NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e !aa gang Dinsdag 2 December 19 )2. No. VJ60 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maandenL2Q Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maandenL30 ml'saaBfl Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franoo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 3*^ Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02}£ Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Zuider Buitenspaarue No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 133. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffend© Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, §ucc., Parijs 31**» Faubourg Monvmarfrtk Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haanem's Dagblad van 1 Dec. bevat o. a. Dit Zaid Afrika. De „Vorwarts" over de rede van den Daitschen Keizer, Premiestelsel bij de politie te Amsterdam, Moordaanslag. Buitenlandsch Nieuws Zaid-Afrifefl. De correspondent van Reuter en die van de Times te Johannesburg sei nen nieuws over het onderwijs in Transvaal; en wij vermoeden dat dit ook wel voor den Vrijstaat zal gelden. Een commissie uit de Nedexduitsch Hervormde of Gereformeerde Kerk heeflt zich tot den Transvaalschen ko lonialen secretaris gemeld om inlich tingen over de inrichting van het on derwijs, o.a. met betrekking tot het Hollandsch. Daarop heeft de koloni ale secretaris, volgens den man von de Times, in een zeer verzoenenden geest geantwoord. Wat zegt nu echter de koloniale se cretaris over de toepassing van art. 5a der vredesvoorwaarden (,,De Hol- landsche taal zal onderwezen worden in de publieke scholen in Transvaal en de Oranjerivierkolonie, waar de ouders der kinderen zulks verlan gen")? ,,Er zal", zoo zegt de Times- man, „gelegenheid gegeven worden, voor grondig onderricht in het Hol landsch voor alle kinderen, wier ou ders er om vragen. Zooveel moge lijk zal het Hollandsch voor deze les sen als middel van onderwijs gebruikt worden. De tijd, daaraan besteed, zal ten hoogste drie uur in de week zijn. Wanneer ouders ook les in de Bijbel sch© geschiedenis en gods dienstonderricht in het Hollandsch gegeven willen hebben, zal er voor gezorgd worden, maar de geheele tijd voor de drie onderwerpen zal niet meer zijn dan vijf uur in de week. Heeft men het begrepen? Grondig onderricht in helt Hollandsch zal ge geven worden in ten hoogste drie uur in de week. Een minimum wordt niet gesteld. Het kan ook twee uur of zelfs een uur in de week zijn. Het zal zooveel mogelijk in het Hollandsch worden gegeven; m.a.w. als een En gelsch onderwijzer geen Hollandsch kan spreken, zal hij les in de Hol landsch© taal geven in het Engelsch. Dat belooft wat! Of het ook noodig is, dat de Boeren eigen scholen heb ben. Volgens Router's telegram zegtt de secretaris ook, dat alle mogelijke ge legenheid wordt gegeven aan on derwijzers onder de Boerenregeering om aan het Engelsche onderwijs deel te nemen. Wat deze frase beduidt, weten wij maar al te goed. 'Het zijn er slechts enkelen die toegelaten wor den. De koloniale secretaris roept ten slotte de medewerking van de kerk in om het zedelijk en godsdienstig ka rakter der schooljeugd te bevorderen! En ook om kostscholen voor de kin deren van buiten op te richten En gelsche natuurlijk. De man van de Times zegt: Men hoopt, dait de verzoeningsgezinde toon van het ahtwoord van den kolo nialen secretaris in de kerk weer klank zal vinden. Onverstoorbaar, die Engelschen toch! Willie Dutoit, een jonge Kaapsche boer, die geruimen (tijd op de Bermu da's in krijgsgevangenschap door bracht, is hier aangekomen. Hij heeft betreffende de behande ling van kleine kinderen der Boeren- gevangenen onthullingen gedaan, die meer dan schandelijke feiten aan het licht brengen. Zelfs de jongste kin deren, die van zes en zeven jaren, warden