PriijS Hoendg, Duitsch militair schrij ver. Cecil Rhodes, Zuid-Afrikaanseh staats man financier. I.oru^KLmberley, Enigelsch staatsman. Pirof. Hans Bue hirer, Duitsch bacterio loog. H. Kömmerer, Nederlandsch schilder te Parijs. Heinrich XXII, vorst van Reuss, ou dere linie. Xavier d»e Montépin, Franseh roman schrijver. Francis Bret Harte, Amerikaansch schrijver. Lord Paumcefote. Briitsch diplomaat. Marie Alica Durand—Fleury, Fransche romanschrijfster, onder het pseudoniem Henry Gréviile. Benjamin Bilse, Duitsch muziekdiri- geivt. Ifclrurich Hoffmann, Duitsch compo nist. Louis Henri Descliamps, Fransch schilder. Prof. Rudolf Virchow. Duitsch genees kundige. Emile Zola, Franisch romanschrijver. Christiaan Botha, oud-generaal bij het Boerenleger in Zuid-Afriika. Friedrich Alfred Krupp, Duitsch in dustrieel. Prof. Krafft—Ebimg, Oosten- rij ksch psychiater. Leer 0111 leer. Een der arbeiders, werkzaam bij de verbreeding van 't Kanaal van Ter Neuzen naar Gent, was voor eenigen tijd in 't huwelijksbootje gestapt. Kon hij vóór dien tijd al eens door draaien en laat thuis komen, zijn bruidje had' hij heilig beloofd met die slechte gewoonten finaal te breken en de eerste weken hield hij ook trouw zijn woord, 't Vrouwtje schreef die goede verandering toe aan de liefde;; maar o jammer, deze is niet. volgens 't liedje, bestendig van duur. waaruit logisch moet volgen, dat haar gevolgen zulks ook niet kun nen zijn. 't Bleek spoedig, helaas! Manlief herviel zachtjes aan in zijne vroegere ongerechtigheden, begon da nig weder aan Bacchus te offeren, en burengerucht te maken op tijden, dat heusche huisvaders die aan kanaal- verbreedingen arbeiden, reeds lang onder de wol moeten liggen. En of zijn wederhelft al bromde of vleide, raasde of redeneerde, 't hielp niet. de kwaal verergerde slechts. Wat te doen? Wat raad voor haai-, die van een aard'sch paradijs had. gedroomd en nu ook proefondervin delijk van tranendal kon spreken7 Dien zal een buurvrouw verschaf fen. aan welke, onder 't slurpen van een kopje koffie, de nood wordt ge klaagd. Hoor eens, buur! zegt deze, ,,geen zoete broodjes hakken; dat helpt niet, ik weet liet van me zelf; doortasten, dat is hier de boodschap, en hoe? Ge waarschuwt je man, dat bij de eerste gelegenheid de beste, dat bij weer te laat en boven zijn theewater thuis komt. hij buiten kan logeeren. Ge houdt dan eenvoudig de deur toe en zegt hem, diat hij dien nacht niet binnen komt. Mijn schuurtje zal ik eenige nachten open laten, dan kan hij daar in het hooi kruipen en zal zoodoende zijne kunsten wel aflee- ren." Denzelfden avond van dien leer rijken dag arriveert onze held weei aangeschoten en hoort de b&crreiging, op overtuigenden toon voorgedragen door haai-, die zich vroeger had' voor gesteld het bijzijn van haren geliefde eigenlijk geen vijf minuten te kun nen missen. En óf deze nu de vrouw wilde be proeven in het volvoeren barer bedrei ging óf zijn glaasje weer zoo lekker vond. dit meldt de historie niet, maar wel, dat bij, den volgenden avond weer met een aardige lading om streeks 11 uur naar huis zeilende, de deur gesloten vindt en hij noch zijne vrouw kan vermurwen noch door dreigementen tot andere gedachten kan brengen. Hij moet in de buurt een onderdak zoeken, belandt van zelf in 't hem wachtende schuurtje. Ai-me man. die met zulk weer om dezen tijd van 't jaar daar moei sla pen! Den volgenden morgen betuigt de ondervindingrijke buurvrouw hare groote voldoening over den uitgevoer- den maatregel en voorspelt eene stel lige beterschap; zulke radicale medi camenten moeten helpen en anders 't zeilde paarden middel nog maar eens