den, zullen, naar de N. R. Ct. mei dit, worden opgeluisterd door bat houden van een maskerade. Om te onwijken, dat de steeds we der op zocwvele programma's voorko mendie voorstellingen uit onzen rid dertijd1 eentonig zouden worden, en aan de verwachtingen voor een luis terrijke maskerade niet meetr zouden voldoen, is, naar wij vernemen, de maskerade-commissie er in geslaagd, een uitmuntend onderwerp te vinden in de Byzanthijnsche geschiedenis. De stoet zal voorstellen: den omme- tocht van Nicephorus Phocas, keizer van het Byzanthijnsch© rijk, door Constantinopel, na zijn keizerlijke kroning in het jaar 963. D© opkomstfc van Nicephoros' gezag ligt in een itijdperk,- dat, wat geschie denis betreft, zeer belangwekkend mag heeten, en waaraan een groote jkleuremrijkheid van kleederdlracht eigen was. Hoewel in ons land nog weinig be kend, is het een gedeelte der alge- meene geschiedenis dat zonder twij fel ee nieders belangstelling verdient. In het buitenland begint mem dan ook reeds meer en meer de aandacht te schenken aan de studie van het toenmalige Byzanthijnsche rijk. Een eigenaardige bijzonderheid is tevens dat het in Engeland reeds veel beoe fende polo-spel uit dat rijk en dieui tijd geboortig is. Waarschijnlijk zal dan ook, bij genoegzame deelnoming op een der volgende dagen, door le den uit den optocht, in costuum, een uitvoering worden gegeven van dit zeer mooie en geanimeerde spel. Zooals wel bekend zal zijn, wordt dit polospei te> paard gespeeld. Zond'er twijfeA zal het een zeer aantrekkelijk en hoogst interessant schouwspel ge ven. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Mem meldt uit Deventer, d.d. 31 De cember: De nieuwe meesterknecht van de sigarenfabriek „Langkat" moest gis termiddag onder politiegeleide van zijn woning aan den Boxbergerweg naar "3e fabriek in de Polstraat wor den gebracht. Ilalle werd beschermd door een drietal agenten tegen een zich ach ter }iem aandringende me nigte. gedeeltelijk uit stakers be staande, maar voor het meerendeel uit nieuwsgierigen. Het werd een hee- le oploop met geschreeuw en getier. Bij het viaduct verbood de politie den doorgang aan wie niet in de stad noodig had. Eenige sigarenmakers wa ren er echter toch doorgekomen en bleven Halle vervolgen. Weer groeide de naloop aan en allerlei geschreeuw en getier rees uit den steeds langer wordenden stoet op. De Polstraat werd door de politie afgezet en nu kon Halle ongehinderd de fabriek binnengaan. Gisteravond is Halle onder geleide van politie huiswaarts gekeerd op een uur, waarop dit blijkbaar niet ver wacht werd. De man werd anhans niet gehinderd. Het bestuur van liet R.-K. Tabaks- bewerkersgilde heeft met de stakende leden van het Gilde besloten, niet mee te doen aan het naloopen van den heen' Ankersmit en het lastig vallen van Halle. omdat zij van oordeel zijn, dat daardoor slechts relletjes unt- staan en de zaak niet ten goede ge diend wordt Het bestuur heeft voorts de afdeeling Deventer van den Int Tabaksbewerkersbond verzocht, het verkeerde van zoodanig optreden ook zijn leden onder het oog te brengen. Gisteravond was het zeer rumoerig aan dien Boxbergerweg en ook heden weken de stakers van hun voorne men af, om ordelijk te blijven. BUITENLAND. Een aantal vereenigingen van han dels- en nijverheidsbedienden in eeni ge Duitsche steden, te zamen met on geveer een half millio,ein leden, zijn een beweging begonnen ter verkrij ging van een rijks verzekering voor den ouden dag en het geval van on geschiktheid om te werken. De be staande verplichte verzekering strekt zich niet verder