MIlIKBEüfiTlli wij loo|i:Mi aan den leiband van den eestelijken adviseur, of door de Ketrk .«ori worden gehouden dat is onwaar. Maar veieenigt u krachtiv werkt eens- 'iitd opdat tie aid. Haarlem flink in oeneme, (applaus.) •Ue vergadering werd opgeluisterd door de :i.... :kvereeniging St. Ceci lia en de zangvereeniging St. Bavo. Omstreeks IC1 uur werd de bijeen komst niet gebed gesloten. Raadsverkiezing. In de Dinsdag avond gehouden vergadering van de kiesvfieenigiaiig Haarlem is met bijna algemeene stemmen de heer J. L. E. I. Kleijneaiberg gesteld als candidaat der vereuiriging voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer H. F. van Thlel. Aks bestuurslid dier kiesvereeniiging werd herkozen de heer Vincent Loosjes en'in de plaats van, den heer P. Vierkant als bestuurslid gekozen de heer A. F. A. van Seherpenberg. Donderdagavond houdt de afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheel- Önth. bond een gezellige bijeenkomst in het vergaderlokaal Parklaan 17. Voor dracht en zang zullen zich afwisselen. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat voor de verschillende hier ter stede gevestig de Kamers van Arbeid de lijsten van de namen en de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in het be drijf binnen het gebied der betrokken Kamer als patroons of werklieden werk zaam zijn. door de hoofden of bestuur ders dier bedrijven voor 15 Januari aan hen moeten worden gezonden. Een nieuwe hypotheekbank. De ,,Si.-Ct." bevat de statuten der Naam!. Vennootschap Rijndandsche Hy potheekbank te Haarlem, wier doel is: 1. liet uitleenen van gelden onider jiiypo- thecair verband op onroerende zaken binnen lic-t rijk in EuTopa-gelegen, waar voor pandbrieven worden uitgegeven: een en ander op de wijze als nader in deze statuten omschreven; 2. het behee- ren van hypothecaire vorderingen van derden. Het kapitaal bedraagt 1.000.000 verdeeld in aamdeelen van 1000. Deze aandeelen worden uitgegeven in 2 se riën, elk van1 500.000, waarvan de eer ste serie is igeplaatst. De Bank wordt be stuurd door 2 directeuren, ondier het al gemeen toezicht van een college van commissarissen, bestaande uit minstens 7 leden, die aan den raad' van toezicht, uit, minstens 3 hunner bestaande, het dagelijksch toezicht opdragen. Voor de .eerste maal benoemd: tot directeuren de heeren A. Krusoman en S. .T. W. Mons; tot commissarissen de heeren mr. A. A. Pélerin, jhr. C. C. van der Wijck, H. J. Calkoen, jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich. G. F. Overhof Jr., jhr. mr. F. van de Pol, T. A, O. de Ridder, jhr. mr. W. F. Roëll, J. C. Smalt, B. F. Wes- terouen van Meeteren, mr. J. J. L. d'- Hangest baron d'Yvoy, J. C. Burkens, mr. D, E. van hennep, en mr. C. M. Raseh. De 3 laatstgenoemde commissarissen zijn tevens leden van' den raad van toe zicht. Algemeen Neder], Verbond. Dinsdagmiddag had in het Bronge bouw te Haarlem eene vergadering plaats d^r afdeeling Haarlem en om streken van het Algemeen Nedierl. Verbond, onder voorzitterschap van den heer Dr. A. H. Garrer. Van de 156 leden waren slechts 7 leden en 4 bestuursleden aanwezig. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Dr. J. B. Schepers, bleek dat verschillende pogingen wa ren aangewend om sprekers te doen optreden, enkele aanvragen sprongen echter af, doch eenige lezingen wer den gehouden, d'ie met veel succes werden bekroond. Geklaagd wordt echter over de weinige belangstelling der leden in deze zaak, en d'e leden opgewekt meer belangstelling voor de Vereeniging te koesteren. Uit liet, verslag der penuingmeeste- resse, mej. A. A. Blok van Laer. bleek dat de ontvangsten bedroegen f 59.225 en de uitgaven f 54.925, aldus een voor- deelig saldo gevende van f 4.30. Tot bestuursleden werden herkozen mej. A. A. Blok van Laer en de heer dr. J. B. Schepers. Tot bestuurslid in de plaats van mevr. B. de Graaffvan Cappelle, die naar elders is vertrokken, werd ge kozen mej. Van Walsem, die deze be noeming aannam. Hierna deelde do voorzitter mede dat het bestuur eenige wijziging wil aanbrengen in de inrichting van het bestuur m a. w. het bestuur met een paar leden wenscht uit te breiden, die iu het belang der vereeniging zullen kunnen werken. Dit voorstel werd goedgekeurd. Tot leden van het be stuur werden nu gekozen de heeren A. Koolhoven en mr. H. Ph. 