bij tropische hitte geëxploi teerd bij hét metselen van fundamen ten voor woonhuizen, en gebeurde het al eens, dat zij van vermoeienis neervielen, dan werden zij door En gelsche soldaten tot bloedens toe met zweepen geslagen. Als zij ooit het Transvaalsche volkslied' durfden zin gen, werden zij in de ijzers geklon ken en met de handen aan een boom vastgebonden; men liet ze bovendien in de grootste onreinheid leven. De heer Dutoit gaf zeer nauwkeurige bij zonderheden en ik verneem, dat deze zaak en andere schandelijke feiten, op dë Bermuda's geconstateerd, wel dra het onderwerp van een interpel latie en besprekingen zullen uitma ken in het EngeJsche parlement. Frankrijk Het vuur wordt den Franschen mi nister van marine, Peüetan, na aan de schenen gelegd.. De nationalisten gebruiken al hun ijver en hun geest om dezen redenaar van Bizerte uit den mimsterieelen zadel te{ lichten. En hierbij komt dan nog de onaan gename omisltandigheid, dat zijn eigen collega's zijn daden dikwijls moeten goed praten of ook wel moe ten goedmaken door daden van juist omgekeerde strekking. Men heeft reeds gelezen over een incident in de Fransche Kamer, dat zijn grond had in de quaestie, of een afgevaardigde naar de Kamer tegelijk lid van den Parijschen gemeerteraad kan zijn. Maar behalve dit incident is er nog een tweede voorgevallen, diat niet minder ernstig is. Het blijkt thans, dat de m inistt er-president Combes heeft verklaard, dat het onmogelijk was de belofte te vervullen van Pel- letan, om de rapporten over de han delingen der Europeesche legers en der zendelingen in China, aan de be- grootingscommiissie over te leggen. Het zou gevaarlijk zijn om de offici- eele meening van een Fransch gene raal over het optreden van vreemde troepen te publiceeren. Maar ondanks deze verklaring van Combes besloot de begrotingscom missie om toch kennis van de rappor ten van generaal Voyron te nemen. Toen zij er eenmaal kennis van had genomen, werd besloten, ze niet te publiceeren. De heeren vonden dus blijkbaar ook, dat zij niett voor openbaarmaking geschikt wtaren. Maar het bijzondere van de geheele zaak is, dat Combes zich verplicht geacht heeft, om zijn collega Pellet an te desavoueeren. Dit i's nu reeds meermalen geschied ©n kan natuur lijk niet voorft blijven gaan. Het einde er van zal zijn, dat Pel- letan genoodzaakt wordt zijn ontslag in te dienen* zal Bertha Krupp echter uit die winsten van dë fabriek uitkeeringen moeten doen aan dë overige leden van de fa milie. Van dë drie millioen mark die Ber tha. ingevolge een laatste beschik king van haren vader, voor sociale doeleinden beschikbaar heeft gesteld, komen twee millioen aan die pensioens- en ondersteuningsfondsen voor de ar- X1 B beidexs en een millioen in de fondsen taaia Engeland. Naar aanleiding van President Krugers gedenkschriften, gedeeltelijk in de „Ti mes" opgenomen, schreef generaal Eve lyn Wood een ingezonden stuk, waarin een alieronhebbelijk&t gedeelte voorkwam over een ontmoeting van den schrijver als Engelsch regeeringsagent met pre sident Kruger. Deze laatste schreef in zijn Mémoires, dat Wood hem bij die gele genheid bij den arm nam, waarop Wood met deze grofheid antwoordde: „Ik nam hem niet bij den arm. Daar Mr. Kruger niet van kleeren veranderde dag noch nacht, en zeep bezuinigde, was 'het niet aangenaam dicht bij hem te komen. Evelyn Wood schreef deze schandelijk, heid in de „Times" van1 18 dezer; in het nummer van 28 dezer schrijft Wood nu. dat hij kwaad was toen hij zijn eerste ingezonden stuk schreef en dat hij een oordeel schreef, dat gebrek aan goeden smaak verried. Dit betreurt hij. fiuitschlaiid. "Uit een kennisgeving van mevrouw Krupp blijkt dat. in overeenstemming met do testamentaire beschikkingen van Alfred Krupp. den vader van den pas overleden industrieel Friedrich, d© geheele fabriek