dör examen-commissie, en wel te j onze militairen nog een boel meer Leiden bij den hoogleeraar dr. W. Einthoven; te Utrecht bij den hoog leeraar dr. H. Snellen Jr.; te Gronin gen bij den hoogleeraar dr. A. P. Fokker, en 'te Amsterdam bij den hoogleeraar dir. P. K. Pel Nadere bijzonderheden in dei „St.- Ct." van 4 en 5 Januari. Leeraren in aardrijksk. en Bij het middelbaar onderwijs in Nederlandsch-Indië kan worden ge plaatst een leeraar in de aardrijks kunde en geschiedenis met de acten K VIII en K IX of met de akte K IX en de onderwijzersakte. Aan de uitzending is verbonden: a. eene gratificatie voor uitrusting ad f 1000; b. overtocht naar Batavia als gou- vernements-passagier, oasu quo ook voor het wettig gezin; c. een voorloopig traktement van 150 's maands, ingaand© met den dag van aankomst te Batavia tot den dag waarop het activiteits-trakte'ment volgens de deswege bestaande bepa lingen in Indië, ingaat. Het traktement bedraagt 450 per maand, met drie vierjaarlijksche traktenientsvevhoogingen elk van 100 's maands, zoodat zal worden bereikt een maximum traktement van f 750 's maands. Bijzonderheden vindlt men in de „Staatscourant" van 4 en 5 Jan. kunnen leeren dan voorpostendienst, marschveiligheidsdienst, enz. en dat de tijd met aanslagoefeningen en ba- jonetschermen gedood, op heel wat nuttiger manier kan worden besteed door ze te leeren zwemmen, dajoen gen, roeien enz. De gezondheidstoestand tel Priok Tjahoe is zeer verbeterd. Den 20en November is aldaar over leden de Europeesche fuselier Ste vens, stamboeknummer 52274, aan beri-beri. Uit Bandjermassin vernemen wij, dat daar eenige flinke regenbuien zijn gevallen. De rook die hier gedu rende maanden hing, is daardoor zoo goed als verdwenen. Soetr. Ct. Sport en Wedstrijden beter spelen, echter Van Holten, Ver- dag. Woensdag a.s. zal hij dit wande- duin en Boomsma waren in goeden lingetje beginnen, vorm. Het Haarlemsch straatpubliek mag wel eens een kijkje gaan nemen in Rotterdam naar de toeschouwers eener wedstrijd, misschien dat zij dan een beetje beschaving over kun nen nemen AMATEUR. Stoomvaartberichten. Koloniën Nieuw-Guinea. Het Bat. Nbl. van 5 December be vat eene correspondentie uit Merau- ke, waaraan wij het volgende ont- leenen: Helt is opmerkelijk, hoe slecht Me rauke nog altijd staat aangeschreven. Da heeren die hier komen, zijn dan ook allen verbaasd over de verande ring "ten goede welke hier plaats vond. Het is niet te ontkennen, dat in de maanden April en Mei de toestand zorgelijk was, dat itoen tooneelen zijn afgespeeld, die deden wanhopen aan het behoud van Merauke, doch die tijden behooren tot het verledene: het tegenwoordige is het tegenbeeld van wat toen was. De gezondheidstoestand bijvoor beeld gedurende de afgeloopen maand was zeer zeker oneindig beter dan op Java, zoodat met dege boot geen en kele beri-beri of koortsziekte wordt geëvacueerd, eu ik geloof dat de doc toren, walke de regeering als trans portdokters 'telkenmale heeft d'oen aanwijzen, niet anders kunnen advi seer en, dan dat de bestendiging van dien maatregel niet meer noodzake lijk is. Men zou mij kunnen tegen werpen, dat de regenmoesson nog af gewacht moet worden, en hiervoor is veel te zeggen, doch men moet niët vergeten, dat op Java niet de regen moesson. maar de kenteringen de on gezondste tijden zijn van het jaar. NU alles meer geregeld is, aan het civiel établissement druk wordt ge werkt, en de menschen naar alle waarschijnlijkheid onder dak zullen zijn bij het invallen van den regen, kunnen wij