't Hooft. Vervolgens werd door den voorzitter medegedeeld dat door het hoofdbe stuur aan de verschillende afdeelingen een verzoek is gericht om voor het onderwijs in Zuid-Afrika zooveel mo gelijk boeken in te zamelen. Spr. zou gaarne weten of de verga dering het gewenscht acht. dat eene commissie zich hiermede bemoeit of dat. de leden individueel daarvoor zul len arbeiden en ieder afzonderlijk de ingezamelde boeken zal opzenden. De voorzitter gelooft dat deze zaak hij allen wel sympathie zal wekken. Het doel is om in de groote behoefte aan Ned'erlandsche hoeken, vooral aan eenvoudige kinderboekjes, en stichte lijke lectuur, te voorzien. Besloten werd de zaak aan het be stuur over te laten, dat zich met ver schillende hoofden van scholen in verbinding zal stellen tot het bereiken van dit doel. Ten slotte komt aan de orde het voorstel van het bestuur omtrent de eenheid: van onze werkzaamheid in zake Nederlandsch onderwijs in Zuid- Afrika. naar aanleiding van de plan nen van het Chr. Nat. Boer en-Hulp fonds. De heer Schepers deelde mede, dat. het Chr. Nationaal Boeren-Hulp fonds een onderwijzer naar Z.-Afrika heeft gezonden om daar het onderwijs1 te regelen. Spr. vond dit uitstekend, doch het- gaat niet aan dat dit fonds alleen deze zaak behandelt, maar is het z. i. wenschelijk dat deze zaak door do 3 comité's; het Chr. Nationaal Boeren-Hulpfonds, dat het initiatief daartoe nam. het. Algemeen Nederl- Verbondl en de Ned. Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging gezamenlijk wordt gesteund'. De onderwijs-quaestie kan alleen goed' worden behandeld wanneer deze 3 vereenigingen meer éénheid in deze zaak zullen aan den dag leggen. Een krachtig beroep zou spr. op het hoofdbestuur willen doen om bij het Chr. Nat. Boeren-Hulpfonds aan te dringen omtrent eenheid van werkzaamheid in zake Nederlandsch onderwijs in Zuid-Afrika. De voorzitter is het daarmede eens; ook hij acht samenwerking in de on derwijs-quaestie gewenscht. De heer Fick zegt dat het Chr. Nat. Boeren-Hulpfonds daar meer vertrou wen heeft, omdat het dezelfde rich ting als de bewoners is toegedaan, en dat het met recht verdient de eer de eerste te zijn geweest die deze zaak ter hand heeft genomen. De invloed van dit comité in Transvaal is dan ook reeds betrekkelijk groot. De heer Schepers wenscht geens zins afbreuk te doen aan de goede werkzaamheden van het Chr. Nat. Boeren-Hulpfonds. doch acht samen werking met. de andere comité's voor deze zaak dringend! noodzakelijk, op dat men elkaar nimmer zal kunnen tegenwerken. De heer Krelage vraagt of het wel op den weg van het Alg. Ne dl Verbond ligt deze zaak ter hand te nemen. De heer Schepers gelooft van wel. Er is reeds strijd daarover in de N. R. Ct. en de Standaarde De heer Krelage meent dat er strijd is tusschen de Z.