met alle toebehoo- rende ondernemingen in eigendom overgaat aan Rrupp's oudste dochter, wier rechten tot aan hare meerderja righeid worden waargenomen door hare moeder. Het dadelijk na Krupp's overlijden verspreide bericht, dat de zaak zou blijven bestaan in den vorm van een soort van fideï-commis blijkt dus juist geweest te zijn. Natuurlijk en alle dwalingen van onzen tijd, die zal voortschrijden over de machten en rnensche-n van deze dagen." Turkije. Maandag a.s. is de eerste dag van de maand Ramazan. Een iradé be paalt, dat dien dag aan de ambtena ren en beambten van het Turksche rijk een maand salaris zal worden be- Toen kwam de schimmel weer om St. Nicolaas te Walen. Hij besteeg het paard en reed nog eens de zaal rond. Daar proestten opeens alle kinderen het uit, want het paard, denkelijk een beetje van dtreek ge raakt door de muziek, het licht en het rumoer, deed onfatsoenlijk... ge- met hetzelfde doel voor de beambten. Verdfer heeft de gemeente Essen een millioen mark gekregen, om die te ge bruiken voor liefdadige doeleinden en instellingen van algemeen nut. De VorwfLrts antwoordt op de rede van Keizer Wilhelm te Essen, die zij als rechtstreeks tegen haarzelve ge richt beschouwt. Zij begint met een eelts van antecedenten van den Kei zer op te sommen, oni aan te toonen, dat de Duitsche arbeiders en de so ciaal-democraten reeds sedert het eer ste optreden van Wilhelm il als vorst weten, dat op hen, naar zijne mee ning, de onuJitwschbare smet van vaderlandsloosheid" kleeft. Daarom aanvaardt de „Vorwarts" ook „de laat ste hartstochtelijke rede met kalmte, die langdurige gewoonte, en het be wustzijn van tegenover de wereldge schiedenis gerechtvaardigd te zijn, verleenen aan alle .strijders die tegen een oude wereld voor verjonging en bevrijding van de menschheid worste len." Verder verklaart de Vorwarts nog eens uitdrukkelijk, dat zij met haar artikelen geen laakbare bedoelingen heeft gehad, maar alleen tegen artikel 175 van het Wetboek van strafrecht wilde ageeren. „Wij verkeeren zelfs, zoo vervolgt zij, in de zeldzame posi tie, van bij de behandeling van de rechtzaak, waarvan wij aannemen, dat zij in het openbaar zal geschieden, het doorslaande bewijs voor de zuiverheid onzer beweegredenen en de werkelijke bedoelingen van onze handelwijze te kunnen leveren." Dan maakt de Vorwarts bezwaar tegen de uitdrukking betreffende den veiligen schuilhoek van een redactie- bureau". Een redactie zoo voert de Vorwarts hiertegen aan is voor het geen zij doet, verantwoording schul dig aan de wet, en de moraal. Geen sociaal-democratisch schrijver en re dacteur is er wien niet reeds in den strijd voor zijn overtuiging offers van allerlei aard en harde straffen zijn op gelegd. Elk die waardig is sociaal-de mocraat te zijn, heeft den harden plicht, elk gevaar van zijn optreden te trotseeren. Wij laten ons vervol- i, gevangen zetten, verbannen wij staan met onze geheele persoonlijk heid tegenover een wereld van vijan den, voor onze woorden en handelin gen in, Wij aanvaarden, als het moet. eilende en vernietiging. De Duitsche monarchie echter is staatsrechterlijk geen verantwoording schuldig. De monarch kan aanvallen, maar elk warrn woord van verweer is verboden door het artikel wegens majesteits schennis. „Maar een ander ding. vervolgt de Vorwarts, is nog bedenkelijker. Tegen de Vorwarts is een instructie hangen de. De waarheid moet eerst gevonden worden. In het eerste stadium van1 nummer afgeloopen, dan blies de mu llet proces staat nu de keizer voor de j ziekvereeniging „Harmonie" van de schuld van den beklaagde met zijn I gaanderij een vroolijk nummer, dat woord in, door de onwaarheid en de het schetterde door de met huppelen- geaneene strekking van onze be-;. springende kinderen gevulde zaal. Maar de pret steeën top teen zer de vrijheid van