mmpm avssss^s wmm Is.sï=r= kan liet llaagsche Hol de zaak niet in be- handeling nemen, en het hangt van den inhoud van dat compromis af welken invloed de scheidsrechterlijke beslissing heeft op de betrekkingen der strijdende mogendheden. De bijzondere correspondent van de Lokal Anzeiger heeft president Castro geïnterviewd! en seint in ver band daarmede de volgende stichte lijke schildering van Venezolaanse toestanden: ..Toen ik president Castio op 'het buitenverblijf bij La Victom, onzocht waar hij vertoefde als gast van generaal Alcantara den gouver neur van Aragua .trof ik hem op.het middaguur aan in den tuin bij dans en dejeuner, met zijne nnnnaxes aan den arm. Ik kreeg den indruk dat Castro geen zedelijk gevoel verantwoordelijkheid1 bezit en alleser van het feest MWto 6en pauVrhët^ansv^ M* -jj self aan hem y°« be_ Si,SeaaUik hea de Verongelijkte en a°inèen §ch aile aanwezigen, wou- nen moet met de mogelijkheid van een «menlijken opstand .dien Castro op den duur alleen door zijn persoonlijke tegenwoordigheid kan tegenhouden. Van uur tot uur klinken er m de ka- lernes trompetsignalen om de h«ol- kine schrik aan to jagen. De Amerk kaansche gezant vroeg Castro om naar Caracas terug te keeren «Tinar deze ging voort, zicli m La vio- S te amSseeren. Eerst morgen, den 30en. verwacht men hem terug. Per soonlijk geen vrees kennende loopt hij 's avonds gewoon over straat Oosteurijk-Hongarye. Von Koerber heeft inderdaad zijn ont slagaanvrage ingediend. De „Neue Fr eis Pr esse" deelt mede, dat de eerste minis ter door den Keizer ontvangen is en dat, zooals te verwachten was, deze het ont slag heeft geweigerd. Om 11 uur Woensdagmorgen had daar op een door den Keizer bijeengeroepen en voorgezeten conferentie plaats van de beide minister-presidenten von Koer ber en Szell en de ministers van finan ciën van heide landen. Deze bijeenkomst duurde anderhalf uur. Voor dien tijd hadden Szell, de Hongaarsche minister van financiën dr. Lukacs en de referen daris dr. Popovits een half uur beraad slaagd. Om 2 uur 's middags dus na de conferentie met den Keizer ver schenen von Koerber en von Böhm-Ba- werk, de Oosten rij ksche minister van fi nanciën. in het hotel waar Szell en Lu kacs logeeren en hadden daar weer be sprekingen plaats, die tot half vier duur- Een telegram uit Boedapest meldt als droevig resultaat van dezen ganschen dat' pratens, dat de Ausgleich-kwestue niets verder is gekomen. Lukacs ver dween met den namiddagtrein en Szell is hem des nachts gevolgd na aan den galamaaltijd ter eere van graaf Lams- dorf te hebben deelgenomen. Stadsnieuws. Haarlem, 2 Jan. 1903. Naar wij met genoegen verne men is door het Burgerl. Armbestuur voorgesteld, het tarief van onderstand aan te vullen met "klompen voor school gaande kinderen, waar zulks noodig is. Dit schijnt ons een belangrijke verbe tering van liet tarief toe. Scho u w b u r g. Het gezelschap Delmonte voerde gisterenavond op het bekende Jrama ,,De ronde brug of de nacht van den 13en November." De uitvoering was zooals we die van dit, gezelsch ip, dat zeer goede krachten be zit, gewoon zijn. d.w.z. correct, Voor namelijk de heer Deinionte. als Gilbert Gauthier en mejuffrouw Kiehl als Ro salie hebben aanspraak op onze waar deering. De talrijke aanwezigen hebben het stuk levendig toegejuicht. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op 'het Raadhuis bezocht door 145 personen tegen betaling en door 182 personen zonder betaling. Brochureschrijverij. Zekere heer diie vroeger in betrekking stond tot den vischhandel, heeft dezer dagen, niet voor de eerste maal, een brochure in 't licht gegeven over de han delingen van bekende Haarlemsche inge zetenen. Wij hebben de brochure onder de oogen gehad, maar geen aanleiding gevonden er een letter uit over te nemen in ons blad. Naar onze meening kan het im mers nooit de taak van de pers wezen, ruchtbaarheid te geven aan alles wat het den een behaagt over den ander te schrijven. Niemand kan er zeker van wezen, dat niet vandaag of morgen op deze wijze critiek ep zijn persoon en handelingen wordt uitgeoefend. Het kan dus nooit de taak der pers zijn, die critiek dan maar klakkeloos te helpen verspreiden. De heer Ph. D. C. Briedé, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot eerste klerk bij de Rijksverzekeringsbank. Als een bijzonderheid kan worden me degedeeld, dat door D. de Mooij, com missionair in buitenlandsche groenten, versche jonge radijs aan de groenten- markt zijn gebracht en opgekocht door W. Neijsen, wonende Gasthuisstraat. J. J. Cremer. De letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer' geeft Maandagavond eene tooneelvoonstel- lïng in den Schouwburg. Opgevoerd zullen worden de dramatische schets in één bedrijf ,,De Planetenjuffrouw" door Justus van Maurik, ©n de klucht in drie bedrijven „Vredesoord" even eens door Justus van Maurik. Na afloop is er bal onder leiding van de heenem Martin en Zonen. Een genoeglijke avond dus in het vooruitzicht. Heidiemmorgen is uit de trekvaart alhier, het lijk opgehaald van een vrouwspersoon uit Amsterdam, die alhier den Oudejaarsavond bij ken nissen had doorgebracht en des nachts te water is geloopen. Het lijk is herkend als te zijn van de 32-jarige Alida H., die aan zwaar moedigheid leed. Ongevallenwet 1901. Men schrijft ons het navolgende, dat wij in 't belang der betrokkenen gaarne plaatsen. Bij' Koninklijk besluit is bepaald, dat art. 1 der Ongevallenwet 1901 met ingang van 1 Februari a.s. in wer king treedt. Nog steeds wordt dat art. 1 dier wet door vele werkgevers verkeerd be grepen en zóó uitgelegd, alsof zij voor de verzekering hunner werklie den te zijner tijd hebben te zorgen. Zij rneenen over het algemeen, dat zij, als het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank daartoe het oogenblik geko men acht. van dat bestuur de uitnoo- diging zullen ontvangen, kenbaar te maken op welke wijze zij, de werk gevers, de verplichte verzekering wenschen te regelen: aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank, zelf het ri sico dragen of wel. overdracht van het risico aan eene- maatschappij of vereeniging. Niets minder waar dan dit. Er staat duidelijk in art. 1 der On gevallenwet dat de werklieden ver zekerd z ij n, en niet dat, de werkge ver heeft te zorgen1, dat zij verzekerd worden. Men begrijpe goed, dat de werk gever, die 1 Februari stil afwacht, w. z. geen gebruik maakt van de be voegdheid hem bij art. 52 der Onge vallenwet toegekend, straks stilzwij gend aangesloten is bij de Rijksverze keringsbank. Werkgevers, die aan de staatsver zekering niet de voorkeur geven, moe ten thans (zonder te wachten op een boodschap van de Rijksverzekerings bank. welke boodschap nooit komt!) handelen, d. w. z. zij moeten een ver zoekschrift richten tot H. M. de Ko ningin,om te worden toegelaten, het zij om zelf het risico te dragen, hetzij dit over te dragen aan een naamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging. De