den toekomst gerust te gemoet zien. En de temperatuur? Zeker, zij heeft enkele dagen 100 gr. Fahrenheit be dragen, doch de sterke wind, die ge regeld waait, maakt de hiitte zeer dragelijk. Bovendien wordt het des avonds koel, en men kan dan weder op adem komen, hetgeen niet het ge val is te Soerabaja bijvoorbeeld. Het is waar, hier zijn geen café's-chan- tants, geen schouwburgen, precies, laat ons zeggen Merauke is een nest, maar dan een nesl' zooals ze alle zijn op de buitenbezittingen. Priok Tjahoe. De gewestelijke militaire commt - dant, overste Weustman, keerde den HAARLEM—ROTTERDAM 3—1. Zondag spelde te Heemstede de Haarl. Hockey en Bandy Club" te gen het Roltterdamsche Victoria. Om twee uur stelden beide clubs zich op het terrein van het Sportgebouw op, Haarlem telde eenige invallers, zij miste o.a. Koolhoven. Rotterdam won den opgooi en ver koos het voordeel van den wind. In het eerst verplaatste het spel zich geregeld, maar spoedig werden de Haarlemmers iets sterker, en bleef de bal bijna gedurig op het veld der Rot terdammers. Toch slaagden de Haar lemmers er niet gauw in om te doel punten. Na een half uur spelens mocht het den Haarlemmers echtten* gelukken om de leiding te nemen, door een uitstekend opbrengen van mr. Lief track en een goed schot van Diemer Kool. Kort voor de rust wist deze nogmaals den Rotterdamschen doelverdediger te verschalken, zoo- dalt de pauze inging met, 2—0, in het voordeel der Haarlemmers. Na de hervatting drongen de gas ten reeds dadelijk op en voor dat mem ca- op bedacht was, zat de bal in het Haarlemsch doel. Hierna was het we- dar met de Rotterdammers gedaan en nam Haarlem het spel in handen. Al spoedig gelukte heit André van de Poll den" bal in het Rotterdamsche doel te slaan, de» scheidsrechter oor deelde evenwel, dat het sticks" was geweest, hetgeen zeer zeker een vea> j gissing van hem was toch kwam het punit niet in aanmerking. De Haarlemmers, als wilden zij hierover wraak nemen, drongen nogmaals op en wederom werd de Rotterdamsche doelman verschalkt. Haarlem leidde alzoo met 3—0. Nu volgde een tijd, dat beide elftallen vrijwel tegen el kander waren opgewassen, tot doel punten kwam geen van beiden echi&r meer zoodalt deze le klasse wedstrijd eindigde in een welverdiende over winning van 3-1 der Haarlemmers. Het stoomschip Janssens (Kon. Paketv. Mij.), vertrok 3 Jan. van Vlissingen naar Batavia. Het dubbelschroefstoomschip Sindoro, van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Jan. te Suez. Het stoomschip Kedirie, van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Jan. te Marseille. Het stoomschip Koningin Regentes ver trok 3 Jan. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Java vertrok 1 Jan. van Newyork naar Java. Het stoomschip Teucer, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Jan. te Suez. Het stoomschip Koningin Wiihehnirta, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Jan. Kaap del Armi. De „Times" te koop. De Londensche correspondent van de „Nord. Allg. Ztg." seint aan zijn blad, dat volgens geruchten in jour- nalistische kringen de „Times" voor een kwart millioen pond te koop is. Ondanks haar chauvinistische hou ding is het dar „Times" niet gelukt zich er boven op te werken. van het uitgangspunt in Australië af, ontdekte men een hoogen onderzee- schen berg,die voor den kabel nood lottig geworden zou zijn, als men hem niet tijdig ontdekt en vermeden bad. De genoemde berg bezit nl. zulke steile hellingen, dal vroeg of laat de kabel onvermijdelijk zou