Derde Blad behooreïidf hjj „Hwprlem'r Danbïarf'* V8T' Maan da? 1 Dec. 1002 Mo. 5959 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goed gele. bij Kon. Beelwi van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlomsch© Handelsvereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892 heelt in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, in teer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls niet groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deeren door als lid der vereemgmg toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol- doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prus gtelt, dait de Haarlemsche Handelsver eniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doem De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 12.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handedsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor bun tot betaling aan te manen, en informa'üiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging lis ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden n'iiet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mai en Juni a. c. rijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijeten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'emorgens 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan J. K. Kottman, Camphuisstraat 1B, Mejuffrouw Meijer, Zuidpolderstraat 14, Mej. Hessels, wasch- en strijkïnrichting, Kloosterstraat 36, zich om inlichtingen te vervoegen aan. het Bureau. HET BESTUUR. B i n n e a l a a d. „Hulp aau zuigelingen". De residentie is een zeer nuttige in richting rijker geworden. Sedert korten tijd bestaat daar de vereeniging Hulp aan Zuigelingen. Het doel is, alle middelen aan te wenden om de kindersterfte zooveel mo gelijk te beperken. Langs verschillende wiegen 'trach. de jonge vereeniging dit doei te hei ei ken. Iu de eerste plaats door 'iet aan moedigen en bevorderen der natuurlij ke voeding bij zuigelingen, maar ook en voornamelijk door net verstrekken van gesteriliseerde melk van uitstekt ti de hoedanigheid, samengesteld over eenkomstig de behoefte van ieder kind. Om dit laatst© middel krachtig ie kunnen doorvoeren, had de verer-uigtng een gebouw noodig, waar dagelijks een geneesheer zitting zal houden, teueiade aan de moeders, die zich zullen aan melden, alle inlichtingen te geven,; aangaande de voeding der zuigelingen onder voorwaarde dat de kinderen op vastgestelde tijden weer zullen wor den getoond, ten einde te controleeren, of de raadgevingen goed zijn opgevolgd en tot goed© resultaten hebben geleid. Dat gebouw is er nu. In een wo ning op het Oranjeplein 40 zijn thans eenige lokalen keurig voor het doel ingericht. De ligging der inrichting te midden van. de zich in dat stads gedeelte meer en meer uitbreidende werkliedenwijken mag al zeer gun stig genoemd worden, terwijl de wo ning zich uitstekend voor het doel leent. Daar is in de eerste plaats een een voudig ingerichte kamer voor den ge neesheer, die aan de vereeniging zijn krachtigen steun verleent, dr. J. B. A. M. Van den Berg, dan een helder, luchtig vertrek, waar de kinderen ont kleed, gewogen en ingeschreven wor den. Want dit alles moet met de mees te nauwkeurigheid geschieden wil men later met de resultaten op de hoogte komen. De geneesheer zelf kan zich natuur lijk met de hierboven genoemde werk zaamheden nie- bezighouden. Daarvoor hebben zich tal van dames1 bciangeluos aangemeld die ook een moeielijke taak hebben te vervullen in wat men kortheidshalve de sterili se erkam er" zou kunnen noemen In een der vertrekken van de nieuwe woning zijn namelijk all© toestellen, voor liet sterlliseea-en der melk aan wezig. Deze nieik in die kamer bereid zal worden afgeleverd in fleschjes, waarvan de inhoud voldoende is voor éen maaltijd. Telkens zal niet meer dan de hoeveelheid fleschjes, benoo- digd von,!