Tweede Blad, In de schaduw van den Dood. :ëgÉê keuze moet doen tusschen een schoon principe en de eischen van het practisch leven. Daarna wordt overgegaan tot stem ming over het gevoelen der meerder heid van de commissie, om arlt. 14 betreffende storting te laten ver vallen en het laatste gedeelte van art 15. Dit werd aangenomen met 41 te gen 27 stemmen, zoodat geen ver plichte b ij d r a g e zal worden ge heven. Daarna wordt het geheele reglement goedgekeurd. Aan de orde komt daarna het voor stel tct den bouw van een tweede pro vinciaal gesticht voor krankzinnigen in de gemeente Castricuin. De lieer Sutorius zegt, dat Ged. Sta ten op den ouden weg zijn voortgegaan niettegenstaande de gezinsverpleging in den laatsten tijd is op den voor grond getreden. Spr. zou Ged. Staten wi'len vragen daarop nog eens hun aandacht te wil len vestigen. Prof. VAN HAMEL zette de groote voordeelen van gezinsverpleging uiteen. Uit drieërlei oogpunt is het aanbe velenswaard Voor de rustige patiën ten is een moreel voordeel, omgang in het gezin, Het i,s een economisch voor deel en ten derde, het is een middel om goede verpleger? te houden. Spr. heeft dit even willen zeggen, orndat de leden niet weer hij elkaar ko men, voor de plannen worden inge diend, dan kunnen Ged. Staten daar- meer nog eens rekening houden bij d'e plannen dienaangaande. In de tegen woordige voorstellen wordt alleen van paviljoens gesproken. De heer Mr. DE KANTER wees erop dat de Haarlemische Rechtbank on langs heeft uitgemaakt, dat gezinsver pleging gelijk staat met een verwij dering uit het gesticht, en dat die nog staat huiten de wet. Zijn Ged. Staten geneigd dJien weg op te gaan, dan moeten zij tevens bij de Regeering op wetlswijziging aandringen. De heer G. S. BOREEL, lid van Ged. Staten, zegt, dat Ged. Staten daarover ook reeds gedacht hebben en hunne plannen in die richting willen ontwer pen, althans van het gesprokene wil len nota nemen. Prof. VAN HAMEL verdedigt nog eens krachtig zijn denkbeeld De VOORZ. antwoordt, dait iedereen gezinsverpleging zal stellen boven ge. stichtsverpleging. De zaak is anders niet zeer eenvoudig. 700 patiënten worden thans voor rekening van de Provincie ergens verpleegd. Men zal gesticht: verpleging dits nooit kunnen missen. De heer v. d. BOGAERT teekent protest aan tegen de opvatting dat ge zinsverpleging in 't algemeen goed is. Een geneesheer heeft na het congres te Antwerpen dit breedvoerig in het Hbld. beschreven. Een tweede vraag is, of het brengen van een krankzinnige w'ell goed is voor de kinderen in dat gezin. Spr. zou daarom de gezinnen aan zulk een proef niet willen wagen. De VOORZITTER bracht daarop een woord van hulde aan de Prinses van Wied voor het afstaan van hare ter reinen (applaus). De voorstellen tot liet aangaan van een geld leening van f SO. 000 tegen 4 pCt. sjaars; en de gelden te bestem- men voor aankoop van terreinen onder Castric-um ten behoeve van een pro vinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinnigen genaamd Duin en Bosch voorbereidende werkzaamheden voor den voorgenomen bouw etc., woden nu goedgekeurd. De voordracht tot wijziging van de verordening op de inrichting en het gebruik van trambanen op of langs de voor het publick verkeer openstaande wegen en bruggen in Noord Holland, wordt ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde komt het voorstel tot diligentverklairing van de commissie, die te onderzoeken bad, de gewijzigde verordening regelende het toezicht der Staten en van Ged. Staten op de wa terschappen in Noord-Holland. De diligentveirklaring werd verleend. De voordracht tot wijziging van het hijzond e reglement van heistuur voor den Schouwbroekpolder werd goed gekeurd!. Daarna kwamen aan