uit dan tot personen die niet meer dan 2000 mark loon trekken. Ook voor de meeste onder geschikten die hooger loon hebben, bestaat dergelijke behoefte, te meer nu al minder personen in dei gelegen heid zijn een eigen zaak te drijven. De bedoeling is nu algemeen© samen werking te verkrijgen ter invoering eener wet 'tot verplichte verzekering ook voor degenen, die uit een of an dere betrekking een loon trekken van meer dan 2000 mark tot een te bepa len maximum. Rechtzaken. Moedwillige mishandeling. Het Hoog Militair Gerechtshof deed uitspraak in de appèlzaak tegen den kapitein der infanterie G. C. van M., oud 40 jaren, geborei 3 Maastricht, die in eerste instantie door den krijgs raad te 's Gravenliage was vrijge sproken van de hem ten laste gelegde mishandeling van den burgerpersoon C. L. van Kogelenberg, door dezen op den 12en Juli 1902 te 's Gravenhage moedwillig tegen het lijf te loopen, waardoor deze is gevallen en zijn rechtervoet heeft bezeerd. Het hof achtte het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen en bekl. daardoor schuldig aan mishan deling en veroordeelde hem tot beta ling eener geldboete van vijf en twin tig gulden, bij niet-betaling t© ver vangen door 5 dagen hechtenis, met verwijzing in de kosten, zoowel in eer sten aanleg ais in hooger beroep ge vallen. Letteren en Kunst. Het „Berl. Tagebl." deelt op gezag van zijn Petersburgschen correspon dent, die het weer uit Moskou heeft, een bericht mee over Tolstoï's ziekte van den laatsten tijd. De schrijver had zich de laatste drie maanden heel wel be vonden, al deed zijn hooge ouderdom zich wel gevoelen. Hij wandelde dage lijks, meestal tamelijk ver, en liet zich dan door zijn rijtuig halen. Op een de zer tochten moet hij kou .gevat hebben hij ging terstond naar bed en had koorts. De doctoren meenden influenza te con- stateeren. De hartslag was een paar da gen zóó zwak, dat de doctoren op den eersten Kerstdag bang waren dat de zie ke zou bezwijken en hem kamferinspui- tingeii gaven. Maar ten slotte triomfeer de Tolstoi's sterk gesteld en nu is hij buiten gevaar. Naar wij vernemen zal d'e combi natie van het A. L: T. en Ned. Opera niet tot stand komen, de bas chan- tant Helvoirt Pel zal tijdelijk door het A. L. T. aan de Ned. Opera worden afgestaan. Bij de Ned. Opera is de Meestersin- gers van Neurenburg in studie met Van Duijnen als Hans Sachs. (Tel.) Het portret van wijlen prof. dr. B. J. Stokvis, geschilderd door Jozef Israëls, door de familie van wijlen den hoogleeraar aan de gemeente Am sterdam ten geschenke aangeboden, zal geplaatst worden in de Senaatska mer van de universiteit aldaar. Sport en Wedstrijden Wedstrijd-programma van den N. V. Bond. Na een gedwongen rust van vier weken en een vacantie-periode heeft de competitie-leider van den ,Neder- landschen Voetbal Bond" voor den eersten Zondag in 1903, 4 Januari a.s., de volgende wedstrijden vastgesteld: Holdert Beker (2e ronde).. D. F. C.Vitesse (Arnhem) te Dor drecht. Nederlandsche competities. District I. Ie klasse A. SpartaHaarlem te Rotterdam. R. A. P.H. V. V. te Amsterdam. Ie klasse B. QuicpVolharding te Amersfoort QuickVolharding te Amersfoort. H. B. S.Hercules te Den Haag. 2 e klasse A. Te Amsterdam. A. F. C.E. D. O.; Vooruitgang-—St. Voorwaarts; A. V. V.Quick. 2e klasse B. Te Rotterdam: AchillesVolharding en OlympiaWilhelmina. 3e klasse A. Te Amsterdam: AjaxSwift( bis); A. G. V. V.—S. E. V. I. O. S.; Hollan- dia—Leonidas Te Bussum: B F. C.—T. O. P. 3e klasse B. Te Rotterdam: NeptunusSaturnus. District II, le klasse: Te Deventer: U. D.