P. L. Enge Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen. Kerstboom- Versieringen Verschillende socialistische liederen werden aangeheven, o. a. de „Socialis- ten-Marsch", „Op Proletaron'en de „In ternationale". Hierna sprak Mr Troelstra even de ine- ruigte toe. Hij zeide ongeveer: „Vrienden! Ik dank u voor de betuiging van vreugde over de overwinning, niet alleen door de partij te Amsterdam, maar door de geheole Arbeiderspartij in Ne derland behaald. -Alle moeite is gedaan om ons tegen te werken; twee jaar lang heeft men ons de plaats, die ons arbei ders toekomt, onthouden. Doch eindelijk zijn de pogingen der vereenigde bourgeoisie mislukt. En heb ben de arbeiders getoond, dat zij sterker zijn dan die bourgeoisie. Leve de arbeiders! Leve de Sociaal- Democratie! riep spr. uit. Dank u voor de hulde". Daarna werden nog eenige liederen gezongen, waarna het bestuur zich in de woning van den heer Troelstra begaf om zijne vrouw even te complimenteeren. Gaarne had Mr. Troelstra allen binnen gevraagd, doch dit lieten de omstandig heden niet toe. Bij het vertrek riep Mr. Troelstra nog eens: „Leve de Sociaal-Democratie!" zomg de menigte het lied „Weg met de Wet van Sam." Hierna werd een rondgang door het Schoterkwartier gemaakt, en ten slotte een bezoek gebracht aan den heer F. W. N. Hugenholtz in het Ripperdapark. Ook voor diens woning werden Socia listische liederen gezongen, waarna ook de heer Hugenholtz de. menigte toesprak en de S. D. A. P. geluk wenschte met de schoon© overwinning te Amsterdam be vochten. Omstreeks half elf keerde de menigte huiswaarts. Uit de Omstreken. Velsen. Openbare Vergadering van den ge meenteraad van Velsen van Donder dag 18 December 1902, voorm. 10 uur- Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen leden van den gemeenteraad 3. Contract met de maatschij IJmui- den, betreffende een nieuwe aschbelt. 4. Kwijtschelding aan J. Braam te IJmuiden van zijn contract betreffen de den reinigingsdienst aldaar. 5. Aanbesteding straatreiniging enz. 1e IJmuiden. 6. Herziening verordening lager on derwijs. 7. Marktgeld voor de veemarkten. 8. Gratificatie aan d'e Rijkspolitie. 9. Adres J. J- Harms Ti epen, wis kundige te Amsterdam, om verhooging van het uitgetrokken honorarium voor wiskundig onderzoek inzake pension- neering. 10. Adres A. de Groot Lz,. arts te Santpoort, om tot vaccinateur voor 1903 te mogen worden benoemd. 11. Adres N. M. Vallentgoed, verlos kundige te Velsen, om een toelage uit de gemeentekas. 12. Adres R. van der Ploeg, bouw kundige te Velsen, om tot makelaar te mogen worden benoemd. 13. Benoemingen a. van onderwijzend personeel b. van een amnrneester van het schoolarmbestuur, c. idem van het R. C. armbestuur. d. van leden der commissie voor de gecontracteerde wegen te IJmuiden. e. idem der commissie van bijstand voor de openbare werken. f. van vaccinateurs voor Velsen, Santpoort en IJmuiden.. g. van leden van het stembureau voor de Kamer van arbeid voor de bloembollenteelt en hunne plaatsver vangers. h. inzake de kieswet. 14. 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. 