venzaal van bet Brongebouw eene voor dracht gehouden door den heer Dr. J. P. Lotsy over: „De verhouding tusschen planten en dieren in de Tropen." Een groot gezelschap dames en hee- ren vulde de gezellige zaal. Spr. ving zijn voordracht aan met er op te wijzen, dat men in de warme lan den verschillende gewassen aantreft, welke leven op de taleken van andere planten. Deze planten leven onder speciale om- sfandighedem. Zij beginnen met een knolletje te maken, dat, als waterreser voir dienst doek en hebben verschillen de gangen, welke de mieren tot schuil plaats dienen. Zoo treft men in de omstreken van Buitenzorg een geelachtig gewas aan, dat van de hoornen afhangt. Raakt men dtit aan dan valt een zwerm mieren naar omlaag. Deze diertjes houden hun ver blijf in zakvorrnige organen. Zooals be kend is verdampt de plant het water aan den onderkant en geschiedt dit door huidmondjes. Bij deze planten heeft ech ter de verdamping naar binnen plaats, en gebruiken de wortels het water door de plant verdampt. De mieren nu bren gen den grond er in, zoodat deze plant als 't ware van zijn bladen bloempotten heeft gemaakt. De zakken zijn niets anders dan ver vormde bladen. Hoewel deze plant niet de minste moeite heeft gedaan om mie ren te lokken, zijn er in de tropen toch verschillende planten, die dit wal doen. Deze vragen de diensten der mieren en betalen daarvoor hun loon aan deze diertjes. In hoofdzaak zijn deze insecten door de planten in dienst genomen om de bevruchting te bevorderen. Vooral de' bijen, gelokt door de honig, komen op de bloemen af, en helpen door over brenging van het stuifmeel aan de be vruchting mede. Doch meermalen gebeurt 't bij bloemen in de tropen, dat de bijen niet de meel draden wollen passeeren en op eene ver keerde plaats inbreken. Om dit te voor komen hebben verschillende bloemen mieren in dienst, welke in nectariën de bloem beschermen, tegen de onrechtvaar dige wijze van honing-berooving; door de bijen zoodra deze op eene verkeerde plaats inbreken, de pooten af te bijten. Enkele planten bieden den mieren eene woonplaats aan, zoodat zij steeds be schermd zijn. Deze planten zijn van schutbladen voorzien. En dat dit een probaat middel is blijkt wel hieruit dat van die Melina-soort bv. slechts 3 ver loren gaat. Door de afscheiding van honing, be spaart dus de plant haar eiwit. De Tumbergia heeft op de plaats van de kelk als 't ware een tafel voor de mieren gedekt. Dat is de gevaarlijkste plaats voor de bloem om te worden door gebeten, doch zij wordt zoo goed be schermd, dat elk onrechtvaardig binnen dringen der bijen,wordt voorkomen. Geven bovengenoemde voorbeelden de bewijzen dat planten door mieren be schermd worden, het tegenovergestelde is ook meermalen het geval. In,Zuid-Amerika toch is een mieren soort, die zich met plantaardig voedsel voedt. In enkele uren kunnen zij tal van boomen totaal kaal eten. De nerven dragen de mieren dan,langs een glad gebaanden weg, waar honder den diertjes heen en weer krioelen, naar het mierennest. Langen tijd heeft men in 't onzekere verkeerd, wat de mieren met de blad stuk] es uitvoerden, totdat de Duitsche natuuronderzoeker Muller met de mede- deeling kwam, dat de mieren het blad gebruikten om champignons te kweeken. En werkelijk is dan ook bij nader on derzoek gebleken, dat de mieren cham pignons-tuinen aanlegden. Zij cultiveeren de ^champignons niet in den hoogsten natuurvorm, maar in dien laagsten. De mieren knippen de blaadjes zoolang rtotdat alle cellen ge opend zijn. Dan bouwen