TM'sMtirM Tweede Blad, Militair® Taal. Behoorende bq „Haarlem"» Qagblad" van Maandag 29 December 1902 Kr. 5931 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgeh bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsver eeniginK hier ter stede, opgericht 10 Mei ir xeuub vtvu iwi- veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreflende, is zil opge treden en dikwijls met gmot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waaT- deeren door als lid der vereenigmg toe te treden- Er rijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten üd worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op priis «telt, dat de Haarlemsche Handelsver- eenigiLng steeds opneemt als doende, wat hare handJ vindt om te doen. De voordeeion, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenen aard haren leden aanbiedt, rijn zeer vele. en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 12.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informattiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- oeduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeaiem Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bul ten de stad woonachtige personen be. dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden nltet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe- cHng is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo Pen jaar gegeven. In de maanden M&i en Junii a. c. vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen rijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan J. K. Kottman, Camphuisstraat '-B, Mejuffrouw Meijer, Zuidpolderstraat 14, Mej. Hessels, wasch- en strijkinrichting, Kloosterstraat 36, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Men kan optrekken, en behoeft daar om niet te defileren. En waar bergt men de militaire woorden défilé en defilé-gevecht Als men 'n opwek kende defileermars hoort, moet men dan zeggen hè, wat 'n mooie optre'k- mars Wie zegt exercitie roept zich voor de geest 'n grote ru'imte, buiten- of bin-l nerunuurs, met manneties-in-uniforin,1 die geoefend worden in den wapenhan del. Oefening doet denken aan veler lei dlingen letterkundige, verstands-, debatteer-, godsdienst-, gymnastiek- spreekoefeningen, maar volstrekt niet in de eerste plaats aan dat, wat exer citie oproept. Flank moet uitgeworpen. Ik vraag ook als paarde- en scheepswoord? Men moet. flankeeren tevens weg doen, en niet langer spreken van 'n flanke- ?.nde schoolstichting, van flankaan- val, -batterij, -beweging, -dekking, -mars, -stelling? Als rrien voor infanterie voetvolk zegt, moet men dan van 'n infanterist spreken als van 'n voetknecht, nog meer knechten als de Engelsen doen Kanon moet altijd veivaneen wor den door vuurmond, volgens de heer Zuidema. Ook 'in de 28 woorden, be ginnende met kanon-, die m'n woor denboek alleen al geeft? Laat ik en kel herinneren aan kanonnier, kanon- j neren, kanonnade. ..Eén huzaar met een goed hart' moet ophoepelen. Iluzaresla mag men niet meer eten. Wee u. zo ge iemand bedreigt met 'n huzareboon Hoe kan men met enig taalgehoor het telkens weerkerende uitvoerings- kommando Mar.s! dat als uit de mond rolt, vervangen door het stroeve Gaat dat begint met onze moeilikste mede klinker Mars als zelfstandig naamwoord te schrappen voor tocht is evenmin vol te houden. Denk eens aan de kraaie- rnars blazen, zich op mars begeven. Nu Ti paar heel ongelukkige veran deringen. Als ruiterij komt voor kavalerie, moei ruiter worden aangenomen voor kavalerist. De voleiende zin die nu goed nederlands is, zou onverstaan baar worden Niet reder kavalerist is een ruiter. Men kan flink soldaat zijn en door zielkundige oorzaken, die overweldi gende invloed hebben, dikwels in de provoost belanden. Zegt men nu van zoo'n man, 'n kwart aal zuiper bv., dat hij vaak in de gevangenis zit dan be lastert men hem en verergert z'n reeds ongelukkige toestand. 