stukgesne den zijn. De onderzeesche berg heeft den naam van Brittannia-heuvel be komen. Kolonel du Paty de Clnm heeft, naar de „Gaulois" thans publi ceert, den lien December 1.1. den rechter Levelet, die belast is met de instructie in de Humbert-zaak, mede- deelingen verstrekt, die voor vele hooggeplaatste personeto zeeg com- promitteerend moeten zijn en waar uil moet blijken, dat een nauw ver band bestaat tusschen verschillende» geheimzinnigheden in de Dreyfus- affaire en de oplichterijen der Hum berts. Gemengd nieuws. Kleptomanie. Te Berlijn is voor het Gerechtshof een geval van steelzucht voorgekomen. Een dienstmeisje was door de Rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens herhaalde ontvreemdingen. In hooger beroep werd het geval nader on derzocht. Toen kwam aan het licht dat de beklaagde niet anders had weg genomen dan louter blinkende me talen voorwerpen, waaraan zij zelf niets had, en waarvan zij geen enkel had vervreemd. Zij verklaarde dan ook dat zij, als 't ware gedwongen was gewor den zich die zaken toe te eigenen. Te vens-bleek dat zij in zekere omstandighe den verkeerde en de gehoorde genees kundigen verklaarden dat vrouwen dan vaak handelingen plegen waarvoor geen reden is op te geven en waarvoor zij niet verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Het gerechtshof sloot zich bij deze zienswijze aan en sprak de be klaagde vrij. HAARLEM—SPARTA. Onze roodbroeken hebben het ji 1903 zeer slecht ingezet. Een nederlaag tegen Sparta zou voorzeker geen mensch hebben durven en kunnen denken. Haar lem wint den toss en speelt het eerst met den wind mede. Reeds dadelijk na den aftrap is het Sparta die pittig aanpakt en de bal is dan ook een kwartier op Haarlem's ter rein, echter tot scoren kwam het niet, wat grootendeeis aan den keeper en den back van Oppen te danken was. Einde lijk komt Haarlem een beetje los en met goed samenspel van Penmink en Van Leuven weten zij ook den achterhoede van Sparta eenig zwaar werk te geven. K. Pennink, zette wederom, zooals wij dat van dien speler gewend zijn, prach tig over, doch de anidere voorhoede- menschen wisten van de verschillende kansen geen gebruik te maken. Het in- loopen werd geheel gemist. Een paar corners welke Haarlem ten deel vielen, leverden niets op; ja, zij deden zelfs den bal naar Haarlem's terrein komen. Voor halftime dachten wij Sparta eens te zien scoren door Brandsma, doch van Andel wist den bal nog zeer goed te houden en Een nieuwe Radica en Doodica. Op Java bevinden zich twee „Siamee- sche" tweelingzusters, dochters van een rijken Spaanschen planter. Zij zijn 27 jaar oud en bijzonder opgewekt in hun lot. Sedert eenigen tijd gevoelden zij liefde voor twee Hollandsche broeders, buurjongens, die deze liefde beantwoord den. Maar de jongelui hielden er meer van met gewone vrouwen in het huwelijk te treden, zoodat de meisjes, door liefde gedreven, besloten naar Parijs te gaan en daar een scheidingsoperatie te on dergaan. Deze operatie heeft in de afgeloopen maand plaats gehad, in het grootste ge heim. Petra en Dolores zijn thans ge scheiden en hebben haar band verbro ken, om een anderen aan te nemen. Onmiddellijk hebben zij zich weer in gescheept naar Java, waar de beide ge liefden haar wachten en de beide huwe lijken op denzelfden dag zullen gesloten worden. De onlusten in Namen. In plaats van rustiger te worden, neemt de opgewondenheid der lan- ciers tegenover de burgers steeds 'toe. Zelfs is gebleken, dat het grootste ge deelte van het regiment plan had gemaakt de stad op een gegeven tee- ken aan te vallen. Strenge maatre gelen worden genomen, om te ver hinderen, dat de soldaten buiten de kazerne komen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men zelfs verscheidene malen appèl geblazen, uit vrees, dat sommigen in de duis ternis ontsnapt waren uit de kazernei VriesMoes z. 4. H. H. BosHutten d. Overleden: 3 Jan. T. Wesselman 76 J., Z-.Buitenspaarne; H. Hazenkamp 82 j., Kerkstraat. 