Hedenmiddag namen w ij een kijkje in Tt oude café van den bee>- Kuipers op hel Stationsplein, dat in andere handen is overgegaan. Het is van binnen geheel gerestaureerd 't ziet er keurig uit, vooral wat de be schildering der plafond1* betreft Ook van buiten is bet veel veranderdde gevel is thans geheel wit. de vroegere fcleiine vensters zijn vervangen door flinke openslaande deuren. De vlag welke buiten wappert, toont, de herope ning aan. Jubilé. De heer J. KopeT, de oudste bode ten stadhui ze, herdacht 1 Januari den dag, waarop hij gedurende 40 jaren zijne beste krachten in gemeentedienst had gewijd. Dat het den welwillender en bij zijn superieuren en Inférieure®, zeer gezienen bode niet aan blijken van sym pathie, achting en waardeering zou ont breken, was te voorzien. "Van vele zijden mocht die jubilaris dan ook blijken van belangstelling ont vangen, hetzij in den vorm van bloem stukken, hetzij door felicitatie-kaartjes, terwijl ook enkele superieuren en vele vrienden en kennissen hem persoonlijk de hand kwamen drukken. Onder de eerstgenoemde® waren o. m. de Burgemeester, en enkele gemeente ambtenaren. Wei een bewijs hoe zeer de verdiensten van den jubilaris op prijs worden gesteld. Dit laatste bleek ook Vrijdag nog, toen de algemeen geachte jubilaris door vele Raadsleden werd gecomplimenteerd. Dat het den heer Koper nog vele ja ren gegeven moge zijo zijne betrekking 1« vervullen, is voorzeker de wensch van allen, die hem kennen. quadrille, waarin o.a. plaats namen de gezanten van Engeland, Spanje en Portugal, d'e oud-minister Van Karne- beek, de oud-stalmeester baron Ben- tinck, de staatsraad Jhr. Van der Wijck en de dames van. de ministers- hoofden der departementen, die bijna allen het bal bezochten. Ook de Ka merleden in de residentie woonachtig en vele leden der Provinciale Staten in dit gewest waren aanwezig. Tal van genoodigden werden in den loop van den avond door de v\ rsteüjke personen aangesproken en vo _>rdat de Koningin en de Prins zich K'okslag 12 uur in hunne appartementen terugtrokken, maakten zij een, wandeling door de zalen, zich mei verschillende gasten onderhoudend, terwijl ook een oogen- blik in de kleine balzaal werd vertoefd, Als gewoonlijk waren er twee buf fetten aangedicht, waarvan een voor de aanwezige dames. Uit de Omstreken. Bloem endaal. Heden zijn onder toezicht va® den opzichter der gemeente-reiniging opme tingen gedaa® voor de aan te leggen telephoon. .Alhoewel die onderhandelingen met de Beb-telephoon-maatschappij nog niet tot eene geheel bevredigende oplossing zijn gekomen, is de totstandkoming zoo goed als verzekerd. Bennebroek. Heft aandeel dezer gemeente te dra gen in de lichting 1903 bedraagt 4 manschappen. Van deze 4 moeten er 3 een volle dige oefening medemaken en zal 1 tot korte oefening worden Ingelijfd. Zaudvoort. Door Ged Staten is het aandeel, te dragen in de lichting der Nat Mil. de1- zer gemeente, bepaald op 1.0 man, •waarvan 7 man ter volledige en 3 tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Haarleramerliede en Spaarnwoude De gemeente veldwachter 1- Swen- neker herdacht Vrijdag den dag zijner 25 jarige ambtsvervulling als veld wachter alhier. De Burgemeester bood den jubilaris een geldelijk geschenk van de gemeente aan en een fraai per soonlijk cadeau. Van de ingezetenen ontving hij een enveloppe niet flinken inhoud van den Secretaris, ontvanger en de drie overige gemeenteveldwach ters een huishoudelijk geschenk, zoo dat. dit jubilé niet onopgemerkt is voor bijgegaan. Beverwyk. De heer T. Teensma. Ie stuurman bij de Maatseh. Nederland, is benoemd tot gezagvoerder van