NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezeii Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e .Jaargang Donderdag 25 December 1902. No. 5980 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT IËN Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Vaa 1—6 Tegels 60 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Vo-or de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prjjjs da? A&rerfcentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groot© letters naar plaatsruimte. Bij A bonnement aanzienlijk rabat. Franoo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers. 0.02>£ Bureaux: Gebouw Het Spaarne. i£aid<ar Suite ïispa ar «ie No. b. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M Telefoonnummer der Redactie OOO. reietwóunammcr der Administratie 122. de omstreken en franco per poet 0.45 Intercommunale aansl uiring. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. i Adver&sntsëE worden, aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem iB het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nq verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks9 behalve op Zon- en Feestdagen. Mwfdogenten voor het Buitenland; Gmttpogme Générale de Publicité Etrangère HL DAXJBE Co. JOHN F. JONEB^ %tec., Parijs 3P<* Faubourg Monvmartm, Oit smnismer öestaat nlt acht Madasljdemi. ^Wegens liet Kerst al w feest zal ïiet eerst volgend u um mer Zaterdag verschijnen. Haarlem s ö&gfoiat» >aa 25 Dec. toevat o. Uit Zuid-Afrika, De dood van den bisschop van Canterbury, liet spoorwegongeluk bij Bodegraven, IJsqaaestie. muteniandsch Nieuws A u id-Afrika. Te Kroonstad is een instructie ge houden in zake den z.g. moord op luitenant Boyle. Deze officier was district-commissaris te Lindiley, werd in November 1900 door de Boeren ge vangen genomen en in Januari 1901 doodgeschoten. Uit de getuigenver- klaringen zou gebleken zijn dat dei luitenant naar een afgelegen plek werd. gebrfacht, waar hem werd! medege deeld dat hij ter dood was veroor deeld. Terwijl hij knielde om te bid den, werd hij van achteren doodge schoten. Deze moord zou gepleegd zijn door David) Celliers, die bij het verhoor erkende den Britschen officier te heb ben doodgeschoten, maar verklaarde dit gedaan te hebben op last van ge neraal Piet Botha. De Engelsche be richtgevers beweren verder dat lui tenant Boyle voor den krijgsraad on der generaal De Wet was vrijgespro ken. Nog daargelaten in het algemeen het onbetrouwbare van de Britsen© berichten trekt het in dit geval wel d'e aandacht, 'dat in het geheel niet wordt vermeld, waarvan luitenant Boyle voor dezen krijgsraad was beschul digd'. De instructie is gesloten en Celliers is naar den rechter verwezen. Het proces zal in Februari voorkomen. Engeland. De dood van den bisschop van Canter bury, dien kerkvorst diie aan de hande lingen van de Onderwijswet nog zulk een werkzaam en ingrijpend aandeel nam, heeft groote verslagenheid gewekt bij het geioovend'e en niet-geloovende deel der Engelsche natie. De. aartsbis schop werd door elke partij om zijn groote rechtschapenheid, onafhankelijk optreden en zijn immer recht-door-zee- gaan hoog geacht. Deze tachtigjarige is jaTen lang een figuur geweest van groote kerkelijke en politieke beteekenis. Tot aan zijn dood heeft hij zijn sterken Devonshire tongval bewaard, een accent waardoor hij bij wie hem zelden hoor den, altijd -een halve hilariteit verwekte. In zijn studententijd was hij ieen der me dewerkers van de „Oxford Essays amid Reviews", het tijdschrift dat jaren gele den zulk een storm deed opgaan in ker kelijke kringen. Toen hij nog bisschop van Exeter was, hadden daar een tijd lang voortdurend opstootjes plaats tuö- schen geheel-onthouders en anti-geheel onthouders. Eenmaal optredend als rechtsgeleerd verdediger voor de afschaf fers, hij was een overtuigd onthouder, werd hij na afloop der gerechtszitting door zijn tegenstanders met meel be strooid en van hoofd tot voeten wit ge poeierd. Hij droeg dit gelaten en deed iedereen verstomd staan doior zijn vemietilgeind'e onverschilligheid voor 't koopje, dat men hem geleverd had. Een schitterende loopbaan heeft de overleden aartsbisschop van Canterbury achter zich en nog lang zal de invloed welken hij op politiek, kerkelijk 'eat soci aal-economisch gebied heeft uitgeoefend, worden gevoeld. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat hij bij de kroning van koning Edward tot tweemalen tole moest beproeven de kroon te tillen al vorens hij deze den Koning op 't hoofd kon plaatsen, en hoe hij bij een der laat ste parlementszittingen, waarin d:e on derwijswet werd behandeld, .'zich hij zijn redevoering zoo overspande, dat hij bijna in zwijm viel. Frankrijk. Op verzoek van de Fransche Re geering heeft de Spaansche minister van justitie de familie Humbert afge sloten van elke aanraking met de perswereld. In den korten tijd, die verloopen is, tusschen de in hechte nisneming en dit besluit, is het on- dertusschen aan dei familie, met na me aan Therèse's broeder Romain gelukt vrij wat woorden kwijt te wor den. de familie is populair, en da dagbladen versmaden da woorden der Humbert-Daurignac's niet. Romain Daurignac heeft vooral op den Fran-j schen minister van justitie Vallé veel1 aan te merken dat ig te billijken, I de justitie heeft ook zooveel op hem j te zeggen. Dupuy, de minister onder Waldeck-Rousseau, tegenwoordig hoofdredacteur van de Petit Parisien, wordt eveneens door Romain van j zware vergrijpen beschuldigd. Men meent uit de verhalen van den roem-1 ruchtigen Daurignac te moeten op- maken, dat de familie alles wat er gebeurd is als een gevolg van politie-1 ke verwikkelingen tracht voo,r 'te stel- len. Ook schijnt hij er naar te stre- ven de antisemieten, voor de zijnen i te winnen. Verder de gewone b'ewe- i ringen, dat de Fransche regeering wel geweten had, dat zij in Madrid waren, maar dat het haar niet gele-1 gen kwam de familie te vinden. Voor I deze bewering ontbreekt elke grond, alsook voor het verhaal van de Gau- ïöis, dat Salmeron van de famliie j Humbert die opdracht had de uitleve- j •ring te verhinderen. De houding van Thérèsa zelf is veel waardiger. Zij zwijgt, en heeft al voor het, bovenvermeld besluit van de Spaansche regeering haar bekend: j was, toen er journalisten uit Frank rijk bij haar toegelaten wenschten te worden, te kennen gegeven, dat de- heeren haar konden .spreken, niet j hier te Madrid, niet thans, maar als zij weer te Parijs terug zal zijn. Me vrouw Humbert zegt alleen, dat zij niet dat listige mensch is waarvoor de dagbladen haar uitmaken. „Laat men zijn oordeel opschorten tot ik te Parijs ben. Dóór zal ik zulke opzien barende dingen zeggen,1 zulke door slaande bewijzen geven, dat alles aan he't licht zal komen ondanks wat dan ook." Waarschijnlijk heeft men bij dat licht te denken aan den eersten zonnestraal dia in die brandkast viel. Buurman Mugica, die te Madrid j veel met d'e Humberts converseerde, heeft van den echtgenoot van Thérèse' ejelnige zelfgemaakte) schilderstukken gekregen. Hoewel de producten uit den verfpot van Frédéric Humbert geen kunstwaarde hebben, is Mugica toch van plan ze aan den man te brengen. Wie weet of die1 souvenirs niet evengoed geld opbrengen als de Corot's uit het huis aan de avenue de la Grande Armée. Volgens do Gauloig en de Peti't Pa risien moet Patenotre, de Fransche gezant te Madrid, gezegd hebben, dat de Spanjaard, die het anonieme brief je heeft geschreven, waarbij de woon plaats der familie Humbert werd aangewezen, d'e 25.000 franken krij gen zou die de Fransche regeering had uitgeloofd voor den gelukkigen vinder. De man is nog niet bekend, maar onder zekere voorwaarden zal hij' zich bekend maken. Ook moe't