15. Reclames hoofdei, omslag. De Min, was voor ongewijzigde hand having der Hinderwetten, totdat de erva ring uitspraak zou hebben gedaan; hij was tegen wijziging van het algemeen sirafminimum. Alle maatregelen die ge vraagd waren in het belang der zedelijk heid lagen in de bedoeling der Rog. bij oen eventueele strafwet- novelle. Do Min, wilde ook een herziening van strafvorde ring beproeven, geen partieeie herzie ning met het oog op de preventieve hechtenis. Voorwaardelijke veroordee ling bleef de Min. een gewenscht insti tuut achten. Bespoediging van de uit spraken van de kantonrechters zou de Min. overwegen. Eveneens de quaestie van liet hooren van getuigen onder eede bij de instructie, doch alleen in bepaal de gevallen. Hij was tegen vermeerde ring van het aantal ambtenaren van het O. M. Met den Min. van Binnenl. Zaken zou de Min. een Staatscommissie uitlok ken tot een algemeen onderzoek in ver band met Armenzorg (landlooperij, be delarij). Wat de straffen wegens diefstal betrof, men moest elk geval op zichzelf beschouwen. Diefstal uit overmacht hon ger) was ook nu reeds niet strafbaar, 's Min. streven zou gericht zijn op verzach ting van de celstraf. De militaire rechts spraak zou de Min. onder de oogen zien. Speciale behandeling van politieke ver- oordeelen kwam hem oninoodig voor. Omtrent de rechtspleging in Friesland zegde hij een onderzoek toe. Tot igratie voor Wiebren Hoogerhuis zag de Min geen reden. Wat Staats- en administratief recht aanging, een regeling betreffende de naamlooze vennootschappen hoopte de Min. spoedig in te dienen. De zaak-Brui gom ging de wetgevende macht niet aan, het was er een van de rechterlijke macht. De heer B. lijdt aan een idéé fixe Van de tribune kwam een stem, die blijkbaar aan den heer Bruigom behoor de: Dat is niet waar! Waarop de Voorzitter met ontruiming dreigde wanneer er nog één woord van de tribune werdi gezegd. De postenorder werd door den Minister verdedigd. Van strijd tusschen gemeente en rijkspolitie was hierbij z. i. geen sprake. Er werd te dezer zake een cor respondentie gevoerd met den burgemees ter van Amsterdam, wien spr. hulde bracht, en de Min. verwachtte daarvan een vredelievende oplossing. Erkennen de, dat een regeling van het politie-we- zen urgent is, kwam de Min. tot de vraag of de rijkspolitie tot optreden absoluut bevoegd was. Naar zijn oordeel mocht de politie optreden ook zonder wettelijken basis, tot bescherming van personen en goederen krachtens art. 41 der Grondwet. Mits blijvende binnen haar natuurlijke bevogedheden, waartoe de Min. rekende alle preventieve maatregelen tot verze kering van openbare orde en rust. Zij dae den postenorder afkeurden, kenden de feiten niet, weten niet hoe het posten geschiedde, dat intimidatie, ja geweld werd gebezigd, de grenzen van geoor loofde overreding overschreden. De Min. achtte alleen de vrijheid waard dengene die ook de vrijheid van anderen weet te eerbiedigen. (Bravo's rechts). schuldig is aan het ten laste gelegde en trekken partij voor hem. De leer- aar houdt vol, dat'I'. zich moet verwij deren. Deze gaat heen. maar nu ook verwijderen zich de andere leerlingen en laten den leeraar alleen. Behalve T. zijn de leerlingen nog niet teruggekomen. Men wacht de beslissing van den in specteur van 't Middelbaar Onderwijs af. aan wien van het geval is kennis gegeven. Het iues. Te Tilburg heeft in de buurt Stok- hasselt tusschen een 4-tal personen een vechtpartij plaats gehad, waarbij zeke. re M. L. met een mes drie ernstige ver wondingen aan het. hoofd opliep. On der hevig bloedverlies werd de verwon de per kar naar het politiebureau te Veldhoven gebracht, en aldaar voor. loopig verbonden. Tegen de daders, die bij de politie bekend zijn, is proces verbaal opgemaakt. Een zvrervelinge. Op den Haarlemmerweg buiten Am sterdam werd door een melkboer een vrouw aan den weg liggende gevonden. Geholpen door een ander, droeg hij haar in een huis, en daar bleek, dat /ij dood was De vrouw was een