NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Nota's, Rekeningen, Quitantiën en Wissels, Het jaar 1902. In de schaduw van den Dood. zue jaargang Zaterdag 3 Januari 1903. DAGBLAD Atoonnementspriis Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,,1.65 Afzonderlijke nummers0.02Va Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37'/2 de omstreken en°franco p^r post. 0.45 iLavertentlën s Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel nicer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Buitenspaarue No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie (500 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEERESOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is hel uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiön en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicitê Elrangère G. L. DAB BE CoJOHN F. JONES, Succ., Panj3 Ibis Faubourg Monlmartre. Haarlem's Dagblad van 3 Jan bevat 0. a„ Venezuela. De Merofekaansclie kwestie. Zuid-Afrika. De Kroon prinses van Saksen, Het jaar 1902 (Vervolg). I Ter Stoomdrukkerij »L0URENS CUSTERff, Groote Houtstraat 55, worden in verschillende grootte, keurig afgewerkt, ge leverd bedrukt met firma, tot zeer lage pryzen. Leveriog teu allerspoe digste, desgewenscht op den dag zelf der bestelling. (Vervolg.! Frankrijk heeft in het afgeloopen jaar een nieuw ministerie gekregen en een nieuwe Kamer, zonder dat dit ech ter een nieuwe koers in de politiek in houdt. Waldeck-Rousseau is gegaan en zijn opvolger Combes heeft voort- gearbeid in het voetspoor van zijnen voorganger. Het ministerie-Combes heeft zich vooral bekend gemaakt door de wijze, waarop het de wet op de congregaties van Waldeck-Rousseau heeft uitge voerd. Wat de bedoelingen van Waldeck- Rousseau geweest zijn iu de uitvoe ring zijner wetten, kan onbesproken blijven, een feit is het. dat zijn opvol ger met een krachtdadigheid, die ver bazing heeft gewekt, de uitvoering heeft gelast. Bitter en heftig is er gestreden, zoo wel met de wapenen als met vlijm scherpe woorden in het Parlement. Niet alleen hierdoor werd Frankrijk geëmotioneerd. Na de geruchtmakende Panama-zaalc en na de vrecselijke Dreyfusgeschie- denis, kreeg men de zwendelarijen der familie Humbert. De oppositie had zoo gaarne gezien, dat deze nieuwe zaak op het hoofd van het nieuwe ministerie was neer gekomen. Brengen we even die zaak in her innering zaak Humbert—Crawford. Meer dan twintig jaar lang had me vrouw Humbert, geboren Daurignac, geldschieters gelokt onder waarborg van een ledige brandkast, en haar schuldeischers op een afstand gehou den, door hen te waarschuwen, dat hun aandringen slechts ten goede zou komen aan de gebroeders Crawford, twee geheel denkbeeldige personen, waarmede de vernuftige vrouw sedert jaren in processen was gewikkeld. De brandkast werd geopend, de familie Humbert was echter reeds aan denhaal en ru'im een half jaar lang zijn alle nasporingen om de familie te vinden, vergeefsc'n geweest, tot zij nu dezer dagen te Madrid zijn opgedoken. Dat mevrouw Humbert niet vele per sonen uit de hoogste kringen veerkeer- de .was voor uie personen niet com- promitteerend zij was de schoon dochter van den oud-minister van jus titie en immers zeldzaam rijk. Dat de oud-minister Humbert de oorspronke lijke ondernemer zou geweest zijn van deze reusachtige oplichterij, is tot dus verre door niemand oewezen en de liooge lieeren, die het huis aan de Ave nue plachten te bezoeken, hebben daar waarlijk geen zij bij gesponnen. Inderdaad, is de justitie hij de op sporing van eenigc geruchtmakende misdadigers in den loop van het jaar niet gelukkig geweest en de ontvluch ting van den vooirloopig gedetineerden bankier Boulaine heeft nog eens dui delijk doen u'itkornen, hoe feilbaar de Parijsche politie is. Voor