toegepast; en manlief wordt aan 't verstand gebracht dat bij de eerst volgende gelijksoortige overtreding eene straf van 't zelfde laken zal vol- gea Jawel, straf; wreken zal bij zich en goed ook. Maar hoe? dat is de vraag. Hij zoekt, zoekt en vindt; hij zal zijne vrouw eene kool stoven, even smake lijk als zij hem heeft gereedgemaakt. Een paar avonden later is hij weer ver over zijn tijd aan de deur en deze is weder, volgens d'e hem gedane aan kondiging, gesloten. Hij klopt en roept en smeekt, maar onverbiddelijk klinkt hem de stem tegen, die voor enkele maanden slechts engelentoonen voor he mhad: „Ge blijft er uit, dronk, aard! Ge blijft er uit, dronkaard!" Hij is echter volmaakt nuchser, uocn houdt zich al meer en meer opgewon den en schreeuwt ten laatste: „Nu, mag ik cr niet in ,dan ga ik me in 't kanaal verz...pen!" Hij loopt met klin kende stappen, recht van zijne deur naar het eenige meters van daar stroomende water, een hevige plons klinkt door de stilte van den nacht en 't is weer doodstil. Heel, heel even slechts, want de deur vliegt open en zijne vrouw roept en krijt om hulp voor haar man, die in 't kanaal is gesprongen. Terstond zijn enkele buren bij de hand en onder alle drukte en gewoel en geroep om licht hoort men plotse ling de stem van onzen guit, die een grooten balk te water had' gegooid, zich toen vliegensvlug op den hoek zijner woning had geposteerd en de algemeen© consternatie eenige oogen- blikkon had gadegeslagen. „Ik ben gered, heelemaal gered; allemaal wel te ruste, menschen; vrouw, in 't! schuurtje bij onzen buur slaapt het heel goed". M it sloeg hij de deur dicht en opende baar niet voor den vol genden morgen. (Telegraaf). Gemengd nieuws. Nieuwe uitbarsting op Martinique Een Engelsch stoomschip, dat Za terdag te St. Thomas van Santa Lucia is aangekomen, bracht het bericht me de, dat de Mout Pelé zich Vrijdag weer ontzettend heeft geroerd. Een groote rookkolom steeg uit den vul kaan op, terwijl massa's asch werden uitgeworpen. Des nachts was een vu rige zuil boven den berg zichtbaar. Slaapziekte. Te Centralia, Illinois, is ongeveer twee maanden geleden een jonge da me, miss Dora Meek, na een twist met haar minnaar, 111 slaap gevallen en nog steeds niet wakker gewordien. Alle pogingen om haar te doen ontwaken zijn vruchteloos gebleven. Alleen wan neer men haar met een speld prikt of licht tegen de oor en tikt geeft zij door een vluchtig samentrekken der wenk brauwen teeken van leven. Men voor ziet haar geregeld van voedsel en zii is ischijnbaar volmaakt gezond. Gemeentelijke verzekering. De gemeenteraad van Giesen heeft de vorige week een voorstel behan deld van d'en burgemeester om van stadswege een levensverzekering in te; voeren waarbij de Ingezetenen, bij overlijden, een bedrag van 300tot 1500 mark en van hun 65e jaar af een lijfrente van 150 tot 750 mark kunnen uitgekeerd krijgen. De meerderheid heeft echter opgezien tegen zulk een nieuwigheid die nog in geen enkele Duitsche sitad bestaat en besloten het voorstel niet verder in behandeling te nemen. Een koffer. De rechtbank te Weenen heeft de vo rige wteek te beslissen gehad, hoeveel in een koffer kan geborgen worden. Een inwoner had nl. een verzekeringsmaat schappij aangesproken om vergoeding dei- schade door een binnenbrand gele den, waarbij o.a. een koffer vol kleeding- stukken nagenoeg geheel was verbrand. De maatschappij beweerde dat de kof fer van de afmetingen, door den eischer opgegeven, onmogelijk al de kleeding- stukken kon bevatten, welke deze had beweerd dat er in waren. De rechter leg de daarom hei bewijs daarvan op. Daar toe liet de verzekerde een koffer