laatste door dat kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 2351. Zhuö voort. De collecte voor de Vereen. „TrouNv aan Koning en Vaderland" heeft alhier opgebracht f 9,734. Door den burgemeester alhier iis tot agent van. politie aangesteld W. van Duyn, wonende in deze gemeente. Dezer dagen, omstreeks kwart voor,te verrichten arbeid beltreft en in dit 2 uur, ontstond een binnenbrand opj opaichit streven naar beperking em den zolder boven d® machinekamer j waken tegen overlading. Ik zal po- van de melkinrichting van den k®eMgen naar volmaakte tevredenheid, B. J. iklenheest te ijmegem e tevredenheid met de levensom- vuur k vermoedelijk ontstaan toen sUmdighKien da beste mote u om de dagtaak met frischheid en opge wektheid te vervullen en dat is in dezen 's lands belang." H sar leuaw erin eer. Ondanks het vele bietenvervoer in den laatsten tijd te Haarlemmermeer verkeeren de wegen in een vrij gun- stigen toestand. De klacht in som mi- ge bladen geuit is ongegrond. Al het mogelijke wordt door helt Polderbe stuur gedaan om de wegen in goeden toestand te houden. Nu de vorst weer voorbij is, kan de landbouwer een overzicht krijgen van de aangerichte schade. Deze schade is dan ook te Haarlemmer- mc^er vrij aanzienlijk. Voornamelijk hebben de voorbieten het zwaarste geleden, die dan ook zoo goed als waardeloos zijn. Er zijn landbouwers, die 2 en meer H.A. nog te veld hadden Staan. Aard appelen, die niet genoegzaam van een winterdek waren voorzien, zijn bedorven. Door verbreking van het ijs in de vaarten, heeft men de srhepen los gekregen, zoodat deze de suikerbieten weder aan de fabriek te Halfweg kon den bezorgen. Die schade zal dan ook gering zijn. Ondanks de genomen voorzorgs maatregelen worden voortdurend ge vallen van dipMheritis geconstateerd. De gevallen komen voornamelijk voor in het Zuidel. gedeelte van Haarlem mermeer. een ijzeren ~':r van den stoomketel, welke eerst door den zolder en vervol gens door de opleggers van het dak loopt, gloeiend werd en het hout op den zolder deed ontbranden. Het dak en die zolder zijn gedeeltelijk door den brand vernield1. Een en ander is verzekerd op beurs- polis. zoodat de geleden schade wordt gedekt. Naar men verneemt, zal met tijdelijke waarneming van het Departe ment van Marine belast worden de heer Bergansius, Minister van Oorlog, Berichten omtrent den minister van marine luidden heden iets gunstiger. De heer Kruys had een kalmen nacht door gebracht. Toestand van den minister van mari ne onveranderd. Het heThalingsonddrwijs op de Openb. lagere school te Haarlemmer meer zal een aanvang nemen 15 De cember aanstaande, en zich bepalen tot school 2, 6 en 11. Hiervoor zijn aangewezen de hoofden der scholen. Het onderwijs wordt gegeven gedu rende 6 uren per week, in de vakken rekenen, natuurkennis, rteekenien en aardrij kskundq. De heer C. Bruinis te Haarlemmer meer is benoemd tolt lid der Commis sie voor wering van schoolverzuim. Binnenland. Atjeh. De correspondent van de ,,N. R. Ct." te Batavia seinde gisteren: „De onderluitenant Christoffel nam in Pesangan de vrouw van den pretendent- Sultan gevangen". Een tweede telegram van denzelfden correspondent luidt: „Het is bijna zeker, dat kapitein Kra mers den pretendent-Sultan gedood heeft in de bergen van Pantei-Radja. Zijn ze gelring is in Segli herkend". Weerbericht. Verwachting: betrokken, regenachtig, geringe toename der temperatuur. Moord te Errnelo, Zondagavond omstreeks 8 uur is nabij bet station ErmeloVeldwijk gevonden Klaas van Panhuis, met drie gevaarlijke wonden aan het hoofd vermoedelijk toe gebracht met een mes. Naar de stich ting Veldwijk gebracht, waar hij ver pleegd is, is hij 's nachts, ongeveer 