NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Nota's, Rekeningen, Quitantiën en Wissels, 20e Jaargang Donderdag 8 Januari 1903 No. 5989 HAABLEnrS DAGBLAD Atoonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02Va Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V* de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën z Van 15 regels 5U Cts.iedere regel meer 10 C.ts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Grootc letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. BureauxZnlder Buiteiispaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3lhis Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haariom's Dagblad van 8 Jan. bevat 0. a. I11 Oostenrijk als in Dresden, Het jaar 1902 (vervolg), Drankbe strijding en armenzorg, Ned. Ho- telliondersbond. Ter Stoomdrukkerij »L0URENS COSTERa, Groote Houtstraat 55, worden in verschillende grootte, keurig afgewerkt, ge leverd bedrukt met firma, tot zeer lage pry zen. P|T Levering ten allerspoe digste, desgewenscht op den dag zelf der bestelling. Oiïicieele Hericiiten. noodiging aangenomen hebben vinden wij er niet bij vermeld. Dnit8chland. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct." brengt in herinnering hoe Keizer Frans Josef van Oostenrijk inder tijd ook een vlucht zijner gemalin heeft moeten doorstaan, die echter anders is afgeloopen dan in het Dresdener geval waarschijnlijk zal plaats hebben, en bo vendien onder geheel andere omstandig heden geschiedde. Keizerin Elisabeth vluchtte ten deele ook omdat het drukkende juk der stijf heid en etikette haar te zwaar werd en de bemo eizuchtighedid van haar schoon moeder en ook, omdat zij vervreemd werd gehouden van haar kinderen en dingen ervoer die haar deden veron derstellen dat zij geen plaats meer had in het hart van haar gemaal. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openba ren dienst te onttrekken: de Kloppers- poon. gelegen tusschen de Bakenesser- gracht en de Jansstraat alhier. De stukken te dezer zake betrekking hebbende, zullen met ingang van heden gedurende a^ht dagen ter plaatselijke secretarie (7e afdeelmg,'Tl?v inzage van een ieder zijn nedeügeiegd. Haarlem, 6 Januari 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Atrika. Wie zal 1$. de Boeren, die naar So- maliland gaan aanvoeren1? De Daily Mail meldde gisteren, dat gen Viljoen haaa- uit New-York geseind had, dat hij bereid was het bevel te aanvaar den als het hem aangeboden werd. Nu heeft. Renter's Agentschap gemeld, dat de Engelsche Regeerine Viljoen als be velhebber wenscht. Dat is dan toch zooveel als een aanbod. En nu wordt uit Londen gemeld, dat Piet de Wet de aanvoerder zal wezen. Hoe zit dat Als Piet de Wet de aanvoerder wordt, moet de Engebsche regeering den in druk of de overtuiging hebben gekre gen, dat Viljoen niet wil. En dan is tevens bevestigd, wat aanstonds dui delijk was, dat die Somaliland Boeren uit de Nationale Verkenners voortko men. Geen fatsoenlijke Boer wil na tuurlijk onder een verrader als Piet de Wet staan. Reuter seinde den 3den xiit Pretoria dat het aanwerven van een korps Boeren voor Somaliland was begonnen. Wij dachten dat de zaak al geregeld was. En voorts het bevel zal Viljoen aangeboden worden, als hij bijtijds terug is. Maar Viljoen kan uil New-York eerder te Berbera of Aden wezen dan die Boeren uit Zuid-Afrika. Chamberlain is, zooals men weet, te Pretoria aangekomen en daar met de noodige officieele eerbewijzen ontvan gen. Of het enthousiasme, dat volgens de Engelsche berichten deze aankomst imoet gekenmerkt hebben wel van het zuiverste water is geweest, durven wij betwijfelen ;ten eerste toch ligt het niet in den aard van den Boer uitbundige be tuigingen van verkleefdheid te d-oen en ten tweede is er voorloopig nog niet veel reden om de opinie der