het stoomschip ..Madura" van die maatschappij. Het aandeel der lichting 1903 voor de Nat. Militie van de gemeente Wijk aan Zee is vastgesteld op 11 man. De heer A. van Dijk, commies bij 's Rijks directe belastingen alhier is als zoodanig overgeplaatst naar Bot terdam. Naar wij vernemen heeft Ds. Kra mer het beroep naar de Gereformeerde Gemeente alhier aangenomen Een man. die ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag teveel aan Bacchus ge offerd hud. viel in dc Breestraat. over de tramrails en brak daarbij een zij ner beeneu op twee plaatsen Door de politie werd hij in een wagen naar zijn huis gebracht. Haarlemmermeer. De heer H. de Groot, deurwaarder bij het kantongerecht alhier, hoopt 15 Januari as. zijn 25-jarige ambtsvervul ling te herdenken. Atjeh. Het ,.B. N." ontving de volgende telegrammen uit Kotaradja, gef teerd den 4d'en en 8 sten December. Een patrouille, onder bevel van den eersten luitenant adjudanit M. W. Broekman, overviel in het heuvelland Paloh Lho-Semawe een groote bende Atjehers. De vijand liet dertig dooden en 19 gewonden in onze handen. Aan onze zijde werd één mindere licht gewond. In een handgemeen tusschen een onzer patrouilles en een Atjeh'sche bende in Simpang Olim, werd den aanvoerdei- der patrouille, den twee den luitenant der infanterie J. D. P. Bouman, een pink afgeslagen Twee Europeesche minderen en één inlandschie mindere ontvingen kle- wanghouwen. De vijand liet vijf dooden en een geweer achter. Ter aanvulling dezer telegrammen ontleenen wij aan door de Begeering van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen tele grammen opgenomen in de „Jav. Ot." het volgende: Bij de overvalling van een paar bendehoofden in Keureutoe werd de Europeesche fuselier Krocké, stamb. No. 42980 niet levensgevaarlijk ge wond. Beide bende-hoofden en een volge ling vielen in onze handen. Een vijandelijke bende bij den Glé Badja in de heuvels van Paloh Tjoenda werd overvallen door een patrouille uit Lbo Seumawe onder den eersten luitenant adjudant M.W. Broekman. De bende liet dertig doo den met wapens, waaronder een re- pelteerkarabijn, vier achterlaad en 14 voorlaadgeweren in onze handen. On zerzijds werd een inland'sch fuselier licht gewond. In Pidië werd Habib Samalanga gearresteerd. In Peusangan werden door den om der-luitenant Christoffel m eerdere' kleine bendehoofden onschadelijk ge maakt en kwamen alleen uit Djoelie Toenong meer dan honderd personen zich aanmelden. Bij een patrouille in de boven-Boe- löh streken, onder den eersten luite nant W. Dozy, werden verschillende schuilplaatsen opgeruimd en bleven vijftien vijanden met wapens in onze handen. 4 Een marechaussee-patrouille onder den eersten luitenant Watrin heeft na Geumpang, Anoe geregistreerd en is verder over Lango naar Meulaböh te ruggekeerd. De colonne onder kapitein Adama van Scheltema patrouilleerde in Wol- ja en boven-Teunom tot aan Lhö Geutji; zij ondervond nergens tegen stand; alleen beproefde een kleine bende een klewang-aanval op een patrouille onder den eersten luite nant Breebaart, waarbij wij twee licht gewonde Amboineesche fuseliers kre gen, terwijl de bende vier dooden met wapens achterliet. Blijkens een verder nog van den civïelen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvan gen telegrammen van 3 Dec. werden bij verschillende patrouilles niet le vensgevaarlijk gewond de Europee sche fuseliers Bieuwers en Stijntjes (stamboek nummers 45066 en cle op de wenschelijkheid van de uil zending van een kerkschip, waaraan hij de nehoafte had leeren kennen bij de uitoefening van den. politiedienst op de Zuiderzee. Later