zwer- velinge, thuisbehoorend te Spaarndam. Naar Amerika. Dit jaar zijn uit hef rijke Oldanibt" vooral van Oostwold al vrij wat men leken, waaronder gezinnen met een groot aantal kinderen, naar Amerika geëmigreerd. Het begint een manie te lijken, als voor een jaar of tien, daar zijn geluk te gaan zoeken. Zelfs nu nog vertrekken er. Het voorjaar is anders in den regel de tijd, om emi_ gratieplannen ten uitvoer te brengen. Treurig. Den schipper A. Foppen te Harder wijk, die onlangs uit den mast van zijn gezonken vaartuig met bevroren handen en voeten gered, werd, is dezer dagen een der beenen afgezet. Het zal hierbij echter niet blijven. Indien de patient wat sterker wordt, zullen ook het andere been en enkele vingers ge amputeerd moeten worden. Tot heden toe. durfden de geneesheeren nog niet tot deze operatie over te gaan. De deelneming met den ongelukki- gen jongeling is algemeen. Leerplicht. Een vader is geroepen voor de C. t. W. v. Schoolverzuim: Hij schelt 's middags te voren bij het hoofd der school aan. „Meester, ik moet vanavonci voor de heeren komen, maar ik kan '1 niet wachten. De 28 stuvers kan ik mees ter wel geven". Meester begrijpt er niets van. „Ja, er stond op dat papier, dat ik f 1.40 moest betalen". Meester snapt het nog niet. Eindelijk gaat hem een licht op: De man heeft als huislefter en nommer G. 140. (Sch.) ticke positie van het Ministerie in 't algemeen is zijn komst in de Kamer zeker niet. Da Standaard zegt o.a. Die arbeiders, die zich over deze ver kiezing verhe ugen, die er zich voor in land. Zij beproeft morgen, ijs en weder dienende, TJrk te bereiken. Zekere S. D., die met zijn meisje op schaatsen Edam had bezocht, reed spannen hebben, zullen nu vvijs.doen' op <*e terugreis ineen wak bij helt i i i i. i r Ticrinin'flfl/1" IJ„Ir.?., .1 Ongeluk Gisteren werd te Tilburg in de Rauw. braken gevonden het zwaar verminkte Bij repliek stelde de heer Hugenholtz, ,j Van J. v. I oud 30 jaar, liggende namens de socialistische fractie voor een j tusschen de rails, onder een wagen, motie van orde om de Kamer te doen waarmee leem naar de steenbakkerij uitspreken, dat de postenorder moet wor- van den heer Rlaassei® waarvan I. den ingetrokken welke motie later wordt behandeld. Bij deze repliek veroor loofde de heer Hugenholtz zich de justi tie te verwijten, dat zij onder zekere in vloeden vonniste, wat hem een terecht wijzing van den Voorzitter bezorgde. De heer H. had daarbij o. m het oog j Door onbekende ooirzaak brak onder op het vonnis tegen Rosier geveld, dat d'e gemeente Clinge een hevige brand werkzaam was, wordt gereden. Men vermoedt, dat de man van den wagen gevallen is. Hi] laat een weduwe met twee kinderen na. (N.R.C.) Brand Bij de heden gehouden aanbesteding van de leverantie van schrijf- en bu reaubehoeften voor de secretarie dezer gemeente, was de1 laagste inschrijver N. Nauta alhier aan wien de leveran tie is gegund. Men schrijft uit Velsen aan de „N. R. Ct": Niettegenstaande Woensdagmorgein een nieuwe vaargeul was gemaakt voor de stoompont Kennemerland, kon dit ge vaarte weder niet voldoen aan de ei- schen. Door de ijsschotsen tegengehouden, duurde de overvaart, zoowel hedenoch tend aLs hedenmiddag, ruim een uur, en hedenmiddag was het zelfs zóo, dat de bemanning van de pont op het ijs moest om de schotsen te verwijderen. De arme kerels die op de pont dienst doen, hebben het met de barre koude zeer hard te verantwoorden Hun werk ls steeds nutteloos, want als de ijsschot sen vóór de pont zijn weggeduwd en zij dan even kan doorvaren, verzamelt zich