Boeren, zoo als die zich vóór en in den oorlog van den heer Chamberlain gevormd heeft, te doen omslaan. Dat er van de Engelschen en Engelsch- gezintleni wat hoerah-geroep etc is ge- weest, zullen wij niet ontkennen, doch dunkt ons niet van genoeg belang om er lang bij stil te staan. De generaals Botha, de la Rey en de heer Schalk Burger zijn uitgenoodigd om heden deel te nemen aan een groot feest maal, dat gegeven zal worden ter eere van den heer Chamberlain. Of zij de uit- De correspondent vertelt aldus: De crisis in haar leven kwam evenwel pas later, na een onverkwikkelijk jacht avontuur van haar man in de bergen. Elisabeth oordeelde toen, dat zij genoeg gedragen en geleden had. Eensklaps hoorde men, dat zij heimelijk verdwenen was, zonder dat iemand wist, wat er van haar geworden was. Naderhand bleek, dat zij in- den trein naar Triëst gestapt was en zich daar naar Korfoe inge scheept had op haar j-acht, met het vaste besluit nimmer naar Weemen terug keeren. kien kan nagaan welk een schandaal er ontstond, toen het overhaaste vertrek der Keizerin was uitgelekt. Meer dan ooit heette het nu, dat zij aan verstands verbijstering leed; het zat immers in de familie! Er volgde een romantische jacht op de Keizerin. Toen zij vernomen had, dat de Keizer zich op zijn jacht had inge scheept, om haar terug te brengen, ging zij terstond aan boord van het hare, om te ontsnappen. Zij stoomde ijlings naar de Balearen: de Keizer haar achterna. Weer liet zij fluks het anker lichten en voer Gibraltar voorbij, tot ver in den At- lantischen Oceaan. Eindelijk zag Frans Jozef het niut-telooze in van verdere po gingen om zijn vrouw te achterhalen, en hij. keerde naar den Hof burg terug al léén, ,,a sadder and a wiser man". Zeven jaren heeft keizerin Elisabeth's vrijwillige ballingschap geduurd. Een groot deel ervan bracht zij door in Al giers in een prachtige villa. Zij voerde een heel eigenaardig bestaan, studeerde veel, maar doolde ook gaarne alleen rond, zonder op wind of weer te letten. Het Oostenrijksche keizerschap, de Hof- li larg, man en kinderen dat alles scheen haar geen het minste belang meer in te boezemen. En al het gepraat en geschrijf over haar excentriciteit of haar wonderlijk avontuur scheen haar koud te laten. Zij was zeker een geheel andere vrouw geworden, en stelliig niet teerhartiger. Middelerwijl werden er van verschillende kanten pogingen gedaan, om de crisis door een verzoening op te lossen. De moeder der Keizerin, hertogin Ludovica, deed eraan mee. Men trachtte op de Keizerin te werken, door haar lijk zou zijn. Genève te spreken met den advccaa. Lachenal, die daar de zaken der prin ses bestiert. Volgens de Petit Bleu hebben de juweelen van de Kroonprinses een verkoopswaarde van 200.000 frs. Gi- ron bezit ongeveer 50,000 frs. Om over deze som te kunnen beschikken, heeft hij reeds eenigen tijd geleden zijn ge heele vermogen te gelde gemaakt. Gi- ron is voornemens, zoodra de quaestie der echtscheiding van de Kroonprin ses beslist is, zich te Parijs of Brussel te vestigen als medewerker aan een krant, aangezien zijn familie hem reeds heeft, laten weten dat zij de han den van hem- aftrekt. Rnsland Het reuzenplan om een kanaal te bouwen van de Oostzee naar de Zwar te Zee is, blijkens ec-11 bericht uit St. Petersburg, weer een schrede nader tot de werkelijkheid gekomen. Mie ont werpen voor drze geweldige onderne ming liggen 1111 in het Russische mi nisterie van openbare werken klaar voor een eindonderzoek Voor verreweg het grootste deel zal het ontworpen kanaal beslaan uit ge kanaliseerde rivieren en wel de Duna, de Beresina en de Djnepr. Geheel ïi'euw gegraven moet worden de ver binding tusschen Beresina en Duna. een afstand van 160 K.M. de strook tusschen Dunaburg en Lepel. De groote beteekenis van dezen wa terweg. uit