Protestantenbond. mise en inrichtingen heeft aan dem Wagenweg, in den Hout en aan de Olieslagerslaan en omdat de uitbrei ding der zaken het gebood nu eeoi nieuwe inrichting aan het Houtplein heeft geopend. De fraaie gevel zal vele wandelaars reeds opgevallen zijn. Het is kloeke, artistieke gevel, een flink front voor een doel, als waarvoor het gebouw bestemd is. Breede. gele deuren in eiem poort, die een flinken inrit geeft,voeren naar het ruime eerste koetshuis, een eer biedwaardige ruime hal. Alles is hier in gelen tint gehouden, waartegen, zooals in de open tuigkasten, het zwart der tuigen goed afsteekt. Men vindt hier een kantoortje en, wat zeer geriefelijk ïs, achteraan een knechts kamertje, waar die; knechts zich zon der dat dit voor het publiek hinder lijk is, kunnen verldeeden, terwijl men ook veel aangenamer inloop heeft. Het koetshuis wordt gevolgd door een tweede, dat eveneens bijzonder veel ruimte biedt. Bij dit tweede koetshuis vindt men de winter-spoelplaats. Daar is de temperatuur van dien aard, dat bij het schoonmaken der rijtuigen de lak niet barsten kan. De bij uitstek practisch ingerichte haverkisten bevinden zich in het tweede koetshuis. Zij zijn zóó inge richt, dat ze twee last haver elk kun nen bevatten. Ze loopen van binnen taps toe, zoodat de haver steeds in gelijke hoeveelheden aan allen gelij kelijk en gelijktijdig wordt toege voerd en de haver tevens gedurende den toevoer wordt gevoerd. Kenners heseffen de groote practi- •sche beteekenis hiervan. De stallen zelf zijn vooral ingericht met het oog op de eischen der prak tijk, terwijl ze er tevens wat bouw betreft, voor het oog aangenaam uit zien. Door middel van een zuig- en pers pomp wordt het water in de bakken gevoerd. Dat water wordt op tempe ratuur gehouden, zóó, dat wanneer paarden warm en dampend aanko men, zij direct zonder gevaar voor de gezondheid, het water kunnen ge bruiken. Er is een afzonderlijke stal, waar-1 5n zieke paarddn geïsoleerd kunnen staan en boksen, waarin paarden ge plaatst kunnen worden die, doordat ze moe zijn, gedurende eanigen tijd wat meer ruimte noodig hebben. Men ziet dus, diat alles zoo prak tisch en flink mogelijk is ingericht. Dat zorg is gedragen in allen deele met 31 Dec. 1904. Raming 2370. Ingekomen 13 biljetten. Laagste in schrijver de heer C. P. Kruize, te Am sterdam, voor 2090. 2o. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan de Rijks Museumgebouwen en het daarom gelegen plantsoen te Amsterdam, gedurende do jaren 1903 en 1904. Raming f 18,000. Ingekomen 5 biljetten. Laagste in schrijver de heer C. J. Maks, te Am sterdam, voor 15,974. 3o. Het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de gebouwen der rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, van den dag der goedkeuring van de aanbe steding tot en met 31 Dec. 1904. (Ro ming f 6900.) Ingekomen 18 biljetten. Laagste in-j schrijver de heer B. P. Klapmeijer, te Amsterdam, voor 5830. 4o. Heit onderhouden van en heit doen vanj herstellingen en vernieu wingen aau die gebouwen genaamd Trippenhuizen" te Amsterdam, „dé van den dag der goedkeuring van dé aanbesteding tot en met 31 Dec 1904 Raming f 3200. Ingekomen 12 biljetten Laagste in- schrijver de heer Ch. P. Kruize, te Amsterdam, voor f 2775. In de gehoorzaal op de Nieuwe Gracht trad Woensdagavond voor de leden der af deeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond als spreker op de heer dir. A. Rutgers van der Loeff Az., van 's-Hertogenbosch, met het onderwerp „Hoe staan godsdienst en politiek ten opzichte van elkander" Met een aanhaling van den preeken- bundel van den Duitschen predikantj Kalthof ving spr. zijn rede aan. Diens preeken waren o. m. getiteld ,,Het sociale karakter der 19e eeuw". „Ar