P. L. Eietatau Kunstbloemen. Beurs. I Russische administratie te verlammen. Wie zal de Russen bij zulke toestanden uu nog ongelijk durven geven? Wat heb ben de Finnenvrienden ook wij Rusland, toch weer miskend! In de ..EuTopéen" staat een artikel van Anatole Leroy-Beaulieu over Fin land en Transvaal (lees: en de Boeren republieken), waartussclien hij een vergelijking trekt. Naar dezelfde be ginselen, met dezelfde ergerlijke sofis men van een gewetenloos imperialis me. door hetzelfde brutale geweld van eenzelfde overmacht zijn de Finnen en de Boeren om hun vrijheid ge bracht. In beider lot zien wij het volkenrecht, het recht op het bestaan van kleine staten verkracht. En het li berale Engeland is daarbij even wei nig te goeder trouw, met. even groote minachting voor het gegeven woord te werk gegaan als het autokratische Rusland. En gelijk het heele Russi sche volk Engeland om zijn onder drukking van de Boeren veroordeelt, doet het Engalsche volk dat Rusland om den wille van Finland. Is dat huichelarij? Neen, het is misschien erger, het is de argeloosheid1 van de nationale zelfzucht het is de misken- niug van andermans recht, het onver- wil om het te erkennen, zoodra 't met om liet te erkennen, zoodra het met de eigen eerzucht of belangen in bot sing komt. En treurig, dat er daarbij geen onderscheid is tusschen vrije landen en despotische staten, tusschen Amerika op de Filippijnen en Duitsch- land in Sleeswijk of Posen. De mo raal: het recht heeft nog geen macht uit zichzelf .en elke staat die zijn recht geëerbiedigd wil zien moet zich wapenen. Gemengd nieuws. De aardbevingen in Guatamala. Berichten, van verschillende zijden in de eVreenigde Staten ontvangen, stellen de gevolgen van de jongste aardbevingen en vulkanische uitbar stingen in Guatemala veel ernstiger voor, dan de regeering van het Mid- den-Amerikaansche repuhliekje wil toegeven. Binnen een kring van dertig mijlen om den vulkaan Sante-Maria, zijn allo koffie-plantages begraven onder een laag modder en vulkanische asch van 3 tot 10 voetdikte, zoodat de streek vermoedelijk voor altijd onvruchtbaar zal blijven. Het vee is overal door de zwaveldampen gedood. De bevol king, die in den omtrek van den berg woonde, is grootendeels naar de ste den gevlucht, doch velen komen van honger om. Naar 't schijnt, zijn nog andere vulkanen in werking. De over heid weigert voorloopig, een schatting openbaar te maken van het aantal slachtoffers, doch er wordt van dui zenden gesproken. Oude gebruiken. Bij Brighton heeft men een steur van 7 1/2 voet lang gevangen, dien men den Koning gezonden heeft. Edward VII heeft recht op alle walvisschen, steuren en wrakken, die op de kust stranden, en daarom den vorst toebehooren. AMe in de Theems gevangen steuren behooren aan den Lord-Mayor. Een schipbreuk. Uit Bukarest wordt gemeld, dat de Ita- liaansche boot Bosnia op de Zwarte Zee is vergaan, bij welk ongel uk zich van de 237 passagiers slechts 82 konden redden. Eleetrische spoorwegen. Ook in Engeland houdt men zich ijverig bezig met het vraagstuk der eleetrische beweegkracht voor treinen. Het wordt als een gunstig teeken be schouwd, dat verschillende groote spoorwegmaatschappijen in de eerst volgende Parlemenfcsziiting wijziging zullen vragen van haar concessies, ten einde al hare lijnen en werken of een deel daarvan aanstonds of later voor eleetrische beweegkracht te kun nen inrichten. De LondonBrighton maatschappij vraagt bovendien grond voor de