-A. Vereeniging en hei Chr. Nat. Boeren-Hulpfonds, twee politieke vereenigingen. Maai- dat het Algem. Ned. Verbond er geheel bui ten staat. De hee Verwijnen is het met den heer Schepers eens. Ten slotte wordt de volgende motie in stemming gebracht en aangenomen met algemeen» stemmen. Deze luidt: De afdeeling Haarlem en Omstre ken van het Algemeen Nederlandsch Verbond1, gehoord, de laatste besluiten van het Chr. Nat. Boeren-Hulpfonds. overtuigd' van liet groote belang van eenheid van streven inzake onder wijs in Zuid-Afrika, dringt aan bij het hoofdbestuur om alle pogingen in 't werk te stellen tot eendrachtig sa menwerken van Chr. Nat. Boeren- Hulpfonds. Alg. Ned. Verbond en Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging. Bij de rondvraag verzoekt de heer Schepers den leden dringend hij ver huizing hem hun nieuw adres op te geven. Kantongerecht. Zitting 31 Dec. 1902. S t r o o p e n. Twee bekende stroo- pers. C. Warmenhoven en J. Vroolijk, stonden terecht voor het feit dat zij op 8 November in den nacht te onge veer twee uur zijn geknapt door een duinbewaker in de Heerenduinen" onder Velsen, loopende met een ge weer en eènig wild. Toen zij den wachter bemerkten, liet Warmenhoven liet geweer met eenige fasanten 'in de duinen vallen doch de bewaker was er nog tijdig genoeg bij om hen te grij pen. Warmenhoven ontkende ten sterkste fasanten te hebben gehad. De bewa ker bleef echter volhouden, dat de fa santen door Warmenhoven op den grond waren geworpen, er. dientenge volge werd tegen beide beklaagden f 10 bcete cf 10 dagen hechtenis geëischt. voor het loopen op andermans goede ren. Tegen Warmenhoven werd bo vendien nog f10 boete of 10 dagen hechtenis geëischt. voor het loopen met wild in den nacht. Uitspraak over 14 dagen. Baldadigheid. Een kwajongen van 17 jaar genaamd Blolchove, heeft in dronkenschap op 17 Oct. des avonds om kwart voor acht, de baldadigheid gehacl om een matglazen ruit- van de Doopsgezinde school stuk te slaan, zonder dat iemand hem hiertoe aan leiding gaf. Tegen hem vroeg de amb tenaar f3 of 3 dagen hechtenis Diefstal van Druiven. Twee nog jeugdige knapen, van 15 e-n 12 jaar, hebben op 2 Nov. des na middags door het openen van een poort je, zich toegang verschaft in een tuin aan den Zomervaart, alwaar zij eenige boschjes druiven hebben weggenomen. Tegen beiden werd f3 of 3 dagen hechtenis geëischt. In het allgelioopen jaar heeft onze stad de volgende dood en te betreuren, die in hun leven door htm werkkring meer in hei openbaar optraden!, Dr. J. B. Wijnhoff, 7 Januari. A. J. Duyfjes, 23 Februari. Jacques Leyh, 14 Mei. Mr. A. Kist, 30 Aug. Mr. R. H. J. Gallandat Huet, 10 Nov. S. J. van Slipoten (oud-Hypotheekbe waarder), 27 Nov. H. F. van Thiel. 1 December. P. Vierkant, 2 December. Nog zij melding van de 2 volgende sterfgevallen, die door de omstandighe den, waaronder ze plaats vonden, alge- meene belangstelling verworven. J. W. Kromhout, de Jeugdige held, die bij zijn poging om anderen het leven te redden, op 1 Maart in den Klop-persin- gel verdronk, en miej. J. J. A. van Wee- men, die op 30 Mei 1. 1. op zulk eene noodlottige wijze om het leven kwam. Uit de Omstreken. Bennebroek. Een jong meisje uit deze gemeente, dat, in een vlaag van hooge overspanning de ouderlijke woning ontvluchtte, is dood uit het water alhier opgehaald. Zandvoort. Op de algemeene begraafplaats wer den in het jaar 1902 begraven de lij ken van 18 volwassen personen en van 17 kinderen, totaal 35 lijken. Mej. G. Mooij heeft tegen 1 Maart 1903 eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking van onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs al hier, wegens benoeming te Haarlem. Onderling Hulpbetoon. „Onder- Hulpbetoon's" tienjarig bestaan werd Dinsdagavond in het Kurhaus feeste»- lijk herdacht. De eere-voorzitter, de heer C. A. Gerke, hield een feestrede; waarin hij de lotgevallen der veree niging sinds haar oprichting her dacht. Het kwartet O. N. I. en na tuurlijk ook het uit de werklieden- vereeniging voortgekomen Harmonie- gezel'schap verleenden hun welwil lende medewerking, maar bovendien cüroegen biograaf en coupletzangers en een zangeres veel bij tot veraange naming van den heerlijken avond. Bij half twee dankte de bescherm heer, de beer J- Beeckman, allen,die tot verhooging der feestvreugde had den bijgedragen -er. ging men over tot een dansje. Tot het schatte* van de huurwaar den voor die groid- en de personeel© belasting is herlozen d!e heer H. C. Voelt. Felsen. Door P. C. Csts, wagenmaker alhier, is vergunninggevraagd tot oprichting van een sinecferij on sectie Pb 2656 in de Traamstraat alhier. Te Driebuis. aan dun Puinweg is ten huize val J- de Vries Cz. een geval van roodvoik voorgekomen. INGEZONDEN MEüKDEE- LINGEN. 