4. M. G. Lubbers—Herbst 73 j.. Gr. Houtstraat. 3. G. C. Corsten—Wil- lemse 63 J., Scheepmakersdijk. Marktnieuws. Stormen op de Bretonsche en Normandi8che kasten. Hevige stormeh hebben de laatste dagen op bovengenoemde kusten ge woed. Van alle zijden, uit Brest, uit Lórient, Granville, Quimper, enz. ko men telegrammen van Noord-Wester stormen, hier en daar een orkaan ge lijk, en omtren't het lot van een groo- te visschersvloot heerscht groote on gerustheid. Van een groot aantal vaartuigen, die vele dagen geleden reeds zijn uitgezeild, heeft men sedert niets vernomen. Haarlem, 5 Jan. 1903. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt alhier waren aangevoerd: 94 HL. Roode tarwe 6.656.45; 114 HL. Witte tarwe 6.30-/ 6.15; 265 HL. Haver 3.50— f 3.20; 40 HL. Duivenboonen 7; 16 HL. Paardenboonen 6.45; 12 HL. Brume boonen 9.75; 18 HL. groene erwten /9.50. Een Inbreker. In den eersten nacht vani het nieuwe jaar is te Berlijn een inbreker door een brandkast in handen der politie geval len. Met een kameraad had hij zich toe gang verschaft tot het kantoor van een papierfabriek. Daar trachtten zij de zwa re brandkast van den muur af te schui ven om haar van achteren aan te tas ten. Maar het ijzeren gevaarte viel voor over op de beeruen van den inbreker. De andere ging aan dCen haal. Tegelijk kwam de nachtwaker der fabriek op het gedruisch aanloopen en vond den on gelukkige in zijn benarden toestand. 26en November j.l. terug van zijn I weg ,e verken Als Groothof! hall-üme Tjahoe. Ongeveer heett getloten is de stand nog steeds 0--O bezoek aan Priok in het begin van November ging hij er heen met de commissie, de majoor Van Bloemen Waanders van de genie 'en de majoor van dc»n geneeskundi gen diensit Bijker, vergezeld van den kapitelin-intendant Van Bennekom. Na de hervatting krijgt Sparta het voor deel van den wind en ook nu beginnen zij wederom met den Haarlemschen goal te bestoken, ook wederom zonder eenig succes. Het publiek, wat in igroote getale was opgekomen, begint met hare stem geluiden te werken. Eindelijk als er een Zooals men weet was Priok Tjahoe j.warUer 1S gespe0M is hm een onzer niet bijzonder goed voorzien van le- HaarlemmfMi dle onhoudbaar Spartas vensmiddelen; van Moeara Téwé uit eerstelin]? maakt. En zoo is de stand zijn vivr.es daarheen opgevoerd met 1_0 hel voo^eei van Sparta, tambangans, en dat is goed gelukt, Haarlem begint in te zien, dat het want de Barito bleef op hetzelfde lage z0Q niel langer gaat, en begint eenigs- niveau zoodalt weinig last van den stroom werd ondervonden. De on diepten kwam men gemakkelijk over; er was zorg gedragen om de prau wen niet te diep te laden. Bij de Noqsa Asoe werden een vijf k zes schoten op het transport gelost, die een fuselier tamelijk ernstig ver wondden. De oveTste, de commissie enz. zijn ee»n drietal dagen te Priok Tjahoe ge bleven. Men is daar bezig met het verbeteren van het logies; dat is ver standig met het oog op de regenmoes son die in den Boven Doesoen al is doorgekomen. Eindelijk zal het water misschien dan wat stijgen. En wat nu de zaak zelf bétreft, uit