zij den tuin op in hun nest, en op de korreltjes komen dan schimmeldraadjes, welke zich lang zamerhand ontwikkelen. De z.g. mie- Tenraapjes eten zij. Opmerkelijk is het dat de verschillen de rniersoorten, verschillende champig non-soorten kweeken, De eene soort mie ren kan niet de raapje* van de andere soort eten. Ook op Java komt de Champignon-mier voor. De Termieten brengen daar de grootste verwoestingen aan. Verschillende planten verdedigen zich zelf tegen schadelijke insecten, andere worden door de menisch daartegen be schermd. Zoo wordt een Manga-boom gaard door mieren beschermd tegen de sIuitkegeTlarvea. De Memesilon wordt verdedigd door kleine mieren, welke zij lekt en die de andere miersoorten er af houden. In .Amerika bevindt zich een. boom, ge heel door mieren bewoond,die den plant vrij houden van bladsnijders. Ten slotte wees spr. er op, dat uit al les blijkt, dat de plantenwereld door millioenen diertjes in gedaante belang rijk veranderd is; en dat de Flora, welke thans de aarde bekleedt, er geheel i an ders zou uitzien, wanneer er igeen die ren waren. Tevens hoopte spr. dat de aanwezigen door deze voordracht de overtuiging hadden gekregen, dat een boom door mieren wordtbehouden. Met lichtbeelden werd d<e voordracht verduidelijkt. Uit de Omstreken. Heemstede. Nabetrachting van de»n Gemeente raad. De mensch wandelt op aarde in raadselen rond. Dat bleek ons Vrijdag weder, toen wij die Raadszitting bijwoonden. Na eene langdurige* gehedmiej zit ting over helt voorstel van B. en W. inzake do verbetering der Bleekers- vaart, ving de openbare behandeling daarvan aan. Slechts 8 minuten duurde deze openbare zitting, doch tijd genoeg om ons te doen zien, dat enkele personen gelijk zijn aan weer hanen. De heer van Houten toch verklaar de zich voor eene openbare losplaats- En geen 2minulten later, toen het amendement van den heer v. d. Berg om B. en W. uit te noodigen eene openbare losplaats bij de Bleekers- vaart aan te brengen, in stemming werd gebracht., was do heer van Hou ten de eerste tegenstemmer. Hoe rijmt men dalt te zaam? zouden wij kunnen uitroepen. Zoo iets is ons onbegrijpelijk, te meer daar hem bekend was, dat door zijn tegenstem men het amendement verworpen zou worden. Voor de gemeentenaren is dieze uit- 'slag tevens te betreuren, want nu komt. door de daarna aanneming van het voorstel van B. en W., de Blee- kersvaart weliswaar in gemeente-ei gendom, maar heeft men geen open bare losplaats. Daardoor hebben de gemeentenaren, zooals de heer v. d. Berg terecht opmerkte, niets aan deze vaart, maar komt het genomen be sluit alleen ten goede van de aan deze vaart wonende bleeke<rs, die nu tegen eene kleine bijdrage in de kosten een goed onderhouden en verbeterd vaar water krijgen. Hier profiteert dus een klein ge deelte der inwoners, maar de gemeen te als zoodanig niet. Bij het nemen van dit besluit is het gemeentebelang niet voldoende in het oog gehouden. Wanneer de Raad voltallig was ge weest, zou voorzeker" dit besluit niet zijn genomen, maar bet amendement- v. d. Berg, dat in het belang diecr ge meente was, ongetwijfeld zijn goed gekeurd. Daar B. en W. de plannen inzake de verbetering dezer vaart nog aan die goedkeuring van den Raad moe ten onderwerpen, is alle kans nog niet verkeken om van de vaart te maken een gemeentewater in dan wa ren zin des woords. Wij verwachten niet alleen, doch vertrouwen ten stelligste, dat een der voorstemmers van het amendement- v. d. Berg dan met een voorstel zal komen om B. an W. uit