het ijs aan de achterzijde tot een vaste massa. Indien hedenmiddag een boot uit zee of uit Amsterdam was opgevaren, had zij door de pont zeker een uur vertra ging gehad, want het ding lag toen vlak in de vaargeul voor de zeebooten, zon der vóór- of achteruit te kunnen. En de pont is gemaakt om het verkeer der booten niet op te houdenl zoo hoog was, omdat er te Haarlem veel inbraken worden gepleegd. Hij deed voorts een goed woord voor de motie, aandringende op vrijheid voor iedereen, ook voor den arbeider. Het algemeen debat liep ten einde en enkele artikelen werden behandeld. Heden 10 uur voortzetting. Binnenland. Kameroverzicht. De Minister van Justitie had, zooats men gezien heert, heel wat te beantwoor den. Hij deed dat op een wijze die alge meen in de Kamer talentvol werd gevon den en die, bij de hoeveelheid van stof, bepaald vermoeiend moet geweest zijn. De Min., de verschillende punten syste matisch indeelend, kwam eerst lot de quaestie van civiel recht. Hoewel gekant tegen het hooren van getuigen door één rechter, verklaarde hij welwillend te zullen overwegen een voor stel van de zijde der Kamer. Een herzie ning van het vierde boek van het B. W. kon spoedig worden verwacht. Wat strafvordering en strafrecht betrof: Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Hendrik stellen zich voor Woensdag 17 dezer des namiddags in de resi dentie terug te keeretn. Men mieldit uit Den Haag, dat H.M. de koningin d'e soirée op 23 dezer ten behoeve der noodlijdenden op Java, door het comité georganiseerd in het Gebouw voor kunsten en wetenschap pen, zal bezoeken. De luitenant-generaal, adjudant- generaal, chef van het militaire huis van Hare Majesteit de Koningin, H. graaf Dumonceau, en de opper-cere- moniemeester van H. M., baron van Pallandt-Neerijnen, maken bekend, dat zij, die voornemens zijn bij gele genheid van Hr. Majesteïts terug komst in de residentie, audiëntie of voordtelling aan te vragen, verzocht worden zulks zooveel mogelijk vóór den 21 sten dezer te doen en hunne aanvragen te richten rasp. aan den grootmeester van H. M. en aan den ten paleize te 's-Gravenhage van dienst zijnden adjudant. Verliiezing Prov. Staten. De uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten in het district Breuke- len is als volgt: Uitgebracht 3195 stemmen. Hiervan verkreeg de heer F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuy- len (lib.) 1826 stemmen en de heer mr. dr. D. A. P, N. Kooien (kath.) 1369 stemmen. De heer Van Tuyll van Serooskerken is dus gekozen. Minister Ifrnys Blijkens berichten in den laten mid dag van gisteren nemen de krachten van den minister van marine af. uit. Vier arbeiderswoningen en drie landbouwschuren werden geheel in de asch gelegd. Naar men verneemt, is d'e schade voor drie der bewoners door assurantie gedektde vierde moet al les door het, vuur verloren hebben. als ze c-ons letten op de vrucht, die Mv Troel stras optreden in de Kamer voor hen afwerpt. Want daar komt het natuurlijk op 'aan. Van piofetiën onthouden wij ons ook op dit gebied doch da' onze verwach ting niet hoog gespannen is, willen we we-1 zeggen. Dat is natuurlijk geen miskenning van de onbetwistbare talenten waar over de socialistische leider beschikt. Neen, de werkelijkheid zal ook hier doen zien, dat alle willen nog geen kunnen is. Het „Centrum." noemt de stemming geen zuivere partijstemming. De meerderheid werd verkregen dooi den invloed van Polak, den grooten man van den Nederlandschen Diamant- werkersbund doo rhet toedoen van de heeren Treub, Kerdijk, Drucker