3 uur overleden. De gewonde, 23 jaar oud, was niet in staat eeniige inlichtingen te ge ren. Een ijverig onderzoek is ingesteld. Tweede Kamer De af deelingen van de Tweede Ka mer hebben benoemd rtot rapporteur ovgr: 1. begrooting Suriname 1903, vaststelling slot rekening Surinamiei 1899, begrooting Curasao 1903 en vaststelling slot rekening Curasao 1898, de heeren Bolsius, Fock, Van Limburg Stirum, Van Vlijmen en Fokker; II. grenswijzigingen tus- schen 's-Gravenhage en Loosduinen, tusschen Egmond aan Zee en Ég- mond binnen en tusschen Rotterdam .'en Ovierschieg onteigeningen: lo. tel Amersfoort; 2o. voor een nieuw grens station nabij Baarle-Nassau, en 3o. voor het bestralten van een gedeelte HobbemaJstraat te 's-Gravenhage; en naturalisatie van R. de Kat, de heer- ren Krap, Verhey, Pompe van Meer- dervoort, Van den Berch van Heem stede en Marchant; en III. wijziging der marine-begrooting voor 1901, be grooting Pensioenfond^ voor wfedu- raad heeft dus te heslissen of een schoolhoofd al of niet deel zal uitma ken eener examen-commissie. Deze wijziging werd dqor Gedepu. teerde Staten goedgekeurd. In d;e gemeente SmalUngerland heeft men ook een mididel toegepast, om al thans te zorgen dat de geregelde gang van het onderwijs geen schade lijdt <Jcor de absentie van het hoofd. Wordt deze lid eener examen-con> missie, dan is hij verplicht op zijne kosten te voorzien in een bevoegd! plaatsvervanger, ondier goedkeuring van B. en W. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middel baar Onderwijs heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, met het eenvou dig verzoek in het toegezegde wetsont werp „tot regeling van de pensioxmee- ring der bijzondere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers" zoo danige bepalingen te willen doen opne men, dat ook de leeraren aan gemeente lijke hoogere burgerscholen en hunne weduwen in de toekomst van rijkswege pensioen zullen verkrijgen. Het hoofdbestuur werd tot dit verzoek geleid doordat zeer vele van1 laatstge noemde ambtenaren, aan wie de opvoe ding van een belangrijk deel van het Ne- derlandsche volle is toevertrouwd, thans met bezorgdheid de toekomst tegemoet- zien op grond van de onzekerheid hun ner financieele positie op hun ouden De oorlog en zijn nasleep heeft in En geland een crisis op de arbeidsmarkt ver oorzaakt, die zich thans hevig laat gevoe len. Men berekent dat er alleen in Lon den 300.000 menschen leegloopen, waar van 30.000 die onder de bruggen van de Theems den nacht doorbrengen. Een theaterdirecteur had in een advertentie witters gevraagd. De straat waarin het theater gelegen is werd eenvoudig ver sperd door de massa liefhebbers. John Rurns heeft de aandacht der regeering op dezen (toestand (gevestigd, die in den loop van den winter nog erger moet wor den. Hij heeft voorgestelld een commis sie te benoemen, die aan kan wijzen de uitvoering van zulke openbare werken waardoor eenige leniging gebracht kan worden in den nood. De regeering heeft slechts een ontwijkend antwoord gf ven. Koloniën den van een aan cholera overleden inlandsche vrouw, dat na schouwing door tussclwmkomsl van de pol'itie werd begraven, omdat zij, van elders afkomstig, hier geen familie had. Door d.en chef van helt militair hos pitaal is bepaald, dat het adres van de militaire desinfectiebrigade overdag 'issubsisteaitenkadei- en 's avonds Pont jol. Bij aankomst van zieken, lijdende aan de cholera of aan verdachte buik- ziekte, moeten èn de brigade onder lei ding van een gegradueerde van het wapen der genie, èn de adjudant-on derofficier van de week van de com pagnie waarbij de patiënt is ingedeeld, daarvan dadelijk kennis worden gege ven, zoodra