NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. AT ieu wj aar groeten Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Maandag 29 December 1902, No. 5981 HAARLEMS DABBLAD ABON N KM ENTSITRIJS: ADVERTBNTIËN Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Van 15 regels 50 Ots. j iedere regel meer 10 Cts. Bniten het Arrondissement Haarlem r i' dorpen in den omtrok «aar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prü» dar Adrertentiën Tan 1-5 regels 0.75. elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 QrooÈe letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. ftsnoo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 gbiBTH Reclames 30 Cent per regel. Alzonderlijke nummers0.02)$ Bnreaui: Gebouw Het Spaarne, Zuider BuiteilSpaarue No t>. GeïUustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37M Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adyertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering Tan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing Tan AdTertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijrerheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen AdTertentie-Bnrean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Ekofdogenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére Ia LAUBE Co. JOHN F. jones, Sua:., Parijs Sl«f Faubourg Monrmortre. Iu ons nummer van 1 JANUARI as. zal evenals het vorig jaar weder gelegenheid bestaan to; het plaatsen van aan Familie, Bekenden, Begunstigers enz. tegen den prijs van 25 cent a contant voor 1 5 regels, elke regel daarenboven 5 cent extra. DE ADMINISTRATIE. JBit aatamer bestaat wil zes blattzüjden. Haariein'8 jLia^tiad tan 29 Dec. bevat o. a. Uit Zuid-Afrika, Venezuela, Mi- itaire Taal, Kameroverzicht, Be delbrieven. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 120 van „De Zaterdagavond", letterkun dig weekblad voor jong en oud, bevat tende: Licht en Schaduw: „Oude en Nieuwe", De eeuwigdurende kalender; Brieven uit Berlijn, De Wraak. Builenlandsch Nieuws Duitschland. De kroonprinses van Saksen, de oudste dochter van don groothertog van Toskane, een Oostenrijksch her togin die, alk. er niets bijzonders ge beurd! ware, wellicht reeds binnen enkele jaren tot koningin van Saksen zou uitgeroepen zijn, daar haar schoonvader, koning George, oud en sukkelend is, heeft liet aan hare hoo. ge positie te danken dat men thans ,"\<i ijelijk in haar particuliere leven wroet. Wat daarbij aan het licht komt, bevestigt dat haar, om redenen van staat gesloten huwelijk niet ge lukkig was en dat zij, toegevende aan hare genegenheid voor een jong Bel- g)ifsch hof onderwijzer, op geweldda dige wijze een scheiding teweegge bracht heeft, die zij goedschikt niet had kunnen verkrijgen. De verdwenen prinses moet volgens de laatste en van verschillende zijden opduikende berichten te Geneve zijn, waar Dinsdag haar broeder Leopold Ferdinand, na een zeer lang onderhoud met haar te hebben gehad, haar verliet. Uit Ween en wordt geseind, dat de kroon prinses en prins Leopold te Salzburg brieven hebben achtergelaten, waarin zij de redenen voor hun vlucht mede- deelen. De prinses moet in haar brief onder meer gezegd hebben, onder gee- neriei omstandigheden ooit aan het Sak sische hof te willen terugkeeren; haar broeder schreef het geheel met haar eens te zijn. Betreffende de vlucht is nog uit gelekt, dat prinses Louise en haar broe der in een met twee paarden bespannen huurrijtuig van Salzburg naar het na burige Hallein reden, waar het rijtuig werd teruggezonden en de