Tweede Biad, I In de schadüw van den Dood, Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 25 December 1902 Mr, 5980 Staasnieuws. Weldadig eid. Geruim en tijd geleden werd in een der dagbladen de wens«.h geuit, dat 't bestuur van ..Weldadigheid naar Ver mogen" aan de 'ingezetenen eenige in lichtingen zou verstrekken omtrent hare werkwijze, in het vertrouwen, dat zij, die op het oogenblik ons hun steun nog onthouden van het groote nut, dat aie vereeniging sticht, zullen doordrongen worden, en in de toe komst van hunne sympathie zullen doen blijken. Er werd Je verzekering aan toege voegd, dat het bedoelde dagblad daar voor gaarne hare kolommen beschik baar stelde. Dankbaar erkennen wij den steun en de medewerking, d'ie wij ten allen tijde van de dagbladpers on dervinden en de uiting van dien venisch door de pers is ons voldoende om aan dat denkbeeld gevolg te ge ven het kwam er slechts op aan, om daarvoor het gunstige oogenblik te kezen. Geen gunstiger oogenblik, dacht ons, dan dat waarop wij door rondzending van een 1500 kerstkaarten onzen con tribuanten de gelegenheid openen, orn buiten hunne jaarlijksche contributie ons een extragave te doen toekomen, waartoe' dit jaar na cle reeds zoo vroeg, geleden koude meer dan ooit aanlei ding bestaat. Wij moeten protestc-eren tegen het wel eens geuite denkbeeld, clat die kerstkaarten alleen bestemd zijn om door de meergegoeden te worden 'in gevuld. Uit de in de dagbladen gere geld vermelde giften biijft. dat zoowel giften van f 1, f2, en f2.50 inkomen, als van f 25, f 50 en f 100 of meer. Bo venal wordt door het bestuur gewaar deerd als ieder zijn kaart terugzendt ingevuld naar vermogen, maar allen gelijkelijk het bewijs leverende, dat de belangelooze toewijding van dames en he eren huisbezoekers en heeren huisbezoekers en van het be stuur, inzonderheid van dat deel. dat zich tot permanente commissie heeft gevormd, door alle-ingezetenen wordt op prijs gesteld. Om thans gevolg te geven, aan het vc ornemen hierboven geuit, deel ik het navolgende mede Wanneer een gezin vermeent in om standigheden te zijn geraakt, die het aanspraak geven op den weldadig heidszin van Haarlem's ingezetenen een beroep te doen, dan is liet hoofd van dat gezin bevoegd zichzelf met dat doel aan te melden, of het kan de voorspraak inroepen van een onzer contribuanten, en door dezen bij de vereeniging worden geïntroduceerd. Den belanghebbende, schriftelijk ge ïntroduceerd zijnde en op hei bureau der vereeniging geroepen of zich uit eigen beweging aanmeldende, worden d noodige inlichtingen gevraagd, om trent de grootte van zijn gezin, zijne omstandigheden, zijn verleden, het kerkgenootschap, waartoe hij behoort, zijn vroegere werkgevers en bij Ziekte zijn geneesheer. Bekoort hij tot eenig kerkgenoot schap, dan wordt de vraag gesteld, of hij daarvan ondersteuning geniet. In bet ontkennend geval wordt hij in die eerste plaats daarheen verwezen, in 't bevestigend geval worden daar 'om trent zijn persoon 'inlichtingen inge wonnen. Is ziekte de oorzaak, dat heit. gezin in verval is geraakt, dan worden bij den betrokken geneeseheer inlichtingen gevraagd. Verder worden inlichtin gen ingewonnen bij de vroegere werk gevers en d'e meest uitvoerige inlich tingen worden gevraagd en verkregen van de politie na een grondig onder zoek, waarvoor onze vereeniging nooit vergeefs een beroep doet op onzen hoofdcommissaris en waarvoor wij hier openlijk onze dankbaarheid uitspreken. Al die gegevens worden door de ver eeniging geregistreerd' en voor de ge zinnen door ons in verzorging geno men, geregeld bijgehouden, zoodat wij thans in staat zijn, op ons bureau zon der verdere informatien in te winnen, omtrent ca. 2000 gezinnen uit onze'ge- gisters de noodige gegevens te verstrek ken. Gewapend met al die