3) cents per regel. Raadfleegt de beste genees- heeren. Zij zullen U zekerlijk zeggen dat de KEATIN'GS PAS TILLES het beste geneesmiddel zijn :egen hoest en keelziekten, enz. Eene enkele is voldoende om U te verlichten. Beproeft ze en gij zult door U zei ven het beste bewijs hebben hunner werkdadigheid, welke door meer dan 80 jaren van suceès in de geheele wereld is waargenomengij zult de REA DINGS PASTILLES in alle Apo theken vinden. Binnenland. Kameroverzicht. Do Eerste Kamer is gisterenavond tot Dinsdag 8 Jan. des avonds te 9 uur uiteengegaan, na voorafgegane afdoe ning van de Indische begreoting en van een aantal ontwerpen van gejrin- geren omvang, die door de Tweede Ka mer in haar laatste vergadering waren behandeld en spoed eischten. Wat het debat over de Indische be- groot'ing betreft, daarvan is reedis een gedeelte medegedeeld en ten aanzien van 's heeren Van Alphen's rede is er aan toe te voegen, dat hij ook nog en kele detailquaesties behandelde. Ilad de heer V. d. Does de WiTleboïs op meerdere vrijheid voor de zending aangedirongen, d© heer 's Jacob meen de dat men deze aangelegenheid aan de Ind. Regeering behoorde over te ia- ten. d!ie te waken had voor godsdienst vrijheid en tegen het tr'eden der zen dingen op elkanders terrein. Tegen de kerstening lrad spr. geen bezwaar, maar meer dan aan woorden hechtte hij aan daden van moreels opheffing en daarom drong hij aan op het we ren en beperken van vreemde Ooster lingen, met name Chineezen. die rijk worden ten koste der bevolking. De heer Hovy deed een beroep op den Min i ten gunste van de zending en zoo deed de heer van der Bie.sen. Deze kreeg het voor het overige, na een ongunstig oordeel over de Chineezen, te kwaad met den heer van Heek. die beweerde dat er even goed eerlijke ■Chineezen waren als eerlijke Christenen en waar schuwde tegen generaliseeren De Minister Idenburg zette ten aan ziien van de zending nog eens zijn standpunt uiteen. Bevordering van het geestelijk en stoffelijk welzijn van den inlander kan alleen met vracht geschieden op den basis van het Chris tendom. in de kerstening van Indie zag spr. den hoeksteen van onze roe ping. Daarom moest de zending wor den gesteund' al was propaganda van regeerihgswege ook beslist uitge sloten en dacht de Min. over een wijziging van het regeeringsreglement in dlien zin, dat het toezicht op de zen ding niet preventief maar repressief zou plaats hebben. Zijdelings kon de regeering steun ver! een en aan de zen ding. ook door de regeling van de rechtspositie der inlandsclie christe nen, doch de vrijheid van godsdienst moest worden gehandhaafd' en de Mek- kagangers mochten niet worden be lemmerd. Wat den oekonomischen toestand der bevolking aanging, gaf de. Min. toe, dat er veel waar was in de beschouwingen over de Chineezen, maar men kon hen in den handel als tusschenpersonen nog niet missen, al was de Min. niet blind voor de onbe perkte vrijheid, die zij genieten. Op Lombok was alleen voor de vreemde lingen, niet voor de inboorlingen, het opiumgebruik toegestaan. De Min was hiermede tot de speciale punten gekomen, door enkele sprekers ter sprake gebracht. Aan het concubi naat in het leger, te diep geworteld, was maar niet met een pennestreek een einde te maken, maar hij zou er naar streven. De Min. verdedigde de defen sieplannen van Java tegenover den heer van der