oprichting van een eleetrische centrale, waaruit men opmaakt, dat zii spoedig met de toepassing althans over een deel barer lijnen, een begin wil maken Vermoedelijk is het den directies nu nog te doen om de noo- dige gegevens voor een toepassing op alle lijnen. De waarde der noten. door Ds. J. H. Kellogg. Schr. vangt aan met de vraag: Waarom wordt de noot niet meer als voedingsmiddel gebruikt?" en voert hiervoor twee gronden aan. In de eerste plaats zijn de noten in mis- crediet geraakt, doordat zij op de lijst der twijfelachtige genotïniddelen zijn gebracht voor dessert of toespijzen. Noten worden gewoonlijk gegeten, na dat meen reeds verzadigd is en de la ter optredende maagbezwaaen worden onbillijkerwijze aan haar toegeschre ven. In de tweede plaats zijn noten in haar natuurlijken rauwen toestand tamelijk zwaar verteerbaar, doordat zij hard, droos- en moeilijk te kauwen zijn. Het gevolg daarvan is, dat zij in stukken en brokken worden inge slikt en heit darmkanaal passeeren zonder dat de verteringssappen er In vloed op uitoefenen, dikwijls belang rijke bezwaren veroorzakende. Van een diaetetisch standpunt echter be zitten de noten van alle voedingsmid delen de grootste voedingswaarde'. Zij bevatten vet. eiwit en een gering sui kergehalte. geen zetmeel (uitgezonderd de kastanje. d,e walnoot, de kokosnoot en de amandel) en zijn derhalve een uitstekend voedsel voor hen, die b.v. aan ziekelijke toename van. het maag zuur lijdien en geen zetmeel kunnen verteren, waarvoor zij in de noten vet in de plaatsvinden. Dit vet komt in zoodanigen vorm voor, dat het door de maag dadelijk wordft opgenomen, het scheidt zich in kleine deeltjes, waarop de verteringssappen dadelijk inwerken. Een ander belangrijk be standdeel van de noten is het eiwit. De aardnoot bevat 28 procent eiwit en mager rundvleesch, slechts 19 pro cent. terwijl zich in de amandelhoter 23 procent eiwit bevindt. De noten kunnen zeer goed het vleesch vervangen, vooral wanneer zij op een doelmatige wijze worden ge prepareerd en gemakkelijk kunnen worden gekauwd en geschikt gemaakt voor de vetrering. De aardnoot wordt ook in Duitsch- land zeer veel gebruikt en olijfolie wordt zeer dikwijls uit aardnoten ver vaardigd. Zij wordt ook in ziekenhui zen veel gebruikt voor voedzame soe- nen. De kastanje bevat zeer veel zetmeel en kan ook voor broodbakken worden gebezigd. De Italianen eten in dure tiiden kastanjemeelbrij en ook bakken zij er daarna koeken van, die. zeer smakelijk zijn. Bij lang bewaren wordt het meel allicht bitter. In het noorden van Italië wordthet kastan- jemeel met ander meel vermengd en van dat mengsel zeer goed brood ge bakken. De oude Romeinen leefden bijna uitsluitend van kastanjes. In vele streken van Scandinavië worden, evenals in Italië, in dure tijden eikels als voeding gebruikt en ook in de die renwereld kunnen wij hier en daar de gevolgen van het voeden met eikels waarnemen. De vegetarische diëet is over het al- gemeente armi aan vet, maar in de noten wordt ons de beste van alle vei- soorten aangeboden. Vruchten en no ten vormen samen een volmaakte voe ding. Noten bezitten verder nog het voordeel, dat zij de werkzaamheden van het darmkanaal aanzetten, zon der prikkeling te veroorzaken. Door notenvet wordt de leverfunctie ver hoogd en het verteringsproces bevor derd!. Personen ,die aan droge huid, ver magering en uitterende ziekten lijden, vinden, dat hun toestand bij noten- diëet snel verbeterd. Diabetici, lij ders