van verschil lende zijden verkregen inlichtingen, rust nu, volgens een art. van het huis houdelijk reglement, op den voorzit ter, de zware plicht om te beslissen of het huisgezin al dan niet in aanmer- kink komt om ondersteund te worden. Hierbij moet met de grootste omzich tigheid werden te werk gegaan hier bij moet overwogen worden lo. dat vóór alles moet gestreefd worden het gezin te helpen aan de middelen om in eigen onderhoud te vooi zien, 2o. da', hoe grooter het aantal ge kleunde gezinnon wordt, hoe geringer daarentegen do steun voor elk gezin bij onze beperkte middelen 3o. dat oude, alleenwonende perso nen een geschikt toevluchtsoord kun nen vinden in de geslachten voor ouden van dagen 4o. dat de geldmiddelen van de ver eeniging volstrekt niet mogen besteed worden voor sterken drank. ad. 1 zij opgemerkt, dat sedert enkele jaren door ons is opgericht een afdee ling Werkverschaffing'dat de daar mede belaste commissie-, waarvan de voorzitter tweemaal 's weeks. Maan dag en Donderdagochtend zitting houdt aan ons bureau tot ontvangst van werknemers en werkgevers onv trent ieder werknemer. man of vrouw, die ziich tot ons wendt, de noodige in lichtingen inwint, zoodat wij op grond van verzamelde gegevens slechts aan bevelen personen, die geschikt en be trouwbaar zijn, en die dus aanbeve ling verdienen, Wanneer zich dus valide personen in de kracht van hun leven aanmel den om ondersteuning, worden zij in on® werkregister ingeschreven en voor hen werk gezocht. Geregelde bedoe ling wordt hun niet verstrekt alleen eenige tijdelijke hulp ad. 2. Wordt huilen groote noodza kelijkheid ondersteuning verleend, zoo werkt dit demoraliseerend op 't hoofd van het gezin, dat zoo lang mogelijk moet trachten zich zelf te redden, zon der 'in verval te geraken. De vermeerdering van het aantal ondersteunde gezinnen buiten evenre digheid tot te beschikbare middelen, werkt ontmoedigend op de gesteunde gezinnen, voor wöe de verleende hulp ver beneden liet noodzakelijk minimum blijft, ontmoedigend tevens op den Huisbezoeker, die zich finantieel niet in staai vindt gesteld1, om de noodza kelijkste verbeteringen aan te bren gen, en voor zijn moeite niets dan te leurstellingen oogst, tenzij hij uit eigen middelen kan en wil aanvullen, daar waar de geldmiddelen der vereeniging tekortschieten. ad. 3. Daar onze geldmiddelen ge heel ontoereikend zijn voor het doel, dat wij beoogen, rees de vraag hoe dat bezwaar te ondervangen. Besloten werd alleen diegenen te helpen, die niet op andere wijzen te helpen zijn, en dus hulp te weigeren, aan oude al leen wonende vrouwen of mannen die in de daarvoor bestemde gestich ten een onderkomen kunnen v'inden. Het gaat toch niet aan een weduwe met een aantal kinderen voor' wie geen andere uitweg bestaat, af te wijzen om een oude wouw Ie steunen, me een anderen uitweg burnen haar be reik heeft. Dat het eikv ijls zwaar valt een hoogst bejaarde rouw. gehecht aan naar kamertje, am. haar weinige overgeblev-vi me beitjes, aan haar vrijheid, hel gesticht als eenige toe vlucht. aan te moeten wijzen behoeft nauwelijks gezegd te worden, ad. 4. Het bestuur heeft in de eerste plaats rekening te houden met de be doelingen dór milde gevers waaronder er zeker velen zijn, die zich zouden te rugtrekken wanneer zij nJiet overtuigd waren, dat de. noodige controle werd uitgeoefend dat onze gelden niet voor het aanschaffen van sterken drank worden benu.t Het conisequente ge volg hiervan is, dat gezinnen, waarvan de man een ruim gebruik maakt van sterken drank, worden afgewezen. Sommigen vinden dat -nrechtvaardig tegenover de vrouwen en kinderen, hetgeen niet te ontkennen is. Daarom is die afwijzing ook niet onherroepe lijk. Man en vrouw worden op het bureau geroepen en hen medegedeeld, dat zij zich andermaal kunnen