kwade trouw van de regeering is bij dit alles evenwel nooit een overtuigende bewij: grond aangebracht. Frankrijk zit in fïnanlieele moei lijkheden. Het komt met minder dan 10Ü tot 200 millioen te kort van vorige rekeningen. De eerste' finantieele ope ratie is geweest de conversie der 3ipct. Fransche rente in 3 pet. en meerdere plannen zijn tot riipheïd. Een veelbeteekenende rol heeft het ministerie gespeeld bij de groote werk staking van de mijnwerkers in de ko lenmijn m. Door bemüddeling van de prefecten heeft de regeer!ug weten te bewerken, dat in n do-r departement tegenover de georganiseerde arbeiders een vertegenwoordigende' commissie van de maatschappijen van mijnbouw als onderhandelaar kwam te staan. De.onderhandelingen var. de beide par tijen hebben 'in bijna alle bij de sta king betrokken departementen geleid tot een compromis. De uitspraak der scheidsmannen heeft echter niet de lotsverbetering gebracht die de mijn werkers oorspronkelijk eischten Over het algemeen zijn de arbeiders slechts op ondergeschlikte punten iii het gelijk gesteld- Een werkstaking van het zeevolk te Marseille uitgebroken in December en die een oogenblik gedreigd heeft, alle havens van Frankrijk te zullen aan tasten, is na een dag of veertien weer verloop en. Ten opzichte van het buitenland is er voor Frankrijk in de verhoudingen geen verandering van beteekenis ge komen. .V- cvrdt vervolgd.) Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Chamberlain heeft te Pietermaritz- burg natuurlijk redevoeringen moe ten houden. Daarin pleitte hij weer eens voor zijn lievelingsdenkbeeld1 van een rijksverbond (imperial fede>- ration). Ook gewaagde hij van Natal's verplichting (tegenover het rijk. Men gist naar de bedoeling daarvan: meend/e hij. dat Natal zijn bijdrage aan da Rijksvloot dient te verhoogen, of dat het een deel van de oorlogs kosten op zich moet nemen? Verder vond Chamberlain gelegenheid weer te spreken van den oorlog, die Enge land opgedrongen was; en hij prees het leger, dat nog in staat is geble- ken de Engelschen te beschermen te gen beleediging en schade. Hoe is deze kleine en onware opvatting te rijmen met. wat hij te Durban zeide over den oorlog tusschen den Engel schen en Hollandschen stam die on vermijdelijk was, omdat twee krach tige volken met elkaar in botsing kwamen en het moest uitgemaakt worden wie de sterkste was? Chamberlain heeft nu Emmett ont moet. Hedenochtend zou hij naar Colenso gaan. Frankrijk. Afgescheiden van de 25.000 francs, diïe de Fransche regeering zal schenken aan den persoon, die de familie Humbert aan hei licht heeft gebracht zal de mi nister van justitie 15.000 francs geven aan de Spaansche politieagenten, die meegewerkt hebben tot de inhechtenis neming der Humberts. De candidaten voor de 25.000 francs nemen gestadig in aantal toe. Een tand meester van madame Dalaza heelt zich nu aangemeld hij den rechter van in structie Andre. De tandmeester houdt staande, dat hem de 25.000 toekomen. Hij heeft een klacht ingesteld tegen madame Dalaza en deze klacht heeft geieid tot haar arrestatie. Onder de bagage van madame Dalaza vond men de brieven van Romain Daurignac, die haar uit Madrid waren toegezonden. Deze blie ven hebben Madrid als verblijfplaats 3er Humberts aangewezen. Daar zijn ze dan ook gevonden en dus komt den tand meester de premie toe. Laat men nu maar spoedig die premie aan een der pretendenten geven, want anders wordt die quaesti-e nog even. moeilijk ais de zaak Humbert zelf. Op Madame Daiiaza i.s in de laatste weken zooveel van den roem der familie Humbert afgestraald, dat zij gemeend heeft van deze omstandigheid te moeten profiteeren. Behalve beroemd is zij be gaafd met een lieve stem en aanstaan den Zaterdag zal zij optreden in het „the ater van Argentinië" te Buenos-Ayres. Een