is daaruit hei kerk- en hospi- laalschip De Hoop ontstaan. De heer Sluyterman moet reeds op de terugreis uit Indië wezen. £N. v. d. D.) Het mes. Op Nieuwjaarsdag kwamen L. J. A. "YVeimer en J. F. Th. A. van Nispen stevig aangeschoten door de Schutters- stjraat te Almelo, achtervolgd door een troep kinderen en ook eenige ouderen, waaronder zekere J. Smit. Met eenige moeite werden Weimers en Van Nis pen bij de weduwe O. in den winkel geloodst, waar Weimer een mes van de toonbank nam, daarmede naar buiten snelde, J. Smüt bij den kraag greep en hem een wonde over de linkerwang toebracht van 5 cM. lang on zoo diep, dat men de tanden er doorheen kon zien. De verdachte werd door de politie in arrest gebracht. Nieuwjaarsavond ontstond te Sit- tard strijd tusschen S. en K., twee kna pen van nog geen 16 jaar oud, met het treurig gevolg, dat K, den ander met een schoenmakersmes een gevaar lijke snede in den rug toebracht. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Brutaal. Terwijl des nachts een jachtopziener in den polder onder Zaamslag op sur veillance was. vloog hem een kogel langs het hoofd en hoorde hij toen in het stikdonker een paar personen vluchten .waarvan de een tot den an der riep; 't Is mis". Een terstond ingesteld onderzoek bij bekende stroopers had geen re sultaat. Binnenland. Galabal ten Hove. Het galabal ten Hove was ook dit jaar met veel luister omgeven De. zalen, prachtig en kwistig met bloe men en planten uit do kweekkassen versierd, boden een rijken en feestelij ken aanblik, nog verhoogd door de schitterende uniformen der heeren en de keurige toiletten dei dames. Toen ongeveer 9 uur de Koningin en de Prins te midden der genoodigden waren verschenen, werd er cercle ge maald, waarbij het corps diplomatique werd voorgesteld. Daarna, ontving om 9 uur precies bet bal aan. De Konin gin in een wit aan den hals laag uit gesneden balkleed met langen sleep o\er de robe een tablier met zilveren pailletten, was in de schitterende om geving den ganschen avond een lief lijke verschijning. De Koningin droeg den diadeem van diamanten haar bij haar huwelijk ten geschenke gegeven met de rivière van edelgesteenten en over de corsage het lint van het Groot kruis van den Ned. f.eeuw en de keten der Mecklenburgsche orde. De Prins droeg het groot tenue van generaal- anajoor. De Koningin-Moeder een pa- Een volkomen nieuwe naam wordt in sommisge "kringen genoemd als ver moedelijk opvolger van wijlen minis- ter Kruys de kapitein-luitenant ter zee G. J. Sluy terman. tot verleden jaar chef van den staf in de stelling Helle. relgrijs kleed eveneens met diadeem, I voetsluis, thans 'in Indië. Dit is een waarvan de witte sluier afhing en het I antirevolutionair officier; indertijd Grootkruis van den Ned. leeuw. Del was hij de eerste,-die bii de kerkbe- Koningin en de Prins dansten de eere. j sturen en anderen de aandacht vestig Uit een beden bij het departement van koloniën van d°n gouverneur-ge neraal ontvangen telegram blijkt, dat de pretendent-sultan van Atjeh niet ge sneuveld is. Tn tegenstelling meteen bericht in de Staatscourant van 3 Dec. is nl. gebleken, dat hij ongedeerd is. (St -Crt.) Ontvluchting. Te Veenhuizen (Dr.) ontvluchtten op Nieuwjaarsdag drie personen van rijkswerkinrichting, die daar ieder drie jaren moesten vertoeven. Twee hunner: A. Wolitjer en H. van Kaïlker werden door de gemeentepolitie van Sappemeer gevat, de derde ontkwam. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is te Wagenimgen ingebroken in de woning van den heer J. J. Kuyt. De dief of dieven hebben zich door bet indruk ken van een ruit in de keuken, toegang tot het huis verschaft en alles medege nomen wat van hun gading was: zilve ren en gouden voorwerpen, sigaren, eeniig geld enz. Van den dader tot dusver geen spoor. Minister van Marine. Sport en Wedstrijden "Waarde Hoofdnedacteurl Het zij ons vergund eenige ophelderin gen te geven naar aanleiding dier Ned. Pers over de onvermijdelijke staking der schilders te Haarlem. Wij kunnen zulks dan ook niet ont kennen: het is best mogelijk, dat door de gecombineerde vergadering, die ge houden zal worden op 9 Januari dies avonds te 8 uur bij den heer Van Dijk, KL Houtstraat, eene staking, met aangegeven tijd, wel geproclameerd kan worden, daar allle schilders van Haarlem zuLlen worden opgeroepen deze verga dering bij te wonen. Doch bet bestuur zal trachten alles te doen om de staking te vermijden, alhoe wel het te betreuren is, dat toen twee maal met het bestuur deT patroons is vergaderd, en absoluut beloofd werd, in hare ledenvergadering de loomsverhoo- ging te verdedigen, deze werd afgewezen. Wij willen enkel het publiek, M. de R., nog inlichten over ons goed recht. In andere bouwvakken wordt reeds 2 jaar 23 cent per uur verdiend, behalve door de schilders. De schade voor de schil ders kan berekend worden op J 83 in het jaar, en om nu aan deze onrechtvaar dige loomsverhouding een einde te ma ken, was het wenschelijk, dat door de patroons werd toegegeven, welke geen een redelijk motief voor weigering kun nen opgeven. Na een vriendeLijke® dank voor de afge stane plaatsruimte noemen wij ons, Hoogachtend, Het gecombineerde bestuur „Hulp le nigt den Nood", en de Schilders-gezellen- vereeniging „Door Eendracht Verbete ring". Haarlemsche Voetbalbond. Officieel nieuws. Wedstrijdprogramma voor Zon dag 4 Januari: 2de Idas comp.: Haarlem III—O. V. V., scheidsrechter J. J. Wes- seling. Belangrijke wijzigingen in den stal Bn Creutz. eenige planters, dat door de werking van bepaalde insecten aan die toppen van de takken der scha'duwboomen, een soort schuimend vocht ontstond, hetwelk neer- druppelend op de cacaoboomen van na- deeliigen invloed scheen te zijn.Dit schui mend vocht, chemisch onderzocht (qua- ütatief(, gaf het volgend resultaat: reac tie: neutraal, chloor: vrij duidelijk, ni traat: vrij sterk. Het is dus een scberpbijtend vocht., hetwelk takken en vrachten van de cacao waarop het neerdruppen, sterk aantast, en dus nadeelig is. Wij hebben echter niet vernomen, dat hert euvel tot dusver ergens ernstige schade heeft aangericht De uitvoercijfers van cacao leveren de laatste maanden niet veel verkwikkelijks op, zoo.afls blijkt uit d:e onderstaande cij fers: Uitvoer in Jan./Nov. 1902 2,296.262 kilo gram, tegen in Jan.-Nov. 1901 2,898,720 kilogram. De te verwachten uitvoer in December wordt op ten hoogste 60.000 KG. geschat, tegen 264.766 KG. in December 1901. Is de raming van 60.000 KG. voor de loopen de maand juist, dan wordt de totale uit voer van 't loopende jaar 2,350.000 KG. Hoe onbevredigend dit cijfer is, kan wor den nagegaan door vergelijking van dit cijfer met de uitvoercijfers der laatste acht jaren: 1894 3,249.121; 1895 4,456.338; 1896 3.302.567; 1897 3,584.715; 1898 2.830,414; 1899 3,859.980; 1900 2,927.209, en 1901 3,163.486 KG. 'k Heb zoo lang met dor rommelpot geloopen, 'k Heb geen geld om brood te koopen Al wat ik krijg, steek ik in mijn zak. Steek ik in mijn voet Waai- ik mee naar huis toe moet. 'k Zat al "in een schuitje, 't Gooide met een kluitje 'k Riep alschare, schare, schaar Morgm is :t N;euvvejaar Bind clat vast met touwen, Van boven aan de schouwe, AL wat, nog wat, meer wat. 