do leeraren bij de niet verplichte gym nasia en burgerscholen. Maar hij drong ook aan op de opneming van de onderwijzers hij de ambachtsscholen. Nadat de lieer Smidt had betoogd, dat men 't onderwijs in vrije- en orde- oefeningen algemeen verplichtend moet stellen of 't moet afschaffen, stelde de heer de Savornin Lohrnan tegenover den heer Troelslra ais een eisch, van alle leden zijner partij, dat bet recht van aanstelling en onislag bij het bij zonder onderwijs moet blijven bij de oudetrs. Ook spreker wil de rechtspo sitie der bizondere onderwijzers wel bij de wet regelen, doch bij geschil moet de beslissing ten slotte niet lig gen bij het openbaar gezag, maar bij een bestuur uit de voorstanders van 't bijzonder onderwijs voortgekomen. Nadat de neer de Visser het onder wijs aan de Diaconiescholen te Amster dam tegenover den heer Troelstra had verdedigd, kwam de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan het woord. Hij noemde de schtes van den heer Ter Laan van den toestand te Amster dam zoo eenzijdig, dat zijn kritiek niet kan baten. Wanneer de heer Ter Laan zegt, dat voor 't Lager onderwijs niets wordt gedaan, dan antwoordt de Min., dat hij er niets van weet. De minister begrijpt na de motie op het socialisten congres het optreden van den heer Troelstra voor het bijzonder orderwij Diens doel is het struikelblok voor de Chr. arbeiders weg te Demen om tot het socialisme te komen. De heer Troelstra bracht in herinnering, het geen zijn vrienden voor de arme kin deren hebben gedaan, de min. stelt er tegenover de offers van Chr zijde voor het onderwijs gebracht Volmondig erkennende, dat er voor alle kinderen plaats moet zijn op de school, wijst de Min. op den overgangstoestand. Over de pensioenregeling kon de Min. de nieuwsgierigheid niet nevredigen, ter- Wijl hij ten aanzien der spelling blijft tegen het ijken der taal. De rechtspo sitie der onderwijzers moet in de toe komst worden verbeterd, en wat voor de achterlijke en spraakgebrekkige kin deren te doen is. 't zal blijken, wan neer een door hem bevolen onderzoek is afgeloopen. Van sneciale spraak leeraren bij de kweekscholen verwacht de Min. niets en onder luid gelach verklaarde hij, hoeveel moeite het hem had gekost, een spraakgebrek te over winnen. Wat de Leerplichtwet betreft, de Min- wil gaarne de stumperde helpen, die hongeren en niet gekleed zijn. maar niet. door schooivoeding en schoolklee- ding. De Min. kan dat beginsel nief aanvaarden. De socialisten bederven de zaak, door te zeggen ieder die eten en kleeren wil hebben voor zijn kinde ren, moet maar opkomen. De Min. verzet zich tegen het opgaan op den weg der Staatsopvoeding. Men moet de ouders helpen. Verschillende sprekers repliceerden, o.a. de heer Troelstra. die opkwam te gen de verdachtmaking van de motie ven der motie van de socialisten, ter wijl de heer Schaper nog eenige inlich tingen gaf over den ontslagen onder wijzer te Bourtange, die werkelijk om zijn politieke richting was weggejaagd. Nalat de Minister nog was opgeko men legen de inbeelding, der socialis ten, als zouden zij 't monopolie heb ben van de liefde voor de „kleine luy- den", en verklaard had. dat men wèl wete dat 't Kabinet geen steun aan neemt van de socialisten onder betui gen, die om dier beginsel wille niet zijn te aanvaarden, werd bet debat over het Hoofdstuk Lager Onderwijs gesloten Eenige speciale punten als spoediger verhoogen der tractementen van de on derwijzers hij de Rijkskweekscholen, de belangen van het personeel der leerscholen, werden nog door de hee- ren Marchant, Hugenboltz, Bijleveld en Ketelaar ter sprake gebracht, waar omtrent de Min. overweging toezegde. Heden 10 uur voortzetting. De af- deeling arbeid is aan de