moe en Rijkdom", „Liberalisme" enz. Hoewel spr. niet geheel onderschrijft wat Kalthof beweert, is zijn preeken- bundel toch een merkwaardig ver schijnsel van onzen tijd, doet, deze zien hoe nauw godsdienst en maat schappelijk leven met elkander in ver band staan ,hoe de godsdienstige pre diking met d'e sociale quaestie ver want is. En de politiek'? Hoe staat het daar mede. Het is en blijft een feit, dat de Staatkunde de maatschappij be- heerscht, maar ook de invloed der maatschappelijke toestanden onder vindt. Is er iets te looven. dan voorzeker de openbaarheid van de misstanden. Heerlijk is het dat de treurige toe standen in onze maatschappij aan het licht worden gebracht. De enquête in 1886 en '87 van onze Regeering uitgegaan .heeft daartoe het hare bijgebracht. En de verslagen voor doelmatige plaatsing em wijze dor commissie hebben doen zien hoe van voeding der paarden, voor mooie ruimte tot berging en schoonmaking der rijtuigen. De „stelletjes" der Eerste Haarlem- sche Rijtuigmaiatschappij zien ei mooi uit, de rijtuigen als victoria's, coupés, bussen, vigelanteln, landau ers. do gears, brikken, vis-fi-vis, zijn all ei-fraaist bekleed, bet tuig is zeer mooi. Voor een en ander is de stal aan 't Houtplein een prachtige inrichting. Men kan het zelf gaan zien. De di* rectie heeft de welwillendheid gehad. Vrijdag, Zaterdag en Zondag de in richting voor belangstellenden ter be zichtiging open te stellen. Den heer London, architect, die o. a. een fraai relief voor den gevel heeft ontworpen, en den heer van Omme ren. aannemer, een woord van hulde voor hun werk. Toen vrij gisteren een en ander be zichtigd hadden, werd ons door de directie een dejeuner aangeboden in Café Brinkmann. Aan dat dejeuner word menige wensch gesproken voor den bloei der onderneming en harte lijke woorden van hulde aan het adres der heeren London en Van Omme ren. Kunstbeschouwing. Het 2de gedeelte der aquarellen en teekenin-'j gen uit de portefeuille van den heer J. Krol Kz. dat ii Doel" geëxposeerd bijzonder veel moois te aanschouwen gegeven. We noemen o.a.: C. Bisschop, Hin- deloopsche bruid, een zeer hoog opge voerde aquarelle, krachtig en vol gloed; Klinkenbergh, Een Stadsge zicht, een heerlijke aquarelle, waarin een fraaie stemming, rustig en gevoe lig; een neckening van mevrouw Bil- ders van Bosse een indruk van de natuur, eenvoudig en waar; Louis Apol, een wintergezicht, weder een zijner artistieke werken, zooials wij die steeds van hem waardeerem. F. v. de Leemputte kar met paard, krachtig en breed opgevat H. J. Scholte de grootei zaal in het Stadhuis een fraaie aquarelle tintelend van licht, krachtig maar helder in de schaduwen en geestig gestoffeerd. Granjean, een sneeuwgezichteen sympathieke voorstelling, die veel zegt niet weinig woorden. Dit zijn slechts enkele van de vele verdienstelijke werken. Wij zouden nog kunnen noemen: C. Roelofs Gabriël, Dekker, Muller, C. ten Kate, Mej. Bosscha, Andringa, Henkes, enz. enz. Een expositie van groote importan tie was het dus. diep de Christenen zich moesten scha men over de bestaande toestanden. Hier zijn het geen socialistische blaad jes geweest, die de wonde plekken der Maatschappij aanduidden, neen, de Regeerings-enquête heeft dat bewe zen. Dii was een begin van ontwaken, een nieuw leven. Deze enquête is een zegen geweest En de directe en in directe gevolgen er van zijn geweest, dat wij meer oog hebben gekregen voor onze naaste omgeving, meer acht hebben geslagen op de maatschappe lijke misstanden, meer belangstelling kc-esteren voor wat er omgaat in de lagere klassen. De Vereeniging „Maatschappelijk Werk" heeft brieven verspreid om de menschen wakker te schudden, eene tentoonstelling van vrouwen-arbeid ge organiseerd om te doen zien