aan melden, zoodra de man onthouder is ereW'Ordeu, zij krijgen een introductie brief mede voor de onthoudersvereenti- ging of wel buiten hen om wordt de aandacht van die vereeniging op dat gezin gevestigd is het te veel gezegd, dal hij de beslissing, of een gezin steun verdient, groote takt. groote omzichtig heid en groote ervaring noodig zijn. Toch heeft de ondervinding geleerd, dat die beslissing moet berusten bij een persoon, den voorzitter en niet- bij de permanente commissie daar dit een zoodanige gevoelskwestie s, dat het ,,de meeste stemmen gelden" hier niet kan toegepast worden. Maar de voor zitter beslist wel in het hoogste res sort, tot afwijzing of overwijzing naar een afdeeling, maar tot ondersteuning beslist die- afdeeling zelf. De leden der commissie voor huisbezoek zijn ver deeld in 7 afdeelingen A tot G, ieder bestaande uit, 10 tot 16 leden met een voorzitter aan liet hoofd. Wordt een gez'in naar een afdeeling verwezen, dan worden alle voorloouige onder- zoekigen naar den betrokken voorzit ter gezonden. Deze stelt die in han den van een der leden ole met het ge zin kennis maakt, de ontvangen gege vens toetst aan zijn eigen indrukken, verdere inlichtingen inwint en daarna rapport uitbrengt m de veragdering der afdeeling. De afdeeling beslist dan in het hoogste ressort, of de on dersteuning zal verleend worden. In liet bevestigende geval wordt een der leden belast met den spccialen zorg voor dat gezin en deze doet in de op volgende vergadering zijn voorstellen tot ondersteuning. De afdeeling beziit. dus volledige autonomie zij beslist geheel zelfstandig hoe de haar bij de begrooting toegestane gelden het doel matigst voor hare gezinnen kunnen aangewend worden. De huisbezoeker brengt nu dat gezin periodiek, liefst wekelijks, een bezoek hij stelt zich oi) de hoogte van de no oden van dat gezin, stelt zich voor de jongere kin deren in verbinding met hun onder wijzers en controleert het getrouvv schoolbezoek. voor de oudere kinderen met hun werkgevers, helpt hen zoo noodig een betrekking zoeken, bevor dert met de middelen der vereeniging het bezoeken van ambachtsscholen, burgeravondscholen, kook- en naai scholen. steunt de ouders met raad en daad eri vraagt weer op zijn beurt voor bezwaren, die hij niet weet op te los sen. den raad en zoo noodig de mede werking van zijn medeleden. Er zijn toch toestanden, waar de vrouw meer op haar plaats is, en anderen, waarin liet gewenschi is, dat de man optreedt, en zoo vullen heeren en dames-huisbe zoekei's elkaar dikwijls aan. Kortom do huisbezoeker moet er steeds meer en meer naar streven het vertrouwen van het geheele gezin te winnen, de vriend of de vriendin van den huize te wor den. Mogen wij na vermelding van de bovenuiteengezette feiten niet met recht beweren, dat weldadige 'ingeze tenen verstandiger doen ons hunne gelden ter hand te stellen, dan die aan onbekende, hulp "vragenden aan hun woningdeur te geven. ?v togen wij den Ingezetenen niet een bewijs van vertrou wen vragen, dat als zij bepaalde indi viduen willen steunen zii dat niet doen alvorens bij ons inlichtingen gevraagd te hebben. Wanneer iemand na die hier gegeven inlichtingen nog mocht twijfelen, of bij verstandig doet, de hulp der vereeniging^in te roepen, voor het uitfenen van gezonde liefda digheid, dan meenen wij hen slechts te moeten wijzen op den naam van on zen eerevoorzitter, die zeker niet zijn bescherm mg zou verleenen aan een vereeniging, als deze niet in d'e ruim ste- mate aller sympathie verdiende. Namens het Bestuur van Weldadigheid naar Vermogen, De Voorzitter. J. MULI EMEISTER. De heer A. Schoevaart is herkozen als secretaris van de vereeniging tot stichting en instandhouding van scho len meit den bijbel, gevestigd te Haar lem. Met 1 Februari a.s. zal aan de Chr. School