rechtspleging is de'omstreeks negen uur St. Nicolaas een levensader van eiken staat ls het ge- bezoek bracht aan het feesit, de goede oorloofd dat de drager van een Kroon Sint zelf, op een wit paard gezeten voor het eerste begin van een hangend en met vriendelijk en waardig gebaar proces zijn vonnis velt, en daardoor dc> kinderschaar groetende melt hlet rechtbank in ds pijnlijke positie brengt I esrwaM.aige hMtd met den witten het woord des Keizers te moeten logen- straften, of den kwaden schijn op zich Naast hem ging zijn zwarte te laden, dat de meening des Keizersknecht, dreigend rondziende en lukkig dat stoffer en blik fluks bij de hand waren. Daarop, onder dave rend gejuich reed de goede Sint met zijn knecht de zaal weer uit, vrien delijk meft hoofd en hand groetende. In de zaal ging het feest zijn gang. Met mutsen en trompetten marcheer den de kleinen de zaal rond, de groo- Als er zulk 'n iradé verschijnt, is er in den regel ook geld, maar 't tegen overgestelde komt ook voor en dan dient de iradé enkel om de mienschen wat aan depraat te houden; een in derdaad keizerlijke manoeuvre! Afgezien echter van de kwestie of er Maandag a.s. werkelijk vreugde zal leren dansten nog eens naar harte- zijn in de Turksche ambtenaarswe- lust en tegen kwartier voor elven reld. stelt menigeen zich weer de j was Eet feest uit. Moe van lachen, vraag wat er moet worden van de zingen en dansen gingen de kinderen achterstallige betalingen van vroegere j naar huis en zeker direct naar bed. jaren. Het antwoord op dito waag. Daar waren ouders en kinderen het kan, gelijk de ondervinding heeft ge leerd, niet gunstig luidem Er is één, Pver ee,ns; keel prettig en gezellig maar dan ook een hoogst origineele was het geweest. Mocht er weer eens wijze, waarop de ambtelijke schuld- een kinderfeest komen, dan zouden eischers van den Padiisjah zich al- ze niet op het appèl ontbreken. thans ten deele kunnen doen betalen: zij kunnen hun soerets (bewijzen van H F van Thipl jr. Jat» afroi™ Vgoedm1nlgnitSadariv tl?6? Pan'nacht is de heerH F van Thiel van de keizerlijke fabriekalhier den ieeftijd van m jaar aan Héréké! Deze pracUj! de S6™1*» van^een. longontsteking bele voordeel van de ambtenaren op een manier aan hun geld te helpen en tegelijk den handel te bevorderen in de voortbrengselen der fabriek, die eigenlijk veel te veel personeel, man nelijk en vrouwelijk, aan het werk moet houden. Intusschen nemen lang niet alle ambtenaren genoegen met deze wijze van zaken doen. Zoo was er een christen-pasja in dienst van de regee ring ren van Jildiz-Kiosk, die onlangs aan een rijken bloedverwant vroeg zijn soerets te verzilveren. Deze bood hem wegens den familieband een betrekke lijk hoog bedrag nl. 80 Maar daar wilde de pasja niet van hoioren en nu wendde hr zich tot het paleis Daar kon men hem niet aan geld helpen en dus kreeg hn dë gewone aanbieding van tapijten. Toen de man opmerkte, dat hij die nooit anders dan aan po litiek gedaan had.zich moeilijk op zijn leeftijd in den handel kon begeven, kon hij ongetroost heengaan. Het is niet onmogelijk bij den huidi- gen stand der Turksche financiën, crat er Maandag weer heel wat tapijten worden uitgedeeld. Stadsnieuws. Haarlem, 1 Dec. 1902. Kinderfeest. Dezen keer zijn de geleerden het eens. Namelijk hier over, dat het kinderfeest, dat Zater dagavond aan de kinderen van de le den der Sociëteit Vereeniging gege ven werd, in alle opzichtten uitste kend geslaagd is. 