'n Korporaal is 'n militair, .in 't be zit van de' eerste graad, 'n ongelukkig baantje, min ef meer dat van duivels toejager. Menig soldaat dankt voor die graad, iaat zich op de een cf an dere manier weer terugstellen of ge bruikt hem. als doorrioop naar die van onderofficier. Wil men dan zo'n stak ker z'n ten minste „ratelende" titel ontnemen, en stempelen tot „wijfel" Dat is misschien een prachtig oud woord, maar voor ons met onze oren doet het denken aan wijf en weüfelaaav Laat. de heer* Zuidema zo langs z'n neus heen zeggen tot 'n kapitein, dat diens kompanjie 'n bende is. Ik ben benieuwd naar wat die officier dan doet. onze eerste meesters, zelfs van groot- meesiteirs onzer Hollandsche kunst, zooals men in achterstaande annonce zal zien. Door B. en W. i© benoemd tot kfljetnk ter gemeenite-se cretarie de heer A. Bakker alhier. Uit de Omstreken. neutrale mogendheden geoorloofd zijn. Behalve deze kennisgeving, bevat de „St.Ct." een dergelijke van de Duitsche regeering betreffende de blokkade der havens van Puerto Cabeilo en Mara- caibo. Stadsnieuws. Dr. Zuidema heeft in het September nummer van „Neei'landia" betoogd,, dat „het leger ook een volkseigen taa1 moet hebben." In het laatst verschenen nummer van dit orgaan van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond nu komt de heer N. Bonto van Byleve-lt tegen dit be toog op en schrijft a.a. Voelt de heer Zuidema niet, hoe tijd perken door elkaar worden gehaspe'd als hij in ernst voorstelt fort te ver vangen door burcht, en militie door heerban, schako door stormhoed, ka pitein door hopmanWil hij het zee woord kapitein ook verbannen en gaan spreken van „hopman op 'n koopvaar-1 dljischip" Aan 'n fourier de titel ge ven van drost? Arme drost van Mui-| denEu de toelichting op vendel be wijst al hoe dat woord uit de 36e eeuw niet zo maar mag worden bevorderd tot bataljon. Men heeft niet het recht, schreef ik, woorden uit te stoten, die in de taal zijn gegroeid. Wie alarm wil vervangen door ge rucht. verarmt moedwillig de taal. Waar blijven uitdrukkingen als alarm roepen, kleppen, slaan, blazen? Hoe moet men voortaan de brandweer alar meren Wat doet men met de alarm- fluit, -klok.- kreet, het alarmschot, -sein, -sienjaal, -teken, -toestel. Kantine en haard gelijk stellen is op z'n minst onbegrijpelijk. Spreken van jachtweide brengt een gevvestelik woord op de voorgrond, dat daar min der recht op heeft als kantine, dat heel het i'ijk door gebruikt wordt in kazer nes, gestichten, gevangenissen, en voorkomt -in de woorden kantinebaas kantinehouder, kantinevrouw, onder- officierscantine 'n Deserteur is niet altijd 'n weglo per. Deserteren en desertie zijn niet weer te geven door weglopen en weg- loping. Bij desertie, 'n woord dat oa. voorkomt in ons strafrecht, wordt ge dacht aan 'n oogmerk, dat 'n wegloper niiet behoeft te hebben. Woensdagmorgen wiegden, door he,t Provinciaal Bestuur van Noord- Holland d'e navolgende aanbestedm- ;en gehouden: lo. Het maken van werken tot ver betering van de Heldersche zeewering bewesten Kaaphoofd, behoorende tot de rijkszeewerken in Noordholland. Raming f 4500. Ingekomen 5 biljetten. Laagste in schrijver de heer A. Bos te den Helder voor 3898. 