i Tweede Blad, In de schaduw van den Dood. Behoorende bij Haarlem'a Oagblad" van Donderdag 18 December 1902 Nr. 5974 Stadsnieuws. Nederland en Oranje. Donder dagavond heeft eene buitengewone ver- gadiering der Anit. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" in de groote zaad van het Nutsgebouw plaats. Als spredder treedt op de heer G. Mul der van Leiden met het onderwerp: „Waarom Antirevolutionair?". Wereld-Panorama. Gehoor gevende aan de verschillende aanzoe ken heeft cle directeur van het Wereld Panorama besloten achtereenvolgend de verschillende hoofdsteden der we-1 reld ter bezichtiging te brengen. Deze seriën omvatten in hoofdzaak de schoonste straten, parken, palei zen. beroemde keirlcen, musea enz. Zoo wel van buiten als van binnen, zooclat men, door deze seriën te1 volgen, cle voornaamste bezienswaardigheden en kunststukken der wereld te aanschou wen krijgt. De aanvang is gemaakt met Peters- burg, en wel een bewijs dat deze se rie in den smaak valt, is dat de direc tie genoodzaakt is. op veelvuldig ver zoek dezelfde nog tot en met Zaterdag tentoongesteld te laten. Chr. Nat Werkmansbond. De afd. Haarlem genoemden bon houdt den 22en December a.s. des avonds ten half negen ure een Leden vergadering in het lokaal Ridderstraat 24, Op de agenda komt o.m. voor: Voortzetting der regiemeutsherziening en benoeming van een bestuurslid, va cature wijlen Th. Nahuyzen. Weten en Werken. Maandag avond werd de spreekbeurt vervuld door den heer W. C. Goteling Vinnes uit den Plaag. De zaal was wederom flink bezet. De gaarne gehoorde de clamator gaf ditmaal het tooneelspel ,.Gingoi/r&" van Theordore de Banville ten beste. De hoofdpersonen die in dit stuk voorkomen zijn 1 odewijk XI, Simon Fournier, lakenkoopman, te vens een goed! vriend van den koning, Louise, de dochter van Simon en liet •peetekind van den konmg, Olivier cle i Daine, de barbier en Gingoire, een| dichter, die allerlei schandgedichten op den koning heeft gemaakt. Plet stuk speelt te Tours in bet jear 1469, in een deftig burgerhuis. De verschil lende karakters werden door den de clamator vertolkt, zoo natuurlijk, als of men de verschillende personen voor zich zag. Het moment dat. Gingoire binnen komt en steeds maar over lek ker eten en drinken spreekt, is bijzon der goed. Spreker beschikt over stemmiddelen. waarmee liij alles doen kan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat na afloop een donderend applaus den de clamator ten deel viel. Nog even wenschte hij een klein vers ten beste te geven „Een schandaaltje in de Engelsche opera", van Van Zeg gelen. Een versje, waar een ieder van begin tot eind toe van genoot, daar het op een zeer geestige manier werd voorgedragen. Het is voor die bezoekers een genot volle avond geweest. St'eun voor Blinden. Men schrijft ons Teneinde een loffelijk pogen te steu nen. wordt in herinnering gebracht, dat door de af clee-ling Plaarlem en Om streken van den Nederl Blinden bond. in het vorige jaar ten huize van Mej. Roelofsen Smedestraat 7 alhier ge vestigd. een depot van voorwerpen, vervaardigd door blinden behoorende tot genoemde afdeeling waarvan de op brengst ten bate komt dezer behoefti ge blinden. Daar' deze voorwerpen niet duurder ziin dan in gewone ma gazijnen, wordt beleefd en dringend een bezoek aan genoemd adres aanbe volen. Tevens dient vermeld, dat mej. Ro©- lofsen zich geheel belangeloos belast emt den verkoop dezer goederen als mede het aannemen van bestellingen. Tuinbouw. De afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Maan dagavond een vergadering in het ge bouw „Weten en Werken", onder het voorzitterschap van den heer J. D. Onderwater. Na opening der vergadering voor lezing en goedkeuring der notulen der dat eenige nieuwe leden zijn toegetre-' den. Verder werd medegedeeld dat