de orde het voorstel tot het verleen en van een ren teloos voorschot ten behoeve van een spoorweg. Blokker-Groolebroek groot f iso.oöo!" De heer Jhr. v. CITTERS verklaarde zich voor rentegarantie Een voorstel zal spr. niet doen. omdat hij weet, dat zijn denkbeeld niet de instemming der vergadering heeft. De heer SANDERS zegt, dat. hij na verandering van zijn positie in Jan. 1902 c an de discussies kan deelnemen. Als lid der Staten en al's concessie aanvrager voor de H.IJ.S.M. heeft spr. zich, toen deze zaken aan de orde wa ren, steeds ontbonden van het deelne men aan de discussies en aan stem- mingen. Thans acht tspr. zich niet meer gebonden. Wat het voorstel betreft, spr. juicht het ten zeerste toe dat deze streek van een verkeersmiddel zal worden voor zien. Het voorgestelde bedrag acht spr. echter te hoog. Z.i. zijn de ex ploitatiekosten te hoog gerekend. Spr. stelt voor als amendement om een voorschot te verleenen, tot een gelijk bedrag als de door het Rijk gegeven vsteun zal bedragen en ten hoogste tot een bedrag van f 150.000. De heer K. Czn. DE BOER zegt, dat oo de co missie d'e exploitatiekosten te hoog achtte, doch geen amendement wilde indienen, omdat het aantal be langhebbenden zeer groot was. De heer ROELL zegt dat de aanvra gers op een vraag door Ged. Staten lot hen gericht, hebben geantwoord, dat. er wel bezuinigd kon worden doch niet tot een bedrag van f 179.000, door den heer Sanders genoemd. Spr. is tegen het amendent Sanders. Nadat nog eenige sprekers over dit amendement het woord hebben gevoerd en hef door den heer Sanders nog eens krachtig is verdedigd, wordt het in stemming gebracht en .aangenomen met 39 tegen 27 stemmen. Bij de voorwaarden worden goedge keurd de volgende amendementen der commissie: lo. de statuten der vennootschap en eventueele wijzigingen daarin behoeven de goedkeuring van Ged. Staten; 2o. Zoolang de rentelooze voorschot ten niet zijn terugbetaald, zal door de H. IJ. S. M. nooit meer worden genoten dan 5 van het door haar in die onder neming gestoken kapitaal: 3o. Wanneer de ontvangsten, vermin derd met de bedragen door de II. IJ. S. M. uit te keeren en te genieten, over eenig jaar meer bedragen dan 3 van het aanid eei enkap it aalwordt dit meer dere verdeeld tusschen hen, die rente- wiel in verhouding tot die voorschotten, looze voorschotten hebben verstrekt, en De heer SANDERS beloogt hierbij, dat geen rekening is gehouden met de voor- deeilen, welke de H. IJ. S. M. door meer der personen- en goederenvervoer ge niet, en zou gaarne zien, dat Ged. Sta ten een voordeeliger overeenkomst met deze Maatschappij aangingen. De heer HUBREGT meent, dat belang hebbenden zeiven deze voordeelige over eenkomst moeten zien te verkrijgen. Het voorstel van den heer Sanders wordt niet ondersteund. De geheele voordracht wordt daarna aangenomen. De VOORZITTER vraagt de goedkeu ring der vergadering om de plannen voor het Krankzinnigengesticht in han den der bestaande commissie te stelten. De heer IIA li MS EN zou aan deze. com missie nog een bouwkundige willen toe voegen. De VOORZITTER maakte hiertegen bezwaar. Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter in naam van II. M. de Ko ningin gesloten. Binnenland. Suiker-surtaxe. Eenige fabrikanten in Nederland van vruchten fabrikaten, waarin sui ker wordt verwerkt., hoofdzakelijk, vruchtenj anus en geleien hebben aan den minister van. financiën een adres gericht, waarin zij zeggen, dat de po gingen. door sommige beetwortelsui- kerfabrikanten in ons land in liet werk gesteld om den minister te be wegen ,de heffing eener surtaxe. op van het buitenland ingevoerde suiker aan de Staten-Generaal voor te stellen, hen met groote zorg en onrust heeft vervuld, daar zulle