een economisch en strate gisch oogpunt beschouwd, ligt voor de baad. Rutland's vloot, verdeeld over het noorden en het Zuiden des Rijks, krijgt dubbele waarde door de moge lijkheid, die tengevolge van de sluiting der Dardanellen nu 'niet bestaat, om zich althans voor e?n deel te kunnen vereenigen. Wat het kanaal voor den Russischen handel zou worden, toont een ensele biik de kaartgeen spoorwegbouw zoude zulk een deel van het Tsarenrijk zoo snel, goedkoop en voortreffelijk voor den wereldhandel kunnen toegankelijk maken. De lengte van het kanaal zal bedra gen 1607 K.M., de gemiddelde diepte 8.5 M. Een Amerikaansch consortium heeft aangeboden het werk in slechts ijf jaar uit te voeren, voor 390 millioen gulden. Aan dc Oostzee is de Havenstad Riga het eindpunt, aan de Zwarte zee Cher- ison. Aan het kanaal liggen een aan tal belangrijke Russische handelsste den. vooris komen door kanalisatie af verdieping van zijrievieren van de Duna, de Beresina, en de üujepr, an dere gro re plaatsen in verbinding met de zee. Zoo wordt de benedenloop van de Dwina van Disna tot Donaburg ge kanaliseerd voorts de Pripet tot de stad Mosyrde Teteref tot Sjïtomir en de Worskla tot Poltawa de bovenloop van de Dnjepr wordt gekanaliseerd van haar samenvloeiing met de Bere sina tot aan de stad Qiteja. Spanje. De dood van Sagasta iieeft groo- ien indruk gemaakt te Madrid. Reeds eenige malen had koning Alphonsus naar hem laten vragen en men weet ta vertellen dat de Koning in persoon den zieke had willen opzoeken, maar dat mem den jeugdigen onbezonne- ling beduid had, dat dit niet behoor- die schoone woorden in daden omzet ten deed hij niet. Voor de monarchie in engeren zin, is Sagasta altijd een grooten steun geweest. Stadsnieuws. voor te houden, dat zij, door weg te blij ven, haar heiligste plichten als Keizerin, echtgenoote en moeder verzaakte. Het moet een hartroerende ontmoeting zijn geweest op de Hofburg, tusschen man en vrouw. Keizer en Keizerin, toen zij elkander na al die jaren weerzagen. Er was niemand bij tegenwoordig, zegt de schrijfster van ..The Martyrdom of an Empress." behalve een broeder des Kei zers. Frans Jozef zag er veel ouder, blee- ker, atlgematter uit dan toen Elizabeth hem het laatst had gezien. Zij, met asch- grauw gelaat en bonzend hart, stond hem zwijgzaam aan te kijken, zonder iets te verraden van de in haar woelende hartstochten. De Keizer ging de Kamer, door, boog de knie en drukte een harte- lijken kus op haar hand, even deemoe- diglijk, alsof hij de minste harer onder danen ware geweest. Zijn lippen waren even bleek en trillend als de tengere hand, welke hij vasthield. ,,Que Dieu vous garde-" stamelde hij. Zij vestigde den blik op hem. Dan, met de andere hand zijn haren streelenide, met bijna) moederlijke teederheid: .Frans, wij hebben elkander veel te ver geven!" De gevolmachtigde van de kroon prinses van Saksen te Dresden, dr. Emil Körner, is op reis gegaan om ie Niet lang heeft Sagasta genoten van de rast, als men het ambtaloos leven van den ambitieusen leider der liberale partij althans rust noemeai mag. Hij is heengegaan enkele we ken nadat zijn politieke lamp geheel was uitgebrand. Uitgebrand bij ge brek aan olie, niet door zijn tegen standers uitgeblazen. Al lager was die lamp gaan branden en in het laatsite half jaar was zij zoo duister geworden, dat niemand er meer bij zien kon. Nog was Sagasta het offi cieele hoofd van de liberale partij. Bij al de crises, die het Spaansche ministerie onder zijn laatste presidi- aat heeft doorgemaakt, was het de vraag, wie aan het bewind zou ko men, de conservatief Silvela of een coalitie-ministerie of wederom een liberaal kabinet en indien men het laatste in de gegeven omstandighe den het meest verkieslijk vond, dan dacht er in ernst niemand aan ook de