Bipsen, die een zacht ven- wijt kreeg te hooren, dat hij de stuk ken niet had gelezen. De wetsontwerpen, waaruit de be grooting bestaat, werden zonder stem ming goedgekeurd en vervolgens, zon der debat of na een enkele korte op merking. nog 23 andere ontwerpen. Toen ging de Kamer uiteen. Nienwjaar ten Hove. H. M. de Koningin zal Nieuwjaarsdag des middags te 1 uur receptie verlee- nen aan de ministers, hoofden der de partementen, aan de voorzitters der hoogc staatscolleges en aan de leden, van het Civiele en Militaire Huis. Een internationale dierenbende Eein goud- en zilverkashouder, te Rotterdam gevestigd, deed Zondag aangifte, dat s morgens twee Fransch sprekende vrouwen, met een donker zuidelijk type, in zijn winkel waren' geweest, die. nadat zij een paai- heel goedlkoope zilveren ringetjes gekocht hadden, gouden ringen te zien vroe gen. Een 40 of 50 gouden ringen, waaronder kostbare, werden daarop op de toonbank uitgestald en beide vreemdelingen gingen nu aan het be zichtigen. Eenige oogenblikken latex vertrokken zij, zeggende Dinsdag te rug te zullen komen, om keus te ma ken. Toen zij weg waren kwam de winkelier tot de ontdekking, dat hij 7 of 8 breedte gouden ringen, ter geza menlijke waarde van f 50 vermiste. Dezer dagen gelukte het der politie op het signalement dat de bestolene van beid© vrjouwen gaf, d'ezen op straat aan te houden Zij werden door den goud- en zilverkashouder en zijne winkeljuffrouw herkend als de bewuste vrouwen. Zij geven op genaamd te zijn A. Menard, 38 jaar, en S. Errna, 40 jaar oud, en vertelden van Antwerpen te zijn gekomen om te Rotterdam familie te bezoeken. In haar bezit zijn, behalve een vrij groot bedrag aan ander geld, ook gevonden geldstukken, koperen en zilveren, van verschillende landen, alsmede enkele nieuwe Hoilandsche guldens en kwartjes. De arrestatie van de beide Fran sch e vrouwen A. Menard en S. Erma heeft de arrestatie van een derden persoon ten gevolge gehad. In het bezit van een dezer vrouwen werd na melijk gevonden een briefkaart, be vattende het adres van een logement houder uit de Molensteeg. Daarheen begaf zich de politie en trof daar, aan een tafel zittende aan, een Fransch- man met een 3-jarig meisje. Zoodra had men zich niet bekend gemaakt of deze vreemdeling toonde zich ongerust, trachtte zijn handen te bedekken en iets in zijn zak weg te moffelen. Hij maakte, zich bekend als de 38-jarige L. P. Londoner, gaf op uit Rijssel te ziin gekomen en het beroep van violist uitte oefenen ,als bewijs waarvan een viool in zijn bezit werd vertoond. Toen men hem evenwel uitnoodigde mede te gaan naar het politie-bureau in de1 Lange Torenstraat, weigerde hij beslist. Nu volgde het eene woord op het andere ,en een worsteling ont stond in het logement, waarbij Lan- d-ouer, een forsche, brutaal uitziende kerel ,zich hevig verzette. Niettemin behield de politie de overhand en hoe wel tegen zijn zin, werden de Fransch. man en hef kind gebracht naar de Lange Torecastraat. Hier werden o. m. inzijn bezit gevonden twee zakdoe ken. in ieder waarvan twaalf gouden ringen waren geknoopt. Ook vond men op hem regu's van geldverzen- dingen naar Parijs, waar het centraal- depöfc der bende schijnt te zijn, want' zeer waarschijnlijk heeft de politie: met deze vangst, de hand gelegd op een drietal behoorende- tot een inter nationale dievenbende. Onder de in beslag genomen gouden ringen zijn er reeds door een goud- en zilverkas houder uit de Hoofdsteeg en een van den Goudschenweg herkend, als te zijn afkomstig uit hun winkels, en dezer dagen vermist. Meerdere her kenningen zullen vermoedelijk volgen. Bond van Nederlandsehe Onderwijzers. in de voortgezette vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers werden eerst eeltige huishoudelijke zaken behandeld. De ontvangsten over 1902 hebben