2o. Het maken van een bergloods, met bijkomende werken te Callants- oog, behoorende tot de weaken der kustverdediging in Noordholland, in gevolge de wet van 15 Juli 1898 (Stbl. no. 187) Raming f 11000. Ingekomen 11 biljetten. Laagste in schrijver de heer M. Groen te Scha- gerbrug voor f 9750. 3o. Het onderhoud in 1903 van de wierken tot verdediging van de kust in de prov. Noordholland in de gem. Callantsoog. Raming f 20.000. Ingekomen 5 biljetten. Laagste in schrijver de heer J. W. Roeloffs te Papenbrechl voor 18219. 4o. Hat leveren van basalts/tortsteen zwaar 200 500 kg. ten behoeve van de weaken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord holland. voor ©en bedrag van f 6000. Ingekomen 4 biljetten. Laagste in schrijver de heer J. W. Roeloffs te Papendrecht, 1411 scheepston voor 'n bedrag van f 6000. 5o. Het onderhoud van heit Noord- hoilanidsch Kanaal, ged. de jaren 1903, 1904 en 1905, in 7 perceelen. Ra ming per jaar: perc. 1 f 11.000; perc. 2 f 10.000; perc. 3 f 7200; perc. 4 f 9000; pea'ceetl 5 f f 9000; perceel 6 f 8800; perc. 7 18500. Massa der per ceelen 1 tot en met 7 f 73500. Ingekomen 23 biljetten: Laagste in schrijvers: Pea'C. 1 M. die Bruin te Amsterdam voor f 10.247; perc. 2: J. Oldenburg, te Bergen voor f 9759; per ceel 3: II. Dinlcla te Buiksloot voor f 6700; perc. 4: R. K. Koppen en Zn., Westgrafitdijk, voor f 8950; perc. 5: J. Oldenburg te Bergen voor f 9810; per ceel 6: dezelfde voor f 9332; perc. 7: B. Boon te Helder voor f 17533. Massa M. DaaMlea", Terschelling, f 71.631. Zand voort. Woensdagavond te elf uur ongeveer geraakte tusschen paal- 69 en 70, on geveer 3300 M. bezuiden Zandvoort, de stoomtrawler Ostende 150, van den reeder J. Baels te Ostende, op eender banken vast. De stranding hadl plaats doordat het kompas onklaar gewor-1 den was en het vrij hevig mistte, waardoor -men de kust niet zien kon. Twee leden der bemanning, de stuur man A. Essens en d'e matroos A. Braks, gingen met het roeibootje naar wal om hulp te halen. Daar het bootje onderweg vol water sloeg, kwamen zij druipnat op de kust aan. Een hunner ging nu de duinen in om te zien of hij ook een huis kon vin den. Hij geraakte! verdwaald en doolde den geheelen nacht rond. Don derdag ochtend trof hem een jacht opzichter aan, door wiens bemidde ling hij tegen 10 uur in den voormid dag aan het politiebureau werd ge bracht. Aldaar aangekomen, is hij terstond onder geneeskundige behan deling gesteld, daar hij vreaselijke krampen kreeg. De tweede persoon vervoegde zich ongeveer half twaalf aan het politiebureau en moest efven- eens onder behandeling worden ge steld, daar ook hij zich ziek gevoel de. Beide personen werden alhier bij Spoelstra onder dak gebracht. In middels was heit hier 's morgens reeds bekend geworden, dat er een schip gestrand was. De kustwacht te- iegrapheerde om 9 1/4 uur naar IJ- muiden om hulp der sleepbooten te vragen. Twee booten kwamen dan ook dadelijk naar het gestrande schip De bemanning, bestaande uit 10 man waarvan 2 reeds te Zandvooolt waren werd met vletten van de sleepbootep. 