verzekerings-instellingen, die zich hebben ingericht tot overname van. het risico der bij de Ongevallen wet geregeld© "werklieden-verzekering, zullen hen daarin zeker gaarne be hulpzaam zijn. U dank zeggende voor de plaatsing, F. L. NIX, Vertegenwoordiger der Na tionale Werkgevers-Verzeke ringsbank tegen Ongevallen. Ripperdastraat 2. Haarlem, 2 Januari 1903. N. B. Andere plaatselijke bladen wordlen beleefd uitgenoodigd, dit stuk in het belang hunner lezers te willen overnemen. Gemeente Lichtfabri eken. Menigeen zal op den Oudejaars avond 's nachts te 12 uur naar zijn gaslicht gekeken hebben, om te zien of hij ook bespeuren kon dat er een revolutie begon in de gasleveranttie. Op dat oogenblik namelijk, zooals men weet, werd de Imperial vanden troon gestooten en nam de gemeente haren zetel in. Natuurlijk hebben ook wij er scherp op gelet. Zou het licht flikkeren, dan sen. op en neer gaan? Niejfe van dat- al. Rustig en kalm brandde het door. De omwenteling was zonder een en kelen schok afgeloopen. Heit openen van de kraan aan de gemeentelijke fabriek is met eenige feestelijkheid geschied. De directeur de heer Blom, had de leden der Com missie en den Wethouder van Pu blieke Werken met hunne dames uit genoodigd dit momenlt bij te wonen. Precies te twaalf uur werd de kraan geopend door de heeren Dr. J. Nieuwenhuijzen Rruseman en W. Stolp, voorzitter en lid der Commissie Hulde werd gebracht aan de Direc tie der Lichtfabrieken, aan de wijze, waarop zij hare taak opvat en den bouw tot stand bracht. De heer Blom zijnerzijds feliciteerde de Commissie. Van de dames waren aanwezig me vrouw Stolp en twee dochters, mevr. van Lennap, mevrouw Blom en me vrouw Bellaar Spruijt. Ten slotte maakte liet gezelschap een wandeling over heit terrein en woonde het laden van een der ovens bij, waarna men lang na midder nacht scheidde. Dit historisch moment behoort thans weer tot liet verleden. Het zou o.i. niet volledig zijn, wanneer wij niet even herdachten een man, die welis waar geen deel meer neemt aan de gemeentezaken, maar toch zeker veel bijgedragen heeft tot de totstandko ming deze(r gemeentelijke onderne ming. Wij bedoelen den lieer G. J. Van DieTen Bijvoet, den onvermoei de® strijder voor een gemeente-gas fabriek. Moge deze gebeurtenis hem op zijn ziekbed tot troost verstrek ken. Draaide men in den Veerpolder de kraan open, aan de Zijlvest dJraaiide men die dicht. Zonder eenige bijzon derheid. Den volgenden dag, Nieuw jaarsdag, verzamelden zich da amb tenaren en het personeel dat over gaat, aan het kantoor in da Zuider- rtraat en begaf zich. naar de gemeen- tefabriek. Van de ambtenaren zijn overge gaan de heeren Van Ek en Gosler, de twee geldophalers, benevens een jongste bediende; van het personeel het grootste gedeelte, d.w.z. die niet in de termen vielen voor pensioen. Enkelen worden door de Imperial el ders geplaatst. Heden, Vrijdagmiddag, werden de fabrieken bezichtigd door den Burge meester, de wethouders en leden vam den Raad, leden van Gedeputeerde Staten en vertegenwoordigers van de pers. Tegenwoordig waren ook de H.H. Van der Horst, directeur der Gemeente- gasfabriek te Amslterdam, Bremder èt Brandis, directeur van de Imperial, de aannemer Van Rijn en zijn uit voerder Bastiaans. Het woord werd gevoerd door den Burgemeester, Dr. N iëfu wen hu ij zen Kruseman, den heer Blom, den Com missaris der Koningin, den heer Brender a Brandis ejn den heer Van Rijn. De ontvangst had plaats in da fees telijk versierde