- 24 uren worden verstrekt» De melk moet worden afgehaald, en wordt in daarvoor ingerichte mandjes afgeleverd. Op reinheid 't behoeft nauwelijks gezegd is in deze inrichting, bij de bereiding der melk, kortom bijalles, in alle opzichten gelet- Geheel kosteloos wordt de melk n'iet verstrekt doch de prijzen zijn uiterst billijk. Een mandje met 8 fleschjes kost voor de eerste klasse men heeft een indeehng m klas&en gemaakt, naar den welstand dar moeders 20 cent, voor de tweede klasse 15 cent, voor de 3e klasse 10 cent, Zeer behoeftige menschen kunnen desnoods tegen nog geringer prijs terecht. Deze inrichting, die een voortzet ting genoemd zou kunnen worden van de proefnemingen, dieDr. van den Berg voornoemd reeds ec-nige maanden iu zijn kliniek in de Van derDuyn- straat en dr. Plantinga in de Regentes- seiaan hebben genomen, zal bij voldoenden steun veel nut kunnen stichten. Diefstal. Doo rde politie te Nijmegen is aan gehouden zekere li. H. 27 jaren oud, voerman bij de geineenteremiging, als verdacht van diefstal van een zilveren horloge, uit een bakkerij, alwaar hij vuilnis moest ophalen. Ongelukken. In een onbewaakt oogenhlik kwam het vierjarig zoontje van den arbeider Wesselink ;te Drorgter-Opslagen (Dr.) met zijn kleertjes te diclit bij 't vuur, zoodat deze vlam vatten. De dood maakte spoedig een einde aan het smartelijk lijden van den kleine. De jager G. Spanhaak te Kampen zakte met zijn slede in den IJsel door het ijs. Slechts met groote moeite en eigen levensgevaar gelukt© het een paar voorbijgangers den man tp erd- d'en. Branden. Te Den Ham is het woonhuis van den timmerman 11. Reuvers geheel afge brand. De brandweer t© 's Gravenhage bluschte een binnenbrand in den hout handel van den heer Dekker aan den, Z u i d-Bu iit ensingel. Men meldt uit Winschoten De groot© turfloods, niet een enoir- m© voorraad turf, van gebrs. Droge is afgebrand. De direct aangrenzende1 stoomdesinfectiefabriek is met groo- te moeite behouden gebleven. Vreeselijke val. Te Drouwen, gemeente Borger (Dr.) zou de arbeider B. een put schoonma ken van den landbouwer E. Toen hij door middel van een takel in de diep te zou neergelaten worden, brak een ketting, waardoor B. in den onge veer 14 meter diepen put stortte. Met veel moeite slaagde men er in den deerlijk gewonden man weer boven te brengen; het bleek dat één zijner beenen was gebroken, alsmedie een sleutelbeen, terwijl voor oen rugge- breuk wordt gevreesd. B. is ter ver pleging naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. Vulsck muntbiljet. De vrouw van H. Dontje te Siddebu- ren (Gr.) heeft een valsch muntbiljet van t 10 ontvangen van een reizend koop man, die haar goederen verkocht en te vens het biljet verzocht te wisselen. Het biljet is aan de eene zijde slechts bedrukt en waarschijnlijk afgetrokken van een ansichtkaart. Ongeluk. De vrouw van den werkman Leenders, te Helmond, bezig zijnde een kind van een half jaar te verschoonen, had het ongeluk, dat het kind van haar schoot viel, juist in een ketel kokend water, dien haar man even naast de kachel had gezet om deze op te stoken. Het kind be kwam zulke hevige brandwonden, dat 't spoedig bezweek. Bedrogen koopwaar. De officier van justitie te Alkmaar ver zoekt aanhouding en overbrenging van de navolgende personen: een man van 50 60 jaren, zich voordoende als knecht van den 2e, een man van 25 a 30 jaren, als heer gekleed met deukhoed, doof of zich houdende als doof, voorgevende uit Transvaal afkomstig te zijn en thans in