Ann dezelfde afmetingen maken en toen die gereed was, verscheen te zijnen huize een dier rechters met den griffier en ging inen aan het meten en. passen. Het bleek toen dat niet enkel alle opgesomde kle dingstukken er in konden worden ge borgen, maar nog gemakkelijk heel wat meer. Toen moest de gedaagde wel on gelijk erkennen en betalen. Sterke vrouwen en haar sport. De moderne meeningen verschillen gelukkig veel met die van onze over grootouders, ten opzichte- van het doen en laten der vrouwen. „Onze echtge- nooten en dochters moeten zich op houden met vrouwelijke bezigheden", zeiden de heeren. van vroeger. Zou men echter vragen waarin die hoogge roemde vrouwelijke bezigheden be staan. dan zouden ze antwoorden, dat zje daaronder verstonden: handwer ken, huishoudelijk werk, uitgaan, vi sites maken, trouwen en kinderen op voeden. Hoe zouden die menschen zich er geren, de menschen van weleer, en die nu niet meer voorkomen alleen bij het idee, dat ergens een soort meisjesgymnasium is, waar ze een jonge vi'ouw zouden zien, met een' kort rokje aan, en zeer los en luchtig gekleed, die tegen een grooten, elas tieken bal, aan de zoldering opgehan gen, en die men met schermles ge bruikt, slaat, om lenig te worden. Ver schrikt zou zulk een ouderwetsche heer zich afwenden van dit afgrijse lijk schouwspel, om dan eensklaps weer een ander ferm ontwikkeld meisje te zien, dat football speelt. En werkelijk bestaat er zulk een school, nl. in Kingsfield, in Enge land, nagevolgd door vele instituten in de Vereenigde Staten van Nooord- Amerika, een land, d'at de oude we reld in veel, en vooral in zulke opzich ten verre vooruit is. Hier worden de jonge meisjes, behalve dat zij alle mogelijke vakken leeren. ook nog ge oefend in alle soorten van sport. Daar toe dragen zij een bepaald costuum, zonder copset natuurlijk, want het lichaam moet zich vrij en zonder dwang kunnen ontwikkelen, iets wat het corset geheel verhindert. Een donkerblauwe blouse mét een half- korten rok van dezelfde kleur, vormt het geheele costuum; goede, warme kousen voltooien het. Voor den ar beid hebben ze een lichtere blouse, om het middel gesloten. En toch zien die meisjes er niet „onvrouwelijk" uit. Integendeel. De voortdurende lichaamsbeweging maakt haar soepel en lenig en geeft aan hare gestalte een gratie, en elegantie, waarbij dit eigen aardig costuum volkomen past. En waarom ook niet? De tijd is voor bij. waarin men de vrouw slechts mooi vond. wanneer zij haar natuurlijke schoonheid juist had bedorven door allerlei ongezonde gekheden. Een goed ontwikkelde lichaamsbouw, een frissche, gezonde kleur, schitterende oogen, dat alles zal iemand, die eenig gevoel er voor heeft, toch meer aan trekken dan een dun. ingeregen mid. deltje, een geblanket en gepoederd! ge laat en wat een onzinnige mode nog verder kan meebrengen. Elke vrouw, of ze moet al bijzondere lichaamsgebreken hebben, kan er, als zij maar wil, gezond en aantrekkelijk uitzien. Het gebied van de sport is langza merhand! geheel geopend voor de vrouw, hoewel menigeen nog terug schrikt voor slecht weer, diat hare haren in de war zou kunnen brengen, en voor menschen. die haar misschien zouden uitlachen, als ze haar daar za gen spelen in haar eigenaardig cos tuum. Daarom zijn zulke oefenscholen zoo uitstekend geschikt. De inrichting daarvan is hoogst eigenaardig, en wel waard; om besproken te worden. Om 7 uur staat men op en gaat dan onmiddellijk naar de badkamers, die geheel volgens de eischen des tijdis zijn ingericht, en waar de jonge meis jes een flinke koudwaterkuur onder gaan. iets wal er toe medewerkt, om het lichaam krachtig en