Patenotre. verklaard hebben, dat er wel eenige ambtenaren, die tot de rechterlijke macht behooren, eenlee- lijke rol hadden gespeeld in de ge schiedenis der Humbert's, maar van een groot schandaal, dat de republiek zou aantasten, zou in bet geheel geen sprake zijn. Volgens Patenotre scheen mevrouw Humbert zelf bet. meest ter neergeslagen te zijn door de ontdek king. Frédéric was meer stompzin nig. De oude mevrouw Humbert, de we- duwe van den oud-minister van ju stitie, heeft verzocht of zij aanstonds, haar kleindochtertje Eva bij zich aan huis mocht nemen. Het meisje moet echter eerst naar Frankrijk terugge bracht worden, en dan zal men zien. Rusland Prins Mesjtsjerski, de eenige, die het in Rusland nog voor de Joden durft op tel nemen, constateert in zijn blad, de Grasjdanin, met bezorgdheid, dat men zich in Rusland weer door het gewone medelijden met de Bal- kanstaten laat medeslepen, dat cou ranten inzamelingen houden voor de Macedoniërs en er weer gepraat wordt van „Turksche gruwelen". „Sedert zegt prins Mesjtsjerski alle helden van ons leger van net Balkanschiereiland zijn teruggekeerd met het gevoel, dat wij onze eenige vrienden in de Turken en onze eenige vijanden in de „broedertjes" gevonden hebben, sedert dien moest toch het Russische hart en de Russische natio nale eer zich voor altijd afwenden van die pseudo-broeders, die ons ruet alleen vreemd zijn, maar ons naten, voor wie bet Russische bloed geen kopek waard is. Maar die les schijnt nog niet voldoende voor ons te zijn, want in plaats van ons voor de ge heele wereld over onze ziekte te scha-j men, beginnen wij, door de Macedo niërs om den tuin geleid, te weenen oven- het mythisch lijden van dezen on-l der de even mythische Turksche mis- j handelingen. Bij het schrijven dezer regelen ge-: voel ik diepe smart alsof onze histori.' sche ongeneeslijkheid Maar het is niet alleen dat. Ieder,1 die den oorlog van 1877 tot 1878 heelt: medegemaakt, heeft de overtuiging ge-i kregen, dat de eenige trouwe bond-i genoot van Rusland op het Balkan-! schiereiland slechts de Turken kunnen zijn. Voorts, dat Rusland op grond van zulk een bondgenootschap invloed zoude winnen in het geheele Oosten, dichter bij de toegangen tot de Mid- dell an dsehe Zee zoud'e komen en. in een nauwere verbinding treden met Perzië. Dat alles heeft in Rusland's plaats Duitschland nu gedaan" Als het prins Mesjtsjerski er om. te' doen geweest is, speciaal de Bulgaren en Macedoniërs een onaangename. Kerstverrassing te bezorgen, dan isj het zeker met, zulke jammerklachten] over het bevrijdingswerk van 1877/78. i Vooral naar Rusland richt men daar het om bevrijding smeekend oog. Maar afgescheiden, van de Macedonische be- vrijdingsquaestie zullen d'e andere Balkanslaven, die beurtelings, zelfs ondanks échecs als de Servische ko ningsfamilie heeft geleden. Rusland vleien, woedend zijn over de quaiifi- catie van de Grasjdanin. 1-Iet is waar, het is maar één Russisch blad, dat het schrijft, maar het feit zelf, dat zoo iets in Rusland straffeloos gezegd mag wor- worden is geen pleizierig teeken voor ■de „broedertjes".. gelijk het blad ze minachtend noemt. Oostenrij k-Hongar ij o. De Oostenrijksche en Hongaarsche premiers Von Czell en Von Körber en de respectieve ministers van finan ciën Böhm von Bawerk c-n Von Lukacz hebben dezer dagen een beraadslaging gehouden, die drie uur duurde en liep over het Ausgleich-vraagstuk. Des na middags had Von Czell een bespreking met den minister van buitenlandsche zaken Von Goluchowski over de op zegging van de wijn-recht-clausule-en de kwesties der handelsverdragen. Hierop werdi Von Czell door den Keizer in audiëntie ontvangen. In den loop van den namiddag versche nen Von Körber en Böhm von Bawerk weer bij v. Czell. waar opnieuw werd beraadslaagd1. Naar het schijnt, al dus seint men aan de „Ung. Tel. Corr." zal nog een samenkomst