be dragen f 25,487.99, de uitgaven f 24,945.51, zoodat er een batig saldo is van f 542.48, waav van f 500 wordt bestemd voor het reservefonds. Bij de behandeling der begrooting wordt met groote meerderheid ver worpen een voorstel van de afdeeling Schoonhoven om f 5000 ia plaats van f 2000 te bestemmen voor de ondersteu ningskas. De Bond, zoo werd' gezegd, moest behouden zijn strijdend karak ter en niet een liefdadige vereeniging worden Bovendien zou bij verhoo ging van dezen post de contributie voor sommige leden te bezwarend kunnen worden Bepaald' wordt dat de volgende al gemeene zal gehouden word/en te Dordrecht, Door aanneming van een motie- Zander te Amsterdam wordt besloten, de behandeling van het reglement voor d'e deelneming van den Bond aan de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer als eischende een degelijke bespreking aan te houden tot de volgende algemeen© vergade ring. Na eene korte pauze komt aan de orde een voorstel van de afdeeling Amsterdam, luidende: De algemeene vergadering mach tigt het hoofdbestuur, in gevallen, waarbij het vereenigingsrecht, hetzij in binnen- of buitenland bedreigd' of aangetast wordt, namens den Bond van -! Nederlandsehe Onderwijzers daartegen te protesteeren. b. De algemeene vergadering mach tigt het hoofdbestuur, in aanmerking genomen den aard van bet geval en dien stand der kas, een zeker bedfrag uit de Bondskas te bestemmen voor bovengenoemd doel. c. Indien het hoofdbestuur besluit geen gelde nvoor bovengenoemd! doel beschikbaar te stellen, moet, zoodra één of meer afdeelingen dit wenschen, een referendum worden uitgeschre ven. waarbij voorgesteld wordt, wel gelden voor bovengenoemd doel uit de Bondskas te nemen. Evenzoo, wanneer één of meer af deelingen wenschen, het door het hoofdbestuur bepaalde bedrag te wij zigen. d. Dit beroep moet bij den alwe- meenen secretaris inkomen binnen 14 dagen na bekend maken in De Bode van het besluit van het hoofdbestuur. Dit voorstel werd met een kleine wijziging aangenomen. Uitvoerig wordt gedebatteerd over een voorstel van de afdeelïng Arn hem. dat de Bond zal verklaren te znL lenstrijden voor invoering van het al gemeene enkelvoudige -kiesrecht voor mannen en vrouwen en over een voor stel van de afdeelingen Arnhem en Amsterdam, dat de Bond zich zal aansluiten bij het Nederlandsch co mité voor algemeen kiesrecht. 1 Het eerste voorstel wordt verworpen' met 116 tegen 109 stemmen en vier blanco. Daarmede verviel ook het tweede. Geneeskundigen voor de Rijks verzekeringsbank. Het bestuur der Rijksverzekering- bank brengt in de „St.-Ct" ter alge meen© kennis, dat met het oog op de inwerkingtreding van artikel 1 der Ongevallenwet 1901 eerlang voor dan m^dischen dienst der Rijksverze- kerir mank zullen worden aange steld eenige controleeirende genees kundigen, op eene bezoldiging van 3000 tot f 4000 's jaars. Deze geneeskundigen zulle)n zijn, ambtenaren der Rijksverzekering- bank en zullen niet bevoegd zijn par ticuliere praklfcijk uit te, oefenen. Zij zullen onder de bevelen van het be stuur der Bank op de nader aan tej wijzen standplaatsen belast zijn miet het toezicht op de uitvoering der On gevallenwet 1901, voor zoovejr het medische gedeelte betreft. Sollicitatiën moeten zoo spoedig mogelijk gericht worden (tot Hare Ma jesteit d'e Koningin. Rjkswet tegen de prostitutie. De voorgenomen groote vergadering inzake de bekende Rijksweitbeweging tegen de verdachte huizen, zal gehou den wórden Maandag 12 Januari te 8 uur in „Diligentia" te 's-Graven- hage, onder leiding van ds. A. S. Tal- ma, lid dér Tweed» Kamer. Als spre kers hebben zich bereid verklaard mevrouw Wynaandts Francken-Dy- serinck, te 's-Gravenhage; jonkvrou- we H. Hartsen te Hilversum; Mr. J. G. Nolst Trenité, advocaat en raads lid te Rotterdam; D.r. van