te noodigen, alsnog eene openbare losplaats te doen aanbrengen. Door den feilen wind van Donder dag op Vrijdagnacht is het ooievaars nest me* paal. staande op de terrei nen van Bosch en Vaart, omgewaaid en het dak van een aldaar staande Di rect! ekeei afgerukt. Het verhaal van hel, jongetje, dat eenige dagen geleden met. bevroren vingertjes sn de openbare school te Heemstede kwam en van het meisje, dat s' middags een paar warme want jes op de bank vo jr hem neerlegde, heeft nog een aardiv vervolg cn slot. Heden. Vrijdagmiddag, vervoegde zich bij oen heer Staal hoofd der ge- ncemde school een kindervriend, Hij had hef verhaal gelezen en verzocht nu den heer Staal het lieve, hartelijke kind als aandenken, eer. geschenk dat hij meegebracht had, te willen over handigen. Tn een kartonnen doos lag een fraaie pop. 't Is te begrijpen, hoe verheugd het kind mot dit geschenk was, dat Sin terklaas zoo regelrecht voor haar uit Spanje had gezonden. Bennebroek. Tem huize van A. M. is een begin van brand ontstaan, veroorzaakt door het spelen met lucifetrs van een der kinderen. De gordijnen, het behangsel en de zoldering hadden reeds vlam gevat, toen de timmerman van D. uit Voge lenzang, daar toevallig in de buurt aanwezig, op het angstgeschrei der kleine toeliep, en met bulp van ande ren een onheil wist te voorkomen. Zand voort. Aan den heer G. Braaksma, onder wijzer alhier, is wegens dienstjaren eene verhooging van jaarwedde, gr. f 50 toegekend, ingaande 1 Dec. j.l. Hef bestuur der Bewaarschool alhier, werd dezer dagen verblijd met een gift, groot f25 van den heer en mevr. K. W. IJmuiden. De gestrande boot is door de sleep- booten weder afgebracht en verder in de haven gesleept. Het schip moet nog al beschadigd zijn en water maken. Door den stOTm der laatste dagen is de Zuider Strekdam in de buitenhaven bijna geheel uit elkander geslagen. De Engelsche stoomboot Platea van Baltimore naar Amsterdam, is bij het binnen komen ten gevolge van het ruwe weer aan den grond geloopen, daarna weer vlot. gekomen en vervol gens dwars van den zuider strekdam weer gestrand. Sleepbcoten verleenen assistentie, om het vaartuig weer vlot te krijgen. Halfweg Bij de ,Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen tot ouderling, diaken, kerk meester en notabelen respectievelijk de heeren: J. A. Kaub, J. C. Dijksen, J. Scharrighuïsen, J. Cos en L. J. Bouwens. Op tweeden Kerstdag zal in de Ned, Herv. kerk alhier weder Kerstfeest ge vierd worden met de kinderen der .Zon dagsschool, die alhier sedert jaren door en vanwege de Haarlemsche Jongelings- Vpreermging wordt gehouden. Sloten. Bij den veehouder M. zijn thans drie runderen aan miltvuur gestorven en op last van den districts-veearts, verbrand. INGEZONDEN MEDEDEE- l.INGEN. 30 cents per regeL De Quiiia-Laroche, op zoojuiste wijze door hare zenuwversterkende en herstellende eigenschappen be kend, is gelijk al de goede toebe reidingen, liet voorwerp van tal rijke namakingen. Alleen de Echte (^uina-Laroche bevat de totaliteit der werkende hoofdbestanddeelen vervat in de drie Kina's (geel, rood en grijs), hoofdbestanddeelen die op zoo nut tige wijze onder elkander een ge heel maken, hetwelk niets zou kunnen vervangen. De Qnina Laroclie heeft een zeer aangename smaak, is onovertreiïe- lijk om de zwakte, gebrek aan eet lust, koortsen, tegen te gaanzij verkort de lange en lastige her stellingen. De ijzerhoudende Qiuna-Laroche wordt aangewend tegen bloed armoede, bleekzucht, gevolgen van bevallingen, enz. Men eische in