in de Anthoniestraat een klas worden toegevoegd en mitsdien het aantal onderwijzers met éen worden vermeerderd. Uit de Omstreken. IJuiuiden. De Tooneel-vereenigine „Vrienden- laling" te IJmuiden zal bij voldoende deelname, in de maand Februari a.a. op nader vast te stellen data een re- citeerwedstrijd houden in het Hotel „Cycloop" van den heer Jac. Li.st al hier. Zij die daaromtrent inlichtingen wenschen. wenden zich tot den pre sident P. Sinjewel. Binnenland. A. C. baron Snonckaert voii Scliauburg. Na een langdurige zieklte is te 's-Gravenhage overleden A. C. baron Snouckaert van Schauburg, kamer heer i. b. d. van H. M. de Koningin, tevens directeur van het Huisarchief en van da Bibliotheek van H. M. Een nienwe traniverbinding in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zeeuwsc.h Vlaanderen bestaat uit een Westelijk en een Oostelijk gedeelte, 't zoogenaamde vierde en vijfde district, welke doelen gescheiden zijn dooi' den treeden Braakjriau. langs wiens Zuid grens, over de gemeente Philipine de communicatie kan plaats hebben, voor zoover ttie voetgangers en voertuigen betreft. Yangezi'in tusschen dc twee deelen een niet onbelangrijke handel gedre ven wordt en beiide districten veel ge lijke belangen hebben, ligt hei voor de hand, dat reeds geruimen tijd naar een nauwere verbinding is uitgezien, want wil men van spoor of tram ge bruik maken dan moet men over Bel gië reizen, hetgeen een groote last (2 maal douane passeeren), nadeel en 'tijdverlies beteekent. Hoe nu te vei binden? De kaart be schouwende ziet men, dat Breskeris in W. Z. VI. door een tram met IJzendijke is verbonden en een nog niet opge geven plan is nu, IJzendijke in aan sluiting te brengen, langs Philipine, inet de spoorlijnen Ter Neuzen-Gent en Ter Neuzen-Mechelen. Aan dit plan schijnen echter zeer groote hinderpa len in den weg te liggen, zoodat men nu meer Noordelijk in Westelijk Z.- Vlaanderer. een verbinding zoekt. Als gevolg daarvan zijn in den laat- sten tijd verschillende opmetingen ge daan te Breskens, Hoofdplaat. Bier vliet en Hoek, met het doel van uit de eerstgenoemde gemeerd.» langs de an dere een tram te leggen naar Ter-Neu- zen. Mocht' dit plan ten uitvoer ko men, zeer ernstig is hei stelliig. dan valt er niet aan ie twijfelen of geheel Zeenwsch-Vlaanderen zal er van pro. fiteeren door een veel drukker verkeer en een groote uitbreiding van den handel tusschen de beide deelen. Een muziekliefhebber. Uit Schiedam schrijft men aan de Telegraaf Hei. tooneel steltvoor een kerk, daar naast een huis, vroeger door den pre dikant bewoond. Na iang le hebben leeggestaan, komt er zich iemand in vestigen, die aan het éinde der maand weigert de huur te betaler». Gevolgen: een deurwaarder, en betalen. Mija- heeir echter boos en zal de kerk die hem den deurwaarder op zijn dag ge stuurd heeft, er wel eens tusschen ne men. Hij laat zijn piano naar boven nijschen en zetten tegen een muur, grenzende aan de kerk. Nauwelijks heeft dos Zondagochtends het orgel ?tii ere houden, cf hij begint te tingelen, 't YVordt in de kerk wel gehoord, doch T 4s niet hinderlijk. Wat. nu te doen, om toch die akelige kerk m 'l vaarwater te zitten? Hij koopt een zwaar orgel met oplogplaten. plaatst dit in zijn keukeu op de aan- •echtbank en nauwelijks is hei kerk orgel stil, of het keukenorgel doet zijn muziek hoeren. In de kerk 'is 't dui delijk hoorbaar, zelfs meer dan de» istem van den voorganger. De men- schen kijken alkander aan en hoe 't zij, ze moeten er om lachen. De kerk in angst. Buurman heeft het huis voor 3 jaren gehuurd De Zondag werd dan ook met kommer te gemoet gezien. Maar 't is rustig, 't blijft rustig, den geheelen dienst door. De muzikale be woner blijkt met de Noorderzon te zijn vertrokken. Kinderhemd. Onder leiding van