gehard' te ma ken. Om 8 uur gaat men ontbijten, de eetlust is uitstekend'na het bad in het koude water. Na het ontbijt krijgt men een half uur om te werken, en de slaapkamers op te ruimen; ieder mag dit doen wanneer en hoe ze wil, als ze er maar niet langer dan een half uur voor gebruikt. Om 9 uur moet al les klaar zijn en dan beginnen d'e les sen. Men werkt hard op die school, zon der dat men het voelt. Op het eerste, gezicht ziet de manier van leeren er eenigszins vreemd uit, omdat men niet volgens een bepaald reglement te werk gaat en ook niet afgericht wordt voor een examen. Het onderwijs heeft slechts ten d'oel. den aanleg van de jonge meisjes te ontwikkelen, en den geest van de toekomstige jonge vrou- wen te vormen. Daarom worden ze niet overstelpt met een menigte ge heel uiteenloopende vakken. Zoo de vrouw zich niet voor een bepaald vak oefent, is het noodig, dat ze een vol doende mate gezondheid bezit, om de harde omstandigheden van het leven te kunnen dragen, een voldoende hoe veelheid zelfstandighend, om zich ook door de moeilijkste gevallen te kun nen slaan, en eene voldoende kennis, om, als het noodig is, die voor haar eigen onderhoud! aan te wenden- Er wordt te Kingsfield les gegeven in physiologic. gezondheidsleer, ana tomie, teekenen. boetseeren, muziek, litteratuur, geschiedenis, aardrijks kunde en natuurkunde. Het onder wijs is er uitstekend practisch en vol doende. Maar dat alles gaat verge zeld van lichaamsoefeningen, die d'e opvoeding voltooien. Die oefeningen zijn van tweeërlei soort: nl. de rationeele oefeningen, die. welke gegrond zijn op den bouw van het lichaam zelf, en die daardoor ook zeer natuurlijk zijn, als gewone gymnastiek en de buitengewone oefe ningen, die meer fantastisch en vreemd zijn, doch zeer gezond. Dit alles maakt dat d& leerlingen niet al leen een mens sana (gezond verstand), maar ook een corpus sanum (gezond lichaam) hebben. Onde-r de tweede soort worden alle mogelijke soorten sport bedoeld, die een vrouw beoefenen kan: hockey cricket, tennis, zelfs football, ofschoon men dit voor een te ruw en te ge vaarlijk spel houdt, zelfs voor man nen. Maar voor wie niet opziet tegen een buil of een schram of andere ver wonding ,is dit een zeer gezonde be weging. Waar de eerste soort bewegingen verplicht zijn en onder de lessen be grepen, is de tweede soort slechts be stemd voor de sterksten, en wordt be schouwd als een uitspanning. Deze school wordt in Engeland ten zeerste op prijs gesteld, en men moet bekennen, dat die goede reputatie wel verdiend is. De jonge meisjes, die deze inrich ting hebben bezocht, genieten, behal ve een volkomen gezondheid, ook nog het voorrecht, dat ze uitstekend on derlegd zijn in alle mogelijke vakken, en wat een groote factor is, ze zijn ge hard en gesterkt tegen teleurstellin gen en tegen de onvermijdelijke won den, die het ruwe leven kan slaan. En dit is een voorrecht, dat velen haar zullen benijden, want hoevele meisjes en vrouwen zijn er niet, die, hoe flink ze overigens ook zijn. niet opgewas sen blijkenn tegen den harden, den moeilijken strijd des levens. Naar de Noordpool te voet. Overwegende dat de Noordpool tot nu toe niet bereikt Is kunnen worden per' schip of m een ballon,, wil zekere Le Roy relietier, directeur van een wil- debeestenspel te Buffalo, het te voet probeereit. Zijn gezelschap zal be staan uit een Noor, Lawson, en een paar Eskimo'sproviand zal door hon den gedragen worden In de eerste dagen van het aanstaande voorjaar hoopt die dappere den tocht te begin nen. Een pers-jubilenm. Heit Petersburgsche blad „Wiedo- mosti" zal in Januari 200 jaar bestaan hebben. Het