de Apotheken de Echte Quina-Laroche, eenyoudige of ijzerhoudende, voorzien van de handteekening Laroche en het adres: 20, rue des Fossées-Saint- Jacqnes, Parijs. Binnenland. Kameroverzicht. De rede waarmede die heer Mai-chant de beraadslaging over Oorlog voortzet te, was die van een voorstander van het volksleger.Uit dat oogpunt.werd 't Zwit- sersehe stelsel door dezen' spreken- ver dedigd, ook wat de kosten aangaat, als geschikt om voor ons land te worden overgenomen. De voorstanders daar van stemden dan ook voor die militie- en landweerwetten meenende daarin een compromis te vinden. Maar vonden zich daarin thans teleurgesteld. Allereerst door die inlijving der z.g. viermaanders bij de compagnieën; vervolgens door 's Min. voornemens ten aanzien der leger- organisatie; ten derdie door de wijze van behandeling van het mil. voorber. on derwijs, speciaal van het reservekader; door de opvoering van het blijvend ge deelte. Alle welke omstandigheden rede nen waren om te tgelooven dat de Min. ons verder af bracht van den weg, diife naar het volksleger, naar aigemeerue oe fenplicht leidt. Geheel in dezelfde lijnen bewoog zich de rede van den heer Ver- bey. Ook van hem een aanbeveling van het Zwitsersche stelsel; ook zijnerzijds bezwaar tegen, hel ontbreken van volle dig licht ten aanzien van 's Minis ters organisaitiie-plamine-n. In verband hiermede wilde de spr. dan ook amen dementen voorstellen om kazernebouw uit te stelden, totdat de dislocatie zou vast staan. Laakte deze spr. dat niets werd beproefd in de richting van ver korten oefeningstijd, hij kondigde een amendement aan tot inkrimping van het blijvend gedeelte. De Min. had die ver meerdering verdedigd door het wens ette lijke van kadervorming. Spr. stelde daar tegenover zijn eigen denkbeelden op dit stuk, met een aanprijzing van het voor bereidend militair onderwijs en een hul de aan de uitkomsten van het reserve kader. Eindelijk de financieele zijde der begrootlnig besprekend, legde hij nadruk op het nieit-uitkomen van de optimisti sche beschouwingen van de regeerings- tafel en drong met kracht aan op bezui niging. Ten einde die te vinden, wilde hij een Staatscommissie benoemd zien. Inmiddels zou hij echter minder geld voor de vesting Amsterdam weigeren. De heer Talma besprak twee speciale punten. Hij drong aan' op het tegengaan van drainkverbruik in de canüne en ves tigde de aandacht op de wensohelajk- heïd van vrijstelling van dienst van de genen die gemoedsbezwaren hebben te gen het dragen van wapenen. Of, zoo- als de heer Van der Zwaag later zeide, tegen aflüe geweild en voor wie Gods wil boven dien van menisehen gaat. De heer Trodlstra voegde aan het ge bruikelijk socialistisch protest tegen het militair isme slechts een uiteenzetting op twee punten toe. Het eerste was dat de socialisten tegen nieuwe en hoogere uitgaven zijn, omdat nu weder de Z. A. oorlog had geleerd, dat een klein land, zich verdedigend tot het uiterste, niet op steun van buiten rekenen kan. Het tweede was de verzekering, dat de socia listen in tijd van oorlog ook hun plicht zouden doen. Ook de heer Troelstra ver dedigde een volksleger, maar hij wees de voorstanders daarvan er op, dat men daartoe langs den tegenwoordigen weg niet zou komen. We hadden en kregen nu een leger tegenover het buitenland van geen nut en enkel een machtsmid del in de handen der bourgeoisie. Dat zou zoo blijven zoolang de Min. van oor log kreeg wat hij vroeg. En daarom moesten de leden der Kamer die bezui nigingen wilden, zich