dooi de elementen d'er anti-clericale partij, die het oogenbl'ik schoon zagen, om de gehate regeering te dwarsboomen. „Tiet Volk" zegt in een artikel „De- reactie geslagen" Zóo is de grens der beginselverza- king, der volksverzakmg, der volks misleiding. van het opofferen aller ide alen aan de lage zucht, om het ideale streven der ontwaakte arbeiders naar een hooger levenspeil te breken, in Am sterdam III bereikt. De bewonderenswaardige organisatie die ontembare geestdruft en toewijding onzer vrienden en geestverwanten zij hebben de reactie een donderend „halt!" toegeroepen. Wat is er van al hun gescharrel, al hnn volksbediriegerij overgebleven Wat heeft hunne actie in Veendam en IX hun gebaat Dat. alles heeft ons eenvoudig ge dwongen onze ïnspahning te verdub belen. onze propaganda te versterken, ..oer socialisten te maken." Voor de kapitalisten een les. om ons degelijker en met minder plomp ver trouwen op de domheid der massa te bestrijden voor onze parfi] een hoop vol teelten, dat zelfs onder het huidige kiesrecht door eerlijke ijverige, dege lijke propaganda door onze leer de overwinning te behalen is. „Leve de arbeid, hoog de internatio nale sociaal-democratie IJsberichten. Op de rivier van Rotterdam tot zee ta melijk veel lcht drijfijs, dat de buiten- landsche scheepvaart weinig hindert. Uil zee aangekomen 17 stoomschepen, waarvan het grootste gedeelte aan de i kaden of in de havens meert. Een gedeel-1 te meerde voorToopig aan de boeien tot een geschiktere plaats te bekomen is. Een enkel stoomschip loste -aan de boei en, wat eigenaardige moeilijkheden heeft. Buiten de aangekomen zeeschepen zijn een paar rivierbooten via Ant werpen door het kanaal van Voorn© alhier aangekomen. Naar zee vertrokken 17 stoomsche pen en 1 gesleept wordende lichter. Rivierstoombooten varen nog steeds naar heneden gelegen plaatsen. Uit Woudaichem. Tengevolge van de staking vah dienst der veerstoomhoot, is de ge meenschap met Holland zoo goed als verbroken. De postverzendingen naar Gorinchem geschieden per roei-j boot via Dalem. Er heeft echter ééne verzending per dag minder plaats. Uilt Culemborg: Het ijs in de rivier de Lek alhier heeft zich hedenavond circa half 7 ook voor de stad vastgezet. Uit Miillingien: Ijs sterk toegenomen. De heele ri vier drijft vol schollen, die ter halve Jispervelld". Het doch D. verdronk. meisje is gered Blanns. Men meldt uit Vinnen Alhier is na een ziekte van eenige dagen overleden de nu vergeten, maar vroeger bij oud en jong bekende cir cus-directeur Blanus. Toen Blanus nog in zijn goeden doen was, toen zijn stal nog verscheidene paarden bevatte, hij met verschillende wagens rondtrok, en allerlei altisten des avonds in zijn tent optraden, toen was (de ouderen zuilen bat zich nog wei herinneren). Blanus d e man, toen was hij ba ïtoemd, iedereen kende hem. Od ker missen was hij onmisbaar in groote scharen trok men naar zijn linnen tent Maar ook Blanus heelt zijn goeden tijd. gehad. Andere, paardenspelen zijn gekomen, groolpij-, meer naar den eisch des lijds ingericht. En het circus van Blanus raakte in verval. De beste paarden werden verkocht, rijders en riideressen werden hun directeur on trouw. Zij konden op betere voorwaar den werken. Slechts enkele getrou wen zijn gebleven. En óp een leven van roem en zonder zorgen volgde een leven van vergetelheid en kommer. Slechts met twee wagens en eenige oude paarden trok de oude directeur rond, tot hij te Vanen door een ziekte werd aangetast, en de dood aan zijn veelbewogen leven een einde maakte. Door slechts enkelen gevolgd, is die oude directeur naar zijn laatste rust plaats geleid, Van betrouwbaren kant wordt ver zekerd, dlaf het gerucht als zoude het kamerlid de heer de Waal Malefijt, be steand wezen voor het burgemeesters ambt van Leiden, na aftreden van Mr. Was, die zijn ontslag gevraagd heeft, ongegrond is. Men vervacht, dat de nieuw gekozen Amsterdamsche afgevaardigde, Mr. Troelstra., aanstaanden Maandag in de Tweede Kamer zitting zal nemen. IN G EZ O Ni) E N M Eu El) RE LINGEN. 