden.' De officier van justitie eischte even eens tegen hem 2 jaar. De verdediger, mr. Juda de Vries, gaat het djrama na van het misdadige leven van dezen beklaagde. Het eerste bedrijf speelt in een ach terbuurt van Amsterdam, waar eenige jongens bij elkaar staan en „spiertje trekken", wie lood zal gaan stelen. Het lot viel op Spekkers. Hij werd opgepakt en opgezonden naar een Rijksopvoedingsgesticht. En later kwam hij onder den invloed van zijn broer, eri kreeg omgang met ver- dachite kameraden. PI. vraagt ten slotte een lichtere straf. De moord op de» Enschedeeschen politieagent. Den 9en Sept werd de politieagent dl© Ruy/ter, die in gezelschap van zijn collega de Vries het sluitingsuur bij den bierhuishouder Homeyeri te Lonneker aankondigde, zoodanig mishandeld, dat hij na zes dagen in het R. K. ziekenhuis te Enschede aan de bekomen verwonding (een schedelbreuk)overleed. Van die mis handeling met doodelijken afloop werd als verdachte in hechtenis ger nomen de 18-jarige fabrieksarbeider Albert Dalenoord. Heden werd deze zaak door de ar- rondiasemente-rechtbank te^ Almelo behandeld. Een groolt publiek woonde de zit ting bij. Veertien getuigen 'waren gedag vaard. Geen enkele dezer kon echter ver klaren dat hij Dalenoord de verwon ding had zien plegen, waar dus het direct bewijs ontbrak, moest de recht bank zich wel bepalen tot de aanwij zingen, die door het getuigenverhoor aan het licht kwamen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2