orde. Prins Hendrik. Prins. Hendrik heeft weder een aan- ziientlijike hoeveelheid woeste grond on der Wiessel aangekocht, met het voor nemen dien in 1903 door arbeiders te doen bewerken. De heer Rooyaards in Indië Omstreeks 17 November kwam te Ba tavia bericht, dat een makelaar, dieee- niigen tijd geleden die plaats „eenigs- ziinK overhaast" verliet, te Bandoeng ge zien zou zijn, gaande naar het spoor wegstation. Hoewel dit bericht de pri ma vista al ©enigszins vreemd leek en daarenboven later mededeeling kwam, dat men zich waarschijnlijk in den per soon vergist had, bleven justitie en poli tie op haar hoede. En ziet, vertelt het ,,B. N.", de politie te Soekaboemi, waar thans onze gewe zen assistent-resident als hoofd van plaatselijk bestuur troont, werd op Nov. verwittigd, dat zich in den snel trein, zoogenaamd vertrokken van Ban doeng naar Batavia, een persoon be vond, overeenkomend met het laatste signalement van den voortvluchtige: af geschoren baard. Soekaboemi nam de moodige voorzorgsmaatregelen en nau welijks bad de locomotief haar wagens het station aldaar binnengesleept of de kaalgeschoren mijnheer werd verrast met het verzoek van iemand, die zijn compartiment binnenstapte, om op geven, hoe hij heette. Aan dat verzoek wenschte de aange sprokene, zonder nadere toelichting, niet te voldoen en het geval werd meer en suspect: Ais u op die vraag geen antwoord wilt geven, is u zeker de makelaar, dien ik hebben moet. Toen het aldus meenen begon te wor den, achtte de kaalgeschoren reiziger het toch de moeite waard, dit misver stand op te helderen. Neen, zei hij, ik ben Willem Roy- aardsl En zoo was het. Politie afl Ned. Haudelshoogeschool. De Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs heeft een aantal landgenooten een uitnoodiging gezon den om zitting te nemen in eene com missie tot het ontwerpen van een leerplan voor een Nqderlandsche Haudelshoogeschool. De aanleiding tot dit verzoek is ge legen in het rapport, te dezer zake door twee- bestuursledein uitgebracht hetwelk de eenstemmige waardeering van de algemeene vergadering der Vereeniging den len November jl. gehouden, heeft, mogen verwerven. De bedoeling is, dat de hierbedoel- de commissie, nadat door haar bu reau een algemeen schema zal zijn ontworpen, zal kunnen bijeenkomen om over de verschillende onderdeelen daarvan haar oordeel uit te spreken, en wenken te geven. Het bureau zal dan, met gebruikmaking dezer ge vens, een nader ontwerp hebben te bewerken, hetwelk in een tweede ver gadering zal worden ter tafel ge bracht. De uitnoodiging tot het lidmaat schap, de-r commissie is in de eerstq plaats gericht tot de heeren: C. J. K. van Aalst, Amsterdam; J. E. J. Bau- det, Rotterdam; dr. H. Blink, 's-Gra venhage; G. M. Boissevain, Amster dam; dr. A. Borgman, Enschedé; G. S. de Clercq, Haarlem; dr. F. Gor ten, Rolduc; Prof. J. C. Dijxhoom, Delft; S. P. van Eeghen, Amsterdam; J. Esmeijer, Rotterdam; prof. mr. H. P. D. F.abius, Amsterdam: E. Hel dring, id.; G. H. Hintzem, Rotterdam; prof. mr. H. van der Hoeven, Leiden; dr. H. F. R. Hubrecht, Amsterdam; Th. Ketelaar, idem; W. Kreukniet, Rotterdam; prof. J. Kraus, Delft; jhr. mr. A. F. de Savornin Lohrnan, Den Haag; G. Meijer, Amsterdam; prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff; Uitrecht Hugo Muller, Amsterdam; mr. N. G. Pierson, 's-Gravenhage; mr. Th. Reepmaker, Rotterdam; mr. Rich, van Rees, Amsterdam; prof. mr. W. A. Reiger, Groningen; dr. H. IJssel de Schepper, Gouda; mr. J. van Sche- vichaven, Amsterdam; A. G. V. van de Schooren, Arnhem; W. Spakler, Amsterdam; D. Stigter, Amsterdam; Cd. F. Stork, Hengelo; prof. mr. M. W. F. Treub, Amsterdam; T. Tijrn- stra, 's-Gravenhage; Heit bureau zal zijn samengesteld