vluchtenden den sneltrein namen. Italië. Te Rome heeft een opzienbarende moordaanslag plaats gehad! op een zekere mevrouw Antoinette Smerdu, een bekende Romeinsche schoonheid. Nadat mevrouw Smerdu verscheide ne messteken had gekregen, gelukte het haar aan de handen van haar moordenaar te ontkomen en om hulp te roepen. De ellendeling werd gegre pen. De. aanstonds geopende instructie bracht aan 't licht, dat hij de huur ling was van een neef van den se nator Clementi, welke laatste in be trekking tot mevrouw Smerdu stond. De neef, die bang was, dat hem de er fenis van zijn oom ontsnappen zoude etn zij aan mevr. Smerdu ten deel zoude vallen, besloot haar uit den weg te doen ruimen. Hij is onmiddel- JWa?sS3®»s8£SSg?® lijk opgepakt en zal nu zonder erfe nis in 't zicht met den gehuurden hel per terechtstaan. Venezuela. De Britsche kruiser Tribune heeft een Venezolaanschen schoener en sloep genomen. De Veniezoiaansche regeering stemt toe de punten van het geschil met Duitschland en Engeland te verwijzen naar het Haagsche Hof voor arbitrage, op voorwaarde dat de blokkade zal wor den opgeheven en Venezuela zijn vloot terug ontvangt. In de op 23 dezer overhandigde nota's verklaren de Britsche en Duitsche regee ringen zich bereid het geschil met Ve nezuela, voor het geval president Roo sevelt niet als arbiter wenscht op te tre den, onder zeker voorbehoud voor te leggen aan het Hof van Arbitrage te 's- Gravenhage. Ook Italië heeft zich daartoe bereid verklaard. President Roosevelt zal niet als scheidsrechter optreden; de geheele zaak zal gebracht worden voor het Hof van Arbitrage. Zoo stond de zaak, toen de ministerraad van Vrijdag gesloten werd. willigen van zes verzoeken tot weder verhuring van grond en water, met voor stel om den grond bij de Amst. poort, thans verhuurd aan G. P. Scholte, niet meer te verhuren. Het populair Concert in de Vereeniging w,as gistere)aajvond zeetr druk bezocht evenals ook de speciali teiten-voorstelling in het Bronge- bouw. Ovqral uitbundig succes. Vooral de tombola in het Brongebouw viel ten zeerste in den smaak. Gevonden Voorwerpen: Een bruin. Ie der an visitekaartenétui met visitekaartjes er in. Een bruine glacé handschoen; een bruin hals bandje, een kerkboelcjeen zwarte deuk hoed. In braken. Door het openschuiven van een raam heeft men ingebroken in een perceel aan den Burgwal terwijl de bewoners afwezig waren. Toen ztj echter binnen kwamen lag alles over hoop. Het slot van de linnenkast was naar binnen geduwd, terwijl uit een kast eenig geld wordt vermist. Brongebouw. Het Haarleiwsch Muziekkorps geeft Zondag 28 Dec. een Populair Concert, ditmaal in het Bron gebouw een zeer keurig programma wordt door hiet orkest uitgevoerd, ter wijl de Hollandsche duettisten de heer en mejuffrouw Tony Schmitz en de ka rakter-komiek Henri Hartog ieder voor 5 verschillende voordrachten zorgen. Stadsnieuws. IJsquaestie. Wij ontvingen heden twee ingezonden stukken, waarin een nabetrachting werd geleverd over de bekende ijsquaestie en dat wel in zeer verschillende richting. Hoewel wij gaarne yoor ingezonden stukken onze kolommen openstellen, hebben wij gemeend niet tot plaatsing van deze twee te moeten overgaan, om dat naar onze meaning de zaak met de vergadering van Dinsdag is afgeloopen en hernieuwing van de discussie nut tig noch weraschelijk is. Mochten dus nog anderen zich geroe pen hebben gevoeld, om over de zaak nog nabeschouwingen in te zenden, dan kunnen zij zich wat ons blad betreft de moeite sparen. Gisterenavond heeft een woe dende dog een lief, mooi