de dokter de gevreesde ziekte heeft geconstateerd. wen en weezen van burgerlijke amb- dag en - na hun dood - die van hunne ttenaren 1903, wijziging der begroo- i achtergelaten naaste betrekkingen, ting van financiën voor 1901, nadeTe I verder overwoog het hoofdbestuur dat wijziging der oorlogsbegrooiting voor ^erugevolge van de bestaande bepalingen 1901, bekrachtiging van provinciale de overgang van een leeraar, hetzij van belastingen over 1903 en begrooting J een. rijksschool naar een gemeentelijke Landsdrukkerij voor 1903, de heeren school of wel van de eene gemeewte- Talma, van Styrum, De Stuers, Den school naar een andere vaak niet kan Tex en Van Vliet. Er van door. Te Oosterhout heeft de roomboter en margarinefabrikant K. heimelijk zijne woonplaats verlaten, na het plegen van oneerlijke handelingen, waarvan zijn mede-compagnon, de heer O., thans de dupe is. Naar men verneemt heeft K. de wijk genomen naar .Amerika. Mr. Yeuiug Meiuesz, Namens 456 gemeenten aren van Am sterdam werd Maandag den oud-bur gemeester van Amsterdam, Mr. Venirng Memesz, als huldeblijk voor hetgeen hij voor Amsterdam gedaan heeft, zijn portret, geschilderd door Jan Veth. •aangeboden, waarbij mr. J. N. van Hall een toesprak hield. Onverbeterlyken Een recidivist wellicht door on macht, om in de „vrije wereld" door arbeid in ziin eigen onderhoud te voorzien tot herhaling gedwongen stond Voor de Heerenveensche recht bank terecht wegens bedelarij. Hij was een man van 73 Ja/ren, in 1858 werd hij voor het eerst gevonnist ,naar de Kolonie" en sinds dat is 44 jaren lang is hij „kolonist" ge- bieven. Was ziin straftijd van 3 of 4 jaar „om", dan ging hij eenige du- gen in ,,de wereld"; na 14 dagen was hij gewoonlijk alweer als verpleegde terug. Nu kreeg hij, 1 Nov. jl.. ont slag. den 13en November zat hij al weer in preventieve hechtenis wegens bedelarij en, wordt het requisitoir ge volgd, dan zal hij weer voor dirie jaar naar ,.de kolonie" gaan. nu voor de achttiende maal. De Kolonie is voor dien man zijn ..te huis" geworden, waar hij de groot ste helft zijns levens doorbracht. Hoe kan het andiers? Toch ligt, dunkt ons De nienwe dïrectenr-geweraal der posterijen. Een medewerker van „de Tele graaf' heeft een onderhoud gehad met den heer G. J. C. A. Pop, die echter niet voorbarig noch indiscreet wilde zijn en zich over zijn plannen niet uitliet. In het algemeen heeft hij echter een en ander van den door hem te volgen gedragslijn gezegd. We knippen een gedeelte uit diit in terview: De beslistheid, waarmee de heer Pop zoo sprak, bracht ons onwille keurig tot de vraag, of de wees ge grond was, dat het dienstvak der po^t- en telegraaf „gemaszregelt" zou worden, nu een oud-militair tot de leiding geroepen was? „Ik ben blij, dat u mij in de gele genheid stelt, op een dergelijke waag te antwoorden", zei toen de heer Pop. „Ik dénk niet aan wat menVanochtend hebben de Koningin, .maszrégelen" noemt. Gesteld, de haar Gemaal en haar Schoonmoeder, regeeriug ware bij mijne benoeming I evenals de Groothertog en de prinses van door mililtairo overwegingen geleid,Reuss, de godsdienstoefening in de Pa. - wat ik echter zeker weet, dat niet diskerk bijgewoond. Daarna gingen de het geval is - zij had mij waar-1 nahensteinfelders bij den Groothertog Bchijnlijk niet aangezocht. llmchen. „Vind het misschien niet erg be scheiden, maar de omstandigheden, waaronder ik mijn plicht aanvaard, plaats hebben. Hierdoor komt het me nigmaal voor, dat onderwijskrachten niet daar werkzaam gesteld worden, waar zij het meeste nut zouden kunnen stichten. Uit de Arbeiderswervid Jubileum van de Rijkstelegraaf Met toespraken en gebruik van eere wijn is aan het hoofdkantoor