een maatregel voor hen nadeelige gevolgen zoudle hebben. De restitutie van den suikeraccijns, die zij voor hunne industrie genieten, zou niet kunnen worden uitgebreid tot de eventueele surtaxe, omdat niet zou kunnen worden aangetoond, of, en hoeveel buitenlandsche. dus met d'ie surtaxe belaste suiker, hij d:e fa- bircage zou zijn gebruikt. Hierdoor zou voor hen het gebruik van buiten landsche suiker onmogelijk zijn. Bovendien zouden zij op ae wereld markt met hunne voor uitvoer bestem de fabrikaten in eene zeer nadeelige positie komen, daar de surtaxe den prijs der inlandsche suiker zou heb ben verhoogd welke verhooging hun naliuuTllijk niet, eveinals de accijns bij uitvoer ,door den fiscus zou wor den vergoed, maar op den kostprijs hunner fabrikaten zou drukken. Op d'eze wijze gehandicapt, zou onze jon- g eindustrie den internationalen wed loop weldra moeten opgeven. Haar buitenlandsche, grootendeels Engel- sche en Fransche concurrenten, ge nieten de groote voordeelen, diie eene. sedert tal van jaren gevestigde indue- trie. door kracht van ondervinding, i relaties en reputatie geniet, de Engel- sche bovendien die van eene bijna vrije suikermarkt. Zij verzoeken den; minister, de belangen eener ontluiken de, door haar gezonden oorsprong en aanleg tot krachtigen groei bestemde nationale nijverheid, in welwillende overweging te nemen, en dus niet me de te werken tot het heffen eener sur taxe op suiker. Tege» de Coöperaties. Ons wordt de volg°nde circulaire ter opneming aangeboden ,,Den Haag. Den 23sten October was er een anti coöperatieve vergade ring opgeroepen door den ITeer H. Doesburg, particulier, wonende te 's Gravenhage, Columbusstraat 6. Spreker zette in Duidelijke taal uit een dat de Coöperatieve Winkel vereeni- ging in Den Haag, de neringdoenden bedreigt met ondergang dat de Coöperatieve Winkelvereen, eich weldra zullen uitbreiden over ge heel ons land, en alzoo de Midden stand. waartoe ook de neringdoenden behooren, wordt bedreigd met vernie tiging dat bij een die Coöperatieve Winkel- vereenigingen zich hebben als leden H.H. Ambtenaren, Gepensioneerden, Officieren en Onderwijzers, wier trac- tement en pensioen voor een groot deel worden bijeengebracht door de nering doenden. Hij drong aan op propaganda te ma ken onder den middelstand door hei ge heele land door het oprichten van een blad. Hij stelde vast, dat het aangeboren en ontwikkeld intellectueel, door de Coöperatie wordt verlamd, het indivi dueel iniijiatief en persoonlijk bezit wordt bedreigd: Hij wees er op, dat bet ministerie Kuyper haar ontstaan dankte aan den Middenstand, en raadde aan bij die Regeering stappen te doen. om aan aile Ambtenaren, Gepensioneerden, Onderwijzers en Officieren te verbieden onder weiken vorm ook neringdoende te zijn. en de verhooging van t.racte- menten verband te doen houden met dit verboden voorts maatregelen te1 nemen door progressieve belasting, op dat do mindérheid niet worde ten on dergebracht door een toevallige meer derheid. Verschillende sprekers namen daar op het woord, o.a. de heer S. Wm. Ha- nau, de heer I. J. Dermout, 'die zich bereid verklaarde de redactie van het blad ,,De Middenstand. Weekblad ter bevordering van het Individueel bezit", op zich te nemen) de heer Brandwijk, voorzitter der Kiesvereeuigmg ,De Mid denstand", de heer J. Dcllekamp, Oud- Bestuurslid van „Maatschappelijk Be lang" en de heer Molenbeek. Alle aanwezigen sympathiseerden met het plan een blad op te richten en een motie werd alzoo met algemeen© stemmen aangenomen, zich in verbin ding te stollen met het voor]. Bestuur van heil Congres, opdat de 117 Vereend- gingen zich als aboruié's van dat blad zullen aansluiten." Tot zoover de circulaire. Er zit zonder