andere beroemdheid zal men gaan exploiteeren te Parijs in een der thea ters van Montmartre, de brandkast met de 100 miliioen. Woensdag heeft men er weer mee door de straten gesold met een opschrift er boven. Het zware monster had veel bekijks, zoo zelfs dat hier en daar de vrije passage in de drukke Pa rijsche straten er door in gevaar werd gebracht. Madame Humbert heeft nog geen ad vocaat gekozen.. Een advocaat? zegt zij, •maar wij zijn onschuldig, een advocaat is alleen noodig voor beklaagden die schuldig zijn! Ik geloof ook niet, dat een advocaat nuttig zou zijn, moet Frédéric met een stem van twijfelmoed beaamd hebben. En Romaïn: een advocaat!? maar ik heb niets geen haast, ik heb den tijd, ik zal er wel eens over denken. Als ik nu zes dagen lang goed oppas, mag ik er dan dagje uit? vroeg Romain aan den bewaarder, die hem het ontbijt bracht. Ja zeker, zei de bewaarder, daar is vol strekt geen bezwaar tegen. Vraag u het maar even aan den rechter van instruc tie. Dergelijke gesprekjes kunnen alleen Fransehen met smaak voeren. Duitscbiniid. Er valt weinig nieuws meer te mel den over het drama aan het Saksi sche hof. Alleen vinden wij in D uit schei bladen een brief van den Dres- denschen correspondent van het Neue VVeiner Tagebla'tt ovetrgenomen, vol gens wien de Kroonprins al een maand of acht op dei hoogte was van de ongeoorloofde betrekkingen die zijn vrouw met Giron onderhield. Hij had echter als man en huisvader alle opofferingen willen brengen, om op zien te vermijden. De groothertog van Toskane, de Kroonprins en de Kroonprinses hadden, in overleg met den Keizer van Oostenrijk afgespro ken dat de Kroonprinses na hare be valling, die in April verwacht wordt, ,'tot herstel van gezondheid" naar de Riviera zou gaan. De zaak zou daarna in den een of anderen vorm. stilletjes en zonder opzien, geregeld zijn geworden. Eveneens om opzien te voorkomen, werd Giron pas begin December uit zijn dienst ontslagen, want men overwoog dat, voor liet- ge val de ware staat van zaken tegen verwachting uitlekte, juist door liet indiensthouden van Giron da geruch ten weerlegd zouden worden, daar niemand zou aannemen dat de Kroon prins een man als Giron, die hem zijn vrouw ontstolen had, nog in dienst hield, terwijl reeds openlijk over de zaak werd gesproken. Dat de Kroonprinses nochtans, tegen d'ei af spraak met haren gemaal, haren schoonvader en haren vader, is ge vlucht, moet geweten worden aan den invloed van Giron. dia de prinses verzekerde, dat men haar evenals de prinses vanKohurg krankzinnig zou verklaren en voor de rest van haar leven in een gesticht opsluiten. Uit vrees voor dit- lot vluchtte de prinses, wat ook gebleken is uÜt een door haar achtergelaten brief. Uit een bron die niet onpartijdig schijnt, wordt gemeld, dat Giron zich zou hebben verbonden, de gevluchte prinses niet meer tei zien. Giron wordt er van beschuldigd, dalt hij om haar tot de vlucht te doen besluiten, haar zou hebben doen gelooven, dat men haar in een klooster of in een krankzinnigengesticht wildei opslui ten. De prinses zou het slachtoffer van een jongen hcerschzuchitigen Love lace" zijn, die het in hem gesteld ver trouwen had misbruikt. Een heele acte van beschuldiging zal hij het gerechtshof tegen de Kroonprinsen woTden ingediend. De act© wordt aan haar meegedeeld en na ontvangst van haar antwoord zal het Hof op de aanvraag van schei- ding beslissen. Het is een quaestie van nog verscheidene weken. Marokko De „Temps" heeft van een barer par ticuliere correspondenten te Madrid het volgende telegram ontvangen: De Spaansche regeering beperkt voor 't oogenblik hare oorlogstoebereidselen tot de Spaansche bezittingen op de Ma- rokkaansche kust, maar zij zou een ge zamenlijk optreden der mogendheden die i de conventie van 1S80 geteekend