der ministers noodig zijn, om de kwesties geheel in orde te brengen. De minister van lï- nanciën Von Lukacz en Von Czell, de Premier ,zijn weer naar Buda-Pesth teruggekeerd. Te oordeelen naar dieze algemeene berichten over den loop der onderhan delingen ,is deze niet gunstig ge weest. Von Czell heeft zich bovendien te Pesth ontevreden over de resulta ten dier besprekingen, die hij te Wee- nen met zijn collega heeft gehad, uit gelaten. Geen der beide regeeringen is ook maar een haarbreed van haar standpunt afgeweken. Het verschil van meening loopt, naar uit Pesth ge-! meld wordt, over eenige vraagstukken van financieelen aard, ren zoo lichte straffen denkbaar zijn als aan bedoelde soldaten zijn opge- Siaasmeuws. Haarlem, 24 Dec. 1902. R. K. Leesvereeniging. In de R. K. Leesvereeniiging zuilen dezen win ter in de vier te houden lezingen optre- j den, 30 December: de heer L. A, Vogel, 2e j Duit. 4e reg. inf. te Delft. I 27 Januari: de heer Th. van Berkel, ka pelaan te Mijdrecht. 24 Februari (nader op te geven). 17 Maart: de heer A. M. J. J. Binner- viertz, kapelaan te 's-Gravenhage. Schouwburg. De heer P. D. van Eysden, Directeur van Het Tooneelgezel- seh&p uit den grooten Schouwburg te Rotterdam, weet zijn bezoekers steeds wat nietuws voor te zétten; eerst Miss Hobbs, later Oud Heidelberg en nu het im Duitschland met groot succes opge voerde blijspel Het Sanatorium Fuchten- thai. Overal waar het Rotterdamsche Tooneel'gezel'schap met dit stuk komt, heeft het enorm succes. A.s. Maandag 29 December komt- het in onzen Schouw burg. Wie het jaar 1902 vroolijli en op gewekt wil doen eindigen gaat dit a.s. Maandag zien. Wij lezen in de Stads-Editie van gis teren het navolgende: Geheel onverwacht ontsliep bier ter •stede mej. J. M. Peereboom. Gab. 7 April 1867, begon de overledene hier in: 1890 haren werkkring krachtens raadsbesluit van 18 Dec. 1889 als onderwijzeres aan de burgerschool op het Klein Heiligland. Verled'ert Woensdag verliet zij de in richting na afloop van den voormiddag schooltijd, en mocht niet terug keeren. Op haar sterfdag zou zij juist zijn op gegaan om eene akte in de Duitscbe taal voor Middelbaar Onderwijs te behalen, waarvan zij het schriftelijk gedeelte reeds met succes hadi aflgelegd. Mej. Peereboom was van zachtmoedi- gen aard en bezat een beminnelijk ka rakter. Door de leerlingen, welke aan hare leiding waren toevertrouwd werd zij zeer bemind, terwijl zij bij de ouders en het onderwijzend personeel in hooge ach ting stond. Op tweeden Kerstdag, halftwaalf zal op de algemeene begraafplaats het stof felijk overschot ter aarde worden be steld." Zwitserland. Bij de Zwitsersche Kamers was een Verzoekschrift .ingekomen, xnjelt 3555 liand teek dnixigen voorzien', waarbij werd verzocht amnestie te verleenen aan de 17 soldaten, die veroordeeld zijn wegens dienstweigering tijdens die onlusten te Genève, n.l. bij de jongste werkstaking. Beide Kamers hebben op helt verzoek afwijzend be schikt. In den Nationalen Raad stemden slechts 8 leden (meestal so cialisten) vóór, in den Stendenraad slechts 1. Namens den Bondsraad wag de aanneming ontraden, o.a. met de opmerking dat in geen enkel land wegeng dienstweigering van militai Bloembollencultuur. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Haarlem der Alg. Yer- eeniging van Bloembollencultuur had nog eene bijzondere plechtigheid plaats, De voorzitter, de heer J. II. Kersten, namelijk hadi ontslag genomen en nam bij het slot der vergadering afscheid van zijne medeleden- in ongeveer de volgen de bewoordingen: „En nu moet ik scheiden, mijne hee ren; 24 jaar ben ik onafgebroken voorzit ter onzer afdeeling geweest en gaarne zou ik als zoodanig nog meerdiere jaren in uw midden zijn gebleven, doch mijne gezondheid is in den laaitsten tijd van dien aard, dat ik mij, in aanmerking genomen mijn hoogen leeftijd, wel ge