een politiek oogpunt men is nog geen haarbreed opgeschoten, dat was ook niet te verwachten. Te kampen heb bende met laag water en in de aller eerste plaats zorgende voor het kam pement, is in de richting van de pa cificatie weinig meer gedaan dan het verbeteren van de wegen. Op het kampement of op onze troe pen in den omtrek wordt zoo goed als niet meer geschoten. Maar met dat al is gebleken dat zins krachtig op te treden. Doch is het de rechterwimg die nog eens een doorbraak doet, maar als er geschoten moet worden, dan gaat het te langzaam en weet Korver steeds zeer netjes wetg te trappen. Het spel is nu zeer geanimeerd. Ook Sparta doet pogingen hare voor sprong te vergrooten, wat haar dan ook gelukt. Fuik centert een bal en C. van Hasselt zorgt onder oorver- doovend geluid vau de toeschouwers dat no. 2 is gemaakt. Een prachtige goal moet dit geoemd worden, vooral door het goede werk van het hoofd van Van Hasselt. Nu is het aan Haarlem om ook op hun beurt eens tegen te scoren, alles wordt er op gezet en ein delijk tien minuten voor tijd maakt Van Leuven een goal. Helaas de eenig- ste. Het Rotterd. publiek, nog denken de aan den zilveren balwedstrijd tegen Rapiditas, is nog steeds bang dat Sparta nog zou verliezen. Het ge beurde echter niet daar geen der twee elftallen moer wilde scoren en met tijd heeft Sparta terecht, gewonnen 2—1. Van Haarlem verdienen als red dende engelen, ten eerste Van Oppen- dan. Van Andel en M. de Koek een pluimpje, de rest was beneden pijl. Sparta, ook haar zagen wij wel eens Onvoorzichtige proefneming. De eiigenaar eener steengroeve te MomL pedlier, de 66-jarige Cabirou, was Zon dag met zijn lSjarigen zoon Victor werk zaam in de groeve, toen Louis Chabot, leerling aan de handelsschool, kwam vertellen, dat hij een ontploffingsraiddiel had uitgevonden en dat nu eens zou be proeven. Vader Cabirou verzette zich voorzich tigheidshalve tegen die proefneming, maar de jongelui luisterden niet naar raad en het goedje werd in een opening, daartoe reeds aangebracht, uitgestort. Plotseling weerklonk een ontzettende slag. De steenen vlogen- naar alle zijden en troffen met zooveel kracht de beide jongelui, dat zij verscheiden meters ver geslingerd werden. Cabirou snelde on middellijk toe, maar hij vond Chabot dood en zijn zoon zwaar gewond en nog slechts zwak ademhalend. In den avond stierf ook deze. De oude Cabirou krankzinnig geworden van smart. De berenplaag doet zich in Oostenrijk niet minder ge voelen dan die dier wolven. In de om streken van Gottschee verwekken deze dieren den grootsten angst. Een knaap werd vermist en een koe werd door de beren meegesleept. Reeds worden drijfjachten tegen de lastige bezoekers georganiseerd. De nieuwe Amerikanen. In 1902 hebben zich weer 545.750 per sonen in de Vereenigde Staten gevestigd d. i. 138.000 personen meer dan het voor afgaande jaar. De meeste dezer land verhuizers zijn Italianen en Oostenrij kers. Vaardigheid in het werken op de schrijfmachine is alleen door onafgebroken oefening te verkrijgen. In Noord-Amerika moeten de beginnelingen daartoe vingeroefeningen maken, als een pianospeler. Als beste oefening is een zin verzonnen, dien leerling op een oude schrijfmachine on verbiddelijk telkens opnieuw moet blij ven kloppen, tot hij de noodige vlugheid heeft verkregen. Deze zin luidt: „Pack my box with five dozen liquor jugs' (Pak -in mijn koffer 5 dozijn kruiken likeur). De zin bevat de eigenaardigheid, dat -alle medeklinkers van het alphabet er maar eenmaal in voorkomen. Een