IJmaideii. Dinsdagavond zal hier voor de eerste maal herhal ingsonder wijs gage ven wor den, sQechts 5 jongens en geen enkel meisje hebben zich daarvoor opgegeven. Binnenland. Ongevallenwet. „De Telegraaf' verneemt dat in voor-I bereiding is een wetsontwerp, om de Ongevallenwet toepasselijk te verkla ren op het zeevisschersbedrijf Boos opzet. Te Loosduinen !ip door een drietal belhamels een gr ooi; watervat door de vensterruiten gegooid in een huis, waar men vroolijk oen nieuwjaars- leest je vierde. Alles op de tafel achter het raam ging kcrt en klein. Veel moeite had men nog met den op den grond stroomenden drank, die door de neervallende lamp werd in den vlam gestoken. De gasten zeiven kwamen met den schrik vrij en waren een half uurtje later achter wat plan ken weer lustig aan liet pret maken en de baldadigc-n werden gearresteerd. Stroopers. Oni aan de politie te ontkomen had den zich te Loosduinen een vijftal llaagsche stroopers verborgen in een wagen van de Kannenbiermaatschap- pij. Een der agenten, die zoo iets ver moedde, toen hij alleen een jongen terug zag komen, die de polsstokken der heeren droeg, ging per fiets naar Eik en Duinen en snapte daar juist het vijftal, toen ze bij een uUtspanning voor den dag kropen. Ze zullen op hun slimheid r iet geklonken hebben. Prijsfraag van den volksbond. Op de prijsvraag, uitgeschreven dooi den Volksbond, voreeniging tegen drankmisbruik, betreffende een Hand leiding ten dienste van het onderwijs over het alkoholvraagstuk in de twee hoogste klassen der Kweekscholen voor onderwijzeres en onderwijzeressen en op de Normaallessen zijn een negen tal antwoorden ingekomen. Zij dragen de volgende motto's „Overwin het kwade door hel goede". „Leert hun bij het nieuwe Licht der wereld te aanschouwen de wet van oorzaak en gevolg opdat zij zullen er kennen dat er nimmer een gevolg is zonder oorzaak of een oorzaak zonder ■gevolg." „Let the sap of reason quench the fire of passion." „Bei der Alkoholfrage handelt es sich nicht una das "-Vohlbefinden Ein- zelner, sondern um die Gesundheit des ganzen Volkes." „Mens sana in corpore sano." „Pour tnompher d'un ennemi il faut d'abord Je cormaitre," „La raison désavoue tous les ex- cèsla morale les condamnela na ture fait, pluselle les punit." Pro Juventute." Non est vivere set} Y$)ere vita." leerplicht. Men schrijft aan hei Hdbl.: Hoe zonderling het begrip is, dat sommige ouders van de Leerplichtwet hebben, wordt vaak treurig geïllu streerd door d® voorkomende geval len voor den kantonrechter. In de Vrijdag gehouden zitting van het Kantongerecht te Delft was o.a. een welgesteld landbouwer uitStomp- wijk gedagvaard, wegens herhaalde overtreding der Leerplichtwet De man had voor een onwillig zoontje reeds achtmaal f 2.50 boete betaald en hield maar vol, dat de jongen „van de school niks wou weten". Trouwens, de jongen moest land bouwer worden en dan had je zoo veel niet noodig te weten! De man redeneerde verder zoo: Willen de kinderen leeran, dan is hij er niet tegen, doch willen zij niet, dan wil hij ze niet dwingen. Dat hij zelf niet tegen leeren was, poogde hij te bewijzen door de mede- deeling dat hij zelfs een zoon op „studie" had. De ambtenaar bij het O. M. tracht te den man aan heil verstand te bren gen, dat de Leerplichtwet niet is voor kinderen die wèl, doch voor kinderen die niet willen leeren. Hij eischte, met het oog op de recidive, f 30 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Dit is een geval uit vele, doch zal H helpen? Oud-strijders. In Friesland waren op 1 Januari nog 13 oud-strijders van 18301831, allen van 91 tot 98 jaar oud, die in behoeftige omstandigheden verkeeren en onderstand genieten. Keuring van voor uitvoer bestemd vlee8ch. Bij K. B. van 21 November j.l („Staatsblad" no .199) is bepaald, dat van Staatswege zooveel mogelijk ge legenheid gegeven zal worden tot het doen onderzoeken van vleesch, afkom stig van herkauwende dieren of var kens, ter verkrijging van een merkleeken als bewijs, dat het vleesch geschikt is om te worden uitgevoerd. De nieuwe voorschriften leggeu al- zoo geenerlei verplichting op, maar beoogen in het algemeen, voor zoo ver geschieden kan, een ieder, die zulke verlangt en wiens slachtplaats al? zoodanig ingericht en gelegen is dat het onderzoek er behoorlijk kan plaats vindon, in staat te stellen zijn voor uitvoer bestemd vleesch, inzonderheid wanneer het zendingen van eenigen omvang betreft, door een Rijksambte naar te laten keuren en hetgeen voor export geschikt bevonden wordt, voor zien te krijgen van een Rijksmerk. Ter uitvoering van voornoemd be sluit heeft de Minister van water staat drie beschikkingen genomen, waarbij voorschriften gegeven worden omtrent: I. de inrichting van het formulier ter mededeeling van den wensch om gebruik te ma ken van de gelegenheid tot het doen onderzoeken van voor uit voer bestemd vleesch; Ila. den staat, waarin het vleesch ten onderzoek moet worden aangeboden; b. de rege. ling voor de keuring van het vleesch; e. de wijze, waarop het merkteeken zal worden ingericht en aangebracht; III het tarief voor de verhooging III, het tarief voor de heffing van ver goeding van keuringskosten. De formulieren van aanvrage, welke van een nader bekend te maken tijd stip af kosteloos op elke gemeente-se cretarie verkrijgbaar zullen zijn, be- h o oren na invulling en ond'erteeke- ning gezonden te worden aan den mi nister van waterstaat. Opdat de keuring behoorlijk zal kun nen geschieden, mag het vleesch ln geen kleinere stukken dan halve die ren ten onderzoek worden aangebo den. De Rijkskeurmeesters zijn bovendien bevoegd te vorderen het dier vooraf in levenden staat te zien. Met betrekking tot het tarief voor de heffing van vergoeding van keurings kosten zijn de verschillende dieren, al naar gelang van hunne waarde, in een viertal groepen verdeeld, te weten a. stieren .ossen, koeien en vaarzen; b. vette kalveren, graskalveren en var kens van 100 KG. en meer levend ge wicht; c. nuchtere kalveren, schapen, geiten en lammeren; d. varkens bene den 100 KG levend gewicht. Voor iedere rubriek geschiedt de berekening per stuk. tenzij de belang hebbende gebruik maakt van de gele genheid om tegen verminderden prijs één of meer abonnementen te nemen. Het tarief is zoodanig ingericht, dat de kosten dalen naarmate het aantal gekeurde dieren stijgt. Nadere bijzonderheden geert de St.- Gt. van 4 en 5 Jan. Nog ys. De scheepvaart langs Kampen was se dert een paar dagen buitengewoon druk; aanhoudend komen schepen uit zee, die verder door booten den IJsel worden opgesleept. Zoo zag men Zaterdag her haaldelijk booten met 10 en meer vaar tuigen achter zich,dat een mooi gezicht opleverde. Deze groote drukte wordt ook toegeschreven doordat de vaart langs 't Zwolsche Diep en door het vele ijs van Schokland tot dat Diep nog niet hersteld is. Een ongelnk. Zaterdagmorgen heeft te Gronau na bij Enschede een treurig ongeluk plaats gehad in de fabriek der firma G. van Delden Co. Tijdens het buiten werking stellen der machine is de windketel van de luchtpomp gesprongen, waarbij de machinist J. S. door een stuk ijzer zoo hevig aan het hoofd en den hals werd getroffen, dat hij onmiddellijk dood neer viel. De overledene was gehuwd en iaat ©ene vrouw met 4 kinderen achter. Brand. Te Homenisse is de schuur van de landbouwer E. Verdurme, benevens een daarnaast gelegen verfwinkel, geheel door brand vernield. Mazelen. Van de 103 kinderen der L. school te Nes op Ameland waren Vrijdag 85 ziek, terwijl van de 17 overblijvenden ook ve len het reeds onder de leden hebben, 't Is van de hoogste klas naar de laagste gegaan. Niet trouwlustig. Als een bijzonderheid mag zeker het feit wel beschouwd worden, dat in de gemeente Haarzuilens in het afgeloopen jaar geen enkel huwelijk is voltrokken. Gearresteerd. Door den commissaris van politie te Vlaardingen is te Scheveningen gear resteerd de heer A. Scholten, ontsla gen directeur der gasfabriek te Vlaar dingen, verdacht van verduistering van gelden, waarvan destijds melding werd gemaakt. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Een gedeelte der gelden wordt door borgtochten gedekt. Botsing. De vrachtstoomboot „Zuid-Willems vaart I", varende van Rotterdam op Veghel, is bij het vertrek van de Maaskade te Rotterdam ten gevolge van een gebrek aan de machine te- gen de pijlers van de spoorbrug gedre ven, lek gesprongen en gezonken. De lading wordt zooveel doenlijk gered. Vechtersbazen. Vrijdagavond kregen een paar boeren knechts te Garderbroek, gemeente Bar- tneveld, twist, welke zóó hoog liep,, dat de een dien ander met een mes een meer dan 10 cM. lange snede over het voor hoofd toebracht, waarbij het rechteroog zoodanig beleedigd werd, dat hij het voor altijd zal moeten missen. De sterke drank moet ook hierin weer eeme hoofdrol gespeeld hebben. Grappig. Een niet onvermakelijke jachtscène had verleden week onder Wassenaar plaats. Een welbekend landheer was ter jacht geweest vergezeld van een arbei der, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter Toen de jager met eenige hazen, pa trijzen en verder dien dag geschoten wild terugkeerde, zag de heer een paar wildstroopers öp zijn jachtterrein. Onmiddellijk werd het wild neerge worpen en men ging de stroopers achter na die het op een loopen zetten en ont snapten. Teruggekeerd op de plaats waar men het wild zoolang had neergelegd, was er niets meer te vinden. Zeer waarschijnlijk hadden een paar kameraden van die vluchtelingen het, meegenomen en had men met een truc te doen gehad, die dan prachtig was ge lukt. Ernstig ongelnk. Men meldt uit Rotterdam: Dezer dagen werd op een terrein aan den West-Zeedijk, waar voor de firma Van der Lugt een loods ge bouwd wordt, door een windhoos een deel van den kap opgenomen, waar op 13 werklieden werkten; 9 sprongen er in haast af en bekwamen lichte kwetsuren; 4 werden met de kap 30 Meter ver weggeslingerd. Een hunner J. Jansen, bekwam een schedelbreuk en overleed spoedig, een ander, Ten Bokkel, werd levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis gebrachit; ook de beide anderen kregen kwetsu ren. De windhoos heeft zich na die eene vlaag niet herhaald. Baarn. Te Baarn is de toevloed van nieu we bewoners thans zoo >groot, dat er voortdurend villa's worden bijge bouwd. Thans heeft de heer H. Swe- ris ondernemer van het Wilhelmina- park, weer een nieuw villaterrein aangekocht en wel van H. M. de Ko ningin-Moeder. De windhoos. Op het uitgestrekte terrein gelegen achter de voormalige stoommeelfa- briek van de firma J. van der Dussen Co., aan den Westzeedijk thans eigendom der gemeente, is de aanne mer J. de Winter, wonende Spuiwater no. 10, bezig een groote houtlooös te zetten voor rekening van de firma W. van der Lugt Zoon, ongeveer ter plaatse waar voorheen een gedeel te van de door brand vernielde lood sen der firma W. S. van de Wetering en Co. stonden. Aan een zijde was de loods over een lengte van ruim 200 meter in gereed-' heid gekomen en gedeeltelijk over kapt. Aan de zuid- en westzijde was zij nog grootendeels open. Zij moest dienen tot berging van hout en heeft een hoogte van nagenoeg 6 meters. Om de bouten bekapping met as- phaltpapier te bekleeden, waren Za terdagmiddag een dertiental timmer lieden in dienst van den bouwer, den heer J. de Winter, op die bekapping