verband met zijn vertrek daarheen be zig te zijn met die goederen uit zijn ma gazijnen te verkoop en. Beide personen trachten in vereeniging volgens de bekende truc onder verschil lende verhalen minderwaardige manu facturen voor hooge prijzen van de hand te doen en zijn daarin op 5 Nov. j.l. te Heer-Hugowaard geslaagd. Prins Albert van Pruisen zond ook dit jaar aan de vereeniging „Dorcas" te Voorburg zes fraaie handwerken toe, als prijzen voor de jaarlijksche loterij ten voordeel© van minvermogende zwak ken en zieken aldaar. Een bejaard paar. Onder de gehuwden te Rotterdam was onlangs een bruid van 73 jaar, die met een bruigom van 63 zomers ten Raad- huize toog en natuurlijk veel bekijks had. Leger en Vloot. De lichting der militie van 1903 is vast gesteld op 17.500 man, waarvan 12.300 man ter volledige oefening en 5200 tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Letteren en Kunst. Wederlaudsch of Hollandsch? Beide woorden, Nederlandisch en Hol landsch, hebben een oudere, beperktere en een jongere, ruimere beteekenis. Onder Nederlandsch in engeren zin verstaat men de taal van het Nedeatland- sche volk, of nauwkeuriger de spreek- en schrijftaal van dat volk, zooals die zich uii en naast de dialecten heeft gevormd als middel van geestelijke gemeenschap voor het beschaafde deel der natie; het is de taal, die door alle beschaafden in het land wordt verstaan, gesproken en geschreven, met geringe dialectische ver schillen. In ruimen zin omvat Neder landsch ook de taal, die buiten ons land door onze stamverwanten wordt gebruikt door de zgn. Viaamsche bewoners van België, verder in Z.-Afrika, Noord-Ame- i'ika enz.; zoo bedoelt het Neerlandla, dat zich richt tot alle Nederl an dsch-sp rek en den. Hollandsch is in beperkten zin de taal, die in Holland (ongeveer) wordt gespro ken; die beteekenis heeft het woord, wanneer de taal van Hildegaersberch bv. Hollandsch wordt genoemd. Maar door bekende ooi-zaken zijn de woorden Hol land en Hollanders gelijk in waarde ge worden met Nederland en Nederlanders; allengs krijgt dan ook Hollandsch. naast zijn oude beteekenis, die van Ne- iandsch: Hollandsch papier, de Holland sch© schilderschool, de Hollandsche jon gens van Hidebramd, en honderd bewij zen meer zijn bij te brengen voor dit ge bruik. Het lijkt, als ligt er soms in dit woord Hollandsch iets van onze 17e eeuw, iets ferms, iets kranigs en dege lijks, iets ideaals in één woord: Holland sche jongens zijn jongens van Jan de Witit; huiselijkheid en degelijkheid on derscheidden, volgens Potgieter (Jan, Jannetje en hun jongste Mnid),weleer al les wat Hollandsch w.as; de waarheid zegt men in goed Hollandsch (bv. „dat lieg je, dat 's Hollandsch"). Vooral ïn de 17e eeuw valt deze uitbreiding in de be teekenis van de woorden Holland enz. Het zijn Hollanders, die op alle zeeën de Hollandsch© vlag voeren, die in alle we- reliddeelen zich vestigden. Ook aan De Kaap. En daarom heet de taal daar nog steeds Hollandsch, Hoog-HoUandsch, Af- rlkaansch-Hollandsch of Kaap-Hol- landsch. Later blijft dat gebruik. Al moge aan het „Koninkrijk Holland" het Fransch schuld hebben, al kregen wij voor Van Effen's „Hollandsche Specta tor" een „Nederlandsche", wij hebben toch nog een „Hollandsche Illustratie", een „Hollandsche Revue" een „Oud-Hol land" en zien telkens een niéuw „Jong- Holland" verrijzen. En buiten onze grenzen? In Amerika is een Holland-So ciety, op Ceylon een Hollandsch Gezel schap. Dit zijn eenvoudig feiten van taal gebruik. Wij weten, dat men theoreti sche bezwaren heeft geopperd. Te Win kel begon, gelooven we, in De Taalgids; Johan Winkler wordt in Oud-Nederland ietwat kregel, als hij meedeelt, dat men- over onze grenzen