uit de heeren: mr. C. Pijnacker Hor dijk, dr. J. H. H. Hulsmann, Ch. E. H. Boissevain, dr. D. Bos, C. A. P. van Stolk, mr. P- Tjeenk Willink. Door het bestuur der Nationale Ver eeniging voor Handelsonderwijs is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, om Z. Ex.'s aandacht op het vraagstuk van hoo- ger handelsonderwijs te vestigen. waardigheid vervallen fis, en zijn functiën gedurende de schorsing bij deai burgelijken stand mag blijven vervullen. De edelachtbare heer officier van justitie te Roermond schijnt qr toch eene andere meening op na te hou den. Ofschoon de schorsing van den heer W. als Raadslid door Gedepu teerde Staten niet is gehandhaafd, en de heer W. andermaal tot amtbenaar van den burgerlijken s/tand benoemd heeft de officier van justitie ge last, dat de verschillende paartjes andermaal een wettig huwelijk moes ten aangaan. Wreed. Maandagmorgen is in de Akker straat te Breda een bijna ongelooflijke daad van wreedheid gepleegd. Vrouw J. die in een winkel een emmer ko kend water gehaald had, werd, toen zij op straat kwam, door de gezusters E. aangegrepen, die haar den gebeelen inhoud van den emmer over het li chaam uitgoten en zich toen uit de voeten maakten. Eenige passen verder viel vrouw J. bewusteloos neer Met hevige brandwonden bedekt werd zij in haar woning gedragen. Tegen de gezusters E. is procesver baal opgemaakt. Ongeluk. Nabij Witmarsum kwam Maand agmor- ;en een melkboer, die melk naar de Zui velfabriek zou brengen, mei zijn wagen in botsing met de tram. Gelukkig brak de dissel spoedig, waar door man en paard over den weig wer den geslingerd. De wagen echter was defect en de melk weg. Het behangsel. Te Velp (Geld.) heeft zich dezer dagen weder eens een geval voorgedaan van verg-iftiigimg door verblijf in een kamer mei arsenicum houdend behangsel. Na de onidekkng van de oorzaak van den ziekte toestand heeft men maatregelen genomen, en de patient is nu herstel lende. Tentoonstelling te Athene. Te Athene zal van 25 Maart tot 30 September 1903 een Koninklijke, in ternationale tentoonstelling van han del, industrie, landbouw, onderwijs, kunsten en wetenschappen worden gehouden. Het uitvoerend comité voor Nederland bestaat uit de heeren C. A. A. Dudiok de Wit, O. W. G. Briegleb, Louis Elias en Mr. Alex. H. Weiitheim, het comité uit de heeren A. Brummer, Prof. C. L. Dake, Jus tus van Maurik, C. M. Pleyte d'Ailly, T. A. C. de Ridder, A. H. Schram, D. Siem .Jr., Karei Spenjaard, P. den Tex, C. T. Utermöhlen, en B. C. E. Zwart. Nederlanders die wenschen te ex- poseeren op deze Tentoonstelling, kunnen zich wenden tot het verkrij gen van inlichtingen aan het Secreta riaat! van Nederland, Plantage Mid denlaan 17, Amsterdam, waar tevens formulieren op aanvrage verkrijg baar zijn. Bond van Schoenfabrikanten. In de te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van bovenigenoemden Bond werd omtrent het adres aan de Regee- ring in zake tariefwetsherziening beslo ten, goedkeuring te hechten aan de re dactie van het concept, willende daar mede het bewijs leveren de belangen der looiers niet achter te stellen bij die van de schoenfabrikanten, en daarbij in den geest te willen handelen der Regeerimg. Door het bestuur overgenomen en door de vergadering goedgekeurd werd een motie van het lid Maurits van den Bergh uit 's-Hertogenbosch: ,,De vergadering, overwegende, dat de stijging der alge meene grondstoffen voor de schoenfa- bricatie, inzonderheid het ieder, ni'et mag drukken op het loon van den werk man, welk loon eerder verhoogd dan verlaagd dient te worden; overwegende diai schoenfabrikanten staan voor onkosten, eventueel veroor zaakt door de invoering der Ongevallen wet, enz.; geeft, te kennen, dat eene verhooging der schoenprijzen noodzakelijk is, zoo wel in het belang van den werkman als in dat van de schoen-indnstrie". Op voorstel van den voorzitter zullen vanwege den bond eenige medailles worden beschikbaar gesteld voor de in Augustus e.k. te Waalwijk te houden tentoonstelling van schoen- en lederfa- bricatie, en op initiatief van den heer Van den Bergh zullen de bondsleden persoonlijk die onderneming, die een internationaal karakter zal dragen, fi nancieel en moreel steunen. INGEZONDEN MEUEDF.E- LINGEN. 