te Amster dam het 50jarig jubileum van de Neder- landjsche Rijkstelegraaf herdacht en daarbij een1 woord gewijd aan de nage- i willigdT dachtenis van wijlen den' heer E. Wen ckebach, wiens nagedachtenis den vo- rigen dag te Wijk bij Duurstede gehul digd was. BINNENLAND. Te Culemborg is de uitsluiting bij dein istoelenfabrikant D. N. Kramer Freher, na eene conferentie meit het hoofdbestuur van het N. A. S. en den Alg. Ned. Meubelmakersbond geëin digd. Zij heeft drie weken geduurd. Alle eischen der werklieden zijn inge- Men schrijft uit Utrecht aan de „N. R. Koningin Wilhelmina en Haar Gemaal in Schwerin. Men meldt d.d. 30 Nov. uit Schwerin aan de N. R. Ct.": Zaterdagavond zijn de Groothertog en prins Hendrik der Nederlanden samen v.an de jachtpartij bij Wiligrad te Schwe rin teruggekeerd. Na een kort opont houd ging Prins Hendrik weer naar Ra- bensteinfeld. Tijdens de jacht heeft het gesneeuwd, vandaag is het weer helder de heer I weer. Rechtzaken brengen mij er toe, u tte verklaren, dat mijn gan-sche militaire loopbaan er volgens velen maar t e zeer na van getuigt, dat ik vóór alle.s mensch en daarna pas militair was. Trouwens van de nadeel en eener verkeerd begreipen militaire discipli ne, ben ik door de ervaring maar al te goed: overtuigd. Maar óók ben ik doordrongen van het besef, dat een melt oordeel en eerlijkheid toegepaste tucht ook in het burgerlijke leven in de historie van dezen man het be-ivoor den goeden gang van zaken wijs, dat in ons strafstelsel er iets eener groote organisatie niet alleen niet in den haak is. Wij kennen niet wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk alle oinstandieheden. waardoor .deze^ De tucht wordt maar ai vaal br en veroordeeld naar tot „opzending" maar laat ons nu de voorbeelden eener verkeerde toepas- het slechtste maar veronderstellen,sing." .onwil om te werken en misbruik vanl „Heeft u zich reeds een gedragslijn sterken drank". Dat die man nu 44 ja- tegenover het personeel van uw rer. op kosten van den Staat geleefd dienstvak gedacht? vroegen we. heeft, is zeker van minder beteekenis eezeffd al z00_ dandevraa.tr of er ook pogingen aan- „Aeker Kort gezega, zaï ik zoo gewend zijn om dien man te verbete-vee' mogelijk door eigen voorbeeld en ren. wat toch een integreerend deel vooral ook door samenwerking opge- moet uitmaken van alle straf. En; wektet, zelf-gewildie (niet door vrees niet het minst als het eene straf geldt j vdrk ragen) plichtshetrachting pogen voor een feit. dat nu niet bepaald een1 verkrijgen" misdrijf kan genoemd worden. Tk - Dat zoo iemand zich geheel „thuis"! "1K s}el me oolc veei on gevoelt in de kolonie sedert 44 jaren, j der mijn personeel te bewegen en is al een verschijnsel dat de vraag wet-,zooveel mogelijk zelf ieders werk- tig of het dan werkelijk waar is wat' zaamheidi na te gaan", de massa zegt: ..dat eens in de kolo-1 „Natuurlijk zal ik in de allereerste nie eigenlijk altijd in de kolonie be- pjaats samenwerking zoeken met de teekent". Waar gaan we dan heen met l jd d hoofdambtenaren van mijn onze gestichten, die rijkswerkinnch-1 tingen heeten en die nu al weer zóó departement, maar zal toch met bezet zijn, dat er geen plaatsje over is? schromen, anders te handelen, waar Elk jaar zal dit getal toenemenjeen goede gang van zaken dat strikt Zou dit ook het geval zijn. wanneer mocht gebieden. Dalt spreekt van- men begon met te trachten de men-1 ze]f; waar?" schen te verbeteren? Er moeten er nuj van Ret beambten- en verdere per- rr?. htre hee\Pop nos.