ieder Noord-Nederlan der een Hollander noemt, en ik zelf heb eens een vergadering van een leesgezel schap bijgewoond, waarin een lid voor stelde Netscher's „Hollandsche Revue" niet op te nemen, omdat... zij „Holland sche" heette. Wij vragen evehwei niet: is het wenschelijk Hollandsch in dezen zin te gebruiken: wij stellen alleen vast, dat de taal het doet. Dezelfde oorzaken, die voor het Nederlandsch van België den naam Vlaamsch in gebruik deden ko men, leidden er ook toe, dat men in en buiten ons land Hollandsch met Neder landsch gelijkstelde. Voor ons, Nederlanders, is evenwel die gelijkstelling niet volkomen. Neder landsch is, vooral in onzen tijd, het meer technische, wetenschappelijke woord; Brill schreef nog een „Hollandsche Spraakleer", tegenwoordig verschijnen er tal van Nederlandsche spraakkunsten geen enkele Hollandsche meer. Hol- landsch is het vlottere woord van de om gangstaal; het is minder zwaar op de hand, minder deftig. Dit is een verschil in kleur. Maar er is bovendien ook een verschil in inhoud. Nederlandsch heeft ruimer opvatting, het omvat ook Zuid- Nederlandsch of Vlaamsch. Terwijl bijv. Hollandsch bij Verdam ïn zijn „Uit de geschiedenis der Nederlandsche taal" tel kens afwisselt, met Nederlandsch, waar hij spreekt over Amerika en Afrika ,blz. 86 vlgg.), noemt hij de taal, die in Vlaamsch-België gesproken wordt, geen enkele maal Hollandsch. En dat is geen toeval. Voor de taal van Noord-Nederlan ders en hun afstammelingen, voor zoo ver zij die taal trouw bleven, is ook Hol landsch in gebruik; voor die der Zuid- Nederlanders niet. Waar men dus als in Neerlandia den geheelen stam wenscht te omvatten, ook onze Viaamsche broeders, daar is Nederlandsch het woord. Neerlandia). Sport en Wedstrijden Het programma van den internatio nalen wedstrijd in schooririjden op schaatsen voor liefhebbers, die dit sei zoen onder de reglementen van de Internationale schaatsenrij ders-Unie door de ..Amsterdamsche IJsclub" zal georganiseerd worden, ijs en weder dienende op Vrijdag 9 en Zaterdag 10 Jan. a.s., luidt als volgt: Vrijdagsmorgens om 10 uur vangen d© verplichte en vrije oefeningen voor 'het Europeesch kampioenschap m kunstrijden aan en 's namiddags om twee uur liet hoofdnummer. De win ner ontvangt den titel van „Kampioen van Europa in Kunstrijden voor 1903". de gouden kampioensmedaiile en een eereprijs. Bij groote deelneming ont vangt no. 2 een zilveren medaille en eereprijs, en de 3e een zilv. medaille. Het hoogste aantal punten gezamen lijk te behalen bedraagt 354 en wel voor de verplicht© oefeningen 234, vrije oefeningen (naar keuze) 120. Het ver menigvuldigingsgetal bedraagt 10. De vrije oefeningen naar keuze mogen hoogstens 5 minuten duren. De prijs voor het schoonrijden in paren op Zaterdagnamiddag te 2 uur bestaat in een izilv. mei en een eere prijs voor de dSme en dén heer af zonderlijk. Het sportseïzoen geëindigd' zijnde, zoo heeft men de volgende wieleme- corct voor 1902 als officieel vastgesteld. De 500 meters standig start, blijft aan Mac Donald, daar er niemand'zich dit jaar heeft op toegelegd om het te verbeteren; de 1000 meters is eigen dom gebleven van Didïer Nauts. Con- tenet is recordman van 't uur; Dickeni- mann blijft in 't bezit der twee uur en Rob] is meester gebleven van 3 tot 6 uur. De records van 6 tot 24 uren blijven aan Walters. Het mijlrecord, vliegend vertrek, staat ten name van Conténet; staande vertrek voor denzelfden afstand staat op naam van Chase; de 50 mijlen be- hooren aan Tom Linton en de 100 mij len aan Baugé. Koloniën. DE SPOORWEG NAAR LAWA. Heden middag deelden wij mede, dat de Koloniale Staten met aJge- meene stemmen het ontwerp betrek kelijk den spoorweg