aan Bright'sche ziekte, zenuw lijders. plitisici allen zullen onder het gebruik der noten belangrijk ver beteren en weldra zal de tijd komen, dat sierboomen worden vervangen door noteboomen Bladen voor Hygiënische Therapie". No. 9, 1902.) Een nieuwe staaltrust is op het punt gevormd te worden in de Amerikaansche stad Pittsburg.Het kapitaal, dat 50 millioen dollar be draagt, zou moeiten dienen om te con- curreeren tegen den grooten staal- truat. Door den zin voor galgenhumor gedreven vermoedelijk bericht het Prager Tageblai.t. dat een der leden van het Oostenrijksche Huls van Af gevaardigden zich bezighoudt met de samenstelling van een scheldwoorden- boek, ten gebruike van parlements leden. Het blad geeft reeds een voor proefje door achtereenvolgens elke let Ier van het alfabet tot aanvangsletter van een fraai woord te verzinnen. Wat aangaat de x weet het niets beters dan x-beenig. Buitengewone gelijkenis. Een bedrieger, zekeren Mancini, was, ma zijn straftijd, uitgezeten te hebben, Grottaoiara tot verblijfplaats aangewe zen. Hij ontsnapte echter. Kort daarna werd een man aangehouden, die beweer de Miotti te heeten, maar die door ieder een, gevangenbewaarders en medegevan genen, als Mancini herkemd werd. Miotti werd, niettegenstaande zijn krachtige onschuldbetuigingen, veroor deeld tot tien maanden gevangenis, om dat hij zijn gedwongen verblijf verla ten had. De man protesteerde lang maar on derwierp zich eindelijk, voor Mancini door te gaan. Maar nu komt de Toskaamsche politie zen als secretaris en 't algemeen ver-; trouwen uitgesproken in het nu bijna in zijn geheel bevestigd hoofdbestuur ad interim. Dit deelde mede, dat op zijn pro gram stond het aanvragen van een loiterij, waarvan de opbrengst in hoofdzaak bestemd zal worden veor onderwijsdoeleinden. Verder zal het inlichtingen van de Regeering trach ten te verkrijgen omtrent de door den Minister van koloniën ad interim bij de Memorie van Toelichting op de In dische begrooting gedane toezegging itot uitbreiding van een groot aantal lagere scholen met twee klassen, ten einde voortgezet lager onderwijs te kunnen geven aan leerlingen op plaat sen, allereerst waar geen hoogere bur gerscholen gevestigd zijn. ten einde zich verder te kunnen ontwikkelen, om te kunnen voldoen aan de hoogere eischen, welke do werkgevers tegen woordig stellen en gemakkelijker een ondergeschikte betrekking in den staatsdienst te kunnen verwerven. Blijkt het opperbestuur metterdaad genegen de hiervoor noodige gelden toe te staan, dan zal verder voorloo pig niets gevraagd wordien des neen, dan zal het hoofdbestuur aandringen op het verleenen opnieuw van subsL die ten behoeve van 't voorbereidend lager onderwijs. Voorts werd besloten een eigen druk kerij op bei richten, waarvoor uit de Bondskas f3090 zou worden beschik baar gesteld, terwijl in de verdere be hoefte aan kapitaal zou worden voor zien aoor het uitgeven eener obligatie- leening van f 25 000 in stukken van f 10, betaalbaar in maandelijksche termij nen van f 1. waardoor zelfs de minst gefortuneerde leden deze onderneming zullen vermogen te steunen. De beter bedeelden zullen vermoedelijk hun hulp verleenen a fonds perdu. Binnen 3 maanden hoopt het hoofdbestuur de statuten der hiervoor op te richten naamlooze vennootschap aan het oor- doel der algemeene vergadering te on derwerpen. Dan is een af deeling Batavia van den Indischeu Bond opgericht met den heer Gaston, gepensioneerd architect als voorzitter, den heer N. Overheek Bloem als secretaris, den heer W. Bax als penningmeester en de hoeren Zaal berg, II. W. R. Van Slnoten, Poublon. Bhemrev en Veil als bestuursleden. De vergadering werd mede bijge woond door de heeren Van der Poel, met een groot aantal machtigingen uit Bandoeng en uit Soemedang, en door den heer Van. Hirlopen Labber- ton, voorzitter der afdeeling Buiten zorg. INGEZONDEN MEi'EDEE LING EN. 30 cents per regel Eerste Nederlandsche Fabriek van Barteljorisstr. 