poesje dood gebeten. Dat was een droevig geval. De eigenaars van 't mooie poesje wa ren verslagen en ontsteld en de eige naar van den woedenden dog, die maar geen katten lean zien, niet minder. De heer Franz Arp, letterkun- dige zal alhier een reeks voordrachten houden over „De schilderkunst der 17e eeuw in Holland, beschouwd in het licht der schilderkunst van de 17e eeuw in het algemeen." Deze cursus zal wor den gehouden en zeer zeker belangstel ling wekken bij allen, diie belang stellen in kunstgeschiedenis in het algemeen en in het Hollandsche glorietijdperk in het bijzonder. Stukken van den Gemeenteraad Voordracht voor lid van het College van Regenten van het St. Elisabeths- Gasthuis, wegens aftreden van den heer Mr. N. C. Cnoop Koopmans: I. Mr. Cnoop Koopmans, II. Jhr. Mr. Quintus. Voorstel van B. en W. tot het in Kegelen. Aan den wedstrij d van den Haarlemschen Kegelbond, op 30 dezer nemen deel de Amsterdamsche, de Rotterdam sche, de 's-Gravenhaag- sche, de Goudsche en de Haarlemsche Kegelbond. Van Dijks beschuitfabriek werd op de internationale tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Londen bekroond met den Grand Prix, een be wijs dat het fabrikaat der firma Van Dijk uitstekend iis. Wij verwijzen naar de annonce in dit nummer van ons blad. Strengholt's Specialiteiten gezelschap dat bij het optreden de laat ste malen zulk een gunstiigen indruk maakte, zal nu a.s. Zondagavond weer in „De Vereendging" een .voorstelling geven met zeer goede krachten-. Men zie de advertentie in dit nummer van ons blad. De verzameling meubelen, koperwerken en batiks, die in het Mu seum van Kunstnijverheid tentoonge steld is, zal Zondag voor het laatst te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 372 baden. Voetbal. De Richmond F. C. uit Londen, zal, zooals wij reeds mededeelden, morgen te gast komen bij de H. F. C. aan den Spanjaardislaan. Een zeer spannende wedstrijd belooft dit te worden, te meer daar het Engelsche elftal niet al te sterk is, daar zij de tot nu toe alhier in 't land gespeelde wedstrijden allen hebben veTloren. Doch dit zal geen reden wezen, d;at er geen groot aantal publiek naar den Spanjaardslaan zal trekken. Een ieder ziet graag een internationalen wedstrijd, en nog liever als de eigen partij een kans heeft op de overwinning. Het is te hopen, dat het Haarlemsche straatpubliek de gasten niet als Engel- schen ontvangt, doch als voetballers en hun dus niet allerlei straatovaties aan biedt. Opgehaald. Uit de Leidsche Vaart is Vrijdagmorgen opgehaald het reeds in staat van ontbinding verkee- rende lijk van zekeren M alhier, die sedert oen zestal weken werd verm'ist. Het lijk is per brancard naar het lijkenhuisje op het kerkhof overge bracht. Kegelen. Het bestuur van den Haarlemschen Kegelbond keek Woens dagavond vreemd op toen het om streeks 10 uur fe laat om verschil lende clubs nog af te telegrafeeren de mededeeling van den commissaris van politie ontving, dat de kegelwed strijden reeds twee Zondagen duren, doorgaan, omdat deze z.i. publieke ver makelijkheden waren en daarvoor geen toestemming was aangevraagd- Men was daarover ten zeerste ver wonderd., te meer, omdat deze wed strijden reeds twee Zondages duren, zonder da! inmenging der Politie heeft plaats gehad, terwijl ook voor vroegere wedstrijden nog nimmer permissie is aangevraagd. Hoe het zij goede raad was op 't. oogenblik duur te meer, toen twee le den van het bestuur, die naar den com missaris waren gegaan om hem te laatsten was ook het samenzingen niet onberispelijk. Over 't geheel