werkzaam ,toen plotseling een wind hoos, komende uit zuidelijke richting, het open zijnde gedeelte der loods, van af de Schiehaven binnendrong. Een gekraak van balken en sparren dat dadelijk vernomen werd1, wa§ voor 9 van de 13 timmerlieden het sein om zich van de overkapping op den grond' te laten vallen of zich ïilings naar beneden te laten glijden. Vier hunner. daarvoor geen tijd vindende of er niet op bedacht, voelden zich plotseling met een groot deel van de overkapping de lucht in slingeren en werden vervolgens een 30 k 40 meters verder op het open terrein te midden van de planken en balken dier over kapping neergekwakt. In één oogen- blik was een geheele vernieling ver oorzaakt. Tot 50 meters verder vlogen planken en balken door de lucht, drongen met ontzettende kracht in den grond, ja, kwamen zelfs terecht in den tuin van den heer C. Breunlng, wonende aan den Westzeedijk no 592. Ter plaatse was het aanvankelijk een groote consternatie. De politie, spoe dig verwittigd, kwam met drie rader- brancards en twee verbandtrommels aan, onder bevel van den inspecteur, den hr. C. E. de Cholmot. en de doc toren M. J. M. Vuylsteke en J. Mey- boom waren mede oogenblikkelijk ter plaatse om hulp te verleen en. De vier werklieden die met de over kapping de luchtvaart deden, werdlan gebracht in een lokaal, terstond be reidwillig afgestaan door dien heer W. F. van Beek, schuin achter wiens stoomververij en chemische wassche- rïj aan den Westzeedijk no. 614, het onheil gebeurde. Daar bleek het den geneesheer al ras dat de 22-jarige on gehuwde itimmerman J. Jansen, wo nende Boezemstraat no. 14, in levens gevaar verkeerde tengevolge van schedelbreuk. De jonge man overleed dan ook kort daarna, en tegen zeven uur werd zijn lijk naar Crooswijk overgebracht. De 21-jarige timmerman C. ten Bokkel, wonende Tollensstraat no. 12 werd inwendig zoo zwaar gekneusd, dat hij zoo spoedig mogelijk per bran card naar het Ziekenhuis moest ver voerd wordan, omdalt men zijn toe stand levensgevaarlijk achtte, en de 19-jarige timmerman C. Rietdijk, hoe wel oogenschijnlijk niet gekwetst, was zóó versuft en buiten weeten,dat men hem per rijtuig naar helt ouder lijk huis aan den Dordtschen Straat weg onder Rhoon gebracht heeft. De vierde, de timmerman J. Vermeulen, wonende Vredenoordkade no. 14,bleek eft" met cenige kneuzingen afgeko men. Hij is naar zijn huis kunnen gaan. Van de 9 timmerlieideto, die, toen zij het ongeluk zagen aankomen,zich van de overkapping lieten vallen,werd de 21-jarige J. Leder, wonende Schommelstraalt no. 18, in het gelaat en de 21-jarige A. Vellékoop, wonen de Boschlaan no. 7, aan het rechter been verwond. De ploegbaas J. Spruit, wonende Van der Duinstraat No. 2, mede een diergenen die zich van de overkapping liet glijden, kwam met den schrik vrij, evenals de andere ongedeerd geblqvenen. Door den commissaris van politie, den heer J. Don werd persoonlijk, dadelijk nadat het onheil bekendheid had gekregen, ter plaatse een onder zoek ingesteld, terwijl vanwege de bouwpolitie de inspecteur Jac. Bey- derweMen Bz. een overzicht nam. Afgaande op den grooteoi afstand, waar hier en daar stukken hout zijn gevonden, afkomstig van de overkap ping, en ziende met welk een geweld stukken in den grond zijn geslagen, moet de windhoos verbazend krachtig zijn geweest. Wij vernemen tevens, dat ongeveer terzelfdertijd de telegraphische verbin ding met het zuiden in de richting Ba- rendrecht verstoord werd door het, omwaaien van eenige telegraafpalen nabij het station Barendrech't, (N. R. Ct.) Ongevallenverzekering-Zee yisseliersbedryf. Naar aanleiding van het bericht, «lat in voorbereiding is een wetsont werp om de Ongevallenwet toepasse lijk te verklaren op het zeevisschers bedrijf, schrijft de N. CL Dit bericht is