'Om te beginnen waren er veel kin deren, minstens tweehonderd. Onder leiding van de heeiren Martin werd er druk gedanst. Was er een dans- overleden. Eerst Dinsdag jl. gevoelde hij zich onwel. Vrijdag nam de ziekte een bedenkelijken keer en Zaterdag werd de familie gewaarschuwd, waar-1 op in den afgeloopen nacht het ge- vreesdle einde kwam. Sedert Juni 1900 was de overledene voor de tweede maal lid van den Raad. In die qualiteit maakte hij deel uit van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven. Als spreker trad hij weinig op den voorgrond, doch zijn plichten als Raadslid nam hij getrouw waar en hoogst zelden was hij afwezig in de vergaderingen waartoe hij geconvo ceerd was. Daar toonde hij zich een man met een goed' verstand, die zich een eigen opinie vormde over wat ter sprake kwam. Hij bracht o. a. veel bij tot de nieuwe verordening op de inning van haven- en kaaigeld. toen hij deel uil- maakte van de daarvoor benoemde spe ciale Raadscommissie. Verder vervulde de heer Van Thiel velschillende andere functiën. Hij maakte deel uit van het kerk- en arm bestuur der hier gevestigde gemeente van de Oud-Bisschoppelijke Clerezie, was sinds vel© jaren directeur van de bearafenisbos de Vrijwillige Liefde- beurs, onder-voorzitter van de Onderl. Brandwaarborg-vereeniging voor ae gemeente Haarlem, voorzitter van de kolfclub Keerniet en algemeen voorzit ter van den Nederlandschen Kolf- bond'. Wie hem kende wist hoe enthousiast hij was voor den bloei van dit oud- Nederlandsche spel, het kolven. Wat de Onderl. Brandwaarborgvereeaiging betreft, toen hij reeds ernstkr ziek was wilde hij weten hoe de discusslën Woensdag in den Raad over de ge meentelijke brandverzekering- waren geëindigd. Van diezelfde toewijding aan de za ken. die hij op zich nam, weten zijn vnenden van den dagelijkschen om gang mee te spreken. Men kon op Van Thiel aan Wat hij beloofde kwam hij ook na Dit en zijn naiuur- lnke opgeruimdheid maakte, dat hij vele vrienden had, die met weemoed zullen vernemen, dat hij thans uit hun knno- is 1 werd ttot presidente gekozen. Mej. v. Heukelom tot secretaresse. Aan contributies en jaarlijksche gif ten werd ontvangen f 1290.50 terwijl de uitgaven bedroegen 1690. Een dertigtal vrouwen, meisjes en kin dertjes werden geholpen op verschil lende wijze, Jten einde ze te behoeden voor dieperen val, voor verdere ver leiding of voor totale verwaarloozing. Zoo als uit bovenstaande blijkt, is de geldnood ernstig: helaas het ar beidsveld is in Haarlem groot, trou we vrieind|en en vriendinnen hebben steeds (geholpen als er moest ge handeld worden. Ook wanneer de kas leeg was, maar daar mag nieft steeds op gerekend worden, die kun nen den Bond ontvallen. Daarom doet het bestuur der afdeeling een beroep op de offervaardigheid van Haarlem's ingezetenen, ook voor dit werk van liefde en barmhartigheid! Wil men gevallenen steunen en hel pen, arme verwaarloosde kinderen voor totalen ondergang bewaren,dan moet er geld zijn, veel geld. Blijde uitkomsten verwachtte men niet, maar dit mag geen reden zijn om de\ helpende hand te weigeren aan (delgenen .die bescherming, bijstand, ja redding van den Vrouwenhond verwachten. Elke gift of opgave van lidmaat- J schap zal met dankbaarheid ontvan- gen worden door mevr. Haitsma Mu iier, geb. Teding van Berkhout, peu- ningm^e^tett-esse, Wagen wieg 20. Verkoop huisje Raamvest. Het laatste bedrijf der diep-tragische scène in Mei 1.1. op de Raamvest afge speeld, is thans ten einde gebracht. Het onooglijke huisje met de met plan ken dichtgespijkerde ruiten en de plan ken deur, vele jaren het woonhuis van de zonderlinge, op zulk eene noodlottige wijze om het leven gekomen mej. Van Weemen, is thans in publieke veiling-ver kocht en zal nu gesloopt worden. Daarmede zal dan de laatste herinne ring aan dit drama worden weggevaagd. De heer F. C. Brakel, aannemer alhier, heeft het perceel aangekocht, en zal, in overeenstemming met de fraaie huizen op het vroegere steenhouwerserf onder zijne leiding gezet, op het openkomend terrein een tweetal woningen bouwen, die ontegenzeggelijk met de reeds be staande de Raamvest. tot sieraad zullen strekken. Zoo zal dan met 1 Mei e. k. de onoog lijke toestand, welke