3D cents per regel Barietjorisstf. 23. Eenig speciaal adres voor in de grootste sorteering. Zeer billijke prijzen. Fraai geïll. Prijsconraat gratis verkrijgbaar. Uit de Arbeiderswereld Een H. B scholieren trust. Aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar doet zich het volgende voor. Een teeraar gebiedt T.. teerling der 5e klasse, het lokaal te verlaten. De andere teerlingen beweren, dat T. on. De verkiezing in Amsterdam III Konden we gisteren slechts mede- deelen wat do ochtendbladen over de verkiezing in Amsterdam III schre ven, thans zijn ook die meeningenbreedte der rivier dicht aaneengeslo- weer te geven der avondbladen. „De Tijd" doet den liberalen ©enige verwijten: In district IX ging het in September andiers! Behalve één groote meeting in .Stroucken". werden van „kerke lijke" zijdie een tienl~. kleinere „mee tings" gehouden op den vooravond van de herstemming. Ook deze alle waren goed bezet. Dezelfdie kleurlooze middenstof onder de kiezers kwam daar hooren wat er over de herstem ming zoo al te vertellen viel, en wij kunnen nu wel zeggen, dat, wan neer daar onder die honderden toe hoorders slechts vijftig kiezers, die anders op mr. Troelstra gestemd zou den hebben, zijn overgehaald naar de andere zijde, zij dan de 100 stem men hebben verschaft, waarmee de heer Bijlevelt de overwinning behaal- de. In Amsterdam III heeft men gezwe gen. Door de leiders der anti-revoluti onairen en katholieken is aan de libe ralen ook hier een complete „mee ting" aangeboden, met een of meer sprekers van onzen kant en met een voorzitter erbij, op voorwaarde, dat de candidaat zou optreden en met hem nog een invloedrijk liberaal. Maar men heeft het aanbod afgeslagen. Het was wel wat gek in de oogen der li beralen, nu zóó dierbaar saam te wer ken met de kerkdijken". In het open baar mochten zij zich niet te veel met ons laat 't ons zeggen encanail- leeren. „De Nederlander" wil zich troosten met de bewering dat mr. Troelstra toch eigenlijk niet de gevaarlijkste zij ner partij génooten is. Juist zijn hartstochtelijk woord draagt zulk klaar tendenz-spoor, dat het, wij zeggeu niet in een volksver gadering, maar in een parlement, in den regel minder gevaarlijk is dan dat van meer kalme geestverwanten. On getwijfeld zal zijn vermoeiend en prik kelend optreden, breedsprakig als het bovendien is. een belemmering zijn voor vruchtbaren arbeid. Ook daarom doet de uitslag ons ten zeerste leed1. Met recht merkte de „Standard" de zer dagen op. dat wie meel van den parlementairen molen verwacht, mr. Troelstra uit de buurt moet houden. Doch een verzwakking voor de poli- ten zijn. Door de windrichting op den zui delijken wal gaat het meeste ijs de Waal in. UitVianen wordt gemeld: Met het leggen van een voeltpad over de rivier is men vanmiddag klaar gekomen. Passage is nu voor voetgangers geopend. De postver zending geschiedt van nu aan weder over VreeswijkUtrecht. Uit Nie/u w-Lekkecl and, Van hier tot Krimpen a. d. Lek ge heel blank water, nagenoeg zonder drijfijs: Het overvaren per roeiboot