vereeniigen om het zoover te brengen. Deze rede werd later door den heer Van der Zwaag sterk aangevallen. Deze wilde in het geheel geen leger, dus ook het volksleger der socialisten niet. Hij verweet d*m heer Schaper zelfs patriot tisch chauvinisme. En toen de heer Van Kol riep, dat men het volksleger wilde om ook een geweer te hebben, antwoord de hij, dat de socialisten die in oorlogs tijd naar de grenzen gingen dan ver plicht zouden zijn op andere socialisten te schieten. Hij bleef het militairisme op zijn bekende wijze geeselen als on- noodig en belachelijk veel vorderend i van een klein land als het onze als een uuurnf van het barbarisme, als njdig met eilk denkbeeld van beschaving en als het bankroet van het ChristenKloxn. Het is niet gemakkelijk te zeggen waar de heer Melchers heen walde. Aan- vankeJjk bestreed hij een rede van den lieer Tamiu... het vorig jaar gehouden. Wat den voorzitter wart al ie kras was. 1 Doch dit was enkel bestemd om te doen uitkomen, dal de internationale sociaal- deinocraiie eenstemmig denkt tegen het militalrisme. Voor het overige ging het betoog tegen hex demuiraiiseerend effect van kazerneleven en discipline. De heer Van Karnebeek, die front maakte tegen het systeem der socialisten, deed uitkomen,, dat de defensie het volks bestaan moet waarborgen alvorens er sprake kan wezen van oeconomische op heffing des voiles. De begrooting aan vaarde hij omdat de Min. verplicht was de aangenomen iegerwetten uit te voe ren, terwijl hij ten aanzien van het re servekader diens maatregelen en voor schriften aan een critiek onderwierp. De heer Tydeman, die meer licht over de legeronganisatie dringend noodzake lijk achtte,, verdedigde een stelsel van dislocatie van het leger, ook voor de landweer en mede ten aanzien van het voorbereidend mil. onderwijs, berus tend op onze territoriale indeeling. Ten aanzien van de financieele zijde der be- bagrooting plaatste hij zich op het stand punt, dat moest toegestaan wat noodig was, doch verheelde hij zijn bezorgd heid niet voor de kosten in de naaste toekomst. Iniusschen erkennend dat de militie- en landweerwetten moesten uit gevoerd worden, drong hij aan op be zuiniging en op verbetering van het comiptiabelbeheer, waarvan de feilen door het rapport der „14 ton-commissie" zoo duidelijk .aan den dag waren gelegd. Hu'Jlde braoht hij aan die commissie en drong er op aan dat een onderzoek als het hare nog verder zou worden uit gebreid. In de Avondzitting werd Waterstaat behandeld. In de avondvergadering, bij Water staat, kwamen de kleinere puntjes meer op den voorgrond, provinciale en loca le belangen en belangetjes. Een meer al gemeen belang bracht de heer Van de Velde ter sprake; hij kwam op tegen het toesitaan van tolgeldheffing voor rijwie len op sommige wegen. Het rijwiel be hoorde z. i. geen object van tolgeldhef fing te zijn. Een ander, groot provin ciaal belang, werd door de heeren van Veen en Melchers bij den Min. aange drongen, nl. de droogmaking van de Lauwerzee. De Minister verzekerde, dat die zaak door de Reg. ernstig wordt overwogen. Tolgeldheffing voor rijwie len achtte de Minister niet onbillijk. Wie van een goedien weg profiteert, mocht er ook wel wat voor betalen. Een pleidooi van den heer Van Gijn tot spoedige be slissing in zake den waterweg van Dordt naar Zee. vond bij den Minister een zeer welwillend oor. Het onderzoek was reeds afgeloopen, doch moest nauwkeurig wor den voortgezet alvorens tot een zoo be langrijk werk kon worden overgegaan. De discussie over