mej. S. Groshans van 's-Gravenhage, hield de Neder- landsche Kinderbond te Delft zijne al- gemeene vergadering. Vertegenwoor digd! waren de afdeelingen Amster dam, Arnhem, Delft, Den Haag, Hoorn, Leeuwarden, Nijmegen, Oud- Beierland, Scheveningen, Utrecht en Zutphen. In haar openingswoord herdachit de waarnemende presidente het 10- jarig bestaan van den Bond, De' uitgaven van het hoofdbestuur bedroegen f 297; van de ontvangsten is geen juist cijfer op te geven, om dat vele afdeelingen nog niet volde den aan het verzoek van beft hoofd bestuur, 6 van de inkomsten af te staan. In het afgeloopen jaar werd! de afdeeling Oud-Beierland opgericht De correspondentschappen Opmeer en Ede gingen te loor. Op dit oogen blik bestaat de Bond uit 14 afdeelin gen en 4 correspondenitschappen. Tot afgevaardigde naar den Natio- nalen Vrouwenraad werd gekozen mej. Doorman te Utrecht; tot plaats vervangster mevr. Rooker te Delft, De statuiten werden gewijzigd in de zen zin, dat ook in Indië afdeelingen kunnen worden opgericht. Commissie voor oe Statistiek. Door den Minister van Binnauiand- sche Zalten is het advies van de Ged. Staten der onderscheidene provinciën gevraagd over een bij hem ingekomen voorstel van de centrale commissie voor de statistiek tot reorganisatie dei- provinciale bureaux van statistiek. De commissie wenscht algeheele centrali satie» in de verzameling der statistische opgaven, in dien zin, dat de opgaven onbewerkt van de bron worden ge zonden naar de autoriteit, welke ten slotte het materiaal verwerkt en pers klaar maakt; welke laatste intusschen niet uitsluit, dat provinciale besturen vrij blijven, waar het geldt de verza meling en bewerking der voor hun bestuurstaak noodige statistieken enz. In genoemd geval zouden de, krach tens art. 162 dei* Prov. wet bestaande prov. bureaux van statistiek moeten worden opgeheven. Daar echter voor het centraal bureau vertakking in den lande op den duur een levensvoor waarde is, zouden, op het voorbeeld van Hongarije, geleidelijk, over het geheele land verspreid, ambtenaren van dat bureau dienen te worden aan gesteld met den titel bijv. van „cor respondent' op een jaarwedde van f 1600 k f 2500 als minimum. ver- schillende naar de plaats, waar de cor. respondent is gevestigd. Benrs. PROVINCIALE. GEMEENTE. WATER SCHAPS-OBLIGATIES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN IN COURANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE ARNHEM EN TE ZUTPHEN. EN VAN JULIUS OPPENHEIM TE GRONINGEN. GEVRAAGD. coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden kos teloos geplaatst. Bij uitvoering: pro visie 1/8 pCt. (50 cents pe»r stuk als minimum) Alle opgaven te adresseeren aan den heeren JULIUS OPPENHEIM Co.. Nieuwe Plein no. 9. te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den heer JULIUS OPPEN HEIM te Groningen. De noteering wordt maandelijks ge publiceerd Alle Provinciale, Gemeente- en Wa- terschaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. "475. 3 1000 (waarop gestort 10 aand. Spaarbank Zut phen Offerte. 1477. f 2000 afgest. aand. Tanah Wangle 60 1479. J 2000 4 Ermelo—Veld wijk 95 1481. Aand. Goudsche Waterlei ding-MijOfferte. 1483. 3 aand. OranjerNassau Hyp. Bank 150 1485. 10 aand. Noord-Willemska naal 8 1487. 2 aand. Panorama-Mij40 1489. f 1000 Alg. Credietbank serie AOfferte. 1491. 3000 5 Straatweg Doorn- heyKaterveer 103 1493. 4 k f 500 aand. Nijmeegsche Tramweg-MijOfferte. 1495. 1 k t 1000 aand. Assur. Mij. „De Nederlander", waarop gestort 15 J 290. AANGEBODEN. 4426. 10 k 1 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela 80 4502. 5 k f 500 (waarop gestort 10 Aand. Waal en CoBod. 4668. 2 k f 100 aand. Arnh, Bad- vereeniging Bod. 4770. 2 k t 1000 èw. o. gest. 10 aand. Assur. MIJ. de Rijn. Bod. 4776. f 3000 4 pet. Wandelhoofd Scheveningen 100 4784. 