is ingekomen een schrijven van den Ned- Barbiers- en Kappersbond. om cle mo tie in de laatst gehouden vergadering over eveniueele regeling der Zondags rust in behandeling te nemen en zoo mogelijk een afgevaardigde met man daat naar de 2de vergadering in Fe bruari a.s. te zenden. De voorzitter was van meening, dat deze brief hier niet op zijn plaats is. Plet zou er voor ons vak slecht uitzien, zeide spr.. wanneer 'er een wettelijke regeling voor Zondagsrust kwam. Zon dag is nl juist de dag. dat er nogal eens iets verdiend wordt. Zonder verdere bespreking wordt 't schrijven voor kennisgeving aange nomen. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen het schrijven van de Ne derl. Kamer van Koophandel te Brus sel, zich ten doel stellende om de han delsbelangen van Nederland m de Ko loniën en België te bevorderen, waar in de afdeeling verzocht werd als lid toe te treden. De Voorzitter meende voorloopig nog niet op het verzoek te moeten ingaan en te wachten totdat de zaak geheel i geconstitueerd was. Daarna werd het bovengenoemde be sluit genomen. Aan de orde was thans de opgave van punten ter behandeling op die as. Winterbij eenkomst. De heer van Cruyningen vroeg of in de vergadering niet eens de ongeval lenwet kon worden besproken. Plet is spr. gebleken, dat deze wet op vele pa troons nogal drukt en tevenes gelooft, hij. dat particuliere verzekering beter en goedkooper werkt dan die van den Haat. De voorzitter zeïde, dat landbouw en tuinbouw voorloopig buiten de Onge vallenwet vallen. Voorts wees spr. op een groote scha duwzijde der Ongevallenwet en wel de ze, dat werklieden, die door patroons in den slechten tijd worden ontslagen, niet meer in dienst worden genomen, voordat zij daartoe' geneeskundig wor den goedgekeurd. Zoodoende kan het gebeuren, dat een werkman die anders nog langen tijd kan arbeiden, nu geen werk meer kan vinden De heer De Breuk zei-de dat boomen snoeiersdal is toch voorzeker een gevaarlijk vak niet eens bij dc Rijksverzekeringbank kunnen worden Verzekerd, omdat men deze onder het Tuinbouwvak rekent. Dit is dus een bewijs dar niet altijd practische menscben de wetten maken. Daarna kwam aan de orde cle ver kiezing van twee bestuursleden, Ave- gens periodieke aftreden van de Met algemesne stemmen werd de hoeren J. Sturing en C. P. Ruysenaars. heer J. Sturing her-kozen en in de plaats van den heer C. P. Ruvsenaars verd gekozen de heer Teunis. De voorzitter wenschte beide geko- :enen geluk met hun benoeming. Hierna kreeg de lieer C. J. Cunaeus ril Leiden hef woord tot liet houden van een voordracht over snijbloemen in de kassen, in hei- bijzonder over de chrysanthemum. Allereerst gaf spr. een overzicht van de geschiedenis der chrysanthemums, hetgeen feitelijk het eekent goudbloem. De groote kruidkundige Linaeus heeft dezen naam aan genoemdé bloem gegeven. Men moet echter de namen der bloemen nooit letterlijk vertalen, want dan komt men in cle meeste ge vallen verkeerd uit. De namen zijn niets anders dan onderscheidingstee kenen. Linaeus heeft zich zeer ver dienstelijk op dit gehiecl gemaakt, hij heeft nl. een einde gemaakt aan vele ongelukkige namen der planten en voor deze den geslachts- en soortnaam gebruikt, en daarmee een hoogst nut-i tig werk gedaan. De planten liebbenl alle latijnsche namen, omdat dit voor eten AVereldhandel zeer wenschelijk is. In ons lancl zijn verschillende mooie soorten Avildgroeiends Chrysanthe mums, doch deze bloemen met prach tige vormen en mooie kleuren komen niet in het Avilcl voor. Dat is het werk van clen bloemist. De. stamvader der chrysanthemum is cle chrysanthemum Indicum. liet eerst is deze bloem uit Japan in Holland ingevoerd. De Japaneczen hechten hooge waar de aan deze bloemen. Ieder jaar. Avan- neer dc Chrysanthemum bloeit, vieren zij fce-st, Avant