30 eeats per regel. Een verwaarloosde hoest kan de ergste gevolgen na zich siepen en het is van belang dezelve van af het begin te doen veidwijnen. De Faculteit stemt er in toe te erkennen dat er geen beter ge neesmiddel is tegen hoest en keel ziekten dan de KEATING's PASTILLES, zij geven eene on middellijke verlichting en kunnen zonder inconvenient door de deli caatste personen genomen worden. Rechtzaken. Het verwisselde kind. De pleitdag in zake de vader van het verwisselde kind contra den Burgemees ter van Amsterdam qq. werd Dinsdag dJoor de rechtbank te Amsterdam be paald op 4 Februari 1903. In' de procedure over de inroeping van staat, aangewezen door mr. Kappeyne van de Coppello, als voogd, tegen Ver- wey en eebtgenoote, die verondersteld worden de vader en de moeder van het kind te zijn, beeft mr. Hein zich procu reur gesteld alileen voor den man, doch niet voor de vrouw, met het oogmerk dat door den eersten gedaagde schor sing kan worden gevraagd. Beslag op honden en katten. Na afloop der voorstelling in het Rembrandt-theater werd gisteravond door den deurwaarder G. D. Dammers op verzoek van mr. F. A. Kokosky, beslag gelegd revmdicatoLr en derde arrest op alle honden en katten, waarmede de honden-en kattenspecia- lïteit Christo Nicolao gisteravond voor het laatst optrad hier ter stede. De gedresseerde dieren hooren aan een hondenkoopman te Parijs, waar mee Christo vroeger samenwerkte. Nu hij evenwel met de- dieren uit het oog van den eigenaar is, vergeet hij de overeengekomen uitkeering te doen. Vandaar het beslag. De deurwaarder heeft de honden en katten in hokken opgeborgen, en op de gewone wijze een bewaarder aange steld, die thans tevens de'wacht houdt over de levende have. v.an lievige verkoudheid, bij deze gele genheid opgedaan, ziek, welke onge steldheid zich tot tering zette. Zes achtereenvolgende maanden was hij aan 't ziekbed gekluisterd en is, vol gens verklaring van zijn geneesheer, op den 29en Januari 1902 aan borst- en longtering overleden, nalatende vrouw en zev,en, nog .ail'len hulpbehoevende, kinderen, enz. Weliswaar wordt er en voornamelijk in dezen tegenwoordigen tijd van u be kende hulpvaardigheid gevraagd, maar zoo ooit, dan op heden bestaat er gele genheid op waardige wijze een offer te brengen op 't altaar der Weldadigheid. De bijdrage op dezen aanbevelingsbrief aangeteekendzullen met goedvin len van de drie, met mij medeondergete>.en- den, onder mijne berusting blijven tot dat de benoodilgde som bijeen is, dan zal van de zaait door mij worden kenn s gegeven, door kennisgeving te plaatsen in het „Algemeen Handelsblad" en „De Tijd", Amsterdam 1 Maart 1902. Hier volgden ongeveer een dertigtal oinderteekeningen o.a.