dit onderwerp was als in een avondzitting wei meer lichtelijk geanimeerd. Na middernacht ging men uiteen. Letteren en Kunst. Alweer eon r :euw blad,. Nu een voor de leerlingen van gym nasia, hoogere burgerscholen en insti tuten. Een weekblad, dat den idealistischen naam draagt van Parsifal", De uitgeefster, de Hollandia-drukke rij, te Baarn, heeft zich voor dit. blad, dat onder redm tie staat van deii heer A. C. C. de Vletter, de medewerking verzekerd van S. Abromsz, Taco H de Boer, Joh H. Been. H. Th. Chap- piuis, Dr. ,T. C. Costerus Lodewijk van Deyssel, Marcellus Emants, Johau Gram, Ida Haakman. Ida Heyermans, E. Heymans, Ed. C. Roubolt. Dr. J. de Jong. Di'. A. Kempo, Otto Knaap, Dr. R. A. Kollewijn, J. H. van Leeu wen, Mr. M. G. L. van Loghem, Or pheus, Parvus, Anna Polak, Dr. J. B. Schepers, Dr. N. J. Singels, J. F. Ter- nooy ApH. P;et Vluchtig, J, Warner, Wolrgang. Er zijn namen bij die klinken als een klok en «He waarborgen geven voor een degelijken inhoud en oordeelkun dig wikken en wegn wat voor jonge lui als voor wie dü weekblad bestemd is, noodig, nuttig, instructie-1 en aan genaam moet zijn. Het eerste nummer bevat een arti kel „Parsifal"en als belangrijkste bijdragen ,Een smulpartij in het oude Rome", door dr. J. L. Chaillet. Het Kerstfeeo'st te Litauen" door Orpheus. De redactie vraagt aan de jonge le zers bijdragen, die zij op Arneri- kaansch voorbeeld, zeg; zij hono- raeren zal. Zij vraagt a. Koddige voorvallen uit 't rijke schoolleven, geschikt vcor alle lezers. b. Verbazend belangwekkende nieuw tjes uit de sportkringen c. Geestige zetten, onbetaalbare uien, leuke moppen, zooals erbij dozii nen onder de lui van G-, H.B.S. en 1 getapt worden. d. Amusante, pikante stukjes. N.B. Wij vragen geen vaerzen geen ultra moderne impressies(wel van Kloos, en van Querido en dergelijken). e. Ongemeen zeldzame artikeltjes, ergens gevonden in merkwaardige, on bekende tijdschriften. f. Later ook foto's ter reproductie. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De „Petit Bleu" verneemt uit Ber lijn, dat men in verschillende groote Duitsche fabrieken adressen van sym pathie laat circuleeren onder de ar beiders om Keizer Wilhelm geluk te wenschen met zijn jongste optreden tegen de socialisten. De arbeiders, die niet teekenen willen, moeten zelfs be dreigd worden met ontslag, zegt het Brusselsche bladniettemin lijdt de beweging in sommige plaatsen, o.a. te Maagdenburg, een fiasco. De „Daily Express" verneemt uit Wee- non, dat Rostov nog steeds het tooneel is van Moedige gevechten tusschen werkstakers en troepen. Een geregelde veldslag wordt bericht tusschen kozak ken en 30.000 demonstranten. De kozak ken reden over het volk heen, maar de stakers verzamelden zich opnieuw, trok ken de kozakken van hunne paarden, wierpen hen met steenen en sloegen hen. De stakers ontwortelden boomen, waarmede zij barricades opwierpen. De troepen werden zes keer teruggedreven. 2000 vrouwen vochten voor de werksta kers. Men bericht, dat. 300 man zijn ge- diood en 10000 gewond; vele vrouwen zijn gedood. Stoom vaartberichten. Het sitoomschip Ardjoeno. van Rot terdam naar Java, vertrok 18 Dec.van Suez. Het stoomschip Malang, va.-i Java naar Rotterdam, vertrok 19 Dec. van Havre. Het stoomschip Prinses Sophie,van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Dec. van Genua. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 23 Dec. 1902. des namiddags van 1—2 uur, door den Heer W EZER- MAN. PROGRAMMA. 1. Preludium „Eroiea", van G. B. v. Krieken. 