's middags van boord gehaald en overgebracht op een dier booten. De trawler is ©enigszins naar zee getrok ken, doch slaat van achteren vol wa ter, ligt scheef en zal vermoedelijk niet meer vlot komen. Nader meldt men ons: Het gestrande schip, de stoomtrawler „Ostende 150" zit thans bijna geheel om dier water. Alleen de masten en de schoorsteen zijn nog zichtbaar. Veilig kan aangenomen worden, dat het schip verloren is. Haarlemmerméér. Zekere Hoogeveen, allleen wonend persoon te Abenes (Haarlemmermeer) thuis komende, ontwaarde, dat geduren de zijne afwezigheid iemand in huis was geweest. Geen kwaad vermoedende, begon hij te drinken van door hem gereed gemaak te melk, waarvan hij na 't gebruik on gesteld werd. Bij nader onderzoek bleek, dat op den bodem der kan .kopen-zuur lag, dat eveneens in de boter en 't zout aanwezig was. Hij stelde de politie er mee in kennis, die dadelijk vermoedde, dat hier vergiftiging in 't spel was. De levensmiddelen zijn door de politie in beslag genomen en aan de justitie ter hand gesteld voor onderzoek. De man zelf wordt in 't ziekenhui© te Lei den vea-pleegd. De dader van 't gepleegde misdrijf is nog niet gevat. Boerenhulpfouds. Men heeft een middel bedacht om het Generale Boerenhulpfonds nog aan wat geld te helpen. Twee miülioen sigaren zal men trachten aan den man te bren gen, en de geheele winst, naar men mededeelt, wordt afgedragen aan den hieer W. J. C. Brebner, den penning meester van het fonds, die in de zaak gekend is en zijn medewerking verleent. Weesinrichting Neerbosch. Naar men verneemt, heeft dr. J. R. Slotemaker de Bruyne te Vlissingen voor de benoeming tot directeur van Neerbosch bedankt. satie ,aangesloten 1300 werkgevers, in Op een vraag van den president, hunnen dienst hebbende ongeveer 60.000 waarom bekl., die zich van April af werklieden, met een totaal aan jaarloon,in preventieve hechtenis bevindt, van circa 30 millioen gulden. (Hbld.) Slagvaardig. Eenige genoeglijke bogenblikken ver schafte de vorige week een oud vrouwtje op de zitting eener rechtbank in Schot-1 land. Zij moest alls getuige den eed af-| leggen en de voorzatter verzocht haar die voile af te doen; anders kon hij haar niet verstaan. „Dat gaat niet zonder dat ik mijn hoed afzet", wierp het oudje tegen. Welnu, neem dan ook uw hoed ■af", merkte de rechter op. Maar nu riep de vrouw bits uit, dat geen wet haar verplicht blootshoofds den eed af te leg gen. Nu werd de rechter ongeduldig en zei- de: „Beste vrouw, u moest maar hier op mijn plaats gaan zitten en die wet uitleggen". Waarop het oudje, onder uitbundig gejuich van de aanwezigen, antwoord de: „Wel neen, daar zitten al genoeg oude wijven!" Ook een verzamelaar. Men schrijft uit Schiedam aan 'hiet „Hbld". Sedert eenigen tijd was alhier groot gebrek aan 2£-cents-tukken, tot groot ongerief natuurlijk van hen die munt gasmeters in hun woning hebben. Ge lukkig is dlaaraan een einde gekomen: aan de gemeente-gasfabriek zijn thans diie muntstukken verkrijgbaar igest Hoe dat gebrek is ontstaan? Naar men hier weet te vertellen, is daarvan een groothandelaar in petroleum te dezer stede de schuld. Deze was namelijk op het denkbeeld gekomen, die geldstuk ken te verzamelen, opdat de miensGhen niet meer van die muntgasmeters zou den kunnen gebruik maliën en ze dus hun toevüucht tot petroleum moesten nemen. Zoover i's 't echter niet geko men; daarvoor heeft de directeur der asfabriek gezorgd, die voor een flink bedrag van elders liet komen.. De Centrale' Werkgevers Risico- Bank. Dat de vorst vele landbouwers te Haar