—P. W. Weerbericht. Verwachting: matige Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, neerslag, wei nig verandering in temperatuur. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Merapi, van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Dec. van South ampton. Het dubbelschroefstoomschip Goen- toer, van Rotterdam anar Java, vertrok 31 Dec. van Suez. Het stoomschip Salak vertrok 31 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Willem I vertrok 1 Jan. van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Isis, met de mails van Indië, China en Australië ex s.s. Austra lia, arriveerde 1 Jan. van Port Said te Brindisi. Faillissementen. Uitgesproken: Arnhem, 29 December. M. van der Beek, winkelierster, te Doesburg. Rech- ter-commissaris: mr. H. J. van der Poel Hiddingh. Geëindigd: F. H. C. Hoogerhoud, winkelier, te 's. Gravenhage. Koloniën Nieuwe geweren. Men schrijft aan de „Java-Bode": Zooals bekend is, heeft, kort na de invoering van het tegenwoordige ge weer, M. '95, de toenmalige leger commandant, generaal Swart, zich tot de Reg eer in g gewend met het ver zoek het opperbestuur voor t© stellen de reeds verstrekte geweren terug te nemen ten behoeve van de schutte rijen in Nederland en de Indische in fanterie met een lichter geweer of met een karabijn te bewapenen. Vooral voor onze inlanders toch zou helt ge weer te zwaar zijn, zoodat de uit komsten der schietoefeningen dan ook in den aanvang allerbedroevendst waren. Helaas leidden de pogingen van generaal Swart tot geen resul taat, zoodat hcjt legerbestuur naar andere middelen omzag om het ge weer minder zwaar te maken. De majoor Giel, destijds inspecteur der draagbare wapenen, liet torn aan de geweermakersschool een geweer ver vaardigen, waarvan alle deelen zoo licht mogelijk waren gemaakt en alle onnutte ballast was verwijderd. De som van al deze kleine gewichtsver minderingen bleek ten slotte bijna 1 K.G. te bedragen. Op deze wijze wer den een 100-tal geweren vervaardigd, welke thans in proefneming zijn bij het 11e bataljon te Meester Cornelis, het 20e bataljon te' Batavia in garni zoen en bij de troepenmacht in Atjeh en onderhoorighaden. Zooals te verwachten was, zijn onze fuseliers met het lichte wapen zeer ingenomen, doch, naar men ons mer dedeelt zijn de officieren vrij alge meen van gevoelen, dat de soliditeit van het wapen eenigszins aan de lichitheid iis opgeofferd. Hoewel de ballistische eigenschappen niet schij nen te zijn gewijzigd, moet de terug stoot toch aanmerkelijk meer voel baar zijn dan hij het oude geweer. Men is algemeen benieuwd naar dein voorloopigen uitslag der proeven in Atjeh. Djambi. Men schrijft uit Palembang aan de „Javabode" dat de resident aan de rgee- ring in overweging heeft gegeven om het 2e bataljon uit Djambi te doen terug- keeren naar Java. Aangezien echter nog gedurende geruimern tijd in Djambi een troepenmacht zal moeten aanwezig zijn om ons gezag behoorlijk vasten voet te doen krijgen, zou een vast garnizoens bataljon dienen te worden opgericht tot bezetting der thans nog gedeeltelijk vij andige landstreek. Daartegenover stelt de resident echter een vrij belangrijke inkrimping van het garnizoensbataljon van Palembang voor, in welk gewest, de politieke toestand zoo gunstig zou wezen, dat men veilig tot inkrimping der aldaar gelegerde troepen macht zou kunnen overgaan. De ge heel e reorganisatie zou daardoor geen meerdere kosten voor den lande met zich brengen. Daar de resident in Atjeh de gunstige resultaten met het korps maréchaussees indertijd heeft gade geslagen en vol lof over de gevechtswaarde