23 Prachtvolle sorteering in Moderne Bloemwerken Tan Knust en Smaak. Geprepareerde Natuurpalmen, Salon-Bouquetten in nieuwen stijl, Bloemenmanden. HOOGFIJNE NOUVEAUTÉS Finland. De Moskofskié Wiedomosti is vriende lijk genoeg het publiek mede te deelen waarom de onlangs door ons vermelde wijziging in de Finsche rechtspraak noo- dig is geweest, of, zooals het blad zegt, waarom het noodig was haar te vervor men naar het model der Russische: het was om de misbruiken, die aan de Fin- sche hoven heerschten. Ja zeker, de anti- Russische partij had zich immers listig lijk van de rechterlijke colleges meester gemaakt als een middel om haar politie ke verlangens te bevredigen en zoo de terd ,,Daar komen ze!" Het luchthar tig gebabbel was op die woorden weg gestorven,-misschien was dat gebab bel een gevolg van zenuwachtige op winding. Maar het was een valjcn alarm. Geen jury vertoonde zich en heit gebabbel begon opnieuw als de wind in een storm. Wij zullen een hartsterking noo dig hebben als 't voorbij is, fluister de een van de twee, die zoo druk over de zaak geredeneerd hadden. En wij zullen het hebben ook, oude heer! zei zijn vriend. De witharige man was verontwaar digd. Zoo spraken menschen, die verwachtten te hooren, dat een mede schepsel ter dood veroordeeld zou worden. En dat was wat de couran- tenmen9chen zouden noemen eert zacht gefluister een afwachtend stilzwijgen dit drukke gebahbel! Toch hing er emotie in de zaal, on derdrukt misschien, maar toch duide lijk merkbaar in ieders stem. Binnen het bereik van helt gehoor beweerde een transpireerende, jonge persman tegen zijn vrienden dat men om ge makkelijk door de wereld te komen zelf den moord moest bedrijven, dan kwam men in de Koninklijke gevan genis; maar men kon zijn tanden hooren klapperen over dat twijfelach tig geluk. De witgelokte fronste min achtend zijn wenkbrauwen. Zij kon den schertsen, hadden zij wel gevoel? Hij zelf zat daar geduldig wachtend en onverschillig luisterend met dezelf de norsehe mond en dezelfde ondoor grondelijke oogen, waarmede hij lede ren dag van die week had gewacht op de jury en de gevangene. En toen de eerste eindielijk terugkwam en daarna de laatste, sloeg hij weer met dezelfde geestige blik de oogen naai beiden op. De jury was in 't geheel maar veer tig minuter- weggeweesten hun te rugkomst scheen een even onheilspel lend voorteeken als hun zenuwachtig er. zorgelijk uiterlijk. Er was een oogenblik van stilzwijgen, een ander van gemompel oveT de kans en daarna een stilte de gewone rourantenbeschrij- ving waardig. De gevangene stond midden in de bunk der beschuldigden aan weerszijden een vrouwelijke be waarder. Het ongeduldige potlood van de-n nieuwen journalist kon eindelijk aan zijn ijver botvieren. Want Mis Minchin liet niet alleen den zetel, dien zij de geheele week gebruikt had, onbezet, maar zij had ook de dichte sluier afgedaan, d<ie zij in de getuigen bank zoo nu en dan maar even had weggeslagen en in de bank der be klaagden