Gorkom, geneesheer t& Arnhem en de heer D. de Cleircq te Bloemend-aal. De zaak zal dus uit zeer onderscheiden oogpunt en geestesrichting besproken worden. Koloniën Atjeh. De ,,Java-Bode" ontving de volgen de telegrammen uit Kota Radja, ge dateerd den 28en Novembetr en den len December: Bij het gevecht der patrouille, na bij Panté radja sneuvelden Radja Boekit uit de Gajoelanden, die zich indertijd in G.eurapang in het gevolg van den pretendent-sultan ophield, en een pedirsch-hoofd. De onderluitenant H. Christoffel stootte in Peusangan met eene pa trouille op een bende, -die Teungkoe Poetroë, echtgenoote van den preten dent-sultan, naar Pedir geleid-die. Teungkoe Poetroë werd in hechtenis genomen, terwijl twee man van de bendei sneuvelden; de onzen maakten drie Beaumont-geweren buit. Als vaststaande kan worden aan genomen dat zich onder d'e, bij die- laatste ontmoeting met een patrouille in het gebergte van Panté-Radja ge sneuvelde vijanden, ook bevond de pretendent-sultan. Die|ns zegfelring welrd door den patrouille-comman dant. kapitein W. Kramers, medege nomen en ta Sigli herkend. Verdere aanwijzingen en berichten bevestigen deze overtuiging. Naar die achtergelaten lijken wordt thans door een andere patrouille ge zocht maar daze vond ze niet meer. Het blad teekent hierbij aan: Twee berichten van beteekenis zijn ons uilt Koetaradja geseind: het bijna tot zekerheid verheven vermoeden van het. .sneuvelen van den preten dent-sultan, Toekoe Moed'a Daoed, in het gebergte van Panté Radja en de inhechtenisneming van zijne echtge noote, Teugkoe Poetroë, bijna gelijk tijdig in Peusangan. De persoonlijkheid van eerstge noemde) moge zeer onbeduidend zijn geweest, zoowel door zijne afkomst als zijn onzedelijken (levenswandel, in -ieder ge-val is daarmede een vereenigingspunt ontnomen aan alle kwaadwilligen, die, achter een schijn- gezag zich verschuilend, op grond) daarvan nog heffingen konden doen van d'e bevolking om zich staande te houden. Vervolg Stadsnieuws. De firma-Peek Cloppenburg zal, zooal-s uit achterstaande adverten tie blijkt, hare magazijnen van af 1 Ja nuari to-t 22 Maart, des avonds om 9 uur sluitenen des Zondags zullen zij geheel gesloten zijn;. Zeiier een voorbeeld tot navolging ter bevordering -der Zondagsrust. Gevonden, voorwerpen: Een dames-ceintuur. Drie heerenboor- den, Een flesch boerenjongens. Poging tot inbraak. Men heeft hedennacht getracht in te brek-en bij een kruide-nier in de Gasthuislaan. Bij zijne komst gingen drie personen op de vlucht. Er wor dit niets vermist, Nog vernamen wij, dait ook bij een winkelier in de Spaamwouderstraat in braak is gepleegd, en die -geldlade met inhoud ontvreemd is. Prijsuitdeeling. Dinsdagavond had in Café Brinkmann de prijsuitdee ling plaats aan de winner's (in de per soneels en kprpswedstrijden en in den plaatseli j ken kegelbohdenwedstrij d Dit geschiedde bij monde van den beer Jos. van den Berg, den voorzitter van den Haarlemschen Kegelbond. Door een Bestuurslid van den Am- sterdamschen Kegelbond werden de behaalde lauweren aan den Haarlem schen Kegelbond uitgereikt. Een aantal leden van die IJsclub alhier, hebben naar aanlei ding van het gebeu de, het voorne men opgevat een n;( .uwe club op te richten, Zij staan aan de zij d'e van he-t afgetreden bestuur. (Hbl.) Telegrammen DE VENEZOLAANSCHE QUAESTIE. TIE. CARACAS, 29 Dec. (R. O.) De regee- ringstroepen bezetten Barguisimeto weder, en brachten den opstandelingen een gevoelig verlies toe; 112 man wer den gedood, 325 gewond. De Amerikaausehe gezant, de heer Bowen, heeft bericht ontvangen dat het Nederlandsehe stoomschip „Prins M-aurits" de haven binnenkwam, die geblokkeerd was d'oor de Engelsebem. Het schip begon zijn lading te lossen met speciale vergunning van den ka pitein van het Brrtsche oorlogsschip „Chaiybdis". De