ont brak het bij dieze uitvoering niet aan gelegenheid om op te merken, ho© moeilijk het voor een aan veel muta tie onderhevig a cappelda-koor is, steeds en onmiddiellijk aan de fijnere intenties van componist en dirigent te beantwoorden. Daartegenover ston den echter groote en zeldzame deug den. als reine intonatie en ad'el van toon, opvatting en voordracht. Deze laatste hoedanigheden zijn natuurlijk in hoofdzaak tot den direc teur. den heer E. T. Bruijnsteen terug te voeren, die zich dan ook als steeds een man toonde van gelouterde kunst smaak en ernstig artistiek streven. De solisten mej. Hermine Schol ten (mezzo-sopraan) en de heer E. overtuigen dat het een huishoudelijkCats (violist), beiden van hier had-: feest was onveirichter zake terugkeer- den in dit concert een zeer belangrijk den, daar de chef van het politiecorps aandeel. Mej. Scholten's gelukkige op zijn stuk bleef staan. I sternmiddelen en haar warm muzi-: Besloten werd nu Donderdagmorgen kaal voelen heb ik reeds meermalen een beroep te doen op den Burgemees-1 gelegenheid gehad te prijzen, ter. doch deze waste Apeldoorn, waar- Ik wil hier dus volstaan met de na het bestuur zich naar den wrnd. verklaring dat zij inzonderheid in Burgemeester, den heer Mr. Th. de..Herbststimmung" van Hendr v. Haan Hugenholtz begaf. Deze was on.Oort en ..Befreit" van Rich. Strauss gesteld, zoodat het bestuur naar den «en nieuw en schoon bewijs gaf van heer Dir. Nteuwenhuyzen Krusem.anhaar talent dat zich bij ieder werd verwezen. nieuw optreden rijker schijnt te ont- Hier ondervond het een zeer welwil-vouwen, lende ontvangst en na uiteenzetting Ook de heer Cats is in onze con- der zaak deelde de wrnd. Burgemees- certzaal geen nieuweling. De goede ter volkomen het gevoelen van het be-(indruk die ik vóór reeds een paar ja- stuujr, dat een kegelwedstrijd, waar voor uitnoodigingen aan verschillen de cluhs zijn rondgezonden en in geen geval voor het publiek in het algemeen toegankelijk is, moet beschouwd wor den als een huishoudelijk vermaak. Op dien grond gelastte de wnd. Bur gemeester telephonisch. dat de wed strijd doorgang mocht vinden, een uitspraak, die aan vele moeilijkheden een einde maakte, en met gejuich werd begroet. Te ongeveer 12 uur vingen de wedstrijden aan Hedenmorgen heeft, het bestuur van den bond. om verdere onaangenaam heden te voorkomen, hoewel het over. tuigd is. dat het iu zijn recht is, voor a.s. Zondag toestemming aangevraagd, Wenschelijk zal het echter zijn, deze ijuae&tie binnenkort door den kanton rechter te laten uitmaken, opdat men voor de toekomst weet of een kegelwed strijd al dan niet een publieke verma kelijkheid is. Ten gevolgevan de vroegin- gev allen strenge koude en het daarmee gepaard gaande gebrek aan werk zijn de behoeften van de dour Weldadigheid naar Vermogen ondersteunde gezinnen zoowel als het aantal dier gezinnen grootea* dan in andere jaren. De Panorama-Maatschappij heeft daarin aanleiding gevonden de bruto- inkomsten gedurende een week en wel van 1 tot 10 Januari 1903 ter beschik king der vereeniging te stellen. Alle onkosten gedurende die week, zelfs die voor reklame, blijven voor re kening der Maatschappij, zoodat het bestuur bevoegd is, de inkomsten di- Na in cene korte inleiding de plaats te hebben geschetst welke da Theoso fische wijsbegeerte hoe langer zoo meer gaat innemen in heft heden- daagsch denken en gevoelen van ve len die eene bevredigende oplossing zoeken van menig levensraadsel, zette spr. uitvoerig uiteen hoe, volgens hare meening, een in alle opzichten praktisch