heeft geregeld plaats, tegen verhoogd ta rief. Uit Wam el: De Waal is overdekt met drijfijs. De post gaat heden niet meer van Wamel op Tiel, maar uitsluitend per tram via Nijmegen. Uit Ameide a. d. Lek: Overtocht alhier en aan 't naburi ge Tienhovensche veer voor personen te voet over het ijs; gewoon tarief; vrachten per schietschouw ad 10 ets. per kieer. Uit Dodewaard: Da Waal is voor ruim de helft mett drijfijs bedekt. Wegens het wegnemen van de pont te Bruten is het verkeer raet Maas en Waal voor voer- en rijtuigen ge stremd. Uit Ochten: Door den feilen N.O. wind komt er bij Pannerden veel ijs de Waal in, zoodalt de rivier bijna vol drijft. Heit water is vallende. Uit Urk meldt men: De postvlet, van Kampen vertrokken kon niet verder komen dan Schok- Door de stakende dok- en veem arbeiders werd Woensdagavond een goed bezochte openbare vergadering in Plancius gehouden. De voorzitter hunner vereeniging, de heer J. M. van Oogen, gaf een overzicht van de ge schiedenis der organisatie, en zette in den hreede het ontslaan van den huldi gen sirijd uiteen. Deze is ontstaan, doordat de arbeiders niet verkozen, dat door de schuitenvoerders, die in vas ten dienst der veemen zijn, ook nog het werk wordt verricht dat gewoon lijk dokarbeiders dioen, omdat op deze wijze iai van dokwerkers werkeloos rondloopen. Tevens werd medege deeld, dat door de arbeiders aan de di recteuren der veemen is voorgesteld den arbeid te hervatten op de volgen de voorwaardenle er worde een ar bitragecommissie benoemd uit patroon en werklieden, met een onpartijdig voorzitter 2e tot de uitspraak wordt niet met de schuitenvoerders gewerkt; 3e. de vaste bedienden komen weer op run plaats en 4e de uitspraak der ar bitrage-commissie is bindend. De di recties hebben wel de punten 1 en 4 aanvaard, doch niet 2 en 3. Daarop is door de arbeiders besloten den strijd vol te houden. Wat punt 3 betreft, werd het volgen de bekend gemaakt. Naast de dok- en veem arbeidersvereniging bestaat ook nog de organisatie „Handel en Nijver heid"^ welke gevormd wordt door vas te arbeiders der veemen, zooals expe diteurs, controleurs enz. De directies iiadden dezen mannen opgedragen het veemwerk te verrichten, wat zij om hun betrekking met te verspelen, ook op zich namen. Daarbij kwam even- wei, dat aan sommige veemen naast hen onderkruipers werden aan 't werk gezet Dit gaf aanleiding tot verzet, zoodat ook door expediteurs enz. hier en daar de arbeiid is neergelegd, ener veel kans bestaat, dat ook door deze ca tegorie van werklieden over de gan- Iuua morgen wordt gestaakt. BUITENLAND. Ongeveer 150 zeelieden ite Hévre, die zonder schip zijn, besloten zich solidair te verklaren met de stakers te Marseille em trachtten de beman ning van de „Ville de Tarragona" over te halen zich bij hen aan to sluiten. De politie kwam evenwel tusschenbeiden. Hierop volgde een tumullt, waarbij de commissaris van politic klappen ontving. ïn een Dinsdagmiddag te Marseille) gehouden vergadering van aange monsterde zeelieden is besloten, de werkstaking tot het -uiterste voort te zeitten. i )n«ierv Acad. examens. Utrecht. Prop. Theologie de heer J. H. C. Kater. Cand. Rechten dei heer J. C. Ph. Loeff. UlrechtCand. Theologie 1 de hee ren C. D. Israël en J. balshoven Sport en Wedstrijden IJssport. Gisteren hadden 'te Utrecht schaat- senwedstrijden plaats vanwege dén Inter Academialen lisbond. De uit slag van de corpswedstrijden is als volgt: 1. Delft, 184 1/5 sec.; 2. Gro ningen, 189 sec.; 3. Utrecht, 195 sec., 4. Leiden, 197 sec. De uitslag van iden