ruimte onder de gas houders, die eleetrisch verlicht was. Na de rede van den Burgemeester werd de eerewijn geschonken. Te laat evenwel om daarover in dit nummer nog een en ander mee te dealen. Wij komen er dus opteirug. Brongebouw. Donderdagmid dag en -avond werden in de groote zaal van het Brongebouw specialiteiten- vcorstelliiigen gegeven door het gezel schap onder leiding van Max van Bu ren. Des middags was liet voor de kinde ren, die na afloop der uitvoering van een zeer aardig programma, als Niieuw-j,aarscadeau, elk nog eenige versnaperingen mede naar huig kre gen. Hoogst dankbaar en voldaan verliet he,t jonge volkje om ruim 4 uur het Brongebouw, overtuigd dat de eerste dag van liet jaar 1903 voor hen al we der goed was ingezet. Des avonds werd een goed verzorgde voorstelling voor het publiek gegeven. Ook nu was in aanmerking ne mende de vele uitvoeringen op d'ien avond de zaal fiink bezet. Een zeer keurig programma bezorg de den aanwezigen eenige hoogst ge noeglijke uurtjes. De nummers, door ons bijgewoond', werden uitstekend uitgevoerd, zoodat de aanwezigen meermalen door luide toejuichingen hunne goedkeuring over de uitvoering te kennen gaven. Welke van de nummers het meest in den smaak vielen Was liet 't optre den van mej. Ella Waldon die niet haar lieve stem eenige mooie en aar dige liederen zong, of wel het Niagara- Trio, dat buitengewoon sterke toeren aan de ringen volvoerde Of waren het de gezusters Nelson, die met haar vroolijke coupletten, een opgeruimde stemming bij de aanwezigen wisten teweeg te brengen, en daardoor wel licht door het publiek het hartelijkst werden toegejuicht Zooveel is zeker, dat alle nummers buitengewoon succes hadden en mej. Waldon en de gezusters Nelson hel zelfs zoo ver wisten te brengen dat de aanwezigen net refrein meezongen. En dat wil voor de Haarlemmers heel wat zeggen. Summa Suniniarum was het een goed geslaagde specialiteiten voorstel ling, waarmede het gezelschap Max van Buren zijn ouden roem flink ge handhaafd heeft. Dat het nog vele malen hier moge optreden is voorzeker de wensch van allen, die Nieuwjaarsavond in het Bron gebouw hebben doorgebracht. Stokken van den Gemeenteraad B. en W. bevelen voor de betrek king van hoofdopzichter over de ge meentereiniging aan de heeren J. P. Boerkoel, waarnemend hoofdopzichter over de geineentereinbging alhier, en J. Soutendam Jz., directeur der gemeente- reiniging te Harlingen. B. en W. stellen voor het perceel aan het Korte Spaarne no. 7 (eigenaar J. 11 .Stammeijer) ongeschikt tot bewo ning te verklaren wegens het ontbreken ran goed drinkwater. Uit de Omstreken. Heemstede. Het aandeel door deze gemeente t© dragon in de lichting der National© Militie van 1903 is door de Gedepu teerde Staten bepaald op 21 man, waarvan 15 man ter volledige en 6 man tojt korte oefening zullen wor den ingelijfd. Lotelingen dezer gemeente, die bij de Zeemilitie willen dietnen, kunnen zich daarvoor aanmelden ter Ge meente-Secretarie vóór lo. Februari a.» Ter secretarie zijn inlichtingen te be komen, omtrent een bril in étui, op straat ^6vonden. Zandvoort. Door den architect W. C. Doeglas werd op 31 Dec. onderhands aanbe steed het bouwen van een woon- en winkelhuis en 2 woningen in de Sme destraat voor rekening van den heer L. Kroon, te Zandvoort Het werk werd gegund aan de laag. ste inschrijvers, de heeren Zwaan en Schrikkema, voor f 5949. Yelsen. Mej. W. Tiilema, onderwijzeres aan de O. L. schooi alhier, heeft met ingang van 