1 1000 3 1/2, gem. Smeek 98 3/4 4786. 1 3000 4 Wasch- en Strijk- inTichting „Eigen Hulp," den Haag Bod. 4788. t 3000 aand Ned. Stoom boot-Mij. „Batavierlljn".... 50 4792. f 4000 (w. o. gest. 10 aand. Brandass.-Mij. „de Oosthoek" te Soerabada Bod. 4796. f 1000 4 pet. Stoomtram Oldambt-Pekela 100 3/4 4798. f 7000 3 1/2 gem. Win schoten 1902 97 3/4 4804. f 11.500 4 pet. gem. Wilder- vank (niet aflosbaar vóór 1915) 104 4822. f 100 aand. Vereenig. Har monie Leeuwarden Bod. 4832. f 3000 3J pet. gem. Arn hem 98 3/4 4838. 20 k f 250 aand. Geld.-Over- Ijss. Stoomtram 80 4846. f 1000 aand. Stoomtr. Zut phenEmmerik Bod. 4848. t 1000 (waarop gest. 10 pet.) aand. Brandass.-Mij. „De Salamander" Bod. 4862. f 100 4 Kerk. Kas te Rot terdam 95 4868. 2 k f 100 3 Patrimonium, Arnhem90 4870. f 12.000 4 Gem. Gronin- egn 102 3/4 4872. f 10.000 aand. Zutphen-Em- merik 101 4876. f 3000 4 pet. gem. Hilver sum 102 4882. f 5000 3 1/2 pet. gem. Gro ningen 98 1/2 4890. 1000 aand. Elevator-maat schappij Bod. 4892. t 1000 idem100 4898. 2 k t 500 4 pet. gem. Zuid- hom losbaar 1904 en 1905 100 3/4 4902. 2 a 500 3i Gem. Win schoten ..r.97 4904. f 3000 3 Gem. Leeuwar den 90| 1 10.000 3^ Gem. Gouda 97i 4912. f 59.000 3f Gem. Alkmaar 97| 4914. 1 kf 1000 aand. Ass, Mij. de Nederlanden, gestort 15 Bod. 4824. f 2000 3 Gem. Groningen 91| 4928. 1600 aand. Electriciteits- MiJ. Elistha" te EistBod. 4930, f 2000 aand. Centrale Bank v. Landbouw en Nijverheid Bod. 4932. 3 kt 500 aand. Stoomboot „Zeelandia" Bod. weerkaatst werden in den mooi gepo lijst en marmeren vloer dat gaf eenigs. zins een indruk als in een theater en was toch volstrekt niet in tegenspraak met het overige. Het was een wonderlijke man, ging Langholm voort, een vreemder wezen heb ik nog nooit op Engelschen bodem gezien. Hij droeg een vreemd soort van shirt, een hoed als van een koeiendrijver op het tooneel. en hij vertelde aan voorbijgangers, dat hij zqii cheque wilde te gelde maken en verteren. Wat? riepen Rachel en Sybilla bijna in éen adem, maar op merkwaar dig verschillenden toon Zijn cheque te gelde maken, herhaalde Lang holm. Het is een gewoent» uit het verre Westen, of uit Australië of er gens anders, maar ik geloof uit Austra lië, als zij achterstallig loon inééns krijgen uitbetaald in éen cb que. En waar zag u dal vroeg Rachel roet rustige stem maar met oogen, wier uitdrukking eer belangstelling verrie den, dan het verhaal verdiende. Bij Packhorse op de York Road. Ik aakte dien omweg hij wijze van oefening en om den ge'ijken weg. En zag u de cheque. Neen, ik sprong alleen even van 4934. 1000 aand. Ned.-Amerik. Hyp. Bank 140 4936. f 2000 3J pet. Gem. Hengelo 97 4940. f 500 3| pot. pandbr. Arn- hemsche Hyp. Bank 95 coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste loos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/8 pet. (50cens per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den hee ren JULIUS OPPENHEIM Co., Nieuwe Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen. of aan den beer JU LIUS OPPENHEIM te Groningen. De noteering wordt munadelijks gepu bliceerd. .Alle Provinciale-, Gemeente- en Water- schaps-Obligaties worden door ons tegen de boogste koersen gekocht. Kerknieuws. Kathedrale Kerk St. Bavo. Vrijdag, 2e Kerstdag, te vieren als Zondag, 's Avonds om 7 uur Lof en Rozenhoedje. Zaterdag, feest van den H. Joanne», Apostel, dag van devotie. Te 8uur ge zongen H. Mis. Parochiekerk van den II. Joseph. Donderdag, Hoogfeest van Iveirstr mis, tehalf 6 de Lofzang Te Deuim Daarna de plechtige H. Mis, gevolgd door gelezen H.II. Missen tot aan den Solemneelen Hoogdienst te» half 11. De II. Communie zal worden uitge reikt na de le gezongen H. Mis en vervolgens onder de H. Missen van 8 en 9 uur. Te 4 uur de plechtige Vespers