welk een hongerloon aan de vrouw in deze de naaistex-, werd' uitbetaald. Nog heeft de enquête tal van andere sociale misstanden aan het licht ge bracht als slechte woningtoestanden, armoedige schamele kleeding, ontoe reikende bescherming tegen de koude, ellende en gebrek, om nog niet te spreken van prostitutie, misdrijven, dronkenschap enz. De enquête heeft doen zien dat er op dit oogenblik nog veel treurigs is; veel dat niet in over eenstemming is met de beginselen der humaniteit en van het Christendom. Door concurrentie, het onderdruk- systeem ,d'e zucht naai- uitbreiding ontstaat de ellende. De buitenlandsche staatkunde wordt beheerscht door de uitbreidings-zucht. „Kunst zij ons Overbevolking en over-productie wij- was, heeft weer I zen op oversclirijding der grenzen. De Hedenmorgen werden door het Prov. bestuur van Noord-Holland de navolgende aanbestedingen gehou den: lo. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan de gebouwen der rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam, van den dag der goed keuring van de aanbesteding tot en expansie-politiek is het eerste nummer op het programma der groote mogend heden. die in de toekomst hun macht willen vergrooten. Zij, de zwakken, die niet mede kun nen doen, zullen beseffen, dat zij ver drukt worden. De aardbol is thans het tooneel der politiek. Het devies van den strijd is: „Annexeer". De ster. ke staten worden steeds machtiger, de zwakke zwakker, totdat zij geheel worden opgelost. Richt slechts uw blikken naar Portugal en ge ziet hoe het onderdrukt wordt. En medelijden, dat bestaat niet. Me-' delijden is een woord van bittere iro nie in de wereld-politiek. Velen zullen zich wellicht afvragen hoe worden in een godsdienstige bij eenkomst maatschappelijke toestan den behandeld? Maar dan vraagt spr.: Verbeeldt u een godsdienst-prediker, een godsdien stig man ,die met deze toestanden geen rekening hield, die niet beweer de. dat in onze onmiddellijke omge- vin°- personen opgroeien in zedelijke en stoffelijke ellende, en ook niet dat: op het wereld-toon eel alles hebzucht' en bedrog is, en die maar zegt „ik trek mij er niets van aan", zou dat dan niet hetzelfde zijn als dat de Kerkj en de godsdienstprediker, hun eigen doodvonnis velden? Dan zouden zij niet meer in onzen tijd passen. De gods dienst blijft niet onverschillig ten op-' zichte van onrecht en leed. Do samenwerking van godsdienst en maatschappelijk leven wordt dan ook door alle partijen begrepen. De R.-Katholieken, Anti-Revolutio nairen allen treden in het maatschap pelijk leven op. nemen de sociale noo- deu in hunne piiogramma's op en hebben de invloeden der maatschap pelijke quaestie ondergaan. Spreken daarvoor ook niet de Encyclieken, door Z. H. den Paus aan de sociale quaes tie gewijd? Maar ook het gebod „Hebt u naas ten lief als u zelve", wordt door deze grondstelling ook niet bewezen, dat de gansche maatschappij één broeder schap is? En zoo is het. Ieder maatschappe-. lijk vraagstuk heeft een zedelijk, gods-j dienstige ondergrond. Dat men opkomt tegen woning-noo- den. misdrijven, prostitutie, wat is dat anders, d!an dat wij zeggen „Uw Heer •en Vader wenscht niet dat één uwer verloren gaat. Het, religieuse en sociale leven rei-j ken hier elkander de hand. In het natuurleven is macht recht, wordt de zwakke door den sterke ver stikt; maar in het religieuse leven wordt het beginsel van liefde en waar heid steeds gehuldigd. En de waarheid is dat wij allen broeders zijn. Een treurig verschijnsel noemde spr. het dat vele ernstige menschen. door een misverstand wellicht, der Religie den rug toekeer en. De treurige inrichting van 't Gods dienstonderwijs en vele en velerlei oorzaken, zijn hieraan niet vreemd en hebben tot dit