blad werd door Peter den Groot© gesticht. De beroemde Oostenrijksche profes sor Lorenz, lie voor het verrichten van een operatie bij dc dochter van den miljardair Armour te Chicago naar Amerika was ontboden gaat eerdaags weer naar huis tejriiig. De professor kreeg, naar het Berl. Tageblatt mede deelt. voor deze operatie van Armour 30.000 dollars en verdiende met een paar andere operaties gedurende zijn kort verblijf in Amerika bovendien nog ruim 30.000 dollars. Speelplaatsen in de lucht. De Newyorksche kindergeneesheer1 dr. Northrup ijvert voor het gebruik van plat't© daken der huizen als ge- zondiheidsverblijven en kinderspeel plaatsen. Vijftien jaar geleden, zegt hij in een artikel daarover, zag ik naar. de daken in New-York, en dacht hoe kostelijk vrij van stof de lucht daar omhoog is, hoe heerlijk zij in den zonneschijn liggen, en ik verwonderde mij, waarom die daken nooit als speelplaatsen voor kinderen werden gebruikt. Voor eenigen tijd geleden had ik gelegenheid mijn denkbeeld in toepas sing te brengen. Er werd in het midden der stad een teer kind geboren. Het was het eenige meisje in de fa milie sinds verscheiden© geslachten en de ouders en grootouders wenschten vurig het flink en sterk te maken. Die menschen hadden groote hui zen zij versierden die mei torens en dergelijken, maar hun dochtertje zon den zij voor hare gezondheid op straat in het gedrang onder vreemde kinde ren, menschen, dienstmeisjes en poli- tie-agenten. Het huis, waar hét kleine rneüsje woonde, had een dak, dal bijzonder geschikt w.as voor een zonnespeel- plaats en met behulp van een archi-1 tect richtte nu dr. Northrup daar zulk een speelplaats voor haar in. Die speelplaats ontvangt aan drie zijden en van boven lick1 door glasrui ten, welke geheel open kunnen zijn, zoodat de frissche lucht er rondom binnenstroomt, of gesloten kunnen worden bij guur weder. Aan de noordzijde is het vertrek be schut door een steehen muur. Het koesterende zonlicht, dat er an ders vrijelijk inschijnt, kan zoo met gordijnen worden afgesloten, en er zijn ook ventilators voor luchtverver- sching. Het denkbeeld vond te New-York al veel navolging en op een aantal der hooge huizen of ..wolkenkrabbers", zooals men ze wel noemt, zijn reeds zulke zonnespeelkamers gebouwd. Heit zou zeker niet kwaad zijn, als men ook in onze groote steden, waar de huizen, ofschoon niet zoo hoog als te New-York, toch hoog genoeg zijn. zulke gezondheidsverblijven vol zon neschijn en ver boven de slijk- en stof- atmosfeer dei' straten, voor kinderen of zieken inrichtte. By een heviga braud, die Vrij'dlaigochJtend te Brooklyn eeni ge pakhuizen in de asch legde, weT- d'en drie mannen van de brandweer, onder wie de chef Coppinger, gedood) en evenveel ernstig gewond. Het on heil werd aangericht door een muur, die instortte1. De muur had reedis eenige minuten gewankeld, maar de menschen, die aan den arbeid waren, hadden er niets van bespeurd. Plot seling stortte een vuurmassa met brokken stteen en balken omlaag. De ladder en de brandspuit werden ver morzeld en de menschen, door de vuurzeepoveirdejkt, ve/rbrandd'm als bij een 'vulkanische uitbarsting. De Engelsclie Kerstmiskaarten, die overeenkomen met onze Nieuw jaarskaarten en tot opschrift heb- ,ben: ,,a merry Christmas and a hap py new year" ((een vroolijke Kerst mis en een gelukkig nieuw jaar) heb ben een geweldigen aftrek. Jaarlijks worden er in Londen alleen voor 800.000 pond sterling verkocht, d.i. f 9.600.000. Het Postkantoor heeft voor de regeling van dezen dienst niet minder dan 4.500 bedienden noo dig. Een volledige collectie kaarten, die dit jaar gepubliceerd