- Dr. A. Voute J.r. med. doctor 25 met aanbeveling L. A, M. N. Stegen, Rector Singel no. 448 30 met idem als zijnde ooggetuige geweest van de edelmoedige hulp betoond door den braven J. A. van Straaten door het redden van de schippersvrouw;G. Broek man R. C. Pastoor 10 bel. En was mij bekend G. B., W. S. J. v. Waterschoot, v. d. Gracht, betaald 1 25 met aanbeve ling; Mr. P. T. Westerwoudt 10 be taald; Mr. J. G. Schölvink f 10 met aanb. enz. enz. De desluindugen J. Straub en G. C. Ph. van der Laan, hoofden van scho len tc 's-Gravenhage. hebben het schrift van den bewust,en bedelbrief onderzocht en vergeleken met een be delbrief, in 1896 door denzelfden bekl. afgegeven bij Roe 11 en die geschreven was door een zekeren P- H. Huygens en zijn van oordeel, dat ook de laatste Lrief door Huygens geschreven is. Het O. M.. waargenomen door M. Regout, begint met te releveeren, dat is ten laste gelegd' het afgeven van een. Jijst aan mevrouw Van der Aa. ter wijl was vooropgesteld, dat de lijst niet zijn hand was. Het staat vast, en bekl. erkent het, dat hij de lijst heeft aangeboden, gr blijft dus nog slechts te bewijzen dat hij wist, dat de lijst valsch was. Heit verhaal van de onbekende acht spr. onaannemelijk. Maar hiermee kan het O. M. niet volstaan. Het heeft bovendien te bewijzen, dat Meyer wer kelijk wist, dat dé' lijst valsch was. De deskundigen, zoo vervolgt spr., zijn van meening, dat het. schrift van, deze lijst hetzelfde is als dat van de lijst, die in 1896 is afgegeven bij Roell en die lijst was geschreven door den bij de rechtbank welbekenden fabri kant van valsche lijsten, Huygens. Getuige Peters, rechercheur van po litie nu. heeft den beklaagde op den bewnsten dag gezien in gezelschap van Huygens. Huj'gens is de meest be kwame falsaris, die het O. M. kent. Ter griffie berusten toch tal van val sche'brieven door Huygens geschre ven en nooit is bet gelukt voldoende bewijsmateriaal tegen hem bijeen te brengen. De slachtoffers van Huygens daaren tegen zijn zeer talrijk. Zoo heeft o.a. een zekere Van Rossum. een bejaard man, al 3 en 5 jaar gevangenisstraf voor Huygens ondergaan voor het aan bieden van die1 lijsten. Spr. is ech ter van oordeel, dat ook de slachtof fers wanneer zij wetens en willens een valsch stuk aanbieden, streng moeten gestraft worden. Spr. is ten slotte van oordeel, dat uit het verband der feiten vaststaat, dat beklaagde wist, dait de lijst valsch was. Nu valt volgens spr. het ge schrift lo. onder art. 230 W. van Str. als getuigschrift in armoede en 2o. is het, voor zoover de kwiteering be treft, een geschrift, dat valt onder art, 225 of 326 W. van Str. Welke verbintenissen er uit kon den ontstaan? Deze vraag beantwoord spr. aldus: Ware het stuk echt ge weest, dan handelde Hesselfelt als „negoltiorum gestor" voor van Straa ten en ontving in diei hoedlanigheid de gelden. Over een en ander zou men lang kunnen twisten, en of het is valsch- heid in geschriften of oplichting, doet weinig ter zake. Ten slotte vor dert spr. op grond van art, 326 ge vangenisstraf voor den tijd van 2 j aar en 8 maanden. Toch tweemaal trouwen. Men schrijft uit Maasniel aan de L. K.": Indertijd deelden we onzen lazers mede, dat de verschillende paartjes, door den heer W., ambtenaar van dan burgerlijken stand, tijdens zijne schorsing als gemeenteTatadslid in den echt verbonden, nogmaals wettig moesten getrouwd worden. Dat berichjt werd door N. K., naar aanleiding van een uitspraak der Gemeen testem" tegengasproken. Dit blad is van gevoelen, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand tijdens zijn schorsing, niet van zijn Een bedelbrief. Voor de 4e kamer der arrondissements- rechlbanik te Amsterdam stond terecht Karei Dirk Meijer, ter zake dat hij te Amsterdam een valschelijk ondarteeken: den bedelbrief bezorgd had bij mevr. Van der Aa met het oogmerk haar of «en harer huLsgenooten te beweigen hem een som geld af te geven. Het geschrift luidde: „Wij vier eerste ondergeteekenden, in nig bewogen met den treurigen toestand waarin zich de weduwe van wijlen Jo hannes Adolf van Straaten bevindt, heb ben besloten hare omstandigheden aan bemiddelden en weidenkenden bekend te maken. Haar echtgenoot was bij den hier