1 Februari 1903, als zoodanig haar ontslag aangevraagd. Het aantal te leveren manschappen dezer gemeente, voor de Nationale Mi litie, voor de lichting 1903, is bepaald op 33. Daarvan zullen 23 man ter volle dige en 10 man tot korte oefening wor den ingelijfd. Beverwijk. Het aandeel door deze gemeente te leveren voor de Nat. Militie lichting 1903, bedraagt 12 man, en wei 8 man ter vol ledige en 4 ter korte oefeningen. B. en W. zullen op Donderdag 15 Ja nuari aanstaande 9 staanplaatsen op de kermis in 1903 verpachten. Te Beverwijk en omstreken lieerscht een ernstige mazeleoi-epidiemie, die reeds aan ongeveer dertig kinderen uit Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin binnen den tijd van enkele we-, ken hiel leven kostte. In vorige ja ren kwamen te Beverwijk slechts een of twee sterfgevallen aan die ziekte voor. Men. beweert, dat het schrap pen van Maizelen uit de lijstt der be smettelijke ziekten, volgens de wet van 1872, veel schuld heeft aan d© groote uitbreiding en ook velen tot zorgeloosheid brengt. Een onderzoek, vanwege het ge neeskundig Staatstoezicht, inaar dia juistheid d'ezer bewering, welke ook elders is geopperd, zal zeker niet uit blijven. Binnenland. Hofbericht. H. M. -Ie koningin en Z. K. H. de Prins woonden de Oudejaarsgodsd'ienst- oefening bij in de Duitsche kerk te 'f Gravenhoge, onder gehoor van as. Quandt, Raad van Staten. Sedert de benoeming van mr. Corf van der Linden tot lid van dep Raad van State zijn in de samenstelling dei- af deelingen van dat Staatslichaam de volgende veranderingen gekomen: Binnenlandsche Zaken: de heeren Van Humalda van Eysinga, voorzit ter, Hennij en Cort van deir Linden. Oorlog: de heeren Heijdenryck den Beer Poortugael, voorzitter, en' Te® Bosch. Waterstaat, Handel en Nijverheid: de heeren Van Humalda van Eysin ga, voorzitter-, de Nerée van Babbe- rich en Cort van der Linden. Oranje-Nassau-Oord. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het bestuur der stichting Oranje-Nas- sau's Oord eene gift van 600 doen toe komen voor het Emmafonds. Atjeh. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint: De pretendent-sultan is in leven. Hij heeft zijn onderwerping aangeboden aan den commandant in Pedir. De gouver neur is er heen. Wellicht zal het feit, dat zijn geheele gezin gevangen 'genomen is, niet zon der invloed geweest zijn, zegt de „N. R. Ct.", op het besluit van den pretendent- sultan, om zich te onderwerpen. Geen hooger vergoeding. De Raad der gemeente Weststelling werf besloot de presentiegelden te ver- hoogen. Gedeputeerde Staten hebben daaraan hunne goedkeuring onthouden. De gemeenteraad heeft naar aanleiding hiervan besloten, zich met een gemoti veerd adres nogmaals tot Ged. Staten te wenden, om dit college zoo mogelijk tot andere gedachten te brengen. Royaal. Door een meisje te Oosterbeek werd een builtje gevondlen, inhoudende oa. een bankje van honderd gulden. Toen een dienstbode, door wie 't wa& verlo ren, het in ontvangst kwam nemen, kreeg de kleine vindster tot belooning éen cent Politietoezicht, aan de grenzen. Men schrijft u'it Oostelijk Zeeuwsch- Vlaandieren Op verzoek van vele voorname inge zetenen uit deze streken, alsmede van gemeente- en polderbesturen, is op 't laatst van de maand October de rijks politie aan de Belgische grenzen aan merkelijk versterkt. Zoo werd te Koe wacht eene tijdelijke brigade gelegd van 4 manschappen en éen brigadier van het corps maréchaussees terwijl ook te Nieuw Namen, gemeente