twijfel veel goed in het plan tot oprichting van een flink biad voor den. Middenstand en den wensch, dat aan rijks- en gemeenteambtenaren zal worden verboden, als neringdoende op te treden, is den winkeliers uit het hart gegrepen. De zinsnede over het Mini sterie-K uyp er en de gewenschte pro gressieve belasting is evenwei niet heel duidelijk. Wij zullen afwachten wat er van komt. Gratie. Naar wij vernemen, is door TI. AL de Koningin afwijzend beschikt op 't verzoek om gratie' van de nog te on dergane straf, door de Leidsch gift-" mengster (vrouw van der Linden) in gediend. Door M. J. de Jongh, veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf wegens moord op den jeugdigen Marius Boogaard is thans een verzoek om gratie bij de Koningin ingediend. De Jongh heeft reeds meer dan 20 jaar in de gevange nis doorgebracht. (Hbld.) Verdwenen. Door een familie te1 Vlissingen is bij de politie 'te Amsterdam verzocht die opsporing van een spoorloos verdwe nen familielid, student in die theolo gie, die geruime.n tijd op kamers heeft gewoond in de Van Oldenbarneveld- straat aldaar. De jonge man was se dert eenigen tijd in zenuwachtig en toestand, uit vrees dat hij zijn beslis send examen niet met succes zou door maken. Kind alleen gelaten. fn de Ruiterstraat te Groningen had do vrouw van J. S. haar kind van 10 maanden op een stoel gebonden. De moeder moest zich even verwijderen; toen ze terugkwam, lag do stoel ach terover Legen (ie brandende kachel. De kleine had eer.ige brandwonden aan 't hoofd bekoen en is niet buiten gevaar. Verduistering. Sedert eenigen tijd werden op een der Engelsche bookmakerskan'toren te Middelburg brieven vermist met z g. po&talordesr. Bij de van verduistering ervan ver dachte personen werden door de po litie huiszoekingen gedaan, doch zon der gevolg. Ook een door de politie op een ge geven oogenblik op het kantoorperso neel toegepaste fouillering bracht niets aan het licht. Een der bedienden, blijkbaar in 't nauw gebracht, zou. naar men ver moedde. naar Engeland vertrekken en had' zijne goederen bij een ander in bewaring gegeven Bij dien kennis werd huiszoeking gedaan en in de goederen van den verdachte werden een aantal postal- orders .te zamen voor een waarde van ongeveer f 1000, benevens een aantal Engelsche postzegels, gevon den. De bewuste persoon, M. genaamd, Duitscher van geboorte en vroeger iu Berlijp. woonachtig die sedert onge veer een half jaar op het kantoor werkzaam was, is sedert Zondag ver dwenen. Vermoedelijk is hij naar zijn Hei- math weergekeerd. Sport en Wedstrijden Hondententoonstelling. Ter viering van het 50jarig bestaan der K. C. A. zal een internat, hon den-tentoonstelling worden gehouden in het Brongebcuw. De tentoonstelling zal plaats hebben op 24 en 25 Jan. 1903. Het programma is nu reedc afgewerkt en bevat niet minder dan 430 verschil lende klassen. De tentoonstelling zal worden gehou den onder de geglementen van den Raad van Beheer en zal aan den Raad wor den aangevraagd, dat. er kampioen- schapsprijzen mogen worden toege kend. De prijzen zullen bestaan in medail les verguld-zilveren voor eersten, zil veren voor tweeden cn bronzen medail le voor derden prijs zij zijn bovendien geheel artistiek ontworpen en ook het diploma zal iets buitengewoons zijn. Voor elk ras. en, bij rassen met ver schillende gewichten en kleuren, voor elk gewicht en elke kleur, worden opengesteld open-, nieuweling-, jeugd- paar- en team-klasse zoodat D.D., bij voorbeeld. en teckels, ieder een kleine veertig klassen hebben, evenals de keeshonden. Oni te genioet te komen aan den zoo vaak geuiten wensch, de reuen niet te keuren in dezelfde ringen als de te ven, zuilen maatregelen worden geno men, om daartoe, ind'ien