met de Feestpredikatie. Daar na gelegenheid om te biechten Itot 8 uur. Vrijdag, 2e Kerstdag, de H.H. Mis sen als op Zondag, Te 3uur de Ves pers. Zaterdag, feest van den H. Apostel Joannes, dag van devotie, te 8 uur de gezongen H. Mis en te 6 uur het Lof, te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de Kapel van het Mi- ralculeus Mariabeeld. Van 5 Itot 10 uur gelegenheid om te biechten. Parochiekerk van den II. Antonius van Padua. Donderdag, Hoogfeest van Kerstmis Te 5 uur de gezongen II. Mis waar na twee gelezen H.H. Missen. Te 7 en 8 uur drie H.H. Missen: tei half 10 en te 10 uur gelezen H.H. Missen en te half 11 solemneele Hoogmis. Des namidags van 4 tot 7 uur gelegenheid om te biechten, .te 7 uur plechtig Lof en Feestpredikatie. Vrijdag, 2e Kerstdag, te vieren als Zondag. Da H.H. Missen als op de Zondagen; te half 11 plechtige Hoogmsi, en 'snamiddags te half 4 Vespers en Rozenhoedje. Kerk van het Allerh. Hart Kleverparkweg. Donderdag, Hoogfeest der Geboor te van Onzen Heer J- Chr.; te verdie nen volle aflaat, 's Morgens te 8 uur de Keirstmis, waarna 2 gelezen H.H. Missen. Te half 8,8uur en half 9 gelezen H. Missen. Te half 10 en 10 uur gelezen H.H. Missen; Tt half 11 de plechtige Hoogdienst.. Te 4 uur plechtig Lof en Feestpredikatie. Na het Lof gelegen heid) om te biechten tot 7 uur. Vrijdag, 2e Kerstdag, feestdag van den H. Stephanus, )te vieren als Zon- De H.H. Missen als des Zondags, 's Namiddags te 4 uur Lof met Ro zenhoedje. Zaterdag van 5 uur tot half 10 ge legenheid om te biechten. Parochiekerk van O. L. Vrouw. Donderdag, eerste Kerstdag, te half 6 de Nachtmis, daarna edk half uur eene stille, te half 11 do plechtige Hoogmis, Ite 7 uur de plechtige Ves per met Feestpredikatie. Vrijdag, tweede Kerstdag, te vieren als Zondag, te 3 uur de Vespers. Bijkerk van de H. Elisabeth „op het Klooster". Donderdag. Kerstfeest, de Nacht mis te half 6, daarna de» tweede H. Mis te 7 uur en om 10 uur de Hoog mis, te 3 uur Vespers met Predikatie daarna gelegenheid om te biechten. Vrijdag, 2e Kerstdag, de H.H. Mis sen als op Zondag, 'ite 3 uur Lof, daarna -gelegenheid omi te» biechten tot 5 uur. Zaterdag, Feest van den H. Joan nes Evangelist, gezongen H. Mis. Dag van devotie, van af 4 uur gelegenheid om te bichten. Zondag het Feest der Onnoozele Kinderen. Door de week de H. Mis om 8 uur. (N. H. Qt.). fi^isulliietosï. Uit het Engelsch\ van E. W. HORNUNG. 31) Zelfs op de club was men het er over eens, dat. zoowel zijn werk als zijn uiterlijk erbij vooruitgegaan waren en hij schreef dat toe aan de rozen, waardoor hij vele maanden omgeven zooveel maanden van 't jaar omgeven was. Er was zoo'n overvloed, dat men er een bleekersmand mee kon opvul len, en Langholm maakte nooit een bezoek Lij rijk of arm, zonder wat van zijn voorraad mee te nemen. In Newcastle mogc-n zij hun steen kolen hebben, zei hij tot de Woodga. tes of de Steels, maar geen enkel van die steenkolenmijnen kan vergeleken worden bij mijn rozenmijn. Zooals de meeste slachtoffers van het artiesi'.entemperament was I.angh'ohn zeer verschillend van humeur maar het feit alleen van een vrijwillig bezoek was voldoende waarborg voer het hu meur waarin hij kwam en dezen mid dag was het hijzonder goed, Hij had eenige dagen achtereen geschreven, en en was vervuld van de merkwaardig op gewektheid, die de inspanning te snel en. te aanhoudend opvolgt om zich zelf dekenschap te geven van de gebreken van het werk. Hij voelde zicli als een sch!ip voor den wind, wat hij te meer waardeerde, was de windstilte en te genwind, dien hij had moeten verdu ren en onvermijdelijk weer moest on dervinden voor 't oogenblik was hij een gelukkig man. ofschoon zonder eenige illusie, behalve het tegenwoor dige product van zijn vruchtbare pen. Het lis onzin, zei bij tot