droevig verschijnsel medegewerkt. Spr. betreurt die mis. standen, omtrent godsdienst en gods dienstig leven, en die tot scheiding hebben geleid. Het steeds sterker wordend sociaal leven bewijst dat onze tijd niet on godsdienstig is. Aan wie de fout dat velen van de' liet huis van den burgemeester mr. godsdienst niets meer willen weten jB. J D. Zubli is onder de kap, althans Wellicht aan d'e Christen zeiven. De voor eenige dagen prijkte de traditie zich afgescheidenen verwijten denneele vlag er op. Christen ,dat zij zich aan onchriste-l Nu het zijn voltooiing al meer en Halfweg Ten behoeve van den Electrischan spoorweg AmsterdamHaarlem, zijn bij Halfweg de noodige gronden ((2£ H. A.) aangekocht, waarop de noodige gebouwen zullen verrijzen Aalsmeer. Men schrijft aan het ,.Hlbd.": Sedert een week verkeert het gezin Van Elk te Aalsmeer in groote ongerust heid omtrent een zoon, een zeer oppas send jonigmensch, die in dienst was bij de sleepboot-maatschappij „De Zwaluw" te Leiden. Op Nieuwjaarsdag moest hij zich weder aan boord van een stoom boot belgeven, doch verscheen niet. Se dert vernam men niets van hem en vreest daarom dat hem een ongeluk is overkomen. In Leiden' is reeds naar hem gedregd, doch zonder resultaat. De bevolking van.' Aalsmeer bedroeg op 31 Dec. 1902 4814 zielen; 31 Dec. 1901 4720 zielen. Vermeerderd met 94 zielen. Bennebroek. Op die begraafplaats den Nederd. Hervormde gemeente alhier zijn in het afgeloopen jaar 12 lijken ter aarde besteld, terwijl op de Roomsch-Katho- lieke begraafplaats 41 lijken zijn be graven. kan ik niet verhelen, dat ons soms de vrees overviel, dat deze vacature1 vervuld zou worden door iemand van hetzelfde allooi als uw voorganger, een manneke, dat ons bijna 30 jaren listiglijk heeft getyranniseeird. Van daar dat er terstond luide werd ver kondigd dat er een combinatie hier moest plaats hebben, ten einde te be letten, dat wij opnieuw gekneveld werden". Sprekende over de richtingen in de gemeente, zeide spreker, dat. da nieuwbenoemde burgemeester deze zou belichaamd vinden in de raads- heeren, mannen die meegaan en man nen die remmen; wat het overige per soneel betreft, als veldwachters «n klerken, ze zijn allen in de drilschool gevormd en zullen u zeer steunen." Hierna volgde de installatie*. Galgen-humor. In de N. R. Ct. vindt men de vol gende advertentie met het opschrift Rotterdamsche modderbaden op den Nieuwen Binnenweg. Onder hooge bescherming van de ge meente en met belangelooze medewer king der R. T. M. „De baden zijn dag en nacht, regen en wind diieiiede, kosteloos ter beschik king van het publiek Te» veraange naming vinden de bezoekers allerwege heerlijke mod der vijvers, modderfontei nen en ne.ervaliende modderklodders des avonds fantastisch verlicht met be hulp van nachtpitten Van 's morgens acht tot 's avonds Haar wag voortzettende draaide d© hoos eenige honderden nieters verder tegen het dak eener woning, ruide het grootsite gedeelte der pannen mede en wierp die tot 300 M. ver weg, waarna zij in een poel terecht kwam en daar het water bij wijze van een twintigtal fon teinen ©enige meters hoog deed opspui- te Vermist. Sedert December wordt de ondeiwijzer A. tc Vollenhove vermist. De ouders te Sappameer weten nu, dat hun zoon in den nacht van 5 op G December gelo geerd heeft te Meppel en van daar per trein naar Zwolle is gegaan. Verder is men zijn spoor bijster. Schouwbung. Wij vestigen nog eens die aandacht op de voorstelling he denavond in den Schouwburg, waar ge geven wordt: „De gevolgen van een leu gen" en „Een slaaf van de Eubiotiek' Henri de Vries treedt op. Als bijzonderheid) kan zeker wel worden gemeld dat reeds een flinke vlucht spreeuwen hier is aangeko men, d!ie met de grauwe lijster reeds hun