lemmermeer overvallen is, kan men zien aan de landwerkzaamheden. De ploeg wordt gehanteerd of 't No vember is. Er is dan ook overvloed van- landwerk. Bij -een landbouwer a. d. Hoofdvaart te Haarlemmermeer, stond tijdens vorst nog 2J- H A, witte kooi te velde voor rekening van een inmaker. De dui zenden kooien liggen thans in eeni ver rotten. toestand op 't land. De landbouwer Baars van Abenes, op bezoek zijnde bij den landbouwer K. de Vlieger te Haarlemmermeer, wilde toen het uur van vertrek naderde zijn rijtuig iin late inspannen. Hij kwam echter tot de onaangename ontdekking, dat terwijl het rijtuig onbeheerd had gestaan dit door onbekenden gedeeltelijk was ver nield en de lantaarns gestolen. De politie doet onderzoek. Gevonden Voorwerpen: Een gladde gouden ring; een zwart isanejllen d am'e s\-p araplu ie): Een voerman is bekeurd wegens de Damstraat met ee/n bespan nen voertuig in verboden richting in rijden. Binnenland. Blokkade van Yenezolaansche havens. Blijkens van de Britsche regeering ontvangen -mededeeling zijn doot^ haar die havens van la Guayra, Carenero, Guanta, Gumana, Garupaaio em de mon den van den Orinoco in de Vereemgdie Staten vani Venezuela in staat van blok kade verklaard. Deze blokkade wordt met ingang van 20 December 1902 t;eni uitvoer gelegd. Aan vaartuigen voor bovengeno-emden datum vertrokken uit havens in West-I Indië en op de Oo-stkust van Amerika wordt -een uitstel verleend, te weten: van 10 diagen aan stoomschepen en 20 dag-en aan zeilschepen-; aan vaartuigen uit alle overige havens vertrokken-; van 20 dagen aan stoomschepen en veertig dagen aan zeilschepen, Aan. vaartuigen, zicli op bovengemeld tijdstip bevindende in de thans geblok keerde havens, wordt een uitstel van 15 dagen verleend. Vaartuigen die de blokkade trachten te verbreken, zullen blootgesteld zijn adle maatregelen welke overeenkomstig Wij vestigen de aandacht op de kunstveiling, waarvan de op brengst komt ten gunste der kas van de afd Haarlem 'Se* S. D. A. P. Die veiling omvat kunstwerken vanhet volkenrecht en de verdragen met Wij vernemen cüat als commissarissen der Centrale Werkgevers Risico Bank (directeur mr. H. P. L. C. de Kruijff Jr., kantoor Damrak 48, Amsterdam) zijn op getreden de navolgende heeren: D. W. Stork, voorzitter, lid der firma Gebr. Stork en Co., Hengelo; jhr. mr. W. F. van der Wijek, onder-voorzitter, chef van den aiigemeenen dienst der Holland sche IJzeren Spoorweg-Mij te Amster dam; K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, voorzitter van dien Nediertamidschen Zuivelbond -te Kloosterzande; E. Jannin-k Gzn., lid der firma Ge-rh. J.ainnii-nk en Zn., te Ensche de; Mr. C. de Kempenaer, advocaat en procureur, commissaris der Arnhemsche Tramweg-Maatschappij, Arnhem; D. Laan li'd der firma Wessanen en Laan, lid van die Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Wormierveer; J. Leis, directeur dar Ne- derlamdsche Stoomboot Reedierij te Rot terdam; J. C. van Marken, directeur der Nederlandsche Gist- -en Spiritusfabriek te Delft; mr. J. B. Roelvimk, besturend vennoot der Twentsche Bankvereeni-ging B. W. Blijdensteln-ien Co., lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, te Am sterdam; J. A. Schönfchaler, voorzitter van de AmsterdJamsche Vleeschhouwe-rs- Vereeniging „De Eendracht", vice-voor-l zitter van den N-ed'erl-andschen Slagers- bond, te Amsterdam; G. A. baron TLndal. kamerheer i. b. d. van Hare Majesteit de