hebben, venschelijk achten, ter bescherming van het leven en de eigendommen der Eu ropeanen en andere personen die on der bescherming van de consuls staan, en zelfs ter bevestiging van het gezag des sultans tegen de reactionaire bewe ging die 'onder de mohammedanen tegen hem gaande is. In de politieke kringen te Madrid bestaat de neiging, saam te werken met andore mogendheden die zouden willen tusschenbeide komen of invloed willen uitoefenen ter handha ving van den status quo Ln Marokko. Verscheiden ambassadeurs hebben Woensdag een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, die, evenals zij, geruststellender berich ten ontvangen had uit Tandzjer, afkom stig van Sidi Mohammed Torres. De officieren van het Spaansche le ger. die met verlof waren, zijn terug geroepen. maar noch de reservisten, noch de verlofgangers der tegenwoor dig in dienst zijnde lichtingen. De! maritieme toebereidselen bepalen zich tot het uitzenden van den ouden krui ser Infante Isabel en tot het in ge reedheid brengen van een tiental schepen, waaronder er echter slechts drie zijn, die voor 15 Januari bewa pend kunnen zijn. Wat de andere mogendheden betreft het Engelsche smaldeel te Gibraltar wordt niet versterkt, en de Fransche kruiser die ter reed-e van Oran ligt, zal daar voorloopig blijven. De commandant van de Spaansche genie zal te Ceuta en Melilla toestel len voor dradenlooze telegrafie up- richten. Eenige Spaansche schepen worden gereed gehouden om de Spaansche onderdanen te Tandzjer aan boord te nemen indien de troebelen een ern. stige wending mochten krijgen. De „Stand." verneem;, uit Madrid, dat do Spaansche pers met alarm.ee- rende berichtten aangaande de Marok- kaansche troebelen en door overdreven voorstellingen van de toebereidselen der Spaansche regeerintr, groote op winding onder het volk veroorzaakt. De regeering maakt echter bekend dat dg voorbereidende maatregelen niet anders zijn dan noodzakelijke voorzor gen, die genomen moeten worden ter verdediging der Spaansche stations aan de Noordkust van Marokko. Uit We an en ontvangt de „Standard" uit diplomatieke bron het bericht, dat de overeenkomst omtrent Marokko van Spanje, Frankrijk en Italië tegen En geland gericht is bij bet bezoek van den Duitscheu kdizer aan Engeland zou deze kwestie besproken zijn als gevolg waarvan het niet onmogelijk is dat Engeland en Duitsehland in deze te zameri optreden zullen. De „Moming Leader' heeft uit Ma drid het bericht ontvangen dat de mi- nister van binnenlandoeho zaken in den ministerraad heeft medegedeeld, dat Engeland. Duitsehland er. Frank rijk zouden samenwerken om het sta tus quD in Marokko te handhaven. Spanje zou dezelfde politiek volgen. Venezuela. De regeeringstroopen hejbben Bar- ginsinueta opnieuw bezet na een ge vecht met de opstandelingen, waar hij 112 gedood werden en 325 gewond. Aan Bowen is medegedeeld, dat de Neiderlandsche stoomboot, de „Prins Mauri! ts' een haven, door de Engel schen geblokkeerd, is bimiengeloo- pen en de lading bij speciale vergun ning van den kapitein van hot Engel sche oorlogsschip „Charybdis" gelost heeft. De Giovanni Bausan beval, dat de „Prins Maurits" weg zou gaau,maai de Engelsche kapitein besliste, dat zij met de lossing kon voortgaan. De Amerikanen beschouwen dezo han delwijze der Engelschen als onrecht vaardig tegenover de Amerikaansche atoombooten. Naar aanleiding van de strijdvra gen. die in het Venezuela-geschil te beslechten zijn, heeft de „Chicago Daily News" de professoren dr. Zorn te Bonn en dr. Vou Martitz te Berlijn laten interviewen. Het blad heeft de ze beide autoriteiten op liet gebied van liet internationale volkenrecht eenige vragen ter beantwoording voor. gelegd. Professor Zorn. een der ver tegenwoordigers van Duitsehland bij de Haagsche conventie heeft die vra