't Komende jaar al weer wat. Na. het ontvangen van een gift trek ken de zangers stil en bedaard verder. Maar een weigering wordt vaak beant woord met een vloed van de uitge- zoclitste scheldwoorden Voorheen bestond ook de gewoonte cxm met Kerstmis ,korskoren" bij den boer op te halen, maar dit is sinds geruimen tijd geheel in onbruik ge raakt. (N. v. d. D.) Faillissementen. Uitgesproken: Groningen, 29 December. J. Tel geens, koopman, aldaar. Rechter commissaris jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein. Haarlem, 30 Dec. H. J. Buis, aan nemer en timmerman, te Velsen. Rechter-commissaris: jhr. ma'. R. de Mareez van Swinderen. 's-Gravenhag,e 30 Dec. L. P. Visser, varkensslager te Delft. Rechter-oom- Bn. Creutz is besloten niet meer in België te laten loopen en zich uit sluitend te wijden aan de rennen in Holland. Bn. Creutz ,die te Roosendeal bij Arnhem woont, heeft de vroegere en-missaris mr. H. A .van Rees. traineer-inrichting te Velp aange- H. F.__Antheunis,_ modelleur, al- kocht. Zijne paarden Curasao, Dia- daar. Recht er-co rum. Jhr. mr. R. O. mant, Engel, Preacher. Fidget, Mar- van Holthe tot Echten, ked Man, Tintagel Castle en Cock, Zutphen, 29 Dec. H. J. ten Damme, zijn reeds van België, waar zij tot. nogwinkelier, te Winterswijk. Rechter- toe werden geëntraineerd, naar Yelp'commissaris mr. J. L. A. Stolk. verzonden. Amsterdam, 30 Dec. J. Ossebaar, Comte Le Grielle, welke tot nog toe. koopman in galanterieën, aldaar, de leiding van den stal Bn, CreutzRechter-comm. mr. P. J. Bijleveld. had, is evenzeer naar Velp vertrok ken. Bn. Creutz verkocht: Ctaïpa aan Mr. Korthals, Marsy naar Duitsch- land, Reaction en Querry in België en Jue naar Frankrijk. „Onze Paarden", Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND Ter algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Dia- mantbewex'kexsbond is een uitvoerige discussie gevoerd over de vraag, of de Bond zich zou begeven in het Ne derlandsch Arbeidssecretariaat dan echter met het stellige doel om eene reorganisatie met dit secretariaat te bewerken dan wel of de Bond het initiatief zou nemen tot de vorming van een nieuw secretariaat, tot de stichting van een nieuwe federatie van vakvereenigingen hier te lande. De Bondsvoorzitter-, de heer Polak, ont ried zoowei het een als 't ander; naar zijne overtuiging verkeert het N. A. S in een kritiek stadium, waarvan waar schijnlijk de uitslag van dien aard Opgeheven: J. Remie, schoenfabrikant, te Waalwijk; A. Manders, landbouwer, te Nederasselt-, thans te Hatert. Geëindigd: S. Cohen, te Amsterdam; E. Brink man aldaar; B. Donker en J. Klrjn, eigenbouwers, aldaar; J. van Beek, te Utrecht; W. J. M. Mariens, sigaren fabrikant en koopman, te Nijmegen; E. O. van Eldik Thïeme, gewezen stu dent, laatstelijk, te Utrecht. Surséance van betaling. Voor den tijd van tien maanden verleend aan H. Tibbe, schilder, te Heemstede. Koloniën. Paramaribo. In hei maandielijksch overzicht van „Onze West" l'ezen wij onder meer het volgende: Goud. Over 't geheel ontwikkelde de goud-industrie de afgeloopen maand (No vember) weinig bedrijvigheid:. De water stand veroorlooft op verscheidene pla cers nog niet het werk te hervatten. De zal zijn, dat de Diamantbewerkers-j goudaanvoer te Paramaribo bedroeg bond1 zich eerlang in dat verband zal 52465J gram. kunnen begeven. Op dit o ogenblik I Cacao. Na maanden achtereen niets ^ei dan zuc^ten te hebben gehoord, doet Q het ons genoegen uit de verschillende vakvereenigingen gesteld1 behooren te worden. Zoo is bijvoorbeeld het stemmen in het N. A. S. zóó gebrek kig ingericht, dat aangesloten groote bonden met gemak door enkele kleine