2. Offertoire, van ,1.. Wely. 3. Sonate No. 3, van Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. Ave Maria, van Fr. Liszt. 5 Duet uit Stabat Mater, van Rossini. kerknieuws. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag de gelezen HH. Missen met onderrichting te half 7 en 9 uur; te half 11 de Hoogmis met predikatie. Te 7 uur Lof, conferentie en Rozen hoedje. Maandag te 7 uur Lof en Rozenh. tot lafenis der Geloovige- Zielen. Woensdag vigilie van Kestmis, ge boden vastendag. Gelegenheid! om te biechten van 4 tot 9 uur. ■"v Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, 4e van den Advent, de stille H. Missen met onderrichting te 7 uur en half 9, te half 11 de Hoog mis en Predikatie. Te 2 uur Catechis mus. Te 3 uur het Rozenhoedje. Te half 7 het. Lof ter eere van het H. en Onbevl. Hart van Maria, voor de be- kee-ring der zondaars met Conferen tie. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag ie half 6, 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 de Vespers. Dinsdag 'te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Pa dua. Kerk van het Allerh. Hart KI everparkweg. Zondag te 7 en 9 uur de gelezen H. Missen; te half 11 Hoogmis. Te 4 uur Lof. Gedurende de week zullen de H.H. Missen worden opgedragen te half 8, half 9 en half 10 uur. Parochiekerk van O. L. Vrouw. Zondag da H.H. Missen te half 6, 7 uur en half 9. en te half 11 de Hoogdienst. Te 2 uur Catechismus, te 3 uur Vespers, te half 5 Oefening van de H.Familie, te* 7 uur het Lof. Maandag- en Woensdagavond te 7 uur het Lof. Bijkerk van de H. Elisabeth ..op het Klooster". Zondag De H. Mis om half 8 uur met onderrichting, om 10 uur de Hoogdienst met predikatie, om 2 uur Catechismus, om 3 uur de Vespers, om half 7 uur Lof. Deze week Catechismus op Maan dag en Dinsdag. Maandag, Feest van den H.Thomas Apostel, gezongen H. Mis te 8 uur. (N. H. Cl) Vervolg Stadsnieuws. Gister emavond heeft zoo als men elders in ons blad kan lezen het Haarlemsch Muziekkorps medegewerkt bij de opvoering van „Faust" gisteren avond. Deze medewerking was geheel onvoor bereid, er had geen enkele ensemble-re^ petttoie plaats gehad, dus de taak die de heer Kriens aanvaard had', was zeker een moeilijke. Het muziekkorps werkt ook nog te Lei den mede met de „Vereenigde Solisten dier Nederlanldsohe Opera". Onwaar echter i's de mededeeling van het „Handelsblad" als zou het muziek korps geëngageerd zijn bij de „Vereenig de Solisten.". Gevonden voorwerpen. Een op schrijfboekje, een blauw lijf van een japon en een bont boezelaar. Oplichting. Gisteravond ver voegde zich een vrouw, blijkbaar de zelfde, die in den laatsten tijd verschil lende bedrieglijke handelingen pleeg de, in een winkel aan het Groot Hei ligland en bestelde daar kaas. Daar na vroeg zij om een rijksdaalder te wisselen, doch toen de winkelierster daaihp 6 kwartjes e<n 10 dubbeltjes op de toonbank legde, nam de vrouw plot seling het geld weg en verdween. Po- gangen om haar te krijgen, mislukten. P o g i n g tol inbraak. In een perceel aan de Brouwersvaart is in den afgeloopen nacht een poging ge daan tot inbraak. De voordeur is met een valschen isleutel geopend en daar na een andere deur gepoogd, met een breekijzer open te wringen, wat echter niet is gelukt. Eén schroef was uit de deur gesprongen, doch de tweede niet. Vermist wordt niets. Aanbesteding. Heden werd in café Neuf aanbesteed namens het be stuur der Ambachtsschool Het bouwen van een nieuwe bank- werkerij, vergrootirig van de smederij en he!t optrekken