zij beschouwen die bloem als het symbool van het lange leven. I-Iet feest, dat ieder jaar op den 9den dag van de 9e maaneï wordt ge vierd, bestaat o m. uit een groote chry santhemum-tentoonstelling. De keizer is ook een groot bewonderaar van cle chrysanthemum. Zijn wapen is met een chrysanthemum versierd als sym. bool van een langdurige dynastie. De chrysanthemum-orde is de hoog ste onderscheiding in Japan. Na Holland is men deze bloem in Frankrijk en Engeland gaan kwee ken. Wat de cultuur betreft, het is het beste weinig variëteiten te kweeken, doch die welke veel aftrek hebben. Om flinke snijbloemen is het te cloen. niet om een groote hoeveelheid. Het kwee- I ken geschiedt in potten en in den grond Over clen poltencultuur zei spr. o.a. dat de grond, waarin de chrysanthe mum gekweekt wop-dt. maanden te vo- ren moet worden klaargemaakt. De grond moet zwaar en voedzaam zijn en kan met kalk, dat. de nacteeliee zuren cmzet in calsium-zouten worden ver mengd. Voor liet stekken moet men flinke krachtige gjrondscheuten nemen van planten, die koel gestaan hebben. Aanbevelenswaard is het afsnijden vlak te cloen geschieden met een scherp mes, Avaardoor de minste Avonden ont staan. De stekken moeten in flink schoongemaakte potten Avcjden ge plaatst en in een koude bak. De eersite dagen moeten de stekken in de bak ken gesloten blijven, opdat de blaadjes zoo min mogelijk slap gaan hangen, later moet men ze meer lucht geven. Einde Maant moet de eerste verpotte- rij plaats hebben. Dan hebben de planten al aardige Avorleltjes. en kun nen zij zwaarder grond hebben. Het innijpen moet zeer voorzichtig geschieden. De tAveede verpot-ting heeft half Mei plaats. Dan gebruikt men het klaar gemaakte grondmengsel en zij tevens aangeraden cle potten goed nat te hou den. Daarna kunnen cle planten bui ten worden nëergëzet op een beschut te plaats in de volle zon. En is het voldoende ze -tweemaal per dag te be- begieten. In Juli heeft de laatste verpotth® plaats. Raadzaam is bet de pot te be smeren met een laag koemest. Avaar door de planten krachtige voeding krijgen. Begin September begint de knopvor- ming en gaat de hoofdknop zich ont wikkelen. Wenschelijk is het voor loopig de zijknoppen op éen na Aveg te- nemen, en eerst wanneer de hoofdknop zich goed ontwikkelt, ook de zoogen. reservist weg te nemen. Daarna moet men de planten gaan gieren. Roet door de gier mengen is uitstekend. Half October moet cle Chrysanthe mum naar binnen Avorden gebracht in een lichte en luchtige kas, Avaann steeds gelijkmatige temperatuur moet zijn. Met enkele zorgen groeien cle planten nu flink en krijgt men mooie exemplaren. Hierna gaf spr. in 't kort pen over zicht van de cultuur m den grond. Daarna wees hij erop. dat het ge- wonsch' was, de bloemen niet af te snijden doch af te breken waardoor ze eenige dagen langer goed bleven, om ten slotte eraan te herinneren, dat men steeds de schadelijke insecten en an dere plagen van cle- bloemen moet ver wijderen. Slakken moeten worden Aveggevan. gen, of cïc plant moet worden omlegd met een randje ongcbluschte kalk. De groene luis moet worden weggespoten en heeft de plant roest, dan is höt 't beste bladeren, takken en planten te verbranden. Als beste en meest geschikte soorten om te kweeken noemde spr. de Soleii d'Octobre, cie Jubilé, de mooie witte. Souvenir cle petit ami. Na een behandeling van nog enke le andere kasplanten besloot spr. zijn voor cle leden van Tuinbouw zoo hoogst interessante voordracht,, waarvoor de voorzitter den heer Cunaeus een warm Avoord van dank namens allen bracht. De geiten werden hoofdzakelijk voor de melk gehouden en het aantal ge slachte varkens die na 30 Nov. 1901 geboren waren, bedroeg 250 stuks. Varkensziekte kwam in 't geheel nie-i voor. Nog waren alhier aanwezig 2432 hoenders, 