Rachel, in antwoord op een vraag van die nieu we en sympathieke vriendin, maar het is niet zulke nonsens of het scheen mij nog zoo kwaad niet toe, terwijl ik bezig was, en wat, kan men meer wen schen Het moest den lOden Augustus af zijn, en bij Jupiteir, da,t zal het Eenige weken geloden dacht ik niet, dat het mogelijk was, maar de zomer heeft mijn inkt ontdooid. Is u zeker dat niet Mits. Steel de eer daarvan toekomt vroeg een van de meisjes Venables, die ook over wa ren komen wippen op haar fietsen. Ik hoorde, dat u een belangrijk letter kundig gesprek met haar voerde toen u bij ons dineerde. Ja, dat is zoo zei Langholm met enthousiasme. En Mrs. Steel gaf mij een van cle beste denkbeelden aan de hand. die ik ooit in mijn leven gehad hebdat iis ook e©n reden waarom ik dit prulletje gauw afwerk, om dan dat andere ter hand te nemen. Hij sprak met Sybilla maar op dit oogenblik meugde ook Rachel met de andere zuster Vera zich in het gesprek, dat moeilijk vlotte, omdat de oudste Miss Venables een jonge dame was, die zich kwijnend voordeed als een teeken van beschaving en modernisme. Rachel deed echter zoo haar best, dat het gesprek in een oogenblik algemeen werd. Ik kan niet snappen, hoe iemand, boeken schrijft, zei de oudste jonge dame, en uit haar toon bleek, dat zij 't ook niet wilde begrijpen. Ik ook niet, klonk de echo van Sybillavooral niet in een plaats zoo als hier, waar nooit iets gebeurt. Als ik een boek moet schrijven, zou ik naar Spanje of naar Siberië gaa_p. of naar de Rotsgebergten, waar naar roenschelijke rekening nog eens wat bijzonders gebeuren kan. Jonge dame, antwoordde Lang holm, mat glanis in zijn oogen, zóo dacht ik er vroeger ook gver toen ik pas begon, en ik herinner mij, wat een veel oudere tot mij zei, toen ik hem vertelde, dat ik naar Cornwalis wilde gaan voor een romantiscben achter grond. Jonge man. zei hij. heb ie al een ro man ontdekt in je moeders achtertuin tje Dat had ik niet, maar ik pro beerde het alvorens naar Cornwallis te gaan en beter raad heb ik mijn le ven niet gehad. Stof voor een novelle, evenals weldadigheid, moet in huis beginnenook moet »i niet denken, dat hier nooit iets ongewoons gebeurt. Dat ik het algemeen» idee van de men- schen over de streek waar zij geboren zijn, maar ik kan u verzekeren, dat het niet waar is. Zoo straks nog, op mijn weg hierheen, zag ik iemand1 in omstandigheden, dïp mij deden den ken dat hij zoo uit een roman van Bret Harte kon weggeloopen zijn. Sybilla Venables vroeg om bijzon derheden, terwijl Vera haar lusteloos heid scheen te vergeten. Rachel zeltte haar kopje neer en leunde vol nieuws gierige verwachting voorover. Zij za ten in de koele, vierkante hal, met de deuren hier open en daar gesloten, en bovenlangs een vergulde galerij. Er stonden beelden en planten, die alle mijn fiets of, om te weten te komen, waarover men 't zoo da uk had, maar dien kerel zie ik nog voor me. IJ hebt nooit zoo'n sujet crezien., stomdron ken. en met een haard tot op het mid den. Ik bleef niet staan, omdat hij iedereen te lijf ging met een kussen, en dat scheen onze plaatselijke straat slijpers zeer te amuseeren. Wat een grap ri»p Sybilla Ve nables. Ieder zijn smaak, merkte haar wijze zuster op. En zei u. dat hij hen met een kussen te lijf ging? vroeg Rachel, met eenigen nadruk op het zelfstandig naamwoord'. Ja, zoo zag het er uit, hernam Langholm, maar, nu ik mij goed be denk, leek het in vorm meer op een peluw wacht., nu weet ik, wat het was Opeens wordt hei mij duidelijk. Htt zag eruit als een peluw, gewik keld in een deken, maar het was de zak, die de landloopers In Australië dragen, met al hun aardsche goederen opgerold in hun bed en deze kerel was een Australische landlooper Nu ben ik er achter (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5