naar Lawa heb ben aangenomen. Ziehier het verslag dat „Onze West" geeft van de vergadering der Koloniale Staten: De heer Muller zegt, dat toen hij in deze zaal op 11 Juli jl. bij de behan deling van de koloniale huishoude lijke begrooting van 1903, als een noodzakelijk gevolg van den econo- mischen toestand der kolonie, de ur gentie bepleitte van spoorwegaanleg naar de Lawa. Spr. en hij gelooft niemand van dit college bevroed de dat de Regeering, dezelfde inzich ten 'toegedaan, reeds toen maatrege len beraamde, waardoor het moge lijk werd dat zbo kort na 't optreden van den tegenwoordigen landvoogd het ontwerp ons kon worden aange boden, dat, straks tot verordening verheven, het middel zal zijn, waar door Suriname niet alleen van veel onheil zal worden gevrijwaard, maar tot veelzijdige ontwikkeling gebracht, zooals de kolonie tot nog toe niet ge kend heeft. Bij al wat van deze zijde reeds over de noodzakelijkheid: van den spoorwegaanleg en de gevolgen die daaruit voor de kolonie zullen ontstaan, is aangevoerd, kunnen bij 't geen bovendien in de voortreffelijke memorie van toelichting over hetzelf de onderwerp, op zóó meesterlijke wijtfe is uiteengezet, moeilijk nieu we gezichtspunten worden geopend. Ik bepaal mij daarom. aldus ver volgt de spreker bij deze, om mijn groote erkentelijkheid te betuigen, vooreerst aan den gouverneur, die als eisch voor de aanvaarding van de hem aangeboden landvoogdij dezer gewesten, den spoorwegaanleg naar de Lawa op den voorgrond stelde en ten ander aan de Regeering, die dien eisch heeft ingewilligd, dien zij op zoo loyale wijze wenscht ten uit voer te brengen. Ik moet wel hij 't uitspreken van dit laatste onwillekeurig denken aau den man. die tot het nemen van dit Regeeringisbesluit zeker het meeste heeft bijgedragen, nl. onzen onverge- telijken oud-gouverneur, Jhr. Van Asch van Wijk, die als Minister van Koloniën ook in andere aangelegen heden getoond heeft, Suriname een warm hart. zoo lang hij kon te hebben blijven toedragen. Vergun mij dat ik hij deze ontboezeming, nu aan dezen voortreffelijk-en staatsman niet meer dank kan worden geweten voor zijn aan de kolonie ten dezen bewezen diensten, de gelegenheid aangrijp, eerbiedige hulde aan zijn nagedach tenis te brengen. De gouverneurheeft, zijnerzijds, door den eisch te stellen, zooeven ge- nomd, getoond, volkomen op de hoog te te zijn van hetgeen Suriname het meest behoeft om zich niet alleen veelzijdig maar ook spoedig te kun nen ontwikkelen en zoodoende in een niet. ver verwijderd verschiet van 't moederland financieel onafhankelijk te worden en wat. ook van niet min der aanbelang is, de kolonie zal, door den spoedigen spoorwegaanleg voor een groot deel gevrijwaard wezen van de rampen en tegenspoeden, die an ders ontegenzeggelijk haar deel zou den wezen, zooals ik reeds in mijn begrootingsrede heb uiteengezet, treden van hetgeen ten aanzien va.n het laaiste door mij is betoogd, en waartegen zoowel hier als huiten deze zaal door enkelen protest werd aange- teekend. en mij het. verwijt gedaan, dat ik de zaken pessimistisch heb voorgesteld, toch leeren de omstandig heden reeds nu helaas maar al te pijnlijk, dat ik slecnts de waarheid lieb verkondigd. Door den tegenspoed onzer culturen, den stilstand op vele onzer goudpla- cers, den wéinigen omzet in hande'l, staan wij thans voor een ernstige li- nantieele crisis, die alleen door een omzichtige, kundige leiding is Ie brei delen eensdeels en anderdeels door het verschaffen van werk aan de ve len, die thans zonder iukomen rond- loopen. Reeds begint, zich de invloed van dezen ongewenschten toestand in de opbrengst van 'slands middelen te teeltenen, en die, natuurlijk, bij