20 kalkoenen, 26 eenden en 5 ganzen. In dit jaar is alhier opgericht een onderlinge veeverzekering, waarbij 35 paarden, toebehoorende aan 22 deel nemers, verzekerd zijn. Haarlemmermeer. In den afgeloopen nacht zijn drie belhamels van Hoofddorp bij een arme weduwe binnengedrongen, door ver nieling der buitendeur. Na in huis eenige baldadigheden ge pleegd te hebben, zijn ze weer Aftrok ken. De politie heeft hiervan proces- verbaal opgemaakt. De De weer spoedig ingevallen dooi heeft te Haarlemmermeer veler verwachtin. gen teleurgesteld. Tal van hardrijde rijen op schaatsen Avaren aangekon digd. Vele ten voordeele der armen. Te Hoofddorp heeft men van :t ijsv maak weinig kunnen genieten, omdat het ijs te onbetrouAA'baar Avas. Een heer en een dame. uit Amsterdam, heb ben op de hoogte van den Vijfhuizer- Aveg nog kennis gemaakt met. een pas dichtgevroren Avak. Met moeite kon den ze zich redden. Dc liefhebbers van rijden wijlen dit geheel ten onrechte aan het bestuur van don Polder. Dit is zoo niet. De Polder houdt rekening met den stand van 't Avater en niet met cle schaatsen. Wel is 't bejammeren voor de IJsclub te Hoofddorp, die, ge wapend met een flink saldo van ver leden jaar 't plan had aan vele werk- loozen op cle baan en de vaarten werk te verschaffen. Mocht de dooi aanhou den. dan zal de strenge xvinter voor velen spoedig tot de vergetelheid be lmoren. wijl er overvloed van land- en slóotwerk is. Binnenland. Uit de Omstreken. Heemstede. Bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier zijn herbenoemd cle heer van der Berg als -ouderling en de heea- Zieren als diaken. Zandvoort. Door Burgemeester en Wethou ders is aan de firma Otterbein en Co. te Amsterdam opgedragen de leveran tie van een brandspuit met toebehoo- ren. Tevens zal door genoemde firma het thans aanwezige brandbluschma- teriaal worden nagezien en in orde gemaakt. Volgens het opgemaakte landbouAv- verslag over 1902 bedroeg de uitge strektheid dezer gemeente 3297 hecta ren en 77 aren, waaronder 2853 hecta ren en 90 aren (tuingrond, 233 hectaren 97 aren bouwland en 41 hectaren 29 aren Avei en hooiland. De huurprijzen van bouw- en van grasland waren gelijk vorige jaren. De aardappelteelt mag als gunstig be schouwd Avorden, aardappelziekte is in t geheel niet voorgekomen. De grondbewerking, het poten en cle ont kieming waren goed, de kwaliteit best en de opbrengst Avas eveneens bevre digend. De prijs wai ongeveer f5 pea- hectoliter. De algemeene -toestand van den vee stapel was goed, onveranderd bij het vorige jaar. Op 30 November jl. waren aanwezig 12(i paarden, 8 muilezels, 45 runderen. 11 schapen. 125 bokken en geiten en 153 varkens. Staatspeusioïieering. Door de bloemistwei'klieden-vereeni- ging Door Eendracht Verbetering was Maandagavond een openbare vergade ring uitgeschreven in de groote zaal van Sfc. Bavo, waar de heer F. W. N'. Hugen- holtz Jr. van hier het woord zou voeren over Arbeiders-Avetgeving, terwijl ver moedelijk nog Mevrouw Henriette Ro land Holst spreken zou en de muziekver eniging „Muziek en Vriendschap" tot de bijeenkomst, mee zou werken. Het bes-tuur was in zoover niet geluk kig, dat alleen het derde gedeelte a-an dit programma kon worden venvezen-lijkt. Mevrouw Roland Holst was er niet en van haar werd niet gesproken. Van den heer Hugenholtz was, zooals van de be stuurstafel Av-erd medegedeeld op het laat ste oogenblik bericht ontvangen, -dat hij tot zijn leedwezen door van zijn wil on afhankelijke omstandigheden verhinderd Avas, zijn toezeggingen gestand te doen. In zijn plaats had zich nu de heer Blok van den Haag bereid verklaard op te Tre den. Hij zou spreken -over Staatsp-ensio- nieermg. De arbeider, zoo zei spreker o. a.. moet zeer vroög naar fabriek of werkplaats om te helpen voortbrengen, maar van wat, hij