antwoord wordt gegeven op dej meest diepgaande levensvragen, door theosofische lezingen als de wet ten van oorzaak en gevolg, van reïn carnatie1 of wedergeboorte, en van evo lutie of ontwikkeling. Door tal van voorbeelden uit het leven gegrepen, lichtte) spreekster hare denkbeelden toe. Ten slotte werd voor belangstellen den, die zich niet met oppervlakkige kennismaking kunnen tevreden stel len, verwezen naar de uitgebreide Theos. letterkunde, bovenal naar het onlangs verfschenen standaardwerk van Stuvie Besauit in Holl. vertaling „De Oude Wijsheid" en het eenvoudi ge boekje van C. W. Leadbeater: „Schets van de Theosofie". ■en van zijn aanle^ en ontwikkeling ontving is door dit opnieuw hooren zeer versterkt. Zijn weeke. milde toon spreekt onmiddellijk aan en uit elke phrase klinkt een fijn gevoel voor lijn en kleur. Zijn passagewerk moet. nog aan duidelijkheid winnen, wil het in de ruimte eener concertzaal verstaanbaar zijn maar waar zich de eigenlijke ziel van zijn instrument openbaren kan: in de warmte, de tee- derheid of den glans van dien toon, in de rhythmische veerkracht en in den vloed der melodieën vooral, daar is zijn spel van groote bekoring en in booge mate boeiend. Zoo bracht ons dus deze 21e uit voering van Haarlem's a Cappella-koor weer menig oogenblik van wezenlijk kunstgenot, waarvan de aangename herinnering nog niet zoo dadelijk zal zijn uitgewischt PHILIP LOOTS. Pensioen verordening. Het verslag van de af deelingen van den Raad over de ontworpen pensi oenverordening is verschenen. In de eerste afd. werd bij de algemeene be schouwingen hulde gebrachlt aan de Commissie voor haren arbeid, in de tweede afd. werden geen algemeene beschouwingen gehouden en in de! darde wenschten twee leden, dat bij niet-eervol ontslag ook geen pensioen zou worden verkregen. Overigens zijn de gemaakte opmer kingen over de diverse onderdeelen niet van zeer groot belang. Ter spra- relct in ontvangst te nemen en in haarjke kwam, dat het niet aangaat, voor geheel in de kas der vereeniging te! •storten. De dames en heeren leden der Com missie van huisbezoek hebben zich welwillend beschikbaar gesteld en ge durende de week van 4 tot 10 Januari zullen gezichten van Sardinië en Si cilië vertoond worden. De offervaardigheid van de Panora ma-Maatschappij iu het belang van Weldadigheid zal doel treffen, wan neer Haarlem's ingezetenen van hun belangstelling doen blijken. Daarvoor beveelt het bestuur der vereeniging zich bij allen, jong en oud, aan. A Cappell a-k o o r. Op 2© Kerstdag gaf Haarlem's a Cappella-koor in de groote zaal der Vereeniging" een namiddag-uitvoe ring. waarbij het koor en een tweetal solisten samenwerkten- om den aan wezigen toehoorders een paar aange name uren te bereiden. Het koor had zich een programma gekozen van kleinere, bijna uitsluitend opgewekte nummers, waarbij toch de zorg voor voldoende afwisseling niet was ver geten. Stukken a cappella-muziek van deuwen her prijkten naast voort voortbrengselen van onzen tijd toonden bij deze laatste allerminst achter te staan in frischheid van ge dachte en kunst van behandeling. Toch bleek hier duidelijk genoeg dat ook uit het moderne repetoire een a cappella-koor zich een dankbaar programma kan samenstellen. Het koor was dezen keer niet in z'n gelukkigste dispositie. Sopranen de politieagenten een uitzondering te» maken door hen op hun 55ste jaar te pensionneeren; over een overeen komst tusschen de verschillende ge meenten aangaande petasïonneelrmg eene zaak waarover de Commissie wel gedacht heeft, maar die waarbij zij het