Koning niet dalt er nog wel andere liberalen in Spanje waren dan deze Sagasta. De liberale partij is nu verplicht een nieuwen leider te zoeken ?n voor de partij is dat stellig geen ramp. Sagasta was een man van groote be kwaamheid als woordvoerder, maar Haarlem, 7 Jan. 1903. Lezing. In de goed bezette boven zaal van het Brongebouw bield de heer Frauz Arp Dinsdagavond een le zing m de Duitsclie taal over ,,De Schilderkunst, der 17e eeuw in Hol land. beschouwd in het licht der Schil derkunst van do 17e eeuw in het alge meen." Na een Korte behandeling der schil derkunst in het algemeen wees spr. er op, dat zoowel het idealisme als het realisme in de schilderkunst tot zijn recht kan komen. Hoe hooger het on derwerp zien verheft, hoe meer het tot de idealen behoort, zooals de Bijbelsche en nisturische onderwemen des te meer moet het realisme op den achter stond treden, en hoe .meer het tot den kring van het werkelijk bestaande behoort, des te mmder mag zich het idealisme doen gelden. Een historische figuur moet derhal ve up meer ideale wijze worden opge vat dan een genrefiguur en de rcli- gieuse schilderkunst anders behandeld worden dan het stilleven. Deze be trekking tusschen aard on behandeling wordt stijl genoemd. Het uiterste van realisme is natu ralisme. Tot. liet gebied vau dit laat ste behooren 't landschap, 'tdieren- seliilderen, en het stilleven toi dat van net idealisme de h'siorie, het genre -en, het portret. Ten slotte herinnerde spreker eraan, dat de Hollandische1 (Malerei een eer ste plaats inneemt in de schilderkunst in het algemeen. Om ciit te bewijzen, werden werkstukken van bekende schilders uit de 17e eeuw in Italië, Spanje', Frankrijk, Vlamingen en Hol land op het doek gebracht. Bij elk stuk gaf spr. zijn beschouwin gen ten beste. In de 16e eeuw vereenigdo zich al het kunstenaarstalent tot de voorspel ling van den idealen inhoud der Chris telijke overlevering. Vooral in Italië werd deze kunst beoefend. Daar ont wikkelde zich de schilder Rafael, die in zijn kunstgewrochten de uitstekende eigenschappen der afzonderlijke' scho-1 len vereenigde en wiens uitnemende1 werkstukken werden beschenen door den heiligen glans van het ideale. Achtereenvolgens ging sjrr. nu de geschiedenis na, in verband met de getoonde beelden om ten slotte wat langer stil te staan bij de Vlaamsche en ILollandsdic Schilderschool. Verschillende werkstukken van Ru- hens en vanDyck, werden vertoond en ook van de vertegenwoordigers der llollandsche school Frans Hals, Rem brandt. Jan Steen. Hobbema. In het laatst der 17e eeuw kwijnde de Vlaamsche schoei weg, zoodat zij •in het begin der I8e eeuw tevergeefs word gezocht. Meer levenskracht heeft de l lollandsche school dus getoond. Met veel belangstelling werd d'eae voordracht gevolgd. Het komt ons voor, dat dc beoefenaars der kunst gis teravond veel genoten hebben en niet zuilen nalaten hun dank (e betuigen, door alle lezingen, welke de heer Arp zicli voorstelt ie geven over de voor naamste meesters der Hollandsche schilderkunst in de 17e eeuw, te gaan bijwonen. De opening der T e n 10 0 li- stelling van de werken van Walter Crane, welke in het. Museum van Kunstnijverheid gehouden zal worden, heeft eenige vertraging ondergaan, omdat de kisten waarin ze wei-den ver pakt en die reeds geruimen tijd uit Turijn verzonden werden nog niet in Nederland zijn aangekomen. Dó' zending wordt echter elk oogenblik verwacht en de Tentoonstelling zal vermoedelijk tegen ;5 Jon. kunnen ge opend worden. woord en had zich tot onderwerp geko zen: ..De strijd van het loop- en maga- zijnpersoneed". Ook in deze categorie van arbeiders is verbetering in hun toe stand noodzakelijk, de strijd van deze arbeiders is even zwaar als die van aile anderen, ook zij werken den geheelen dag voor een laag loon, zei