commandant van het Itali-aansche oorlogsschip Gio vanni Bausan gaf de „Prins Maurits" bevel om te vertrekken, doch de En- gelsche kapitein stond toe, dat het schip voortging met lossen. De Amerikanen, hier veroordeelen dit optreden van d.e Engelschen als verschillend van de behandeling ten opzichte, der Amerikaansche schepen. Officieel? Berichten. BURGEMEESTER ei' WETHOU DERS van HAARLEM brengen ter ken nis van belanghebbenden dat het le ver-en van de in 1903 henoodigde ma- gazijngoederem ten dienste der gemeen te-lichtfabrieken, waax-van de openbare aanbesteding op 15 December jl. heeft plaats gehad, door hen is gegund aan: W. J. Stokvis te Arnhem het lè per ceel voor f4217.19, het 2e perc. voor f 1306,495 en het 7e perc. voor f 3256.38; Smit en Blok, te Amsterdam, het 3e perceel voor f 476.275 de Utrechtsche Schroefhoeten- en Moeineirfab-inek voorheen Van Heuke- lom en Veicwev te Utrecht liet 4e perc. voor f54.50; de Pletterïj, voorheen L, J. Entho- veax en Cie te 1 Graveohago, het 5e perc. voor f599.50; de Nedeirlaudische Lood- en Zinkplet- terijen voorheen A D. Hamburger te Utrecht, het 8e perc. voor f 1016.17 R. Veth, firma J. Sabel is en Co. te Haarlem, het 9e pexceel voor_ f203.48 en he-t 11e perceel voor f 596.875. A. J. Stoel Jr. te Haairlem, het 10e eprc. voor f 356 J. G. Schadd te Amsterdam, het 12e perseel voor f 601.76 en K. Max te Spaumdam. het 13e perc. voor f257.95. Burgemeester en Wethouders voo-rnoemd BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK lo. S Haarlem, 30 December. Groote Kerk. O udej aarsavond. 's Avonds 7 uur, Van Paassen. Nieuwjaarsdag. Voorm, 10 ure, Van Leunep. Nieuwe Kerk. Oudej aaxsavond. 's Avonds 7 uur, Montijxi. Gereformeerde Kerken. Zuiderstraat. Oudej aars avond. 's Avonds 8 uur, Schotel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ui-e, Schotel. Ged. Oudegracht. Oudejaarsavond. 's Avonds ure, Ds. Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Dezelfde. Ev. Luthorsche kerk. Oudej aars avond. 's Avonds 7 ure. Poolman. Doopsgezinde Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Elh-orst. Remo-nstrantseh-Gereformeerdan, Oudej aarsavond. 's Avonds 7 ure, A. II. Haentjens, Me-t medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broeder-Gemeente. Oudejaarsavond. 's Avonds 11J uur, de B. v. Scheltinga. Sluititug des jaars. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. BENNEBROEK. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 uur, J. A. G-erth v. Wijk Jr. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure. Dezelfde. HEEMSTEDE. Oudej aarsdag. 'is Avonds 7 uur, Jonker. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure. Dezelfde. HOUTRIJK EN POLANEN. Oudejaarsdag. 's Avonds 7 uur, d-e heer Roos, Godsdienstonderwijzer te Amsterdam. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. SPAARNDAM. Oudejaarsdag. 's Avonds 6J ure, Baljon. Nieuw j aarsdag. Voorm. 10 ure, Dezelfde. IJMTTIDEN. Oudejaarsdag. 's Avonds 7 ure, J. de Vries. Nieuwjaarsdag. Voorm, 10 ure. Dezelfde. Apostolische Zondinggemeents. Oudejaarsdag. 's Avon^7 uur. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure en 's avond» 5 uur. ZANDVOORT Oudejaarsdag. 's Avonds 7 ure. G. Hulsman. Nüeuwj aarsdag. Voonm. 10 ure, Dezelfde. Marktnieuws. Haarlem, 31 Dec. 1902. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd 4 koeien f 180—f 150; 17 N. Kalveren 16—f 10; 16 schapen f 32 tot f 20. Staat der Botermarkt over Dec. 1902. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 244 KG. 244 KG. J 1.50—11.35 Biggen 212 stuks 184 stuk-s 11.50—/ 6.50. Schrammen 65 stuks 56 -stuks 23—/ 14.50. Op de heden gehouden kaasmarkt wa ren aangevoerd 14 stapels kaas, te za- men uitmakende '19.18 kazen, wegende 4001 KG.. 26.50-/ 23.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2