Clingc, een brigade gestationeerd werd en die van Sas van Gent, Axel en Hulst wer den versterkt. De gunstige resultaten van deze regeling bleven niet uit. Hoorde men in andere jaren in de maanden November en December steeds van nachtelijke diefstallen van kip pen, konijnen, ja zelfs van varkens, thans durven, naar het schijnt, de die ven niet meer uit hun huisje komen. Elk jaar werden omtrent dezen tijd de grensstreken bezocht door troepen van Belgische bedelaars, die, vooral op alleen staande boerderijen, brutaal en veeleischend optraden en den bewo ners veel last aandeden. Aan deze bedelarij i,s door onze wakkere man nen een einde gemaakt. De Belgen weiden netjes over do grenzen gebracht met de boodschap, dat, als zij terug kwamen, zij vrij logies van den Ne- derlandschen Staat zouden ontvangen. Ook liet stroopen op hazen en ko nijnen 'is veel verminderd. liet bestuur der gemeente Koewacht is daarom voornemens zich tot de re geering te wenden, met het verzoek, de brigades marechaussee te mogen blijven behouden. Aan de omliggen de gemeentebesturen zal adhaesie ver zocht worden, hetgeen voorzeker vol gaarne zal worden verleend. Een oudje. Te Zundert is overleden de beer J. Lishout, die den zeldzamen leeftijd van bijna honderddrie jaren bereikte. Brand. Te 's Heer Arendskcrke is de hofstede van W. Willem an geheel afgebrand. Al het vee kwam in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Een nobel geschenk, De afgetreden Rector Magnificus prof. Pel, heeft in zijn laatste rede bij de ope ning van het Akademiejaar aangedron gen op meer deelneming aan de Univer- siteits-vereeniging. Hetzelfde deed latex prof. Wimkler bij de opening zijner col leges, ook naar aanleiding van een we tenschappelijk geschenk, door hem van de Umvei'siteits-vereenigLng ontvangen. De hoogleeraar dr. P. Zeeman, wien die eer van bekroning met den Nobel prijs is ten deel gevallen, heeft in den geest van de 'genoemde ambtgenooten en zeker van vele 'andere vrienden dei' Gemeentelijke Universiteit gehandeld door aan het Bestuur der Vereeniging een gift van tweeduizend gulden te zen den. Namens het bestuur voornoemd wordt van deze bijdrage met ingenomenheid melding gemaakt. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dins dag is in de gemeente Eed© (Z.) in braak gepleegd bij een alleenwonende weduwe. Zij had de vorige week twee varkens verkocht en de dieven hadden veel lust in den buit. Het is hun evenwel niet gelukt dien te bemachti gen, daar de vrouw met de opbrengst liarer varkens liare schulden had af betaald. De dieven hebben zich in. tusschen meester gemaakt van negen francs. een paar gouden oorbellen en een gouden ring. Zij waren zoo overmoedig zelfs meenende, dat het geld in het bed was geborgen de vrouw, die erg doof is te wekken. Deze vloog uit bet bed, riep de buren op, en eerst toen kozen de dieven bet ha zenpad. Liefhebberij. Woensdag zijn meer dan veertig paartjes, allen uit den visschersstand, te Scheveningen getrouwd. Zoo zijn onze manieren. Een ie Deventer woonachtige vrouw, die veroordeeld was tot het ondergaan van 3 dagen hechtenis, wegens open bare dronkenschap, en aanzegging had gekregen, dat zij zich tot het ondergaan dier straf te Zutphen, had aan te mel den, begaf zich, daar haar de middelen ontbraken om per trein te reizen, te voet derwaarts. Daar meldde zij zich bij de gevangenis aan, maar vernam tot hare verwondering, dat zij wel weer terug kon gaan, daar ergeen plaats was. De vcouw