spreker. Terwijl anderen eten moet de looper veelal boodschappen doen, omdat men gaarne de goederen op dien tijd wensch: te ontvangen, wijl men dan over de in- koopen spreken kan. Dan kan de looper niet gaan eten, wel licht moet hij clan nog eerst even naar een en ander, ook aan de deur wachten, terwijl toch ook hij honger heeft en trek krijgt in zijn middagmaal. Zij hangen dus geheel van de nukken van het pu bliek af. Er moet overlegd worden wat er gedaan moet worden om een einde ie maken aan den langen arbeidsdag. Er moet een organisaiie komen, die reeds had moeten bestaan. Dan de winkelbe dienden: zij moeten altijd met de boord en de das aan netjes gekleed zijn, terwijl zij het loon van een sjouwerman krij gen. Zij moeten door weer en wind steeds langs de straten gaan. in weer waarin eene dame haar schoothondje niet durft uit te sturen. Ik bedoel hier niet mede, zei spreker, den een of an dere patroon, maar het geheel. En zon der organisatie is aan deze toestanden geen einde te maken. Gij allen moet zien, op welke wijze gij het voordeeligst kunt werken, alles echter in het belang der organisatie. Ook keurde spr. al te groote onderdanig heid af, daar 't toch niets dan gemaakte beleefdheid, zeg iemand goeden dag zoo als gij het meem. doch sta niet steeds te buigen als een knipmes. Bij het loop- personeel bestaat ook het fooienstelsel; allen komen met Nieuwjaar en andere feestdagen gelukwenschen, om het een of ander te krijgen, dit moest niiet noo- dig zijn, doordat een patroon genoeg geeft. Nu is nog eens mijn vraag, op welke wijze verbetering? Het antwoord is hierop: door organisatie. Hierna drong spreker bij alle aanwe zigen aan, vooral te doen wat zij kun- saen om de organisatie te bevorderen. Bij vonnissen der Arrond sememts-Rechtbank alhier van 6 Januari 1903. zijn gehomologeerd het accoord in het faillissement van G. Zwart, schoen winkelier te Haarlem, 10 Het accoord van J. van Veen, particu lier te Zaandam, 80 Uit de Omstreken. Vereeniigimg van loop- en ma- ga zij n-p ersoneel. Bovengenoemde vereeniging hield g.s- teren avond een openbare cursus-verga dering in een der lokalen van het geheel onthoudersgebouw in de Kleine Hout- straaj, Te ruim negen uur opende de voorzitter de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, tevens zijn spijt te kennen gevende, dat het aan tal aanwezigen zoo klein was, doch dit zou geen beletsel zijn om op den inge slagen weg door te gaan. De heer G. Elferink nam hierna het Hockey en Bandy. Naar wij uit goede bron vernomen hebben, heeft de ■Haarlemsche Hockey- ea Bandyclub be skoten niet naar Davos te gaan, om daar aan de internationale Bandy-wedstxïjden deel te nemen Als reden hiervan kan worden opgegeven de bekende ijsquaes- :ie, waardoor eenige bekende goede spe lers van öe Haariemsche H. en B. bedankt hebben. In de Concert- en Tooneelzaal vat. de Kroon wordt Zendag tl Januari ten soiree music&le gegeven door mej. Anna Blaauw en de heeren Henk van Breemen, W. Robert. Jan Tak Jz. W Robert Jr.. en Tl». C. de Maarè. Het. zal ons kunstlievend jmbliek ze ker aangenaam zijn, dat tnej. Anna Blaauw, do bekend? concertzangeres, geheel hersteld zijnde van een langdu rige ongesteldheid, zich weder laat hooren. Met genoegen zal menigeen zeker te rugdenken aan de Uooge kunst, die zij hier ter stede te genieten gaf op de oncerten van Toonkunst, Zang en Vriendschap e. a. Wij mogen dus, ook met het oog op de overige medewerkenden, een genot vollen avond in de* nieuwe concertzaal verwachten. t Toonee! wordt door een t.e plaatsen nis geheel als concertpodium ingericht. Moesten vroeger de werk lieden der Centrale Werkplaats der H.IJ.S.M. alhier de recepten in de apotheek bezorgen, de heer Florijn heeft hier verandering in gebracht. In het portiershuisje hangt een bus. waarin de