eersten ondergeteekemde gedurende veertien achtereenvolgende jaren in zijn zaak als meesterknecht werkzaam. Hier bovenbedoelde persoon was op den morgen van den 21en Juli 1901 oog getuige dat een schippersvrouw in het Siru&el voor perceel No... van haar scheepje in het water viel. Hij sprong te water en had het geluk de schippers vrouw, welke in. hoog zwanger en staat verkeerde en alreeds moeder van vieT hulpbehoevende kinderen was, het le ven te redden, maar hij werd van af dienselfden dag, 21 Juli 1901 tengevolge Groningen. Geslaagd voor het can- didaats ex. in de1 Nederl. lett. mej. A. H. Hubseher, voor het doctoraal in de staatswetenschap (cum laude) de heer mr. J. van Binsbergen, en voor het aanvullingsexamen bedoeld bij art. 86 der wet op het II. O. de heer B. Slote- Land en Tuinbouw Coöperatieve aardappelmeel fabrieken. Nu de voorkoop van aardappelen van den oogst 1903 in de Dremtsche en Groninger Veenkoloniën weer j heeft plaats gehad en de prijzen per H.L. 2J[ cent hooger zijn dan in heit vorige jaar, neemt de belangstelling bij het oprichten van coöperatieve fabrieken weer zeer toe, en de gunslti- ge uitkomsten van de coöperatieve fabrieken te Nieuw-Buinen en te Bor- ger-compagnie werken daartoe mede, zoo dat te Wildervank en te Gasselter- boerveen in het volgend jaar zooda nige fabrieken tolt stand zullen ko- mep. Bij de toenemende ontginning van dalgronden in de Ensloër- en Valther- monden en de daardoor toenemende aardappelproductie, wordt ook daar de oprichting eener zoodanige fabriek wenschiejlijk geacht. Wel leden vroe gere pogingen daartoe in bet vorige jaar nog schipbreuk, doch de tijd na dert, waarop de eendrachtige samen werking toeneemt zoo dat men ook die streek als gunstig voor zoodanige fabriek begint te beschouwen. Heideoufcgiiming. In Oostelijk Drente neemt de ont ginning van heidegrond op eenigs- zins grootere schaal dan vroeger toe, Nadat de vennootschap, die de kwee- kerij „Pomona" op ontgonnen heider veld bij Gieten exploiteert, ook op ander heideveld de aandacht vestig- de, begon in bet Gasselterveldi eene heide-ontginning, waarop in dit jaar rogge en haver verbouwd werden. In de gemeenlba Odoorn werd voor drie jaren eene ontginning begonnen van 12 H.A. heideveld, dat thans reeds als bouwland verhuurd wordt tegen f 32 per H.A. De resultaten van kunstbe mesting op heideveld moedigen zeer die ontginning aan. Daar de waarde van heideveld te Drente zeer gering is, ligt hier voor landonltginning nog een ruim gebied open. Vervolg Stadsnieuws. Onderwijs. Academische examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heeren J. A. A. I-I. de Beaufort, geb. te Leusden, en K. W. A. Beukema, geb. te Tokio, beiden op Stellingen. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in plant- en dierkunde door den heer G. J. Starcke; 't candidaats in de rechten door den heer J. A. de Wil- Bevorderd tot doctor in4 de rechts wetenschap op Stellingen de heer W. G. A. van Sonsbeeck, geb. te Amster dam. Leiden. Bevorderd tol doctor in de rechtswetenschap de heer U. W- F. van Panhuys, geb. te Zwolle, op Stel lingen. Leiden. Geslaagd voor het candid, examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, de heer C. Met, voor het can- didaats-examen in de godgeleerdheid tweede gedeelte de heer J. Kloots, voor het candidaatsexamen in de rechtswe tenschap de heeren A. II. van Opbui- sen, J. G. Bergenia en mejuff. A. P. Luytvoor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer B. W. Rutgers van der Loeff, voor het cand.-examen in de klassieke letteren de heer M. A. Eve- lein. Utrecht. Cand. Theol. 1 de heer S. R. Hermanïdes. Cand. Theol. 