voortbracht zelf mee genieten mag hij niet. Het kind moet te zwaar werken en is op zijn dertiende jaar al vergeten wat het tot zijn twaalfde heeft geleerd. Als jongeling mag hij soldaat worden, als man trouwt hij en krijgt zorgen, naderhand laat een of meer a-an zijn lichaamsdeelen hem in de steek, de patroon koopt een beteren werkman ■en zet den oude» Averkman op straat, zooclat zijn toevlucht het armhuis is. Dat is de ergste misstand, dat hij na zijn geheele -leven hard te hebben ge- Averkt vo-oj de gemeenschap op zijn ouden dag afhangt van de liefdadigheid-. De jonge arbeider kijkt daar niet naar om, hij heeft te veel met zichzelf te doen. Eerst wanneer de arbeiders allen v-er- eeniigd zijn staan ze sterk. Ds. Rudolph uit Leiden zegt wel, dat iedereen kapita list is, maar vergeet dat het eenig bezit van -den arbeider zijn arbeidskracht r.a zijn dertigste jaar voortdurend af neemt en op zijn zestigste ongeveer ge heel arerdwenen is. Men bemerkt het dan ook weldra, dat iedere arbeider bang is voor den ouden dag, omdat hij dan 't genadebrood moet gaan eten. Daarom moet er Staatspensio- neering zijn, moet de gemeenschap, neer de werkman zijn leven Jang a'ooiT haar gearbeid heeft, zongen voor zijn pensioen. Dc kapitalisten achten dat niet noodig vi. - den arbeider, wel voor zichzelven en li tie klassegenooten. Hertog Hen drik zal een- pensioen ontvangen van 1 150.000 per jaar, na het overlijden van de Koningin. Het ware beter geweest, dat geld te geven aan, afgeleefde arbei ders. Wij arbeiders hebben recht op een beter leven en daartoe moeten allen me dewerken, opdat aJs de thans levenden er niet van profiteeren, althans hunne kinderen dat zullen doen. Klaagliederen brengen de arbeiders niet verder. Zij moeten ook a-oor hun Avenschen strijden. En juist omdat die strijd moeilijk mag memand zich onttrekken en moet elk middel om verbetering te krijgen Avorden aangegrepen. Toen voor het eerst de arbeiders kwa men met den eïsch van staatspensioraee- j'ing, wilden de andere partijen daar niets van weten; nu hebben- zij het al len op hunne programma's staan en pra ten er over. Maar wordt ze ingevoerd, dan moeten de arbeiders er bij wezen om te zien. hoe het geregeld wordt. Spreker entiseerde het denkbeeld van Minister Knijper, vroeger door dezen -ge opperd, dat de Averkman van zijn 20ste tot zijn 53ste jaar een gulden per week voor zijn ouderdomspensioen bijdragen zou en behandelde na een korte pauze het rapport van de staatscommissie OA'er staatspensioneerïng. Hij had daartegen verschillende bezAv; ren, vooreerst de gedwongen bijdrage, die ook in Duitschland bestaat, maar daar bijzonder gehaat is. Zou, vroeg hij. het arbeiderskind van zijn 16e tot zijn 65e jaar moeten betalen, dus op een leef tijd dat cle kinderen der gegoeden door het hooger en middelbaar onderwijs -nog geschenken krijgen van den Staat, gaan zorgen voor hun ouden dag? De verplichte verzekering, waaraan de patroon- zich onttrekken kan omdat hij I zijn bijdrage op hei loon van den Averk man kan vinden, ketent den Averk- i man bovendien nog meer aan den pa troon cn zal bovendien den arbeid van kinderen beneden de 16 jaar, den dossen -arbeid en cle huis-industrie bevorderen. Bovendien zal bij het denkbeeld der Com missie de industrie veel meer betalen dan landbouAv en bij den laatste niet de premie moeten betalen. Wat het bedrag aangaat, de premie as te hoog en het pensioen zelf te laag. Men moet een staatspensioen scheppen zondig bijdrage Ann dien .arbeider. Het er wel, het kan gevonden worden op de uitgaven voor het militairisme en door een verhooging van, de successie rechten. Spr. ei-nidigdie met een aansporing tot organisatie. Geen geld brengt hooger rente op, clan Avat cle werkman bijdraagt aan zijn vakvereerngimg of politieke par tij. Aan lvet