gen aldus beantwoord: Vraag: Hadden de mogendheden niet den plicht om de Venezuela-quaes- tie dadelijk bij het Haagsche Hof aan hangig te maken, dat zij toch mede hebben ingesteld? (Deze 'vraag werd gedaan iu verband met de aangekon digde interpellatie van den heer d'Es- touraelles in do Fransche Kamer). Antwoord: Beslist neen. Vraag: Is een oude, lang erkende schuld een onderwerp, die door het Haagsche Hof nog kan worden behan deld? Antwoord: Ja. Slechts Roemenië maakte daartegen bezwaar. Vraag: Zal door de eisch der mogend heden. dat Venezuela onmiddellijk een gedeelte van zijn schuld moet be talen. aan het Haagsche Hof niet. den grond voor een scheidsrechterlijke be slissing worden ontnomen? Antwoord :Neen. Vraag: Moet de blokkade eindigen en de vloot aan Venezuela worden te ruggegeven. voordat het Haagsche Hof de zaak in behandeling kan ne men? Antwoord: De blokkade eindigt door het aanvaarden van het scheidsge recht. De vloot behoeft niet aan Ve nezuela te worden teruggegeven. Prof. dr. Von Martitz heeft gemeend de hem igestelde vragen, die gelijklui dend waren aan de vragen welke prof. Zorn werden voorgelegd, niet ie moeten beantwoorden, omdat hij lid is van het Haagsche Hof. Hij heeft slechts geant woord, dat het inroepen van de uit spraak van het Haagsche Hof alleen ge schieden kan, wanneer de beide par tijen tot een overeenstemming zijn geko- men. Zonder voorafgaand compromis Feuilleton, Uit liet Engelsch\ van E. W. HORNUNG. 36) En zij volgde hem, met gevouwen handen, haar mooie oogen gevuld met tranen, haar blanke hala bevend door zuchten, totdat hij zich plotseling tot haar keerde als'in zelfverdediging. Neen. dat wil ik nietriep hij. Omdat het antwoord, dat ik je gege ven heb. en dat het meest voor de hand ligt, je niet voldoet, is het maar het best. dat je tracht het antwoord zelf te vinden Een woeste blik kwam in Rachel's oogen, tosn ze bleven rusten op zijn welwillend gelaat, dat nu zoo bui tengewoon ontroerdi was. Dat zal ikantwoordde zij door haar tanden, ik zal ie aan je woord houden en er zelf achter komen En ze snelde hem voorbij de kamer uit. HOOFDSTUK XV. Een Toevallige ontmoeting. Nu was er een openlijke breuk tus schen de Steels gekomen, maar geen derde persoon zou eenige verandering (n hun verhouding bemerkt hebben. Alleen waven de draden maar gebro ken. die gespannen waren geweest, ever de kloof, die Rachel altijd van haar tweeden echtgenoot gescheiden had. Die kloof scheen niet zeer diep voor hen, die niet met het echtpaar in contact kwamen, maai de draadjes van sympathie waren onzichtbaar voor het bloote oog van oppervlakkige toe schouwers. Er was uiterlijk dus geen verandering want er was nooit onee- nigheid tusschen hen. Voor een twist zijn er twee noodig en Steel weigerde onverstoorbaar er op lin te gaan. Rachel mocht er zoo veel zij wilde haar best voor doen haar weigeringen brachten hem niet uit zijn humeur, haar grillen verveel den hem nieten die ongevoeligheid was des te meer beleedigend in de nu bevooroordeelde oogen van zijn vrouw. Rachel voelde zich bitter gestemd, zooals iemand zich maar voelen kan, tegenover een ander, die haar zach tere gevoelens heeft ingegevenhet vergift van misplaatst vertrouwen bracht haar bloed in beweging. Haar echtgenoot had haar veel verteld, doch het was niet genoeg voor Rachel, en het beetje, dat. hij weigerde haar te vertellen, maakte al het overige tot on waarde. Er was geen verdienste zelfs in een dergelijke openhartigheid, als hij getoond had, daar haar eigen toe vallige ontdekkingen licm tot eenige mate van eerlijkheid gedwongen had den. Hij had niets toegestemd u'it het geen zij zelf had ontdekt-. Zij was er nog even ver vanaf als ooit om een voldoende leiddraad te vinden voor zijn geheimzinnige reden van haar te wil len trouwen, Dat