langen tijd daar ter plaatse bestond, en waarin door den bouw van de reeds bestaande huizen zooveel verbetering kwam, geheel heb ben plaats gemaakt voor een toestand, die bepaald het aanzien der Vest ver hoogt. De begrafenis is bepaald op Don- derd'ag a.s. Men schrijft ons: Den 27en November 1.1. hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned, Vrouwenbond tot verhooging op haat' oordeel van invloed 'is ge-wapend met een grooten zak, voorde van het zedelijk bewustzijn, haar al- - I Vtlll llOl iCUCllja ucnuai./.ijii, ïicvoii tu- ondeugende jongens. gemeen© vergadering in het Bronge- Plechtig begeleid door het Bestuur bouvr. dor Sociëteit reed' St. Nicolaas de I Voor een betrekkelijk klein doch zaal door, tot bij een troon, die voor belangstellend gehoor hield Ds. van het tooneel was opgeslagen. Daar i Paassen een ernstige en welspreken- nam hij plaats en liet de kinderen de rede over de Motieven van een op de tonen der muziek twee aan j rein leven. twee voor zich defileeren. Elk kreeg] Daarna werd het jaarverslag uilt- wat: borstplaat of chocolade, maar I gebracht, waaraan wij het volgende op eens tot schrik van den ontleenen. (Wij gaven daarvan des een en, toch wel wat angstige prelt, tijds verslag). van den ander, werd een jongen, die In het bestuur kwam eenige veran- dan zeker heel ondeugend geweestdering. Mevr. de wed. Escher, geb. was, in den zak gestopt en door deniAbbeng, was verplicht wegens ge- z wart en knecht weggedragen. zondheid(sredenten haar ontslag te 't Schijnt evenwel dat Sint Nico- nemen als presidefnte. Haar toewij- laas in zijn goedheid hem maar ver ding en liefde voor de zaak zal in de vrijheidsstrijd van het proletariaat giffenis geschonken heeft, wanlt later dankbare herinnering blijven. Mevr. is van langer duur dan alle ellendel liep hij weer in de zaal rond. 1 Bierens de Haan geb. van Leeuwen, weest „Dë Keizer heeft teil slotte de ar beiders aangemaand, zich naar aan leiding van deze zaak van de sociaal democraten los te maken. De arbeiders van Krupp zijn echter van de sociaal democratie met geweld gescheiden. Het in het rijk van Krupp heerschende fa. Lriekileenstelsel heeft tot dusver een dieper gaande verlichting verhinderd. Toch had Krupp zijn zetel voor den Rijksdag in 1839 aan de hulp der so ciaal-democraten te danken. ..Maar wat heeft de geweldige so ciaal-democratische arbeidersbeweging clie de geheele wereld vervult te ma ken met deze eene. snel vervliegende aangelegenheid? Want al hadden wij in dit geval ongelijk, bet socialisme en Eigenaardigebelemmeri ng. Zondagmiddag kwart voor tweeën had er op het Spaarne een vertraging plaats met de E. N. E. T., doordat de booig ver ward raakte in de boomen. Nadat de wag.envoerder op de tram was geklom men en de takken verwijderd had, kon de wagen zijn weg weer vervolgen. De heer A. Lundquist alhier la geslaagd in het examen M. O. Handels wetenschappen. Naar ons bericht wordt zal het Haarlemsch Muziekkorps medewer ken aan een uitvoering van het Oratori um Paulus, die op 8 en 9 December zal worden gegeven door de gemengde zar&g- ▼ereeniging Euterpe te Deventer. Binnenland. Generaal De Ia Reij in Zwitserland Donderdagmiddag bracht generaal Do Ia Rey een bezoek aan Zurich om de door het Boerencomdté gezamelde gelden in ontvangst te nemen. Hem zullen namens het Boeren-Comité frs. 100.000, van het Bazelsche comité frs. 25.000 en van het Roode Kruis comité frs. 0000 worden ter hand gesteld. Naar de Zuricher bladen berichten, was de ontvangst op uitdrukkelijk ver langen van den generaal zeer eenvou dig. Slechts enkele leden van het Boe ren-Comité benevens enkele in Zurich verblijf houdende Hollanders verwel komden De la Rey bij zijn aankomst. Doch buiten het station stonden vele duizenden langs den weg naar het

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1