debat nam aLleen deel de heer Blauw, die zijn bekende anarchistische opinien verkondigde en door de verga dering eenigszins ongeduldig werd aan gehoord. Hij Averd door den spreker be antwoord. Het muziekgezelschap bracht eenige nummers ten gehoore. Er werd a'an, het podium meegedeeld, dat het gezelschap Zaterdag a.s. een uitvoering geven zal. tegen een entree van 40 ets. voor twee personen en 25 ets. voor een. Om het vinden van de juiste tee- kens in den chaos van vakjes te ver gemakkelijken, zijn deze geordend naar de „ideeën-associatie". Zoo is het vak, dat heit woord „visch" bevat, omgeven door de woorden schub, vin, net. visschier, enz., naast het woord oor vleesch, liggen de A'akken voor koe, os, slager, huid, keuken, enz. reis om de wereld in yeertig dagen. De „Leuchttliurm," een blad dat voe ling houdt met cle kringen der Norddeut- sche Lloyd meldt, dat op de conferentie van de voornaamste Europeesche spoor wagen met den Chineeschen- Oost-Spoor weg en- de Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des grands Express Européens, te Parijs, het besluit genomen werd met de Transatlantische stoomvaartmaatschappijen en met de Fransch amerikaansche spoorwegmaat schappijen- in overleg te treden, met het cloed retourbiljetten van Parijs naar Pe king in te voeren, waarvan het heenreis gedeelte geldig zal zijn over den Atlanti- schen Oceaan, Amerika en de Stille Zuid zee, het terugreisgedeelte daarentegen over den Transsiberischen Spoorweg en omgekeerd. Met deze retourkaarten, in werkelijk- heid rondreisbiljetten voor een reis om de wereld zoude men dus de door den held van Jules Verne afgelegde reis juist in de helft van den tijd kunnen afleggen, dien deze daarvoor noodig achtte. De piano als folterwerktuig. Een concert dat zes-en-twintig uur duurt, is zeker iets zeldzaams. Het kunst stuk 26 uur piano te spelen, heeft Camiille Bauciat te Triest uitgehaald Zondag- ond om acht uur begon hij te spelen, voor een jury, bestaande uit muziekon derwijzers en journalisten. Hij speelde door tot des morgens 6 uur 30 min. Toen begon hij na tien minuten pauze, op nieuw de toetsen te bewerken en speel de zonder ophouden door tot Maandag middag 2 55. Een arts constateerde tem peratuur 36.7, pols 90, verder alles nor maal. Met vuur en elegance volbracht de ..peler zijn taak en had in die 26 uur al les: potpourri's, opera's liederen en dan- Zia uit het hoofd gespeeld. De zaal avos steeds geheel gevuld, doch er heerschte een voortdurend komen en gaan, daar niemand het zoo lang uithield als de ipeler. Yoor Inie menschen. Uit het „Kamper Dagblad" ontleent men de- volgende advertentie: ..Te koop aangeboden een zwarte, langharige hond. oud 1 jaar, ook ge negen huiselijke bezigheden te ver richten als pantoffels aangeven, bood schappen doen, enz. enz. „Zeer geschikt voor luie menschen". Gemengd nieuws. Chineesche letterzetters. Terwijl in onze boekdrukkerijen iedere zetkast 155 vakjes bevat, heeft de Chineesche letterzetter een veejl omvangrijker inrichting noodig. Zoo- als bekend is hebben de Chineezen geen alphabet maar een schrift,waar van de bestanddeelen ruwe, somtijds symbolische afbeeldingen fcjn. Daar komt bij, dat tal van woorden in het Chineesch, dezelfde uitspraak hebben maar door het verschillend leggen van den klemtoon een verschillende beteekewis verkrijgen en derhalve; in schrift verschillende Iteekens noo dig maken. Holder bezocht in Chica go die drukkerij van een klein Chi neesch dagblad, waar op de zetterij 10.000 zetvakjes voorhanden waren. Daarbij bezat het blad nog een kleine lettergieterij om eventueel niet voor radige typen lie kunnen maken. Grootere Chineesche' boekdrukke rijen hebben zetkasten met 20.000 en meer vakjes. Dat het werk A'an een Chineesch zetter zeer moeilijk is, blijkt daaruit, dat aan de