initiatief liever aan grootere gemeenten wenscht over te laten; ver der over de wenschelijkheid om ook personen uit de burgerij deel te doen vormen der commissie van beheer; om eene weduwe, die na hertrouwd te zijn weer weduwe wordt, opnieuw in het genot van het vroeger genoten pensioen tel stellen; om ambtenaren die zulks niet wenschen, niet op te nemen in het fonds. enz. Voorts behelzen de verslagen tal van voorgestelde redactiewijzigingen, Een van de leden in de 3de afd. zal een lam en demerit indienen, waarbij het verleenen van pensioen wordt uitgesloten, ingeval er ernstige grie1- ven bestaan over de wijze, waarop het ambt is waargenomen. Naar men verneemt zal de Rijnlandsche Hypotheekbank den le-n Januartt hare) werkzaamheden aanvangen in het perceel Groote Houtstraat 149 alhier, vroeger be woond door den heer Dr. Waller Zeper. De hee,r J. C. Burkens heeft in ver band meit zijne benoeming tot Nota ris, bedankt als lid van den Raad van Toezicht dezer Hypotheekbank. Van 2224 Dec. werden a 1- hier gehouden de examens van de Veree/niging tot Vereenvoudiging van het Onderwijs in Handenarbeid. Exa minatoren waren de heeren; D. Been, W. CSwart en M. G. Langeveld van Haarlem; P. T. v. d. Meulen en J. v. BI adel van 's-Gravenhage: A.v.Waart van Rotterdam en D. J. Bes van Am sterdam. Geslaagd: zijn: Voor diploma A. C. Apeldoorn, Pier de Boer, Pleiter de Boer, C. P. Bruin, B. Coster, C. S. Jolmers, C. A. Kuysten, W. M. Na- gelkerke, A. van Leeuwen, S. A. Pe reboom, A. Gerhardt, A. v. Droge, M. E. Bollinger, E. Borst, S. Schor ting, L. Kuyt, A. Lansing, J. E. Bou- ricius, J- Sipkes, N. Bleecke, A. v. d. Hout, J. v. d. Hout, J. C. v. Katwijk, D. E. Zuidhof, H. C. German, D. Aalfs en J. Schreuder. Voor Diploma B.: J. Drijver, I. J. Kraal, J. Toimme, H. J. Visser, P. Ziere, N. Broekhuijzen, C. H. Gee- vers, P. S. van 't Hof, P. Tuijn Jr. en Th. Sorgdrager. In het geheel namen 59 personen aan het examen deel. Theosofie. Woensdagavond j.l. hield de Haarlemsche Loge deT Theo sofische Vereeniging in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" hare eer ste openbare vergadering in dit sei zoen. Mevr. J. E. VretedeSchill van 's-Gravenhage hield eene voordracht over ,,De Theosofie, eene practische Tenoren klonken wat dun en bij deoplossing van vele moeilijkheden' De specialiteit e n-v o o r s t e 1- Limg die op Tweeden Kerstdag in „De Kleine Vereeniginig" gehouden is, heeft zeer veel succes gehad en was al:s ge woonlijk druk bezocht. Eiken Zondag avond is er in „De Kleinte Vereeniging" een specialiteiten-voorstelling, waarvan het progTamma ultmunit door prettige versoheidenheid van aantrekkelijke num mers. Dinsdag a.s. zal het Hoofd- bestuur der afd. Haarlem van den Ned, K. Volksbond feestelijk geïnstalleerd worden. Als spreker zal optreden mgr. G. W. Konings, geestelijk adviseur van, het centraal bestuur. De Haarl. Kegelbond zal Zon dag a.s. vertegenwoordigd worden door de volgende 3 vijftallen, bestaanden uit de heeren H. Martin, E. G. Martens, J. H. Martens, J. A. v. d. Berg, P. J. van, Gulik; 2e vijftal: H. J. van Breemen, P. ,T. van Daalen, L. van Maaswinkel, J. F. Brinkmaam en N. N. 3e vijftal: F. Schmitz, A. J. Hommericb, J. Paulen, D. A. Uljée en G. B. de Vaal. B ezoek G emeeiuitMichtf a- brieken. De Burgemeester van Haarlem heeft eene uitnoodiglng aan de Raads leden gezonden en aan de vertegenwoor digers der verschillende bladen om op Vrijdag 2 Januari des middags ten IJ ure de Gemeente-lichtfabrieken, die op

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1