in 't geheel niet. De sluier hing nu over de weduwehoed, in plooien neerhangende deed zij denken aan een zwarte monnikskap, waarte gen de bovenaardsche bleekheid van haar gelaat bleeker scheen dan de dood zelve, juist nu het noodlot haar misschien spoedig den dood zou aan kondigen. Toch had zij haar sluier weggeslagen, om haar lot dapper on der de oogen te zien, en de verzamelde menigte was verwonderd, toen zij op keek. Was dat het gelaat, dat al die da gen voor hen verborgen was gebleven? Was dat het, wat met zooveel trots en wantrouwen was verborgen gebleven achter de dichte sluier? Was dat het uiterlijk van een moordenares? Schoon was het niet op dat oogen blik, maar de schoonheidselementen waren onmiskenbaar aanwezig achter een waas van schande en verdriet, evenals een mooi landschap in de slechtste condities altiid mooi blijft. Het gelaat was teer, maaT zuiver ovaal, een beetje lang door een puntige kin en hoog voorhoofd, en op dat oogen blik ook vermagerd' door verdriet. De mond was tegelijk bloedeloos, met het bericht, dat zij zekeren Mancini heeft aangehouden, die uit Grottamare moet ontvlucht zijn. Men bracht hem naar de gevangenis van Ripaitransone, oim hem te confronteeren met den man, die onder zijn naam gevangen zat. Deze confrontatie was het zonderlingste too- neel dat men ooit gezien heeft. De gelijkenis tusschen deze twee per sonen was zoo volkomen, dat dr. Cipria ni, bekend omzijn anthropometische wer ken, verklaarde dat men aan de verdub beling van een en zelfden persoon lton gelooven. Na een lang onderzoek heeft men den waren Mancini herkend. Miotti, die ook niet zuiver op den graad lijkt, is eveneens in hechtenis gehonden. Een reis om de wereld in 10 uur en 25 minuten. Het vertrek had plaats te Ottowa (Ca nada) Vrijdagavond 31 Oot. om 10 uur 10 minuten en de aankomst gebeurde Za terdag 1 Nov. om 8 uur 35 min. 's mor gens. De gevolgde weg was de Atlantische Oceaan, Engeland, Zuid-Afrika, de Indi sche Oceaan, Australië, het Van Couver- eiland en eindelijk Ottowa, waar op het gestelde uur het telegram want de vlugge reiziger was een telegram werd overhandigd aan den adressant lord Minto, gouverneur-generaal van het Do minion. Men had het denkbeeld opgevat een telegrafische match te houden langs den kabel door den Atlantischen Oceaan, en langs de nieuwe lijn van den Stillen Oce aan, naar aanleiding van de voltooiing van het telegrafisch wereidnet, langs den Van Couverlcabel. De lijn van den Atlantischen Oceaan won het, maar men verzekert dat, zoo de lijn van den Stillen Oceaan in regelma tige exploitatie zal wezen, de berichten, daarlangs verzonden, nog gauwer zul len zijn, Penning-diefstal. Men heeft in een riool te Marseille een aantal bronzen meoailles afkom stig van den diefstal uit het penning kabinet leruggevonden, waaruit wel blijkt, dat men met gewone dieven te doen heeft wien 't slechts om de gou den en zilveren munten te doen is. Het gemeentebestuur heeft een premie van 500 frs. uitgeloofd voor dengenen, die de gemeente weer in het bezit stelt der gestolen penningen. Marconi heeft nu weer verklaard, dat hij de toestellen voor zijn draadlooze tele- grafiestelsel aanmerkelijk heeft ver beterd, zoodat er nu 40 woorden per minuut mee geseind zouden kunnen worden, een snelheid die slechts wei nig telegrafisten kunnen bereiken, al berekent men het woord gemiddeld op vijf letters. Ook een verrassing. Te Brussel wilde Zondagavond iemand, die op kamers woonde, zich