van een nieuw lokaal. Ingeschreven was door A. F. Cap tein voorf 12917, J. M'ezerus, f11770, J. Giebels en J. Zervellen f11656, J. A. Jonker f 10746, H. London f 10960, G. J. v. Slnigerland f 12115, J. N. v. d. Vlerk f12255. De gunning heeft later plaats. Uit de Omstreken. Beverwijk. Tot onderwijzer aan de R. C. Jon gensschool alhier is benoemd de heer W. J. H. Schrtinemacher*. Voor rekening van den heer G. Doo. deman alhier zuilen aan den Jan Als- weg 4 woningen worden gebouwd. Met een aantal van aanvankelijk 18 leden is men ertoe overgegaan alhier een chr. Mannenkoor op te richten welken naam het zal dragen is nog on bekend. De heer A. Smit commies en tele grafist der posterijpn te Amsterdam, is als zoodanig naar hier overgeplaatst. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweedo Kamer. Men seint ons uit den Haag De heer Schokking, het algemeen de bat over oorlog voortzettend, betoogde dat men in het systeem der socialis ten. tegen liet militairisme en voor het volksleger eerst dan met succes kan ageeren. wanneer men ophoudt de voorstelling te wekken dat het leger enkel dient o.m de eene klasse tegen de andere te beschermen. Evenals deze spreker kwam de heer Van Twist op tegen 's Min. maatregelen ten aanzien van het reservekader dat gevaar liep, z.i., te niet te gaan. hieven de bestaan de maatregelen gehandhaafd. De heer Passtoors dreng aan op een commissie tot het onderzoek der mogelijkheid van bezuinigingen op de defensie-uit gaven. Ditzelfde denkbeeld werd op nieuw door den heer Van Vlijmen ver dedigd, hoewel deze in de begrooting het streven naar bezuinigng waardeer de. De spr. leverde vervolgens een ernstig pleidooi ten gunste van het re servekader, aandringend op minder1 beperkende bepalingen. Het plan des Min., om te Haarlem een regimentsstaf te leggen, juichte spr. zeer toe. De Minister beantwoordde het algemeen debat. Den aandrang naai- een bezuti- nigingscommissie wees hij af. Zijn streven was op bezuiniging gericht. Gemengd nieuws. Den liefhebbers gemakkelijk gemaakt. In de buurt van Arlon in België ont dekten douaneambtenaren in een sloot dynamiet-partronen en lonten. Een en ander was gepakt in bedrukt papier, waarop nauwkeurige aanwijzingen om trent een doeltreffende aanwending van de patronen. Een wijze belissing. Te Falkirk in Schotland, had een 17- jarige mijnwerkersdochter, Nellie Grant, f 3000 schadevergoeding verlangd van een 18jarigen mijnwerker, wegens schen ding van de huwelijks-belofte. De rech ter besliste, dat, de zaait zou worden ver daagd, tot de beschuldigde 21 jaar was, De 17jariige aanklaagster kon best zoo lang wachten en mocht de be schuldigde dan met een andere ge huwd zijn, dan kon over de klacht wor den beslist. Goud op Korea. Elk jaar neemt de productie van goud op Korea toe; in 1901 bedroeg die uitvoer naar Japan 4858.000 yen en naar China 136.000 yen; te zanten dus 5 miüioen yen,, dat is 5 maal zooveel als in het voorgaande jaar. Burgerlijke Stand. Bevallen: 19 Dec. G. K. Velthuijsen —Wolkers, z.; 20. A. Beens—v. Cittert, d.; 18. M. v. d. Ploeg—Hof, z.; 20. R. Mok—Polak, z.; H. van der Linde— Zieltjens, d.; 19. J. T. M. Passant— Slegtenhorst, z. Overleden: 18 Dec. E. Bolate— Roest, 68 jaar, Tuinstraat; H. Dar^- Serné, 79 jaar, Kerkstraat; D. de Sau- vage, 68 jaar, Schneevoogtstraat; 19. E. M. Scheepmaker—Bogaard, 57 j., L. Heerenvesit; S. van Leeuw-en, 25 j. Rozemarijnsteeg; C. M. Schuddelaar, 77 jaar, Spaarne; 17. J. B. Ruigrok,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2