proef om een dergelijken zin in andere talen te vormen moet tot dusver mislukt zijn. Aanslag op den Shah. Uit Teheran komt het bericht, dat een man, als vrouw verkleed, drie revolver schoten op den Shah heeft gelost, zon der hem evenwel te treffen. De eerste gek van 'tjaar. Volgens de „Petit Bleu" heeft zekere C. W. Hart te Clapham, op zich genomen om in 31 dagen achter elkaar 3.250 kilo meter af te leggen, d. i. 100 kilometer per Twaalf maai getrouwd. .Alle dagbladen in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika publiceeren het portret van den' trouwlustigen Zerad Po- meroy, met zijn successievelijke echtige- nooten, waarvan hij dezer dagen met de twaalfde in het huwelijk is getreden. De bruigom, zeker wel recordhouder op dit gebied, is thans 89 jaar oud en de bruid 43 jaarjonger. Pomeroy woont te Middlefeld, een nieuwe stad in Connec ticut, zijn laatste vrouwtje (tot op he den) is uit Cleveland in Ohio tot hem overgekomen. Een politieke twist tusschen Senor Corona, lid van het Cu- baansche Congres en redacteur van de Cubano Libro, met senor Insula, redac teur van de Republica, Donderdag in een café te Santiago, liep zoo hoog, dat eerst genoemde zijn collega doodschoot. De da der is niet gearresteerd. Vervolg Stadsnieuws. Bekeur d. Eem broodhakker in de Jansstraat is bekeurd wegens het niet voldoende nernen van voorzorgsmaat regelen voor de veiligheid der voorbij gangers bij het gebruik van zijn kelder. Eer vrouw, woonachtig op den Har- men-Jansweg was daarvan de dupe geworden. Zij viel nl. Woensdag-na middag in het keldergat tengevolge waarvan zij een gapende wonde be kwam, en zich tevens aan armen en beenen bezeerde, en haar duim ver stuikte. G e v a a r 1 ij k. Eon gasbuis aan den Wagenweg bij de nieuwgebouwde automobiel mfabriek sprong heden nacht met een harden knal stuk. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De knal werd op verren afstand in verschillende stadsgedeelten gehoord. Verbaliseerd Tegen een bier huishouder is procesverbaal opge maakt wegens heit verkoopen van ster ken drank in het klein zonder de ver- eischte vergunning. Gekozen Naar we vernemen, is tot lid van het P. K. parochiaal armbestuur gekozen de heer Joannes van Benin.el in plaats van den heer liafkenscheidt, die als zoodanig be dankt had. De schilder G. J. 1-1. Pog beek is gisteren overleden. Vervolg Nieuwstijdingen. Een drama in den spoortrein. Op Nieuwjaarsdag bevonden zich een vijftal reizigers, waaronder een soldaat, in een coupé van den irefm lunchen ^aiijs en de Belgische grens. Zij kenden elkaar niet, maar weldra waren zij in een druk politiek gesprek gewikkeld, dat ten slotte op hooge woorden uitliep. Zij kwamen echter overeen, liet erbij te laten, dronken een paar liters wijn en legden zich te slapen. Even voorhij het station te Compièg- ne weerklonken twee revolverschoten. Eén der vijf reizigers had op zijn ge zellen vuur gegeven. De soldaat wierp zich op hem, maar hun worsteling had .slechts ten gevolge, dat juist bij het binnenrijden van het station Noyon. beide mannen door liet openstaande portier op het perron vielen. Hier werd de moordenaar, die even als de soldaait, geen letsel had beko men, gearresteerd, terwijl de beide ge wonden in veiiliglieid werden gebracht, Eén hunner, de 36-jarige Machenel, die éen zijner kinderen te Brussel ging bezoeken, is hoogst ernstig gewond. De dader van den aanslag bleek te zijn de machinist Singelé uit Parijs, die voor net overige als een rustig, ij verlig werkman bekend stond. Hoe een