niet nieuw en in den vorm. waarin het gegeven werd, ook niet juist. Reeds in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk V der Staatsbegrooting verklaarde de Regeering, dat het in haar voornemen lag om, voor andere ongevallenverzekeringen ..eerst de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in het zeevisschersbe drijf te regelen." Zij zorgde er 28 November 1902 hij „De 'voorberei dende werkzaamheden' daartoe zijn reeds zoover gevorderd, dat spoedig met het samenstellen van een wetsont werp kan worden aangevangen." Uit datzelfde stuk bleek voorts, dat het niet in het voornemen van den Minister Kuyper ligt de Ongevallen wet op het -Zeevisschersbedrijf toepas selijk te verklaren, maar in een af zonderlijke wet de ongevallenverzeke ring ten behoeve van dal bedrijf te re gelen. „Met liet denkbeeld"zoo schreef de Minister om aan de ver- zekeringsplichtige bedrijven, genoemd in art. 10 der Ongevallenwet 1901 toe te voegen de zeevaart en de zeevis- «cherij, als >ok de landbouwbedrijven en het bedrijf van handelsreizigers, kan de ondergeteekende zich niet vereeni. gen. Althans de verzekering van loon- trekkenden in de bedrijven van zee vaart en zeevisschérij zaï uitteraard een gauscli andere regeling vereischen dan die neergelegd ju de Ongevallen wet 1901." Onbekend lyk opgehaald. Gisterm irgen te half tien is uit het water van den Singel b:j de Raadhuis straat te Amsterdam opgehaald het in staat van ontbinding verkeeren.de lijk van een onbekenden man oud naai* gis 40 jaar, lang pl.m. 1 GO M„ zwart haar en knevel, vol aangezicht, b re ede platte neus, gezet postuur, gekleed met don ker grijze colbertjas en broek (geen vest aan), wit met zwart- gestreept sporthemd, zwarte trijpen pantoffels, bruine sokken, dito tricot ónderbroek, grijs tricot ondei'hemd en draagban den, alles ongemerkt. Op het lijk is bevonden een bruin- lederen portemonnaie inhoudende een 2^-centstuk en twee papiertjes. Hef. lijk is overgebracht naar de Oude Westerbegraafplaats. De commissaris van politie lin de le sectie, (bureau O.Z. Voorburgwal 274), verzoekt een ieder, die omtrent dit lijk eenige inlichtingen kan geven, zich ten spoedigste aan zijn bureau te wtil- len vervoegen. De moord in de Czaar Peterstraat De justitie heeft een belangrijk spoor in handen inzake den dubbelen moord in de Czaar Peterstraat te Amsterdam. Het N. v. d. D. deelt hiervan mede, dat er ecmg verband bestaat tusscheu deze ontdekking en het zoo gunstig af geloopen onderzoek in een andere moordzaak, nl. die van de Dubbele Buurt, In deze zaak heeft de justitie veel dlienst gehad van de aanwijzingen van een onbekende, althans ongenoemde, Diens mededeelingeu vulden op hoogst bevredigende wijze de nasporingen van justiüe en recherche aan zoodat de moordenaars ontdekt en tot beken tenis gebracht werden. Zeer zeker zal deze man in aanmer king komen voor een deel van de pre mie, welke door de justitie voor het ontdekken van de .moordenaars is uit geloofd. Haast ongelooflijk za! 't klinken, dat diezelfde man thans in hechtenis is onder de ernstige verdenking schuldig te zijn aan den moord van de Czaar Peterstraat. Atjeh. De „DeJi-Crt". ontving uit Kotaradja het volgende telegram, den 9en Dec,: Bij de beschieting van het bivak te Loeëmg Poetoe in Pidie werd niet levens gevaarlijk gewond de 2de luitenant dier infanterie A. Haekstroh. Prof. Treob over ReformMeeding In ,,De Holla.rdsclie I elie" komt pro fessor freub. naar aanleiding van den storm, dien zijn pleit voor het corset beeft doen opgaan, nog eens terug op rit reformkleeding. Hij schrijft o.a. „Wat mij nu alzoa verweten wordt, is ten eerste, dat ik mij niei op de hoogte gesteld heb van de reformbe weging. Dat de dame? mij dit ver wijt doen. kan i begrijpen, maar dat de heer