vroolijk gekwinkeleer laten hoo- ren de tarief verkrijgbaar aan de omni bussen der R. T. M en de R. O. M. enz. enz. Voor de leden der Vroed schap te voet en voor belangstellenden tot ©en beperkt aantal, bestaat gele genheid op een smal pad, tot bijwo ning dezer geheel eenige vermakelijk heden." X.XJX,. tunuuims ai uiuw en jij i uur Montague Ru=se. onovertroffen liikheicl schuldig miken. meer gaat naderen, kan me» aan denjd0ür da meest onverwachte en grillige handelingen niet in overeenstemming! uitei-lijken vorm te uordeelcn. wel zien wendingen. Tickets tegen het heken- zijn met hun beginsel, dat zij alleen!dat het een fraaie villa zal worden - gelooven, maar niet christelijk han- Als het werk zoo flink blijft opsc delen. En dat heelt velen van het ten is er groote kans dat de familie Christendom en de Kerk vervreemd, zich met Mei a.s. geheel en al En op die gronden, wanneer detigen. christen in handel en wandel niet vol doet aan de eischan, die d'e godsdienst van hem verlangt, en medehelpt het verkeerde te bestendigen, dan kan spr. begrijpen hoe ernstige mensehen be zwaar maken tot de godsdienstigen gerekend te worden. Na de pauze zette spr. breedvoerig uiteen op welke wijze de "pdsdienst verbetering kan brengen in de maat schappelijke toestanden. Het ligt niet op den weg van deai godsdienst om de middelen aan te geven, waardoor misstanden uit den weg worden ruimd, maar wel om de nooden behoeften aan t© toonen. en liefde en rechtvaardigheid aan te prediken. De kolonel-directeur der Normaal-Schietschool te 's-Gravenhage, bezocht heden dit garnizoen, ten em.de n verband met de voorgenomen uitbrei ding daarvan de schi etter rein en enz. te bezichtigen. Het gerucht doet hier zeer algemeen de ronde dat Z. H. PrinsHendrik een dezer dagen bij jonkheer L. Boreel te Vogelenzang zal komen jagen. Men hoort als dagen noemen Don derdag, Vrijdag en ook al Zaterdag Binnenland, Gedurende 1902 z ij n alhier uit het Noorden en Zuiden binnengevaren 20791 vaartuigen, met ©en inhoud van 1090790 M\ Hierbij zijn niet gerekend de klein vaartuigen, ais bakken, pramen en zol derschuiten onder de 13 M\ Uit de Omstreken. Bloemendaal. Op Oudejaarsdag, des morgens om uur had een timmersmansknecht, werkzaam aan de te verbouwen bak kerij van den heer S. alhier, het on- eluk een ijzeren balk op het hoofd te krijgen. lievig bloedende werd hij naar huis gebracht. Aan de gevolgen van dat ongeluk is hij Dinsdag jl. over leden. De ongelukkige was pas 21 jaar. De politie heeft de zaak onderzocht. Van vermeende dronkenschap is ech ter geen sprake geweest. Hillegom In de O. L. school alhier bestaat Woensdagnamiddag van half 4 tot half gelegenheid tot kostelooze inenting en herineniting. Naar men verneemt heeft H. M. de Ko ningin zich vereenigd met het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot handhaving van de voor de gemeente Hillegom gehouden loting voor de nati onale militie, van welke loting de ver nietiging was gevraagd op grond dat daaraan is deelgenomen voor een inge schrevene die reeds was overleden. (Hbld.) Zandvoort. Door B. ie<n W. is, in overlag met den arrondissements-schoolopzlener en het hoofd dei' school A alhier, tot tijdelijk on derwijzeres aan genoemde schooi aan gesteld mej. N. de Keijser te Arnhem. Door den Rijksveldwachter, hrig.