was de kern van de heele zaak dat was het probleem, dat zij wenschte op te lossen. Als het ook maar eenigszins was ter wille van haar eersten echtgenoot, bijvoor beeld om zijn weduwe een onderko men te geven, dan zou Rachel dat op- vatten als een belepdiginsr en zij zou dezen man verlaten, evenals zij dat zijn vriend had willen doen. Zoo vlo gen de gedachten haar wild en onre delijk door den geest. Hij had haar niet om h '•zelve getrouwd en toch was zij niet geweest, die het hu welijk gewild had. Zij werd verteerd door nieuwsgierigheid en een gevoel van groote geheimzinnigheid joeg haa-r angst aan, maar sterkei nog dan die gewaarwordingen was een gevoel van lichtgeraaktheid, dat Rachel een heel vreemde openbaring zou hebben kun nen geven ais zij dieper haar eigen hart zou hebben durven onderzoeken. Als zij overigens al eenig begrip had van de waarheid omtrent haarzelven. dan zou het waarschijnlijk haar bit terheid weinig kalmeeien. omdat hij haar zulke ingewikkelde en pijnlijke aandoeningen liet ondervinden. De verhouding tusschen Rachel en haar echtgenoot was in de dagen vol gend op hun scène in de huiskamer na het dxnea* zoo gespannen mogelijk. Dat was ook merkbaar -en zou de oor zaak zijn geweest van menige andere scène, had niet John Buchanan Steel zooi'n onverstoorbaar tempera ment bezeten, en een tong die hij bui tengewoon goed in bedwang kon hou den. In diezelfde dagen grepen twee so ciale gebeurtenissen plaats waarop de uitgenoodigde gasten ongeveer tw.ee of drie weken tevoren zich konden er- heugen, en waarover de geheele buurt schap nog jaren daarna sprak. Op den tienden Augustus gaven de „Uniakes" een groote buitenpartij op Hornby Manor, terwijl de elfde de datum was van het eerste officicele diner op Normanthorpe House, waar voor de Steels invitatie? hadden ge zonden. De tiende was een zeldzaam mooie Augustusdag; een helderblauwe he mel, de hoornen nog in vollen z'omer- dos, en donkere schaduwen er onder. Rachel kleedde zich voor do lunch, waarvoor z'j beneden kwam. Zij zag er allerliefst uit, in hemelsblauw haar echtgenoot was ook al gereed en gekleed in een grijze gekleede jas, die hem als aan 't lichaam gegoten zat. Zij namen elkaar een oogenblik met critischen blik op en toen gaf Steel haar een complimentje, waarop Ra chel geen antwoord gaf Zij gebruik ten hun lunch in stilzwijgen, zoo nu en dan goedhartig verbroken door een stem aan het cene eind van de tafel. Toen kwamen de Woodgates om met hen naar Hornby te gaan, dat onge veer zeven of acht mijlen van daar lagen de met twee paarden bespan nen landaüwer van Normanthorpe bracht het viertal even na drie ter be stemder plaatse. Morgen, m'iddag en namiddag van dienzelfden tienden Augustus hief Iangholm, de bescheiden auteur, seen oogenblik zijn verward lokken- hoofd op van het oude bureau waaraan hij werkte naast een open raam, dat op zijn tuin uitzag. Een tumbler met zijn geliefkoosde rozen stond in een hoek van do schrijftafel en nog" niet geplukte rozen keken boven de ven sterbank uit en hingen aan weerskan ten van het raam. Maar op dit oogen blik lette Langholm in 't minst niet op zijn rozen zijn keurig genummer de en gelimeerde velletjes copiepapier naderden tot het vijfhonderdste zijn held en heldin waren midden in hun meest aandoenlijke veikl3ringen. die zij heel vernuftig de eerste driehonderd vermeden hadden in éen woord, de nieuwe novelle van Charles Langholm is bijna kant en klaar. Het. is niet een van zijn beste een oogenblik to voren blonk er zelfs een traan in zijn oog en nu lacht hij evenals een kind bij het spel. En ;spel is he; voor hem, of schoon hij er voor betaald wordt en ofschoon het spel pas gewonnen wordt nu weken en maanden van afwisse lend arbeid en genoegen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1