worden, schat men op een waarde van ruim 200 p. sterling. Heit belangrijks!;© Kefrstmiscadehu waarvan men ooit gehoord heeft, werd in 1898 door dein Engelschen millionnair Elwood aan zijn vijf kin deren geschonken. Ied^r hunner zond hij een wissel van 20.000 pond sterling. Geen groote mannen. „The Bystander" in de „Graphic" onderstreept nog een zijn bewering van een paar jaar geleden, dat deze tijd in Engeland en. naar hij meent, ook in andere landen van Europa, arm is aan wezenlijk groote. mannen Hij komt enp, dat wij die nu zijn in de kracht des levens veel meer werkelijk grooten. vooral op letterkundig gebied konden bewonderen in onze jeugd lan nu en hij vindt onder de schrijvers van het laatste tiental jaren reen, die de coryp'necen van tus.schen" 1850 en 1300 nalnj komt. Nu wadie uitspraak van bem. zegt hij, luide weersproken men had hem pessimist, en conserva tief gescholden, maar blijkbaar dach ten anderen net als hij. En hij haalt woorden aan van den deken van Centerbury, onlangs in de Westminster Abdij gesproken over den uitgang van de. 19e eeuw iin midde'ma tigheid. over gemis aan groote dich ters, schrijvers, redenaars, historici, en philosofen, en dezer dagen sprak Sir Edward Clarke m Workmen's Col lege ook weer over die glorieus© letter kunde van hef midden der vorige eeuw en over het achterblijven van het te genwoordig gesiaeht op velerlei gebied. Er is hl deze opvatting stellig veel waars, inaar waarom zou niet de eene tijd meer in de diepte, de andere meer in de breedte werken? Genieën min der talrijk, maar kennis algemeener verspreid, een grooter schare dan vroe ger levend per gratie van het geestelij ke in ons, genietend van wat weten schap en kunst ons kunnen geven? Ook die zijde der ontwikkeling van een natie heeft hare voordeelen, en wan neer de groote vormer tijd een poos in idiie rich'ina' heeft gewerkt, zal hij op 't breede plan zeer zeker weer gaan ar beiden aan de vorming van de wezen lijk gro .it m de echte algemeen erken de heroën van den geest. Een mogen wij wel klagen, dat die geheel ontbreken, wij, die op 5 Sep tember 1902 pas Rudolf Virchow uit ons midden hebben zien heengaan? Hij was een van die onmiskenbare grooten, naar geest en naar karakter. Veelzijdig was hij als slechts weinigen; humaan, verdraagzaam tegenover an- derer streven; geniaal ontdekker op 't gebied van ziektekunde en levensleer, van hygiëne voor den mensch en voor de menschheid, strijdvaardig ook in 't kleine en ün 't groote. Politicus is hij geweest, in 1848 strij dend in de voorste rijen der democrat tie, en aan dat vaandel is hij trouw gebleven, ook toen zi]n hooge rang ra. de wereld! der wetenschap hem eer en grootheid had verzekerd. Een groot©, eerbiedwaardige figuur, die kleine Virchow, misschien «in le vensopvatting en streven niet zoo heel ver staand boven dien anderen kleinen oude1 onzen Israels, Ook Zola zullen velen wlilleoi noe men, als er sprake is van de uiting van 't genie in de laatste helft der 19e eeuw. Wij willen de overtuigden niet weerspreken, zouden, 't ook niet kun nen, maar wijzen even op dien dood d'ien droevig tragischen dood, aan 01 kunde te wVcn. Zoj weinig st idie in de richting van een Virchow ware immers al voldoende geweest om een mensch voor "lit zoo treurig öinde te bewaren Stierven zóó de hoogstaan- dën in "t begin der 20ste eeuw Dat zal men over eeuwen zich nog vragen, en vreemd zal dat in de ooien klinken van wie dan weten, hoe ver toch de natuurwetenschap reeds was gevorderd in onze dagen. Er waren dus toen wezenlijk nog menschen, slapend in vertrekken, waai- frissche lucht geen toegang had! Lazen die