mogelijk, te geraken. Nesten zijn uitgesloten verkoops klasse blijft achterwege. Wie zijn hon-l den wil verkoopen, betaalt éen gulden boven het inleggeld. krijgt daarvoor een kaart, waarop de koopsom is aan gegeven, en doet verder wat hij wil op cie wijze hoopt het bestuur ver schoond te blijven van minder pret tige kibbelarijen. Het bestuur van de K. C. A. hoopt dan oolc. dat wie het goed meent met enze hondensport, deze eerste winter- •tentoonstelling zal steunen zoowel door het inzenden van honden, als door het uitloven van eere- of speciale; prijzen, die zeer zeker hoogst welkom zullen zijn en kunnen gcadresseea*d j worden aan den heer O. L. van San-' dick, Stadhouderskade 132, Amster dam. die secretaris-peuningm. der ten toonstelling is. Do Amerika an sc lie hengst ,,Cres- cens" legde onlangs 3218 M. af in 4 m. 19 sec. Nadat het paard 3200 M.jn kalm tempo had afgelegd, verklaarde dio roder zich gereed, de proef te begin nen. en daarna liep „Crescens". ver gezeld! van eon galoppeerend paard, die eerste 400 M. in 33 sec., de tweede 400 M. in 33 1/4. de derde in 32 3/4, de vierde in 311/2, de vijfd'e in 30 3/4. de zesde in 31 1/4, de zevende iu 32 en de achtste eveneens in 32 sec. „Cresoeais" reist verschillende groo te plaatsen van Amerika af, waar hij tegen hoog entrée loopt. Op deze wij ze brengt het paard zijn eigenaar jaarlijks noeer dan f 100,000 op. De Paus en de roeisport. Paus Leo XIII heeft, volgens den cor respondent van de Velo te Rome aan de leden van de roeivereeniging Remo al daar zijn hooge ingenomenheid betuigd met den roeisport, door aan die vn-eeai- ging een prachtige mahonie- en noten houten vierpersoons roeiboot te schen ken als een hulde aan de overwinning door die club onderscheidenlijk te Napels en Turijn behaald. Onderwijs. Academische examens. Utrecht. KerkcL voorber. ex. de heer F. W. J. v. d. Kiebooni. Cand. pharmacie de heer W. A. M. Kalkman, Land en Tuinbouw Te Rotterdam is onder voorzitter schap van den heer J. Breebaart Kzn. een algemeene vergadering gehouden der Vereeniging „Het Nederlandsche Paarden-stamboek". Door den secretaris, den heer Her man F. Bultman, werd verslag uitge bracht over den toestand der vereeni ging in 1901. Daaruit bleek, dat het ledental langzaam vooruitgaat en thans 1467 bedraagt. Ingeschreven werden 248 paarden. De uitgaven worden voldoende door de inkomsten gedtekt. Het verslag werd goedgekeurd. Behandeld werd het voorstel-Noord- Holland ,,De afd'eeling Noord-Holland stelt voor het hoofdbestuur op te dragen zich tot de regeering en volksverte genwoordiging te wenden met ernsti- gen aandrang om de wet van 21 Juni 1901 (Stbl. no. 156), houdende bepa lingen betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij zoodanig te wijzi gen dat de keuring op coinage niet verder dan tot 5-jarigen leeftijd als reden voor afkeuring mag gelden". Van de afdeeling Zeeland is op dit voorstel. een schrijven ingekomen, waarbij wordt voorgesteld aan het voorstel-Noord-Holland toe te voegen: „hetgeen eveneens het geval zal zijn met van elders ingevoerde oude heng sten" Het voorstel werd met 15 tegen 9 stemmen verworpen. Aangenomen werd' het voorstel avn Zuid-Holland om te protesteeren te gen het ingrijpen van regeerïngswege in de fokinrichting en zulks tegen de nadrukkelijke verklaring van den vo- rigen minister van binnenlandsche za ken Goeman Borgesius tn; dat in grijpen blijkt uit het verbod van pre mies ,toe te kennen aan do eerste kruisingsproducten van koud- en warmbloedige paarden. Daarna kwam ter sprake punt II van het hoofdbestuur: ..Geeft de wij ze van keuring aanleiding tot aan merkingen daarop?" Hierbij werd du opmerking gemaakt dat men er op uit 'is merrién te laten dlekken door