van dit korps is, zou hij gaarne nevens het nieuwe bataljon een paar divisiën marechaus see zien opgericht. Het zal o. i. echter te bezien staan, of de Amboineesche fuseliers, die over her algemeen geen prettige herinneringen hebben aan hunne actie in het djaimbische, zich wel in voldoenden getale voor de divisiën marechaussee aldaar zullen aanmelden. De Atjehsche Pretendent-Sultan Bij het bericht omtrent een eventu- eele onderwerping van den Atjehschen pretendent-sultan teekent het Yad. aan: Gelijk men weet, was in de laatste dagen het geheele gezin van den pre- lendent-sultan krijgsgevangen ge maakt. Dat zal op zijn besluit van overwegenden invloed geweest zijn. Vooral de gevangenneming van de derde virouw, Potjoet Moerong. zal htm tot net eindelijk besluit van on derwerping hebben ?ebraclit. Zij is een nicht van den aan ons ge zag onderworpen oeloehalang van Tjoembo. Tot vóór korten tijd placht Teung- koe Poeitroë, een andere vrouw van den sultan, en moeder van diens eigen zoon, met haar zoon steeds in eein eigen schuilplaats, niet al te ver van die des pretendents onder dak ge bracht te worden, toevertrouwd aan d© hoede van zekeren, uit Samalanga afkomstigen Habib Amat. In de Gajo- landen nam, zooals een nas ontvan gen „Javabode' herinnert, de sultan deze vrouw met haar zoon bij zich, maar, gelijk zich liet verwachten, bracht jalouzie hoogloopende onaan genaamheden tusschen haar en Pot joet Moeröng, de meesteres van des pretendents zinnen, teweeg. Het einde was, dat Teungkoe Poetroë zich in de tweede helft van dit jaar van den pretendent verwijderde, maar haar zoon bleef ditmaal bij den vader ach ter. Zij is nu in handen gevallen van een patrouille, onder den onver- moedden onder-luitenant Christoffel, die met evenveel ijver als speurzin reeds zoo menige schuilplaats ont dekte en aan wien sedert korten tijd het civiel gezag in Peusangan is op gedragen. Als moeder van zijn zoon zal de pretendent aan haar allicht mee-r waarde hechten dan aan de kinderlooze Teungkoe Dj am, die melt haar moeder in 1901 uit zich zelve tot ons kwam, nadat haar vader zich had onderworpen; maar als de pre tendent nog in leven is, zal hij zich. nieit wegens Teungkoe Poetroë's ge vangenneming onderwerpen. Zóóveel invloed zou. voorspelde de Java-Bode" onder de dochterein van Eva hoog stens Potjoet Moeröng kunnen uitoe fenen. Vervolg Stadsnieuws. Een zeer waardeer©nd pu- bliek woonde gisteren avond in de so ciëteit „Vereeniging" het populair con cert van Haarlemsch Muziekkorps, dat bijzonder aantrekkelijke nummers ten geïiocre bracht, bij. De zoo gevierde Abram de Winter oogstte weer nieuwen bijval, zijn voor drachten werden zeer toegejuicht. Het specialiteiten-gezelschap, dat op nieuwe jaarsavond in „de Kleine Veree- niging" optrad was uitstekend, zeer goe de krachten traden op met een zeer rijk varieer.end programma. Gevonden voorwerpen. Een bruin lederen handschoen. Een uitmonstering bestaande uit 2 gekruiste sabels met kroon op blauw laken. Een 78-jarige juffrouw is op den hoek van de Caeciliasteeg in de Jansstraat, ten gevolge van de duister nis' door een bakkerskar aangereden, waardoor zij viel en haar been brak. Zij is naar de MariastichtLng overge bracht Heden morgen herdacht de heer Hendrik Jan Jusltus Soshman den dag waarop hij voor 25 jaar als zadelmaker aan de Centrale Werkpl. der H. IJ. S. M. in dienst trad. Door een der oudsten van zijn kameraden werd de jubilaris naar zijn tafel ge bracht, alwaar hij door superieuren en kameraden op hartelijke wijze gefeliciteerd werd. Van laatstgenoem den