menschen dan nooit iets van hygiëne Was hun gezondheid hun niets waard We meenden toch, dat men juist in die da gen sanatoria stichtte niet 't parool veel lich'. en lucht, hoe is het mogelijk dan, dat een ontwikkeld mensch op een dergelijk punt zoo achterlijk kon zijn Zoo zal men zich verbazen, en te recht. Want onbegrijpelijk ver is in gezondheidszaken nog de praktijk bij de theorie ten achter. Als zieken toch lïn sanatoria door altijd frissche lucht te ademen, herstellen zou dan ooit voor gezonden de buitenlucht nadeelig kunnen zijn? In 't Wflstminsterhospi-1 taal aan de Theems liggen de zieken op galerijen in de buitenlucht nacht en dag en worden beter en de gezonden spreken nog maar steeds van nacht lucht. die niet deugen zou De corres pondent van de Nieuwe Rotterdammer in Petersburg vertelde op 3 December van menschen, die eiken avond uit de hoofdstad naar Tsarskoje Selo sporen. 0111 er met open vensters te slapen, en die 's morgens naar- de stad teruggaan, 't Zou stellig hun in 't minst niet hin deren. zoo zij hun slapen met geopend venster ook volhielden in de hoofdstad. (Op den Uitkijk.) PROVINCIALE. GEMEENTE, WATER SCHAPS-OBLIGAT1ES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN IN COURANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE ARNHEM EN TE ZUTPHEN, EN VAN JULIUS OPPENHEIM TE GRONINGEN. GEVRAAGD. coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden kos. teloos geplaatst. Bij uitvoering: pro visie 1/8 pCt. (50 oents per stuk als minimum) Alle opgaven te adresseeren aan den heeren JULIUS OPPENHEIM Co.. Nieuwe Plein no. 9. te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aau den heer JULIUS OPPEN HEIM te Groningen. De noteering wordt maandelijks ge publiceerd Alle Provinciale, Gemeente- en Wa- terschaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. 1475. 3 1000 (waarop gestort 10 aand. Spaarbank Zut phen Offerte. 1477. 2000 afgest. aand. Tan ah Wangle 60 1479. 2000 4 Ermelo—Veld wijk 1481. Aand. Goudsche Waterlei ding-MijOfferte. 1483. 3 aand. Oranje-Nassau Hyp. Bank 150 1485. 10 aand. Noord-Willemska naal 8 1487. 2 aand. Panoramex-Mij40 1489. 1000 4£ Alg, Credietbank serie AOfferte. 1491. 3000 5 Straatweg Doom- heyKaterveer 103 1493. 4 k J 500 aand. Nijmeegsche Tramweg-Mij. Offerte. 1495. 1 1000 aand. Assur. Mij. „De Nederlander", waarop gestort 15 f 290. AANGEBODEN. 4426. 10 1 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela 80 4502. 5 ri 500 (waarop gestort 10 Aand. Waal en CoBod. 4668. 2 100 aand. Arab. Bad- vereeniging Bod. 4770. 2 1000 èw. 0. gest. 10 aand. Assur. Mij. de Rijn. Bod. 4776. f 3000 4 pet. Wandelhoofd Scheveningen 100 4784. 1000 3 1/2 gem. Sneek 98 3/4 4786. r 3000 4 Wasch- en Strijk- inrlcbting „Eigen Hulp," den Haag Bod. 4788. 3000 aand. Ned. Stoom boot-Mij. „Batavierlijn".... 50 4792./ 4000 (w. o. gest. 10 aand. Brandass.-Mij. „de Oosthoek" te Soerabaia Bod. 4796. f 1000 4 pet. Stoomtram Oldambt-Pekela 100 3/4 4798. 7000 3 1/2 gem. Win schoten 1902 97 3/4 4804. 11.500 4 pet. gem. Wilder- vank (niet aflosbaar vóór 1915) 104 4822. f 100 aand. Vereenig. Har monie Leeuwarden Bod. 4832. 3000 3£ pet. gem. Arn hem 98 3/4 4838. 20 k f 250 aand. Geld.-Over- ijss. Stoomtram 80 4846, 1000 aand. Stoomtr. Zut phen—Emmerik Bod. 4848. 1 1000 (waarop gest. 10 pet.) aand. Brandass.-Mij. „De Salamander" Bod. 4862. 100 4 Kerk. Kas te Rot terdam ih95 4868. 2 4 100 3 Patrimonium, Arnhem90 4870. 12.000 4 Gem. Gronin- egn 102 3/4 4872. 10.000 aand. Zutphen-Em- merik 101 4876. 3000 4 pet. gem. Hilver sum 10* 4882. f 5000 3 1/2 pet. gem. Gro ningen 98 1/2 4890. 1000 aand. Elevator-maat schappij Bod. 4892. f 1000 idem, 100 4898. 