heng sten, aan ledten van die keuringscom missie toebehoorende en zulks met het oog op een wit voetje hij het toe kennen van premiën als anderszins. ..Bestaat er ernstige vrees voor een te kort aan hengsten in de naaste toekomst?" is het derde punt. van wege het hoofdbestuur op de agenda geplaatst en dat thans ter sprake ge bracht wordt. Dat er in den eersten tijd gebrek aan hengsten zal komen, daarvoor vreest men niet. wel voor gebrek aan le ldasseHiengsten. Om hierin te voorzien, wordt door de afdeeling ZuidMIolland voorgesteld aan de re- geering te verzoeken de subsidie van f 75,000 op f 100,000 te verlioogen, en zulks om, met het oog op het pro toe risico dat de paardenfokkers hebben, groot ere aamhoudingspremiën be schikbaar te kunnen stellen. Dit voorstel wordt aangenomen. Mede wordt aangenomen met 15 te gen S stemmen een voorstel van die afdeeling Noord-Holland, om alleen subsidie toe te kennen aan hengsten, die. na gedurende drie jaren aan alle eischen hebben voldaan, eventueel het vierde jaar op corn age afgekeurd mochten worden. De begrooting voor 1903, in ont vangsten en uitgaven sluitende met een bedrag van 1438.93. wordt goed gekeurd', en ten slotte Rotterdam aan gewezen als d'e plaats waar die vol gende jaarvergadering zal worden ge houden. Koloniën. Indischo Boud. De „Java-Bode" van 27 October meldt: In de gisteren gehouden algïmee- ne vergadering van den Indischeu Bond werd bekend gemaakt, dat bij volstrekte meerdei-heid van stemmen herkozen waren in het hoofdbestuur de lieeren Van Sorgen, president; Do- bler, penningmeester, en De Brussel Assé, Riltter, Loth, mr. Mounier en Wiggers, leden. Door de vergadering werd daarop nog de heer Samson hij meerderheid' van stemmen aangewe- behoom d( bij VS I Donderdag 27 Nov. 1902. No, 5956 Stadsnieuws. Provinciale Staten voor N.-Hollanil. VERVOLG). De heer J. ZIJP Hzn. brengt in her innering, wat verschillende sprekers in de zomervergadering hebben ge zegd. Uitvoerig wordt door spr. be toogd, dat de argumenten v,an de te genwoordige mindefrhöid dezeJfd|ö zijn als door de meerderheid der vo rige commissie aangevoerd. Spr. zegt dat ieder zooveel als in zijn vermo gen is, moeit zorgen voor de toekomst van zijn huisgezin en daarom acht spr. bijdragen door de ambtenaren in hun pensioen gewen9cht. De heer v. cl. BOGAERT, rappor teur, verdedigt krachtig de opvatting der meerderheid en zegt, dat Ged. Staten door verplicht^ slborting eenigszins worden gebonden, want 't is niet gemakkelijk een ambtenaar te ontslaan, wanneer daarmede ttevens zijn recht op pensioen verloren gaat. Ook is de zaak in de Zomervergade ring door het renvoyeeren naar Ged. Staten geenszins uitgemaakt. Want alleen is in die vergadering om meer dere overwegingen gevraagd, en wenschiten de leden, wanneer G. Stat. plichte storting te heffen, daarvoor gaarne meerdere argumenten. Het toen gevallen besluit tot renvo- yeering was dus geenszins eene priu- cipieele beslissing. De tweede commissie, evenals de Staten, is dus thans geheel vrij en kan zich zelfstandig uitspreken. Daar Ged. Staten den indruk inde vorige vergadering hebben gekregen, dat de meerderheid der vergadering staking wensehte, hebben zij in dien geest hun reglement samengesteld. Doch dit zegt niets, want dit is maar eene vermeende meerderheid ge weest. De Statenvergadering is thans ge heel vrij om te beslissen, en dan ge looft spr. dat de door de meerderheid aangevoerde argumenten tot nilet- storting juist zijn. Gedwongen stor ting acht spreker geenszins ge- wenscht. De heer FABIUS zet uiteen dait in de zomervergadering alleen over het beginsel van storting renvooi is ge vraagd. Tevens zegt spr. nog eens, dat hij verplichte storting alleszins gewenscht acht. De heer HAZELHOFF ROELFSEMA protesteert tegen den loop der discus sie. Hij vindt het zeer bedenkelijk de discussies af te snijden, door 'te zeg gen ov.