ontving hij als blijk van waar deering eem kanarievogel cadeau. Van den opziichlter ontving de jubila ris namens de maatschappij een en veloppe met inhoud. Door eene onbekend© 00r- zaak is gisterenochtend een paard voor een tramwagen gespannen op den Kruisweg losgerukt, op hol gesla gen, doch spoedig aan den overweg op den Kruisweg gegrepen, zonder dat ongelukken werden veroorzaakt. Wederom is een winkelier in de Gortesteegde dupe geworden van een sluwe oplichtster. Een vrouw komt in zijn winkel om een bokking te koopen, tevens vragende een rijks daalder te wisselen, omdat buiten een vrouw stond diie twee kwartjes van haar hebben moest. Aan het verzoek werd voldaan doch de vrouw, diei de» rijksdaalder nog niet gegeven had, de deur uitgaand, kwam niet terug. „Kr el age's Bloemhof", het be kende tuinbouwblad, uitgegeven door de firma E. H. Krelage Zn. houdt op te bestaan. De uitgevers dieelen de redenen mee. Zij schrijven: Vooreerst zal om te beginnen met 1 Januari als orgaan der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde verschijnen een nieuw weekblad, dat zoowel liet oude Tuinbouwblad als „Sempervïrens" vervangt'. Wij willen onzerzijds gaarne trachten deze concen tratie van krachten te steunen door ge heel vrijwilldg afstand te doen van onze eigen, zij het ook zeer bescheiden plaats, in de tuinbouwpers. Er is door ons blad nooit ernstige mededinging berokkend aan het „Nederlandsche Tuinbouwblad", maar wij wenschen in de toekomst zelfs den schijn niet op ons laden van daar toe aanleiding te geven. Vooral niet, nu en dit is de tweede reden het hoofd en eenig eigenaar onzer firma in de laatste algemeen e ver gadering tot lid van het Hoofdbestuur dier Maatschappij gekozen is. Het lid-1 maatschap van het hoofdbestuur wordt door ons onvereenigbaar geacht met het uitgever zijn van een tuinbouworgaan naast dat der Maatschappij. Gemengd nieuws. Schrikkelijke wraakneming. Het echtpaar Ricard, wonende in de rue Lemscas ie Batignolles, nabij Parijs, hadden bij hun 6 jarig kindje een meisje van lSjarigen leeftijd, Maria Couderc ge naamd. Binnen eenige dagen bemerkten de ouders, dat Maria, wegens overgroote domheid', niet de geschikte persoon was en zeiden zij haar tegen 1 Januari den dienst op. Maria besloot zich te wreken. Zij gaf, terwijl haar meesteres uit was, het kindje, dat haar was toevertrouwd, te drinken uit een fleschje jodium en nam de vlucht. De dokter verklaarde, dat hij wanhoopt aan het herstel der kleine. Het meisje is gearresteerd en verklaart te willen sterven, van honger. De eetlust der leden vau het Lagerhuis. Nog nooit hebben de 670 leden van het Engelsche Lagerhuis zooveel gegeten (in het gebouw wel te verstaanl als dit jaar. Zelfs de langdurige zitting over de Home-rul© van het jaar 1893—'94 kan zulke hooge cijfers niet laten zien. Er werden namelijk niet minder dan 156.432 porties geleverd en wel 151 ontbijten, 40.004 luncheons, 47.468 middagmalen, 579 soupers. 62.018 porties thee en 6212 kleine gerechten. De hervormingen van den Shah De Perzische heerscher heeft, gelijk wij hebben medegedeeld, onlangs 1.640 vrouwen uit zijn harem weggezonden, van de 1700 diie hij bezat. Het is niet on belangrijk te vernemen, wat er van de ze gewezen echtgenooten van Monzaffer- ed-Din geworden is. Ieder harer heeft 2500 gid. schadevergoeding gekregen. Ver- scheidenen zijn met staatsambtenaren gehuwd, wel te verstaan „op comman do", anderen hebben een echtgenoot in haar geboorteplaats gevonden. Het is voor een muzelman een groote eer een vrouw te krijgen, die uit het serail af komstig