noodzaakt zie mij terug te trekken. Het was mij .altijd aangenaam onder u te zijn en d'e belangen van ons vak met u te be spreken en te behartigen; de herinnering daaraan zal mij steeds bijblijven en mij in de gedachte met onze afdeeling doen voortleven. Voorspoed en eendrachtige samenwer king wensch ik de afdeeling ook verder toe. Hierop nam de heer A. Raven, de nieuw verkozen voorzitter, het woord en drukte zijn leedwezen uit, dat het den heer Kersten niet gegeven mocht zijn, nog langer zijne krachten als voorzitter aan de afdeeling te wijden en zijn 25- jarig jubilee als voorzitter te kunnen gedenken. Spr. dankte namens alie leden voor al wat de aftredende voorzitter voor de afdeeling had gedaan en verklaarde, dat de heer Kersten bij d'e afdeeling steeds in onvergetelijke herinnering en eere zal blijven.. Een luid applaus moge den heer Ker sten het bewijs zijn dat de woorden des heeren Raven bij de leden algemeene in stemming vonden. Voetbal. Het bestuur der H. F. C. Haarlem, deelt ons mede, dat den tweeden Kerstdag Volharding van Amsterdam .den voetbalwed strijd tegen de Roodbroelten zal komen spelen. Gelukkig blijven we dan toch niet heelemaal van een wedstrijd met de 2 rustdagen verstoken. Het zal een spannende strijd worden, daar èn Vol harding èn de H. F. C. Haarlem beide krachtige eerste klasseclubs zijn, tevens kunnen wij nu eens het verschil zien tusschen de eerste klasse-competitie A en B. Als beide elftallen ten minste vol ledig opkomen. Een groot aantal publiek mag dan ook zeker wel worden ver wacht. Naar w ij nog vernemen zal Haarlem Zondag 28 dezer naar den Haag trekken om H. B. S. aldaar te bevechten. Kerstfeestviering. De eerste Kerstfeestviering heeft j Dinsdagavond in het Brongebouw j plaats gehad. Het waren de kinder ren der Zondagsschool van Ds. Veen,1 aan wie aldhar een zeer genoeglijk I Kerstfeest werd bereid. Ruimschoots werden de kinderen 1 onthaald op allerleii versnaperingen en bij het naar huis gaan kreeg elk nog een geschenk mede. In. de Nieuwe Kerk vierden zeshon derd kinderen onder leiding van Ds. Barbas hun Kerstfeest. Ook hier wer den allen onthaald en van Kerstge schenken voorzien. Dei volgende Keirötfeestviöringen zullen nog plaats hebben. Op 24 December in het Brongebouw vieren de kinderen der Zondagsschool van Ds Mouton het Kerstfeest. Op dienzelfden datum vieren efveneens alle klassen der Zondagsschool in de Oranjestraat, hoofd de hear Wesse- lius, het Kerstfeest. Den eersten Kerstdag, des middags te 4 ure, zal in het gebouw „Weten en Werken" aan de Ged. Oude Gracht alhier, het Kerstfeest gevierd worden voor da kinderen van de leden van dë afdeeling Haarlem van den Ned. Chr. Geh. Onth.-Bond, en des avonds te 8 ure in het zelfde gebouw voor de leden van bovengenoemden bond. Den 2den Kerstdag wordt dilt feest bereid! aan de ledein der Haarlemsche Jongelingsvereeniging in het Bron gebouw; en aan de kinderen der Zon- dSagjsscholen diqr Venteenigirtg „Tot Verbreiding der "Waarheid" in het lo kaal aan de Ridderstraat. Maandag 29 Dec. zal in het Bron gebouw het Kerstfeest worden gevierd door ongeveer 400 leerlingen der Zon dagsschool van ds. Van Paassen, welke wordt gehouden in de school in de Leliestraat buiten d!a Amsterdam- sche Poort. De Directeur van het Postkan toor Haarlem maakt beleend, dat met in gang van 27 dezer, de lichtingen der bij bussen vervroegd worden, met 20 minu ten, zooais op de urenborden nader zal aangewezen worden. De directeur voornoemd, DOFFEGNIES. Lit Je Omstreken. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Verijdelde de dooi dei plannen van de IJsclub, om alhier een hardrijde rij ten bate van behoeftige gezinnen te houden, het bestuur heetft thans besloten om de bedeeling in levens middelen aan die gezinnen, die zulks het meest noodig hebben, toch te doen plaats hebben. Hedenmiddag te ongeveer twee uur werd van de Werff Conrad een baggerschip te water gelaten; met eenige feestelijkheden. Een vrij talrijk puibliek woonde het van- stapel loopen van dit schip bij. De eerste c ur su s-vergadering an den heer D. de Clercq over liet Ve getarisme werd gisterenavond gehouden. Vele belangstellenden in dit onder werp volgden de rede van den spreker, die op zulk eene aangename onderhou dende wijze weet te vertellen en zijn au ditorium te boeien. Maandag 5 Januari beginnen de cursussen ter opleiding van dames tot costumière en coupeuse der eerste Haarlemsche Mode-Academie, directrice mejuffrouw A. van OmmerenSpiit. Sloten. Alhier is gekozen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer G. Wug en zulks inplaats van wijlen den heer P. Lambert, Als bestuurslid van den Holen- drachter en Bullewijkerpolder is in plaats van wijlen Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Amster dam, gekozen de heer J. Spruijt te Weespercarapel. Binnenland. Noord zeekanaal. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de Minister van Waterstaat een grondig onder zoek in zake de stoompont te V tl sen toegezegd Na eenige discussie is ook het voor stel tot verhooging der Hembrug goed gekeurd. Met de Noorderzon vertrokken. Volgens geruchten is te Viissingen met de noorderzon vertrokken zekere R. die geru.men tijd in het hotel „du Commerce" aldaar heeft gelogeerd en diverse personen en winkeliers heeft opgelicht. R. was een Duitseh spre kend persoon, wiens herkomst niet be kend was. Dg justitie is ijverig 'in de weer om den betrokken persoon te zoe ken. Een verborgen schat. Wegens achterstalligen huur werd gisteren een vrouw uit haar woning aan het Rietveld te Delft gezet. De nooclige maatregelen waren reeds door de gemeente Delft genomen om haar onderdak te brengen. De aanwezige inspecteur van politie bemerkte, dat de vrouw een ki.st.je onder haar schoot verborg, dat bevolen werd te openen. Het bleek, dat daarin bewaard was een hoeveelheid geld ter waarde van on geveer f 100. De deurwaarders-onkos- ten en de huishuur kon hier dus van betaald worden terwijl ue politie haar voor een woning liet zorgen ten eigen koste. Maandagnacht is ingebroken bij den caféhouder de Winter aan de Leidsche vaart bij de Manpadsbrug; de dieven zijn rui et verder geweest dan de gelagkamer; er zijn ontvreemd drie karaffen met ster ken drank, alsmede een paar kistjes si garen: proces-verbaal is opgemaakt. De 2e luitenant Van Tienho- v<etn, van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, wordt den 16en Januari e. k. gedetacheerd aan de Hembrug tot het volgen van een wapen cursus aldaar. Spoorwegougeluk. Wij deelden gisteren reeds mede, het spoorwegongeluk bij Bodegraven. Nader deelen wij er nu omstandig heit volgende van mede. De eerste trein uit Leiden naar Woerden moet te 6 uur 22 uit Bode graven vertrekken en 4 minuten la ter de brug over de Dubbele Wiericke passeeren, welk vrij druk bevaren water de verbinding tusschen Rijn en IJsseli vormt. Del brugwachter woon't me(t zijn gezin, en met een tweeden brugwachter, die dienst doet als de ander rust., in een huisje, be neden aan den spoordijk, aan den Rijnkant.Hij moet zorgen, dat de brug voor de komst van den eersten train dichtgedraaid is; is de brug gesloten, dan staalt het sein vanzelf veilig, is zij open, dan staat het op onveilig. Uit het station Bodegraven wordt vooraf telegrafisch aan den brug wachter gevraagd of de brug dicht is, en de brugwachter moet daarop uit het blokhuis, aan den overkant van zijn woning, antwoorden, waarna de stationchef ite Bodegraven, of zijn plaatsvervanger, den trein laat ver trekken. Maar zooals reeds bericht Dinsdag-ochtend had de brugwachter zich verslapen, naar hij verklaart, omdat zijn wekker niet is afgeloopen. De telegrafische vraag of de weg vei-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1