2 500 4 pet. gem. Zuid hom losbaar 1904 en 1905 100 3/4 4902. 2 500 3| Gem. Win schoten 97 4904. 3000 3 Gem. Leeuwar den 90| 4908, 10.000 3$ Gem. Gouda 97j 4912. 1 59.000 3£ Gem. Alkmaar 97f 4914, 1 1 1000 aand. Ass. Mij. de Nederlanden, gestort 15 Bod. 4824. 2000 3 Gem. Groningen 91^ 4928. 1600 aand. Electriciteits- Mij. Ellstha" te EistBod. 4930. t 2000 aand. Centrale Bank v. Landbouw en Nijverheid Bod. 4932. 3 f 500 aand. Stoomboot „Zeelandla" Bod. 4934. 1000 aand. Ned.-Ameirik. Hyp. Bank 140 4936. 2000 3^ pot. Gem. Hengelo 97 4940. 1 500 3| pot. pandbr. Arn- hemsche Hyp. Bank 95 coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste- loos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/8 pet. (50cens per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den hee ren JULIUS OPPENHEIM A Co., Nieuwe Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den beer JU LIUS OPPENHEIM te Groningen. De noteering wordt manadelijks gepu-, bliceerd. Alle Provinciale-, Gemeente- en Water. schaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. Advertentiën. Aan alle bekenden en begunstigen een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht, P. F. STAAL, Café-Billard' en groote Wilhelmina- Speeltuin. Wed. MULDER, Santpoort, In Schoenen en Laarzen, wenscht zijn aeachten begunstigers vrienden en bekenden een gelukkij Nieuwjaar. L. KAASENBROOD, Caféhouder. Santpoori wenscht zijn geacliten begunstigers vrienden ©n bekenden een gelukkij Nieuwjaar. A. HEIJMANS, Santpoort, In kruidenierswaren, wenscht zijn geachten begunstiger- vrienden en bekenden een gelukki Nieuwjaar. C. HOLLEMAN, Santpoort, Brood'-, Koek- en Banketbakker, wenscht zijn geachten Cliënteek vrienden en bekenden een gelukki Nieuwjaar. P. KEERS, Santpoort, .Sraid en Wagenmaker, wenscht zijn geachten Cliënteel vrienden en bekenden e©n gelukki Nieuwjaar. p. AUKES Co., Miner aalwaterfabrikanten. L f. A. PLOEG. Groote Houtstraat 59. P. J. ,J. VAN CRUIJNINGEN, Bloemis f. P. P. BAGGERMAN, Kleine Houtstraat1 f. T. SCHIEVING, Confiseur, Zijlstraat 8 p. f. C. PAAP. Brouwersstraat 90. Handelaar in vise wenscht zijn geachten begunstigers ei gelukkig Nieuwjaar. M. KROONENBERG Jr. Horlogemaker. Amstelstraait, IJmuide p. f. Het Compliment van den dag aan I guns tigers en Vrienden. A. B. G. OCKERS en Echtgenoot© Plein. IJrnuid^ W. VRING, Mr. Smid, Duinstraat, IJmmcLé •wenscht vrienden en begunstigers e gelukkig Nieuwjaar. M. VAN 't HOFF, Zeestraat 66. IJmuidi wenscht hunne geachte plaatsgenoot een in aülle opzichten gelukkig jaar. Veel geluk en zegen in 't Nieuwe j£ aan mijne geachte Belgirastigers. Zich verder beleefd aanbevelend, B, WORTMAN, Stucadoor, IJmuiden, 1 Januari 1903. Aan Begunstigers en Vrienden voorspoedig Nieuwjaar. J. OOSTVEEN ©n Echtgenoot© IJmuiden, 1 Januari 1903. P. H. BOEREE en Echtgenoote. IJmuiden, 1 Januari 1903. p. f. Begunstigers en Vrienden onze be zegen toegewenscht bij den aanva dezes jaars. ENGEL WIJKER en Echtgenoote in de Ster, Kanaalstraat, IJmuiden1. P. VAN ECK, Beverwijck, Runder en Varkensslachter, wenscht zijn geachten Clfiënteele, vri den en bekenden een gelukkig nieuwja GEBRs. MAJOOR, Sigarenfabrikanten. Beverw: H. F. STROUCKEN en FAMILIE. Zeestraat. Beverwijk. Gelukkig Nieuwjaar. HOTEL „TER BURG". Stationsplein'. Beverwi p. f. Hotel „de Zon". J. T. MULD1 Breestraat. Beverwijk. Pi 1 J. v. ZUTPHEN, Beverwijk. In fruit. Nieuwstra wenscht zijn geachten Cliënteel©, vrij den en bekenden een igelukkig Niet jaar. W. VAN DEN BERG. Hout- en Kunstdraaier. L. Heerenstraat, j p. f.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6