moest nu weer te voet naar Deventer terug, waar zij laat in den avond aankwam met doorgeloopen vo© ten. Zij heeft order gekregen den 6en Januari nog maar weer eens te Zutphen terug te komen. Misdaad? Naar aanleiding van het vinden van het lijk van een vrouw, Maan dagmorgen op de spoorbaan tei Feij- enoord met afgereden hoofd, is dooi de justitie, naar aanleiding van ge ruchten van gepleegd geweld, een on derzoek ingesteld. Het heeft n.l. be vreemding gewekt, dat zoowel de romp als het hoofd zich tusschen de rails bevonden, en geen bloedsporen waren gevonden. Volgens geneeskundige! verklaring moet d© dood evenwel beslist door overrijding veroorzaakt zijn. Het 30-jarige slachtoffer, B- de Gel der genaamd, was meer of min lij dende aan godsdienstwaanzin, en zou de daad bedreven hebben als op offering. De justitie heeft verlof gegeven tot teraardebestelling. De wereld in. De „Verzekeringsbode' weet mede te deelen, dat de heer H. D. L., di- reclteur van de Eerste Amsterdamsch© Maatschappij tot Verzekering tegen Waterleidingschade", na drie dagen in hechtenis t© zijn gewee'st, weder vrij is gelaten en thans op weg is naar Madagascar. De kruik gaat te water tot z|j breekt. Te Dwingeloo is door de marechaus see aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld Geert SLeders, die zich aldaar en verder in Zuid-Drenite aan oplichterij bij caféhouders had schuldig gemaakt. Na het lezen van het couran tenbericht te dezen opzichte heeft de po litie ook in andere gemeenten een ön- dlerzoek ingesteld, waardoor gebleken is, dat dezelfde persoon ook elders der gelijke praktijken had uitgeoefend. Eindelijk gevangen. De jonge man te Zaamslag die voor een paar weken erwten stond te dor- schen toen zijn bruid met den bruid stoet aanwezig was voor de huwelijks plechtigheid en niet te bewegen was om Hymens juk te gaan torschen, is einde lijk voor verschillende invloeden bezwe ken en, in 't huwelijksbootje gestapt. Ofschoon een troep straatjongens bij den tocht naar de lierk er een minge- wenscht leven in bracht door het uit brullen van een liedje ter eere van den bruidegom, mocht toch gelukkig gecon stateerd worden, dat het bruidje er heel wat opgewekter uitzajg als op den dag toen haar aanstaande zich tevergeefs liet wachten. Natuurlijk, nu zou hij haar niet meer ontglippen Met man en muis vergaan? Meer en meer bagint men te vreezen, dat het schip ,,De Zeemeeuw" van Har lingen, onder bevel van kapitein Ruig, van Noorwegen op reis naar huis, ver gaan is. Er zouden op cLe Noordzee kis ten gevonden zijn, afkomstig van dit schip. Nog altijd ingesloten. De Lemster haven is nog igeheel door ijs ingesloten. Een schipper uit Amster dam zette koers naar de Lemster haven, maar wendde spoedig den steven, toen hij het ijsveld gewaar werd. Het Yeth-Fond8. Het bestuur van bet Koninklijk Ne- derlandsch Aardrijkskundig Genoot schap deelt mede, dat de som van f 100.000 voor het Veth-fonds voltee- kend is. Het bestuur, dankbaar voor den ondervonden steun, verheugt zich over dit succes, waarmede een duide lijk bewijs van de levendige belang stelling van een aanzienlijk deel van het Nederlandsche volk voor de ken nis onzer overzeesche gewesten gele verd is. Heft aanvaardt dan ook met vreugde de aan dat fonds verbonden verplichting, een geregeld aandeel in het voortgezet aardrijkskundig onder zoek detr Nederlandsch© koloniën te nemen. Brand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de zilversmederij van den heer V. aan