-nietin door onwil of door onmacht aldaar,"^ bijzonder gesproken, en wij vroe- verblijvende. mi hij goede leiding pergen hem er naar. se onvatbaar zijn voor verbetering? Het I „Wat ik zooeven als mijn voorne- wil er bij ons niet in en het verschij- J men te kennen gaf, gold ook zeer ze nen van den 73-jarigen recidivist voorjker voor het lagere personeel. Ik stel Zooalis bekend is, worden door bet hoofdbestuur der Nederlan'dische Veiee- niging van Spoor- en Tramwegpersoneel en dat der federatie, omvattende drie andere vereenigingen van spoorwegper soneel, onderhandelingen gevoerd om trent de samensmelting dezer vereeni gingen. De onderhandelingen zijn thans zoover gevorderd dat in eene gecombi neerde vergadering dezer hoofdbesturen reeds concept-statuten zijn vastgesteld, welke aan het oordeel der resp. afdee- lingen moeten worden onderworpen. De bespreking dezer statuten had Maan dag in de „Nijverheid" aldaar plaats in eene gecombineerde vergadering van de afdeelingen Utrecht der Nederlandsche Vereeniging. van Spoor- en Tramwegper soneel en van de machinistenvereeniging Eendracht maakt Macht, onderdeel der federatie, en betrof hoofdzakelijk de art. 2, doel der vereeniging, en 11, indeeling van haar bestuur enz. Door een der leden van de vereeniging Eendracht maakt Macht werd een tweetal voorstellen tot wijziging dezer artikelen ingediend, in den geest zooals die aanvankelijk door de Nederl. Ver- Omkoopeu van getuigen. De Rechtbank te Zutpheni verwees naar de openbare terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding, de aldaar gedeUneer- van Spoor- en Tramwegpereo- de mevrouw E. geb. D„ wonende te 's- necl waren samengesteld. Vooral bet Gravenhage, verdacht van het omkoopen j _e.n van personen, tot bet afleggen van val- sche getuigenis in een door haar voor genoemde rechtbank gevoerd proces tot echtscheiding. Eene dienstbode, die ver dacht is valsche getuigenis te hebben afgelegd, is ook nog steeds in voorloo- pige hechtenis. de rechtbank versterkt onze meoning. („Arnh. Ct.") Brand. er prijs op, daar nog iets bij te voe gen en wel dat ik iedereen volmaaklt vrij wensch te laten in politieke en godsdienstige overtuiging, met de be- Tc Edam r.ijn Zondagnamiddag «we. yan dienat natuurlijk als huisjes, onder één dak, ten deele uitge-J brand. Het onheil ontstond Ml touw M »1 ere S.. die voor warme stoven zorgt in de "Y u R K. kerk. Misschien is er vuur Ui debetrefl. h«l, ml'n. hoeveelheid turven gekomen. De braml-streven zijn voor die velen mijn mtere weer was dadelijk ter plaatseen wist ver- ste best te doen, zoowel ter bevorde- dere onheilen te voorkomen. rins van hun maatschappelijken wel- stand als wat den dagelijks door hen Het Jeu de Poule. Adv.-generaal mr. Ort concludeerde bij den Hooigen Raad tot handhaving van het inzake het Jeu de Poule op het Wan- delhoofd te Scheveningen gegeven ont slag van rechtsvervolging, ter zake van het houden van een huis voor hazard spel. Uitspraak-29 December. Onderwijs. Aead. examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer W. N. J. M. Smit., geb. te Purmerend, op Stellingen. Utrecht. Cand. Theoi. 2, de heeren G. P. Marang (met lof) en J. E. Bos. Cand. Plant- en Dierk. de heer J. v. Beusekom. Groningen. De heeren B. Osinga en K. Sonies slaagden voor het kerkelijk voorbereidend examen; terwijl voor het candidaats-examen in de rechtsgeleerd-1 heid en de geneeskunde onderscheiden- lijk werden toegelaten de heeren H. Fri-1 ma Jt. en J. W. Wessels. inzonderheid de scheiding van ambtena ren en beambten. De vergadering be tuigde haar sympathie met deze beide voorstellen, terwijl namens Eendracht maakt Macht werd medegedeeld, dat zij geheel medeging in deze .aangelegenheid met de wijze van werken door de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en geenszins de ge voelens van haar hoofdbestuur deelde. De