DeBruine Ploos van Amstel dat doet en van mij verlangt dat ik de kleeding-hygïëne zal gaan hestudee- ren 'in de publicaties der reformijver- anrsters. dat is wel wal heel kras. Of is het van mij te vergen, dat ik enor miteiten als de volgende voor evan gelie zal aannemen „U weet, onze hu'-d ademt evengoed in en uit als onze neus en mond" (Hortensia, in Schoonheid door Ge zondheid", no. 1, April 1902, pag. 12) „De buste, die steeds opgeregen en gesteund is geweest door het corset (heeft) de veerkracht verloren, om zichzelf op te houden" (t.z.p. pag. 8). „Hoeveel sterker en beter gebouwde menschen zullen er gc-boren worden, indien de moeders zich niet meer rij gen en hare lichamen ook buitenden tijd der zwangerschap vrij en natuur lijk laten ontwikkelen." (Mevrouw H. Hein ekenDaum, Handelsbl. 17 Dec.). Het spijt mij iemand iets onaange naams te moeten zeggen, maar derge lijke beweringen zijn om het dan nog zoo beleefd mogelijk uit te drukken, onzlin. en voor zulke lectuur is mijn tijd mij te goed." Maar als gij onze statuten ons blaadje, onze literatuur gekend hadt, zoudt gij weten, dat wij niert heft ja pongewicht op de schouders willen laten steunen, zeggen de dames, en de heeren Hermanides en De Bruine Ploos van Amstel zeggen het haar na. Integendeel, wij leeraren: „Gij zult uw rokkenvracht niet op uw schou ders dragen". Ja, dat de dames dat leeraren wist ik wel, maar dat er tusschen leeraren en doen een he melsbreed verschil is, weet ik ook. Van oudsher is het bekend, dat ja en neen een harden strijd geeft. Om dien te ontgaan, heb ik mij veroorloofd uit het straks geciteerde.- nummer van „Schoonheid door gezondheid" drie figuren te laten reproduceeren. Zij zeggen meer dan elk betoog, wan/t als de afgebeelde kleeren niet ergens knellen, en dat mogen zij natuurlijk niet doen, dau worden zij, volgens de afbeelding,, alleen door de schou ders gedragen. Wat er derhalve ver der tegen mij te berde gebracht is, over gelijkmatig dragen van het klee- dinggewicht door het geheele lichaam (hoe dit met de elementen der me chanica te rijmen is, mogen mijn© bestrijders zelf uitmaken), ovcyr dra gen door schouders en heupen, of ook wel weer niet door de heupen (mej. M. Sannes), zal ik zoo vrij zijn als onjuist, ter zijde te laten Is dan van dien druk op de schou ders het door mij aangeduide kwaad He vreezen? Op dit punt moet ik mijn drie medische bestrijders ev-qn te woord staan, al zal ik ook geen uit voerige geneeskundige discussie op zetten. De hypothese, dat da meer dere vatbaarheid der longtoppen voor tuberculose afhankelijk zou zijn van hunne slechte ventilaitia, is volstrekt niet van mij. Zij wordt, voor zoover mij bekend, algemeen aangenomen als de eenige tot nu toe mogelijke verklaring van ©en goed: geconstateerd feit. Hoe nu dr. Hermanidies zoo'n loopje met de logica durft nemen van te zeggen, d&it men, de hypothese aannemende, dan ook maai" een an der gedeelte der longen slecht moet ventileenen om den tuberkelbacil on schadelijk te maken, is mij onbegrij pelijk. Want dat de door hiefm als pas kwil bedoelde behandeling niet die consequentie is van de door mij ge noemde hypothese1 zal toch dq Apel- doornsche geneesheer nieit kunnen tegenspreken. Dat kan, dunkt mij, zelfs een niet-geneeskundige be9t be grijpen. Daarom vind ik het argument uit het ongerijmde van dr. Hermanides ook lang niet zoo erg als dat van den heer De Bruine Ploos van Amstel. 