-tit. .1 Kooy alhier en den onbezoldigd'en Rijksveldwachter, jachtopzichter, H. den Otter te Bloemendaal is proces-verbaal opgemaakt tegen A. J. te Santpoort we gens het door middel van wildstrikken pogen om wild te bemachtigen in de duinen onder deze gemeente. Mevrouw de Wed. Pouw—Schoone- veidt, overleden te Amsterdam, heeft, bij testamentaire beschikking, f 10.000 nagelaten aan het Badhuis voor Minver mogenden alhier. Haarlemmermeer. De onderwijzer G. C. van Rijn te Hoofd dorp is in gelijke betrekking benoemd te Driebergen. Eerste Kamer. De afdeelinigen der Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de Staatsbegrooiinig voor 1903: De algemee- ne beschouwingen Hoofdstuk II (hooge colleges van staat enz.), hoofdstuk III (b uitenlamdsche zaken), hoofdstuk (justitie), hoofdstuk V (binnenlandsche zaken), hoofdstuk Vllb (financiën), hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) en het wetsontwerp tot onteigening te Gravenhage, de h.h. van Lier, Sass van Boneval Faure, Laan en Van der Does de Willebois. Over hoofdstuk VI (marine), hoofdstuk VIII (oorlog), de vestingbegrooting, hoofdstuk IX (water staat), hoofdstuk X (koloniën), de be- grootinig van Suriname voor 1903 en die voor Curagao voor 1903 de heeren Sic- kenJga, Van Velzen, Scholten, Van .Al phen en De Jong. Baron van Brienen. f Baron van Brienen van de Groote Lindt, is op eene reis die hij in Egypte maakte, overleden aan de gevolgen van een kortstondige maar hevige ongesteld heid. De overledene was vooral een krachtig bevorderaar van de belangen van den landbouw. Op zijn buitengoed, waaronder het bekende „Clingendaal" met zijne prachtige renbaan,, behoort, hield de heer Van Brienen een eigen boerderij en veehouding, onder dergelij ke inrichtingen als een modelhoeve be schouwd die vaak door belangstellende landbouwdeskundigen uit buiten- en binnenland werd bezocht. De gastvrije ontvangst tien jaar geleden van het groote internationale landbouwcongres in Den Haag gehouden, leeft zeker nog in veler herinnering voort. Laatstelijk stond Van Brienen als eerste voorzitter aan het hoofd der Nederl. Harddraverij en Renvereen'iging. Als Kamerheer i. b. d. van den laatsten Koning, later van de Koningin, werden hem dikwijls missiën naar buitenlandsche hoven opgedragen. 1-Iij kwam in de staten van Zuid-Holland dikwijls in aanmerking voor het lidmaat schap der Eerste Kamer. Tijdelijke pensioenen. De minister van oorlog, a. i. minister van marine, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de tijdelijke pen sioenen over het vierde kwartaal 1902, dlie door het departement van marine worden voldaan, gedurende de maan den Januari. Februari en Maart 1903 bij de verschillende Rijksbetaalmeesters kunnen worden in ontvangst genomen. Kiesrecht voor vrouwen. Door het hoofdbestuur en de vereeni ging voor vrouwenkiesrecht is liet vol gende voorstel ingediend ter behande ling op de algemeene vergadering van het kiesrechtcomité op 25 Jan. as. „Het comité voor alg. kiesrecht voo.r mannen en vrouwen verklare zich bij voorbaat regen elk in de Tweede Ka mer ingebracht voorstel (of motie), inzake kiesrecht, waarbij ook niet uit drukkelijk dit recht, wordt gevraagd voor de vrouw." Naar de N. Gr. Ct. verneemt, wordt als opvolger van jhr. rnr. W. C. A. AJberda van Ekensbein, als lid dei- Eerste Kamer genoemd jhr mr. E. Tjarda van Starkenhorgh Stacbouwer. burgemeester van Groningen Deze candidatuur wordt daar zeer wensche- lijk geariit, vooral op grond van de omstandighelid, dat van vele belangrij ke geme?n'en de burgemeesters zitting hebben in de Eerste Kamer, en dat in dit geval de burgemeester in Den Haag de belangen van sital en provincie, die tegenwoordig zoo dikwijls^ samengaan, zooals bijv. bij bet ziekenhuis, krachtig zou kunnen voorstaan. Aangehouden. Door een rechercheur van de cen- itrale recherche eu een agent van po litie ta Amsterdam zijn twee vrou wen aangehouden, reeds geruimen tijd verdacht van verschillende dief stallen en straatroof. Een ingesteld onderzoek door den heer Fundter de Beauchène, commissaris van politie, heeft aan het lichit gebracht dat hier werkelijk twee gevaarlijke vrouwen zijn gearresteerd. Op een harer