voor keur slechts zouden bevestigen, wat ik te dien aanzien reeds vroeger heb voorspeld. Om dit alles dus kon niet genoeg aan het bestuur" en de regeering dank worden geweten dat door het met alle kracht ter hand nemen van den spoor wegaanleg veel ten goede zal worden gekeerd, wat ons anders veel nadeel zou berokkenen. Suriname gaat een goede toekomst tegemoet. Ik voeg hier gaarne bij, dat veel, oneindig veel nog zal moeten worden gedaan, alvorens wij op het standpunt zullen komen, waarop wij zoo graag zouden staan. Maar ik ben er zeker van, dat, nu de weg geeffend wordt om er te komen, wij ons doel zuilen bereiken. Ik geloof, dat Suriname door den spoorwegaanleg niet alleen in betrek kelijk korten tijd geen subsidie meer van het moederland zal behoeven, maar ook het kapitaal zal kunnen te rugbetalen, dat de Regeering, ik her haal het, op zoo loyale wijze aan de kolonie wil leenen. In uie verwachting zal ik met gan- scher harte vooh liet ontwerp mijne stem uitbrengen. De heer Dacosta zegt. dat het nau welijks noodig zal zijn te verklaren, dat hij zich con amore schaart aan de .jde van den heer Muller, waar de sprekeir hulde heeft gebracht aan hem, die het initiatief tot den maatregel ge nomen heeft, in de verordening gere geld, welke verordening, straks ge sanctioneerd, ons dien spoorweg waar borgt, Daar waar bij allen vaststaat, dat spoorwegaanleg het middel iistoit ontwikkeling van de binnenlanden, daar kan het niet anders, of men moet groote ingenomenheid betuigen voor den genomen maatregel. Het is dan ook niet, om in herhaling te treden, dat spr. het woord gevraagd heeft, maar zoo noodig klem bij te zetten, bij hetgeen de vorige spr. heeft aan gevoerd, om te doen uitkomen, dat wij allen voor de verordening con amore onze stem zullen uitbrengen. De heer Van 't IToogerhuis, zich ver- eenigende met de hulde aan de re- reering en het bestuur gebracht, zegt, dat in de Mem. van Toelicht de ver wachting wordt uitgesproken, dat de Lawaspoorweg den houthandel een hoogere vlucht zal doen nemen, en in in de raming der opbrengsten ook ge rekend lis op de voord'oelen van hout- transpO'i-L Maar het zal blijken, zegt spr., dat alis steeds watertransport, goedkooper is. Thans wordt het hout aangevoerd in vlotten door Boschne gers en Indianen, menschen die de leu ze „tijd is geld" niet huldigen. Zij berekenen bij den verkoop niet dien tijd van het transport, maar alleen het arbeidsloon voox liet vellen enz. Om die reden zal het vervoer per spoor meer kosten dan tegenwoordig. En wie hekend is met de enorme moeilijkhe den waarmede de houthandel te kam pen heeft, zal begrijpen, «lalt verhoo- gfing van lasten, hoe gering ook. be lemmerend zal werken op den hout handel, het tegenovergestelde derhal ve van wat het bestuur verwacht van den spoorweg. Bovendien zegt spr., zal het hout moeten worden getrans porteerd naar het. hoofdspoor, ivaar- oor zijlijnen noodig zijn. Dit nu zou geen bezwaar zijn. indien, zooals el ders hier uitgestrekte streken waren, waar exploitabele houtsoorten te vin den zijn. Doch dat is niet het geval. Alle hout. is geen timmerhout, ene hoezeer geroomd, zijn er maar weinli- ge Surinaamsche houtsoorten, van rc.