-er het beginsel is reeds beslist. Deze nieuwe commissie was geheel vrij en mocht alle argumenten weder ter sprake brengen. Voorts bestrijdt spr. eenige zwakke puntten in het rap port en acht het onbillijk van de ambtenaren -stortingen te heffen. Ook het argument van den beier Hubrecht, dat er een rem moest zijn bij het eventueel ontslag van een ambtenaar, acht spr. zeer ongelukkig De heer HARMSEN zegt dat hij tot de minderheid der commissie be hoort. Krachtig verdedigt spr. dan ook de argumenten door de vorige sprekers tot sltorting te berde gebracht Spr. acht het ongewenscht, het pensi oen als eene gratie te beschouwen. Het lid van Ged, Staten, Mir. VAN TIENEN zet breedvoerig het gevoelen van Ged. Staten uiteen. Ged. Staten willen een vast beginsel hebben. Al zegt men dat ambtenaren storten, dan is dit bij groote lichamen, doch niet is dit noodzakelijd voor de wei-- nige ambtenaren van den Provincia len Waterstaat. Wanneer dit korps zich sterk uit breidde, dan zou men ook hier weder eene eendere Tegeling kunnen invoe ren. Spr. ontkent verder dat het pensioen voor de ambtenaren een gunst is; neen, hij heeft daarqp recht. Stterk is spreker tegen storting; Ten slotte zegt spreker, dat men F1 u 111 e t n. Uit het Engelxch van E. W. HORNUNG. 7) Het was reeds laat op de Zaterdag namiddag toen de president van da rechttafel resumeerde. Buiten ver wachting was hij kort in zijn opsom ming, wikkende en wegende Wat van den kant van de officier en van den verdediger in het midden was ge bracht. Minder vermoeiend dan het ge bruikelijke overzicht van een inge wikkelde zaak, muntte het uit door duidelijkheid en onpartijdigheid. En kel de hoofdpunten wees hij de jury nog eens aan en dan nog zoo kort mogelijk en met ternauwernood eeni ge aanwijzing omtrent de opinie van de rechtbank. Het uiten van die opi nie was bewaard voor een punt van grooter belang dan een der getuigen had meegedeeld. Als, zei de rechter, de gevolgtrekking en 'theorie van de aanklagers juist waren, als deze on gelukkige vrouw tot wanhoop gedre ven door- haar echtgenoot en wetende waar hij zijn revolvers bewaarde,met een van deze zijn leven benomen had om daarna de sporen van een ver- moedelijken diefstal zelf aan te bren gen, dan was er geen bijkomende om standigheid in deze misdaad die hern kon verminderen van moord tot man slag. De ernsit van deze uitspraak werd gevoeld tot in de verste hoek van het gerechtshof. Zij zouden haar dus schuldig verklaren aan opzette- lijken moord of volkomen onschuldig? Ieder oog richtte zich onwillekeu rig op de smalle, donkere figuur in do bank der beschuldigden en ten aanschouwe van iedereen boog de ge daante bijna onmerkbaar naar vo ren een beweging onbeduidend en spontaan, maar daarom niet minder welsprekend een beweging, die on schuld moe-sit suggereeren. Maar velen daar aanwezig, meer bijzonder de acteurs achter den man met het witte haar namen deze bewe ging op als een zeer fijne trek in een comediespel. Als zij haar vrijspreken, fluister de een van deze waanwij zen tot een ander, zal zij haar fortuin op de plan ken maken 1 Intusschen sprak de president ten slotte over de getuigenis van de ge vangene in haar eigen voordeel; hij deed dat barmhartig genoeg ofschoon met minder terughoudendheid dan het begin van zijn rede had geken merkt. Hij dacht het nielt mogelijk én ook niet wenschelijk om te verge ten dat voor deze vrouw van haar ge tuigenis leven of dood afhing. Toch was dat geen reden om die getuigenis te wantrouwen. Maar de jury moest wel bedenken dait liet verhaal niet be vestigd kon