1-Iij geeft mij toe, dat „druk op de schouders belemmerend werken kan op de uitzetting der longtoppen" en ook zegt hij dat „de tuberculose voor namelijk in den longtop zetelt". (Dit laatste is wel niet juist, er had moe ten staanbegint, maar dat doet er niet veel tos). De heer De Bruïne Ploos van Amstel begaat echter een ernstige fout, door te doen, alsof het van zelf spreekt, dat de min gunstige voorwaarden, waarin de longtop in den strijd tegen den tuberkelbacil verkeert,, precies op dezelfde wijze be staan tegenover het mikro-organisme (geen „bacil", maar dat doet er al weer niet veel toe) van de longont steking. Mijn vakgenoot weet, zoo goed als.ik het weet, dat dit niet juist is, en hij heeft dus, willens en wetens een valsch argument gebruikt om op niet-deskundigen den door hem -ge. wenschten indruk te maken. Ik weet wel, dat de scherp toekijkende lezer uit het stuk van den heer De Bruïne Ploos van Amstel ontwaren kan, dat de schrijver het eigenlijk met mij eens is, maar zoo scherp toekijken mag men niet van iedereen verlan gen. Dat hij het met mij eens is. blijkt uit de straks door mij van hem geciteerde zinnen. Of nu het kleeder gewicht veel of weinig invloed heb ben zal, weet hij zoo min als ik. Dat het 'invloed en wel nadeeligen in vloed hebben moet, kan hij niet te genspreken en de kleederdruk op de schouders zal hij met mij moeten aan zien als een van de vele momenten, waardoor het ontstaan van longtuber- culose wordt in de hand gewerkt. Eindelijk het corset! Dat ik dit heb durven verdedigen is mij van allerlei kanten kwalijk genomen De heer De Bruïne Ploos van Amstel schrijft b.v.: „dat er iemand gevonden zou worden die het corset verdedigde, had ik niet gedacht", en dr. Hermanides meende, dat mijn geheele geschrijf „maar zoo'n uitval was, in een onbe waakt oogenblik aan de pen ontgle den". Als de heeren bij gelegenheid eens tijd hebben om behalve de re- formkleedingliteratuur ook hun eigen medische bibliotheek te raadplegen, dan kunnen zij zien, dat ik reeds in 1893 ,ter vergadering van het Natuur- en Geneeskundig Congres te Gronin gen vrijwel hetzelfde gezegd heb over het corset als nu. Wat ik omtrent het corset gezegd heb in mijn vorig artikel, houd ik ook nu nog vol. Degene, die het wel wil dragen mag zich dus op mij beroepen; die het verwerpen wil, beroepe zich op mijn tegenstanders. Discussieeren, ik herhaal het. wil ik er niet meer over. Uit de Arbeidersvvereld BINNENLAND. Naar het „Dagblad van Iserlohn" weet to melden, Fieeft een Nederland- sche firma aldaar een groot aantal arbeiders tegen goed1 loon voor eene te Tiel te stichten brouw ar enfabriek in dienst genomen.. Dezer dagen zijn reeds verschillende arbeidersfamiliën, te namen 54 personen naar het nieuwe vaderland vertrokken. Nog ongeveer een honderdtal personen zullen hen, naar gemeld wordt, volgen. De brons industrie te Iserlohn lijdt, naar bo vengemeld blad zegt, een niet onbe langrijk verlies door het vertrek. B. en W. van Leeuwarden hebben aan den raad ingediend, het ontwerp eener verordening, houdende voor schriften inzake het opnemen van be palingen omtrent minimum-loon- en maximum arbeidstijd in bestekken van geirfcentewerken. Daarbij is o. a. bepaald, dat den aannemer de verplichting opgelegd wordt zijn werklieden niet langer te doen werken dan een door B. en W. bij het bestek vast te stellen aantal uren per etmaal. Wordt de minimum werktijd overschreden, dan moet van het overwerk aan den ttyerkman bo ven het vastgestelde minimum-loon ten minste worden betaald; 10 pet. voor het eerste, 20 pet. voor het twee de, 30 percent voor hét derde en 50 percent voor elk volgend uur. Wordt op Zondagen gewerkt dan wordt gemeld loon met 50 pet. ver hoogd. D© uitbetaling van het loon mag in geen geval geschieden des Zaterdags na zes uur of op een plaats waar ster ke drank in het klein wordt verkocht. Te Rijswijk is eene afdeelintg- van den Chr. Nat. Werkmansbond opgericht. Het is de 37e afd. dien de bovengenoemde Bond telt. De volgende motie (welke voorzien was van een toelichting, die hier kan worden weggelaten) wordt door de Ber- gen-op-Zoomsche afdeelinig van Patri monium in overweging gegeven aan alle afdeelingen van den Bond: „De afd. Bergen-op-Zoom van het Ned. Werlcl.