vereenigingen overstemd kunnen wor den. Er is eene kentering ten goede te bespeuren. Echter, gaat de Bond thans in het N. A. S. ageeren, dan zal eer ontstemming dan verbetering wor den uitgelokt, en men waarschijnlijk niet verder komen door oneindig ge kibbel. En ook voor de stichting eener nieuwe federatie achtte de heer Polak, den tijd niet gekomen. Men deed beter eene afwachtende houding aan te ne men. Het N. A. S. zou dan vanzelf wel eene wending nemen,zóó, dat de toetreding een zeer natuurlijke daad wordt. Eenige afgevaardigden meenden, dat men die wending kon bespoedigen door zich nu reeds in bet N. A. S. te begeven. Het in den laatsten tijd door Van Erkel en Spiekman gespro kene gaf hun het vertrouwen, dat er nu wel met goed' gevolg op eene radi cale reorganisatie zou kunnen worden aangedrongen. De meerderheid der vergadering ging echter met den bondsvoorzitter mede. zoodat men ten opzichte der deze zaak betreffende voorstellen overging tot de orde van den dag. Bij acclamatie werd besloten, dat de Bond zich zal aansluiten bij den Am- sterdamschen Bestuurdersbond. BUITENLAND. De dokwerkers te Barcelona hebben het werk weer eens gestaakt De kar- revoerders sloten zich bij hen aan. Ook het personeel van de omnibussen en trams heKBen een vergadering houden en besloten gemeene zaak met de stakers té maken. dis bieten thans wat hoopvoller berich ten te ontvangen. Het ongemeen gunstig seizoen van de laatste maanden heeft de cultivaties van bijna alile plantages in een staat van nieuw leven gebracht. De krulloten zijn aanzienlijk verminderd. Nieuwe gezonde spruiten en tal van bloe sems komen overal te voorschijn. De werking aan de boomen belooft, de prach tigste resultaten voor de eerste maan den van het volgend jaar. Worden 'de verwachtingen niet teleurgesteld, dan zal de groote oogst reeds in Maart en April van het volgend jaar worden bin nengehaald. Maar hoe aanmoedigend dat alles schijnt, men wachtte zich, te vroeg te juichen. Wij hopen van harte dat de kruilotenziekte het loopende jaar haar climax bereikt heeft, en het in den ver volge decrescendo gaan zal. Doch de mo gelijkheid is niet uitgesloten dat de ver betering hoofdzakelijk het gevolg is van het droge seizoen, ofschoon de droogte zeer matig was. Dat droogte van gun- stigen invloed is op de ziekte, heeft de ondervinding afdoende bewezen. En ook het vorig jaar December stonden de vooruitzichten zeer guinlstiig. I-Iet staat nu te bezien van welken invloed de re- ig.ens zulle® zijn. Intusschen mag in aan merking genomen worden, dat het hoogst abnormaal regenseizoen van 't begin van dit, jaar van buitengewoon ongurn stigen invloed is geweest. Menschelijker- wijs gesproken moeten dus nu de kansen gunstiger staan. De financieele toestand van verschillende plantages is op dit oogenblik zeer precair, daar de laatste maanden dé productie van geen beteeke- nis was. Het verzuim dat in een landbou wende kolonie, geen landbouw-crediet- bank bestaat, wordt pijnlijker dan ooit gevoeld. De marktprijs blijft gelukkig be- vredigend. INGEZONDEN MEüEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Kina is de basis van eene menigte toebereidingen geworden» maar niet een is er toe gekomen de goede naam der Echte Qaina- Laroelie te ontnemen, die steeds de zenuwversterker bij uitnemend heid is die door de geneesheeren aan de zwakke en bloedarmoedige peisonen wordt voorgeschreven en wier spijsverterings organen noodig hebben hersteld en versterkt te worden. De Quina-Laroche het voorwerp zijnde van talrijke namakingen, is het volstrekt noodzakelijk in de Apotheken de Echte Quina-Laroclie te