2 de heer G. Teensma, Kerkel. voorber. exam, de heeren F. Schrale en II. Visser. Aanv. ez. Dier- en Delfstofkunde de dames N. Bonte. A. P. A. Moll Schnitz- ler. E. C. de Blauw en J. W, G. de Blauw. Nederl. Bond van Tuinbouw- w erkli e d en. Tot hoofdbestuursleden van den Ned. Bond van Tuiinbouwwerklieden werden gekozen de heeren A. K. ICaptein, Haar lem, voorzitter; K. Singer, Oestgeest; J. Gerritsen, Heemstede; M. Kockkelkoom, Overveen; P. van Dijk, Sassenheim; M. Smelt, Schiedam; G. Go ris, Amsterdam; M. W. Spiren/ger, Rotterdam; C. Spaarn- garen, Aalsmeer. Na lange discussie werd het voorstel van het Hoofdbestuur, om de afdracht der afdeehnigien aan den Bond te bepa len op 3 cent per week en per lid, aan genomen met 11 tegen 3 stemmen en 5 in blanco. Een belangrijk voorstel was dat der af- deeüiimg Bennebroiek, aldus luidende: Deze afdeeling stelt voor een bewe ging op touw te zetten tot: a. het verkrijgen van een weekloon van f 10, b. het verkrijgen van een werkdag van 66 uur en Zaterdags tot 4 uur; c. beperking van overwerk, en wordt er overgewerkt een loon van 25 ets per uur; d. een werkdag des winters van licht tot donker; e. afschaffing van aangenomen werk, of dit te stellen in overeenstemming van het loon; Het hoofdbestuur is van oordeel, aat het op touw zetten, van een loonbe we ging thans n.iet op den wieg van den Bond ligt, doch zoodra Kamers vaar Ar beid van dit vak bestaan, deze daarbij aanhangig te maken. Met het voorstel Benmebroek werd ad- haésiè betuigd. De afdeelimgen zullen zelfstandig toonbewegingen op touw zet- tien en kunnen rekenen op den steun van dien Bond. Behandeld werden verschillende voor stellen ten doel hebbend te streven naar staatspensioneering. Bes-loten werd dat de Bond zad ijve ren voor algemeene SLaaitspensiomeering. Vanwege dien Bond zal een- zieken fonds worden opgericht, doch met niet- verpllchte deelname. Na nog eenige besprekingen van meer huishoudeQijkem aard, werd deze verga ring gesloten. veroorzaakt, blijkt hieruit, dat giste ren avond een personentrein van Am. sterdam naar Haarlem niet minder dan zevenmaal gestopt heeft. Voor 't perronsignaal alhier stond' de trein ongeveer 15 minuten stil, veroorzaakt door het rangeeren der goederentrei nen. De trein kwam 25 minuten te laat binnen, voorwaar geen kleinig heid op een traject van 20 minuten. IJsquaestie. P-er telephoon ontvingen wij van ^en der controleurs aan de ijsbaan een me- diedeeliing uit naam van den and^en controleur. Deze manier van doen fa ons wat al te hufaelijt. Wie in deze quaeetie u.;- schen personen wat te zeggen deert tan dat vrijelijk lm om dlad doen, mits hu door behoorlijke onderteekening de verwoorde,ijkheid daarvan op ^il Wij kunnen noch willen het gevaar zooeni;eha,kieamaD,i zou: 1 heb ik L „ÏVnlet 01 •'20<> neD ik het nltet bedoeld". Indien dus de bedoelde controleer T dan "uttering van ditÏÏl'X Wegens redenen van ge zondheid' heeft de heer Hk. Figee te gen 1 Maart ontslag aangevraagd als directeur der naamiooze vennootschap Haarlemsche Machinefabriek. Koloniaal Museum. Vrijdagavond wordt de tweede voor dracht van 't Koloniaal Museum ge houden in het Brongebouw. Als spreker treedit op de heer Dr, J. P. Lotty te Leiden, met het onder werp De verhouding tusschen plan ten en dieren in de Tropen", toege licht met lantaarnbeeld'en. Vertr aging Dinsdagmiddag omstreeks drie uur geraakte alhier op de Amsterdamsche vaart het voorwiel van een wagen, beladen met wasch- goed, in een diepen kuil. Na een uur had me-n met behulp van dommekrachten en planken de wagen weder op den weg. Late en drukke dienst. In d'e laatste dagen vertrekt alhier des morgens te ongeveer half vier de laatst© goederentrein Rotterdam Amsterdam. Dat het drukke goederen vervoer belemmering in het verkeer1 Kantons'oreehf. Zitting