staking der diamantbewerkers van den roosjes-e-igenwerkmaker W. Pront te Amsterdam is geëindigd. De patroon heeft den gestelden eisch: 15 pet. verhoo- ging op het door hem reeds betaalde ta rief ingewilligd. (Het Volk). Men schrijft aan „De Telegraaf": In verschillende gemeenten in Fries land zijn bij de behandeling der be grooting klachten vernomen over de afwezigheid' van schoolhoofden gedu rende geruimen tijd, wijl deze deel uitmaakten van examen-commissies voor de hoofd- of hulpacte Men oor deelde dat het niet aanging op die wijze vaak de beste onderwijskrach ten een tijdlang aan de school te ont trekken terwiil het salaris blijft door gaan en het overige personeel zoo «c-ed als 't gaat met meer werk wordt belast. De raad dier gemeente Schoterland nam reeds voor eenigen tijd een maat regel om aan dat verlof paa.1 en perk te stellen; bij een verlof langer dan drie dagen heeft het schoolhoofd ver lof noodig van den gemeenteraad en niet meer van B. en W. De geimeenie- BUITENLAND. Maandag is het te Marseille geheel rustig gebleven; wel liepen er een aan tal stakers, maar dezen verstoorden de orde niet; er was trouwens veel gendar merie op de been. Er wordt nog steeds nergens gewerkt; in den loop van den dag kwamen eenige schepen o. a. de „Duc de Bragance" en „Massilla", in de haven binnen; dadelijk begaf de be manning zich aan land. De staking te Cherbourg is inmiddels geëindigd nadat beide partijen wat heb ben toegegeven; heden zou de arbeid aan de kaden hervat worden. In een vergadering van de stakende aangeworven manschappen is Maandag voorlezing gedaan' van een manifest, waarin gezegd woxdt dart, bij de weige ring van de maatschappijen om te vol doen aan' de eischen van het stakings- comiité, dit comité een beroep doet op het personeel van de sleepbooten om zich aan te sluiten bij de staking. De vergadering nam een motie aan, waarin als ontrouwe kameraden (faux frères) worden gebrandmerkt de schip pers, bootslui en eerste stokers die niet binnen 24 uur staken. De vergadering werd gesloten onder den kreet: „Leve de werkstaking"! De huurbazen zijn voornemens een poging te doen om in den dienst te voor zien door kustvaarten van Nederland sche, Duitsche en Britsche schepen. Een mooie opiumaanhaling. In deu avond van 30 October om half acht is te Batavia door den veri ficateur der vijfde klasse V. li. Hey- den, belast met. het toezicht op het stoomschip „La Seyne" een helangrij ke opiurnaanhaling gedaan twee dar men bereid opium bruto wegende 1.35 kilogram, werden door hem achter haald. Even voor half acht begaf zich eenge_ heel in t zwart gekleed' (Schepeling van La Seyne sluipenderwijze langs de loods C. naar het hek, aat het douane terrein heet af te sluiten en gaf dooi de tralies aan een buitenstaand per soon een pakje over. waarmede deze ijlings verdween. De verificateur Heyden, die begreep, dat hier smokkelwaar m het spel was, Hiep zoo snel mogelijk naar de poort in h.et hek en naar buiten, waal- schuwde met een enkel woord de wacht en wist dengene. die zach uit de voeten maakte, te achterhalen. Deze, zich vervolgd ziende, wierp het even te voren omvangen pakje weg dat door een oppasser, die Heyden gevolgd was werd- opgeraapt. Heyden liet zich hier door niet afleiden, maar volgde den man en hield hem aan. Het bleek zeke re TrouiUet te zijn, hofmeester aan boord van La Seyne, die even te voren langs de voorwacht naar buiten was gegaan en daar door twee ambtenaren der in- en uitvoerrechten aan den lij ve was gevisiteerd, welk onderzoek niets opleverde. De verificateur Hey den bracht den smokkelaar, op wien men reeds lang het oog had, en m Wiens hut aan boord reeds vroeger een groote hoeveelheid