is. Onlusten te Namen. ErDstige ongeregeldheden hebben te Namen tusschen militairen en bufr- gers plaats gehad. Een troep gewa pende lanciers wierp in verschillende straten alle ruiten in, het was politie en gendainnerie onmogelijk dc orde te herstellen. De burgemeester deed troepen aanrukken, verscheidene po- litie-agenten en gendarme© zijn ern stig gewond. Te Namen hebben, zooals wij reeds meldden, zich ernstige onaangenaam heden voorgedaan tusschen militairen en burgers. Thans nog meer bijzon derheden. Reeds hadden er kloppar tijen plaats gehad, toen een bende van zestig a zeventig lanciers uit de rich ting van de kadettenschool niet ge trokken sabel kwam aanstormen. Rui ten werden stukgeslagen en doorscho ten en alles geschiedde met zulk een snelheid, dat tusschenkomst onmoge lijk was. De politieagenten Sommer en De- try ontvingen vreeselijke sabelslagen op het hoofd. Een werkman. Victor Noël. kreeg een schram over het hoofd en een lancier, August Boon. die zich echter niet onder do oproer lingen bevond, een minder gevaarlijke messteek in de rechterzijde. Een groot aantal meer of minder ernstig ge wonden zijn in de naburige huizen gebracht. Een bewoner van de me Saint-Nicolas, die v.oor het venster stond, werd met een revolver door bet hoofd geschoten. Heden zou het onderzoek der bur gerlijke en militaire autoriteiten eer- aanvang nemen Men weet reeds, dat de oorzaak der opwinding gelegen is in het ongenoegen der lanciers over de verwonding van één hunner makkers bij het opstootje van Zondagavond. Hierover wilden zij wraak nemen. De burger, die den lancier Boon een mes steek heeft gegeven, is bekend. Dit wanhoop. Een Russische land verhuizer, wien de toegang tot New-York geweigerd was, kwam gisternamidclag met d© „Noordam" uit New-York te Rotter dam aan. Over de Maasbrug geko men, sprong hij uit wanhoop in de Maas. Bewusteloos werd hij door een brugwachter en sleepbootkapitein op- gevischt. In het politiebureau werd hij bij kennis gebracht en verzocht hij naar Buda-Pest te worden opgezonden. Een ontzettende brand woedde Maandagavond circa half elf op Ben Jonson-xoad, Stepney, te Lon den. Een woonhuis en winkel brand den totaal af en een vrouw met vijf kinderen van 4 tot 13 jaar kwamen in de vlammen om het leven. De oudste zoon, een 19-jarig jongmensch, werd gered. De vader, Schlesinger ge naamd, en kellner van beroep, was afwezig ©n vond bij zijn thuiskomst huis en familie met één slag ver woest. De oplichter Albert Heyde. heeft een groot aantal kleine burgers in den grootsten angst gebracht. De filiaal der National bank te Potsdam die, als reeds gemeld werd, voor een aanzienlijk bedrag door Heyde was bestolen, werd Maandag letterlijk be stormd door menschen, die daar hun geld hadden staan. Vooral vele ren teniers, beambten, weduwen, bejaar de' dames, kwamen opdagen, uit vrees voor hun spaarpenningen, zoo dra zij van het geval gehoord had den. Het totale tekort wordt nu op 100.000 mark geschat. Gelukkig gin gen de menschen niet troosteloos naar huis. Men had te Potsdam den aandrang voorzien en voor de noodi- ge gelden zorg gedragen. Wel is de koers der papielren gedaald, maar voor een bankroet der bank bestaat geen vrees- De meeste belanghebbenden waren dan ook gerustgesteld. De voort vluchtige Heyde had nog eenige vor deringen te innen, waarop, evenals op zijn villa, beslag zal gelegd wor den. Den chef Bünger, die hem was toegevoegd, wordt het verwijt gedaan een te gebrekkige contróle te hebben uitgeoefend. 