ëele waarde voor den handel. Men vindt het bruikbare hout op groote af standen, Dit in 't. oog houdend. ïs't duidelijk, dat het transnort door ne gers en Indianen het voordeeligst is. De tijd komt er voor die menschen niet op aan. Spr. erkent, dat hel houttrans port niet. een van de voornaamste mid delen is waarop voor de exploitatie ge rekend wordt. En spr zal ook gaar ne zijn stem geven aan de verordening. Maar waar gesproken wordt van de te verwachten uitbreiding van den houtkap, tengevolge van den spoorweg daar meende spr. te moeten waarschu wen veor teleurstellingen, die zeker het gevolg zouden zijn, zoo men af ging up het te dier zake in de Memo rie van Toe Lichting aangevoerde. De heer Muller kan de zienswijze .n den vorigen spreker niet deelen. Als de spoorweg er is, zal men voor een nieuwen toestand siaan. Dan zal men niet langer aikaukelijk zijn van Boschnegers en Indianen, maar zullen personen van den houtkap een beroep maken en er een broodwinning in vin den, evenais in Deuierary het geval is. Van Demerary worden scheepsla dingen hout uitgevoerd naar Liverpool en Manchester. Dat kan ook hier het geval worden, als de zaak practised, aangepakt wordt. Spr geeft toe, dat alle hout geene timmerhout is. Maar men heeft niet uitsluitend tunmerhout noouig. Ook ander hout vindt zijn weg. Inderdaad vindit spr., dat de lieer Van 't Hoogcrhuis zijn bezwaren heel breed heeft uitgemeten. Spr. be treurt dit. daar de lieer Van 't Hoo- gerhuis, die belanghebbende in den houtkap is, als autoriten in deze aan-1 gelegenheid zal gelden en daarom wellicht meer waarde aan zijn woor den zal worden gehecht, dan zij, naar spr. meent, verdienen. De heer Van 't Hoogcrhuis zegi, dat de heer Muller geen aanleiding heeft, spr. te signaleeren uJs iemand, die overdrijft. Spr. hee't gesproken met wetenschap, op grond van langduri ge ondervinding. Spr. blijft erbij, dat de verwachtingen in de Memorie van J oelichting uitgesproken tot deceptie zullen leiden. De gedelegeerde, de lieer Havelaar, zegt, dat de lieer MulW het hem ge makkelijk heefl gemaakt, door te wij- i op den houthandel in Demerary. Spr. bevestigt, dat die handel van in derdaad zeer aanzienlijke beteekenis Is. Iu hoofdzaak groenhart wordt uit gevoerd en zeker bezit Suriname hout soorten van niet minder waarde dan liet groenhart van Demerary. Waar dat groenhart daarbij exploitabel blijkt, gelooft spr. dat geen reden bestaat anders te veronderstellen voor Suriname. In den Congo, waar de toestand in zooveel opzichten overeen komt met dien in Suriname, geldt het zelfde tarief voor timmerhout, als hier vastgesteld, en ook daoi zal men wel weten wat men doet. Verder wijst spr. op Java, waar de exploitatie van dja tihout op dezelfde wijze plaats vindt, terwijl het transport duurder is. De spoorweg wordt aangelegd om de streken, die hij doorsnijdt, tot ontwik- Ruling to brengen, Blijkt het voorge stelde tarief, dat heel bescheiden is, inderdaad drukkend voor don houthan del, welnu, dan zal het zich aanbuigen in overeenstemming van de belangen terwille waarvan de spoorweg werd aangelegd. Ten slotte v ijst spr. ea-op, dat m ae raming der opbrengsten slechts f2ü.000 is uitgetrokken voer het transport van hout en balata. Niemand verder het woord verlan gende, worden de algemeene beschou wingen besloten en wordt de verorde ning artikelsgewijs in stemming ge bracht. Bij art. I licht de gedelegeerde, de adm. van fin., toe,dat met de uitdruk king „Lawagehted" bedoeld wordt, 't land (en geen rivieren) tusscheu de Lawa en de Tapanahony. Deze toe lichting wordt gegeven naar aanleiding van gebleken misverstand. De geheele verordening in stemming gebracht, wordt met algemeene stem men aangenomen. Gemengd Nieuws, ltoinantisch. Voor eenige jaren ging een Parijsch naaistertje, dat twaalf uren daags werk te veor een daalder, Lucie Boyce, met een Amerikaansche dame mee naar haar hotel om iets te passen. Zij maakte op haair, haar man en hare kinderen zulk een alleraangenaamsten indruk, dat men haar voorstelde aJs bonne den volgenden dag mee te gaan naar Amerika. Zonder lang bedenken sloeg zij toe. Sedert zijn eerst de drie dochtertjes van haren heer en eindelijk ook zijne vrouw