eischen, eenvoudige of ijzer houdende voorzien van de hand- teekening Laroche en het adres 20, rue des Fossées Saint-Jacques, Parijs. Gemengd nieuws. Noorweegsche landverhuizers. Het aantal landverhuizers, di6 Noorwegen in het afgeloopen jaar verlieten ,is we6r sterk toegenomen. Het totale aantal bedraagt niet minder dan 26,000 personen, waarvan 11,200 alleen uit d'e hoofdstad Christiania. Met gevaar van celluloid. Meer en meer algemeen wordt het gebruik van voorwerpen, van cellu loid vervaardigd Dat men voorzichtig met dergelijke voorwerpen moet we zen. toont het volgende voorval. Te Bischwedler in den Elzas zat tijdens de godsdienstoefening op het Kerst feest in de evangelische kerk een meisje zeer dicht hij de kachel, die niet door een mantel was omringd. Plotseling vatte de celluloidkam, crie het kind in het haar droeg, vlam en ook het haar werd door de vlammen aangegrepen. Eenige mannen snelden toe en slaagden er in de vlammen te blusschen, maar het meisje heeft ver scheidene brandwonden aan het hoofd en de handen opgeloopen. Eenzelfde ongeval had het vorige jaar bij dezelfde kachel plaats! Electriciteit bij (le ZweecDche Staatsspoorwegen. Een commissie van vaklieden door de regeering aangewezen, heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid van electriciteit bij het spoor wegbedrijf en is tot het besluit geko men dat 20 electrische centralen daar toe zullen voldloen. De electriciteit wil men produceeren met behulp van de talrijke watervallen, die voor de meer derheid Staatseigendom zijn. Ten einde practische ervaring te krijgen, acht men het geraden slechts geleide lijk de stoom door de electriciteit te vervangen. Kwaad nieuws uit Nieuw-Guinea In Nieuw-Guinea zijn verscheidene Europeesche goudzoekers vermoord, op het eiland lieerscht hongersnood, tengevolge van d'e vreeselijke droogte. Duizenden voeden- zich met wortelen, menscheneterij is het gevolg van dien toestand. H eervoorspeliing. Als de Zwitsersch© weervoorspelier Capré wiens aanwijzingen ook voor de laatste maanden van 1902 zoo juist zijn gebleken, voor 1903 evenzeer op de hoogte is, zal Januari over 't ge heel een natte en geen koude maand zijn. In de eerste week lage barome terstanden met regen over de Noord zee en haar omgeving, met hoogen druk over- Zuid-Europa. Van 8—12 Januari volgt helder en kouder we der. maai* dan tot den 18en hij Noord westenwind, natte sneeuw over West- Europa, mét kritieke dagen" op 14 en 16 Jan. Van 1826 Jan. waaien Westen- en Noordwesten-winden over midden-Europa, met hoogen barome ter op den 24e. Daarna weder tot het einde der maand regen en sneeuw met lagen barometerstand in het Noorden en hoogen druk in Zuid- Europa. Dus weinig aantrekkelijk weder, maar geen zware kou. De schaatsen kunnen worden opgebor gen. In de sneeuw. De sneltrein van Verona naar Mün. chen, die gisterochtend 6 uur 40 min. te München moest aankomen, werd nabij Gossensasz aan de Brennerbaan. door een lawine overvallen, die de doorreis onmogelijk maakte. De trein, die eerst moest worden uitgegra ven, kwam pas om 1 uur te München aan. De erfenis van Dutuit, die 't prach tige legaat naliet aan de- stad Parijs, met liet gevolg, dat het Petit Palais thans een zeer mooi museum is gewor den, gaat aanleiding geven tot vele processin: De ettelijke millioenen, die de heer Dutuit heeft nagelaten aan zijn famil'ie, worden door velen opge- ëischt, o.a. heeft zich thans een Ita- liaansche uit Napels aangemeld, die beweert een erkende natuurlijke doch ter te zijn Tan August Dutuit en die aanspraak maakt op een deel van de erfenis. Deze vrou v. die getrouwd is en kinderen