zetterij a'an het. genoemde kleine dagblad negen man 12 a 13 uur werken. Terwijl bij ons een zetter van eeni- gen aanleg het in twee a drie jaar tot een zekere handigheid brengt, is daar voor bij een Chineesch zetter die helft a'an het leven noodig. Muzikale insecten. In Japan verdienen meer dan drie duizend menschen hun kost met het fokken, africhten en verkoQpen van zoogenaamde „zingende insecten". Deze insecten lijken op krekels en heeten kustahibari en suzu-mushi. De muziek, die zij maken, lijkt op getingel van een zilveren belletje, en is. hoewel Avat eentonig, heel lief en zuiver. De Japanners verzorgen ze evengoed als wij onze kanarie's of an dore zangvogeltjes. Maar er zijn ook Japanners, die meer A'an de muziek houden, voortge bracht door een zeker soort- kikvorsch, kajika genaamd, en ze betalen hooge prijzen voor wei-opgevoede en goed- afgerichte kikkers. Op de groote jaarmarkten jn Tokio en andere steden Avorden deze dieren te koop geboden door de vele men schen, die zich het heele jaar met niets anders bezig houden dan met kikvorschen of insecten. Een werkelijk type uit een inbrekers roman is onlangs te Philadelphia in de handen der politie gevallen. De man heet Dickinson, is van goede af komst. is zeer beschaafd «n groeide door zijn aanleg en neiging op tot een beroepsinbreker. Reeds had hij eenige jaren aa'ggens diefstal in de gevangenis doorgebracht, toen hij voor /twee jaren Aveer te Philadelphia te voorschijn kwam en onder zorgvul dige geheimhouding van zijn verle den zich voordeed, als deelnemer in een fabriek van heerenkleedingsrt.uk- ken, wat hem door zijn innemend op treden en zijn beschaafde persoonlijk heid volkomen gelukte. Nu brak voor hem een dubbel leven aan, zooals shij vorige bijeenkomst, werd medegedeeld. Feuilleton. Uit het Engelscli van E. W. HORNUNG. 25 Het bleek een graad van wiskunde te zijn en onder den invloed van sympathie vertelde Morna bijzonder heden, en Rachel wist genoeg om de verkregen graad van de predikants- vtouav op de rechtte waarde te schat ten. Wat moeilijker was te begrij pen, was hoe zoo'n jonge wouw mot zulke buitengewone talenten tevreden kon zijn haar licht te verbergen on der d© korenmaat van een landelijke pastorie; en Rachel kon niet nalatten, haar verwondering daarover uit te drukken. Hebt gij het vóór uw huwelijk heelemaal niet in praktijk gebracht? Neen, zei Morna U moet werten dat ik midden in mijn studiëtijd ver loofd raakte, en de week nadat ik mijn graad gehaald had, trouwden •wij. Wat jammer, om zoo'n carrière op te geven! Dat zou ik weer doen, als ik voor de keus stond, zei Morna hoog blo zend, en Rachel's gevoel van jalouzie Averd grooter. Ik ben bang, dat wij niets aan elkaar zullen hebben, zuchtte Mrs. Steel, toen zij het huis naderden. Ik heb geen noemenswaardige ontwikke ling gehad. Die opvatting maakte Morna boos; zij had er een ziekelijke afkeer van als blauwkous beschouwd te worden en daar kwam zij in haar meisjesach tige. naïviteit met gevoel en woorden tegen op. Gelukkig AA'as zij zoo klein geestig niet, zij had al lang genoeg gekregen van de studie; ze was bijna alles Aveer A'ergeten, iedere lummel kon volgepompt worden om voor exa- jmens te slagen. Integendeel was zij overtuigd, dat zij veel aan elkaar zouden hebben; bijvoorbeeld verlang de zij naar iemand om mee te wisl rijden; haar echtgenoot had zelden tijd daarvoor en hij hield er niet van dat zij alleen op de eenzame wegen [in den omtrek ging rijden. Maar ik kan niet wielrijdan, zei Mrs. Steejl, terwijl zij haar hoofd droevig schudde. I dat is Avaar, ik vergat, dat u equipage heeft, dergelijke menschen fietsen gewoonlijk niet. En nu was het de beurt van Morna om te zuchten. Neen, ik zou het graag doen; maar ik heb het nooit geprobeerd. Dan zal ik het u leeren, riep Morna op