worden, behalve in onbe langrijke détails. Meer zou hij niet zeggen. De jur zelve moest oordeelen over dat verhaal, dat zij gehoord had; zij moest het naar eigen waarde schatten, maar ook in betrekking tot de andere getuigen. Als de jury het verhaal geloofde, was de aanklacht dadelijk opgeheven. Als zij eenige redelijke twijfel koesterden, dan was de schaal toch ten voordeele van de beklaagde overhellen, en moest de jua'y haar vrijspreken. Als daarente gen de feiten vóór en na den moord) do jur tot de conclusie bracht dat nie mand anders dan de gevangene den moord bedreven kon hebben, of schoon natuurlijk niemand dait kon gezien hebben dan was de dure plicht van de jury haar schuldig te verklaren. Tijdens de rede van den president was de namiddyag van den korten Novemberdag overgegaan in avond en daarmee onderging de sombereen vuile gerechtzaal een groote gedaan- •tetverwisseling. Ondo'orschij nende ballons veranderden in schitterende zonnen; wit gloeiende branders lie ten niets in helt duister; de zaal was voor het eerst tijdens die week ver warmd en verlicht. En het effect van licht en warmte was op ieders uiter lijk te zien, toen zij als één man op stonden; de rechters verlieten hun ze tel, de jury verdween van haar gere serveerde plaatsen en de gevangene werd de trap afgeleid voor de laatste ke.er, onwetend over het lot dat haar wachtte. Het volgend' oogenblik was er een gebabbel in de rechtzaal, die eerder deed denken aan een gezellig praaltje in de pauze van een tooneelstuk dan aan de ernstige crisis van een be langrijk verhoor in het gerechtshof. Het deed denken aan een lokaal met schoolkinderen, dat door den onder wijzer even alleen is gelaten. Op de galerij werden de hoeden weer opge zet, bijna niemand hield zijn mond. Op de bank der rechters wisselde een roodgerokte magnaat melt een confra ter in kniebroek van gedachte over die poirtreb-vei'grootingieii, die zoo'n belangrijk punt van discussie hadden uitgemaakt; de pruiken der advocaten knikten en schudden over hun rose kladboeken en stalen pennen; journa listen slepen hun potloden en ver diepten zicli in voorspellingen en aan hun rechterzijde tusschen do repor ters en de advocaten redetwistten de letterkundigen en de acteurs in ab normale koelbloedigheid, met kinder lijk cynisme zich opwindende over gevoel en spreekwijze. En nu kon de vreemdeling in hun midden, de man met gedistingeerder uiterlijk dan één hunner, de onhe- kende man met het sneeuwwitte haar niet anders dan luisteren naar het geen zij te zeggen hadden. Geen kans, mijn waarde. Geen schijntje kans! Daar hen ik zoo zeker nog niet van. Wedden? Neen, dank je verschrikkelijk! Wat een ondier ben je toch! Maar ik dacht, dat die vrouw de waarheid sprak. Je hebt gehoord, wat de president zei. Ben je het er niet eens mee? Neen, zij hadden haar nooit moe ten laten getuigen. Ik hoor, dat zij er zelf op Stond. Maar het heeft toch niemand overtuigd. De nieuwe wet? Het pliet toch voor haar energie! Maar niet noodzakelijk vóórhaar onschuld, beste. Aldus een tweetal acteurs. Anderen waren al uitgeput over het onder werp. Ja, ik legde er verleden week te Westgate de laatste hand aan. Voldaan? Ten deele. Het hangt zooveel van de manier van opvoeren af. niet? Min of meer. Ik moet er van door. Uit dïneeren. Wal zeg je? Wachtt je niet tot het eind van liet vierde bedrijf. Neen, ik ben al zoo laat! De witharige man glimlachte. Hij keerde zich niet om en als hij 't ge daan had, zou hij toch niet weten, wie de vertrekkende gentleman, de beroemde itooneelsJpe^lschtrijVffr was, maar hij kende de rede van zijn plot seling vertrek. Eensklaps was het stil geworden en iemand had gefldis-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5