Koningin, directeur van den Kon. Wes-t- Indiischen Maildienst, te Amsterdam; S. Heerma van Voss, lid dier firma Dolk en Van Voss, voorzitter van- de Ver eeniging van Beetwortel-suikerfabrikan- ten in Nederland, te Leur en U. Wilkens, lid der firma Duintjer, Wilkens, Meihui- huizen en Co., -te Veendam; terwijl het college va-n commissarissen later zal worden aangevuld met nog eenii-ge leden als vertegenwoordigers van alsnog tot de Ri-sicobank toetreden-de werkgevers of groepen van werkgevers. In overleg met commissarissen zijn door de directie uitnoodïgingen tot toe tr-eding en prospectussen aan verschil lende industrieelen toegezonden-, terwijl de directie voortgaat met op verzoek alle geweniscbte inlichtingen te verschaffen. De organisatie dezer Risico-hank komt daarop neer, dat zij d-e werkgevers in staat stelt het wettelijk bedrijfsrisico, hetzij zelf (alileem) te dragen (doch op gunstiger conditie dian wanneer men bij de Rijksbank zelf zijn risico draagt), het zij in vereenigifngen, waarbij dan of mo gelijk is een indivi-dueele associatie alsdan- draagt in beginsel edlc de kosten der ongevallen in- eigen onderneming óf een omslag-vereeniging, in welke de kosten der gezamenlijke leden over allen omgeslagen, worden. In dit laatste geval wordt d.oor een bij zondere constructie van den o-melag toch gezorgd dat d-e prikkel tot het voorkomen van ongevallen behouden blijft. De ver- eeni-gingen zijn; óf plaatselijk óf samen gesteld uit werkgevers in allerlei ge meenten; zij omvatten- óf werkgeversin éénzelfde bedrijf óf allerlei industrieelen. Tot heden zijn reeds bij deze organii- Nederl. Bond van Ter. van den HandeldrijYendeii middenstand. De ontwerp-statuten van dezen Boud, waartoe op heit 3e Internatio naal Congres werd besloten, zijn nen daaraan het volgende: thans openbaar gemaakt. Wij ontlee- Er bestaat een Nederlandsche Bond van Vereen igingen van den Handel drijvend-en Middenstand. Deze heeft zijn zetel te Utrecht-, en is samenge steld uit een onbepaald aantal veree- nigingen van den handeldrijven len middenstand. Hij stelt zich ten ncel: in '.MteratJe- ve samenwerking de zedelijke en stof felijke belangen van een handeldrij- venden middenstand te beha:'gen en te bevorderen. De middel-en om dit doel te bjrêik»n zijn: het bestudeeren en bevo.deren der gemeenschappelijke belangen; b. het or-ganiseeren van Congres sen en tentoonstellingen; het maken van propaganda door woord en geschrift, voor zoover een en ander ten goede- kan komen aan het doel in Art. 2 omschreven d. het desgevraagd verstrekker, van voorlichting betreiff-ende alle inrich tingen, welke het belang van den handeldrij venden middenstand be vorderen, zooals credietbanken en in form atie-bureaux; er naar ite streven, dat bij de wetgeving rechtmatige rekening wor de gehouden met de belangen van -den hand'f/ldrijiveoiden midid;en-9ta-nd. Bij de toepassing dezetr middelen zullen steeds geëerbiedigd) worden de zelfstandigheid der afzonderlijke ver- eenigingen. die godsdienstige e-n poli tieke overtuiging van de leden dier vereenigingen, en de belangen van andere standen. De bond onthoudt zich van alle be moeiing op godsdienstig en staatkun dig gebied. Elke vereeniging weJke zich tam doel stelt de behartiging dei' belangen van den handeldrij venden midden stand, en krachtens de Koninklijke goedkeuring harer stajtuten rechts persoonlijkheid verkregen heeft, kan lid worden van den. bond. Het