eens. Wat zal diajt grappig zijn! Ik zal het bepaald prettig vin don, daarvan ben ik overtuigd. Maar De zin werd niet voltooid, wat la- iteir dikwijls gebeurde in een onder- |houd tusschen Rachel Steel en Mor na Woodgate; van het begin af was .Rachel zich bewusit met- Morna meer op haar hoede to moeten zijn dan met iemand anders, die zij de laa'ste zes maanden ontmoet had; van het begin af moest zij telkens zich zelve remmen op een wijze, die Morna van ieder ander onaangenaam ge/onóen I zou hebben. Maar ook weer van 't -begin af deze twee waren door haar aard onmiddellijk vriendinnen geworden. Gij moet helt leeren, drong Mor na aan, nadat zij een poos se vacht Ihad. op het voltooien van dei zin Er I zijn menschen, die het versmadsn I of a'oorgeven dat te doen maar ik Iben zeker, dat u niet een Aran diege- 1 nejn is. Het mag niet de sierlijkste vorm van lichaamsoefening zijn, ge zulit zien wat een genot het is, als ge eenmaal onze heuvels afvliegt! Dan voelt men zich onafhankelijk; geen paarden behoeven ontzien te worden, geen koetsier moet geraad pleegd; alleen uav eigen beenen en uw eigen vaste;. Avil! De onafhankelijk- Iheid alleen Mag voor u juist geschikt zijn. Mrs. Woodgate, maar niet voor mijn vrouw I Mr. Steel was hen onmerkbaar ge naderd over het zachjte, jonge gras; I en nu nam hij zijn stroohoed af voor Morna, terwijl hij welwillend glim lachend haar de hand toestak. Maar Morna had gezien hoe zijn wouw ontstelde op de klank van zijn stem en haar groet Avas koeltjes. Ik bedoelde het wielrijden, niet de onafhankelijkheid naltuurlijk! Maar er was iets linksch in zijn glimlach, iets linksch en toch niet on vriendelijk; dat Morna ergerde en raadselachtig A'oorkwam tijdens haar bezoek dat zij tamelijk kort maakte, toen zij bemerkte dat. Mr. Steel blijk baar geen plan bad haar weer alleen in de war gebracht zijn en nog meer geërgerd, als zij de eerste woorden gehoord had, die tusschen het pas getrouwd echtpaar geAvisseld werden, nadat zij vertrokken was. Wat heb je daar meegenomen, AToeg Steel, toen zij de oprijlaan te rugwandelden, na Morna het bosch pad te hebben zien inwandelen. Ra chel droeg nog haar tak gomhladeren; hij moest haar al eerder opgemerkt hebben, maar nu gaf hij er voor het eerst bewijs van. Zij zeide dadelijk wat het was, en waarom zij de tak a'an den boom had genomen, Die tak deed mij denken aan Vic toria; en je weet, dat is mijn geboor teplaats. Steel keek zijn wouw aandachtig aan met een harde uitdrukking in zijn ondoorgrondelijke oogen, maar waar toch ook verborgen sympathie uit sprak; zijn toon klonk echter vol maakt koel, toen hij zei: Ik vergat dat en ik kan daar wel inkomen, maar je moet nooit ver geten, dat ik je aanbood daarheen terug te keeren. Is dat dus een tak gombladeren, zeg je? Rachel keek hem snel aan; wat hij dezen keer niet opmerkte, zoo wash verzonken in aandachtige beschou wing van de bladeren. Heb je zoo iets vroeger nooit meer gezien? vroeg ze. Een gomboom? zei Steel, zonder op to kijken, nog steeds a-oI aandacht voor en ruikende aan de bladeren. Nooit van mijn leven, ^'oor zoo ver ik weet! HOOFDSTUK XI. Een andere nieuwe Vriend. De families uit den omtrek brach ten bezoek aan Steel en zijn wouw, wat zij wel moeilijk konden laten, omdat zij het vorige jaar Steel als wijgezel ook een bezoek gebracht hadden. Bovendien waren de belha mels A'an de kudde, de families Uni- ach en Inverners afwezig, daar die doorluchtige families de season te Londen doorbrachten; daardoor was het verbod zoo gaarne door Mrs. Vena- bles aan haar buren gesuggereerd, bij haar zelve begonnen en geëin digd. De eerste, die deze flater moest erkennen en zich daarom gedroeg als of zij hem nooit gemaakt had. was deze invloedrijke en diplomatische

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5