50 tvenschen verdronken. Te Riga waren 50 menschen uit ver schillende dorpen van den omtrek op de vischvangst ter zee uitgegaan. Door een plotseling opgekomen orkaan sloe- een al de booten om van de 50 Vis- schers heeft niet éen zich kunnen redden. Hoovers in Earopeesch Turkije. Als een bewijs, hoezeer het brigan- tenwezeu nog in Europeesch Turkije bloeit, die.ie. dat tusschen 12 en 22 De cember niet minder dan G4 dezer 011- gcvcnschte heeren zijn gearresteerd. De Durbar te Delhi. Alle Engelsche bladen bevatten lange telegrammen over de schitterende fees ten te Delhi, waar Lord Gurzon als onderkoning van Indië zijn intocht houdt De gezamenlijke correspon denten zijn het er over eens, dat nooit zulk een praal is ten toon gespreid. De Durbar zelf. dat is de proclamatie van koning Edward tot keizer van Indic, heeft op Nieuwsjaarsdag plaats gehad. Meer dan 200 Indische hoofden hebben deze gelegenheid bijgewoond. Het gevolg van een dezer potentaten bestond uil meer dan 1(1.000 personen. Men kan zich voorstellen, welk een enorme menschenmassa te Delhi is sa mengestroomd. Ongeveer 250 duizend menschen zijn buiten de stad gekam peerd. Zij hebben honderden olifan ten bij zich, die in den stoet moeten meeloopen. De liberale Engelsche bladen heke- len op scherpe wijze de staatslieden, die zulke buitensporigheden toelaten. De „Morning Leador" noemt de plech tigheid de ..Gurzonnement" van den koning. 'Iet blad voegt eraan toe: ..Indië is uitgehongerd, In een ge bied van GO millioen inwoners is geen voldoende voedsel voorhanden, maar toch aarzelt do regeerhig niet op de schouders dezer bevolking de kosten van deze dwaze Ghiijeesche vertooning te leggen. De ware vertegenwoordigers der in boorlingen houden echter hun jaar-1 lijkscli congres. De pers en de regeering verzwijgen de besluiten van dit congres, maar er is uitgelekt, dat hei heeft verklaard dat de armoede van het land 'is te wij ten aan de fouten der regeepmg. Noch- thans wordt nier niet op gelet, en houdt men kostbare en nuttelooze ver tooningen. Met den spoortrein naar den Montblank. De heeren Josef Ballot, directeur van het observatorium op den Mont-Blanc, en Deperret, professor in de mineralo gie aan dé universiteit te Lyon, heb ben rapport uitgebracht over een plan van aanleg van een «lectrischen spoor weg naar den tcp van den Monthlanc. Zij achten het plan uitvoerbaar. Ver schillende wegen zijn bestudeerd en men is tot de slotsom gekomen dat het 't meest practische zal zijn den spoor weg van den kant van Savoy© uit aan te leggen.. Hij zou dan hij bet dorp Houci.es beginnen. De Montblanc- spoorweg zou in zijn geheel 17^ KM. lang worden. Voorbarig. In Engeland komen dikwijls rechts gedingen voor, waarbij schadevergoe ding wordt gevorderd wegen© verbro ken trouwbeloften. Zulk een eisch is onlangs te Falkirk in Schotland in gesteld door een 17-jarig meisje tegen een 18-jarigen mijnwerker. Zij vroeg 250 pd.st. omdat deze jongen haar nog niet getrouwd had volgens belofte. De wijze rechter besliste, dat beiden nog wel wat jong waren om aan trouwen te denken. Ilij verdaagde zijn vonnis totdat de jongeling 21 jaar zal zijn ge worden. Het Carnogie-Iiistitnut te Washington is ondanks de tien miHiom dollar waarmee de stichter het begiftigd heeft, in verlegenheid. Carnegie had den werkkring en het doel van dit geleerden-instituut zoo weinig bepaald,, dat een heftige strijd ontbrandde over de vraag, hoe men de tien millioen dollar het be9t kon besteden. De Duitscher Münsterberg had het liefst een. „Ueber-universiteolt" ge sticht gezien, een soort olichargie van geleerden. Weer anderen zijn afkee- rig van eenig bepaald doel en eischen •Jat het instituut op allerlei gebied der wetenschap werkzaam zij. Hetzelfde verschil van meening heerscht in den kring van curaltoren, die onlangs hun eerste algemeen© jaarvergadering hielden. Voor het jaar 1903 werden 200.000 dollar uit getrokken voor verschillende takken van wetenschap 40.000 dollar werden bestemd voor publicatie van resulta ten van wetenschappelijk onderzoek. De quaestie van de oprichtting van een gebouw voor het instituut werd uit gesteld tot een volgend jaar. Men is dus ©igenlijk even wijs gebleven als te voren. Carnegie heeft, zooals men zich zal herinneren, voor zijn vroegere woonplaats, Pittsburg, bijzonder goed gezorgd het Carnegie-Instituut daar ontving 7.250.000 dollar, het ar- beidJajrspemsiioenfonds 4.000.000, een nieuwe polytechnische school 2000000 de bibliotheken 300.000. Zijn vroegere compagnon Henry E. Frick schijnt hem echter nog te wil len overtreffen, en wel louter uit boosheid, daar hij zich na de breuk tusschen hem en Carnegie, nooit meer met dezen verzoend heeft. Frick schijnt n.l. van plan te zijn te Pitts burg een universiteit te stichtten. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 2 Jan. J. C. W. Blom en G. M. van Leeuwen. S_ A. Guest en M. N. F. Mittweg. J. C. Schröder en N. M. Strieker. Bevallen: 1 Jan. J. C. Smeets—Slen. ders d. 31 Dec. J. H. Tadema—Visser z. 30. E. Leupen—Latenstein z. 31. W. C. van Bragt—van Muijen z. 1 Jan. J de Groot—Pot z M. E. VleesenbeekSala z. 2. R. Knol—Buikhuizen d. 1. M. P. Wijkhuijzen—Francois z. 31 Dec. C. van Herp—Verhoofstad z. Overleden: 31 Dec. C. Kloet 65 j., Har zepaterslaan. T. Oudt—Schouten 76 j., Barendse straat. 1 Jan. G. Tuyl Schuite maker— Nagtegaal 74 j.. Parklaan. 31 Dec. D. M. Ophem 3 m., d., Bleekersstr. P. W. Krijnen. 11 m., z„ Zijlstraat. C. A. Duineveld 1 m., z. Spaamwouderstr. 1 Jan. W. Brat—van den Berg 68 j., Bar- revoetestraat. 31 Dec. J. C. Versteeg— Uilenbroek 83 j., Jansweg. Amsterdamsche Benrs Gis'er. Heden Wé. 31 Dec 712 Jan. 2%pCt. Ned. Werk.Schold.SP/s «2»/, 4i/s pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela33'/g Cert. Nederl. Handel Maatij... land Koninkl. Petroleum432 433 Aand. Moeara. Enim91 Aand. Perlak Petroleum141 144 Aand. SchibaiefT Aand. Soemalata Aand. Am. Car A Foundry Cy.. Aand. United Steel CompSCP/t 37% Aand. Atchison Topeka84% 84% Aand. Union Pacific-100% 100s/* 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 104% Aand. Missonri Kansas Texas 28J1/is 27% Aand. New-York Ontario31% 32% Gew. aand. Kansaa City Sonth. 38% 34% Pref. aand. id. id57% 57% Gew. aand. 8ontheruRailway. 34% 34% Aand. Wasbash29'30% Aand. Denver Rio Grande.40 40% Gew. aand. Erie38% 39% 371e Staatsloterij. Trekking van 2 Januari. 4de klasse 4e lijst. Nr. 5102 f 200. Nr. 1517 f xoo. Prijzen van f 65. 325424966-171001812151 146591849* 496 426067571015912884 14684 18581 701430568401036812701 14707 19183 1083 4381724010527 129741476019261 12-58 4477 73091069213037 1492919439 1902 4825 739810962132701572819156 2013 4865 77741097113315 1586919928 23205001846511117184601611519953 2597 6438 85421144813511 16-160 20126 2637 5-560 8S6211713138091656120-560 2729 5914 8898 118051384916614 20638 3390 5915 90661196113912 16958 20662 3809 60099.517 121011442217217 2U761 4026 6488 95831212014497 17311 20861 Marktnieuws. Staat van den aardappelen- en vruch- tenmarkt over de maand Dec. 1902. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 109 HL. 109 HL. f 1.50-/ 2.40. Appelen 421 HL. 280 HL. 3—t 12. Peren 177 HL. 127 HL. 4—/ 12.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3