personeelen wedstrijd te Utrecht van den inter- academialen ijsbond, is als volgt: 1. prijs Breebaart (Delft) in 35 1/5 sec.; 2e prijs, Lagerweij (Delft) in 35 2/5 sec.; 3e prijs De Jonge, Delft, in 35 4/5 sec. De af te leggen weg bedroeg 160 M. heen en 160 M. terug. Van alle uni versiteitssteden, behalve van Amster dam, namen studenten aan de wed strijden deel. Letteren en Kunst. Prof. Van der Vlugt is afgetreden a's mede-hoofdredacteur van ,.1'Euro- péen". om de artikelen over Krupp, welke in dat weekblad zijn opgeno men. De bewuste artikelen waren compromitteerend voor Krupp. Stoom vaarlberichten. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 9 Dec., des namiddags, Oitavos. Het stoomschip Malang, van Java raar Rotterdam, passeerde 10Dec.des vuoirmiiddags, Gibraltar. Het stoomschip Madura, van Bata- via naar Amsterdam, arriveerde 9 Dec. te Genua. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Dec. van Southampton. Het stoomschip Koning Willem III vertrok 10 Dec. van Batavia naar Am. sterdam. Het stoomschip Koning- Willem I, van Amsterdam naar Batavia, vertrok IJ Dec. van Suez. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Dec. van Perim. Gemengd Nieuws. Niet minder dan twintig branden hebben gisteren te Berlijn gewoed; een daarvan in het koninklijk paleis. Men vermoedt dat deze hramdep door misdadige handen zijn ontstoken. Spoorwegongeluk. De trein van Halifax naar Montreal (in Noord-Amerika) is Zaterdag op 70 mijlen afstands van heit eerstgenoem de station gederailleerd. Zeven pert sonen, onder wie de machinist, war den gedood, twaalf gewond. De on gelukken bepaalden zich tot de wag gons der 2e klasse, die omsloegen. De passagiers der andere waggons bleven ongedeerd. Het schijnt, dat een defect aan de locomotief oorzaak van het déraillement is geweest. Ter wijl, naar wij zeiden, de machinist gedood) werd, ontsnapte de stoker, die naast hem aan het werk was en door den schok van de locomotief werd geworpen, ongekwetst den dood. Een ontzettende brand legde Maandagnacht te Niederklein, in Pruisen, 24 gebouwen in de asch, nl. 13 woonhuizen en 9 korenschuren. Het vuur brak uit in een dezer schuren en kon door gebrek aan water niet tijdig ~ebluscht worden. Door liet springen van een smelt oven in een glasblazerij te. Courcy-la-Neu- villette, bij Reims, werd een groot aan tal arbeiders door de gloeiende glas massa overstroomd en zwaar gewond. Eén hunner was reeds spoedig aan de gevolgen overleden. Een ern tig ongeluk had Maandag ta| Hoboken bij New- York plaats, tijdens den herbouw van de Lloyd-dokken. Door het insitorten van een stelling werden 2 personen gedood en 7 ernstig gewond. Rechtzaken. Verboden huizen. Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde iin hooger beroep de zaak van Guiilaume Rigal, hotelhouder, geboren te Parijs 1849, wonende te Amsterdam, Z. Voorburgwal no. 227. Beklaagde had, als houder van een verdacht huis aan den N. Z. Voorburgwal, waarvoor door de politie eene wacht geplaatst was, het vanwege Burgemeester en Wethou ders aangeplakte afschrift van een be sluit onleesbaar gemaakt, door dat plak kaat met zwarte verf te bestrijken. De rechtbank sprak den beklaagde vrij op girond dat Burgemeester en Wethou ders niet de bevoegde macht waren om een dergelijk besluit uit te vaardigen, als niet handelende ter uitvoerinjgvam een wettelijke bepaling betrekking hebbende op de openbare orde, de goede zeden of de gezondheid. Het O. M. kwam van dit vonnis in hooger beroep. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2