overleden en thans is de weduwnaar met haar hertrouwd. Voor Amerika is hij niet rijk: een goede 23 millioen gulden is al wat hij bezit. Maar de gelukkige Lucie is met weinig tevreden. Krankzinnigen in Kusland. Dr. Molotkoff te St. Petersburg, een dér voornaamste psychologen in het groote Rijk heeft de aandacht der re- geering gevestigd! op den treurigen toestand der krankzinnigen in Sibe rië. Alleen iu de groote steden bevin den zich gestichten En hoe zijn deze darmog ingericht! Volgens Siberisch gebruik wordit een krankzinnige aan een ketting vastgelegd en zóó zijn gansche somher leven bewaakt. Dr. Molotkoff heeft in een boerderij een man gevonden .die achttien jaar lang op deze wijze aan een kribbe lag ge ketend'. Toenemende hevolking. Sedert twintig jaar is de gezamen lijke hevollving der aarde met 25 pCt. aangegroeid!. Dat geeft dus in den loop eener eenw een verdrievoudiging! Waarmoe zal dat eindigen? Wolkbreuken hebben in het Oosten van Corsica groote overstroomingen veroorzaakt. Het dorp Ghisonaccia staat volkomen onder water. Verscheidene huizen zijn ingestort: de bewoners moesten zich met behulp van vlotten redden. Ook de bruggen over de Traro en de Fiu- morvo werden vernield. In sommige dalen werden geheele schapenkudden d'oor dJe vloeden meegesleurd. Overal is men in de weer om door dammen het onheil zooveel mogelijk te beper ken en door noodbruggen de commu nicatie eenigszins te herstellen. I)o ontzettenile brand in de petroleumschachten te Borys- law. waarvan wij melding maakten, liréidt zich. tegen de verwachting, aanzienlijk uit, Reeds zijn achttien schachten en twintig huizen een prooi dier vlammen geworden Blussching van het vuur is niet meer mogelijk. Vele schachten verkeeren nog in ge vaar .door het. vuur te worden aan gegrepen, Do lcalkgroeven in de na bijheid zijn no'f onbeschadigd. 't Was maar oon neger. Eindelijk weder land! Al zijn het ook maar do kale, door den alles verzengenden gloed de equa toriale zon uitgedroogde Kaapverdi- sclie eilanden, wier naam van de „eilanden van het groene voorgeberg te" ons als een spotternij in do ooren klinkt, hel is na lange weken niets dan water te hebben gezien, weer een genot, land te aanschouwen. Het anker is uitgeworpen. Het inter national© reisgezelschap, aan boord van den Zuid-Amerika-toomer. leunt over de reeling en wisselt van gedach ten over het landschap. Veel is er nu juist niet te zien aan de steile, starre rotseilanden. Rechts de grotesque klip van het Birds-Island met den witten vuurtoren, verderop het voornaamste eiland St, Vincent met de haven Puerto Mindello, welles witte huisjes en zwarte kolen lagers door de dikke in trillende beweging zijnde lucht moeilijk te onderkennen zijn en eindelijk op den achtergrond St. Antonio, het grootste van d1© eilan den groep. Van St. Antonio komen kleine vls- scheffsbooten met reusachtige zeilen aangevaren. Zij brengen vruchten en groenten aan, want slechts op dit groote eiland valt, tengevolge van zijn hooge bergen, somtijds regen, waardoor een spaarzame plantengroei ontstaat. Men begint zich aan boord te vervelen. Men wil aan land. maar daarvoor moet men nog een poosje geduld heb ben D© gele vlag waait van den fok- kamast en zij zal ook niet worden neergehaald alvorens het schip van de quarantaine ontheven is. Want het komt van het door koortsen be zochte Santos en daarom wordt het verdacht, ofschoon de Portugeesche gezondheidspolitie de zaak niet. zoo nauw neemt, vooral niet op de Kaap- verdïsch© eilanden. Er is dus niets aan te doen, wij moeten nog een paar uur op de „ver vloekte kolenkast" zooals een jonge Engelschman het groote. trotsche

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 9