naar bed begeven, toen hij bemerkte dat er al ie mand in lag. Met behulp van de buren werd de onverwachte gast gevat en aan de politie overgeleverd. Hij verklaarde dat de koude hem geen andere keus ge laten had dan ergens een warm plekje op te zoeken. En het toeval had hem naar de slaapkamer van den meneer ge bracht. Model woningen. De huiseigenaars van alle landen stre ven er naar, of moeten er althans naar streven, de woningen, welke zij verhu ren, te doen beantwoorden aan de ei schen des tijds." In de avenue Wagraxn te Parijs wordt op het oogenblik een huis gebouwd, waarvan de toekomstige huurders bijzonderlijk vertroeteld zullen worden. Behalve over lifts en eleotrisch licht krijgen zij ook gratis de beschik king over twee automobielen en twee chauffeurs. Een geheel gezin vergiftigd. In het dorpje La Foe, nabij Saintes in Frankrijk, is een geheel gezin tenge volge van het eten van paddestoelen ver giftigd. De. 44jarige moeder en een meisje van 4 jaar zijn reeds overleden en de toestand van den vader en de overige kinderen is bedenkelijk. Aan wien men zijn hersenen kan vermaken. Professor Wilder, doceerende aan de universiteit te Cornell, in Amerika, is bezig menschelijke hersens te verzame len voor wetenschappelijke onderzoekin gen en hij heeft thans eminente perso- hef en beslist de bruine glanzende cogen waren warm, schitterend, wel sprekend, dapper en zonder hoop Neen, zij had geen hoop meer Dat zag men duidelijk bij de eerste blik op haar doodelijk bleek gelaat in het wreede, klare gaslicht. Maar het werd nog duidelijker toen zij met droevige angstige oogen wachtte, en luisterde, terwijl de juryleden moesten antwoor den bij het voorlezen hunner namen. Dat was nu ook afgeloopen. De voorzitter schoof onrustig op zijn plaats heen en weer. In de overspanning van de laatste, gevreesde pauze scheen do rechtszaal warmer en lichter dan te voren. Ze scheen in zich te vereenigen de helde re verlichting van een j ene verpal els en de temperatuur van een Turksch bad. Heeren, is uw besluit genomen? Ja. Vindt ge haar schuldig of on schuldig Onschuldig. Meer dan honderd kelen lieten gelijk tijdig een zucht van verlichting hoo ren, terwijl een enkele een kreet uitte. Toen zag men den president van de rechtbank zich voorover buigen met de hand aan 't oor, want de voorzitter der jury sprak onduidelijk door aan- nen uitgenoodigd, hem hun hersens bij testament te vermaken. Reeds moeten heel wat Amerikaansche grootheden: geleerden, doctoren en advocaten, wier namen geheim gehouden worden, hun hersenpan aan den professor hebben be loofd. Spoorwegongeluk. Op den spoorweg DieppeH&vre, nabij Lineray, zijn gistermorgen een personentrein uit Fécamp en een goe derentrein met elkaar in botsing ge komen. Er wordt melding gemaakt van. vier do oden en een aantal ge wonden. De cholera epidemie welke dezen zomer te -Hangstjau in China heeft gewoed, heeft daar 11.000 slachtoffers gemaakt. Een nieuw soort influenza. In de noordelijke voorsteden van Londen is een ziekte opgetreden die ondanks de afwujkende verschijnse len door de geneesheeren voor een vorm van influenza wordt gehouden. De lijders worden aangegrepen door hevige rheumatische pijnen, waarbij de beenen en vooral de enkels Sterk zwellen. Er moeten heel wat gevallen van din aard onder behandeling zijn. 5SEen geweldige en noodlottige brand heeft gewoed in een winkel van oliën en verfwaren in Royal Mint street te Londen. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat bij de aankomst van de stoomspuiten alle 12 kamers in het huis reeds brandden. De bewoners op een vrouw en twee kinderen na, konden met groote moedte worden ge red. Treinberooying Zaterdagmiddag is nabij Devonport in den Amerikaanscheu staat Iowa, een spoortrein door roovers aange houden. Zij lieten de geldkist sprin gen en maakten zich met den inhoud uit de voetten. PROVINCIALE. GEMEENTE, WATER SCHAPS-OBLIGATIES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN IN COURANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE ARNHEM EN TE ZUTPHEN, EN VAN JULIUS OPPENHEIM TE GRONINGEN. GEVRAAGD. coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden kos teloos geplaatst. Bij uitvoering: pro visie 1/8 pCt. (50 cents per stuk als minimum) Alle opgaven te adresseeren aan den heeren JULIUS OPPENHEIM Co., Nieuwe Plein no. 9. te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den heer JULIUS OPPEN HEIM te Groningen. De noteering wordt maandelijks ge publiceerd Alle Provinciale, Gemeente- en Wa- terschaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht 1471. 2 aand. Tram Paterswolde- Eelde 50 1475. 3 h f 1000 (waarop gestort 10 aand. Spaarbank Zut phen Offerte. 1477. f 2000 afgest. aand. Tanah Wangie 60 1479. f 2000 4 Ermelo—Veld wijk 95 1481. Aanid. Goudsche Waterlei ding-MijOfferte. 1483. 3 aanid. Oranje-Nassau Hyp. Bank 150 1485. 10 aand. Noord-Willemska- naal 8 AANGEBODEN. 4426. 10 éi t 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela 80 4502. 5 A 500 (waarop gestort 10 Aand. Waal en CoBod. 4668. 2 h f 100 aand. Arnh. Bad- vereeniging Bod. 4698. f 3000 3.5 Gem. Hengelo (O.) 98.5 4770. 2 f 1000 hw. o. gest. 10 aand. Assur. Mij. de Rijn. Bod. 4776. f 3000 4 pet. Wandelhoofd Scheveningen 100 4784. f 1000 3 1/2. gem. Sneek 98 3/4 4786. f 3000 4 Wasch- en Strijk- Inrichting „Eigen Hulp," den Haag r.Bod. 4788. f 3000 aand. Ned. Stoom boot-Mij. „Batavierlijn".... 50 4792. f 4000 (w. o. gest. 10 aand. Brandass.-Mij. „de Oosthoek" te Soerabaia Bod. doening overweldigd. En ieder in de zaal was nogmaals in spanning. Ditmaal dwong dë president van de jury zich zoo luid mogelijk uit te roepen Niet schuldig Doodëlijke stilte, terwijl de klok drie uur sloeg. En dat is het besluit van u allen Van ons allen De rechter leunde achterover, zijne oogen op de lessenaar voor z'ich, zonder te letten op zijn eigen rede, waaruit zooveel onpartijdigheid had gespro ken gedurende het geheele verhoor. Even wachtte hij om zich zelve mees ter te worden. Laat haar vrij I was alles wat hij zei, maar in zijn stem klonk tegelij kertijd boosheid, dankbaarheid, wal ging, docr totaal geen ontroering. Gij hebt de documenten gelezen en uw keuze gedaan. Zoo werd Rachel Minchen behandeld door de rechtbank, ten aanschouwe van een paar honderd medeschepselen meer 'in den beklagenswaardigen toe stand van iemand, die is veroordeeld te sterven, dan van iemand die vrij is te leven Hot was haar, als had zij de uitspreak van de jury verkeerd begre pen op vele gezichten las men onge- 47%. f 1000 4 pet. Stoomtram Oldambt-Pekela 100 3/4 4798. f 7000 3 1/2 gem. Win schoten 1902 97 3/4 4804. f 11.500 4 pet. gem. Wiider- vank (niet aflosbaar vóór 1915) 104 4822. f 100 aand. Vereenig. Har monie Leeuwarden Bod. 4832. t 5000 3 3 1/2 pet. gem. Arn. hem 98 3/4 4836. 2 h f 1000 (w. o. gestort 5 pet.) aand. Herverz.-Mij, 100 4838. 20 f 250 aand. Geld.