den Westerdijk te Hoorn uitgebrand. Tiet vuur, aange wakkerd door een krachtigen zeewind liet zich eerst dreigend aanzien wijl het belendende Parkgebouw reeds vlam vatte. Door vereende krachten slaagde men er in het gevaar af te wenden. Oorzaak van den brand on bekend. Ongelukken. Dinsdagavond trok de caroussel- houder M. Meyer van Stadskanaal, met zijn wagens naar Winschoten. Een der paarden was met een eind) touw achter een wagen, waarin M. in beschonken toestand zat, vastgebon den. Juist passeerde de stoomtram. De machinist zag heit paard achter den wagen niet; plotseling vloog het beest op zij, geraakte onder de ma chine en werd gedood. Wonder ge noeg, ontstonden geen grootere onge lukken. Het 3-jarig zoontje van den arbei der J. Overmaat, kwam met de bran dende kachel in aanraking; zijn kleerjtjes vatten vuur en het ventje bekwam zulke hevige brandwonden, dat bet weldra overleed. Eergisteravond is op het 'Stations plein te Blerick de voorman J. B. tusschen de buffers bekneld geraakt en zoodanig gewond, dat hij onmid dellijk overleed. Men schrijft uit Venlo: Woensdag avond circa 8 uur had de voorman de,r S'taats-Spoorwegen, I. Bammiems het ongeluk bij het rangeeren op het rangeerterrein te Blerick, ter hoogte van de borst, tusschen de buffers te geraken. De ongelukkige was onmid dellijk e©n lijk en laat eene weduwe met zes nog jeugdige kinderen achter Uilt Alkmaar meldt men aan de N. R. Ct.: Gisterenavond is aan de Noordier- vaart een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl de knecht van dien grutter K. langs den parallelweg reed met den grutterswagen, werd hij door eender klanten aldaar aangeroepen, waar schijnlijk om eene bestelling ta doen. De knecht houdt stil, verwijdert zich even en laat paard en wagen oven* aan de zorgen van eem jongen, die hem vergezelde. Bij zijn terugkomst zijn paard, wagen ©n jongen verdwe nen. die hij weldlra terugvond in dei vaart. Paard en wagen werden ge red, de jongen werd echter levenloos van onder den wagen opgehaald. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het schrikken van het paard. Woensdagmiddag half vier is aan de Huijgenspoort, voormalig Tolhek, aan den Ouden Scheveningschen weg te 's Gravenliage, een trouwrijtuig, waarin een Scheveningsch jongge huwd paartje zat, door het woest rij den van den koetsier met d'e Huij. genspoort ih hevige botsing gekomen, waardoor het rijtuig geheel onderste boven sloeg, de paarden voor den grond, terwijl de koetsier met een ernstige hoofdwond werd opgenomen en hein in eene woning in de nabij heid de eerste bijstand werd ver leend. Wel wonder, kwam het trouw lustig echtpaar, wel hevig verschrikt, met behulp van de toeschouwers, ongedeerd uit het omgekeerde rijtuig klonteren. De paarden, die ook van de beenen waren geraakt, bleven ge lukkig kalm liggen, totdat men hun te hulp kwam. Dezer dagen is een zekere F. S., nabij het station Haren, uit den middag-snel trein van Zwolle naar .Groningen ge sprongen. Het lijk van den ongelukkige werd gevonden bij wachtpost 56. Staatsmijnen in Zuid-Limburg. Naai- de Limb. Koerier verneemt, kan er eindelijk begonnen worden met de werkzaamheden voor den aan leg der eerste staatsmijn, daar de Staat dezer dagen eigenaar is gewor den van het perceel, noodig voor den aanleg der mijn. Maskarade te Delft. Daj Lustrumfeesten van het Delft- sche studentenkorps, die waarschijn lijk in begin Juli zullen plaats vin-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2