opium was ge vonden, met de smokkelwaar in triomf naar de wacht, waar de waterschout Hekman, die intusschen gewaarschuwd was, hem in verzekerde bewaring nam. Ditmaal zijn de smokkelaars einde lijk in de fuik geloopen dank zij den goeden maatregelen getroffen door den lieer F. A. de I.izer, onzen wakkeren controleur der in- en uitvoerrechten, en do nauwgezetheid, waarmee ze wer den nageleefd door den verificateur Heyden aan wiens voortvarendheid en loffelijken dienstijver het te dan ken is, dat nu eens een voorbeeld kan worden gesteld. Behalve Albert Trouil'et is nog aan gehouden Auguste I iautaud, de man, die hem het opium overreikte. Terwijl La Seyne" de kust opgaat, zullen zij de gasten zijn van den schout. Bij deze gelegenheid is weder eens de ondoelmatigheid gebleken van het hek, gesteld tot afsluiting van het op slagterrein van Tandjong Priok, en 't is te hopen, dat ook ten deze een be tere voorziening volge. (B-N.) De choiera. Volgens de officieele opgaven stier ven te Batavia aan choleraeen chi nees van gang Torong en een inlander van Parapattan, terwijl aangetast wer den een Chinees van kampong Kepoe een inlander van gang Ketapang en een inlandsch kind op het erf van het groote hu.is aan het Waterlooplein. Uit de rapporten in de „Jav. Ct." zien wij dat in de desa Laboean (Ban tam) van 11 tot 20 October voorkwamen elf gevallen, alle met doodelijken af loop te Palembang in hetzelfde tijd vak 220 gevallen, waarvan 186 met doodelijken afloop, in de afdeeling Hi- ran en Banjo'easin (Palembang) in het zelfde tijdvak 413 gevallen waarvan 266 met doodelijken afloop en van 1 tot 10 Octoher te Pontianak 72 geval len, alle met doodelijken afloop. In de „Semarang Ct." van 28 Octo ber lezen wij Het officieele cholera-rapport geeft aan tot gisteravond zes uur zeven ge vallen. Een lijder werd in het oholera- hospitaal aan de Kalibaroe opgeno men, terwijl zes die opname weigerden. Tot hedenmorgen elf uur waren in vier kampongs de desinfectie-brigades aan het werk. Zaterdag 25 October deden zich elf nieuwe gevallen voor alle bij inlanders uit verschillende kampongs en Zondag twaalf. Van d!ie 23 aangetasten werden in het cholera-hospitaal van Kali Ba- roe opgenomen 13, dood binnengebracht 1, terwijl 9 opname weigerden De „Loc." van 27 October meldt De heer F. H. Q. van Kobong werd gisteravond tegen half tien in de be smettelijke afdeeling van het militair hospitaal opgenomen en gisteren een inlandsche kanonnier van Pont jol. Een dame, die reeds ruim veertien da gen inde vrouwenzaal werd verpleegd üs gisteren met verdachte verschijn selen overgebracht naar bovengenoem- cl'e atdeeling. De vrouwenzaal werd dadelijk gedesinfecteerd. Het bezoeken van vrouwelijke patiënten in de zoo genaamde niet besmettelijke afdeeling wordt nu voorloopig verboden. Bo- veirvermelde dame kreeg een attaque kort na een door haar ontvangen be zoek van kennissen die waaischijn. 1«k™or haar de een of andere snoe- penj hadden meegenomen. Volgens het rapport van den assis- tent-wedono van Karangtengag kwam in de omstreken van Bodjong, Randoe- sarie, Boeloe. Pendrian Depok (wes telijk gedeelte van de stad) op Zater dag geen enkel geval voor, op Zondag slechts éen. In de kampong Bandengan werd Vrij dag jl, in een ledig staand huis achter het militair hospitaal het lijk gevon. Het huwelijksgeschenk aan Hare Majesteit de Koningin. Spraken wij er veertien dagen gela den van dat het huwelijksgeschenk ran, Nederlandsch-Indië aan Hare Majesteit de Koningin nu Teeds twee jaar in i maak is, zonder dat zich laart berekenen wanneer het gereed zal komen en kan worden aangeboden, wij vernemen thans dat het wachten nog altijd iis op de af metingen