van 17 December. Dronkenschap. Voor bovengenoemd feit stond G. van Alphen, koopman te Amsterdam^ terecht. Hij had namelijk op 4 Nov. de flauwe aardigheid om terwijl hij stomdronken was en met een wagen m&t koopwaar reed te Hourak en Po- lanen, zijn hond1 van de wagen af te halen en deze op twee daar voorbij gaande vrouwen af te sturen. De hond heeft van een der vrouwen de japon ©n bovenrok in stukken gescheurd. Bekl. beweerde dat nieft hij, doch die vrouw dronken was en dat hij die hond op haar afstuurde omidatt de vrouwen daar in de buurt siteeds wat uit zijn wagen wegnemen. Het O. M. geloofde niets van deze verklaring, daar bekl. reeds zeer on gunstig bekend is, werd tegen hem een zwiare straf gevraagd van 6 da gen hechtenis. Uitspraak 31 Dec. Op 26 Juli had van dier M., (ter wijl hij dronken was, een iedetr uit gedaagd, die hem maar voorbij''kwam tot vechten en heeft dientengevolge dan ook twist gehad miet eau heer. Tegen hem vroeg het O. M. 2 maal f 3 en werd hierdoor de eisch van den. laatste bekrachtigd. Schandalig. Drie jongens van 16, 15 en 13 jaar, wilden zich op een Zondag eens als groote heeren aan stellen en gingen daarom met hun drieën des middags om 12 uur in het café van de weid. Beaufort op hun ge mak zitten -om het een en ander te ge bruiken. De jongen van 13 jaar gaf een rondje, de een gebruikte een ci troentje, de ander een oude klare, en de 13-jarige een glaasje bier. De kellner bracht dit aan de jongens. Ze dronken het kalm op en gingen heen, doch kwanten des middags om 4 uur weer terug. Nu werd er weer het een en ander gebruikt, zelfs de 13-jarige nam ook maar eens een oude klare en een citroentje en werd dientenge volge dronken, zelfs zoo, dat de jon gen niet meer naar huis durfde en de buren de moeide,r van het kind moes- Iten waarschuwen om hern van straat te halen. De 15-jarige knaap had zich, om wat ouder te toonen,' met de hoed van zijn vadör getooid. Het O. M. vond dit zulk een schandaal, dat een kellner zulke nog betrekkelijk kleine jongens zoo dronken kon voe ren en liet de arm der wet dan ook zwaar op hejm vallen door een sftraf van f 20 boete of 20 dagen hechtenis voor hem te vragen. Voor deleden der Ger. Jong. Vereeniging ,,Nathanael"sprak Dins dagavond in de Geref. Kerk A, de Wel eerw. heer Ds. J. J. Impeta over het onderwerp: „Gelooven en doen." Vegetarisme. De eerste van d© vroeger, reeds aangekondigde cur susavonden van den heer D. de Clercq over Vegetarisme, tot bijwoning waar van velen zich hebben opgegeven, zal gehouden worden op Dinsdag 23 Dec. des avonds 8 uur, in de bovenzaal van Café Smit, Kleine Houtstraat 2, bij de Anegang. Uit het politie -rapport. Gevonden voorwerpen. Een paar bruin katoenen handschoenen, een zweep, een paar fransche schaatsen, en een tulen dienstbodenmuts. Een huissleutel, een portemonnaie met geld, een sleutel, een melkbus, een bruin bontje en een zeil, geschil derde 2-wielige handwagen. Gisteren is een 15-jarige jongen door het ijs van de Leidsche vaart ge zakt en door twee personen daaruit gered. Gisteren is een begin van brand op den Wagenweg en ook in een perceel in de Kerkbofstraat met eenige em mers water gebluscht. Oplichting. Bij een winkelier ster in de Maarten van Heemskerk- sltraat vervoegde zich gistermorgen een vrouw, zeggende dat zij aan den echtgenoot van haar een muntbiljet van f 10 in betaling had gegeven en deze haar geen geld kon teruggeven. Zij wist de winkelierster te bewegen haar f 6 af te geven. Later, Ito en de man thuis kwam, bleek de winkelier ster te zijn opgelicht. Heden had de i n s c h r ij v i n g der Geldleening van f 346.000 ten laste van de Provincie Noord-TIolland plaats.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2