wer den twee goed voorziene portemon- naies, van diefstal afkomstig, gevon den, en op de andere eenige nieuwe zilveren dameshorloges en gouden ringen. Een van de horloges had zij in beur haardos verborgen en de ringen kwa men te voorschijn uieen parapluie, blijkbaar een „sperwer" (naam in de dievenwereld voor eene parapluie die Tot voorzitter van den Uithoornschen polder is gekozen de heer A. Konst te Uithoorn. Het aandeel van Haarlemmermeer in de lichting der Nationale Militie voor 1903 bedraagt 58 man, waarvan 17 man voor korte oefening worden ingelijfd, j Gewaarschuwd. Men schrijft uit Winschoten aan de Nieuwe Ct.: Bij de installatie van den te Scheemda nieuwbenoemden burge meester, mr. D. J. C Romkes, werd door den waarnemend°n burgemees ter, den heer Ter Haseborg, o.a. het volgende gezegd: Namens het college van raadshee- ren heet ik u welkom in ons midden, u begroetende en complimenteeren- de als hoofd der gemeente. Inmiddeds In handen der politie. Uit Wageningen meldt men van gis teren De dader van de inbraak bij den heer K. bevindt zich in handen der politie. Te Arnhem werd een gouden horloge en dito ring, van de inbraak afkomstig, in beslag genomen en met de beschrijving, die de horlogemaker agf van den persoon, die in motrozen- uniforjn bij hem was geweest, gelukte het der politie den dader op te spo-ren. 1-Iet is zékere R„ iemand die niet gun stig bekend staat. Gistermiddag is bij door den horlogemaker herkend, en daarna legde hij een volledige beken tenis af. De inbraak heeft hij geheel alleen bedreven. Door de politie werd ter stond ten huize zijner ouders een on derzoek ingesteld, waarbij men in eenl ongebruikten schoorsteen een pakje I verborgen vond, inhoudende alle ont vreemde voorwerpen, met uitzonde ring van de vernikkelde vorken en le pels. die bleken in de gracht te zijn gegooid. IX. wordt in arrest gehou den cm beden naar Arnhem te worden gebracht. Onze politie verdient een woord van lof voor haar succesvol optreden. Een rare kostganger. Te Magele, gemeente Den Ham, is door den arbeider G B„ ten huize van zijn kostbaas een ware verwoesting aan gericht. Dronken thuis gekomen, be gon hij met eerst in huis alles kort en klein te slaan en daarna de ramen en vensters te verbrijzelen De hulp der politie weri ingeroepen doch bij haar komst was de dader nergens meer te vinden. Men vermoedt dat hii zich in de bosschen verschuilt. Droevig. H. Groote, 18jarig jongeling te Hol- landsche Veld (igemeente Hoogeveen), oppassend en de eenige verzorger van zijn ouderlijk huisgezin, is, door de duis ternis misleid, in het Zwindersche ka naal verdronken. Overleden. De gymnasiast te Groningen, die een glas sublimaat uitdronk, is overleden. Een flink conducteur. Maandagavond is op de lijn Bussum— Amsterdam iemand die op het achter- balcon stond van een der rijtuigen van den trein, die om 8 uur te Amsterdam aankomt, even voorbij Weesp van het bailcon gevallen. Gelukkig bemerkte een der conduc teurs, die de rijtuigen gecontroleerd had, spoedig, dat de man verdwenen was. Hij trok aan de noodrem, en stelde voor met lantaarns naar den vermiste te gaan zoeken. Sommige passagiers hadden daar niet veel lust in. Het was noodweer en men wist niet hoe lang men zou moeten wach ten. De conducteur stelde daar tegen over, dlat de man misschien gewond tus schen de rails lag, in welk geval hij zou worden verpletterd, en op zijn aandrin gen werd d'e tocht ondernomen. Het mocht den zoekenden werkelijk gelukken den vermiste te vinden en wel ongedeerd; gezamenlijk wandelde men daarna weer terug naar den trein; allen stapten wat aan en met een half uur ver traging bereikte men Amsterdam. Brandstichting. Uit Waalwijk meldt men dato 7 Jan,: Hedenmorgen werd gevankelijk naar 's