recepten geborgen kunnen worden, welke bus dan vanwege den heer Florijn gehaald wordt. Dit mag een goede maatregel genoemd worden, daar het vroeger niet zelden gebeurde, dat de recepten, welke door kindereu weggebracht werden verloren of zoek raakten en vader dus zijn poeiers, pil len of drankjes niet ontving. Bloemendaal. De Inwijding der nieuwe Gemeenteschool. Hoezee, hoezee De nieuwe school is klaar Dat was de juichtoon, heden door Bloemendaal's schooljeugd geu'it. nu zij haar niéuwe gemeenteschool ging inwijden. Het was dan ook oen gewichtige ge beurtenis. niet alleen in 't loven van liet jonge Volkje, maar van geheel Bloeanendcial. Want dit feit toch spreekt voor de vooruitgang der na- tuunschooue gemeente, is het beste be wijs dat Bloemendaal steeds in bloei toeneemt. Reeds eenigen tijd w?s het oude schoolgebouw te klein voldeed niet meer aan dc eischen des tijds. zoodat én door de ondei wijzers èn door de kinderen, vol verlangen dit oogenblik word verbeid, het moment waarop zij voorgoed de oude school den rug zou den toekeeren om met frisschsn moed en opgerunnd van zin. in het nieuwe trebouw de werkzaamheden weder aan te vangm. Om tien uur vereenigden de Vande ren zich nog éénmaal in het oude ge bouw en daarna word onder leiding der onderwijzers de tocht naar de nieu we ischool aanvaard. Met van blijdschap stralende gezicht jes en met vlaggetjes in de hand deed de jeugd omstreeks half elf haar 'intre de in het mooie, doelmatig ingerichte gebouw, volgens den schoolopziener de best ingerichte gemeenteschool in zijn arrondissement. Hier werden allen verwelkomd door den Burgemeester, enkele Raadsleden, den Districts- en Arrondissements- schoolopzieneir, den gemeentearchitect, den aannemer Rings, den opzichter Plevier en verdere genoodigden. Weldra Idor.A nu uit vele kindaer- monden het volgende lied Heden gingen wij naar school toe Voor het eerst in "t nieuwe jaar, En we zeiden toi elkander: ..Wat een pret! De school is klaar!" Lang reeds waren we in verwachting Van hetgeen er komen zou, En nu zijn we eind'lijk samen In dit prachtig ruim gebouw! 0, wat heerlijke lokalen! Lucht en licht in overvloed! Nieuwe banken, mooie platen: "t Leeren gaat nu ééns zoo goed! 1.aat dan ook ons lied weerklinken FLink en vroolijk op dii feest! Ieder ziet aan onze oogen: ..Nooit zijn we zoo blij geweest!" Doch wij willen niet vergeten, Wat men nu van ons verwacht, En met lust en ijver leeren, Onvermoeid, met frissche kracht! Jongens! Tot besluit een juichtoon, Die ons uiifc het harte gaat: ..Burgemeester Immin'i. leve! Leve de Gemeenteraad!" Hierna had dé officieele inwijding plaats. Allereerst werd het woord gevoetrd door den Burgemeester, den heer Immink. Deze zeïde ongeveer hei volgende: Thans is de school gereed. Wij zijn er gekomen. De heer districts-school- opziener heeft de school geïnspec teerd en goedgekeurd. Of zij zal vol doen? Dat valt niet -te betwijfelen. Wat we er van zien. doet ons vol goe de verwachtingen zijn. Dit gebouw, gesticht naar het model, verschaft door den districts-schoolopzieneir, uit gewerkt door den gemeente-architect uitgevoerd onder dagelijksche leiding van den degelijken opzichter, den heer Plevier, en gebouwd door den aannemer den heer Rings, geeft ons een zeer gunstigen indruk. De loka len zijn ruim en hoog. de lichtinval is goed, de ventilatie en verwarming zijn ingericht naar de best bekende vindingen, de lokalen zijn zoo ge plaatst, dat het Hoofd der School een overzicht heeft over al de leeirlokalen. De ruimte voor de vrije- en ordeoefe ningen, tevens speellokaal, is eene ont span ningsplaats. waarin de kinderen zich voorzeker gaarne zullen verpoozen. De gangen zijn luchtig, en vooral bij j de daarin uitkomende minder aestheti-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1