reuzenkabel ontstaat. Nu de groote kabel door den Stil len Oceaan is gelegd en daarmede de telegrafische omgording van den aard bol voltooid is, is het niet onbelang rijk eens na te gaan hoe zulk een reu zenwerk tot stand komt. De totale lengte van den kabel be-| draagt 7838 zeemijlen. Het leggen er van liep af tusschen 13 Maart en 17 October 1.1., zoodat per dag gemiddeld een afstand van niet minder dan 198 zeemijlen werd afgewerkt. En dan'der het puin bedolven. Tot hulp is niet eens onafgebroken doorgewerkt, schelde men de brandweer op en deze want de geweldige kabel was te j rukte van heit Weesperplein aan on- zwaar om hem op éen enkel schip. m|der beyel van den h00fdbrandmees. eeHet langste gSleelte, nl. 3458 zee- ter R- Boe,e Jr- D«e ®a( eeniïe nut' mijlen, ligt tusschen Van-Couver-; tjSe wenken om den man uiit zijn be- eiland en h.et Fanning-eiland. i narde positie te bevrijden. Toen men Dze kabel zelf moest op bijzondere hem van onder het puin had gehaald wijze vervaardigd worden, want hoe bleek het dat de man aan beid© bee- v er der de electrische stroom zich j nen ernstig was gewond; per bran- voortbewegen moet des te grooter moet1 card werd hij naar het R K Gast- de kern van den kabel, noodig ter Oostemarksfraat overwinning van den electrischen te-' uosterparkstraat _e Onder het pain geraakt, Men is nog steeds bezig melt het sloopingswierk van de puinhoopen der destijds afgebrande mouterij van de bierbrouwerij „De Amstel". Bij dit werk had Zaterdagochtend een onge luk plaats, dat betrekkelijk nog ge lukkig afliep. Bij bet loshakken van een deir vloeren van de gewelven stortlte, zonder dat men daar- op dat oogenblïk op bedacht kon zijn, een dier vloeren plotseling in en een der werklieden geraakte gedeeltelijk on- Veiling in Let Verkoopt. „De Gouden Leeuw" op Zaterdag 3 Januari. No. 1. Een heerenhuis en erve met tuin aan de Kenaustraat, no. 9. J. \V. van Santé q.Q-, 8585. No. 2. Een heerenhuis en erve met tuin, naast het voorgaande perceel, no. 7. J. Oostwald, 8475. No. 3. Een winkelhuis en erve aan de Leidsche straat, no. 85. No. 4. Een huis en erve, naast het voorgaande, nio. 83. No. 5. Een huis en erve aan de Voor- zongstraat, no. 51. No. 6. Een huis en erve naast het voor- gaaaide, ao. 49. De peroeelen no. 3 tot en met 6 ge combineerd, J. B. Bijnsdorp, 6390. No. 7. Een huis en erve met tuin aan de Gedempte Oude Gracht nabij de Zijl straat, no. 2. J. A. J. Nolthenius, 7185. No. 8. Een winkelhuis en erve aan de Kamperstraat, no. 6c. No. 9. Een winkelhuis en erve nevens het voorgaande perceel, nio. 6b. 10. Een perceel Bouwterrein met de daarop staande schuur aan de Lange Poeilaan, achter het voorgaande perceel, No. 11. Een huis met afzonderlijk op gaande boveniwoninig en daarachter ge legen pakhuis en erve, aan de Lange Poellaan, no. 15 zwart en rood. De perceelen no. 8 tot en met 11 ge combineerd, H. N. Verdel, 14275. No. 12. Een winkelhuis en erve aan de Leidsche straat, no. 87. No. 13. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 89. No. 14. Een huis en erve nevens het voor,gaarude, no. 91. No. 15. Een huis en erve met poort aan de Voorzorgstraat, no. 62. No. 16. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 60. De perceelien no. 12 tot en met 16 ge combineerd, C. v. d. Ivroft, 6700. No. 17. Een winkelhuis en erve aan. de Leidsche straat, no. 80. J. van Velzen, 2450. No. 18. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 82. J. J. Jacques, f 1330. No. 19. Een huis en erve aan de Voor- zorgstraat, no. 64. C. van .Andel, 1125. No. 20. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 66, D. W. Koopen, f 1140. No. 21. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 68. L. Simons, 1175. No. 22. Een huis en erve, nevens het voorgaande, no. 70. D. Bouwer, 1195. No. 23. Een huis en erve aan de Leid sche straat, no. 121. G. Jongkind, 1220. No. 24. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 123. H. F. v. Luyken, 1335. No. 25. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 125. G. J. Jansen, 1375. No. 26. Een huis en erve aan de Gast huislaan, no. 174. D. W. Koopen, 1190. No. 27. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 172. W. P. Houtkamp, 1185. No. 28. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 170. L. Simons, 1185. No. 29. Een huis en erve nevens het voorgaande, no. 168. A. Witkamp, 1190. genstand, wezen. De voor den ge noemden afstand vervaardigde kabel weegt voor iederen zeemijl aan koper alleen 300 KG. en aan gutta-percha 170 KG. Behalve den eigenlijken, uit zeven draden bestaanden geleidines- kabel, bevat de kern nog vier vlakke koperdraden. Voor de overige, korte afstanden der lijn kon de kabel zwakker wezen, zoo dat zijn gewicht aan koper slechte 110 tot 65. dat aan gutta-percha slechts 90 tot65 KG. per zeemijl bedroeg. Een belangrijk deel vaa den zeeka bel is zijn bewapening tegen storin gen van buiten. In dit geval be stond deze uit 18 gegalvaniseerde, in elkander gewikkelde draden. De we derstand van den kabel tegen trek ken bedroeg ongeveer 1200 K.G. Zijn gewicht in de lucht schatte men op ruim 300 KG. en in water op 180 KG. per zeemijl. De bewapening moest nog bijzonder gekozen worden naar de diepte en den toestand van uen zeebodem. Men begrijpt dus dat- voor het leggen van den kabel een onder zoek van den zeebodem langs den gansc-hen afstand der lijn ondernomen moest worden. Daarbij komt men dikwijls tot verrassende ontdekkingen, die ook in dit geval niet zijn uitgeble- bracht en daar iter verplegi„ nomen. opge- AmsterdaTssche Banr? Gis'er. Heóer- Zl. 3 Jan Md. 5 Jan. 21/spCt. Ved. Werk. Schnld 82 S21/s 4i/j pCt. Portugal ■I pCt. Venezuela33% 34i/je Cert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum.433 Aand. Moeara Enim91 93 Aand. Periak Petroleum1431/® 143 Aand. Schibaieff Aand. 8oemalats Aand. Am. Car Foundry Cy.. Aand. United 8teel Cornp37s/i S&lw Aand. Atchison Topeba84% 85 Aand. Union PacificlOOVg 101 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 104% 104% Aand. Missouri Kansas <fe Texas 27% 2S% Aand. New-York Ontario32% 32% Gew. aand. Kansas Oity South. 341/o 3-Ju/w Pref. aand. id. id57% 57%f, Gew. aand. BonthernRailway. 34% 34 Aand. Wasbash80% 31 Aand. Denver Rio Grande41%g 41% Gew. aand. Erie381/, 39 Burgerlijke Stand Bevallen: 3 Jan. M. ^alandt—van Os, d. A. M. Droog—Hommers z. 5. C. F. de Advertentiën Heden ontsliep zacht en kalm mijn innig geliefde echtgenootc MARKET JE KARMAN in den ouderdom van 65 jaar. A. HESSELS. Haarlem4 Jan. '03. Heden ontsliep zacht en kalm onze innig geliefde en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoe der MARRETJE KARMAN in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam P. HESSELS. Haarlem, 4 Jan. '03. Heden overleed na eene kort stondige ziekte plotseling mijn innig geliefde Zuster ANNA ELLSABETII NIGRIJN in den ouderdom van 70 jaar. Mede namens de familie Mej. M. J. NEGRIJN, Kleine Houtweg 57. Haarlem, 4 Jan.. 1903, Bezoeken van rouwbeklag kun nen niet worden afgewacht.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3