-Over- JJss. Stoomtram 80 4846. f 1000 aand. Stoomtr. Zut phen—Emmerik Bod. 4848. f 1000 (waarop gest. 10 pet.) aand. Brandass.-Mij. „De Salamander" Bod. 4862. f 100 4 Kerk. Kas te Rot terdam 95 4868. 2 t. f 100 3 Patrimonium, Arnhem90 4870. f 12.000' 4 Gem. Gronin- egn 102 3/4 4872. f 10.000 aand. Zutphen-Em- merik 101 4876. f 3000 4 pet. gem. Hilver sum 102 4882. f 5000 3 1/2 pet. gem. Gro ningen 98 1/2 4890. f 1000 aand. Elevator-maat schappij Bod. 4892. f 1000 idem, 100 4896. 6 4/ 200 aand. Nieuwe Leeuw Stoomboot MijBod. 4898. 2 500 4 pet. gem. Zuid hom losbaar 1904 en 1905 100 3/4 4902, 2 k f 500 Gem. Win schoten 97 4904. 1 3000 3 Gem. Leeuwar den 90| 4908. 10.000 3£ Gem. Gouda 97£ 4910. f 4000 3| Gem. Zwolle 98"%, 4912. f 59.000 3£ Gem. Alkmaar 97| 4914. li/ 1000 aanid. Ass. Mij. de Nederlanden, gestort 15 Bod; 4916. f 2500 3 Prov. Limburg 90 4918. t 1000 3 Ge-m. Leiden 89£ 4820. 1000 3£ gem. Uithuizen,.. 98~%, 4822. f 500 3J Prov. Groningen 97£ 4824. f 2000 3 Gem. Groningen 91| coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste loos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/8 pet. (50cens per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den hee- ren JULIUS OPPENHEIM Co., Nieuwe Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den heer JU LIUS OPPENHEIM te Groningen. De noteering wordt manadelijks gepu bliceerd. Alle Provinciale-, Gemeente- en Water- schaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 21 November, Dirk Fre. derik Huize, bakkersknecht te Amster- da. Rechter-comsisarismr. A. Fen- tener van Vlissingen. 's-Gravanh'agc-1, 21 November. F. II. van der Linden, winkelier in goud en zilver, 's-Gravenhage. Rechter-com- misss-ris mr. A. E. Crookewit. Breda, 21 November. Theodorus Jo hannes Klessens, grossier in ijzerwa. ren, wonende te Tilburg Rechter-com- mlissaris jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Yseselt. Amsterdam, 21 Novembej\ Bruno Thelen, koopman in ode-artikelen en daeslinnengoed, gewoond hebbende te Amsterdam en gehandeld hebbende on der de firma's Kleine Kapel en Wiener Chic. thans zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen het Koninkrijk. Rechter-conimiissaris mr. A. Fentener van Vlissingen. Opgeheven N. Menge, winkelier In petten, te Utrecht. Geëindigd Sjoerd Aukes Bergsma, te Edens; A. W. Verbeme, bakker en winkelier te AstenG. H. Brouwers, bakker te Arnhem A. T. Krug, winkelier in schoenen te Amsterdam Joannes van de Kamp, te Waalwijk. Stoom vaartbeneh ten. Hei stoomschip Prins Frederik Hen drik arriveerde 18 Nov. van Amster dam te Paramaribo. Het stoomlschip Prins Willem 1 vertrok 22 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam. Het dubbelschroefstoomschip Staten dam,, van de Holland-Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeer de 24 Nov. des voorm 10 uur 15 Scilly. Het stoomschip Potsdam., van de Holland Amerika Lijn. arriveerde 23 nov. des namiddags van Rotterdam te Newyork. loovigheid, maar op geen enkel zoo veel verbazing als op het hare. Er kwam weer leven in haar blik, maar niet van vreugde, De opgekropte aan doening van deze week, brak los in oen stroom van. tranen en zoo werd zij half geleid, half gedragen uit de rechtszaal gevoerd. Met grooten moed was zij den laat- sten maal die zaal binnengekomen, maar het was de moed der wanhoop, en op dit belangrijke moment scheen bewustheid van te leven haar moei lijker te dragen dan bewustheid van den naderenden dood. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6