-Verb. Patrimonium, saamgeko- men in algemeene vergadering op 27 No vember 1902, bespreekt de houding der heeren Staalman en De Vries, in hun blad die „Christen-Democraat, betreurt dat zij door hun schrijven in genoemd weekblad bezig zijn verdeeldheid te zaaien onder de mannen van Patrimo nium; broeders van broeders te ver vreemden, om hen tegen het ministerie in het harnas te jagen; en spreekt voorts haar volle vertrouwen uit in ons minis terie eni in het bijzonder in den minis ter-president, en bidt hem Gods zegen toe"- (Stand.) Met 161 tegen 3 stemmen en 4 onthou dingen besloten de confectiekleermakers der firma's weduwe N. A. van Dam, S. Mulder Co., gebroeders Levie en G. Levie, te Groningen, Zondag vergade rend, hedien het werk te staken. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke voor het navolgende een plaatsje in uw veel gelezen blad. Het is langs dezen weg dat ik de betrokken autoritei'en eens onder de oogen wensch te brengen, den onhoud- baren toestand van den weg langs de zomervaart. Daar toch is het seder' eenige weken, laat ik liever zeggen altijd, zoo vuil en smerig, dat het voor de bewoners niet te doen is, daar eenige malen per dag dooi- te loopen. Ik mag aannemen, dat door hen toch ook belasting zal worden betaald en de gemeente hen dart weet te vin den zou er dan nu niet eens naar dien weg kunnen worden omgezien, opdat men daar fatsoenlijk kan loo pen, zonder de kans t©> hebben, van boven tot onder bevuild te worden. Er is naar >lc ineen, al eens meer cp dien toestand gewezen, echter zon der gevolg en ik hoop, dat hiervan nu eens notitie zal genomen worden, al was het maar dat eens per week de bezeniwagan dienst kwam doen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, tee- kext ik, hoogachtend, Q. Letteren en Kunst. Men schrijft ons: Jeanne en Fernanda Kufferath. De twee zusters Kufferath zullen in de volgende week in enkele plaatsen van ons land concerten geven. Jeanne, de harpiste behaalde den len prijs aan het Conservatorium te Brussel waarna zij geruimen tijd in Berlijn ver toefde, Fernande, de violoncellist» kreeg eveneens den len prijs aan hetzelfde con servatorium. In verschillende plaatsen in het bui tenland hebben zij door hun samenspel de aandacht getrokken. Zij zullen zich doen hoorenc 6 Jan. te Rotterdam, 7 Jan. Amsterdam, 8 Jan. Den Haag, 9 Jan. Leiden en 10 Jan. Haarlem. De liedertafel „Zangiust" geeft voor haar 44-jarig bestaan den 18en Januari een feestc meert in het Paleis. Be halve de liedertafel „Les disciples de Gretry" uit Luik werken nog mee mej. David, sopraan, mej. Betsy Poppels- dorf pianiste en Jan Vel, Violist. Een grap op Laroche. Uit den Nieuwjaarswenisch, die door Thomasvaer en Pietemei werd uitge sproken toen het Nederlandsch Tooneel Vrijdagavond in den Haag optrad: Het Ned. Tooneel leed aan bloedarmoe de, een poos, maar 't werd genezen doorCyrano de Bergerac. En enfiir. „Aan bloedarmoede," zei Pietemel, „al is het van een kas, Komt kina-Laroche vaak heel goed te pas!" Onderwijs. Arts-examen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 2 Februari 1903 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Gro ningen en te Amsterdam geiegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van aarts, alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practische examens van tand meester. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten, vóór 1 Mei, moe ten zich daartoe vóór 26 Januari; zij die het examen nd 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 23 April 1903, schrif telijk aanmelden bij den voorzitter

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2