heeft, heefi in de laatste jaren nooit iets van zich laten hooren zij meende, dat haar vader reeds in 1870 in een duel was gedoodzoo had men haar indertijd wijsgemaakt. De stad Parijis mag blij zijn, dat zij in het rustig bezit is van haar kunst schatten. Ondejaars-nieuws. Op de eilanden van Zuid- en Noord- Beveland bestaat nog een zeer oud, Oudejaarsavondgebru'iik, dat echter aL lengs in verval begint te geraken. Op den morgen van den Oudejaars dag trekken troepjes arme kinderen met een steenen cylmd'ervormigen pot, waarover een blaas is gespannen en waarin een houtje is gesloken, „den boer op." Later op den dag en des avonds worden de bewoners van de kom der gemeente bezocht. De kin deren nemen dan den pot, „rommel pot" geheeten, in den eenen arm en bewegen dan het houtje met de ande- •e hand snel op en neer, terwijl zij Idat geraas begeleiden met hert volgen de liedje Een vreeselijke misdaad is te Leyton in het Engelsche graaf schap Essen, nabij Londen, ontdekt. Ongeveer een maand geleden betrok Edgar Edwards, een 34-jarig man, een woning aldaar. Toen hij de vo rige week bezoek kreeg van een oud heer, Garland genaamd, sloeg hij de zen met een stang zóó hevig op het hoofd, dat de man in het ziekenhuis moest opgenomen worden, alwaar hij nog onder behandeling is. Edwards werd gevangen genomen en de politie stelde nu een nader onderzoek om trent zijn persoon in. Zij kwam alsb nu tot de ontdekking ,dat hij vroeger met een familie Darby had samenge woond, een jong echtpaar, met een kind van drie maanden. Deze men- schen hadden aanvankelijk dienst ge daan in een koffiehuis van Darby's moeder, maar in de maand November 1.1. waren zij verhuisd naar de WyncL ham road Camberwell, waar zij een kruidenierswinkel openden. Eenigen tijd daarna bleef de bedongen huur achterwege. De huiseigenaar schreef een briefje en kreeg een zeer beleefd antwoord, met „W. J. Darby" onaer- teekend, waarin om uitstel gevraagd werd. Bij later onderzoek evenwel bleek dé familie Darby spoorloos ver dwenen terwijl Edwards naar Leyton was verhuisd. Aldaar bad men hem zien arrive-e- rén met verscheidene groote kisten hij zich Met een knecht had hij her haaldelijk in_ zijn tuin gewerkt en op Kerstnacht hadden d,e buren hem alleen zien spitten. De aarde in 't tuintje was nog los. De kwade ver moedens, door dit alles tegen Edwards gaande; gemaakt', werden nog ver sterkt, toen men ontdekte, dat het schrift van zijn brieven groote over eenkomst had met dat van 'het briefje, door Darby's huisheer ontvangen. Werkelijk werden in den tuin begra ven gevonden op 5 voet diepte de ge- heimzinmge kisten en deze bleken bij onderzoek te bevatten de verminkte lichamen van den 25-jarigen William John Darby, de 28-jarige Beatrice Darby, diens vrouw en Eleanor Bea trice Darby ,hun kindje. Hoofd en ledematen der ouders waren van hert lichaam gescheiden en hun schedel met een zwaar voorwerp verbrijzeld. Om den hals van het kind was een zakdoek geknoopt. Vervolg Stadsnieuws. H. A. S. Op de 1.1. Maandag ge houden ledenvergadering werden, in plaats van TI. van der Kaa-, die als bestuurslid der Lood- en Zinkwer- kersve-reeniging is afgel treden, en daarmede tevens ophield bestuurslid' van het H. A. S. te zijn, en in plaats van C. Krabbendam, die niet meer in aanmerking wenscbrte te komen, tort leden van het bestuui' gekozen: D. Peereboom, besltuurslid van dfen B.v. N. O., en A. J. Wildschut, bestuurs lid van „De Stem des Volks". De eer ste is opgetreden als tweede secreta ris. Het voornaamste punt van bes- -.vr e vraag of H. Reinadda ai

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2