bestuur bestaat uit 9 petrso-nen, leden van aangesloten vereenigingen. met dien verstande, dat van eene vereeniging niet maer dan één lid mag gekozen worden. Dei alge-meene vergadering bestaalt uit de afgevaardigden der aangeslo ten vereenigingen. Het aantal stemmen door iedere ver eeniging, vertegenwoordigd door een! of meet- afgevaardigden op deze ver gadering uit te brengen, bedraagt: Voor een© vereeniging met minder dan 25 leiden 1 stem; voor eene van to't 100 leden 2 stemmen, en voor een© van 101 of meer 3 stemmen. Een afgevaardigde kan alleen zijn eigen vereeniging vertegenwoordigen en het hem in dit geval toekomende aantal' stejmimen uitbrengen. Vereenigingen van Neringdoenden, welke geen circulaire enz. ontvangen hebben, kunnen op aanvraag bij den Secretaris, J. S. Meuwsen, 4 Leid- schestraat te Amsterdam, excempla- ren bekomen. op 15 Aug. van houding is veranderd, omdat iemand die meent onschuldig te zijn, toch niet voor zijn pleizier vier maanden in no gevangenis zit, antwoordde hij: „Och, meneer, dat ia nou zoo -erg niet; ik had toen toch geen werk". De subst.-officier mr. Regout, waar nemende het O. M., deed uitkomen, dat Moll iemand is, die meermalen heeft geloopein met bedelbrieven van Huijgens, terwijl voorts vaststaat, dat ook de bedelbrief, welke aan de dames Van Eeghen is bezorgd, ge schreven -is door den „ouden Huij gens", vast staat, dat hij op verdach te wijze op den tweeden bekl. heeft gewacht op de Heerengracht en dat deze tot hem heeft gezegd, nadait hij de enveloppe had ontvangen: „Het is gelukt". Vast staat ten aanzien van den tweeden- beklaagde, dat hij de enveloppe heeft in ontvangst genomen en nadat hij tot den ander had ge- ,het is gelukt", de enveloppe had geopend. Al was het bewijs in deze niet rechtstreeks geleverd, achtte de off. door tal van aanwijzingen d'e aan den bekl. iten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. De officier wees op de sluwe wijze, waaa-op Huijgens en zijn handlangers van wie de bekl. Mol een van de eer sten was, te werk gingen, en deelde voorts rnede, dat het gevolg van dit sluw optreden was, dat in korten tijd bij één herbergier, bij wien hef, com plot o.a. zijn ad-res had, werden ont vangen niet minder dan 30 k 40 aan- geteekende brieven, in ieder waarvan naar de taxatie van den officier, ge middeld een bedrag van 25 was be vat. Het requisitoir strekte tot schuldig verklaring van beide beklaagden aan poging tolt oplichting en mitsdien tot veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar en 8 maan den. Poging tot moord. De 5e kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeeLde d-e weduwe, die op de Ruysdaelkade op een gepension^ nieerd adjudant-onderofficier, met wien zij eenigen tijd had geleefd, twee revol verschoten loste, door een waarvan die man in de nek werd getroffen, ter zake van poging tot moord tot 1 jaar gevan genisstraf. Moordaanslag. Donderdag stond voor de rechtbank te Assen terecht de Veenhuizcr ver pleegde Nubert Visser, die op 24 Nov. zijn mede-verpleegde J. G. J. Hiep met een mes een steek in den hals heeft toegebracht ,ten gevolge waarvan de slaeader is doorgesneden en Hiep aan verbdlToeding is overleden. Het O. M. eischte 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, refereerde zicli aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak a Jan. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. (Tutti frutti) in keurige blikverpak king, prijs 1 Gld. p. blik, Fijnste delicatesse voor de Kerstdagen verkrijg baar bij F. A. BEELEft, Kruisstraat. E. v. DIJK. Gr. Houistraat. A. v. d. MAAREN JANSEN, Kruisstraat. H. PANDER Jz., Kruisweg. Firma J. VETH, Gr. Houtstraat J. YOLLEBREGT, Smedestr. Burgerlijke Sland. HEEMSTEDE. Bev-allen: J- Brouwer—Geeven z. G. v. d. Schoot—Knip z. Overleden; Th. Karstens 72 jaar.. H. M. Zwarter, 80 jaar. VELSEN. Bevallen: T. Oosterwal—Schaap d. G. Vis—BLeij z. D. Roeper—Roeper z. J. v. Graaff—van Beek z. A. C. E. van VielfhovenGras z. A. Joost en-Ter voort z. AnkerIvaptein d. O verte lenr JL. Komen, 8 w., T. Wij- ker 81 j.: L. Schenk, 43 j., E. C. Sch-ed- levis, 11 m. P. H. de Reus, 3 m. G. J. M. Kruiswijk 7 w., M. Iloogervorst 39 j. Rechtzaken. Stoomvaartberichten. Bedelbrieven. Voor de Amsterdamsche Rechtbank werd dezeir dagen behandeld de zaak tegen B. J. W. Molen, J. C. A. Du- broek, aan, wie was ten laste gelegd poging tot oplichting subsidiair ge bruikmaking van een valsch geschrift welke misdrijven zouden zijn gepleegd door middel van een valschen bedel brief (met getuigschrift van armoede en bod-ellijst) die was gericht aan die dames Van Eeghen. De bekl. werd gearresteerd, toen Dabroek een geslo ten enveloppe, waarin slechts een blad wit papier was, aan het huis der damep Van Eeghen op de Heeren- gracht had afgehaald, welke enve loppe door den huisknecht in overleg met de politie, die door de diames Van E. was in kennis gesteld met de ontvangst van bedoelden bedelbrief, was overgegeven met de woorden: „het geld zit er in." Bij het verhoor der beklaagden bleek, dat Dabroek beweert, dat hij van den inhoud van den brief niets wist Hij was op verzoek van Mol! antwoord gaan vragen op „den brief van den heer Mulder", zonder eenig kwaad vermoeden en alleen om zijn vriend Dabroek pleizier te doen. Het stoomschip Solo, van Rotterdam aar Java, passeerde 24 Dec. des voorm. Suez. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Dec. van Perim. Het stoomschip Koningin Wi.lhelm.ina van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Dec. van Southampton en passeerde den 24sten Ouessant. Het stoomschip Prinses Amalia, van Bafavia naar Amsterdam, passeerde 21 Dec. Gibraltar. Het dubbelschroefstooimischip Rotter dam, van de HollandAmerika Lijn ar riveerde 24 Dec. van Newyork te Rotter dam. Het stoomschip Amsterdam, van df Holland.—Amerika Lijn, arriveerde Dec. des namiddags van Rotterdam t< Newyork. Het stoomschip Kediirie, van, Java n Rotterdam, arriveerde 24 Dec. ,te Suez Het stoomschip Prinses Sophie, vai Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 De cember van Suez. Het stoomschip Poilynesion, met di Framische mail, arriveerde 23 Dec. t< Suez en zette de reis naar MarseiiL voort. Het s.s. kan 28 dezer aldaar wox den "verwacht. Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravehhage, 23 December. Do naam looze vennootschap: de Guyana Goud cxplloitatiie-maatschappij „M Lndrineti' gevestigd te 's-Gravenhaige. Rechtej commissaris: mr. A. E. Croockewit. Arn&terdiam, 23 December. J. A. Ho< gendorp, wijn- en bierhandelaar, t Amsterdam. Rechter-commissaris: mi P. J. Bijleveldl. Amsterdam, 23 December. J. Snijdei tapper en slijter, te Amsterdam Reet ter-commissaris mr. P. J. Bijleveld. Geëindigd: Klamer Klein, koopman te Borgercon pagnie (Muntendam), handelende ondc de firma K. Klein en Co.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5