van het vertrek door Hare Ma jesteit bestemd voor het huwelijksgé. -chenk, ingericht naar de wijze, onzen lezers bekend. Wel heeft men reeds de opgaaf van eenige afmetingen ontvan gen, maar deze zijn niet volledig. De heer L. J. C. van Es, lid van hert comité van uitvoering, thans met buitenlandsch verlof, van wien ook de mo.o-ie, deugde lijke ontwerpen zijn, vroeger al door ons besproken, zou trachten eanigen spoed achter de zaak te zetten in Nederland en zelf de noodige metingen doen. (Bart. Nbid.) Sport en Wedstrijden Paarden. Hert proces van den Jockey Reiff, dat te Parijs zou behandeld wor den, voor de correctioueele rechtbank aldaar, is tot 17 Dec. a.s. verdaagd, VV'ielernieuw8. Het Algemeen Bestuur van den ,Ne- derlandschen Wieier-Bord" vergaderde gisteren te 's-Gravenhage in het Zuid. Hollandsch Koffiehuis. Bijna alle le den van het A. B waren tegenwoordig. Na eenige besprekingen werden de bondsleden J. D. G. J. Jansen en F. W. 11. Emous uit het lidmaatschap van den N. W. B. ontzet. Op de agenda stond Dog de ontzet ting van een hondslid, die echter c voorstel der meerderheid werd aange houden. Hockey. Te Rotterdam had gisteren een com petitie-wedstrijd plaats tusschen de Haariemsche H. C. en Victoria, daar. Haarlem won met 21 doelpun. ten. Voetbal. Te Alkmaar speelde Zondag de „Ca detten F. C." tegen de adelborsten V. V „Concordia". De cadetten waren com pleet terwijl de adelborsten 2 invallers telden. Vóór de rust doelpunten de adel borsten tweemaal, terwijl de cadetten hier niets tegenover kunnen stellen, Daarna (gelukt het echter den cadetten den bal viermaal door Concordia's doel te werken. Zoodat deze ontmoeting mei; 4—2 in- het voordeel der cadetten eindigde, Overzicht Effectenhandel. De effectenbeurs kenmerkte zich de ge- heele week door weinig zaken, welke als gewoonlijk gepaard gingen met af brokkelende koersen. Bijzonder flauw waren Mexicanen en Zilver China op de nog steeds terugloo- pende prijs van het zilver. Heden even wel konden beide soorten zich ierts her stellen en was ook de stemming voor Staatsfondsen in het algemeen iets gun stiger. Amerikaansche Sporen toornen niel veel koersverandering in vergelijking met de vorige week. Men onderneemt weinig zaken en neemt een afwachten de houding aan. Petroleum en tabakswaarden leverden ook niet veel bijzonders op. Alleen val! er vrij sterk herstel te constateeren van aandeelen Sumatra-Palembanig, die to voren aanzienlijk waren terug geloopen. Van de Mijnwaarden sluiten de aan deelen Soemalata na belangrijke fluctu aties in willige stemming. Prolongatie 3-|—4 Stoom vaart tjanriilen. Het stoomschip Besoeki, van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Nov. te Padang, Het stoomschip Ardjoeno vertrok 2S Nov. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Flores arriveerde 2S Nov. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prins 1-Iendrlk, Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Nov. te Padang. Het stoomschip Priam, van Amster dam naar Batavia, passeerde 28 Nov. to St. Catherine's point. Het stoomschip Koningin Wilhelmins arriveerde 29 Nov. van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Sloterdijk, van de Hol-j land—Amerika Lijn, van Newport Newï! naar Amsterdam en Rotterdam, passeer-: de 29 Nov. des voormiddags 6 uur 50 min.| Dover. Het dubbelschroefstoomschip Potsdam, van de Holland—Amerika Lijn, vertrok 29 Nov. van Newyork naar Rotterdam, met 2535 vn, margarine en 150 vaten reu zel. Het (stoomschip Timor, van Batavia a Amsterdam, passeerde 1 Dec. Kaap del Ar mi. Het stoomschip Ixion, van Padang a Amsterdam, arriveerde 30 Nov. te Suez.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2