Hertolgenbosch getransporteerd de meubelmaker A. V., verdacht van brand stichting. Bij eenen gisteren in zijn werkplaats uitgebroken brand werd door de politie geconstateerd, dat flinke hoe veelheden krullen, spaanders, enz., aan wezig waren, waarop sporen van petro leum. Tot zijne verontschuldiging voert de man aan, dat hij bij het restaureeren van oude meubelen deze altijd eerst met petroleum besmeerde en ze daarna af schaafde. De politie is echter van mee- niing, dat de aanwezige sporen te duide lijk zijn dan dat zij op deze wijze kun nen wonden verklaard. De betreffende brandi werd met een straal der waterleiding in een oogenblik gebluscht. De windhoos. De windhoos, welke te Rotterdam het vermelde ongeluk veroorzaakte, blijkt nu ook te Stoppeldijk (Zeeland) opgemerkt te zijn. Men zag den wervelwind, ter breedte van ongeveer een paar meter, met groo te snelheid naderen, en stooten tegen een drie vier meter dikken en hoogen graanberg, die, alsof hij uit veeren be stond, zoodanig uit elkaar werd geslin gerd, dat alle omringende boomen, tot de hoogste toe, vol stroo en stukken van bossen hingen. De dader gearresteerd. Uit Barneveld' schrijft men: Na een streng onderzoek is het der politie gelukt den persoon op te spo ren, die den boerenknecht J. H„ wo nende in het Garderbroek, wiens verwonding reeds gemeld is met een mes in het hoofd heeft gestoken. De dader, genaamd A. T.. heeft vol ledig bekend en staat zeer slecht bij die po-litlie aangeschvjeiven. Met zóó veel kracht was de stoot toegebracht., dat het nies vast in de wonde bleef zitten. De toestand van den verwonde, die eerst hoogst ernstig was, is thans iets vooruitgaande. Een verdwaalde schaperkudde. Te Drouwen wend in den vroegen morgen van 2 Januari eene groote schapenkudde in het veld ontdekt, wat te meer verwondering wekte, om dat Drentsche schepers in den winter niet voor des voormiddags elf uur in 't heideveld komen Men vermoedde dus, dat de kudde verdwaald was. Dit was dan ook het geval, want een half uur later kwamen landbouwers uit Gieten in het veld, die, op een bo.erborenj blazende, hun verloren scheper met de schapen zochten. De scheper werd teruggevonden in een bosch in bet Gasselterveld, waar hij dien nacht geslapen had. Herder en schapen waren meer clan twee uren gaans van hunne woonplaats afge dwaald, en kwamen nu eerst den vol genden avond' behouden thuis. Een lijk gevonden. Te Winschoten is Dinsdagavond omstreeks half acht met de tram Old- ambt-Pekela bet lijk binnengebracht van den zestigjarigen Hero H. uit Groningen, dat tusschen Oudepekela en Winschoten op de rails gevonden was. Hoogstwaarschijnlijk is de ongeluk kige d'oor een zwaar geladen wagen overreden, daar zich op zijn buik een lange blauwe streep vertoonde en zijn ruggegraat gebroken was. Hoe bij tusschen de rails is geko men. zal wel een raadsel blijven, maar volgens verklaring van den ma chinist en conducteur der tram is hij niet door die team overreden. Dr. E. J. Buning constateerde den dood. Scheepsongeluk. Dinsdagmiddag is het aakscheepje „De Vier Gebroeders", schipper Kruit, uit Strijen-Sas, terwijl het in het Mallegart te Dordrecht aan het laveeren was, in aanraking gekomen met het aakscheepje „De Vrouwe Maria", schipper Adr. Broe ders, uit Made en Drimmeien. Eerstge noemd schip raakte zijn roer kwijt, sloeg tegen een paal nabij den wal ter hoogte van de ijzelgieterij, kreeg een gat, zonk en is vervolgens omgeslagen. De schipper ,en de knecht A. van Dron- gelen sprongen te water en werden ge red. Het gezonken vaartuig was onge laden. Het andere scheepje kreeg geen schade. Korte vrengde. Woensdagmorgen wist een arrestant, die per celwagen van het Huis van Be-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2